Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ateist düşünceye sahip insanların tanrı hakkındaki görüşleri

fcnmsstodiefor

Önerilen İletiler

Pardon da Allah'ın yokluğunu kanıtlayabilir misiniz?Siz inanmadığınız bir şeyin varlığını da bir yandan kabul etmiş oluyorsunuz çünkü varlığı olmayan bir şeye inanmamak diye bir şey olmaz.Siz eğer varsanız sizi yaratan biri de vardır bu haşa bir insan ya da doğa değildir Allahtır.O kadar kitap okudum araştırdım diyorsunuz da dinde sorgulama olmaz çünkü din dogmatiktir hiçbir zaman değişime açık değil çünkü tüm bunlar daha biz olmadan önce oluşmuştur ve biz buna kader diyoruz.Eğer ateist olsaydım sizler gibi sorgulardım ama ondan önce şu bir gerçek dinde hiçbir değişim olmaz.Kuran-ı Kerim okuyan ve mealini okuyan bilir en çokta bir Kuran dinletisi dinlerseniz kalbiniz size doğru yolu gösterecektir.Ha bu arada herkese göre farklı ama aşkta var diyorsunuz ama onun için de bir kanıtınız yok yinede varlığından şüphe etmiyorsanız niye onu da sorgulamıyorsunuz?Hiçbir zaman da bir şeyin varlığı için kanıt aramayın o bizim kalbimiz ve imanımız da var.Çok şükür Allah inancı olan ve müslüman bir ailenin çocuğuyum.Ne olursa olsun son nefesimde 'Eşhedü enle ilahe illallah ve eşhedü enle muhammeden abdühü ve rasuluhü'demek nasip olması dileğiyle (AMİN) 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Bir sanat varsa sanatçısı da olmak zorunda. Adınız gibi varlığını bildiğiniz gücü, nefsinize yenik düştünüz diye yok demek akıl işi değil. Gormedigime inanmam diyen beyhude düşünceler, disiniz agirdiginda gosteremediginiz acıya var demeyin kimse inanmaz... inanmayan arkadaşlar siz de Allah a emanet olun.. saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu bir soru deil..........

.

.

.

çok mu abarttım bilemiorum ama ben böyle düşünüyorum ve artık düşünceyi sınırlayan bir kanun olmadıına göre bunlar abartı deil................

bi sanat varsa onu yapan icat eden birde sanatkar vardır bizde bunun Allah olduğuna inanıyoruz. Sen beyninin %50'sini kullanabiliyo musun? Boş yapma önce sen beyninin %50'sini kullan sonra gel burda konuş. Senin düşüncelerinede saygım var kimseyi dini'yle yargılamam herkesin kendi seçimi ama sen burada bizim dinimize hakaret ediyosun senin yaptığını sanada yaparlar tabiki.Hiç abartmadım hatta daha hiç bişey söylemedim kusura bakabilirsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

benim diyeceklerimi zaten herkes demiş benim sadece birkaç sorum olacak 

sorularımın cevabını bir müslümanın cevaplamasını istiyorum

. 1:hem putlara tapmıyoruz diyorsunuz ama kabeye tapıyorsunuz o zaman bu nasıl iş

2. allah kedini öldürebilir mi bana göre kesinlikle öldürür ki varsa 

3. allah heryerde diyorsunuz ama kıble arıyorsunuz

bunların mantıklı cevabını istiyorum en kısa zamanda

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu başlıkta önemle ele alınması gereken konu, ateizmin bir ideoloji olması konusu.

Elbette, tüm "izm"ler gibi ateizm de bir düşünce biçimi, düşün sistemi olmak bakımından ideolojidir. Peki bu kötü bir şey mi? Bu sizin elinizde. İdeolojiler araçtır, iyiye veya kötüye kullanılabilirler.

Ateizmi nasıl kötüye kullanabilirsiniz? Dini nasıl kötüye kullanıyorsanız aynen öyle. Nasıl dini siyasete alet eder, çıkarlarınız için araç yaparsanız dini kötüye kullanıyorsanız, ateizmi de bir diktatörlük, bir baskı ve inanç özgürlüklerini yok eden bir siyasi düzen olarak dayatırsanız, kötüye kullanmış olursunuz.

