Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

"ILIMLI İSLAM" = LAİKLİKTEN ŞERİATA GİDEN YOL... (Soğuk savaş; ADNAN MENDERESİ, Adnan Menderes SÜLEYMAN DEMİREL'İ, Süleyman Demirel TURGUT ÖZAL'I,..)

DİPNOT

Önerilen İletiler

Ilımlı İslam: Laiklikten Şeriata Giden Yol...

Bugün Dünya din ekseninde ikiye bölünüyor:

Hıristiyan-Müslüman.

Müslümanlar ikiye bölünüyor:

Sünni-Şii.

Radikal Siyasal İslam terörüyle, Neoconservative Evangelism saldırganlığı bu bölünmeyi destekliyor, pompalıyor, tırmandırıyor.

Nasılmı...

Aynenn şöyle...

Okulda ve kurslarda din eğitimi.

Medyada din tartışmaları.

Ailede din baskısı.

Gecekonduda siyasal İslam örgütlenmesi.

Arkadaş gruplarında tarikat bağlantıları.

İşyerlerinde türban birlikteliği.

Dünyada yükselen dincilik.

İktidarda AKP.

Sonuç;

Dinler çatışması, mezhep kavgalarına dönüşüyor; Hıristiyan işgali altında, Müslüman Müslüman'ı öldürüyor.

Bu trajik zemin kayması bir süreç:

Soğuk Savaş ile 1945 'te başlayan bir süreç.

Soğuk Savaş, Adnan Menderes 'i üretti.

Adnan Menderes, Süleyman Demirel'i.

Süleyman Demirel, Turgut Özal'ı.

Turgut Özal, Recep Tayyip Erdoğan'ı. yarattı...

Eeee

İşte şeriatin altın vuruşu...

Şimdi Recep Tayyip Erdoğan , kendinden sonraki lideri üretecek zemini hazırlıyor :

Tüm devlet kurumlarıyla, resmi ve gayri resmi eğitimle, yerel örgütlerle, medyayla, ailelerle, arkadaş, tarikat örgütlenmeleriyle, işyerleriyle.

Demokrasi , kötü niyetli dincilerin elinde, tersine çalışıyor:

Ortaçağdan modernliğe değil, modernlikten ortaçağa götürüyor Türkiye'yi.

Ama dışarıdan kıs kıs gülmekteler bize...

Biz ise ağlanacak alimize.. :unsure:

h080300mg9.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kutsal Kitap milletlerin geçiciligini, tarihsel içinde degişimini tespit etmiş ama tüm kavimler için yegane sorun olarak ''ahlak''ı göstermiştir. Asıl olan milletlerin birbirlerine göre nerede durdukları degil, ahlaka göre nerede durduklarıdır. Her nefs amellerinin hesabını nasıl verecekse, her millet de ahlak esaslarıyla ilgili imtihanını bir gün verecektir.

Şu da bir gerçektir ki; sistemler gelip geçicidir lakin Din kalıcıdır.Güç, arada bir o yana bir bu yana gidip gelir.

İslamı terör olarak mı görüyorsun.

ben bu bakışı biliyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kutsal Kitap milletlerin geçiciligini, tarihsel içinde degişimini tespit etmiş ama tüm kavimler için yegane sorun olarak ''ahlak''ı göstermiştir.

Bak aslan34...

Bugün artık herkes görüyor..

Son yıllarda ahlaksızlık toplum yaşamında bir patlama yaptı!..

İslamcılık da bir patlama yaptı...

Dincilik infilak etti...

Ne demek sence bu?..

Gerçek Müslümanlığın yoğunlaştığı bir toplumda ahlaksızlık artar mı, yoğunlaşır mı, çoğalır mı, salgınlaşır mı, doğallaşır mı?..

Nedersin...

Bumu ahlak...

Çürüyen Bizans'a dönüştük bana göre...

Ne dersin dostum...

Öyle bir kitap ile bu işler yürümez artık...

Şöyle bir etrafına bak lütfen...

Çürüyen Bizans için şu çarpıcı öykü anlatılır: Osmanlı İstanbul'u sarmış, şehir ha düştü ha düşecek, ama, kiliselerde papazlar neyi tartışıyorlar:

- Meleklerin kanatları var mı, yok mu?..

Yaşadığımız ülkede devletin Milli İstihbarat Örgütü bile açıklama yapmak zorunda kalıyor:

- Tehlikedeyiz!..

