Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KÜRESEL ISINMA dünyaya neler oluyor?

Önerilen İletiler

• Cevaplar 69
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Küresel Eylem

"Tüm dünyada küresel ısınmaya karşı ortak bir eylem" başlığıyla gönderilen e-postada, eylem planı hakkında şu bilgiler verildi:

"Yerel saatlerin farklılığı gözetilmeksizin bütün dünyada 1 Mart 2007 Perşembe akşamı, 19. 55-20. 00 saatleri arası tüm enerji kaynakları kesilecek. Evde ya da işteyseniz şalterler inecek, elektrikler kesilecek. Arabalar yol kenarına çekilecek. Yapabilen yapacak. . . Amaç, bütün dünyada yaşanacak bu 5 dakikalık kesintiyle meydana gelecek enerji tasarrufuyla karar mercilerinin dikkatini çekmek. "

Internet Haber

ikinci kaynak:

http://www.milliyet.com.tr/2007/03/01/yasam/axyas02.html

KÜRESEL ISINMAYA KARŞI TÜM DÜNYADA ORTAK EYLEM YAPILACAK

Bugün hayat 5 dakika kararacak

Küresel ısınmanın geleceği tehdit ettiğini düşünenler ortak eylem yapacak. Şalterler inecek, enerji kaynakları kesilecek, arabalar duracak

Ümran Avcı

Küresel ısınmaya ilişkin felaket senaryoları birbirini takip ederken çevreciler, yetkililerin dikkatini çekmek için dünya genelinde ortak bir eylem planı geliştirdi. Elektronik posta zincirleriyle milyonlarca kişiye duyurulan eylem, her ülkenin yerel saatiyle 19.55-20.00 arasında yapılacak.

Plana göre, eylem sırasında tüm enerji kaynakları kesilecek. Evde ya da işte olanlar şalterleri indirecek. Arabada olanlar yol kenarına çekip bekleyecek. Bu çağrıya çevre adına uymak isteyen herkes katılacak. Dünyanın her yerinde yapılacak bu 5 dakikalık kesintiyle meydana gelecek enerji tasarrufuyla karar mercilerinin dikkati çekilecek.

İşte eylem nedeni

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin raporuna göre, küresel ısınma nedeniyle buzullar eriyecek ve sular 4-6 metre yükselecek. Hollanda, Londra, New York ve Tokyo sular altında kalacak. Felaketten Türkiye de etkilenecek. İklim değişikliği çerçevesinde 20-50 yıl içinde yaşanacak 2 derecelik sıcaklık artışı, turizm cenneti Akdeniz'i cehenneme çevirecek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Küresel Eylem

"Tüm dünyada küresel ısınmaya karşı ortak bir eylem" başlığıyla gönderilen e-postada, eylem planı hakkında şu bilgiler verildi:

"Yerel saatlerin farklılığı gözetilmeksizin bütün dünyada 1 Mart 2007 Perşembe akşamı, 19. 55-20. 00 saatleri arası tüm enerji kaynakları kesilecek. Evde ya da işteyseniz şalterler inecek, elektrikler kesilecek. Arabalar yol kenarına çekilecek. Yapabilen yapacak. . . Amaç, bütün dünyada yaşanacak bu 5 dakikalık kesintiyle meydana gelecek enerji tasarrufuyla karar mercilerinin dikkatini çekmek. "

Internet Haber

birce bu dedigin 1 Subat 2007 icin gecerli idi. Yani bir ay once, 1 Subat 2007 Persembe aksami 19.55-20.00 arasi...

Elbette yaniliyor olabilirim, ama yabanci sitelerde veya online gazetelerde boyle bir habere ancak 1 Subat 2007 olarak rastladim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir taurusmutis
birce bu dedigin 1 Subat 2007 icin gecerli idi. Yani bir ay once, 1 Subat 2007 Persembe aksami 19.55-20.00 arasi...

Elbette yaniliyor olabilirim, ama yabanci sitelerde veya online gazetelerde boyle bir habere ancak 1 Subat 2007 olarak rastladim.

Mutluyum ki yanılıyorsun..;) Bu akşam..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İstanbul'da elektrik kesintisi...

