Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

yarışma

nobody

Önerilen İletiler

O zaman kalk şunu bilgisayara uygula 2elma + 2armut=? ben sonucu 4 buldum bilgisayara deneyin ve açıklayınız?

Konuyu sizinle tartışmıyorum. Bilgisayarla denediğimi söylemedim. Ben nobody nin haklı olduğuna inandım. Sizde ister inanın ister inanmayın sizin bileceğiniz iştir. Nobody' e bu ilginç konuyu paylaştığı için tekrar teşekkürler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 66
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Konuyu sizinle tartışmıyorum. Bilgisayarla denediğimi söylemedim. Ben nobody nin haklı olduğuna inandım. Sizde ister inanın ister inanmayın sizin bileceğiniz iştir. Nobody' e bu ilginç konuyu paylaştığı için tekrar teşekkürler

İnan sen huukuk konusunda o kadar örneklemelerimden anlıyamadın burda benim dediklerimi nasıl anlıyacaksınız?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fıkra gibisin ya sana çok ciddi tavsiyelerim olurdu ama burası yeri değil. En kötüsü ne biliyormusun bir insanın bilmediğini bilmemesi. ve bununla öğünmesi

Hani şu ''fiziğine güvenenler'' başlıklı sorunuza.Ben kalkıp sizin nerde hata yaptığınızı görmeniz için bir açıklama ve ardında'da aynı hatalı bir soru sordum.Ama siz ne yaptınız.Kalkıp sorunuzun hatasını görmektense sorunuzun hatalı olmadığını savunduz.Bende size sorunuzun hatasını açıklayıp gösterdim.Sizde haklısınız dediniz.ONDAN SONRA BİLMEM AMA BUNU KENDİNİZE HAKARET OLARAK SANDINIZMI NE.HER NEYSE KALKIP BANA CEPHE ALDINIZ .BENİM ÇOK BİLMİŞLİK TAVIR YAPTIĞIMI SANDIZ BİLMEM.KALKIP BANA DERS VERMEK İÇİN ''Köprüden geçen geçene '' bilmecemden bana karşı hata aradınız.Bana kulandığınız hatta ''anne karnındaki bebeğin insan(kişi) sıfatını almadığını savunduz.Ben size o da bir can taşıyor.O da bir insan dedim.Siz kalkıp bana bu lafı dediniz.''Kişi olması için hayata gözlerini açıp en az 1 kez nefes alması gerekir''Ben size biyolojik olarak Anne karnındaki bebeğin de bizim gibi olmasa da nefes aldığını demedinmi.Nobodoy kardeşimiz birşeyler dedi bende ona şu açıklamayı yapmadımı;

Fark edersez bunu yapan anne karnındaki bebek yaptığı şeyleri bizde farklı yolarda yapıyoruz.Bunun nedeni bulunduğu ortam . Bu bebeğin ortam içerisinde bebek havasız ve yemek yok.bunun nedeniyle bu kordon yemeğide ve gaz alışverişi yapar. bu bebeğin gelişimi için büyük bir etken oluyor.Biz nasıl dışardaki ortamda gaz alışverişini yemek ihtiyacımızı büyüme ve yaşamak için yapıyorsak. bu kordonda o bebeğe yaşama ortamı sayılır.

Ben sizin dediğiniz şeyin belgelere dayanma amacıyla yapıldığını dedim.örnek olarak kimliği öne sürdüm.Siz

hala yok bebek ilk nefesinin alırsa yani sağ doğarsa insan olur tabirinde benim dediklerimi terslediniz.Ben yine örenkelmeye geçtim doğum ünitesinden tutu evlilik cüzdanına kadar dedim. Siz bana anne beyan edebilir dediniz.Görmeniz için yine örnekleme yaptım siz DNA testi yaptırır dediniz.Bakın yine belgelere glinmedimi.Benim dediğim olmadımı.Bekledim siz hatanızı görmeyi.Öyle bir düşündesiz.Bana hata yaptığımı kanıtlıyacaksınız.Baktım olacağı yok sizin bu fikrinizden (bebek il nefesini alırsa insan sıfatını alacağını) vazgeçtim.Bu konu hakkında konuşmayalım ve haklısınız diye yazdım.BİZDE BİR LAF VAR MEVZU AĞIRRR HAKİM SAĞIR HA BAĞIR HA BAĞIR.Sizde böylesiz işte.Sanki beni bir yere sıkıştırmşsız.Devam etirdiniz.Bende devam etirdim.Siz yazdınız bende ardınızda birşeyler yazdım.Ben bu benim hukukum değil sizin hukukunuz olduğunu söledim.siz bana Benim senin yok hukuk herkez içindri.Belki hatsını görmüşte sordum hattanız neymiş diye.Sizin orda o maddeyi ne için yazıldığın değil.Bana ne düşündüğünüzü sölediz.O zaman bu benim hukukum değil senin hukukun dememle lafı yedin hala anlamadın.By hukukçu.Bana kalkıp 1946dan bu zaman kadar aynı olduğunu sölediz.Maderm kendi düşüncenizle bana inandırmaya çalıştız bende 309 maddeyi kendi düşündüklerimi söledim sizin yaptığınız gibi.Ben bu maddenin genel olarak ne anlam içerdiğini sizden daha iyi biliyom by hukukçu.sizin oyndağınız gibi oynadım.Ve lafımı vurdum size.

