Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

dayak cennetten çıkma

bodrumlu

Önerilen İletiler

ibret-i alem olmayı çağrıştırıyor bana..hmm olabilir mi arkadaslar.."dayak(ceza) cennet yolunda olmayanlar içindir" anlamına gelebilir..ya da "ey insanlar bir tarafta ödül bir tarafta ceza var..ona gore yolunuzu yürüyün ve yolunuzdan cıkarsanız yaptıgınız iyilikleri yanınıza kar saymayın.iyilik herzaman cennete götürmez..oyle bir yanlıs yaparsınız ki cennetlikle tamamen zıt düşer ve işte o zamann dayak cennetten cıkmadır demenin ve sizi cezalandırmanın zamanı gelir.."..boyle bir anlamı olsa gerek..olur mu ki..bir de aklıma "her tez antitezini yaratır" sozunu buraya uygulamak aklıma gelio ama..neyse.. :(:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bununla ilgili Ali Poyrazoğlu'nun yazdığı çok güzel bir yazı vardı, senin sorun aklıma getirdi, yarım saattir onu arıyorum ve buldum eee o kadar emek sarfettim madem siz de okuyun :) Çok eğlenceli... Ha cevap bunun içinde bir yerlerde midir bilmiyorum ama Bodrumlu eger içindeyse o zaman neresinde oldugunu da sen buluver sana zahmet bana eziyet :)

VUR GÖZÜNÜN ÜSTÜNE

Dayağın nereden çıktığı konusunda kesin bir bilgimiz yok. Toplumumuz hiçbir konuda anlaşamayıp birleşemediği halde dayak konusunda toplu bir kanıya, bir görüşe sahiptir. Bu görüşe göre, dayak cennetten çıkmıştır. Yapılan araştırmalar, cennetle internet bağlantısı henüz sağlanamadığı için bir türlü sonuçlandırılamıyor. Kesin olan tek şey, herhangi bir şekilde dayağın cennetten çıktığı. Niçin çıktığı, nasıl çıktığı, hangi vasıtaya binerek çıktığı da belli değil. Kendi arzusuyla mı çıkmış, yoksa zorla cennetten sepetlenmiş mi, o da bilinmiyor. Yine bilim adamları, dayağın cennetten hangi kılıkta çıktığı, çıkarken yanındaki bavulda neler taşıdığı konusunda da bir şey söylemiyorlar. Bilinen tek gerçek cennetten çıktıktan sonra ülkemize giriş yaptığı. Hong Kong gribi, Madagaskar nezlesi, Abu Dabi humması gibi, gözle görülmeyen ama ölümle sonuçlanan olaylara neden olabilen bu mikrobun kendini iyi koruyamayan insanların bünyesine kolayca yerleştiği; hem yerleştiği bünyeye hem çevresine ağır hasarlar verdiği biliniyor. Çocuğunuzu dövüyor musunuz? Çocuğunuzu marizliyorsanız cennetten çıkma mikrobun bir yerinize kaçtığını ve tedavi olmanız gerektiğini düşünüyor musunuz? En son ne zaman dövdünüz çocuğunuzu? Neyle dövdünüz? Kızılcık sopasıyla mı, cetvelle, maşayla, ütüyle, kayışla, neyle dövdünüz? İz bıraktınız mı? Dayak yerken, ne dedi velet? "Vurma, n'olur vurma!" mı dedi? Bağırdı mı, komşular duydu mu, kimse kapıya geldi mi? Osman ağbim evde mi? Döverken ne gibi bir gereç kullandınız? Yoksa hiçbir şey kullanmadan yumruğu gözünün üstüne patlattınız mı? Patlattıysanız bence hiçbir sakıncası yok. Çünkü dayak cennetten çıkmadır. Bu cennetten çıkma mikrop kendini koruyamayan, çağdışı kalmakta direnen toplumlarda süratle yayılıyor. Büyük küçük, genç yaşlı, sivil asker, kadın erkek, okumuş cahil demeden eline kimi geçirirse, beyin hücrelerinin arasına kolayca yerleşiyor ve beyinde üremeye başlıyor. Cennetten çıkıp yeryüzü cehennemine yerleşen, çeşitli kollara ayrılan, büyük bir kolu da ülkemize yerleşen bu mikrobun ele geçirdiği bünyeler sık sık kendilerini kaybedip saldırganlaşırlar; bu nöbetlerden en çok çocuklar zarar görür. İlmülruhi tıfli, yani 'Psychologie infantile', sizin anlayacağınız çocuk ruhbilimi bu konuyla derinden ilgilenmek zorunda kalır. Efendim, ilmi olduğu tartışılamayacak bu derin girişimin ardından size langırt diye, açık seçik soruyorum: Şu anda dayak yiyor musunuz? Çocukken çok dayak yediniz mi? Tabii ki yediniz de kimden, niye dayak yediniz? Dayak yerken ne yapardınız? Diyelim o günler geride kaldı; evlendiniz, çoluğa çocuğa karıştınız; güzel peki şimdi siz, çocuğunuzu dövüyor musunuz? Söyleyin efendim, çekinecek bir şey yok. Paniklemeyin, çocuğuna sopa attı diye kimse mahkemelerde sürünmez ülkemizde. Çocuk sizin, seversiniz de döversiniz de, biz karışamayız da, muhabbet olsun diye soruyoruz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bununla ilgili Ali Poyrazoğlu'nun yazdığı çok güzel bir yazı vardı, senin sorun aklıma getirdi, yarım saattir onu arıyorum ve buldum eee o kadar emek sarfettim madem siz de okuyun :) Çok eğlenceli... Ha cevap bunun içinde bir yerlerde midir bilmiyorum ama Bodrumlu eger içindeyse o zaman neresinde oldugunu da sen buluver sana zahmet bana eziyet :)

