Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

'Atatürk çok dindar biriydi'

buhari

Önerilen İletiler

Ülkü Adatepe, günümüzde Atatürk'ün yanlış anlatıldığını ileri sürerek, “O'na ‘dinsiz' diyorlar. O çok dindar biriydi ancak yobaz değildi. Öyle olmazsa Diyanet'i kurmazdı' dedi.

Atartük'ün hayattaki tek manevi kızı 74 yaşındaki Ülkü Adatepe, İzmirli kadınlara Ata'yı anlattı. Adatepe, “Atatürk'ü bugün yanlış tanıtıyorlar. Ona ‘dinsiz' diyorlar. O çok dindar biriydi, ancak yobaz değildi'' dedi.

Türk kadınının seçme ve seçilme hakkı kazanışının 82'inci yıldönümü nedeniyle Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende konuşan Atatürk'ün hayattaki tek manevi kızı Ülkü Adatepe, İzmirli kadınlara Ulu Önder'i anlattı. Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın evlatlık kızı olan Vasfiye Hanım ile Fransızca öğretmeni ve gar şefi Mehmet Tahsin Çukurluoğlu'nun çocuğu olan Ülkü Adatepe, ismini Atatürk'ün verdiğini belirterek, dokuz aylıkken Çankaya Köşkü'nde yaşamaya başladığını, biraz büyüdüğünde Ata'nın kendisini yurt dışı gezilere götürdüğünü söyledi.

Atatürk öldüğünde 5 yaşında olan Adatepe, ona “Atatürkçüğüm'' dediğini, çok yaramaz bir çocuk olmasına rağmen, onun yanında uslu durduğunu, yüzmeyi, yemekte çatal, bıçak, kaşık kullanmayı ve hayvan sevgisini ondan öğrendiğini kaydetti. Kendisinin dansı çok sevdiğini belirten Adatepe, Atatürk'ün balerin olmasını istediğini belirtti.

Adatepe, kadın erkek eşitliğine büyük önem veren Atatürk'ün özellikle kız çocuklarının herşeyi yapabileceklerini ispat etmek istediğini vurgulayarak, bu ilgisinin manevi çocuklarının hepsinin kız olmasından da anlaşıldığını söyledi. Adatepe, “Atatürk bize ‘kendinizi beğenmeyin, mütevazi olun' derdi. Bizler de hiç Ata'nın manevi çocuğuyuz diye ayrıcalık istemedik. Ancak ölümünden sonra onu gittiğim her yerde anlatıyorum. Özellikle okullarda öğrencilere ‘Atatürk'ü ders olarak okumayın. Onu kalbinizle, ruhunuzla, canınızla okuyun' diyorum. Atatürk, yalandan nefret ederdi. Şimdiki siyasetçiler gibi korumalarla gezmezdi. Çünkü halkı onu korurdu'' dedi.

Ülkü Adatepe, günümüzde Atatürk'ün yanlış anlatıldığını ileri sürerek, “Atatürk'e ‘dinsiz' diyorlar. O çok dindar biriydi ancak yobaz değildi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kurdu. Buralarda kültürlü imamların görev almasını sağladı'' dedi. Adatepe, kadınlardan haklarına sahip çıkmalarını istedi.

İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal'ın eşi Olcay Köksal, Adatepe'ye üzerinde Atatürk, Sabiha Gökçen ve Ülkü Adatepe'nin fotoğrafını, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Türkegül Kocaoğlu ise bir buket çiçek hediye etti. Adetepe, hediye edilen fotoğrafı ilk kez gördüğünü belirterek, “Böyle bir fotoğraftan haberim yoktu. Çok mutlu oldum'' dedi.

rotahaber

bu vesile ile saygıdeğer Atamızı büyük insanımızı rahmetle anıyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Turkıyede laıklık dıger ulkelerdekı laıklıge benzemez.Turkıye hıc bır zaman tam laık bır ulke olamaz.dıger ulkelerdekı devletler kılıseye kaynak ayırmaz.kılısenın kendı kaynakları vardır.dıyanetın kurulmasındakı nedende budur. camılerın kılıseler gıbı kaynagı yok.camılere ve orda calısanlara kaynak ayrılmak zorundadır.eger kaynak ayrılmazsa tam laık ulke olalım derken serıatın ıcıne dogru suruklenırız.cunku devlet bunları kontrol altında tutmazsa kaynagı keserse camıler ve orda calısanlar kaynagı nerden bulacak.devreye cemeatler ve tarıkatlar gırecek.buda cok tehlıkelı bır durum.Ataturk dıyanetı kurmakla kalmayıp ılk ılahıyat fakultesınıde acmıstır.cunku dının tarıkatlar ve cemeatler tarafından deıl kurmus oldugu fakultelere ınsan yetıstırerek dıyanet ıslerı baskanlıgı tarafından kontrol edılmesını saglamıstır.dıyenetı kurmasındakı amac budur.