By hukukçu şimdi sizin hala kişilik ve kavramların bana o dedikleriniz bebeğin sağlıklı doğduğunda insan sıfatını aldığını sabahtandır bu maddeye dayallı olarak bana bunu demiyormusuz.

Şimdi başka biri kalkıp ''yarışma'' başlıklı buraya yorumunu yazsaydı.Ben hiç bişi demeezdim.Desemde şunu derdim ''seçiminize saygım var.''AMA SİZ OLUNCA NE AMAÇLA GELDİĞİNİZ BELLİ BY HUKUKÇU.ANLAMIYAN.BEN ARTIK ÖRNEKLEMELERDEN VAZGEÇTİM HATTALARI GÖSTERMEYİ DİEREK SÖLECEM İSTERSE KIRILSIN SİZE YARALANIMIYOR.HOCAMIN BİR LAFI VARDI;HATTAYI GÖSTERMEK KOLAYDA,HATAYI YAPANA KABULENDİRMEK ZOR.ben bunun için örneklemeyi seçtim.Böylelikle yapılan hatayı fark edebilirler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kusura bakma Eşkiya ben seni ciddiye almaktan vazgeçtiğim için konuyu kapatmak adına haklısınız dedim. Yoksa tabiki haklı değildin. Sakın alınma senin suçun değil uğraşıyorsun belki ama anlayamıyorsun. Altyapı yok. Birikimin yok bilgin yok. Öğrenmeyede niyetin yok. Tartışmayı uzatmaktansa kapatmak adına söyledim. Bunu bile anlayamamışsın .Lütfen yeter artık. Biraz mantıklı olmayı dene demiyorum. Sanırım bu senin suçun değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kusura bakma Eşkiya ben seni ciddiye almaktan vazgeçtiğim için konuyu kapatmak adına haklısınız dedim. Yoksa tabiki haklı değildin. Sakın alınma senin suçun değil uğraşıyorsun belki ama anlayamıyorsun. Altyapı yok. Birikimin yok bilgin yok. Öğrenmeyede niyetin yok. Tartışmayı uzatmaktansa kapatmak adına söyledim. Bunu bile anlayamamışsın .Lütfen yeter artık. Biraz mantıklı olmayı dene demiyorum. Sanırım bu senin suçun değil.

İstediğin kadar anlatmaya çalışsamda karşıdakinin anlıyabileceği kapasitenin dışına geçemiyorum ve bu sorunum değil karşıdakinin anlama kabiliyetliğinde kaynaklanıyor düşünceme saygı göster hürmet duy ama katılma ve kırıcı olma.Ben kimseyi fikrimi kabul etirmekte zorunda değilim.Kabahat bende sizin hatalarınızı sölememde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İstediğin kadar anlatmaya çalışsamda karşıdakinin anlıyabileceği kapasitenin dışına geçemiyorum ve bu sorunum değil karşıdakinin anlama kabiliyetliğinde kaynaklanıyor düşünceme saygı göster hürmet duy ama katılma ve kırıcı olma.Ben kimseyi fikrimi kabul etirmekte zorunda değilim.Kabahat bende sizin hatalarınızı sölememde.

Kabahat sende değil bu doğru. Kabahat ... da ve birazda doktorda olabilir belki bu konuyu bir tartışın isterseniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

-Eğer ben kutuyu değiştirecem. üçüncü ve boş olan kutuyu seçecem diyorsan kaybetme şansın %100.

