Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

AİHM TÜRBANA GEÇİT VERMEDİ!

mystic river

Önerilen İletiler

Misafir hakanbaranyildirim

peki bugün taliban zihniyetindekiler yani şeriyatcılarfarklı olanlara yaşam hakkı veriyormu?

afganistanda başı açık dolaşabiliyormusun yada iranda

başın açık dolaşırken görülürsen neler yapılıyor?

DELLENDİRMEYE BAŞLADIN BENİ...

Ne alakası var şimdi TÜRBAN ile bunların diyorum,paranoyak olmaktan vazgeçin diyorum,Faşizan olmayın diyorum sen bana gelmiş aha İran,aha Afganistan diye tutturmuşsun...Ki Afganistan da başı açık olarak dolaşılabiliyor kadınlar.

Sen önce kafanı aç,sonra elalemin örtüsünü açarsın.

Ya da sen TÜRBAN de...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 658
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

neden delleniyorsunki

türbanı piyasaya sürenlerin onlardan farkı ne?

sanki birşeyleri inadına savunduğunu düşünüyorum.

dip not : afganistanda başı açık gezmek belki amerikan üstlerinde geçerlidir.

amerika ladin bahanesiyle girmeden önce erkeklerin sakalı yok diye yaptırımlar uygulanıyordu..

yaptırımları hatırlayamadım affet..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Faşizm çok farklı bir konu...

Faşizm'in tanımında kendi gibi olmayana yaşam hakkı tanımaz diye bir açıklama vardır.Sen ZEKİ olduğun için bu tanımı görmezden gelip kendince İRONİ yapmaya çalışıyorsun ama önce bilgi sahibi ol sonra İRONİ yap.Yukarıdaki ilk paragraf da bunu en iyi tanımlayan cümle olarak durmaktadır.Yazdını dahi anlayamayacak durumda olduğunu söylemek isterim.

Faşizm ile faşizan tutumarasındaki farka gelelim.Önce FAŞİZM saldırgandır ve kendinden olmayanı yok etmeyi bir görev olarak görür.

FAŞİST de olsa bir insanın yaşam hakkını elinden alma yetkisi yoktur,sadece yaşam alanını kısıtlarsın,örnekleri Almanya,İtalya ve Japonya da bolca mevcuttur.

FAŞİZAN TAVIR ise millliyetçi kişiliklerde vardır.Ve bu tavırlar alt düzeyde tutulabilir ve tutunuldukları sürece saldırgan tavırları azaltılır.

SİZDE de bu var.

+1 e gelince ...

Öyle bir laf etmişssem bir şeyler söylemişimdir.

En azından İMZA demişim ve imza da bir kişilik göstergesidir.

Kendimi +1 olarak niteleyecek kadar nicelik ve nitelikten yoksun değilim...

Bunun da farkındayım.

bu ne demek şimdi "faşizan tavır milliyetçi kişiliklerde vardır" Faşizan tavır ne demektir?

faşizmin bir adı bir tanımı vardır. öyle senin söylediğin gibi o tanımın içinde kendinden olmayanları yoketmekte yoktur. kendisine karşı olanları yok etmek vardır. Zira Nazi Almanyasında dahi başkent berlin hiç bir zaman Nazilerin olmamıştır. Nazilerin ilk katlettikleride kendinden olmayanlar değil, Aksine Nazileri İktidara taşıyan Hucum Kıtaları SA lar "Uzun Bıçaklar Gecesi"nde katledilmiştir. Faşizm milliyetçi değil IRKÇIDIR milliyetçilik tanımı bütünleştirme güdüsüne dayanır. Irkçılık ise ayrmlaştırma. Mesela Atatürk Milliyetçiliğine bakalım.

"Türkiye Cumhuriyeti Devletine Vatandaşlık Bağıyla Bağlı Olan Herkes Türktür"

evet milliyetçilik bu. neresinde Irkçılık var. bunun ırkçı ve faşist olan versiyonuna bakalım.

