Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Neden Kuranda Allah Hep biz diyor?

ece

Önerilen İletiler

Bu insanların aklına en çok takılan konulardan bir..Mesela benim arkadaşlarım hep bu soruyu birbirlerine sorarlarken bende araştırmak gereği duydum. Diyanet işlerine göre Allahın yüce bir varlık olduğunu gösteriyormuş. Açık söylemek gerekirse bana garip geldi. Çünkü bazı yerlerde "Ben" diyen Tanrı yani yaratıcı bazı yerlerde alçak gönüllülük gösterip "Biz" demesi garip geldi umarım fikirlerinizi benimle paylaşırsınız..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ewt

aslına bakarsan ben de bu konuyla ilgili daha önce düşünmüştüm biraz...ancak eninde sonunda diyanettekilerin sana yaptığı açıklamadan daha mantıklı bi cewp da gelemedi aklıma...

kutsal kitapların tamamında mı böyle peki biliyor musun yaoksa sadece kurana özgü bi şey mi bu???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet, açıkçası yakaladığım en güzel soru bu idi. İlk anda bana da karmaşık geldi. ma sonra şöyle bir açıklama getirebildim. Arkadaşlar, yabancı bir idlden Türkçe'ye çeviri yapılırken, bireib her kelime çevrilmez. Siz de bilirsiniz ki, sözcükleirn cümledeki ve anlatılmak istenen ifadedeki yerine göre çevirilir. Yani diyorum ki, belki Arapça'da ya da Kur'an dilinde ben veya biz ayrımı yoktur da biz bunu Türkçe'ye böyle çevirmişizdir. Ama emin olun araştıracağım ve size de bildireceğim cevabı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi önce şunu söylemek istiyorum : Allah Kur-an'ı Kerim 'de Bakara Suresinde 6 ve 7. ayetlerde buyuruyorki :
6-Küfre saplananlara gelince, onları uyarsan da uyarmasan da onlarca aynıdır. İman etmezler.
7-Allah, kalplerini ve kulaklarını mühürlemiş; gözlerine de bir perde inmiştir. Bunların hakkı pek büyük bir azaptır.

Yani demek istediğim ben burdan nasıl bir cevap verirsem vereyim o kişi inanmak istemedikçe benim verdiğim hiçbir cevap Tatmin edici değildir
Ama o kişi eğer gerçekten niyet edip öğrenmek isterse o zaman kolaylıkla öğrenebilir
Şimdi sorunuzun cevabına gelince :
1.) Kur-an'ı Kerim en üstün edebe göre yazılmıştır . Bu yüzden nasıl biz karşımızdaki her insana sen demeyipde siz diyorsak Allah'da kendi büyüklüğünü anlatmak için biz demiştir

2.)Bazen televizyonlarda radyolarda basında yada sağda solda duyarız bir şirketin üst düzey yöneticisi ,müdürü yada bir futbol takımının yöneticisi Nasıl konuşur : hep derki "Biz ürettik ,biz başardık ,biz yendik gibi laflar ederler "
buda böyledir işte Allah her bir görev için bir melek görevlendirir ve melek bu görevi yerine getirir O yüzden bu biz kelimesini kullanmıştır
Yani olay bu şekildedir
Şimdi sizler eğer gerçekten inanmak istiyorsanız bu cevap sanırım yeterlidir
Ama inanmak istemiyorsanız sizi tatmin edecek cevap bulamam
Allah cümlemizi Doğru yoldan ve hidayetten ayırmasın .. Amin....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Kur'an'da Allah bazi yerlerde "biz", bazen de "ben" demistir. Bildigim kadariyla kisaca nedenini yazmak istedim;