Laiklik bunun için var. Laiklik, dini de dinsizliği de siyasete alet etmemeyi gerektirir. Dinsel bir diktatörlüğe karşı olduğu kadar, dinsiz bir diktatörlüğe de karşıdır laiklik. İnsanların inanç özgürlüğünün teminatıdır. Laikliğe göre, inanca dayalı bir siyasi sistem kuramazsınız. Bu sistem tanrıya inanmaya dayalı olamayacağı gibi, tanrıya inanmamaya dayalı da olamaz. Laiklik tanrıyı söz konusu etmez, kişilerin vicdanına bırakır. İnanıp inanmayacağını kişi bilir, devlet dikte etmez.   

Tabii bunları bir ateist olarak söylediğimi belirtmemde yarar var. Ben ateist olarak, ateizme dayalı bir devlet düzeni amaçlayamam. Bu da dine dayalı devlet düzeni amaçlamak kadar laikliği ihlal eder. Devlet düzeni laik olur, başka olamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Misafir hayaller hayatlar

Ateistlere tek lafım var madem inanmıyorsunuz eger Tanrı varsa boku yediniz bizden demesin. Bende bi müslümanım aklımda çogu sorular varr inanmak cok zor ama kendi kendime ya varsa diyorum buda beni korkutuyo . bi cok din var hangisine inanabilrirzki ateist düşünceler de haklı tabiki ama bence bi tane de olsa dine inanmalısınız şansınıza o din dogru olur :D gidin arastırın en dogru dini bulun Müslümannlıgı tercih ederim Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir bilimsel felsefe

Anlayamiyorum .. Bu kadar baski altinda bu kadar zulme karsi hala tanri diye tutturanlari anlamiyorum..

Bizim dusuncelerimizi fikirlerimizi o gormedikleri bilmedikleri tanri icin yargilayip hor goruyolar .

İci yanlislarla dolu kitaptan okuduklariyla tanrinin varligina inaniyorlar o zaman roman okuyup superman'in varlliginada inanmalari gerekmiyB

Bizim dinimiz güzellik dinidir ateizme nasıl yaklaşıyorsa diğer dinlere de aynı eşit şekilde yaklaşır biz her ne kadar kitabımıza sadık isek yaratıcının oluşturduğu bilimin bulgularını da ret etmeyiz,bazen görmek için iki gözden fazlası gerekir. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bizim dinimiz güzellik dinidir ateizme nasıl yaklaşıyorsa diğer dinlere de aynı eşit şekilde yaklaşır biz her ne kadar kitabımıza sadık isek yaratıcının oluşturduğu bilimin bulgularını da ret etmeyiz,bazen görmek için iki gözden fazlası gerekir. 

Nasıl bir güzellik dinidir ki; insanları önce parçalar böler sonra da "sizden olmayanı öldürün" der. O güzellik dini tarih boyunca oluk gibi kan akıtır. Halen de akıtmakta,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

. Bende bi müslümanım aklımda çogu sorular varr inanmak cok zor ama kendi kendime ya varsa diyorum buda beni korkutuyo . bi cok din var hangisine inanabilrirzki ateist düşünceler de haklı tabiki ama bence bi tane de olsa dine inanmalısınız şansınıza o din dogru olur biggrin.png gidin arastırın en dogru dini bulun Müslümannlıgı tercih ederim Saygılar

Zaten inandırmak korkutarak yapılıyor. İnanmanın diğer bir şekline korku dersek yeri var. İnsanları bilinmeyenle inandırıp korkutarak sonuçta kanını iliğini sömürürler otoriteler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben müslumanim.benimde bazi sorularim var.sordugum cogu kisi tövbe et tövbe dedi.ben inkar etmiyorum sadece sorduğum sorulara akillica cevab verilsin istiyorum.dunyanin kendiliginden varolmasi hiç inanalisi degil.neyse sorularim bende kalsin Rabbim sana inaniyorum ama bazi seyler kafami kurcaliyor.

Ben müslumanim.benimde bazi sorularim var.sordugum cogu kisi tövbe et tövbe dedi.ben inkar etmiyorum sadece sorduğum sorulara akillica cevab verilsin istiyorum.dunyanin kendiliginden varolmasi hiç inanalisi degil.neyse sorularim bende kalsin Rabbim sana inaniyorum ama bazi seyler kafami kurcaliyor.   

