Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ATATÜRK SUÇLU... (Neden mi?... Çünküüüü...........................................)

DİPNOT

Önerilen İletiler

mavi sardunya ...ya tam okumamışsın, yada tam anlamadan yazmışsın........''' İşin kökü, İttihat ve Terakki dönemi kadar uzar.Devrin Maarif Nezareti Müfettişi olan Selim Sırrı ( Tarcan) şahsi teşebbüsüyle 12 mayıs 1916'da ilk defa bir '' İdman Bayramı'' kutlanmasına ön ayak olmuştur.Yeni bir Zeybek oyunuda dahil çeşitli gösteriler düzenlenmiştir bu bayramda.( Avrupa ülkelerindeki jimnastik şenliklerinden esinlenmiştir ) Bu bayram için birde marş yapılmasına karar vermiştir.( İsveçli Felix Korling in Tralalla diyen üç kız '' Tre Trallade Jantor'' ) işte bu şarkı Gençlik Marşı adıyla uyarlanmış....1917'de İdaman Byaramının ikincisi kutlanıyorsa da araya savaş yıllarının girmesiyle 1928'e kadar bir daha düzenlenmiyor....'' Jimnastik şenliklerine '' Gazi Mustafa Kemal'de katılmış, fakat dogal olarakşenliklerin neden 19 mayısta degilde 10 mayısta yapıldıgını sormak aklına bile gelmemiştir...!!!!!!......Beşiktaş jimnastik klubünden gelen ilginç bir teklif le bu bayramın '' jimnastik bayramı '' ( ama kesinlikle bayram hüviyeti kazanmamış) 1935 yılında İdman Şenlikleri '' Atatürk gününe '' dönüştürülür. ancak yine 19 mayıs degil 24 mayıstır!!!.....1937' ye kadar jimnastik bayramı adıyla anılan ( ama kesinlikle bir bayram hüviyeti yok daha ) devam eden kutlamalar, 1937 de Atatürk'ten 19 mayısın bayram yapılması talimatını alan Şükrü Kaya'nın marifetiyle şenlikler 19 mayıs a alınmış be Gençlik ve Spor bayramı olarak ilan edilmiştir.....Yinede '' gençlik ve spor '' kavramları ile Samsun'a ayak basma eylemi arasındaki bağ netleşmemiş olacak ki , 19 mayıs 1960 tarihli yazısında Burhan Felek, kendince bir gerekçe bulmaya çalışmaktadır 19 mayısın gençlik ve spor bayramı yapılmasına.......1938 yılının gazetelerine göz attıgımızda basınımızın güzide kalemlerinin birden bire 19 mayıs'ı hafıza sandıklarından çıkartıp büyük bir emekle allayıp pullamaya gayret ettiklerini görüyoruz........evet yukarda dediginiz gibi '' Atatürk'ü anma günü'' nü de 12 eylül darbecileri eklemişlerdi ( Atatürk degil ) aynı gençlik ve spor bayram ının eklenmesi gibi....

eee Atatürk nerde suçlu şimdi??? bu yazdıklarında Atatürk'ün suçu neymiş?ne demeye çalışıyosun?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 121
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Popüler İletiler

Zuhurat

Atatürk neden latin alfabesini getirdi...

Atatürk neden kılık kıyafet devrimi yaptı...

Atatürk neden çağdaş eğitim kurumları getirdi...

Atatürk devrimler neden yaptı....

Neden neden neden neden neden...

bazı insanları anlamak meğerse ne kadar güçmüş.Acaba Laik Türkiye Cumhuriyet'i yerine İran gibi mi olsaydık? Uygar olmayı nasıl reddedebilir bir insan,sizin medeniyet anlayışınız bu mu.Medeniyet dediğmiz tek dişi kalmış canavar her yönüyle mi kötü.Osmanlı zamanında ki gibi çağın ürünlerini elimizin tersiyle itmelimiyiz.Zaten batının 200 yıl gerisindeyiz bu sayı katlanmalı mı yani.Atatürk'ün bize kattıklarını nasıl yadsınabilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cemal Kutay şöyle söylüyor bu konuda ;

19 mayısın ayrıca bayram olarak kutlanması kararı Atatürk'ün hastalıgının acı bir gerçek olarak ortaya çıkması ile ilgilidir.

artık ömrünün kısa oldugu kabul edilince o'nun hayatında önemli olan günler daha derinden anılmaya başlandı '''

.......19 mayısın bayram olma sebebi budur .....

peki gençlik ve spor bayramı bu işin neresinde ....cevabı olan arkadaşlar olursa bekliyorum .....

".......19 mayısın bayram olma sebebi budur ....." diye kesinliğe bağlıyamazsınız...

Sebeblerinden biri budur diye virgül atmak daha doğru olur...

"peki gençlik ve spor bayramı bu işin neresinde ....cevabı olan arkadaşlar olursa bekliyorum ....."

Diyorsunuz...Bunun yanıtını neden bekliyorsunuz.?....

Zaten sizin kafanızda yanıtlar yerini bulmuş...Yanılıyormuyum yoksa...

Birisi bir laf etsinde yeni ajitasyonlar, farklı anlamlar üreteyim...

Bana da nefretimi dışa vuracak ortamlar yaratılsın diye mi bekliyorsunuz.?

Sizin yanıtınız nedir.? " gençlik ve spor bayramı bu işin neresinde ...."

Size nasıl anlattılar?...Nasıl öğrettiler?...

Bu ülke insanlarının özgürce yaşamaları için en büyük emeği harçamış birine..

İçinizde ne kadar vefa, saygı, iyi niyet veya artniyetli duygular besliyorsunuz? ...

Atatürk'ü ne kadar kavradınız... Ne kadar önemsiyorsunuz....

Anneniz, babanız, çevreniz... Öğretmenleriniz size onu ne şekilde ifade edip anlatılar...

Sizi daha iyi kavrayabilmemiz için yöneltilen bu sorulara, sizinde yanıtlarınız olacaksa bizlerde bekliyoruz ! ...

( ama sorulan sorulara ) yanıt verin lütfen, demagoji yapıp hedef saptırmaca olmasın...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar siz meseleleri yanlış anlıyorsunuz....mesele Atatürk adına yapılan her işin yada söylenen her sözün ne kadarı ona aittir yada Atatürk'ün düşüncelerini ne kadar yansıtır...ya daha dogru dürüst Nutku bile bugünün insanı için anlaşılır hale getirmemiş birileri...siz böyle söyleyenleri sadece Atatürk'e saygısızlık yapmak isteyenler yada onu aşalamak isteyenler yapıyor sanırsınız ama iş öyle degil..Atatürk'e baglılıgında en ufak bir soeun bulamayacagınız insanlar bile bu konuda ( Nutuk ) Türk Dil Kurumunu Atatürk'ün hakkını yemekle suçluyorlar...sorun Atatürk'de degil sorun onun adına bir takım şeyler yapıp edenlerde ve söyleyenlerde. bu artık anlaşılmalıdır.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mavi sardunya ......Atatürk neden suçlu olsun ki, zaten Atatürk'ün suçlu olduguna dair yazılarda bir şey bulamassınız ki...Atatürk 19 mayısı kurtuluş bayramı ilan etmiştir. lakin gençlik ve spor bayramı, yada Atatürk'ü anma günü başkalarının marifetiyle eklenmiştir. toplum bu ve bunun gibi ; yani neyin gerçekten Atatürk'e ait olup olamadıgını, onun neleri düşünüp düşünmedigini yada yaptıklarını ve yapmadıklarını bilmiyorsa bu zaten başlı başına Atatürk'e hakaret içermiyor mu ?.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yani insanlar, insanları Allah adıyla kandırabilir, peygamber sözüyle kandırabilir diyorsunuz, dogrudur . lakin neden Atatürk adıyla kandıramasınlar, yanıltmasınlar insanları.....israil ve din devleti ( eger din devletini İslami olarak söylüyorsanız ) mümkün degil uyuşmaz bu iki yanyana ....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mavi sardunya ......Atatürk neden suçlu olsun ki, zaten Atatürk'ün suçlu olduguna dair yazılarda bir şey bulamassınız ki...Atatürk 19 mayısı kurtuluş bayramı ilan etmiştir. lakin gençlik ve spor bayramı, yada Atatürk'ü anma günü başkalarının marifetiyle eklenmiştir. toplum bu ve bunun gibi ; yani neyin gerçekten Atatürk'e ait olup olamadıgını, onun neleri düşünüp düşünmedigini yada yaptıklarını ve yapmadıklarını bilmiyorsa bu zaten başlı başına Atatürk'e hakaret içermiyor mu ?.