Dikkat edildigi taktirde, arada hicbir nedenler zincirinin bulunmadigi ve direkt Allah tarafindan gerceklestirilmis (birinci elden) yaratilis olaylarinda "ben" kullanilir. Ornegin Adem'in yaratilisi, alemin ilk yaratilis evreleri gibi buna benzer durumlarda "ben yarattim, ben ruhumdan ufledim, ben emrettim..." gibi ifadeler gecer. Ama araya nedenler zincirinin girdigi olaylarda "biz" kullanilir. Ornegin yagmurun yagisinin bircok nedenler zincirine tabi oldugunu biliriz. Kur'an'da buna dair ayetlerde "ben yagmuru yagdiririm" turunden bir ifade bulamazsiniz. Bunun yerine "biz yagdiririz..." gecer. Buna dair ornekleri istediginiz kadar cogaltabilirsiniz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
Bu insanların aklına en çok takılan konulardan bir..Mesela benim arkadaşlarım hep bu soruyu birbirlerine sorarlarken bende araştırmak gereği duydum. Diyanet işlerine göre Allahın yüce bir varlık olduğunu gösteriyormuş. Açık söylemek gerekirse bana garip geldi. Çünkü bazı yerlerde "Ben" diyen Tanrı yani yaratıcı bazı yerlerde alçak gönüllülük gösterip "Biz" demesi garip geldi umarım fikirlerinizi benimle paylaşırsınız..

1795[/snapback]

Ece hanım selam

BEN - Zatı tekliği

BiZ = Esmalarıyla tecelli şekilleri, kudret ve güçlerin ve bütün bu tecellilerin ustası, yapanı yani (Rab'bı)...

Ben= Vahiy = Zatı ahadiyetinden sudur eder. Biz = Kudret ve kuvvetlerinin tezahürleridir. Muntazam değişmeyen bir kanun halinde... Maddi ve manevi ne varsa hepsi dahil.

Vahyin Şekilleri:

1- (Ben) dağa vahyettim.

2- (Ben) Ağaca vahyettim.

3- (Ben) Arıya vahyettim.

4- (Ben) Meryem'e vahyettim.

5- (Ben) Resul'e vahyettim.

6- (Biz) Nebilere vahyettik.

Âdem ve bütün Peygamberler göğe bakarak. Oturarak. Dİz çökerek. Ellerini göğe doğru kaldırarak. Muayyen bir yıldıza bakarak vahiylerini daima gece alırlardı.

Ses olarak alırlardı.

İsa ayakta: Turda göğe bakarak ellerini kaldırırlardı. Vahyi daima gece alırlardı, ve muayyen yerlerde, Musa Turda, İsa dağda."

Vahiy, bunlara kuvvetli ilham şeklinde adeta duyarak işiterek...

Resulü Ekrem ise zaman ve mekân olmadan her yerde gece ve gündüz mübarek kalplerine çevrilerek vahiy'i Cebrail'den alırlardı...

(Lanü ferrigu beyne ahadin mim resulih) Ayeti kerimesi.

(Ben) (Biz) Lâfızlarında gizli Hakkın murad'ı ve arzusundaki hikmetin ifadesidir. Bu Ayeti Kerime...

Kelâmın çıkış yeri aynıdır: Musa'ya (İbranice). isa'ya (Süryanice).

Resul'e (Arapça) ya çevrilerek gelirdi.

Aralarında Resullerin fark yoktur lâfzı bunu ifade eder. Manaya çok dikkat ediniz...

BEN= Ruha... Sırdır.

Biz = Ceset'de cari hayy'ın husule getirdiği bütün havas ve hassalar her türlü işleme, ahenk... Kâinattaki...

Bunların içine dalmak için bazı Ayeti Kerimeler vardır. Bunları iyi anlamak gerekir

sevgiyle kalın Allah muininiz olsun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

1795[/snapback]

ECE

şimdi sen bu mesajları yazarken sen el hücrelerine klavyeye basmasını göz hücrelerine onlara bakmasını beyin hücrelerine düşünmesini emrediyorsun milyonlarca hücre dediğini yerine getiriyor bu işi yaparken biz yaptık diyerek onları onore etmen senin tekliğinden birşey kaybettiriyormu??????.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Selam herkese,

Ben acikcasi konuya hakim diilim, ama ilgimi ceken su oldu?