Beyoğlu ve Avcılar'daki bakım-onarım çalışmaları nedeniyle 3 ve 4 Mart'ta bazı semtlerde elektrik kesintisi uygulanacak.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş'den yapılan açıklamaya göre, kesinti programı şöyle:

Beyoğlu İşletme Müdürlüğü bölgesinde 3 Mart Cumartesi günü 09.00-15.00 saatleri arasında; Tepebaşı Tozkoparan Elektrik Sok, Flash TV, Minare, Jurnal, Şişhane Refik Saydam, Kuytu, Şimal, Çatma Merdiven, Ateş Ahmet, Çatma Mektebi, Tepebaşı Akarcası, Küçük Hamam, Asmalı Mescit, Çiviciler, Çatma Mescit Soya, Elektrik, Camii, Tozkoparan Mezarlık, Camadan ve Sekmanlar sokaklar, Pera Palas Oteli, Meşrutiyet ve Bahriye caddeleri, Tepebaşı Gazinosu ve civarı.

Aynı bölgede 4 Mart Pazar günü 04.00-08.00 saatleri arasında Kasımpaşa'da; Kulaksız, Arda, İbadullah, Kadı Mehmet caddeleri, Nalıncı Yokuşu, Değirmen, Şehveli, Mabut, Yeni Çeşme ve Yağhane sokaklar ile civarı, Paşa Yokuşu, Okmeydanı'nda; Piyalepaşa Caddesi, Kaan, Akarsu, Cemiyet, Güzellerve Kumru sokaklar ile Kurudere Sokağın bir kısmı, Kurtuluş'ta; Hacı Ahmet Mahallesi, Kurtoğlu Yokuşu, Sabancı, Yeni Bostan sokaklar, Karakol Sokak ve civarı ile Sefa Meydanı ve Eburıza Dergahı.

Avcılar İşletme Müdürlüğü bölgesinde 4 Mart Pazar günü 08.30-14.00 saatleri arasında; Esenyurt Mimar Sinan Sanayi Sitesi ve Esenyurt Evren Mahallesi.

Son dakika

bu haberi suan ben neden buraya kopyaladim aslinda konu ile ilgisi yok degil mi ? Söz konusu burada 3 Mart ve 4 Mart`ta bazi semtlerde elektriklerin kesilecegi..."bakım-onarım çalışmaları nedeniyle".

sizleri bilemem fakat kendi acimdan söyleyim bugünkü 19:55 ile 20:00 arasinda ki eylem düsündügüm gibi olmadi. Tr saat i 19:55 de Türkiye den katilanlarin cogu net`teydi..gerci daha iler ki saatlerde sanirim bu konu da yazilar gelir. Türkiye de hangi sehirlerde bu 5 dakika nasil gectigine dahil..

1 saat sonra ise burada yani almanyada ki durum ise, oda icler acici degil di malesef..izeldiklerim sunlar: bilgisayari kapatiyorum ve disarida gecen arabalar olsun , diyer dairelerde oturanlarin isiklari olsun hepsini görünüyor.. tek tük isiklar söndü buda bilinclimi yapildi ayri konu..

Yeterince duyurulmadimi acaba diye düsünürken , ben bu haberi okudum.Semtlerine ve saatlerine varincaya kadar yazilmis ve muhaka ki elektrikler kesilir ve buda uygulanir bence.

Peki,"Tüm dünyada küresel ısınmaya karşı ortak bir eylem" duyurusundan sonra.. neden buna benzer bir islem yapilmadi?

"bakım-onarım çalışmaları" icin ceyranlari kesmesini bilecekler, peki bu eylem icin ayni duyarlik neden olmadi size?

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Duyarlı arkadaşlarımız yanında olduğumuzu unutmasınlar lütfen...

Yanlız değilsinizi.... :clover:

kreseleylemxi4.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ne yazık ki çevremde bu eyleme katılan çok fazla insan göremedim çocuklarım ve ben şalteri kapattık ve bana sordular anne neden böyle yaptık diye açıkladım peki onlar neden kapatmıyorlar dediler? ve ne yazık üzülerek baktım pencereden ışıkların çoğu sönmedi. insanların ne kadar azı bu konuda duyarlı... 5 dk bile karanlığa katlanamayanlar birgün enerji sorunu olursa ne yaparlar bilemiyorum? gerçekten üzüldüm ve çocuklarımda anlayamadı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben diyorum, bu haber bir tek birce'nin verdigi internet haber sitesinde vardi. Hem boyle birsey olsa, benim arkadaslarim bana coktan bir suru mail atmisti eyleme katilmami saglamak icin, ya da ben ciddi bir haber sitesinde rastlamis olmustum bu habere. Ama dedigim gibi bu Subat ayi icin gecerli idi. Hatta Eiffel (Eyfel) kulesi dahi bu gun karanliga burunmustu o saatte. Gene de yaniliyor olsam keske :stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün asansörde çıkarken gördüm küresel ısınmaya tepki kampanyasını...