19 MAYIS Atatürk'ün isteğiyle bayram yapılmıştır! türlü saçmalıklarla bu neden böle olmuş neden böle denmişde böle denmemiş gibi başı sonu belli sözlerle küçük sinek olma çabasına girmeye gerek yok!

cadılar bayramını kutlamak hoşunuza gidermiydi? peki paskalyayı kutlamak?

BİZ 19 MAYIS'I, CUMHURİYET BAYRAMINI,23 NİSANI KUTLAMAKTAN ONUR DUYDUK VE DUYACAĞIZ! BU BAYRAMLARDA ATATÜRK'Ü ANMAKTAN HİÇ GOCUNMADIK!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ozür dilerimde siz hala sorunu anlamamışsınız yada anlamak istemiyorsunuz mavi sardunya......cadılar bayramı, paskalya konuyla ne alakası var. 19 mayıs bile söylemek istediklerimin dışında, aslında bunlar birer örnek ( Nutuk yada 19 mayıs bayramı ) lakin yazdıklarımla alakasız yorumlar yapılıyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden neden neden neden neden...

bazı insanları anlamak meğerse ne kadar güçmüş.Acaba Laik Türkiye Cumhuriyet'i yerine İran gibi mi olsaydık? Uygar olmayı nasıl reddedebilir bir insan,sizin medeniyet anlayışınız bu mu.Medeniyet dediğmiz tek dişi kalmış canavar her yönüyle mi kötü.Osmanlı zamanında ki gibi çağın ürünlerini elimizin tersiyle itmelimiyiz.Zaten batının 200 yıl gerisindeyiz bu sayı katlanmalı mı yani.Atatürk'ün bize kattıklarını nasıl yadsınabilir.

sizler medeniyet ve uygarlık deyince ne anlıyorsunuz evvela bunun tarifini yapalımda ondan sonra bütün bu sorulara cevab verelim medeniyet nedir uygarlık nedir ve ne değillerdir

ve bahsedilenlere kimler tarihte en güzel örnek vermiştir kimler bundan yoksun kalmışlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sizler medeniyet ve uygarlık deyince ne anlıyorsunuz evvela bunun tarifini yapalımda ondan sonra bütün bu sorulara cevab verelim medeniyet nedir uygarlık nedir ve ne değillerdir

ve bahsedilenlere kimler tarihte en güzel örnek vermiştir kimler bundan yoksun kalmışlar

İletinizden anlıyorum ki;

( Bütün bu sorulara ) diye ele alarak yanıtlayacağınızı belirtiğiniz sorulara...

Ancak sizin sorduğunuz Medeniyet nedir.? sorusu yanıtlanırsa yanıtlayacaksınız...

Ne gerek vardı bilemiyorum ama?...

Siz bize bildiklerinizi ve görüşlerinizi iletseydiniz bizde yararlanmaya çalışsaydık da olurdu...

Madem istediniz bunun için ben bir başlangıç yapıp sizin bize şartlı olarak vereceğinizin anlaşıldığı,

değerli bilgi ve görüşlerinize ulaşma şansını yakalayalım...

MEDENİYET NEDİR ? 

1. İNSANLARIN, ÖRGÜTLÜ BİR TOPLUM KURARAK,GELİR VE SERVETLERİNİ ARTTIRIP,YÜKSEK KALİTEDE BİR HAYAT SÜRMELERİDİR.

MEDENİYET NEDİR ? 

2. ORTAK DİLE, DİNE, GELENEĞE VE GÖRENEĞE SAHİP OLAN VE  YÖNETİM BİRLİĞİYLE ULUSLAŞMIŞ HALKLARIN,TOPLUMSAL  KURUMLAR  

VE  KURALLAR İNŞA EDEREK VE  TEKNOLOJİ KULLANARAK,BELLİ BİR COĞRAFYAYI  İMAR VE İHYA ETMELERİDİR. 

MEDENİYET, UZMANLAŞMIŞ KİŞİLERİN BİR ARADA YAŞADIĞI VE  YÜKSEK KALİTELİ HİZMET ÜRETTİĞİ,

EĞİTİM, FİNANSMAN, TİCARET VE SAĞLIK HİZMETLERİ İLE SANAT ESERLERİNİN ÜRETİLDİĞİ ŞEHİRLİ BİR YAŞAMDIR... 

Ama bence bir yerlere ulaşmak, her şeyi kavrayabilmek için sadece Medeniyetin tanımını yapmak yeterli değil...

Onunla birlikte, " HUKUK NEDİR ?...İKTİSAT NEDİR ?...AHLÂK NEDİR ?...VAHŞET NEDİR ?..."

Ve daha benzeri sorular sorup onlarında yanıtını aramak gerekir"

HUKUK NEDİR ?...

MEDENİYETİN KURULMASINI VE SÜRDÜRÜLMESİNİ SAĞLAYAN KURALLAR MANZUMEDİDİR.

HUKUK OLMAYAN YERDE, AHLÂK;  İKTİSAT; AHLÂK ve İKTİSATIn OLMADIĞI YERDE, MEDENİYET OLMAZ. YA DA TAM TERSİ.

İKTİSAT NEDİR ?...

AMACA UYGUN DAVRANMAKTIR. EĞER AMAÇ, MEDENİLEŞMEK İSE, O TOPLUMA  İKTİSAT (EKONOMİK DEĞERLER,YANİ PARA) GEREKİR.

İKTİSAT,  İŞ BÖLÜMÜDÜR. İŞ BÖLÜMÜ MEKAN BÖLÜMÜDÜR. MEDENİYETTE, HER MEKANIN, ÖNCEDEN TANIMLANMIŞ  BİR İŞLEVİ  OLUR.  

AHLÂK, KİŞİNİN, KENDİ ÇIKARINI MAKSİMİZE ETMEK İSTERKEN, TOPLUMUN ÇIKARINI AZALTMASINA ENGEL OLMAK İÇİN, 

TOPLUM TARAFINDAN TASARLANIP, KİŞİ ÜZERİNE EMPOZE EDİLEN YASAKLAR MANZUMESİDİR.

Belki ne gereği var diyeceksiniz ama bir de VAHŞETİN tanımının yapılması gerekli...

Hani deriz ya vahşi kapitalizm... İnsan hakları.... Düşüncelerin özgürce söylenmesi hakkı..