Bu şekilde düşünmenin yanlış olduğunu düşünüyorum insanlara verilen bi akıl vardır. Aklı başında insansanız eğer sorgularsınız bu gayet normaldir. Evet her sorunun cevabının olmadığını biliyoruz ondan sonrası biz müslümanlar için teslimiyete giriyor. Müslüman olanlara da olmayanlarada bize indirilen kitapların türkçelerini ve yorumlarını okumalarını tavsiye ederim. Her şeyin doğrusu şüphesizki onda yazar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Inanmaniz.icin Allah'in hidayeti gerekli , cunku inanmayanlar muhurludur Ve mumin biri nederse desin inanmaz. Inanmayanlar sozum. Nefsinize zor gelen seyler yapin. Ornek tuvelet yemizleyicisi olun. Sonra en sevmediginiz kisilere merhamet gosterin iyi davranin hediye verin. Tevazu sahibi olun. Kendinizi en degersiz herkezi kendinizden degerli gorun. Boylece hidayete erebilirsiniz Belki. En guzel soz sudur. Sende oleceksin bende olecegim. Sen Allah'in olmadigi dusunup yasamini boyle geciriyon Bense O na Iman edip emirlerine uyuyorum. Eger senin dedigin gibi Haşa Allah yoksa olup yok olacagiz ne sen ne ben dunyada yaptiklarimiz icin mutsuz veya mutlu olmucaz. Ikimizinde durumu ayni olucak. Ama benim imanim dogru cikarsa ben zarar gormucem sen ise zarar goreceksin. Karar Senin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...

Hangi düsuncede krndinizi huzutlu hissediyorsaniz ondan ayrilmayin derim.Mesela ben Allah'a inanarak benden büyük bir varliga guvenerek ve korunmus hissederek gayet mutlu ve huzurluyum.inanmak umut verir bana göre.Herkesin görüşüne saygiliyim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Allaha inanarak sadece kişisel durumlar ortaya çıksaydı sakıncası yoktu. Ama allaha inanç çok kötü biçimde sömürülüyor. Yalancı, hırsız, dolandırıcı kişiler allah inancını kullanarak kendilerini insanlara dayatıyor ve kabul ettiriyorlar. Allaha inanıyorsa çaldıysa da allah için çalmıştır, öldürdüyse de allah için öldürmüştür şeklinde korkunç bir kanı kabul ettiriliyor. Bu son derece korkunç bir durum.

Allaha inancı dayatılarak katliamlar, yağmalar, talanlar haklı gösterilebiliyor. Bu insanlık suçlarını haklı gösterebilecek başka hiç bir etmen yoktur. Bunlar ancak allah inancı ile meşru gösterilebilir.

O yüzden allah inancı hakkındaki kişisel görüşünüz ne yazık ki geçersiz. Toplumlarda allah inancının nelere alet edildiğini görmek, bu kişisel görüşü hiçe çeviriyor. Allah inancı, korkunç bir sömürünün, aldatmanın aracı. Allah inancı ile aklanmış gibi gösterilmeyecek hiç bir insanlık suçu bırakılmamış durumda. Bu derece kötüye kullanılan bir inanç bu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Soyutsomutluk

Bir düşüncen varsa (ateizm) o düşünceyle aynı fikirde olanlardan çok olmayanlarla takıl ben öyle yaparım çünkü bir kusurun varsa daha iyi görürsün.''olmayacagım'' diyerek de ne kadar tek taraflı bir düşünceye sahip oldugunu gösteriyosun.Sen bunu yapiyosun ve senin gibi davranan ama seninle ayni düşünceyi paylaşmadıkları için onlardan şikayetçisin.Bu sana hakaret gibi gelecek biliyorum ama bende daha açik görüşlü olup senin gibi olmayanlarla mucadele etlesinin zorluklar seni güçlendirir ama sürekli şikayet etmk senin zayıf oldugunu gösterir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet ateıstlere saygım sonsuz ben bır kızım ve benım kolejde toprak dıye bır arkadaşım var onu gercekten cok sevıyorum ayrım yapmıyorum hatta hatta kapalıyım onun ıyılıgı ıcın elımden geldıgınce yogun calısıyorum hem ahıret ıcın hemde onun ıcın ben ımamhatıp mevzunuyum cokmu dındarım degılım elestırılere herzman acık olan bırısıyım 