Bu tür eylemler bir işe yaramıyormuş gibi görülebilir.Ancak kör siyasilerin görmedikleri

bir gerçek var.Bu haykırış yaşam adına çocuklarımız ve gelecek adına.Küresel ısınmayı

cidiye almayanlar bundan sadece 14 yıl sonra doğayla savaşmaya ve ölmeye hazırlıklı olsunlar.

D

nyada küresel ısınmanın baş sorumluları sera gazlarının kullanımı konusunda geri adım atmıyorlar.

Dünyanın en müreffeh ülkelerin başında gelen çağdaş demokratik ve özgürlükler ülkesi

Kanada sera gazlarının kısıtlanmasını kabul etmiyor.Dünyanın ****** devleti ABD zaten hiç birşeyi

dinlemiyor.Ancak avrupanın göbeğindeki ingiltere kılını kıpırdatmıyor.Bu nazenin devletlerin asıl

derdi yönetim anlayışlarındaki kapitalist öğelerdir.Dünyayı tükete tükete sadece bir 14 yıl kaldı.

Belkide kıyamet dedikleri bu olsa gerek....Şaka değil gerçek sadece 14 yıl.......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

ABD'de arılar ortadan kayboldu

Einstein: ''Arılar yeryüzünden kaybolursa insanın 4 yıl ömrü kalı

ABD'de baharın başında arıların ortadan kaybolması, arıcılıkla geçinenler ve çevreciler arasında endişe yarattı.

ABD Tarım Bakanlığı, New York'tan California'ya 27 eyalette yüzbinlerce arı kovanının aniden boşaldığını belirtirken, ülke çapındaki 2.5 milyon arı kovanından en az 600 bininin bu esrarengiz durumdan etkilendiği tahmin ediliyor.

ABD'nin yanı sıra Kanada ve Avrupa'da arıların esrarengiz biçimde kaybolduğu kaydediliyor.

Amerikan Kongresi de bu hafta arıcı ve bal üreticileri ile bilimadamları ve hükümet yetkililerini dinleyerek, bu soruna çare bulmaya çalışacak.

Arıcıların bir bölümü, çevrecilerin duyarlılığına katılarak, kurak ve ılık geçen kışın arıları etkilediğini ve bu gizemli duruma yol açtığını düşünürken, bir bölümü de "Gaucho" adlı böcek ilacını, arıların yön duygusunu etkilemesi dolayısıyla suçluyor.

Bir kısım arıcı da bu mesleğin zorluğundan söz ederek, acemi arıcıların hata yaptıklarını ve kovanlardaki arıları kaçırdıklarını düşünüyor.

Arıcılığın tarım sektörü için önemli bir geçim kaynağı olduğu ABD'de sadece California eyaletine yılda 2.5 milyar dolar kazandırıyor.

ABD'de arıların yok olmasına neden olan bu gizemli durumun, bal fiyatlarını ve bal üretim maliyetini giderlerini olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Alman bilimadamı Albert Einstein, "Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece dört yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz" demişti.

....

Bir kısım arıcı da bu mesleğin zorluğundan söz ederek, acemi arıcıların hata yaptıklarını ve kovanlardaki arıları kaçırdıklarını düşünüyor.

....

benim dikatimi ceken bu cümle oldu..acemi aricilarin hata yaptiklarini ve kovanlardaki arilari kacirdiklarini yaziyor.. fakat söz konusu sadece ABD degil ki..Türkiye de olsun Ispanya da olsun Almanya da olsun ve daha onca ülkeler de , bu sorun bugünler de gündem de..Tüm ülkeler de ayni anda ayni hatami yapiliyor?

ayrica bilmem farkindamisiniz..televisionda görmemis duymamis olsaydim belki de bende fark etmiyecektim..gecen gün bir program da söyle deniliyordu..alisdigimiz kuslarin sesi aslin da gün dogarken cikmaya baslayan, duyulan...daha gün agirmadan karanligin icinden gelmeye basliyor.. ve ardindan diyer kuslarin sesleri cikiyor...

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyaya zarar vermeden yaşamak...