Ha birde düşüncelerini ifade edenlere bizden farklı, çıkarlarımıza aykırı gördüğümüzde

acımasızca ve vahşice saldırırız ya zaman zaman...

Hani galeyana gelirde yakarız ya insanları (artık sebeb ne olursa olsun)...

Önemli olan bizden farklı olmalarıdır...

VAHŞET; KİŞİLERİN, KENDİ ÇIKARLARINI MAKSİMİZE ETMEK İSTERKEN, 

TOPLUM ÇIKARINI ZEDELEMESİNİN HOŞGÖRÜLMESİ VE HATTA KURAL OLMASIDIR. 

VAHŞET, BİRİNCİ VE İKİNCİ ŞAHIS HAKLARININ DOKUNULMAZ, 

ÜÇÜNCÜ ŞAHIS HAKLARINI ÇİĞNEMENİN İSE MUBAH OLMASIDIR.  

Yani özetle forumdaşım,

Medeniyetsizlik... Hukuk tanımazlığın, Ahlaksızlığın, Vahşetin, Ekonomik sömürünün, kol gezdiği...

İnsan haklarının insanlara tanınmadığı...

Bizden farklı düşünenlerin doğruda olsalar, Söyledikleri inançlarımıza,çıkarlarımıza uymadığı için reddedildiği...

Daha fazla uzatmadan kısa kesmek istersek...

Dünya nimet ve değerlerinin eşitsiz dağılımı, sevgisiz çıkarları önde tutan bir fakirliktir...

Benden bu kadar... Kafam dağılmaya başladı...

Şimdi sıra sizde sayın fakir;

Siz bize gerisini tamamlayacaksınız...

Ayrıca unutmayın, "Ondan sonra bütün sorulara cevap verelim" demiştiniz...

commandante'nin iletisini alıp bunları yazdığınıza göre sadece o sorularıda açsanız yeterli olacaktır...

Soruları hatırlamak gerekirse şunlardı...

*

Neden, neden.. neden?...

*

*

Acaba Laik Türkiye Cumhuriyet'i yerine İran gibi mi olsaydık?

*

*

Atatürk'ün bize kattıklarını nasıl yadsınabilir?.

Vereceğiniz yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın arkadaşlar...Atatürk'ü bir iman meselesi olmaktan çıkarmalıdır bu ülke.Atatürk'ün ve döneminin tartışılamaz ,övgüden başak söz söylemenin vatana ihanet oldugunu söylemek akılla çelişmektir.Bu tartışmalara Türkiye alışmalıdır artık.Nereye kadar susturulabilir ki insanlar.Dünyada bu kadar fikir ve yaşam biçimi varken insanlar Atatürk'çü olmak zorunda degildir.Bunu insanlara dayatmanın hiç bir faydası da olmaz.Totaliter rejim uygulamaları, medeni olma yolunda yaralamaktadır ülkemizi.Bir kaç tane ülke kaldı dünyada bu anlamda ve Türkiye'yi onlarla kıyaslamak ülkemize yakışmıyor.Geçmişle yüzleşme onu aşagılamak degildir,olsa olsa onu aşmak istencidir.Medeni bir toplum olmanın yolu insanları tek bir düşünceye mahkum etmemekten geçiyor....saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İletinizden anlıyorum ki;

( Bütün bu sorulara ) diye ele alarak yanıtlayacağınızı belirtiğiniz sorulara...

Ancak sizin sorduğunuz Medeniyet nedir.? sorusu yanıtlanırsa yanıtlayacaksınız...

Ne gerek vardı bilemiyorum ama?...

Siz bize bildiklerinizi ve görüşlerinizi iletseydiniz bizde yararlanmaya çalışsaydık da olurdu...

Madem istediniz bunun için ben bir başlangıç yapıp sizin bize şartlı olarak vereceğinizin anlaşıldığı,

değerli bilgi ve görüşlerinize ulaşma şansını yakalayalım...

MEDENİYET NEDİR ? 

1. İNSANLARIN, ÖRGÜTLÜ BİR TOPLUM KURARAK,GELİR VE SERVETLERİNİ ARTTIRIP,YÜKSEK KALİTEDE BİR HAYAT SÜRMELERİDİR.

MEDENİYET NEDİR ? 

2. ORTAK DİLE, DİNE, GELENEĞE VE GÖRENEĞE SAHİP OLAN VE  YÖNETİM BİRLİĞİYLE ULUSLAŞMIŞ HALKLARIN,TOPLUMSAL  KURUMLAR  

VE  KURALLAR İNŞA EDEREK VE  TEKNOLOJİ KULLANARAK,BELLİ BİR COĞRAFYAYI  İMAR VE İHYA ETMELERİDİR. 

MEDENİYET, UZMANLAŞMIŞ KİŞİLERİN BİR ARADA YAŞADIĞI VE  YÜKSEK KALİTELİ HİZMET ÜRETTİĞİ,

EĞİTİM, FİNANSMAN, TİCARET VE SAĞLIK HİZMETLERİ İLE SANAT ESERLERİNİN ÜRETİLDİĞİ ŞEHİRLİ BİR YAŞAMDIR... 

Ama bence bir yerlere ulaşmak, her şeyi kavrayabilmek için sadece Medeniyetin tanımını yapmak yeterli değil...

Onunla birlikte, " HUKUK NEDİR ?...İKTİSAT NEDİR ?...AHLÂK NEDİR ?...VAHŞET NEDİR ?..."

Ve daha benzeri sorular sorup onlarında yanıtını aramak gerekir"

HUKUK NEDİR ?...

MEDENİYETİN KURULMASINI VE SÜRDÜRÜLMESİNİ SAĞLAYAN KURALLAR MANZUMEDİDİR.

HUKUK OLMAYAN YERDE, AHLÂK;  İKTİSAT; AHLÂK ve İKTİSATIn OLMADIĞI YERDE, MEDENİYET OLMAZ. YA DA TAM TERSİ.

İKTİSAT NEDİR ?...

AMACA UYGUN DAVRANMAKTIR. EĞER AMAÇ, MEDENİLEŞMEK İSE, O TOPLUMA  İKTİSAT (EKONOMİK DEĞERLER,YANİ PARA) GEREKİR.

İKTİSAT,  İŞ BÖLÜMÜDÜR. İŞ BÖLÜMÜ MEKAN BÖLÜMÜDÜR. MEDENİYETTE, HER MEKANIN, ÖNCEDEN TANIMLANMIŞ  BİR İŞLEVİ  OLUR.  

AHLÂK, KİŞİNİN, KENDİ ÇIKARINI MAKSİMİZE ETMEK İSTERKEN, TOPLUMUN ÇIKARINI AZALTMASINA ENGEL OLMAK İÇİN, 

TOPLUM TARAFINDAN TASARLANIP, KİŞİ ÜZERİNE EMPOZE EDİLEN YASAKLAR MANZUMESİDİR.

Belki ne gereği var diyeceksiniz ama bir de VAHŞETİN tanımının yapılması gerekli...

Hani deriz ya vahşi kapitalizm... İnsan hakları.... Düşüncelerin özgürce söylenmesi hakkı..

Ha birde düşüncelerini ifade edenlere bizden farklı, çıkarlarımıza aykırı gördüğümüzde

acımasızca ve vahşice saldırırız ya zaman zaman...

Hani galeyana gelirde yakarız ya insanları (artık sebeb ne olursa olsun)...

Önemli olan bizden farklı olmalarıdır...

