Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

DeJaVu

Önerilen İletiler

• 1 ay sonra...
  • Cevaplar 54
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

• 5 ay sonra...

Merhaba dostlar Amerikalı bir dostum var orada bir yakınının kendi işyerinde çalışabileceğimi söyledi.Bunun için gerekli vize ve çalışma izni konusunda elinden geleni yapacağını söyledi. Ama sorun şu ki derdimi anlatabilecek kadar bile ingilizce bilmiyorum.işletme mezunuyum.Vize başvurum esnasında dil konusunda sorun çıkar mı? Mülakatın ingilizce yapılacağını öğrendim ama doğru mu bilmiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Amerika ...uzaktan ulaşılmaz gidince sizi yanıltabilen bir ülke. Dil sorunu olsa bile o kadar sorun yapılacak bir şey yok. Amerika halkının çoğu göçmen olduğu için ve her gelen de dil bilerek gelmediği için itici karşılanmıyor. Kanunlarında taviz olmasa da saçma gelen kanunları da bulunuyor. Bazı iş alanlarında izinsiz çalışmaya göz yumuyorlar. Diyelim Üniversite okumaya veya master yapmaya gittiniz.. Bütçeniz de belli, çalışmanız gerekiyor. Çalışma vizesi olmasa da part-time is bulunuyor. Yakalanma korkunuz olmaz. Tabii bu belli iş kollarında ( benzincide garsonlukta v.b  )

Dil kursları çok var ve ücretliden ücretsize kadar mevcut kademelerde. Ücretsiz kurslarda kendinizi ifade edecek kadar öğreniyorsunuz. Zaten orada yaşamaya başlayınca dil pratikte daha kolay öğreniliyor.

Eğer bir yakınınız bir tanıdığınız varsa o zaman herşey çok daha kolaydır. İş bulma sorunu da yok. İş alanları çok. Çalışırsan rahat geçinirsin. Çalışma saatleri çok erken başlar bölgeye göre değişiklik getirebilir. En geç saat 16.00 da biter. Tabii bu işine ve Eyalete göre değişebilir. 

Orada yaşayan tanıdığınız ya da yakınınız size istek yaparsa vize alma çok daha kolay olur. Vize görüşmesinde dil bilme zorunluluğu yok. Görevliler Amerikalı olsa da Türkçe biliyorlar. Başvuru için bir danışmalık bürosuna da başvurabilirsiniz. Bu çok daha sağlıklı olur. Yaşadığımız zaman diliminde vize almak kolaylaştı. Çok sıkı kontrol ve sorgulama yok. Biraz da şans işi aslında. 

Sayın can mülakat Türkçe merak etmeyin. Benim vize için gitmem bir yılı geçmedi.

Birkaç bölümden çağırıyorlar elektronik parmak izi dosya teslim ve sorgulama gibi.. Eğer pasaportunuzu vermezlerse kabul edildiniz demektir. En az 10 yıllık vize veriliyor. Eğer istek yapıldıysa.. öğrenci olarak gideceklerin orada bir okulda kaydı olması gerek. Buradan kayıp yapılabiliyor vize olmasa da.

Çalışma izni alınırsa o zaman yaşam çok daha rahat olur. Üniversite veya master yapacaksanız yapıp bittiğinde zaten 1 yıllık çalışma vizesine hak kazanıyorsunuz. 1 yıl dolumunda bunu konsolosluktan uzatabiliyorsunuz. 

Türkiye de bazı meslekler kıt geçinmek gerektirse de orada üst düzey gelir getirebiliyor. Terzilik, tamir, bakım aranan meslekler. Rahatlıkla ev geçindirir. Kira ödeme ihtiyaçları karşılama gibi. 

Bir Türk aile ile tanıştım. Hanım beyi ve liseye giden 2 kızları var. Eşler bir konfeksiyonda terzilik yapıyorlar. Bayan sadece ilik açmak ütü yapmak ufak işleme yapmak gibi parça başına çalışıyor. Eşi saatli çalışıyor. Saat 14.00 da mesai bitiyor. Apt dedikleri bir sitede kiradalar eşlerin arabaları var çocuklarını okutuyorlar ki orada parasız okul yok. Gayet rahat geçim düzeyleri. 