Ebru Doğan

BBC Türkçe

İklim değişimi tartışmalarına kulak verirken, "Peki ama ben ne yapabilirim" diye düşündünüz mü hiç?

Projeye tüm köy halkı sahip çıkıyor

Haberimiz, bu soruyu sorup da harekete geçmiş bir köyün öyküsü.

İngiltere'deki Ashton Hayes köyünde yaşayan bin kişi, son bir yıldır hummalı bir faaliyet içinde: Ülkenin ilk karbonsuz köyü olmaya çalışıyorlar.

Daha doğrusu karbon üretimlerini azaltıp, ürettikleri kadarını da atmosferden geri çekerek, dünyaya zarar vermeyen bir yaşam sürdürmeye.

Projenin fikir babası Garry Charnock, her şeyin iki yıl önce bir edebiyat festivalinde dinlediği bir tartışmayla başladığını söylüyor.

Katılımcılar demiş ki: "Şimdi herkes bu salondan çıkıp iklim değişimi hakkında birşey yapsa, büyük yol alırız."

O da "Ne yapabilirim" diye düşünerek çıkmış.

Sonra bakmış ki, HSBC gibi, DHL gibi pekçok büyük şirketin atmosferde bıraktıkları karbon izini sıfırlama projeleri var.

"Onlar yaparsa, bizim köy de yapamaz mı?" diye sormuş kendine.

İşe çocuklardan başlamış. Okulda onlara 'geleceğin taşıtları' diye bir proje yaptırmışlar.

Çocukların heyecanının büyüklere de bulaştığını düşünüyor.

"İlk toplantıya, soğuk bir Ocak gününde 400 kişi geldi" diyor Garry Charnock, "Kimseler inanamadı. Bundan önce bizim köyde toplantılara 30, taş çatlasa 40 kişi gelirmiş."

İklim toplantısına gelen 400 kişiyse, köydeki yetişkin nüfusun yüzde 75'ini oluşturuyormuş.

İlk adım olarak Chester Üniversitesi'yle beş yıllık bir anlaşma yapılmış.

Üniversiteden gelen uzmanlar geçen Mayıs'ta köydeki 370 haneyi bir bir dolaşarak karbon üretimlerini hesaplamışlar.

Köyün pub'ı da projeye canla başla katılmış

Sonra da herkese, bunu azaltmaları için kişisel planlar hazırlamışlar.

Kimi enerji tasarrufu sağlayan ampuller takarak başlamış işe, kimi çift cam taktırıp, güneş panelleri takarak.

Isı kaçıran çatılar elden geçmiş. Evlere, okula güneş panelleri takılmış.

Bütün gün fişte duran televizyonlar, makineler fişten çekilmiş.

Köyün barında, yani pub'ında sigara satan makineden, bira soğutucularına kadar herşey elden geçirilip kullanılmayanlar kapatılarak elektrik faturasında ayda 250 sterlin tasarruf sağlanmış.

Bisikletine binenlerin, yürüyenlerin sayısı artmış.

Bir sürü fikir de sırada bekliyor: Yerel bir şirket, her gün Liverpool'a, Manchester'a çalışmaya gidenler haftada bir gün evden çalışabilsin diye köye ortak bir video-konferans sistemi kurmayı önermiş.

Bir elektrik şirketiyle de, ilerde kendi elektriklerini üretmek üzere anlaşma yapmışlar.

Henüz ne tür bir yenilenebilir enerji kaynağı kullanacaklarını bilmiyorlar.

Rüzgar mı daha verimli olur, talaştan elde edilen biyo-yakıt mı, onu araştırıyorlar.

Ama mühendis Garry Charnock, en gurur duyduğu projesini sorduğunuzda "Ben en çok, köy halkının birleşmesinden gurur duydum" diyor.

"Her şeyden önce müthiş eğlendik birlikte. Mesela gördük ki, bir toplumu harekete geçirmenin en iyi yolu, çocuklarını harekete geçirmek.

"Onlar okulda bu konuyla ilgilenirse, evde projelerini hazırlarken anne-babalarıyla, kardeşleriyle, dedeleriyle, babaanneleriyle tartışıyorlar.

"Dedeleri de diyor ki 'A biz de zamanında böyle yapardık bunu, eski alışkanlıklara dönmek lazım."

Çok konuşana bir deneyen

Aslında İngiltere'de pekçok köy, mahalle, semtte insanlar komiteler kurarak neler yapabileceklerini tartışıyor.