VUR GÖZÜNÜN ÜSTÜNE

Dayağın nereden çıktığı konusunda kesin bir bilgimiz yok. Toplumumuz hiçbir konuda anlaşamayıp birleşemediği halde dayak konusunda toplu bir kanıya, bir görüşe sahiptir. Bu görüşe göre, dayak cennetten çıkmıştır. Yapılan araştırmalar, cennetle internet bağlantısı henüz sağlanamadığı için bir türlü sonuçlandırılamıyor. Kesin olan tek şey, herhangi bir şekilde dayağın cennetten çıktığı. Niçin çıktığı, nasıl çıktığı, hangi vasıtaya binerek çıktığı da belli değil. Kendi arzusuyla mı çıkmış, yoksa zorla cennetten sepetlenmiş mi, o da bilinmiyor. Yine bilim adamları, dayağın cennetten hangi kılıkta çıktığı, çıkarken yanındaki bavulda neler taşıdığı konusunda da bir şey söylemiyorlar. Bilinen tek gerçek cennetten çıktıktan sonra ülkemize giriş yaptığı. Hong Kong gribi, Madagaskar nezlesi, Abu Dabi humması gibi, gözle görülmeyen ama ölümle sonuçlanan olaylara neden olabilen bu mikrobun kendini iyi koruyamayan

insanların bünyesine kolayca yerleştiği; hem yerleştiği bünyeye hem çevresine ağır hasarlar verdiği biliniyor. Çocuğunuzu dövüyor musunuz? Çocuğunuzu marizliyorsanız cennetten çıkma mikrobun bir yerinize kaçtığını ve tedavi olmanız gerektiğini düşünüyor musunuz? En son ne zaman dövdünüz çocuğunuzu? Neyle dövdünüz? Kızılcık sopasıyla mı, cetvelle, maşayla, ütüyle, kayışla, neyle dövdünüz? İz bıraktınız mı? Dayak yerken, ne dedi velet? "Vurma, n'olur vurma!" mı dedi? Bağırdı mı, komşular duydu mu, kimse kapıya geldi mi? Osman ağbim evde mi? Döverken ne gibi bir gereç kullandınız? Yoksa hiçbir şey kullanmadan yumruğu gözünün üstüne patlattınız mı? Patlattıysanız bence hiçbir sakıncası yok. Çünkü dayak cennetten çıkmadır. Bu cennetten çıkma mikrop kendini koruyamayan, çağdışı kalmakta direnen toplumlarda süratle yayılıyor. Büyük küçük, genç yaşlı, sivil asker, kadın erkek, okumuş cahil demeden eline kimi geçirirse, beyin hücrelerinin arasına kolayca yerleşiyor ve beyinde üremeye başlıyor. Cennetten çıkıp yeryüzü cehennemine yerleşen, çeşitli kollara ayrılan, büyük bir kolu da ülkemize yerleşen bu mikrobun ele geçirdiği bünyeler sık sık kendilerini kaybedip saldırganlaşırlar; bu nöbetlerden en çok çocuklar zarar görür. İlmülruhi tıfli, yani 'Psychologie infantile', sizin anlayacağınız çocuk ruhbilimi bu konuyla derinden ilgilenmek zorunda kalır. Efendim, ilmi olduğu tartışılamayacak bu derin girişimin ardından size langırt diye, açık seçik soruyorum: Şu anda dayak yiyor musunuz? Çocukken çok dayak yediniz mi? Tabii ki yediniz de kimden, niye dayak yediniz? Dayak yerken ne yapardınız? Diyelim o günler geride kaldı; evlendiniz, çoluğa çocuğa karıştınız; güzel peki şimdi siz, çocuğunuzu dövüyor musunuz? Söyleyin efendim, çekinecek bir şey yok. Paniklemeyin, çocuğuna sopa attı diye kimse mahkemelerde sürünmez ülkemizde. Çocuk sizin, seversiniz de döversiniz de, biz karışamayız da, muhabbet olsun diye soruyoruz...