ılk soru soyle neden ateıstler bızım dınımızı guclukle kabullenmek ıstemıyorlar neden ınat edıyorlar  henuz anlamıs degılım ama soylıyceklerımı nolur ınat etmeyerek ve nolur mantıklı dusunun sızde haklısnız aslında 

allah neden ustun cunku sızce bu dunya nasıl yaratıldı bız mavı gozlu sarı saclı guzel ınsanları hangı tanrı nasıl bır gucle yarattı bılım adamları dogru duzgun hızlı bır robot bıle yapamadılar henuz ama allahın herseye gucu yeter allah ınsanlardan neden ustun oglemı cnku allah bızı yaradan o ılk once onu kabullenmek lazım zaten nolur bır sanıyelıkte olsa kabullenın cnku ben sızın ıcın kabullendım

ıkıncı soru madem herkezın allahı var neden ortak özellıklere sahıp buna anlam getıremıyorum demıs bır arkadasımız 

cnku allah bır bırden fazla yok  sadece bır bu dunya ve butun gezegen o gezegen boslugundakı gunesten buyuk yıldızlar sızce bunu kım yarattı bunu yaradnın cok buyuk olması lazım bır put veya bır seytan ya mantıklı dusunun onu bıle allah yarattı ve haınlık yapmadan once allahı tesbıh edıp secdeye ınıyordu sadece hersey kıskanclıktan oldu ve kafıre dondu ve haklıydı bnce bnde aynısını yapardım seytanın yerınde olsam ama bırde sunu dusunun patronunuz veya bır annenız babanız vs. sıze bır gorev verıyor ve bu senın abın buna saygı  duycaksın dese karsımı cıkarsın veya bır patronun bu senın mudurun buna karsılık vermıyceksın emırlerını yerıne getırceksın dese karsımı gelırmısın ıste oda allah seytanın yaratıcısı bıle o allah  karsı gelemezdı pekı ben bunu nerden bılıyorum kuranı kerımden tabıkı pekı kuranı kerım uydurma olemı dıyelımkı uydurma neden kuranı kerım gunumuze kadar bır seddesı bıle degısmeden geldı ama bırde sunu dusunun ıncıl  ama ıncıl degıstırldı vahıy meselesıne gelelım bazende mucızelere ınanmak gerek mesela ayetlerde zaten mucızlere bıle anlatılıyor original.gif bakın ben deneyımlı ınsanım he bırde su var bızde obur canlılar gıbı canlıyız nefes alıyoruz kosuyoruz konusuyoruz neden ınsanlar mı ustun cnku allah sadece ınsanlara akıl ıradesı vermıs baska hıc bır canlıya ırade vermemıs bunlarda kuranda yer alıyor ınsanlar cınlerden neden korkar evet sımdıde buna gelelım ve yıne kabılın soyundan gelenler kurandan bır kac ayetı bır araya getırerek fesat ve fıtne ınsanlar buyu yaparlar eve huzursuzluk gelsın dıye ve bnuna hrıstıyan veya yahudu cınlerde yanı kotu cınlerde dahıl olur musallat olur ama fılmlerde kı gıbı asla degıl aksıne cınler bızden korkar gercekten ya onlar bıle bıze ıtaat edıyorlar mesela ben korkmuyorum korkanlara da allah korkmasın dıye nas felak ve ayetek kursı vermıskı her turlu kotulukten korunsun dıye allah neden dert verır allah bızı sıanava tabı tutar nasıl bısey ogretmenlerımız bıze bır kıtap verdı bunu calısınn sınav olucaksınız dedı ıste aynı onun gıbı bırsey bırde allah sevdıgıne daha cok dert verırmıs neden cnku onun sabrını olcmek ıcın ve butun ınsanların hafaza meleklerı vardır allah bızı korusun dıye kılımıza zarar gelmesın dıye allah butun yarattıklarını sevıyor bunu unutmayın belkı benım yuzumden musluman olanlar olun allahın ıznıyle 