Dinin tartisma veya bilimsel konuya getirilmesi bana tuhaf gelio.

Ister Inanirsiniz , ister inanmazsiniz ,bu iki secenek vardir inanc konusunda..

Niye inanmiyanlar dini incelerken salt celiski, hata ve tutarsizlik bulma cabasindalar??

Sizce inanamiyan bi insan icin, dinle bu kadar ilgilenmek zaman kayibi diilmi?

ve niye inanan insanlar inancsiz olanlari, misyonerlik görevini üstlenip, ikna etmeye calisirlar???

Bilim mantik la yogrulur,inanc yürekle!

bence hem inancli olup, hem de bilim le ilginlenmek bi celiski olusturmuyo.

Amerika da bilim adamlari, insanin Allah adini, yani onlarin dininde God adini zikr ettiklerinde, kan dolasiminin dengelendigini, insanin dua ederken, meditasyon modundaki iken, dünyevi seylerden kopup rahatladiklarini kesfetmis.

Ister inanin ister inanamayin

;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kur'an-ı kerim'de Allah'ın(c.c.) Türkçe mealiyle ''biz'' şeklinde hitab ettiği ayetler ekseriyetle O'nun celal sıfatlarıyla hitab ettiği ayetlerdir.Celal;büyüklük, azamet,heybet,ihtişam,kuvvet ,kudret gibi manalara gelir.Yani bu ayetlerde Allah(c.c.) celaliyle ''biz''diye hitab ediyor.Zaten Türkçe'de de ''biz''şeklindeki hitaplar övünme makamındadır;bu Arapça da da böyledir.Fatiha suresinin başında ifade edildiği gibi ''El-hamdu lillahi''(Türkçe meali :Bütün haklı övgüler ancak Allah'a mahsustur.)Bu ayette hamd(haklı övgü)kelimesinin başındaki ''el''edatı Arapça'da bazen cins bir ismi, bilinen özel bir isim haline getirir;bazen de bir şeyin cinsinin tümünü kapsama manası ifade eder.Örnek olarak ''cemel'' deve demektir.Başına ''el'' getirirsek:''el-cemel'' bilinen bir deve veya deve adlı hayvan cinsinin tümü manalarına gelir.İngilizcedeki ''the''edatı bu''el'' edatına benzemektedir.İşte ''El-hamdu lillahi''nin Türkçe meali böylece ''Bütün hamdler Allah'a mahsustur''şeklinde olur.Bu ayetten anlaşıdığı gibi haklı olarak övünmek Allah'a mahsustur.Onun için Allah(c.c.) bazı ayetlerde övünme makamında ''biz''diye hitab ediyor.

Allah'ın (c.c.) mealen ''ben'' diye hitab ettiği ayetler ise çoğunlukla cemal sıfatlarıyla hitab ettiği ayetlerdir.Cemal;güzellik anlamındadır,yani Allah'ın rahmeti, affediciliği, kerem sahibi oluşu gibi manaları ifade eder.Yukarıdaki ''el-hamdu lillah''örneğinden anlaşılacağı üzere Arapça başka hiç bir dilin ifade edemeyeceği ince manaları ifade edebilme kapasitesinde bir dildir.Zaten Kur'an-ı Kerim de insanın benzerini dahi söylemekten aciz kalacağı bir kelam olup Arapça'nın erişilmez zirvesidir.Hal böyle olunca kimse kur'anın meallerini okuyup kur'anı anladığını iddia edemez ederse de bu cahilliğini gösterir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu tarz sorulari bir araya toplayip niye FAQ´s about Qur´an die bi bölüm yapilmio???

Ne ii olurdu aslinda, herkes sorularini yazsin, en fazla ilgi ceken konular biriktirilsin, cevap verecekte cok nasilsa....