Ashton Hayes'in farkı, kendilerine 'ilk karbonsuz köy olma' gibi bir hedef koymuş ve 7'den 70'e herkesi bu çabaya katılmaya ikna etmiş olmaları.

Charnock sonuçta hedeflerine ulaşıp ulaşamayacaklarını, hatta bir fark yaratıp yaratamayacaklarını bilmediğini söylüyor.

Chester'daki köy bir ilki başarmayı hedefliyor

"Ama önemli değil," diyor "İklim hakkında bu kadar konuşana, bir de deneyen lazımdı. Biz deneyelim, insanlar da isterlerse bize baksın, bize sorsun ve kendi deneylerini yapsın"

İngiltere'de Ashton Hayes projesine ilgi hakikaten de büyük oldu.

En az 20 köyün kendilerinden bilgi aldığını söyleyen Garry Charnock, dün de bir meclis komisyonuna bilgi verdi.

Bakalım bize de son bir mesajı var mı?

"Köyümüzde fark ettiğimiz şey şu oldu: İklim değişiminden kaygı duyan çok insan vardı. Ama kimse tek başına harekete geçmiyordu.

Çünkü 'Şimdi kalkıp çatıya güneş paneli koysam, komşular bana deli der' diye düşünenlerin sayısı epey fazlaydı.

Halbuki hep birlikte çalıştığımızda, herşey kolaylaştı.

Yani birlikte çalışsınlar ve tabii, işe çocuklardan başlasınlar. Onların heyecanı, hepimize yetiyor!"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu konu sürekli gündemde tutulmalı şakaya gelir bir tarafı yok

devlet politikaları değişmeli nükleer santrallerin yerini doğaya zarar vermeyen

enerji santralleri almalı. gidecek başka bir dünya yok. ama hızla tüketiyoruz.

doğaya en az zarar veren, ve en doğa dostu enerji santralleri nükleer santrallerdir. Hiçbir doğal kaynağı tüketmezler, atmosfere zarar vermezler, dengeyi bozmalar.

Tabiki tüm önlemler alınıp, atıkları paraya kıyıp doğru şekilde yok edildiği zamanda.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

ilkokuldan itibaren çevreyle ilgili dersler konmalı.çevrenin önemi derslerde anlatılmalı.zaman zaman uygulamalı olarak.

en azından ortaokulda olsun hadi.ben ilkokul 4. sınıfta bulunduğum şehirdeki yeraltı zenginliklerini,fosil oluşumunu,yaşadığım yerin kuş bakışı görünümünü öğrenmiştim.bana sokaklar öğretilmişti.çocuğum belki kaybolurum yada aradığım bir yeri öğreneyim diye.otobüs durakları,tren istasyonu ve yolları,bisiklet yolları vs.vs bu arada hala 4. sınıfta okulumun verdiği bisiklet ehliyetimi saklarım.nede olsa hatıra.okulun bahçesine kuş barınakları ve püre halinde yiyecek yapıp yuva önlerine asardık.güzel ormanlık yada gezi alanlarına,hayvanat bahçesine götürülürdük.amaç doğa-çevre-hayvan sevgisini arttırmak.

bir keresinde yanımda babam varken yolun kenarına elimdeki dondurmanın kağıdını atmıştım.önce arkamdan gelen Alman kadın sonrada babam kızmıştı.!tabi çöpü almak zorunda kalmıştım.o günden beri yere çöp atmıyorum.

bu bahsettiğim yıl:1984 Almanya-geisweid.

yani orda çevre bilinci ve önemi ilkokulda veriliyor.halkıda bilinçli,hemen yanındakini uyarıyor.bizdeki gibi görmezden gelmiyor.zaten hangi birini uyaracaksın?şu günlerde lale festivali var.hafta sonu Sultanahmet e gidin.çocukların nasıl çiçekleri kopardığını-kırdığını göreceksiniz!içine girip fotoğraf çektirdiğini,ezdiğini.

ilkokuldan itibaren çevre bilinci verilmedikçe biz daha çok çırpınıcaz anlaşılan.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ulaşım Küresel Isınmayı Etkiliyor

Otomobil dahil, büyüyen ulaşım sektörü küresel ısınmayı tırmandırıyor. "Ulaşım sektörü", küresel ısınmayı tetikliyor. Birleşmiş Milletler taslak raporuna göre, giderek artan otomobil ve uçak kullanımı, gelecek yıllarda sera etkisi yapan gazların artışına neden olacak. Bilimadamları bu durumu, küresel ısınma ile mücadelenin önünde önemli bir tehdit olarak niteliyor. Mayıs ayında Bangkok'ta yayınlanacak Birleşmiş Milletler taslak raporunda, ulaşım sektörü, yakın gelecekte küresel ısınma ile mücadelede en önemli engellerden biri olarak gösteriliyor.