Peki, İslamcılığın ortalığı bunca sardığı şu dönemde dinciler neyi tartışıyorlar?..

Ülkede dincilik iktidara geçti...

Ahlaksızlık da yoğunlaştı...

Bu ikisi arasındaki bağı kördüğüme dönüştüren çıkar ortaklığı elle tutulur, gözle görülür yoğunlukta!..

İslamcılık köşeyi dönmek için Müslümanlığı kullanmakta birebir...

Ahlaksızlık dincilikle özdeşleşti vesselam...

Sevgili İ. Selcuk'a teşekkürler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yanlış, eksik bilgiler, yanlış degerlendirmeler dogurur.

Ben Kur'an'ın hakikatlerinden bahsediyorum, siz kişilerden bahsediyorsunuz.

bu ülke bilmem kaç yıldır ( dünyada öyle) seküler akılla yönetiliyor, İslamcılık falan artmıyor, kim demiş bunu, kanıtı nedir, neye göre artmış; yazında bizde haberdar olalım...

ahlaksızlıkda, gücü elinde tutanların sorunudur/sonucudur.

Ahlaka iş geldimi herkes İslamdan birşeyler bekliyor, hemde 'laik' bir ülkede....

İslam toplumsal ahlaksızlıgın kökenini '' şirk ''e mal ediyor.

İslamın biricik temeli ise '' Tevhid ''ir.Herşey bu temel üstüne bina olur.

Kabul edilir edilmez, lakin kimse bu hakikatleri çarpıtamaz; bu kişide olur toplumda fark etmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Geçin bunları kardeşim geçin..

Ben hiçbir dinin günümüz koşullarına cevap verebildiğine ve verebileceğine de inanmıyorum..

Binlerce yıl önce yazılmış destansi şeyler benim bu günüme klavuzluk edemez..

Herşeyi yarat fakat gönderdiğin bir kitabı günümüze uyarlanabilecek gibi bir hale getirme...

Eski kalıplaşmış her şeyi ezberlet dur...

Olmaz öyle şey....

Bu beni sıkar...

Hayrıca dostum...

Haydi bu güne bakalım..

Yolsuzluk..

Rüşvet..

Hırsızlık..

Sahtekârlık gırla..

Artık devlet kesimini saran ahlaka aykırı eylemleri vukuat-ı adiyeden sayıyoruz, hem hukuk kuralına göre suç, hem din açısından yasak "fiiller" her gün gazete sayfalarında boy gösteriyorlar...

Niçin ve neden birdenbire çoğaldı bu tür ahlaksızlıklar?..

Adam suç mu işlemiş?..

Dosyası var..

Adam sanık sandalyesinde..

Ama milletvekili dokunulmazlığı olduğu için davası görülemiyor..

Adam diyor ki:

- Ben cumhurbaşkanı olacağım!..

Peki, bu ahlaka uygun davranış mı?..

Yoksa ahlaksızlık mı?..

Bu nasıl iş?..

Bu ahlak dışı girişime karşı toplum ahlakının yaptırımı nerede?...

Söyleyebilirmisin...

Bizim bu hikayelere karnımız tok artık...

Ve bunlarıda çoktaaaaaaan aştık...

Artık hiçbirşey eskisi gibi değil...

Ve lütfen öncelikle bunun farkındalığına varın..

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

başka kişiler ve başka sistemlerin sorununu İslama yüklemeyinde neyi kabul ederseniz edin, bunda bir sorun yok.Bu toplumun hangi düşünce tezgahından geçtigi malum.Asıllarından koparmaya çalıştılar olmuyor, asıllarınıda unuttu iki ara bir derede kaldık toplum olarak, ama nereye kadar ; herşey aslına rucu eder.

sizin saydıgınız ahlaksızlıklar bugünlerde çogalmadı ki.

bu yıllardır olan bir şey bu ülke son bir kaç yıldır soyulmuyor.

Ama siz yeni fark ettiyseniz bu da sizin sorunuz, genede fark etmişsiniz.

Din insanoglunun gerçegi ve de en önemli gerçegi oldugu her zaman ve mekanda ispat ediliyor.Bunu bir kaç kişinin kabul edip etmemesi pek birşeyi degiştirmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bütün dünya bu gibi doğmalardan mümkün olduğunca arınırken..

Ne yazıkki bizim gibi ülkeler ve toplumlar çaresizlikten, aklını kullanamakatan ve hazırcılıktan olsa gerek bir türlü kafasını kaldırıpta o tür zincirlerden kurtulma zahmetine bile girememesi ne kadar acı bir durum...