VAHŞET; KİŞİLERİN, KENDİ ÇIKARLARINI MAKSİMİZE ETMEK İSTERKEN, 

TOPLUM ÇIKARINI ZEDELEMESİNİN HOŞGÖRÜLMESİ VE HATTA KURAL OLMASIDIR. 

VAHŞET, BİRİNCİ VE İKİNCİ ŞAHIS HAKLARININ DOKUNULMAZ, 

ÜÇÜNCÜ ŞAHIS HAKLARINI ÇİĞNEMENİN İSE MUBAH OLMASIDIR.  

Yani özetle forumdaşım,

Medeniyetsizlik... Hukuk tanımazlığın, Ahlaksızlığın, Vahşetin, Ekonomik sömürünün, kol gezdiği...

İnsan haklarının insanlara tanınmadığı...

Bizden farklı düşünenlerin doğruda olsalar, Söyledikleri inançlarımıza,çıkarlarımıza uymadığı için reddedildiği...

Daha fazla uzatmadan kısa kesmek istersek...

Dünya nimet ve değerlerinin eşitsiz dağılımı, sevgisiz çıkarları önde tutan bir fakirliktir...

Benden bu kadar... Kafam dağılmaya başladı...

Şimdi sıra sizde sayın fakir;

Siz bize gerisini tamamlayacaksınız...

Ayrıca unutmayın, "Ondan sonra bütün sorulara cevap verelim" demiştiniz...

commandante'nin iletisini alıp bunları yazdığınıza göre sadece o sorularıda açsanız yeterli olacaktır...

Soruları hatırlamak gerekirse şunlardı...

Vereceğiniz yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler...

*tna

sayın gecekuşu ben sizin yada m.kemalin medeniyet ve uygarlık anlayışınızı yazmanızı istedim

XIV. ULUSAL KALİTE KONGRESİ

geçen tanımları değil

mustafa kemal medeni ülkeler değince hangi ülkeleri kasdetti o ülkelerde olupta bizde olmayan neydi

bir ülkede neler olunca medeni bir ülke olur neler olmayınca medeni ülke sayılmaz

ben bunu sordum

kendiniz gecekuşu olarak medeniyet deyince ne anlıyorsunuz?

alıntı yapmadan yazın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın gecekuşu ben sizin yada m.kemalin medeniyet ve uygarlık anlayışınızı yazmanızı istedim

*

*

*

kendiniz gecekuşu olarak medeniyet deyince ne anlıyorsunuz?

alıntı yapmadan yazın

Sizin derdiniz üzüm yemek değil bağcı dövmek...

Medeniyetin sana bana ona göre farklı tanımlarının nasıl olacağını düşünüyorsunuz...

Siz sordunuz cevap istediniz... Sorunuzun çerçevesinde ben de size yanıt verdim...

Şimdi sorunuza yeni ilaveler yaparak olmadı demenin mantığı nedir ki...

Sizin tekrarladığınız soruların yanıtları başlıktaki bir çok iletide var...

Benim anlatım, ifade ve görüşlerimi yetersiz buluyor daha fazla ayrıntı istiyorsanız ...

Forumdaki M.K.Atatürk bölümüne bir çok alıntı ve yazılar gönderdim oradan takip edebilirsiniz...

Başlıkta görüşlerini sunanlara "Siz konuşun bakalım elbet bir şeyler yazarız" yaklaşımına bir son verin...

Sizin için kendi görüşlerinizi ileri sürmek o kadar zormu ki;

Hala yanıtlara soru, sorulara soru sorarak kaçak güreşiyorsunuz...

Siz artık açık olun, ağzınızdaki baklayı çıkarın... Kendi görüşlerinizi yazın olsun bitsin...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizin derdiniz üzüm yemek değil bağcı dövmek...

Medeniyetin sana bana ona göre farklı tanımlarının nasıl olacağını düşünüyorsunuz...

Siz sordunuz cevap istediniz... Sorunuzun çerçevesinde ben de size yanıt verdim...

Şimdi sorunuza yeni ilaveler yaparak olmadı demenin mantığı nedir ki...

Sizin tekrarladığınız soruların yanıtları başlıktaki bir çok iletide var...

Benim anlatım, ifade ve görüşlerimi yetersiz buluyor daha fazla ayrıntı istiyorsanız ...

Forumdaki M.K.Atatürk bölümüne bir çok alıntı ve yazılar gönderdim oradan takip edebilirsiniz...

Başlıkta görüşlerini sunanlara "Siz konuşun bakalım elbet bir şeyler yazarız" yaklaşımına bir son verin...

Sizin için kendi görüşlerinizi ileri sürmek o kadar zormu ki;

Hala yanıtlara soru, sorulara soru sorarak kaçak güreşiyorsunuz...

Siz artık açık olun, ağzınızdaki baklayı çıkarın... Kendi görüşlerinizi yazın olsun bitsin...

*tna

hayır sayın gece kuşu kaçak güreşmiyorum ben sadece sorularımın tam anlaşılmadığını düşünüyorum

anlaşılmadığımdan buraya yazacaklarımda anlaşılmayacaktır

bu yüzden açık net cevab istiyorum m kemal medeni ülkeler derken hangi ülkeleri kasdetti.o ülkeleri medeni yapan ne idi.o ülkelerde olupta bizde olmayan neydi.

eğer bunları açık bi şekilde yazarsanız bende o zaman neden neden neden sorularının cevabını elimden geldiğince cevablamaya çalışacağım

buyrun cevablarınızı bekliyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

medeniyet tartışmasına bir katkı amacıyla; ''' Latin alfabesinin kabulü, Türk inkılabının, Gazi inkılabının bir safhasıdır.Bununla Türk milleti şimdiye kadar içerisinde bulundugu Asya kadrosundan çıkıyor. Baglı bulundugu maziden ebediyen ayrılıyor.'''........Celal Nuri İkdam....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ATATÜRK suçlu neden diye sorarsanız kendinize dönüp bir bakıverin.siz buralarda didişirken TÜRKİYE sürükleniyor.herkes bir parçasıda bana nasip olurmu diye senelerdir düşledikleri oyunların peşinde giderken hemde paldır küldür hemde göz göre göre. siz burda sen ben derdine düşmüşsünüz.yazık

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cevab verip vermemek sizin bileceğiniz bir iş madem sorulan sorulara bir açıklık getiremiyorsanız ne diye buraya böyle bir başlık atıyorsunuz

hakaretten bahsediliyor bir tek hakaret içeren cümle gösterin yok onuda gösteremiyorsunuz

bilimden bahsediyorsunuz türkiyede yüzlerce üniversite var söylermisiniz bilim adına hangi bir hizmeti olmuş

üniversiteler fuhuş yuvası oldu diyorum bunun ispatı açık,vs vs vs

Fuhus yapanlari televizyonlarda izliyoruz,eger para ile baslari kapatilmamissa hepsiede türbanlidir.Siz ne sordugunuzu kendiniz bile cevaplamaktan acizken kimden cevap bekliyorsunuzki.MEdeniyeti Avrupaya Osmanli götürdü derken M:Akif'in medeniyet dedigin tek disi kalmis canavar misrasini nereye sigdiracaksiniz.siz kendi kendinizle tezatlar icindesiniz.daha Osmanli tarihini bile bilmiyorsunuz.Osmanli kimdi,nelar yapti,Osmanliyi kimler yönetiyordu ve Osmanlinin yikilma nedenlerini bilmeden burada Atatürke camur atmak cüretini gösteriyorsunuz.Eminimki siz bunlari ya bir tarikat sefinden duydunuz veya herhangi bir cumhuriyet karsiti din tüccarindan.Osmanli zamaninda halkin yüzde 99 u okuma yazmaktan acizdi.Osmanli halki egitmeye hicbir neden görmedi halkin egitilmesi demek vergi alinmamasi demekti.Ana babanin canlarini cigerlerini zorla alip tahtinin idamesi icin bilmem nerelerde öldürtememek demekti halk bu nedenle cahil birakildi ve din simsarlarina teslim edildi.Atatürk bu millete deger vererek onun egitilmesi icin ne gerekliyse yapilmasi icin ugrasti.Ögretmenlere deger verdi.Atatürkten sonra yine Osmanli hortlatilmaya baslandi.Halk yine unutulup sadece vergi ve askerlikte hatirlanmaya baslandi.Bunlari yazmakla sizde birseyler degismeyecegini cok iyi bilmekteyim ama yine de yazmaliyim siz inkar etseniz bile.