"Alman Milleti ancak Germen klanalrına bağlı Prusya ve Saksonya familyasından türemiş, saf kan almanlardan oluşur. Bunun dışında Almanya Cumhuriyetinde yaşıyanlar, Alman değildir"

sen bu farkı görebiliyor musun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakıyorumda kalıplaşmış fikirler kol geziyor...

Hiç kimsenin düşünce seviyesi bir üst derceye telakki etmemiş, edememiş..

1- Üniversitreler kamusal alan değildir..

2- Üniversitedeki o masum bayanlarımız devlet memuru değildir..

3- YÖK kanununda kılık kıyafet serbesttir..

4- Demokrasi narası atanlar, başörtüsünde aynen "U" dönüşü yapmaktalar..

4- Özgürlük diye diye dilleri "ö" harfiene dönenler, başörtüsüne

gelince "eee" demektedirler..

5- Ben müslümanım diyenler, başörtüsüne gelince, birden bire Allahın hükmünü reddedivermektedirler..

6- Ateistler....onların tutumu beklenen bir tutumdur, onlara kızmıyorum.. haklılar...)))

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir hakanbaranyildirim

bu ne demek şimdi "faşizan tavır milliyetçi kişiliklerde vardır" Faşizan tavır ne demektir?

faşizmin bir adı bir tanımı vardır. öyle senin söylediğin gibi o tanımın içinde kendinden olmayanları yoketmekte yoktur. kendisine karşı olanları yok etmek vardır. Zira Nazi Almanyasında dahi başkent berlin hiç bir zaman Nazilerin olmamıştır. Nazilerin ilk katlettikleride kendinden olmayanlar değil, Aksine Nazileri İktidara taşıyan Hucum Kıtaları SA lar "Uzun Bıçaklar Gecesi"nde katledilmiştir. Faşizm milliyetçi değil IRKÇIDIR milliyetçilik tanımı bütünleştirme güdüsüne dayanır. Irkçılık ise ayrmlaştırma. Mesela Atatürk Milliyetçiliğine bakalım.

"Türkiye Cumhuriyeti Devletine Vatandaşlık Bağıyla Bağlı Olan Herkes Türktür"

evet milliyetçilik bu. neresinde Irkçılık var. bunun ırkçı ve faşist olan versiyonuna bakalım.

Bir tane daha....

Canım arkadaşlar!

Milliyetçilik ile Irkçılık farklı kavramlardır.

Biri köken ile ilgili diğeri renk ile ilgildir.

Bunu hala bilmeyen biri ile ne konuşulur bunu da anlamadığım için cevap vermeyeceğim.

Atatürk'ün tanımı da FAŞİZAN bir tanımıdır.

Ben bu ülkesine bağlı olan nice insanı tanırım ve duymak istedikleri son şey MİLLİYETÇİ olduklarına dair tanımlardır.

Kavramların ne anlama geldiğini bilmeden konuşmak bu gibi sorunlar doğurur,altta açıklayacağım bunu da...

ASTERİX'e gelince...

Kamusal alandan başlayalım.

Kamusal alan demek,kurumlarla ilişikiye girme alanları demektir.Ve birey,orada kendini nasıl isterse o şekilde ifade etmelidir.Dayatmalara boyun eğmeden.Devlet,bu alanları istediği gibi kullanma hakkına sahip olamaz,Böylre davranırsa FAŞİZAN bir tavır sergilemiş olur.

Birilerinin yanlış tavırlarından dolayı bütün bir kesimi suçlamıyorsun umarım,çünkü SİVAS yorumların bende böyle bir izlenim bıraktı.

SOLCULUK'a gelince...Pazarlama demen bile ********...

PEKİ nedir bu SOLCULUK? Herhalde Fransız İhtilaline kadar gidip,Kralın sağıda ve solunda oturanlar gibi bir şey öğrenmişsen tavırların doğru...sana uymuş...