Hic kimse cahil kalmaz bu vesileyle ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ARKADASLAR DINI KONULARDAN SÖZEDERKEN HIC DIKKATINIZI CEKTI MI BILMIYORUM,

SANKI OLAYLARI GÖRMÜS, SANKI YASAMIS GIBI HUSUH ICINDE YAZIYORLAR.

iste mistisizmin insan beyninde yaptigi tahribat bu denli tehlikeli bir seydir.

Oysa yedikleri ictikleri kullandiklari teknik olsun olmasin her sey bilimin, insan emeginin bir ürünüdür.

Simdi sorular yagiyor:(duyar gibiyim)

Peki seni ve tüm saydiklarini kim yaratti? sizi gidi kurnazlar siziii, söyler miyim hic. Öyle hazira konmak yok. Yalnizca bir ip ucu verecegim o kadar:

Hallac-i Mansur tabi ki... / b u - y a n i t - a n l a y a n a..../

Korkmayin arkadaslar nereden geldiginizi de, ne olacaginizi da ölüm aninda anlayacaksiniz. Sabirli olun biraz. Ölüm, bu dünyada insan denen memelinin edinecegi son deneyimdir. Ama hic bir seyin sonu da degildir.

Sünnet olamaktan daha güc degildir.

ÖLDÜGÜNÜZ ANDA EN SEVDIGINIZIN KOLLARINDA HERHANGI BIR ANDA, HERHANGI BIR YERDE BIR AN DALMIS OLMAKTAN UYANDIGINIZI GÖRÜRSENIZ NE OLACAK SÖYLER MISINIZ???

(..dünya denen sirat köprüsünden gecerken düstüm mü diyeceksiniz o zaman; kollarinda ayildiginiz sevgilinize???)

HADI BAKALIM... INANCSA BU DA INANC, NASIL YIKACAKSIN?

Bu anlamda Korkulacak birsey yok. Siz bu dünyaya ve insanliga kimseyi incitmeden ve borcsuz gidin gerisi kolay.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu gün bilim ve teknoloji putuna tapanların(yukarıdaki gibi)bilimle dolmuş o zeki(!) kafalarına girmeyen bir hakikat var ki o da bilimin, Allah'ın bu dünyaya koymuş olduğu kanunların yine Allah'ın insanlara verdiği yeteneklerle farkedilip ortaya çıkarılması,teknolojinin de yine bu yeteneklerle bilimin işlenmesi sonucu ortaya çıktığıdır.Evet,bilim tamamen Allah'ın bu kainatta koymuş olduğu kanunların insanlarca anlaşılmasıdır.Bilim putuna tapan müşrikler şunu iyi bilsinler ki kainattaki dengeyi kendileri sağlamıyor.Bu gün hangi bilim adamı kainatta baş dönürücü bir işleyişin olduğunu söylemiyor?O halde Allah'ın varlığını inkar edenler bu baş döndürücü düzeni tesadüflere havale etmek zorunda kalacaktır.Bu ise kargaları dahi katıla katıla güldürecek ahmakça bir iddiadır.Zira basit bir nükleik asitin bile tesadüfen oluşma ihtimali (bu matematiksel bir hesaptır)on üzeri iki yüz kırkta bir ihtimaldir.Bu ihtimal ise matematiksel olarak sıfır demektir.Görülüyor ki basit bir nükleik asit dahi Allah'ın varlığını ispata yetiyor.Kudretinin ispatı ise zaten baştan başa yarattığı kainat.Bu günki ateistler ve İslam düşmanları hiç şüphe yok Ebu cehille ebu leheble zeka yönünden kıyas bile edilemezÇünkü onlar bile Allahın varlığını inkar edecek kadar beyinsiz değildi.Sonra bilim ve teknoloji tek başına hiç bir anlam ifade etmeyen birer araçtır sadece.Önemli olan ne yolda kulanıldıklarıdır.Örneğin silahbir araçtır,ne yolda kullanılıyorsa ona göre değer kazanırOnu kullanan bir terörist te olabilir bir asker de.Bu gün bilim ve teknoloji de insanların uçkurlarına hizmet için kullanılıyorsa uçkur kadar değeri var demektir.Onlara faydası kabir kapısına kadar.Ondan sonra cehennemin dibine yuvarlanmaktan onları kurtaramaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben hala inancin tartisma konusu olmadigini savunuyorum.