Bugün tarikatlarda ne dolaplarin döndürüldügünü artik herkes biliyor bu nedenle üniversitelere dil uzatmayin önce oturun tarikatlarinizi pislikten temizleyin.Eger üniversitelere türbanli kizlar alinmis olsa idi eminimki üniversiteler icin fuhus yuvasi oldu camurunu atamazdiniz.bütün gocunmaniz o yüzden degilmi zaten.bütün zorunuz ve hincinizla rahibe örtüsünü üniversitelere sokmak istiyorsunuz olmayinca üniversiteler fuhus yuvasi oluyor dimi.*******olsun

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Osmanli zamaninda halkin yüzde 99 u okuma yazmaktan acizdi.Osmanli halki egitmeye hicbir neden görmedi halkin egitilmesi demek vergi alinmamasi demekti

Cumhuriyet devrindeyiz ve ülkeler ortalaması en yüksek vergileri veririyoruz...

Atatürkten sonra yine Osmanli hortlatilmaya baslandi.Halk yine unutulup sadece vergi ve askerlikte hatirlanmaya baslandi.
...Ülkeyi hangi zihni siyaset yönetiyor, hatırlatırım....bence bir halk kendi devleti tarafından soyuluyor. inanmassanız bakın şu acar macar istanbul olaylarına.....Bence toplum olarak Osmanlıyı tanımıyoruz ve çokda geçmişde olmamasına ragmen...........
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hayır sayın gece kuşu kaçak güreşmiyorum ben sadece sorularımın tam anlaşılmadığını düşünüyorum

anlaşılmadığımdan buraya yazacaklarımda anlaşılmayacaktır

bu yüzden açık net cevab istiyorum m kemal medeni ülkeler derken hangi ülkeleri kasdetti.o ülkeleri medeni yapan ne idi.o ülkelerde olupta bizde olmayan neydi.

eğer bunları açık bi şekilde yazarsanız bende o zaman neden neden neden sorularının cevabını elimden geldiğince cevablamaya çalışacağım

buyrun cevablarınızı bekliyorum

Bence Sayın Fakir;

Ulu önderimizi ve yaptıkları üzerinden bir şeyleri tartışmak yerine

kendi anlayışlarımızı ortaya koymakta yarar var diye düşünüyorum…

Aslınsa bence Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği muasır medeniyet,

Yaşadığımız dünyayı, üzerindeki öteki canlılarla birlikte mülkiyet unsuru olarak gören,

kapitalist, Sömürüye dayalı Medeniyet kavramı olmasa gerek…

( İlerlemiş G8'ler ve geri kalmış ülkeler ), (Kültürlü,kazanan, tüketen,medeni ve kaybeden ilkel, yoksul halklar),

(zenciler ve beyazlar), (zengin ve başarılılar, başarısızlar ve fakirler ), (zekiler ve aptallar), ( doğulular ve batılılar),

(dinciler ve akılcılar), ( ilericiler ve gericiler), (demokratlar ve antidemokratlar), Zıtlıklarını yaratarak,

Ve daima gündemde tutup sistematik olarak bu şekilde insanı insana akıldışı, mantıksız gerekçelerle düşman ederek,

Bütün araçlarıyla, medeniyet farklılıklarını her türlü bahaneyle çatışmaya dönüştüren,

Batılı biçimiyle kapitalist dünya görüşü tarafından belirlenen medeniyetten bahsetmiyordu herhalde…

Çünkü yurtta sulh cihanda sulh ilkesini de önümüze koyan yine odur…

Yani içinde bulunduğumuz çağda, kapitalizmin ve onun efendilerinin yarattığı

Vahşi saldırgan medeniyet kavramından bahsetmediği açık…

Yine Atatürk’ü önümüze koyduğu diğer yol göstermeleriyle birlikte ele alıp...

Ne demek istediğini günümüze bakarak değerlendirip anlamaya çalışırsak,

(yöntem, ideoloji ve devlet biçimi olarak) terörizmi, diktatörlüğü, faşizmi, kullanarak,

ikinci dünya savaşıyla o yönetim biçimleriyle duvara çarptıktan sonra bu kötülüklerin ilacı diye,

demokrasiyi icat edip, bunları tez ve antitezleriyle, yepyeni bir yalan düzen olarak dünyaya dayatan

İçinde yaşadığımız medeniyet anlayışından söz etmediğini ben kendi payıma algılayabiliyorum…

Daha dün güney doğu Asya da, bugün orta doğuda, bugünkü kapitalist Batı‘nın desteği, himayesi olmaksızın

bir gün bile iktidarlarını sürdüremeyecek olan despot ve diktatörlerden kurtarmak bahanesiyle,

“Demokrasi havarisi“ tavrı içinde ama aslında kendi sömürü düzenlerinin devamı için

bu ülke halklarına kardeşi kardeşe kırdırtan yeni zulüm düzenleri kurulmasında payı olan sömürgeci,

emperyalist demokratların medeniyet anlayışından da bahsetmiyordu bana kalırsa…

Özünde, insanın huzurunu sağlayan bir medeniyetten bahsediyordu...

İnsan olarak, tüm diğer canlılarla birlikte,

yaşadığımız bu gezegenin bir parçası olarak,

doğayla birlikte huzur içinde yaşamamızı sağlayacak medeniyet anlayışından söz ediyordu…

O bizden, yaşama, olaylara evrensel olarak bakabilmemizi istiyor,

Ve bu bakış açısıyla kazanılacak medeniyeti işaret ediyordu…

Kim ne anlıyor bilemem ama ben onu böyle anlıyorum….

Yine o günden bugüne Doğunun ve batının bize dayattığı bu medeniyetleri anlamamız için

yine batıdan öğrendiğimiz diyalektik mantığımızı kullanarak bu gibi sorunların üstesinden gelebilmemizi sağlayacak

- düşünce yapısını oluşturabilecek - medeniyet anlayışından bahsettiğini düşünüyorum…

Anlatmaya çalıştığı hem kapitalist batı medeniyeti hem de oryantalist, dogmatik Ortadoğu ve Arap medeniyeti değildir…

Unutmayalım ki, bugün içinde bulunduğumuz dönemde sözünü ettiğimiz o medeniyetler

maddi ve manevi tüm zenginliklerini köle çalıştırma sistemine borçludur.

Bu gün egemen tavrını sürdüren bu medeniyetler (Bir taraf inanç köleleri-Diğer taraf ekonomik köleler yaratarak)

yeni işbirlikleri içinde varlıklarını sürdürebilmek için yeni kölelik anlayışlarını süsleyip püsleyip önümüze koymaktadırlar…

Bana kalırsa sizin ima etmeye çalıştığınız gibi şu yada bu devleti ve onların yaşadığı ve dayattığı medeniyeti kasdetmemiştir.