Sayın can eğer çalışma vizesi alabilirseniz. Bir okulun finans işlerini idare etmek için işe girebilirsiniz. Hatırı sayılır para kazanırsınız. Yıllık 30 bin dolar geçer elinize. Tabii bu NY Eyaleti için. Başka Eyaletlerde farklı olabilir.az yada çok..

Daha uzun yazabilirim fakat okumakta sıkıntı olabilir. Farkı ancak yaşayınca farkedeceğiniz bir kıta. 

İmkanı olan kesin gitmeyi düşünsün derim. İnsanca yaşamak huzur saygı kalite ben orada gördüm. Bunların hiç mi sıkıntıları yok hep gülüyorlar çok dedim.. Başka sözüm yok

Gitmek isteyenlerin yolları açık olsun

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...

Amerikaya gitmek isteyen arkadaşlar benimle irtibata geçebilir!

merhaba ben kazakistan da yasayan turk vatandasiyim..burada oturumum var fakat ben diyer arkadaslar gibi amerikaya gitmek istiyorum..sizinle nasil irtibata gecebilirim..saygilar
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Amerikaya gitmek için yardımcı olurum
YURTDIŞINDA MEKSİKA’DA İŞ & ticaret için
BENDE VARIM DİYEN CESARETLİ GİRİŞİMCİ TÜRK İŞADAMLARI ARIYORUM !!!!
Not:komple okuyunuz ve iyi düşündükten sonra telefon ve adresim sayfamda yazılı bilgi alınız sanalda gereksiz yorum yazmayın.GÖRÜŞMELER KARŞILIKLIDIR teşekkürler. TEXTİL-GİYİM–LOKUM-ŞEKERLİ ÜRÜN -HEDİYELİKÇİ-UNLU MAMÜLLER–RESTORANT-BAR–ESNAF İŞLETMECİLER ARANIYOR İLGİLENENLER BİLGİ İÇİN
Ayrıca sizlerin fikir ve tavsiyeleri değerlendirilir
MEKSİKA’DA YAPSAT İÇİN
MÜTAAHİT VE İNŞAAT ŞİRKETLERİ ARANIYOR.inşaat ustaları değil.
PLASTİK KAPI PENCERE PANJUR PİMAPEN imalat ve montaj plastik pvc VE TUĞLA KİREMİT VS
FABRİKASINA İHTİYAÇ VARDIR. BİR İLK OLMAK İÇİN
Ayrıca sizlerin fikir ve tavsiyeleri değerlendirilir saygılarımla iyi çalışmalar bol kazançlar dilerim. TELEFONLA ARAYINIZ
Meksikadaki temsilciniz olabiriz.hertürlü iş takipleriniz meksikada yapılır.(anlaşmalı sözleşmeli olarak)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Amerika'da yaşam ve eğitim hakkında veya vize başvurusu ile ilgili sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Kardeşim Yüksek bir puanla Amerika'da Türk okullarına geçiş yapabiliyor muyuz? Chicago'da Türkleri çok destekliyorlar diye biliyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Yusuf Öztürk

Ben ogrenciyim orda okumak istiyorum

Kardeşim Bende öğrenciyim en büyük hayalim güneyde okumak biggrin.png Fakat orda hiç akrabam yok. Sadece Liseyi orda okumak istiyorum bu sene bayağı bir para biriktirip orda okumak için ailemden yardım almayı planlıyorum. Chicago'daki Türk okullarında bunun gibi seçmeler oluyor puanım yeterse yatılı kalmak istiyoruö. biggrin.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Benim irandan gelen arkadasim var beraber Chicago ya gitmek istiyoruz orada arkadasim var o davet yollasa kolaylasir diye dusunuyorum basil plur yardimci olur muunuz yada bu bilgileri iceren site varsa neresidir o tesekkur ederim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...

Uzunca bir suredir Chicago'da yasiyor ve okuyorum. Burada WAT, dil okulu, universite ve ya master icin gelmeyi planlayanlarin sorularini cevaplamak isterim.