herkes istedigi gibi yasasin, tek kurallar da kendi istekleriniz dogrultusunda ilerlerken baska birisinin özgürlügünü kisitlamadan ve incitmeden.

bu nokta da herkes hemfikir diilmidir?

ben mesela kendi kendime bir cok kez neden inandigimi sormusumdur, bunu cok acik ve net ifade ede bilirim, Allah´in bildigini kuldan mi esirgeyecegim, dimi ama??

ben kendimi bildim bile yüce bir gücün varligina ve bunun benim icin Allah olduguna inaniorum,ama neden aceba?

Örnegin ilk ögretim yillarimi katolik bi okulda gecti, kiliseyede gittim, din derslerine de katildim, ve bundan evvel Türkiye de Anneannim yaninda gecirdigim yillarda onun dualarini, namaz kilmalarini gözledim.Ondan sonra Ailemde aldigim dini egitim.

Aceba bütün bu etkenler mi beni inancli olmama neden oldu , yoksa ben dogustan mi inanacliydim ve bu etkenler sadece inancimi mi pekistirdi?

Bi baska olay daha oldu benim Islamiyeti kesfetmeme sebep.

Lise bir de felsefe dersinde ateist Alman ögretmenim, bize Islamiyetin aslinda cok modern bi din oldugunu söylemisti.

O zamana kadar da inanlciydim ben, orucumu tutartim, dualarimi ederdim, ama nedenini , sebebini bilmeden.

belki kör inanc dedikleri budur.

ama her halukarda ben inancli oldugum icin mutlu ve huzurluyum.

Icinizden kimileri icin belki yeterince inancli diilim dir, kimileriniz icin se fazla inancliyim dir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinin icinde kimse celiski ve tutarsizliklari arama cabasinda degildir.

Zira dinin kendisi duragan ve degismez oldugundan, ortaya ciktigi cag ile yasanan cag arasindaki zaman kopuklugu nedeni ile celiski ve tutarsizliklari kendiliginden ortaya cikmaktadir. Hepsi bu.

Önemli olan, bu celiskileri yazanlara neden saldiriliyor? Sorulacak soru bu olmali bence.

Örnegin Turan Dursun´un niye yasam hakki elinden alindi. Celiskileri yazdi diye mi? halkini bilgilendirmek icin yazamaz mi? Kimi celiski desin, kimi de tutarsizlik desin. O nun yasam hakkini elinden alinmasini kim emretti? Allah mi yoksa kara sesler mi? Bu sorulari sivasta yakilan bir sürü masum insanlara yapilan caniliklere karsi da yöneltebiliriz.

kimse telaslanmasin, yanit istemiyorum. aciklama yalnizca bunlar.

ASIL SORUM SU ARKADASLAR: KAFIR, INANCSIZ; DINSIZ DIYE ADLANDIRILAN HERHANGI BIR INSAN, SIMDIYE KADAR TEK BIR CAMIYI TASLAMIS, ICINDEKILERLE BIRLIKTE YAKMIS YA DA INANCLI BIR INSANI YALNIZCA INANIYOR DIYE YASAM HAKKINI ELINDEN ALMIS MIDIR? KIM GÖSTERBILIR?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinin icinde kimse celiski ve tutarsizliklari arama cabasinda degildir.

Zira dinin kendisi duragan ve degismez oldugundan, ortaya ciktigi cag ile yasanan cag arasindaki zaman kopuklugu nedeni ile celiski ve tutarsizliklari kendiliginden ortaya cikmaktadir. Hepsi bu.

Önemli olan, bu celiskileri yazanlara neden saldiriliyor? Sorulacak soru bu olmali bence.