Raporda, yeni motor teknolojileri ve bioyakıt gibi seçeneklere rağmen, ulaşım sektöründe karbon emisyonunun azaltılması çabalarının birçok engelle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Rapora göre, insan faaliyetinden kaynaklanan toplam karbondioksit emisyonunun yaklaşık yüzde ikisi, havayolu ulaşımından kaynaklanıyor.

Bilimadamları, uçakların aynı zamanda ısıyı tutan azot oksitleri yayarak da iklime zarar verdiği görüşünde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merakla beklenen BM iklim raporunda, küresel ısınmanın son 50 yılda yüzde 90 oranında insan eliyle yaratıldığı ve asırlarca süreceği belirtildi.

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen iklim değişikliği panelinde, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Uzmanlar Grubu tarafından 21 sayfalık bir rapor yayımlandı.

Raporda, insan eliyle sera gazlarının salımının neden olduğu bugünkü sorunlar, şöyle sıralandı:

Daha az soğuk günler, daha sıcak geceler, öldüren sıcak hava dalgaları, seller ve yoğun yağışlar, yıkıcı kuraklıklar ve kasırga ile tropikal fırtına gücünde artış (Özellikle Atlas Okyanusu'nda).

Raporda ayrıca, ''Eğer şimdi bunun kötü olduğunu düşünüyorsanız, 21'inci yüzyıl boyunca zararlı etkileri, 20'nci yüzyıl sırasındaki etkilerinden daha büyük olacak'' denildi.

RAPORDAN ÇARPICI TESPİTLER

-2100'e kadar sıcaklık 1.8 ile 4 derece artacak. Bu binlerce yıldır iklimde meydana gelen en dramatik değişiklik

-Uzun süreli ve yoğun sıcak hava dalgalarıyla daha sık karşılaşacağız -Uygarlaşma ne kadar yavaşlarsa yavaşlasın ya da sera gazlarının salımı ne kadar azalırsa azalsın, küresel ısınma ve deniz seviyesinin yükselmesi asırlarca sürecek. Okyanuslardaki su seviyesi 18 ile 59 santimetre yükselecek

-Daha şiddetli fırtınalar görülecek

-Sıcaklık dalgaları daha sık yaşanacak

-Kutup buzulları eriyecek. 2100 yılı yazında artık Antartika olmayabilir

-Bangladeş'ten Hollanda'ya pek çok kıyı ülkesi sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya

Panele 130 ülkeden 500 delege katıldı. Panele katılan yüzlerce bilim adamı ve bürokrat, kapalı kapılar ardında bir hafta süren müzakerelerde bulundu.

Raporda, küresel ısınmanın nasıl ve neden olduğu anlatıldı, ancak dünyanın bununla ilgili ne yapması gerektiği belirtilmedi.

Bilim adamları ne dedi?

Panele katılan Amerikalı bilim adamı Susan Solomon, ''Sera gazlarındaki artışın, insan faaliyetlerinin egemenliği altında olduğundan hiç şüphe yok'' dedi.

Colorado'daki Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi'nden iklim analizi yöneticisi KevinTrenberth ise ''Bu durduramayacağınız bir şey. Bununla yaşamak zorunda kalacağız. Farklı bir gezegen yaratıyoruz'' dedi.

Arizona Üniversitesi'nden Jonathan Overpeck, "Buradaki nokta, birşey yapmazsak ve bir şey yaparsak neler olacağına dikkati çekmek. Eğer birşey yapmamaya karar verirseniz, etkileri bir şey yapmamızdan daha büyük olacaktır'' diye konuştu...

Televizyon programlarında Küresel Isınma ve Küresel Felaketlerden bahsediliyor. Dünya atmosferinin giderek ısındığı, bunun da çok yakında Küresel Felaketlerin artışında en büyük etken olacağı ve bizlerin yani Dünya İnsanlığının Küresel olarak bilinçlenmesi gerektiği anlatılıyor.