Çünkü kendi aklını kullanmak yerine binlerce yıl öncesinin düşünce ve yazıtlarından medet umanlar eninde sonunda içinde bulundukları caresiz düşünsel kölelikten kendilerini arındıracaklardır...

Bu kacınılmaz bir gerçektir...

Yoksa daha çoook ertelenmiş cennetlerin muhammasına doğru hayaller kurarak çölde serap görürüz..

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet bu ülke yıllardır soyuluyor ama son yıllarda islam elden gidiyor ,türban üzerinden siyaset yapılarak allah muhammet adı kullanılarak soyuluyor.

Ben Kur'an'ın hakikatlerinden bahsediyorum, siz kişilerden bahsediyorsunuz

Kuran ve diğer kitaplar ve peygamberler birileri inansın diye yollanmış yada yazılmış peki buna inanan insanların burada emredildiği idda edilen güzel şeylerin tam tersini ve üstüne üstlük bu kitapların adını kullanarak yaptıklarında neden demiyorsunuz ki kardeşim sizin idda ettiğiniz veya yaptığınız şeyler kutsal kitabımıza ters sizler allahın adını ağzına alacak en son kişilersiniz .Ya da ben mi görmedim acaba sürekli savunma modundasınız

O zaman ortaya bir terslik çıkmıyor mu size göre; her geçen gün ahlaksızlık bazında çöktüğümüze göre ve buna şu an allah , din,kuran adını ağızlarına pelesenk etmiş insanlar daha çok katkı da bulunduğuna göre,acaba hiç mi doğru anlayan yok islamı ve kuranı?Demek ki bazı şeyler dinle olmuyormuş veya dini kullanarak.

Arkadaşım insan olmanın ve insan olmanın gerektiği değerleri kaybetmeyerek bir şeylere hayır bu yanlıştır demenin dini yoktur,milliyeti yoktur,ırkı yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet bu ülke yıllardır soyuluyor ama son yıllarda islam elden gidiyor ,türban üzerinden siyaset yapılarak allah muhammet adı kullanılarak soyuluyor.

Ben Kur'an'ın hakikatlerinden bahsediyorum, siz kişilerden bahsediyorsunuz

Kuran ve diğer kitaplar ve peygamberler birileri inansın diye yollanmış yada yazılmış peki buna inanan insanların burada emredildiği idda edilen güzel şeylerin tam tersini ve üstüne üstlük bu kitapların adını kullanarak yaptıklarında neden demiyorsunuz ki kardeşim sizin idda ettiğiniz veya yaptığınız şeyler kutsal kitabımıza ters sizler allahın adını ağzına alacak en son kişilersiniz .Ya da ben mi görmedim acaba sürekli savunma modundasınız

O zaman ortaya bir terslik çıkmıyor mu size göre; her geçen gün ahlaksızlık bazında çöktüğümüze göre ve buna şu an allah , din,kuran adını ağızlarına pelesenk etmiş insanlar daha çok katkı da bulunduğuna göre,acaba hiç mi doğru anlayan yok islamı ve kuranı?Demek ki bazı şeyler dinle olmuyormuş veya dini kullanarak.

Arkadaşım insan olmanın ve insan olmanın gerektiği değerleri kaybetmeyerek bir şeylere hayır bu yanlıştır demenin dini yoktur,milliyeti yoktur,ırkı yoktur.

somut üzerinden konuşun kim nerde hüküm giymiş, oraya buraya çamur atarak bir sonuç elde edemezsiniz.

Ben savunma modunda degilim ne münasebet, inandıklarımı yazıyorum, bunu nerden çıkarıyorsunuz.Kimi kınamamı istersin bu forumda ve neden. sizin ve gibilerin neyi niçin savundukları bile belli olmuyor,nedir söylediginiz, yuvarlak cümlelerle kimseye derdinizi anlatamazsınız.

ben şahsen hiç bir şey anlamadım yazdıklarınızdan mesela.

Bütün dünya bu gibi doğmalardan mümkün olduğunca arınırken..

Ne yazıkki bizim gibi ülkeler ve toplumlar çaresizlikten, aklını kullanamakatan ve hazırcılıktan olsa gerek bir türlü kafasını kaldırıpta o tür zincirlerden kurtulma zahmetine bile girememesi ne kadar acı bir durum...