Örnegin Turan Dursun´un niye yasam hakki elinden alindi. Celiskileri yazdi diye mi? halkini bilgilendirmek icin yazamaz mi? Kimi celiski desin, kimi de tutarsizlik desin. O nun yasam hakkini elinden alinmasini kim emretti? Allah mi yoksa kara sesler mi? Bu sorulari sivasta yakilan bir sürü masum insanlara yapilan caniliklere karsi da yöneltebiliriz.

kimse telaslanmasin, yanit istemiyorum. aciklama yalnizca bunlar.

ASIL SORUM SU ARKADASLAR: KAFIR, INANCSIZ; DINSIZ DIYE ADLANDIRILAN HERHANGI BIR INSAN, SIMDIYE KADAR TEK BIR CAMIYI TASLAMIS, ICINDEKILERLE BIRLIKTE YAKMIS YA DA INANCLI BIR INSANI YALNIZCA INANIYOR DIYE YASAM HAKKINI ELINDEN ALMIS MIDIR? KIM GÖSTERBILIR?

5118[/snapback]

''Din'' kelimesiyle neyi kasdettiğin çok önemli.Çünkü yeryüzünde bir hak din vardır o da İSLAM'dır.O'nun dışında kalan her türlü inanç, ideoloji ve sistemler batıl(boş,sahte)dinlerdir.Sen de hakka cephe alan biri olarak anlaşılıyor ki Din kelimesi ile İslamı kastediyorsun.Yani budizm,hinduizm,hristiyanlık gibi sahte dinlerle bir alıp veremediğin yok. (Demokrasi,kemalizm,kominizm;bunların hepsi de batıl dinler sınıfındandır.)Din demek,hayata yön veren inanç sistemi demektir.

İslam'da hiç bir çelişki ,çarpıklık,tutarsızlık yoktur,hükümleri evrenseldir.Çelişkiler tutarsızlıklar insanın kendisinden kaynaklanmaktadır.İslamı düzgün yaşamayan insanların hataları İslam'a mal edilemez.Ayrıca Allah düşmanları kendi düşünceleri,anlayışları ters bozuk olduğundan İslam'ı ters,çelişkili görürler.Aynen amuda kalkan birinin düz olan dünyayı ters görmesi gibi.İslam moda dini değildir ki insanların 2-3 günlük adi arzularına göre bina edilmiş olsun.Ama kominizm;kemalizm vs. hepsi batıl moda dinleridir ,en fazla bir asır sonra insanlar, müntesiplerine ahmak gözüyle bakacaktır.Örneğin bugünün modasına uyan insanlar 1970'lerdeki 1980'lardaki modaya bakıp gülüyorlar,bunun saçmalık olduğunu şimdi anlıyorlar.Ama öncekiler gibi şu an kendilerinin de bir saçmalığn içinde olduklarından haberleri yok.İslam, ilmi her şeyi kuşatan,geçmişi ve geleceği bilen Alemlerin Rabbi'nin insanlara rahmeti olarak gelen HAK DİN'dir.Dolayısıyla içinde içind hiç bir tutarsızlık yoktur.''Andolsun, onlara: "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye soracak olsan, elbette "Allah" diyecekler (zumer-38)''.Bu ayet müşrikler hakkındadır.Görülüyor ki yerin göğün yaratıcısının Allah olduğunu sorsan söylerler ama gel gelelim O'nun sözü olan Kur'anda çelişki olduğunu iddia ederler.Bu iddianın zaten kendisi çelişkidir.

Sivas'ta insanlar öldü de Başbağlar da ölmedi mi?Başbağlar katliamını yapan vicdandan nasibi olmayan canavarlar cinayetlerini icra ederken''Sivas'ın intikamını alıyoruz!''diye naralar atmışlardır.Yaşlı kadınları,yaşlı dedeleri ,bebekleri hunharca katletmişlerdir.İşte görüyorsunuz ya Sivas olaylarını ağızlarına sakız edenler intikamınızı(!)almışsınız.