Şimdi şu anda dünyada yaşayan her insanın Bilincinin değişiminden söz ediliyor. Küresel Isınmaya ve onun sonucunda da 10 sene içinde kapımızda olacağı belirtilen Küresel Felaketlere neden olan ve halen bilincimizin içinde taşıdığımız neler var. Ve biz İnsanlık Medeniyeti olarak felaketlerin - kargaşanın eşiğine geldik.

Küresel Bilincimizle atmosferi nasıl ısıttık, kıtaları nasıl hareket ettirdik, iklimleri nasıl değiştirdik, kutuplardaki buzulları nasıl erittik, dünya bitki örtüsünü ve üzerindeki canlıların türlerini gün be gün nasıl bitirdik. Nasıl milyonlarca milyarlarca mutsuz, aciz, sefalet ve yokluk içinde robot gibi yaşayan ve ölen, birbirini savaş meydanlarında nedenini bile bilmediği bir sebepten yok edebilen insanlar yarattık.

Bütün bu görünen tabloyu nasıl ve hangi bilinçle resmedebildik. Bu nasıl bir nefret, bu nasıl bir öfke, bu nasıl bir Toplumsal Bilinçtir ki bütün Dünyayı "Yok Oluş" Uçurumunun kenarına getirebildi.

ŞİMDİYE KADAR KÜRESEL ISINMANIN ETKİSİYLE NELER OLMUŞ DÜNYADA

1 - Brezilya'daki Amazon yağmur ormanlarını her yıl kaybediyoruz Yaşarken karbondioksit (CO2) emen ağaçlar, öldükten sonra karbondioksiti geri bırakıyor. Amazon ormanlarında üç sene kuraklık yaşanması halinde ağaçlar dördüncü senede yok oluyor. Amazon'da 2 seneden beri Küresel Isınmadan dolayı yağış miktarı çok az.

2 - Kuzey Atlantik akımlarındaki değişimler hızlanmış durumda. Gulf Stream eriyen buzullar vb. yüzünden yavaşlıyor. Yavaşlama sıcaklığın düşmesine ve iklimin değişmesine neden oluyor.

3 - Üçüncüsü Grönland eriyor. Tamamen eridiği takdirde 10 metreye kadar dünyadaki denizlerde ve okyanuslarda yükselme bekleniyor. Bu da dünya yüzeyindeki en yoğun ve medeniyetin olduğu yerlerdeki yerleşim alanlarını kaybedeceğimiz anlamına geliyor.

4 - Son Yıllarda Küresel Isınmanın atmosferin üst tabakası olan stratosferin de soğumasına neden olduğu tespit edildi. Soğuyan stratosfer ozonun kendini tamir etmesini ve dengelemesini geciktirici etki yapıyor.

5 - Ozon tabakasındaki incelme planktonların yok olmasına neden oluyor. Planktonlar denizlerde ve okyanuslarda beslenme zincirin en alt seviyesinde ki canlılar. Deniz de yaşayan canlıların çoğu plaktonlarla besleniyor. Plaktonları yiyen diğer canlılar ve diğerleri ile beslenen diğerleri. Beslenme zincirinde bir kopmanın oluşması demek, beslenme zincirinin hepsinin etkileneceği ve zamanla yok olacağı anlamına geliyor.

6 - Sahra çölü her sene biraz daha küçülüyor. Bölgesel rüzgarlar sahradan aldıkları toz bulutunu okyanuslara taşıyarak, içindeki minerallerle planktonları besliyor. Sahra çölü küçüldükçe ve ozon incelmeye devam ettikçe planktonlar tükenme noktasına gelecek.

7 - Himalayalar ve üzerindeki buzullar ayna görevi görerek güneş ışınlarını geri yansıtıyordu. Yansıtma dünya da sıcaklığın dengelenmesi demekti. Şimdi Himalayalardaki buzlar eridiği için eskisi gibi sıcaklığı dengeleyemeyeceği ve ayrıca dağlardan akan nehirlerin ve oluşan göllerin kuruyacağı ve kıtlık ve kuraklığın yaşanacağı anlamına geliyor.

8 - Muson yağmurlarının dengesi bozulmuş durumda. Ya çok yağıyorlar ve seller neden oluyorlar yada az yağarak kuraklığa neden oluyorlar. Bu da Hindistan'da korkunç yağmurların ve sel felaketlerinin yaşanması ve tarım alanlarının-yaşam bölgelerinin yok olması demek.

9 - Okyanus yataklarında donmuş olarak bulunan büyük miktarlardaki metan yataklarının küresel ısınmayla açığa çıkarak sıcaklığı muazzam miktarlarda arttıracağı tahmin ediliyor.