Medeniyet denince, kapitalist batı medeniyetini içinde doğru ve güzel şeyler de olabileceğini,

onları aklın süzgecinden geçirip ayıklamak gerektiğini.

Her olumlu şeyin kendi içinde olumsuzunu da barındığını görmemizi,

gelişimin kendisinin olumlu olduğunu bilerek, yaşama, insanlara ve ilişkilerine

bu pencereden bakarak muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamızı önermiştir…

Benim Atatürk’ü ve onun medeniyet anlayışını algılamam bu sayın fakir…

Belki karşılıklı otursak konuşacağımız daha pek çok şey var…

Ama sayfalar bu kadarla sınırlı ne yazık ki…

Özetle ; Siz” medeni ülkeler derken hangi ülkeleri kasdetti “ diyorsunuz…

Bana göre hiç birini işaret etmemiştir…

Çünkü onun dünya görüşü birilerine benzemeye çalışan basit bir bakış açısı değildir…

O ve onun önderliğinde bu ülke insanı çağa damgasını vurarak,

Sömürgeci, emperyalist, kapitalist medeniyete ve onun efendilerine başkaldırarak, diğer ezilmiş halklara örnek olmuştur…

Umuyorum bu kez yeni bir soruyla bizi yönlendirmeye değil, artık kendi görüşlerinizle bilgilendirmeye çalışırsınız.!..

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence Sayın Fakir;

Ulu önderimizi ve yaptıkları üzerinden bir şeyleri tartışmak yerine

kendi anlayışlarımızı ortaya koymakta yarar var diye düşünüyorum…

Aslınsa bence Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği muasır medeniyet,

Yaşadığımız dünyayı, üzerindeki öteki canlılarla birlikte mülkiyet unsuru olarak gören,

kapitalist, Sömürüye dayalı Medeniyet kavramı olmasa gerek…

( İlerlemiş G8'ler ve geri kalmış ülkeler ), (Kültürlü,kazanan, tüketen,medeni ve kaybeden ilkel, yoksul halklar),

(zenciler ve beyazlar), (zengin ve başarılılar, başarısızlar ve fakirler ), (zekiler ve aptallar), ( doğulular ve batılılar),

(dinciler ve akılcılar), ( ilericiler ve gericiler), (demokratlar ve antidemokratlar), Zıtlıklarını yaratarak,

Ve daima gündemde tutup sistematik olarak bu şekilde insanı insana akıldışı, mantıksız gerekçelerle düşman ederek,

Bütün araçlarıyla, medeniyet farklılıklarını her türlü bahaneyle çatışmaya dönüştüren,

Batılı biçimiyle kapitalist dünya görüşü tarafından belirlenen medeniyetten bahsetmiyordu herhalde…

Çünkü yurtta sulh cihanda sulh ilkesini de önümüze koyan yine odur…

Yani içinde bulunduğumuz çağda, kapitalizmin ve onun efendilerinin yarattığı

Vahşi saldırgan medeniyet kavramından bahsetmediği açık…

Yine Atatürk’ü önümüze koyduğu diğer yol göstermeleriyle birlikte ele alıp...

Ne demek istediğini günümüze bakarak değerlendirip anlamaya çalışırsak,

(yöntem, ideoloji ve devlet biçimi olarak) terörizmi, diktatörlüğü, faşizmi, kullanarak,

ikinci dünya savaşıyla o yönetim biçimleriyle duvara çarptıktan sonra bu kötülüklerin ilacı diye,

demokrasiyi icat edip, bunları tez ve antitezleriyle, yepyeni bir yalan düzen olarak dünyaya dayatan

İçinde yaşadığımız medeniyet anlayışından söz etmediğini ben kendi payıma algılayabiliyorum…

Daha dün güney doğu Asya da, bugün orta doğuda, bugünkü kapitalist Batı‘nın desteği, himayesi olmaksızın

bir gün bile iktidarlarını sürdüremeyecek olan despot ve diktatörlerden kurtarmak bahanesiyle,

“Demokrasi havarisi“ tavrı içinde ama aslında kendi sömürü düzenlerinin devamı için

bu ülke halklarına kardeşi kardeşe kırdırtan yeni zulüm düzenleri kurulmasında payı olan sömürgeci,

emperyalist demokratların medeniyet anlayışından da bahsetmiyordu bana kalırsa…

doğayla birlikte huzur içinde yaşamamızı sağlayacak medeniyet anlayışından söz ediyordu…

Kim ne anlıyor bilemem ama ben onu böyle anlıyorum….

Yine o günden bugüne Doğunun ve batının bize dayattığı bu medeniyetleri anlamamız için

yine batıdan öğrendiğimiz diyalektik mantığımızı kullanarak bu gibi sorunların üstesinden gelebilmemizi sağlayacak

- düşünce yapısını oluşturabilecek - medeniyet anlayışından bahsettiğini düşünüyorum…

Anlatmaya çalıştığı hem kapitalist batı medeniyeti hem de oryantalist, dogmatik Ortadoğu ve Arap medeniyeti değildir…

Unutmayalım ki, bugün içinde bulunduğumuz dönemde sözünü ettiğimiz o medeniyetler

maddi ve manevi tüm zenginliklerini köle çalıştırma sistemine borçludur.

Bu gün egemen tavrını sürdüren bu medeniyetler (Bir taraf inanç köleleri-Diğer taraf ekonomik köleler yaratarak)

yeni işbirlikleri içinde varlıklarını sürdürebilmek için yeni kölelik anlayışlarını süsleyip püsleyip önümüze koymaktadırlar…

Bana kalırsa sizin ima etmeye çalıştığınız gibi şu yada bu devleti ve onların yaşadığı ve dayattığı medeniyeti kasdetmemiştir.

Medeniyet denince, kapitalist batı medeniyetini içinde doğru ve güzel şeyler de olabileceğini,

Belki karşılıklı otursak konuşacağımız daha pek çok şey var…

Ama sayfalar bu kadarla sınırlı ne yazık ki…

Özetle ; Siz” medeni ülkeler derken hangi ülkeleri kasdetti “ diyorsunuz…

Bana göre hiç birini işaret etmemiştir…

Çünkü onun dünya görüşü birilerine benzemeye çalışan basit bir bakış açısı değildir…

O ve onun önderliğinde bu ülke insanı çağa damgasını vurarak,

Sömürgeci, emperyalist, kapitalist medeniyete ve onun efendilerine başkaldırarak, diğer ezilmiş halklara örnek olmuştur…

Umuyorum bu kez yeni bir soruyla bizi yönlendirmeye değil, artık kendi görüşlerinizle bilgilendirmeye çalışırsınız.!..

*tna

anlaşıldı sayın gece kuşu kimin kaçak güreştiği forumu takip edenlerde gayet iyi anlamışlardır zaten.

sayın gece kuşu madem siz söyleyemediniz hangi ülkeler olduğunu ben yazayım

m kemalin medeni ülkelerle hangi ülkeleri kasdettiğini o kadar zor değil

şapka kanunu medeniyet adına medeni ülkelere ulaşmak adına yapıldı o zamana bakacaksın şapkayı hangi ülke giyiyorsa ve o şapkalar hangi ülkeden getirtilmişse o ülke medenidir.