Çünkü kendi aklını kullanmak yerine binlerce yıl öncesinin düşünce ve yazıtlarından medet umanlar eninde sonunda içinde bulundukları caresiz düşünsel kölelikten kendilerini arındıracaklardır...

Bu kacınılmaz bir gerçektir...

Yoksa daha çoook ertelenmiş cennetlerin muhammasına doğru hayaller kurarak çölde serap görürüz..

Saygılar...

hangi dünya bu tür dogmalardan arınıyor bir sayın bakalım.

asıl duygusal hareket edenler bu ülkenin sekülerleridir, aksine çok akılcı olduklarınıda söylemiyorlar mı!!!

düşünceleri donmuş ve herkesinde bu donmuş ve ne oldugu da belli olmayan fikirlere inanmasını beklemiyorlar mı.

''murdar bir zamandan muhteşem bir maziye kanatlanmak'' diyor Cemil Meriç üstad gericilikse, ilericilik diye yutturulanların iyi irdelenmesi ve ardında ki zihniyetin maksadının ne oldugu iyice bellenmelidir.

taklitler asılları geçermiş, dogru bir laf.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya tabi olur.

Sevgili gelincik çok haklı..

Tüm dünya insanları dinlerini yaşıyor ama tümü gelişen bir yapı izliyorlar...

Gerici ve tutucu asla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Toplumların degişimini kaçınılmaz görmek mecburiyetindeyiz. Toplumların degişimine etki eden faktörler kuşaklar gelip geçtikçe ortaya çıkarlar.Toplumsal dinamigi bozup yeniden bir dinamik kuran gelişmelerle degişimin yaşandıgını anlayabiliriz.Bazı dinamikler çabuk yozlaşır bazıları uzun müddet hayatiyetini devam ettirir, ama nihayetinde o da degişimden nasibini alır.

Bütün bu tarihi hakiketlerden sonra şu sistem bilmem şu kadar yıl yaşar gibi tarihi ciddiye almayan yaklaşımları tarihde ciddiye almayacaktır.

Bir ülkede ileri gelenler bu yanlış düşüncelere sahipse bunun sebebi iki türlü olabilir ;

bir ; gerçekten böyle inanıyor olabilirler, yani sistemlerin/in degişmez olduguna itimat ediyorlardır,

iki; sistemlerin/in degişmez oldugunu söylemelerine ragmen amaçları başka oldugu içindir.(uyutma gibi)

Her iki durumda yönetilenler açısından elzemdir.

Degişimin iyi yada kötü yönde olacagı eleştirileri başkadır, degişim olmaz demek daha başkadır.Bu tür tarihsel gerçekliklere ''duygusal'' yaklaşmakla hiçbirşey elde edilemez.Tarihi yapanlar degil yaşayanlar oluruz, lakin başkalarının çizdigi tarihi yaşarız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu kendi kendini tatminden başka birşey değil... :(

Bunun için harcayacak bir saniyem bile yok...

Sevgiyle kalın..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 9 yıl sonra...

İslama soğuk olanlar yada islamı iyi bilmeyenler ılımlı islamı bilmeyenler ne diye bunları konuşur

islamın ılığı soğuğu olmaz islamın kaidesi sabittir

ılımlı islam diye üretilen dinsiLikten başka bisey değildir

ılımlı islamın sonu seriat degil dinini yitirmiş bir toplumdur

ne yazık ki ılımlı islamı Türkiye ye sokanlar yine islam taraftarı görünen siyasetçiler ve cemaatlerdir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
Misafir Mega_Liboş_Murat

“The threats confronting today's America require the meritocracy of intellect nurtured in the cold war” [bkz: Edward Luce, “The untimely death of American statecraft” (title over 5 columns) Comment, Financial Times Europe, © The Financial Times Limited 2017 No.39,487, Thursday 01 June 2017, p.9]. Türkçe meâli: “Soğuk Savaş bitmemiş, fakat olup-bitene Soğuk Savaş zaviyesinden bakabilen kimse kalmamıştır”. Adam iktisadi meselelerde tam da Korkut Brtv gibi, Sadun Arn gibi düşünüyor, hatta bunların öğrencisi olmakla övünüyor. Ama “dini bütün” olduğundan adı “İslamcı” oluyor. NATO öpecek böyle İslamcıları. Daha doğrusu FETÖ’cüleri.. SSCB TKP’ye nasıl bir destek verdi ise, ABD’nin bunlara verdiği “destek” de o cinstendir. Ahmet Ümit’in “Kar Kokusu” romanı bu gözle okunmalıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.