Ataturkun dın hakkındakı goruslerıde hangı dıne mensup oldugu ınaclı veya ınacsız olması kımseyı ılgılendırmemelıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Çok dindar birisi" olarak nitelenen birisine, neden 5 vakit namazını da kılardı denmemiş ?

Ülkü ADATEPE doğru söylemiyor.

Diyaneti kurmaktaki amacı din ve devleti ayırmak içindi.

Manevi kızı onunla yaşayan birisi söylüyor. Sende Atamızın yanında yaşadıysan onu bilemem.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

atatürkün dindar olduğunu ilk defa duyuyorum.kendisi pozitivistti.yaşamıyla ilgili hiç bir çalışmada böyle bir bilgiye rastlamadım. tam tersi din kavramının insanları bir ölçüden sonra tevekküle ittiğinin tembelleştirdiğini vegerçek bilgiyi aramaktan vazgeçirttiğini söyler.akıl ve mantık insanıydı.nur içinde yatsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

atatürkün dindar olduğunu ilk defa duyuyorum.

Buda bu şeyin ilki oluyor işte.

Bu forumda kaldığınız sürece daha çok duyarsınız.

Atatürk'ten nefret etmeyen her dindarın foruma üye olur olmaz, ilk işi Atatürk'ü dindar yapmak çünkü.

Nefret edenleri ise, din düşmanı ilan eder ve zübeydenin oğlu diye hitap ederek, aşağıladığını sanarak, iletiler gönderir.

Böyle şeylere alışmalısınız.

Saygı ve sevgilerimle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

atatürkün dindar olduğunu ilk defa duyuyorum.
Buda bu şeyin ilki oluyor işte.

Bu forumda kaldığınız sürece daha çok duyarsınız.

Atatürk'ten nefret etmeyen her dindarın foruma üye olur olmaz, ilk işi Atatürk'ü dindar yapmak çünkü.

Nefret edenleri ise, din düşmanı ilan eder ve zübeydenin oğlu diye hitap ederek, aşağıladığını sanarak, iletiler gönderir.

Böyle şeylere alışmalısınız.

Saygı ve sevgilerimle

Sevgili denizzz ve Evrensel düşünceleinize katılıyorum....

Eğer Mustafa KEMAL ATATÜRK birazcık bile dindar olmuş olsaydı zaten Vahdettinin kuklası olur ve ona destek verirdi....

Ama o bilimi ve aydınlanmayı seçti...

Neden peki...

Bana göre dinin etkisi sonucunda ülkelerin ne menem bir kaos ve çıkmazda olduğunu görmüş olmasıdır....

Yoksa böyle çağdaş bir Cumhuriyet kurmuş olamazdı...

Dost sevgilerimle... :clover::)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili denizzz ve Evrensel düşünceleinize katılıyorum....

Eğer Mustafa KEMAL ATATÜRK birazcık bile dindar olmuş olsaydı zaten Vahdettinin kuklası olur ve ona destek verirdi....

Ama o bilimi ve aydınlanmayı seçti...

Neden peki...

Bana göre dinin etkisi sonucunda ülkelerin ne menem bir kaos ve çıkmazda olduğunu görmüş olmasıdır....

Yoksa böyle çağdaş bir Cumhuriyet kurmuş olamazdı...

Dost sevgilerimle... :clover::)

Teşekkürler sevgili Dipnot, :clover::clover::clover:

Ayrıca Atatürk gibi bir dahi, dinden hoşlansaydı, kendisi bir din kurar ve kendi dinine dindar olurdu.

Ve eminimki onun kurduğu din, bütün dinlerden de daha iyi bir din olurdu.

En derin sevgilerimle :clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.