öyle değilmi sayın gece kuşu

peki şapkayı o devirde yani 1925 lerde hangi ülkeler giyiyor

italya, fıransa

yani mustafa kemalin getirdiği şapkayı

peki bu ülkelerin özelliği nede medeni ülke diye m.kemal bunları ilan ediyor

bunların tarihi nasıl,

medeniyet adına ne yapmış

italya medeniyet adına bak ne yapmış

italya’nın libya’ya saldırması

batılı devletlerinin sömürge kurma yarışında çok geç kalan italya uzun zamandır libya topraklarına göz dikmiş, fakat abdülhamit'in dirayetli idaresi sayesinde buna fırsat bulamamıştı. italyanlar, abdülhamid’in tahttan düşürülmesinden sonra bu fırsatı bulabilmişti. mısır’ın ingiliz işgalinde olması, osmanlı devletinin deniz gücünün neredeyse olmaması vs. gibi sebeblerden dolayı, italyanlar, 27 eylül 1911’de osmanlı hükümetine verdikleri ültimatomla trablusgarb’a çıkartma yaptılar.

yani sömürgecililiğin adı medeniyet

italyanın daha libya halkınına neler yaptığını kadınlarına çocuklarına yazmıyorum ömer muhtar filmini seyretmişsinizdir azda olsa yansıtmış

daha ne yapmış

18.07.1912, İtalyanların Çanakkale Boğazı’na saldırısı.

daha ne yapmış

28 Mart 1919 tarihinde İtalyanların Antalya'yı sessizce işgal etti.

9 Temmuz 1921 tarihinde İtalyanların Antalya 'yı işgali sona ermiş

25 Kasım 1925 tarih ve 671 Sayılı Şapka Kanunu çıktı

tarihler birbirine ne kadar yakın değilmi sayın gece kuşu

ardından fıransaya bakalım medeni ülke olarak çünkü m.kemal bu ülkeleri taklit etti ve bu ülkeleri işaret etti medeni ülke olarak bize getirdiği yenilikler hep bu ülkelerin kullandığı gelenek görenek ve yasalar

fıransa medeni ülke bakalım ne yapmış o

oda sömürge devleti varlığını sömürgeye oturtmuş kuzey afrikayı yıllarca sömürmüş hatta sekiz yaşındaki çocukları maden ocaklarında çalıştırmışlardır.mısır cezayir ha keza

buyrun medeni ülke fransa

daha ne yapmış

1915 de o da italya ile birlikte çanakkaledeydi

piknik yapmaya mı geldiler gece kuşu yoksa güney afriya cezayire mısıra olan niyetleriylemi geldiler

1919 sivas, elazığ,diyarbakır illerinin işgali ve halada burda dönen oyunlarda parmağının olması

işte ermeni tasarısı m.kemal bu ülkeleri medeni ülke olarak gösterdi

oysa bu ülkelerin temeli kendi refahları için başkalarının kanlarının üzerinde hayatlarını sürdürmekte

şimdi ırak işgal edildi ve orda ırak hükümeti kuruldu

bu ırak hükümetinin başbakanı kimin emrinde amerikanın

peki bu başbakan amerikanın isteklerini birbir yerine getiriyormu

getiriyor amerika kendisi onu başbakan yaptı

tıpkı bunun gibi

m kemalin bize dayattığı yenilikler bu sömürgeci devletlerin istekleridir sayın gece kuşu ister kabul edin ister etmeyin açık bi şekilde yazdım bunlardan birine yalan diyemezsiniz

ikimizin arasındaki fark şu sayın gece kuşu biz medeni liği maddeye değil ahlaka dayandırıyoruz siz ise maddeye dayandırıyorsunuz

bu yüzden biz sizinle bağdaşamayız

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

madem siz söyleyemediniz hangi ülkeler olduğunu ben yazayım

Oysa alıntıladığınız yazımda bunun cevabı açıkca verilmişti...

(...)

Ama siz Yapacağınız tespitlerinize dayanak oluşturmak için altyapı oluşturmaksa amacınız...

Bunu benim üzerimden, ithamlar ve düşünmediğim şeyleri söyletmek için yönlendirme sorularla yapamazsınız...

*

*

m kemalin bize dayattığı yenilikler bu sömürgeci devletlerin istekleridir sayın gece kuşu ister kabul edin ister etmeyin açık bi şekilde yazdım bunlardan birine yalan diyemezsiniz

Yalan demem için bir neden yok... Bu sizin varsayımınız...

O günün konjektüründe... Bahsettiğiniz o devletlerin karşısında zafer kazanmış olanların,

onların isteklerine boyun eğdiklerini düşünebiliyorsanız, bu yalan söylemekten daha farklı bir şeydir...

Tanımlamasını size ve diğer okuyanlara bırakıyorum...

İkimizin arasındaki fark şu sayın gece kuşu biz medeni liği maddeye değil ahlaka dayandırıyoruz siz ise maddeye dayandırıyorsunuz... Bu yüzden biz sizinle bağdaşamayız

Bu söyleminize diyebileceğim bir şey yok...

Yine bu sizin alıntı yaptığınız yazımın bir satırını bile objektif değerlendirmeden...

Yukarıda belirdiğiniz ön yargılarınızla okuduğunuzu ortaya koyuyor...

Haklısınız... Benim görüş ve düşüncelerime katılmayabilir, kendinizi bu düşünce ve görüşlerden uzak tutmak için,

kendinize bağdaşamayız koşulunu koyabilirsiniz... Bu sizin tercihiniz...

Fakat burada dikkat etmeniz gereken çok ince bir nokta var...

Beni maddeci kendinizi ahlaklı olarak göstermeye çalışırken belkide farkında olmadan yaptığınız bir haksızlık var...

Ayrıca bu tesbitinize de katılmıyorum...

Çünkü ifadelerimde Ahlakı ikinci plana maddeciliği öne çıkran ifadeler olduğunu söyleyemezsiniz...

Bu yine sizin yazının özünü değerlendirmediğiniz gerçeğini ortaya koyuyor...

Ardından önceden verdiğiniz kararlarla okuduğunuz ifadelerden yanlış çıkarımlar yaparak haksızlık yapıyorsunuz...

Kendinizi ahlaklı olarak tanımladıktan sonra, tartıştığınız kişiyi ahlak dışı gösterip bağdaşamıyacağınızı söylüyor..

Gizliden gizliye Atatürk'ün medeniyet anlayışının ahlaksızlık üzerine olduğunu ima etmeye çalışıyorsunuz...

Bu yaklaşımın ne kadar ahlak ve hakkaniyet duygularını taşıdığını tekrar değerlendirmelisiniz...

Ama bence Ahlak kelimesini kullandığınıza göre...

Size yöneltilen soruları göz ardı etmeden... Atlamadan... Üstünü başka yaklaşımlarla örtmeden...

Verdiğiniz sözün arkasında duran ahlaki duruşu bize sergileyin...

Sorular şunlardı Sayın Fakir:

Atatürk neden Latin alfabesini getirdi...

Atatürk devrimleri neden yaptı....

*

Neden, neden.. neden?...

*

*

Acaba Laik Türkiye Cumhuriyet'i yerine İran gibi mi olsaydık?

*

*

Atatürk'ün bize kattıkları nasıl yadsınabilir?.

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anlaşıldı sayın gece kuşu kimin kaçak güreştiği forumu takip edenlerde gayet iyi anlamışlardır zaten.

sayın gece kuşu madem siz söyleyemediniz hangi ülkeler olduğunu ben yazayım

şapka kanunu medeniyet adına medeni ülkelere ulaşmak adına yapıldı o zamana bakacaksın şapkayı hangi ülke giyiyorsa ve o şapkalar hangi ülkeden getirtilmişse o ülke medenidir.