(Okullari isim isim nasildir diye sormazsaniz sevinirim, cunku sadece okudugum okullar hakkinda bilgim var. Ama genede elimden gelirse sorusturmaya calisirim.)

ben 18 yaşındayım ve üniversiteyi yurtdışında okumak istiyorum ne yapmalıyım ve nerden başlamalıyım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...
  • 4 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...

Herkese iyi forumlar arkadaşlar öncelikle. Buraya birkaç merak ettiğim şeyleri sormak için yazıyorum. Konu ile ilgili bilgili ve gidip Amerika'da yaşamış olan kişiler cevap atarsa çok makbule geçer. 
İlk olarak ön lisans dış ticaret öğrencisiyim. Ve eğer kısmet olursa lisansa tamamlamak istiyorum. İşletme veya Uluslararası ilişkiler gibi vs. bölümler ile. 
Amerika'ya birçok Türk gibi bende çok gitmek istiyorum. Farklı bir toplum, farklı ortam, farklı potansiyel, farklı bir dil, farklı bir ülke vs. görmek için ve bunlardan daha çok önemli olan yabancı dilimi su gibi yapmak için. (advanced kademe gibi). Şuanlık İngilizce seviyemi söylemek gerekirse başlangıç desem doğru olurmu bilemiyorum. Mesela San Francisco'da birisini durdurup anında düşünmeden ''Excuse me can I ask you something. How can I go to xxx?'' diyebilirim ancak cevabı alırken anlamakta biraz zorlanabilirim ve biraz daha yavaş ve tane tane konuşması için ona ''Can you speak more slow'' de diyebilir. 

Sormak istediklerim; 

1- Bu seviye ile ilk zamanlarda ciddi anlamda sıkıntı çekermiyim? 
2- Eğer oraya ön lisansı bitiripte gidersem benim Amerika'da vasıf durumum ne olmuş olur? Yani mesela ben bir süre normal bir iş yaparsam eğer; komi olsun, servis elemanı olsun veya otellerde görevli eleman olsun dilimi geliştirdikten sonra normal bir şirkette çalışma imkanım olur mu? 
3- Birde mesela burada ön lisansı bitirdikten sonra gitsem orada bir üniversitede okuyabilir miyim? Orada ki üniversitelere giriş sistemi nasıl? Özel üniversite- Devlet üniversitesi. 
4- Amerika'daki üniversitelerin burs vermesi gibi birşey duydum. Nedir bu burs olayı? Nasıl hak kazanılabilir? 
5- Greencard'ı biraz araştırdım. Bu kartla ilgili olarak, sağlıklı bir gidiş şeklimidir bu? Greencard ile gidildiğinde sınırsız birşekilde orada kalma hakkına sahip olunabiliyor mu? 
6- Namaz kılan bir kişiyim. Oraya gidince bu konuyla alakalı bir sıkıntı yaşarmıyım? Kısacası orada ne sıklıkla cami bulunuyor? 
7- Oranın yerlileri orada bulunan (Türk olsun veya farklı ülkelerin insanı olsun) insanlara bakış açıları nasıldır? 
8- Ev ile ilgili 2. maddede de dediğim işler gibi normal bir ücret ile çalışan bir kişi tek odalı küçük bir yerde normal bir hayat geçirebilir mi? New york'ta olsun, Washington'da olsun veya daha batıdaki eyaletler olsun durum ne olur? 
9- Konsolosluktan vize almak ne derece zordur? Hangi durumlarda kişi vize almakta daha avantajlıdır ve hangi durumlarda dezavantajlıdır? 
10- Vize alırken uzun süreli bir vize veriyorlarmı? (1 yıl-2 yıl) 
11- Bazı tandıklarımdan duyduğum üzere Amerika'da havalimanına iniş yaptıktan sonra bile geri dönme ihtimalinin olduğunu duydum. Bu ne anlama geliyor? 
12- Greencard ile Türkiye'den Amerika'ya sadece ayak basıldığı anda minimum ne kadar maksimum ne kadar harcama gerçekleşir. Aynı şekilde Vize yoluylada bu ne kadar olur? 

Cevap için şimdiden Teşekkürler... 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.