-Yok değiştirmeyecem veya ikinci kutuyu seçecem diyorsan kazanma şansın %50. Bunun ötesi yok ki.

arkadaşlar

bu sorunun cevabını düz mantıkla bulurum derseniz yanılırsınız

cevabı doğrulamanın en kolay yolu şu:

benim yazılımla yaptığım simulasyonu siz kendiniz bir arkadaşınızla yapın.

iskambil kağıdı kullanabilirsiniz

onlarca deneme sonucunda 1/3 olduğunu kendiniz görün

(beni yormayın :lol: )

benim bu soruyu sorarken merak ettiğim olasılık hesabı veya matematik kullanıp benim yukarıda yaptığım gibi sayısal bir sonuç çözüm bulup bulamayacağınızdı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şöyle düşünün:

yarışmacı birinciyi düşündüğünü söylüyor.

sunucu üçüncüyü açıyor

ama isterseniz değiştirebilirsiniz demeyi unutuyor.

dolayısıyla yarışmacı müdahale edemiyor yani baştaki şansı neyse onu artırma imkanı olmuyor

(dolayısıyla ilk seçiminde bilme şansı -ki 1/3 dü- değişmiyor)

sonuçta ortada yine iki kutu var ama birinin şansı 1/3

arkadaşlar

bu sorunun cevabını düz mantıkla bulurum derseniz yanılırsınız

cevabı doğrulamanın en kolay yolu şu:

benim yazılımla yaptığım simulasyonu siz kendiniz bir arkadaşınızla yapın.

iskambil kağıdı kullanabilirsiniz

onlarca deneme sonucunda 1/3 olduğunu kendiniz görün

(beni yormayın :lol: )

benim bu soruyu sorarken merak ettiğim olasılık hesabı veya matematik kullanıp benim yukarıda yaptığım gibi sayısal bir sonuç çözüm bulup bulamayacağınızdı.

Bana işlemi yapıp yolayın demedinizimi SEÇİMİNİ DEĞİŞTİRMESE AYNI KANAATA OLMADIUKMI SÖLEYİN %33.33....... BUNA KANAAT GETİRDİK DEĞİLMİ AMA SEÇTİĞİ KUTUYU DEĞİŞTİRİRSEK DEDİK BENDEN İŞLEM İSTEDİNİZ YAPTIM.

Ben 1 kutuyu seçereken.ben 3 seçenek arasındaydım.Buda işlemde demiştim ''EN BAŞTA''Hala sunucu 3. kutuyu açmamıştı.Ama açtıktan sonra ben şansımı devam etiriyorum o kutudan.Değiştirmiyorum.Böylelikle

%33,333... şansım oluyor.Yani o boşu açsada açmasam kararımı vermişim.Bundan dolayı seçtiğim kutu %33,333.. luk şansla devam etmiş oluyorum.

Ama vazgeçersem kararımda.2.kutunu seçme şansımızı %66.6666 değil.%50 olur.Buda kararımı değiştirdiğimden tekrar şansımı denemiş olurum ve böylelikle 2 kutu arasında seçmekte kalıyorum.2 kutu arasında ki seçme şansı ;

2 kutudan 2sini seçme......................%100(%100 dememin nedeni 2 seçme hakımız varsa kesinliklebuluruz)

2 kutudan 1ni seçme.......................%x

burda x 2 kutudan 1ni seçme bilinmeyeni.Bu işleme baktığımızdan şansımız azalır,Seçmee hakıda azalır.Bu doğru orantıdır burda çaprazdakileri çarparak birbirine eşittleriz.Böylelikle x=50 olur.

Sizin de yaptığınızın doğru dedim %66,666 buldunuz.Ama benimde doğru olduğunu söledim.birşey diyebildinizmi hayır. bilgisayar simülasyonuna Sadece işlem yapar detayları almaz bunu böyle bilin.Eğer ben seçtiğimden vazgeçersem aklım öbüründe kalır ve iki kutu arasında kalmış olur.Bu da benim 2 kutu arasında seçim yapmış olurum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Nobody Ben soruya ilişkin yapmış olduğunuz açıklama ve cevabınıza inandım. Bu nedenlede daha önceki görüşlerimi reddettim. Yalnız kafama takılan bir konuyu belirtmeden geçemiyeceğim.

Bir açıklamanızda;

yazı turada şansınız 1/2

oysa ilk seçtiğinizi değiştirip diğerini seçerseniz 2/3 oluyor.