öyle değilmi sayın gece kuşu

peki şapkayı o devirde yani 1925 lerde hangi ülkeler giyiyor

italya, fıransa

yani mustafa kemalin getirdiği şapkayı

peki bu ülkelerin özelliği nede medeni ülke diye m.kemal bunları ilan ediyor

bunların tarihi nasıl,

medeniyet adına ne yapmış

italya medeniyet adına bak ne yapmış

italya’nın libya’ya saldırması

batılı devletlerinin sömürge kurma yarışında çok geç kalan italya uzun zamandır libya topraklarına göz dikmiş, fakat abdülhamit'in dirayetli idaresi sayesinde buna fırsat bulamamıştı. italyanlar, abdülhamid’in tahttan düşürülmesinden sonra bu fırsatı bulabilmişti. mısır’ın ingiliz işgalinde olması, osmanlı devletinin deniz gücünün neredeyse olmaması vs. gibi sebeblerden dolayı, italyanlar, 27 eylül 1911’de osmanlı hükümetine verdikleri ültimatomla trablusgarb’a çıkartma yaptılar.

yani sömürgecililiğin adı medeniyet

italyanın daha libya halkınına neler yaptığını kadınlarına çocuklarına yazmıyorum ömer muhtar filmini seyretmişsinizdir azda olsa yansıtmış

daha ne yapmış

18.07.1912, İtalyanların Çanakkale Boğazı’na saldırısı.

daha ne yapmış

28 Mart 1919 tarihinde İtalyanların Antalya'yı sessizce işgal etti.

9 Temmuz 1921 tarihinde İtalyanların Antalya 'yı işgali sona ermiş

25 Kasım 1925 tarih ve 671 Sayılı Şapka Kanunu çıktı

tarihler birbirine ne kadar yakın değilmi sayın gece kuşu

ardından fıransaya bakalım medeni ülke olarak çünkü m.kemal bu ülkeleri taklit etti ve bu ülkeleri işaret etti medeni ülke olarak bize getirdiği yenilikler hep bu ülkelerin kullandığı gelenek görenek ve yasalar

fıransa medeni ülke bakalım ne yapmış o

oda sömürge devleti varlığını sömürgeye oturtmuş kuzey afrikayı yıllarca sömürmüş hatta sekiz yaşındaki çocukları maden ocaklarında çalıştırmışlardır.mısır cezayir ha keza

buyrun medeni ülke fransa

daha ne yapmış

1915 de o da italya ile birlikte çanakkaledeydi

piknik yapmaya mı geldiler gece kuşu yoksa güney afriya cezayire mısıra olan niyetleriylemi geldiler

1919 sivas, elazığ,diyarbakır illerinin işgali ve halada burda dönen oyunlarda parmağının olması

işte ermeni tasarısı m.kemal bu ülkeleri medeni ülke olarak gösterdi

oysa bu ülkelerin temeli kendi refahları için başkalarının kanlarının üzerinde hayatlarını sürdürmekte

şimdi ırak işgal edildi ve orda ırak hükümeti kuruldu

bu ırak hükümetinin başbakanı kimin emrinde amerikanın

peki bu başbakan amerikanın isteklerini birbir yerine getiriyormu

getiriyor amerika kendisi onu başbakan yaptı

tıpkı bunun gibi

ikimizin arasındaki fark şu sayın gece kuşu biz medeni liği maddeye değil ahlaka dayandırıyoruz siz ise maddeye dayandırıyorsunuz

bu yüzden biz sizinle bağdaşamayız

Arkadaş baya demogoji yapmış

Biz kısa yoldan kelime oyunları oynamadan gidelim.

medeniyet nedir? uygarlık demektir. Uygarlık ise uygar olmak demektir ne demektir peki Uygar bakalım:

Uygar : Fikir, sanat ve endüstri alanlarında çok büyük bir gelişme göstermiş olan

Atatürk'döneminde kimdir bu devletler. şüphesizki Almanya, İngiltere, İtalya, Amerika vs.

Aynı zamanda bu ülkeler dünyanın en güçlü ülkeleridir değil mi ?.

atatürk "Muhasır Medeniyetler Seviyesine Ulaşma" derken evet uygar olmayı kastetmektedir açık ve net olarak. yani Fikir, sanat ve endüstri alanlarında çok büyük bir gelişme göstermiş olmayı. O milletlerin seviyesine ulaşmayı ve Mazlum milletlerin yanında olmayı hedef olarak koymuştur önüne.

Senin yürüttüğün mantık nedir. Bu ülkeler dünyada büyük zorbalıklar yaptıkları için, o milletlerin seviyesine ılaşmak tu ka ka bir şeydir öylemi.

Yani mesela, İngilziler buharlı makineyi buldu. Biz buharlı makineyle ilgilenmiyelim neden ? Çünkü ingilizler irlandayı işgal ettiler diye. öyle ya

Almanlar roketi geliştirdiler biz geliştirmeyelim. Çünkü almanlar yahudileri katlettiler.

İtalyanlar savaşta uçağı ilk kullanan millet biz kullanmayalım, çünkü italyanla Libyayı işgal ettiler.

Pardon arkadaşım neden bilgisayar kullanıyorsun. Bu kullandığın aleti icat edenlerde o vahşi batılılar. ?

Atatürk düşmanlığı yapmak için daha mantıklı akla yatkın argümanlar bulamıyor musunuz ?

Atatürk'ün getirdiği yenilikler, sömürgeci devletlerin dayatmaları değildir. Türk yurdunun bir daha sömürge durumuna düşmemesi. Gerçeklerin dünyasında zayıf bir devlet olarak kalmaması. Emperyalist Batı devletlerinin karşısında durabilmek için. Fikir, Kültür ve Sanayi alanlarında onlar kadar gelişkin olma saikiyle getirdiği yeniliklerdir.

Eğer Osmanlı'da Fikir, sanat ve sanayi alanlarında İngiltere kadar gelişmiş olsaydı parçalanmazdı. İngiltere sanayi devrimiyle modern ve mekanize bir ordu kurmuşken halen Matbaayı serbest bırakıp bırakmamayı tartışan Osmanlı 10 yıl içinde topraklarının yarısını kaybetti. Atatürk şüphesizki tarihinden ders almasını çok iyi bilen bir liderdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk düşmanlığı yapmak için daha mantıklı akla yatkın argümanlar bulamıyor musunuz ?

Atatürk'ün getirdiği yenilikler, sömürgeci devletlerin dayatmaları değildir. Türk yurdunun bir daha sömürge durumuna düşmemesi. Gerçeklerin dünyasında zayıf bir devlet olarak kalmaması. Emperyalist Batı devletlerinin karşısında durabilmek için. Fikir, Kültür ve Sanayi alanlarında onlar kadar gelişkin olma saikiyle getirdiği yeniliklerdir.

Eğer Osmanlı'da Fikir, sanat ve sanayi alanlarında İngiltere kadar gelişmiş olsaydı parçalanmazdı. İngiltere sanayi devrimiyle modern ve mekanize bir ordu kurmuşken halen Matbaayı serbest bırakıp bırakmamayı tartışan Osmanlı 10 yıl içinde topraklarının yarısını kaybetti.

Atatürk şüphesizki tarihinden ders almasını çok iyi bilen bir liderdi.

Konuya yapılan yaklaşımları daha iyi toparlamışsın Cyrano;

Ve ifade ettiğin görüşlere aynen katılıyorum...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.