(bal gibi de tüyo oldu) :lol:

arkadaşım zahmetlere girmişsin çokta iyi etmişsin.ama bu sorunun cevabını sen bulursun diye düşünüyorum.

bir tüyo değil ama şu kadarcık diyeyim ki dövme olayından uzaklaş, bir isim söylesem şıp diye bulursun ;);)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

pekı dayak cennetten cıkmaysa. el nıhayetınde bır sonrakı duragı cehennem olacak. burda kullanılan mecazı anlamı şöyle geliştirsek..

dayak cennetten çıkma, cehenneme girmedir...

biliyorsunuzdurki kul hakkı yiyen kim olursa olsun cehenneme gidecektir. dayak atmak da kul hakkı olarak literaturde yer edınmıstır..

demek ki dayak atan her kimse cehenneme gidecektir...

benim anlamadıgım bir sey var. dayak yiyen nolcak peki...

p da yasak elma yemek gibi bisey heralde:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

(bal gibi de tüyo oldu) :lol:

arkadaşım zahmetlere girmişsin çokta iyi etmişsin.ama bu sorunun cevabını sen bulursun diye düşünüyorum.

bir tüyo değil ama şu kadarcık diyeyim ki dövme olayından uzaklaş, bir isim söylesem şıp diye bulursun ;);)

eşek cenneti ile bi alakası var mı bu olayın? :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dur bakalım...

Dayak derken, dayanmak için kullanılan asa'yı mı kastediyorlar yani.

Denizli'de sırık, asa gibi şeylere de dayak derler.

Yani kastedilen Hz. Musa'nın asa'sı olabilir.

Cennet'ten çıkma, yani bir anlamda kutsal, mucizevi anlamında...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dur bakalım...

Dayak derken, dayanmak için kullanılan asa'yı mı kastediyorlar yani.

Denizli'de sırık, asa gibi şeylere de dayak derler.

Yani kastedilen Hz. Musa'nın asa'sı olabilir.

Cennet'ten çıkma, yani bir anlamda kutsal, mucizevi anlamında...

ha gayret! oluyor gibi... :lol::lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ha gayret! oluyor gibi... :lol::lol:

arkadaşım aslında cevap tam olarak şöyle:hz musanın kullandığı asa(ozamanki adıyla dayak)cennetten bir ağacın parçasıymış.ona allah tarafından verilmiş.ve gerektiğinde onu kullanmasını istemiş.doğal olarak dayak cennetten çıkmıştır.demekle burada hz musanın asası kastedilmiştir. şiddetin cennetle bir alakası düşünülemez bile! kısaca bir yanlış anlaşılma olayı...

trevize arkadaşım tebrik ederim. tüyoyu hemen kapmışsın. ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ibret-i alem olmayı çağrıştırıyor bana..hmm olabilir mi arkadaslar.."dayak(ceza) cennet yolunda olmayanlar içindir" anlamına gelebilir..ya da "ey insanlar bir tarafta ödül bir tarafta ceza var..ona gore yolunuzu yürüyün ve yolunuzdan cıkarsanız yaptıgınız iyilikleri yanınıza kar saymayın.iyilik herzaman cennete götürmez..oyle bir yanlıs yaparsınız ki cennetlikle tamamen zıt düşer ve işte o zamann dayak cennetten cıkmadır demenin ve sizi cezalandırmanın zamanı gelir.."..boyle bir anlamı olsa gerek..olur mu ki..bir de aklıma "her tez antitezini yaratır" sozunu buraya uygulamak aklıma gelio ama..neyse.. :(:)

cık cık cık :unsure: hiç oyle şey denir mi mugmuge,ccok kınıyorum sizi.neyse cok gülmüş oldum kendi adıma,bi daa dusunmeden yazmayınız. :angry::w00t:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dayak cennetden çıkmaymış mı? ..niye çıkarken yanındamıydınız... :angry:

birde dayak atmak sadce acizlerin işi ..helede karısını döven insanlar aciz insanlardır..

Allahımız konuşup anlaşmamız için bir beyin ,dil vermiş yani ... B)B) anlayışlı olmak lazım......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dayak cennetden çıkmaymış mı? ..niye çıkarken yanındamıydınız... :angry:

birde dayak atmak sadce acizlerin işi ..helede karısını döven insanlar aciz insanlardır..

Allahımız konuşup anlaşmamız için bir beyin ,dil vermiş yani ... B)B) anlayışlı olmak lazım......

arkadaşım takip etmiyorsun galiba cevap verildi. dayak cennetten çıkmış ama senin dediğin anlamda değil :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 8 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.