Diyorsunuz. Diyelimki 2 kutu kaldı ve yazı Tura attık. İlk seçtiğim kutu çıktı. Bu durumda ilk seçtiğim kutunun şansı Yukardaki açıklamaya göre 1/2 oluyor. Oysa yazı tura atmadan önce 1/3 idi. Burda bir çelişki yokmudur. Yada ben yukardaki açıklamanızı yanlışmı yorumluyorum.

Kişsel kanaatime gelince ilk seçimimde ısrar ettiğim taktirde şansımın 1/3 olduğudur. Yazı tura atmamın şansımı değiştirmeyeceğidir.

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Nobody Ben soruya ilişkin yapmış olduğunuz açıklama ve cevabınıza inandım. Bu nedenlede daha önceki görüşlerimi reddettim. Yalnız kafama takılan bir konuyu belirtmeden geçemiyeceğim.

Bir açıklamanızda;

yazı turada şansınız 1/2

oysa ilk seçtiğinizi değiştirip diğerini seçerseniz 2/3 oluyor.

Diyorsunuz. Diyelimki 2 kutu kaldı ve yazı Tura attık. İlk seçtiğim kutu çıktı. Bu durumda ilk seçtiğim kutunun şansı Yukardaki açıklamaya göre 1/2 oluyor. Oysa yazı tura atmadan önce 1/3 idi. Burda bir çelişki yokmudur. Yada ben yukardaki açıklamanızı yanlışmı yorumluyorum.

Kişsel kanaatime gelince ilk seçimimde ısrar ettiğim taktirde şansımın 1/3 olduğudur. Yazı tura atmamın şansımı değiştirmeyeceğidir.

Saygılar

ortada iki seçenek kaldıysa ve yazı tura atarsanız şansınız kesinlikle 1/2 dir.

benim sorumda

ortada iki seçenek var ama yazı tura atmıyorsunuz

"sunucu 3.yü açtı, 2. bıraktı

1.yi de bıraktı ama bu zaten benim seçtiğim kutuydu

bunu zorunlu olarak bıraktı

oysa 2. ile 3. arasında

hangisinin dolu olduğunu bilerek

bilinçli bir seçim yaptı"

verilerinin kullanıp yazı tura gibi şansa dayalı değil

verilere dayalı bir seçim yapıyorsunuz

ve tabi 2.kutuyu seçiyorsunuz

dolayısıyla şansınızı 2/3e yükseltiyorsunuz

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim sorumda

oysa 2. ile 3. arasında

Saygılar

İki seçenek varsa şans tabiki 1/2

Bizim soruda bizim seçtiğimiz kutunun başlangıçta şansı 1/3 tü .Sunucu boş olan kutulardan birini açtı. Şu sonuca varmıştık ortada iki kutu kaldı ve biz seçimimizi değiştirmedik bu durumda Şansımız yine 1/3.

Bunlara evet. Yalnız özür dileyerek tekrar soruyorum. sunucu boş kutulardan birini açtıktan sonra elimize bir para aldık ve yazı tura attık ve sonucunda daha önce seçmiş olduğumuz kutu çıktı. Şimdi bu sonuca göre seçimimizi değiştirmedik. Şansımız nasıl 1/2 olabilir. Evet olur diyorsanz bence sorunun cevabında çelişki var demektir.

Bence burada başka bir durum sözkonusudur. Yani şansları eşit olmayan iki kutu için yazı tura atarak şanslarını eşitleyemeyiz.

Sayın Nobody bizlere daha önce söylediğiniz gibi yazı tura atarak istediğiniz kadar deney yapın yazı tura ilk seçiminizi gösterdi diye bu kutuda ısrar ederseniz şansınız 1/3 ten daha fazla olamaz diyorum teoriniz gereği olarak. Ben başlangıçta sizin gibi düşünmesemde sonuçta söyleminiz gereği denemeler yaptım ve cevabınıza inandım. Deneyince görülebiliyor Saygılar.

Buradaki 1/2 Şans sadece kutuların seçilebilme şansıdır. Buda sadece doğru kutuyu bulabilme şansımızı düşürmekten başka bir işe yaramaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sunucu boş kutulardan birini açtıktan sonra elimize bir para aldık ve yazı tura attık ve sonucunda daha önce seçmiş olduğumuz kutu çıktı. Şimdi bu sonuca göre seçimimizi değiştirmedik. Şansımız nasıl 1/2 olabilir. Evet olur diyorsanz bence sorunun cevabında çelişki var demektir.

yazı tura atarak istediğiniz kadar deney yapın yazı tura ilk seçiminizi gösterdi diye bu kutuda ısrar ederseniz şansınız 1/3 ten daha fazla olamaz diyorum teoriniz gereği olarak.

ben bu soruyu sorarken asıl sormak istediğim doğru cevabın matimatiksel kanıtıydı.