Kavramları istediğin gibi kullanmaya muktedir değilsin öncelikle bunu bil.Kimse de değildir zaten.Bazı esnek kavramlar vardır ve bunları doldururken bazı oynamalarda bulunulabilir ama o da konjonktürel bir şeydir.SOL,emekten yana,paylaşımdan yana,eşitlikten yana bir muhalif tavırdır.Hiç istemeden de olsa özgürlüklerden yana bir tavırdırda diyeceğim,çünkü özgürlük kavramı MARXİST bir kavram olmadığından kullanmak istemiyorum -AŞKINLIK ile ilgidir bu açıklamam fazla kurcalama boğulursun-...

Şimdi sen eğer sadece paranoyak tavırlarından -şüpheci de diyebilirsin- hareketle bazılarına bu haklarını kısıtlama yoluna girersen SOL kavramı içinde bunu değerlendiremezsin.Sadece bu kavramı dejenere ve anlam kaybına uğramasını sağlarsın.Tabiki sen tek başına bunu sağlamazsın,senin gibi çok var...hep beraber buna katkı yaparsınız.Bir bakarsınız ki,liberal ekonomiyi savunan bir SOL meydana çıkmış ve kendini SOL adına konuşmayı görev bilmiş,ve bunu duyan "yığınlar" da bunu benimser.Şu anki dünyada olan şey bu.İngiliz İŞÇİ PARTİSİ,Fransız Kominist partisi ve İtalyan Sosyalist partisi buna en iyi örneklerdir.Ülkemizde buna örnek veremeyeceğim çünkü hiçbir zaman SOL bir partimiz olmadı.

İşte bu gibi durumlarda kavramların içi boşalır ve anlamsızlaşır.Senin gibi,CYRANO gibi yada MOHİCAN gibi birileri SOL adına konuştığunu zanneder ve sadece o fikirleri dejenere ederler.KRALX gibi,AZMAN gibi,BOZAN gibi birileri de çıkar der ki: "sizin şu anki iktidar sahibi aralarında ne fark var?"...

Ve verceğiniz cevaplar sadece sizi tatmin eder,ki siz sadece size verileni almışsınızdır.Tanımları tahrip etmekten başka hiç bir işe yaramamış olur verdiğiniz cevaplar.

Dünyada şu anda MİLLİYETÇİ-SOL diye bir tanım var...

ULUSAL-SOl diye bir tanım var...

İSLAMCI-SOL diye bir tanım da var...

LİBERAL-SOl diye bazılarının hoşuna giden bir tanım da var...

MUHAFAZAKAR-SOL diye bir tanım bile var...

Daha neler neler var ve hepsinin sorumlusu kavramları dejenere edip kendini tanımlamaya çalışan insanlardır.Kimlik diyorlar günümüz edebiyatında buna ve en iyi örnekleri O.PAMUK'ta vardır.Bunlara çok iyi değinir ve beni kendisini sevmem de en önemli etkendir.

Din tabiki her alanı kullanmak ister ve sahip olmak ister. Ama bu bu ödünü verirsek şu olur,şunu verirsek bu olur....olur da olur...Böyle bir paranoya içinde herkesin özgürlük alanını kısıtlarsın,ve bakarsın ki FAŞİST bir DEVLET olup çıkmışsın.Ki biz zaten buna uzak bir toplum değiliz,DEVLET hiç değil.

Ama sen kendini bu tanımlarla tanımlıyor ve mutlu da olabiliyorsan ne ala,ne mutlu sana...Ama ben seni SOL olarak adlandırma hatasına düşmem.

Bu konu hakkında artık mecalim kalmadı...Artık başka konulara...

6- Ateistler....onların tutumu beklenen bir tutumdur, onlara kızmıyorum.. haklılar...)))

Saygılar...

Tutumumda bir tuhaflık göremedim.

Aynen lafını iade ediyorum.

Tepe tepe kullan.