10 - Sibirya, Kanada'da gibi donmuş toprakları olan ülkelerdeki toprakların erimesiyle toprak içindeki fosiller açığa çıkacak ve çürüyecek. Bu da milyarlarca ton metan gazının açığa çıkacağı anlamına geliyor.

11 - Ayrıca donmuş bir toprakların içinde şimdiye kadar bilinmeyen 500 gigatonluk yeni karbon kaynağı bulundu. Bu topraklar ısınmanın etkisiyle çözünüp sıcaklığı artıracağı tahmin ediliyor. Ve bu da Felaketleri bir noktadan sonra artık istesek de durduramayacağımız anlamına geliyor.

12 - Küresel Isınmanın sürekli artışı ile El Nino okyanus akıntısının her yıl yaşanabileceği belirtiliyor. Her yıl yaşanması demek; tufanlar ve ani sel felaketleri ve kasırgalar yaratacağı anlamına geliyor.

Bütün bunlar ile Dünya İnsanının Bilincinin, dolayısıyla her birimizin tek tek bilincinin ne alakası var diyebilirsiniz. Benim dünyada kapladığım yer, benim bahçemdeki karıncanın kapladığı yerden daha az. Zararım ise hiç yok. Fabrikaları ben mi kurdum? Okyanusları ben mi kirlettim? Ağaçları ben mi kestim? Diyebilirsiniz. Eminim Dünyada yaşayan her insana sorulsa aynı cevabı verecektir. Ben mi yaptım bütün bunları? Eğer hiç birimiz yapmadıysak o zaman kim yaptı? Okyanusta yaşayan balıklar mı yaptı? Bitkiler mi yaptı? Hayvanlar mı yaptı? Ağaçlar mı yaptı? Biz Yaptık?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok yakında aşağıdaki şartlarda yaşamak zorunda kalacağız.

1 - Su kaynakları kuruyacak. Yakında "su" elmastan ve altından daha değerli olacak.

2 - Atmosferde soluyacak oksijen kalmayacak. Soluduğunuz hava için çok büyük vergiler ödemek zorunda kalacağız.

3 - Bitki örtüsü tükenecek. Çocuklarımız ağacın ve çiçeği görmek için Ağaç ve Çiçek müzesine gidecek.

4 - Sürekli hiç dinmeyen fırtınalar olacak.

5 - Ya güneşten Kavrulacak, ya da soğuktan donacağız.

6 - Tarım ve bitki alanları kuruduğu için, yapay ürünlerle besleneceksiniz. Ve bütün çabamız gıda ve su satın alabilmek ve "Yaşamda" kalabilmek için olacak.

7 - Su az olduğu için bağırsak deri ve her türlü hastalık artacak. Ozon tabakası ve atmosferin diğer tabakalarının zarar görmesinden dolayı kanser ve diğer hastalıklar çoğalacak. Ve insan ömrü kısalacak.

8 - Bütün bunların üzerine az gıda az su ve diğer nedenlerden dolayı paylaşım sorunları çıkacak. Ve asayiş konusu çok önemli olacak. İşte o zaman gerçek anlamda dünyada savaş çıkacak. Varolma Savaşı

9 - Silahlanma ve silah teknolojilerine yatırım artacak.

10 - Hayvan türleri hemen hemen bitme noktasına gelecek.

11 - Şu andaki lüx tüketimin hepsi yasaklanacak. Çevreye olan zararlarından dolayı.

12 - Sade bir şekilde yaşamayı ve var olmayı zorunlu olarak ve silahların gölgesinde öğrenmek zorunda kalacağız.

Tablosunu çizmeye çalıştığımız yeni "Gezegensel Varoluşu" yaşamayı istiyorsanız değişmeyiniz.

Ne yapmakta iseniz yapmaya devam ediniz.

Veya makyaj tazelemelerle değiştiğiniz sanarak ve hayal ederek yaşayınız. Kendinizi kandırmaya lütfen devam ediniz.

Ama eğer siz kendinizin ve Gezegendeki yeni Varoluşunuzun Efendisi olmak istiyorsanız GERÇEK ANLAMDA DEĞİŞMEYİ SEÇİNİZ.

Ve lütfen gerçek anlamda, dürüstçe değişiniz.

Değişimi gerçek kılabilmeniz için önce DÜRÜST olmak zorundasınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.