çünkü hiçbir kaynakta bu yoktu, hep bizim yaptığımız gibi mantık yoluyla, hesap yapmadan çözüme ulaşılıyordu, bu da tam olarak ikna edici olamıyordu.

ben yukarılarda olasılık hesabıyla yaptığım açıklamayı yazmıştım

şimdi siz sorunun modifiye şeklinin cevabını soruyorsunuz

yani sunucu 3.yü açtıktan sonra yazı tura çekersek şansımız ne olur

ben kafadan 1/2 demiştim ama şöyle de açıklayabilirim:

1/3 olasılıkla 1.kutu dolu,1/3 ol.la2., 1/3 ol.la 3. dolu.

sunucu 3.yü açınca 1.kutu hala 1/3 olasılıkla dolu, 2/3 2.kutu dolu.

1.kutunun dolu olma şansı=1/3

siz yazı tura atıyorsunuz

yazı turada 1.kutunun çıkması=1/2

1.kutu dolu ve siz bildiniz=1/3 x 1/2 = 1/6

1.kutu dolu ve siz bilemediniz=1/3 x 1/2 = 1/6

2.kutunun dolu olma şansı=2/3

siz yazı tura atıyorsunuz

yazı turada 2.kutunun çıkması=1/2

2.kutu dolu ve siz bildiniz=2/3 x 1/2 = 2/6

2.kutu dolu ve siz bilemediniz=2/3 x 1/2 = 2/6

kırmızıyla yazdığım bildiniz olasılıkları toplamı=1/6 + 2/6 = 3/6=1/2 dir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim sorumda

oysa 2. ile 3. arasında

Saygılar

Doğru diyorsuzda ama ben yazı tura bağlamadım bunu siz bağlıyorsunuz.Çünkü burda benim yaptığım 2 işlem üzerinde yapmam eğer fark edersez ben işlemlerimi yaptım bir terslik yada herhangi birşey yoktur.Sizin demek istediğiniz aklınız öbüründe kalmıyacak şekilde diyorsuz ben sizin yaptığınıza bu şekilde katılıyorum doğru diyom.Ama soru kalıbında böle bişi fark etmedim onun için ben dediğiminde doğru olarak sayıyorum.Bu biraz ikileme arsında kalma gibi bişi.Belki ben bu işlemleri geneleme olarak düşünmemde olabilir.Bu da benim yanılmamda neden olabilir.Sorduğunuz soruyu okuyorum benimde , sizinde dediklerinde hangisinin doğru olabilirliğine bakıyom.Yaw sanki bu soruda şaşırtmaca kulanılmış gibi geliyor.Eğer bunu bulabilsem ben bu dediğimden vazgeçip sizin doğru olduğu kanatına gelebilirim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi dünya matematikçileri işi kaydı bırakıp, bizim Güner Ümit'in açtığı kutunun derdine mi kapılmış? Ve anladığım kadarıyla dünya matematikçileri kesin bir çözüm bulamadığından birbirene düşmüş. Fakat sen basit bir simülasyon ile doğru sonucu bulmuşsun... DOĞRU ANLAMIŞ MIYIM ACABAA??

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi dünya matematikçileri işi kaydı bırakıp, bizim Güner Ümit'in açtığı kutunun derdine mi kapılmış? Ve anladığım kadarıyla dünya matematikçileri kesin bir çözüm bulamadığından birbirene düşmüş. Fakat sen basit bir simülasyon ile doğru sonucu bulmuşsun... DOĞRU ANLAMIŞ MIYIM ACABAA??

1- Bu sorunun aslı tabii ki Güner Ümit'in sorusu değil, ben size kolay anlatabilmek için bu örneği vererek sormuştum.

2-"Matematiçileri birbirine düşüren bir soru" olması benim değerlendirmem değil, 4-5 yıl önce gazetelerde haber manşeti olarak yazılan bu iddialı başlığı soruya ilgi çekmek için kullandım.

3-Sonuç olarak verilen 1/3-2/3 cevabını şüpheyle karşıladığımdan ve bilgisayar yazılımıyla bunu test etmenin olası olduğunu bildiğimden bu yolu kullandım ve ikna oldum.

Bu 3 maddede anlamadıklarınız varsa sorun lütfen ama önceki gibi ironik tavırla olmasın :angry:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.