Senin asıl SORU'na gelelim:Haberleri hiç izlemiyorsun galiba. Hindistan'da,Irak'ta,Çeçenistan'da,Afganistan'da yıkılan yakılan camiler,öldürülen insanlar,bebekler neyin nesi?Bunların hepsi de müslüman.Tarih sayfaları kafirlerin kanlı katliamlarıyla kırmızıya boyanmışken bu yüzsüzlük nedir hala anlamış değilim.Demek bunların gözünde bir kafirin canı 1000 müslümanın canına denk.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu gün bilim ve teknoloji putuna tapanların(yukarıdaki gibi)bilimle dolmuş o zeki(!) kafalarına girmeyen bir hakikat var ki o da bilimin, Allah'ın bu dünyaya koymuş olduğu kanunların yine Allah'ın insanlara verdiği yeteneklerle farkedilip ortaya çıkarılması,teknolojinin de yine bu yeteneklerle bilimin işlenmesi sonucu ortaya çıktığıdır.Evet,bilim tamamen Allah'ın bu kainatta koymuş olduğu kanunların insanlarca anlaşılmasıdır.Bilim putuna tapan müşrikler şunu iyi bilsinler ki kainattaki dengeyi kendileri sağlamıyor.Bu gün hangi bilim adamı kainatta baş dönürücü bir işleyişin olduğunu söylemiyor?O halde Allah'ın varlığını inkar edenler bu baş döndürücü düzeni tesadüflere havale etmek zorunda kalacaktır.Bu ise kargaları dahi katıla katıla güldürecek ahmakça bir iddiadır.Zira basit bir nükleik asitin bile tesadüfen oluşma ihtimali (bu matematiksel bir hesaptır)on üzeri iki yüz kırkta bir ihtimaldir.Bu ihtimal ise matematiksel olarak sıfır demektir.Görülüyor ki basit bir nükleik asit dahi Allah'ın varlığını ispata yetiyor.Kudretinin ispatı ise zaten baştan başa yarattığı kainat.Bu günki ateistler ve İslam düşmanları hiç şüphe yok Ebu cehille ebu leheble zeka yönünden kıyas bile edilemezÇünkü onlar bile Allahın varlığını inkar edecek kadar beyinsiz değildi.Sonra bilim ve teknoloji tek başına hiç bir anlam ifade etmeyen birer araçtır sadece.Önemli olan ne yolda kulanıldıklarıdır.Örneğin silahbir araçtır,ne yolda kullanılıyorsa ona göre değer kazanırOnu kullanan bir terörist te olabilir bir asker de.Bu gün bilim ve teknoloji de insanların uçkurlarına hizmet için kullanılıyorsa uçkur kadar değeri var demektir.Onlara faydası kabir kapısına kadar.Ondan sonra cehennemin dibine yuvarlanmaktan onları kurtaramaz.

5009[/snapback]

Korkutmadan bu işin yapılacağına inanmayan arkadaş korkutmaya devam et... Korku dinde herşeyin temelidir. Korkutmadan insanlara ulaşamazlar. Diyeceklerki bunları söylediğiniz için CEHENNEBİN DİBİNE VURACAKSINIZ...

Seni kimin korkuttuğunu sormayacağım çünkü öyle bir anlatış tarzın varki senide birilerini kötü korkuttuğu anlaşılıyor. Tartışmaya katılmak yerine birilerini korkutarak dine yönlendirmeye çalışıyorsun....

Dikkat et işin sonunda inandıklarının yanlış olma ihtimali çok yüksek o inanmadığın bilim böyle diyor ayrıca işinde gelince bilim kötü diyorsun ama her gün o bilimin ürettikleri ile yaşayan biri olarak sana dikkatli olmanı öneriyorum...

BENDE SENİ KORKUTTUM DEĞİLMİ (Tabiki bunu bilerek yaptım)...

Korkutmaya devam arkadaşım... Belki birileri buradada korkar bakarsın...