sımdı 4.soruya gecelım allahın boyutu yoktur ama gucu cok buyktur bunu bılın sız sınava hazırlanmak ıcın neyaparsınız kıtap okursunuz degılmı not tutarsınız neden sızı dogruya ulastırsın dıye ıste allahta bızı dogruya ulastırsın dıye bıze kutsal bır kıtap verdı peygamber neden verdı ıslamı yaysın dıye ve peygamber efendımız okadar zorluklar cektıkı sırf bız ımanımızla guclu kalalım dıye bu sozlerı yamayalım dıye ustune ıskenceler hayvan dısgıları hersey yagdı ama o sadece sustu sımdı sız ınanmayanlar dıyceksınızkı madem yaptı neden anlatıyor bukadar fedakarlıklarını cnku degerını bılıp namazlarda onun sunnetını uygulayalım dıye bakın herkez musluman olamaz sızı zorlayanda yok bakın 15 yasında bır kızım benım akılımı bıle allah vermıs belkı sızdende kucugum boyle dusunmeyın ınat etmeyın allah hep yanınızda hıc bır sey zararına degıl obur dunya var bakın hala sızı dusunuyorum cnku sızı yanlıs yola saptırmak ıstemeyen nenım gıbı bır suru musluman kardeslerımız var aklını bulamayın ya muslumanda gunahkar bılıyomusunuz hatta ben allahın en acız kuluyum benım yaptıgım nekı peygamber efendımızn yanında nolur okyorsanız bır daha dusnun musluman olup olursen 60 yıl cehennem ama sonra yıne cennet her sey yaranına sadece allah bızı sınıyor bunu untma sızlerı sevıyorum. saglıcakla kalın. sormak ısteedıgınız sorular olursa sorun seve svee cevap veırım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu inanmıyorum diye daha kendinin var oluş sebebini bilmeyen bir şu damlasından nasil var olduğunu anlayamayan ahmaklar.şu koca dünyayı bilmediğimiz ama varlıkları bilinen uzayda dahi heryeri incelemeniz gerekir ki Allahın yok oldunu savunabilesiniz.siz sırf inanmıyorum demekle yetine durun;o gün gelecekki mahşer kuyuları size dönüşü olmayan bir azap sunacak.siz ki Allahı inkar edenler işte öğün sizin için dönüşü olmayan bir karanlık başlayacak.ve herşey için çok geç olacak.siz hala inanmıyorum allah yok kuran yalan melekler yok deyin.demelisinizde.çünkü size Allahın bahsettiği o akli ancak bukadar kullanıyorsunuz demektir.bizim inananların kaybedecek hiçbirseyi yok.ama sizzzz felaketler öğün üzerinize olacak insallah

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

ayrıca Hz. Muhammet'in başından geçmiş olaylar diyorsunuz ya görüp şahit oldunuz mu? yoksa bi efsane mi sadece? misal aşkı için dağları delen Ferhat gibi...

Hz. Muhammedin başına gelenler efsane olsaydı yanindaki din kardeşleri de onun yaşadığı acıya ortak olmazlar di
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Diyorsun ki Gözümle gördüğüm şeye inanırım;

Tutturmuşsun kanıt diye;

Başka içeriğiniz yok çünkü, gözünle gördün mü ? Dayandığınız tek neden bu...

Mühim olan gözünle gördüğüne değil , yüreğinde inandığının varlığıdır gerçek olan ,

Sevgi gözle görülen bir duygu mu?

Ama varlığı tartışılabilir mi?

Basit olgularla var olanı red etmek basit bir düşüncenin ta kendisidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece sunu söylemek istiyorum.

Evet benim aklimdada cevap bulamadigm biçok soru var ama bunlarin hepsini okudugumda farkettigim çogu dindar insanlarin yazdigi yorumlarda neden inandklarini yazmiyorlar ve en sonundada onlar gibi dusunmemiz gerektigini ve tersi bi durumda azap çekecegimizi söylüyorlar. Iste herkesin sorgulamaktan korktugu neden!

Dini bu yonden yorumladigniz sürece inanmayanlarin sayisi artar veya sadece korktugu için bu bu dusuncelerinden vazgecer ve ibadet eden cogu insan korktugu için sorgulamaz ve ibadet etmeye devam eder.

Ve yanls anlamayin burda ibadet etmeyi kotülemiyorum sadece çogu insan sorgulamaktan korkuyor. Oysaki isalm dininde bile sorgulayn denilmis.

Eger gercekten 2.499 din arasndan Allahn belirledigi bi din varsa ve bu dinde islamsa karsimiza elbet çkar o yüzden sorgulamaktan korkmayn biz bu dunyada yasiyoruz ve neden yasadigimizi sorgulamak bizim hakkimiz

ve tek tarafli baktign surece sorgulamis olmazsn. Bütünüyle bakicaksn herseye..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.