Tarih: Düzenleyen: Admin
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

türk milleti ve devletinin düşmanı olan kürtçüler ve dinciler nasıl giyinirse giyinsinler , hangi makamda bulunurlarsa bulunsunlar şu 3 argümanı kullanıyor.....

onun içinkimin ne olduğunu anlamak için fazla uğraşmanıza gerek yok

bunların saf olanları üçünü bireden kullanıyor

alın bu forumu test edin........kimler hangi argümanları kullanmış........

1-DEMOKRASİ

2-ÖZGÜRLÜK

3-İNSAN HAKLARI

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşte bu gibi durumlrda kavramların içi boşalır ve anlamsızlaşır.Senin gibi,CYRANO gibi yada MOHİCAN gibi birileri SOL adına konuştığunu zanneder ve sadece o fikirleri dejenere ederler.

hakan bak yine kişiselleştiriyorsun kendin bile saymışın bu kadar değişik sol var diye ama nedense herkesi kendi koltuğuna oturtmaya çalışıyorsun. sonra saygı sevgi tolerans bırakmayacak derecede sataşmarın var farkındamısın burada kimse ben şu siyasetin adına konuşuyorum şu fraksiondanım demedi yada devrimci solcuyum liberal solum yada herangi başka bir sol. bu tavırlarını anlamak mümkün değil gerçekten farklı olmak adınamı yapıyorsun yoksa ukalalık adınamı. ben sol görüşlüyüm dedim hayata duruşum sol taraftandır dedim. sen beni koymadık sol bırakmadın chp li yanar döner solcu yaptın şimdide solu dejenere etmekten bahsediyorsun. sen ukalalık sıfatını çok güzel hakkediyorsun bir madalyon olarak koynuna asabilirsin forumun en bilgili en akıllı nederse doğru olan adamı hby canım lokumumun dediği gibi.

kolay gelsin..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kamusal alandan başlayalım.

Kamusal alan demek,kurumlarla ilişikiye girme alanları demektir.

Peki doğru tanımladığımız bir alanı sırf aşağıdaki yorumlarınızı doğrulatmak adına

neden yanlışmış gibi göstermeye çalıştınız.

Ve birey,orada kendini nasıl isterse o şekilde ifade etmelidir.Dayatmalara boyun eğmeden.Devlet,bu alanları istediği gibi kullanma hakkına sahip olamaz,Böylre davranırsa FAŞİZAN bir tavır sergilemiş olur.

SOL,emekten yana,paylaşımdan yana,eşitlikten yana bir muhalif tavırdır.Hiç istemeden de olsa özgürlüklerden yana bir tavırdırda diyeceğim,çünkü özgürlük kavramı MARXİST bir kavram olmadığından kullanmak istemiyorum -AŞKINLIK ile ilgidir bu açıklamam fazla kurcalama boğulursun-...

Senin gibi,CYRANO gibi yada MOHİCAN gibi birileri SOL adına konuştığunu zanneder ve sadece o fikirleri dejenere ederler..

Öyle ya sol'un ne olduğunun bir tarifi yapılacaksa eğer, onu da ancak siz yapabilirsiniz.

Temel hedefi varsıllık ve yoksulluk arasındaki çelişkinin üzerine gitmek olan bir ideolojinin

sizin elinizde dini özgürlükleri savunur bir hale gelmesinde bir beis olamaz.

Kimsenin de size solculuk dışı bir iş yaptığınızı söyleme hakkı olamaz değilmi.

Ama solculuğun kitabını siz yazdığınız için kime ne paye verileceğini siz bilirsiniz ancak.

Benim açımdan da bu tartışma sıkıcı bir hal aldı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar farzedelim üniversitelker kamusal alan..

Peki sizce yada kanunu bile yok ama, yönetmelikçe bu üniversiteye devamlı o üniversiteyle ilişkili memur, öğretim üyesi, öğrenci vs.. mi türbanlı olarak girmemeli, yoksa ziyaretçi dahi olsa giremezmi...

Cevabınıza göre devam edeceğim..

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.