5122[/snapback]

Birincisi yazının tamamını okumadan kafanı problemin olan bir noktaya takmışşın.İkincisi bilim kötü demiyorum lafı yanlış tarafından almışsın,bilimin kullanıldığı yol ve bilimin putlaştırılması yanlış diyorum.Üçüncüsü Allah'ı inkar eden ve O'na isyan eden zaten korkaktır benim korkutmama gerek yok.Ölümü düşününce tir tir titrer,ölüm de kaçınılmaz olduğuna göre artık o korku ona yeter.Müminlere gelince Allah yolunda öldürülmek onların bayramıdır.Dördüncüsü inandıklarının yanlış olma ihtimali çok yüksek demişsin.Yani hala tereddütten kurtulamamışsın,kesin bir bilgin,inancın yok;zanna kuruntuya sarılmışsın.Benim inancım is elhamdulillah kesin ve aşikar gerçeğin ta kendisi.Bu kuruntudan kurtulman için sana bir misal vereyim:Bir uçakta yolculuk yapıyorsun,sonra uçak arızalandı,düşecek.Hemen feryadı koparırsın ''Allah'ım ne olur beni kurtar!''.Yani Allah'ın birliğini,kudretini derhal hatırlarsın.Bunu hristiyanından budistine hatta ateistine kadar herkes yapar.Beşincisi bilimin ürettiği dediğin şeyler Allah'ın nimetleridir.Dediğim gibi önceki yazımın tamamını okumamışsın.Bilim Allah'ın bu kainatta koyduğu kanunların insanlar tarafından yine Allah'ın verdiği akıl,zeka vs.yeteneklerle keşfedilmesidir.Bu dünya milyar yıl önce de dönüyordu gezegenler arası çekim kuvvetleri,denge,yerçekimi milyar yıl önce de vardı.Bu kanunları bilim koymadı.Teknoloji de bilimin yine bu yeteneklerle Allah'ın insanlar için yarattığı maddelerin işlenmesiyle oluşuyor.Sözgelimi demir madeni olmasaydı senin teknolojinin yerinde yeller esecekti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazilanlari zerre kadar anlamak söyle dursun, kendi kendinize düsman yaratmakta ustasiniz.

Ben bilimden söz ederken hristiyanligi da kayirmam. Ama paranoya gibi bir saplantiniz var, o da hekes size karsi. Bunu da cok iyi basariyorsunuz.

Ayrica bu davranislar size Kuteybe´den kalmis olmali.

Keske M.Kemalí örnek alsaydiniz simdi daha ileride olabilirdik. Böylece inanclariniz da size kalmis, kimseyle ugrasmamis olurdunuz.

BILIMIN HIC BIR DIN ILE ALAKASI ve BAGLANTISI YOKTUR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce belirtigim gibi, biri birimizi ikna etmeye calismadigimizin her ikimiz de farkindayiz.

Bakiniz size bir kopya vereyim.

Bu anlamda kisiliklere dolambacli yollarla (hiciv) (ironi) yolula saldirmadan yazdiginizda, hic olmazsa linke giren diger okuyucularin gözünde konusmasini, oturup kalkmasini bilen biri olarak görünür, yazilarinizin da da bu sayede okunmasini saglayabilirsiniz.

Insanlar da her iki düsünce tarzini böylece kendi düsünce süzgecinden gecirme olanagi bulurlar.

Bu da, mistik dünya görüsü sahiplerinin düsünme evrimine etkir.

Türkiye halki, tarih bilincini giderek artirdikca gecmiste neler olup bittigini hizla ögrenmekte. Hic sansiniz olmadigini da bu arada belirtmek isterim.

Cünkü aydinlanma süreci hic bir zaman karanlikta yitmez, zaman kaybi olsa da ilerleyecektir. Bunun olumlu ve sevindirici etkilerini de görmekteyiz.

Henüz yol yakinken; mistik düsünce tarzini benimseyenler, pozitif akilci düsünce yapisini benimsemedigi sürece, savunduklariniyla tarihin karanliklarinda kaybolmanin esigindedirler.

BU YAZILANLAR ISE, BILIMIN VAHIYLERIDIR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.