Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

GERCEKTE TANRI YOKTUR

Romantik_Sovaylye

Önerilen İletiler

• 3 hafta sonra...

herkesin asagi yukari ortak bir noktasi vardir ( TEK TANRI )

tek tanri var ise neden herkes tanri yi tasvir ediyor ve neden farkli yasiyor. sayet o tanri hepinizin tanrisi ise neden bu kaos.

biri bana icindeki tanri yi anlatsin !!!

SAYIN ROMANTİK ŞÖVALYE

Gerçek denilen şey ne olabilir sizce?buda benim sorum olsun.Ben Hakkın varlığını ilmin gerçeği ile anladım.mesela 2 kere 2 =4 eder hakikati, alemleri kaplayan bir hakikat gibidir,uzaydada geçerlidir,marstada ,aydada.her yerde 2 kere 2 =4 eder.ama maddi aleme gelir,olur 4 kız,4 kalem,4 silgi,4 gezegen,4 ayakkabı,4 ağaç.ama hakikat değişmez.yada diyelimki kudsiyet yani temizlik hakikati.alemin bütün zerrelerinde kendini gösterir.yağmur yağar,hayvanların leşleri diğer hayvanlar tarafından tüketilir,birisi banyo yapar,diğeri bulaşıklarını yıkar,biri evini siler...dikkat ederseniz şekilleniş farklı farklı ama hakikat bir ve değişmez,1 milyon sene öncede böyleydi,1 milyon sene sonrada böyle olacak.temizlik hakikati varlık var oldukça olacak,ama belki şekillenişler farklı olacak,işte ALLAH HAKK'tır.HAKK gerçek demektir.yani değişmeyen,sabit,sarsılmaz ,yıkılmaz,her asra ,her zemine,her zamana,uyarlanabilir hakikat..peki değişme gösteren şey nedir?değişme gösteren şey,değişmenin kendisidir bir açıdan çünkü değişmede bir hakikattir,buda HAKK'IN RAB isminin tezahür etmiş şeklidir,rab geliştiren terbiye eden demektir,buda değişimin ,değişimle birlikte gelişimin dindeki ismidir.çoğu zaman dua ederken "Rabbim" deriz,çünkü değişim ve gelişim kainatın değişmez unsurlarındandır.ama değişen şey hakikatler değildir,sadece o hakikatlerin maddeye bürünmüş halinin,hakikati ne kadar yansıtttığı ile alakalıdır.mesela Hayy ismi hayatla ilgili iken ilk zamanlarda kendini az gösterdi,bir hücrede,yada suda dağınık bir şekilde.sonra daha yoğun bir şekilde görününce diğer isimlerde beraberinde tezahür etmeye başladı.Basir ismi,görme ile alakalı,Semi ismi duyma ile alakalı.ve daha bir sürüsü,saymakla bitmez.ama sorarsan ki bir sürü isim ,hayır isimler yalnızca belirlerniş,biz ALLAHI HAKK olarak biliriz,tyani bütün belirlenişlerin üstünde bir gerçek olarak bilinir,gerçeklerin gerçeği.o yüzden HAKK bir isim değildir,çünkü hiçbir zaman fani birinde HAKK ismi tezahür etmez.fani olan şeylerin asılları ALLAHTIR.ama belki kul terakki ederek o makama çıkar ve "enel hakk "der.o ayrı mesele.ama gerçek anlamda bu olamaz,çünkü ALLAH sonsuzdur,biz ise sınırlıyız,sınırlı ise ne kadar terakki ederse etsin sonsuzu kuşatamaz.kuşatırsa bu sefer sonsuz sonsuz olamaz.sadece ehadiyet tecellisiyle bilir,yani kendindeki vasıflarla.hulasa kardeşim ,kim ne kadar bilirse bilsin O VARDIR.VAR DİYE BİRŞEY VAR OLDUKÇA O VAR OLACAKTIR.senin evin güneşi az görüyor diye güneş yoktur diyebilir misin?ama güneşe bizzat ayine olanlar ve onuen yakından gören her gece onun varlığına şehadet eden ay varken bunu demen çok saçma olur.işte ALLAH bir güneşse gönderdiği dinlerde ay'dır.o dinlerdeki mu'cizelikler,asırlarca insanları anarşizm bataklığına düşürmeden bir düzen içinde yaşatıp kemale erdirmiş olmalarıda onların hakkaniyetine şehadet eder,aynı zamanda HAKK'ın varlığınada şehadet eder.benimde bir dönem vesveselerim oldu,uzun araştırmalarım sonucu gerçekten sarsılmaz bulduğum bir imana sahip oldum.

taklit değil imanım,eğer şüphelerin ve çıkmazların olursa elimden geldiğince yardımcı olurum,.çünkü insan sırtını dayayamayacağı BİR HAKK BİR GERÇEK OLMAYINCA ne kadar sarhoşlaşısa sarhoşlaşsın,(kadınla,içkiyle,kumarla,mülk ile,parayla)bir yerde hepsinin tükeneceği ve O MUTLAK HAKİKATLE KARŞILAŞACAĞI hissiyatıyla çöküyor,yaşam bir azap halini alıyor.büyükler demişler ki,ONU KAYBEDEN NE BULDU,ONU BULAN NE KAYBETTİ,.GERÇEK ŞU Kİ,ONU KAYBEDEN BİRŞEY BULMAZ,BULSADA BAŞINA BELA BULUR.

SELAM İLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SAYIN ROMANTİK ŞÖVALYE

Gerçek denilen şey ne olabilir sizce?buda benim sorum olsun.Ben Hakkın varlığını ilmin gerçeği ile anladım.mesela 2 kere 2 =4 eder hakikati, alemleri kaplayan bir hakikat gibidir,uzaydada geçerlidir,marstada ,aydada.her yerde 2 kere 2 =4 eder.ama maddi aleme

.

.

.

ve O MUTLAK HAKİKATLE KARŞILAŞACAĞI hissiyatıyla çöküyor,yaşam bir azap halini alıyor.büyükler demişler ki,ONU KAYBEDEN NE BULDU,ONU BULAN NE KAYBETTİ,.GERÇEK ŞU Kİ,ONU KAYBEDEN BİRŞEY BULMAZ,BULSADA BAŞINA BELA BULUR.

SELAM İLE...

Sevgili Okurumuz

Demek Istedigim Seyi Aslinda Tam Olarak Buraya Iyi Dille Aktarmamistim Cunku Burdakil Insanlarin Nasil Bir Psikososyal Durumda Olduklarini Tahminle Yazmadim.

Icindeki Tanri Nedir Bilir misin ?

Aslinda Sen Tek Olan Tanrinin Bir Parcasisin.

Onun Yarattigisin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Okurumuz

Demek Istedigim Seyi Aslinda Tam Olarak Buraya Iyi Dille Aktarmamistim Cunku Burdakil Insanlarin Nasil Bir Psikososyal Durumda Olduklarini Tahminle Yazmadim.

Icindeki Tanri Nedir Bilir misin ?

Aslinda Sen Tek Olan Tanrinin Bir Parcasisin.

Onun Yarattigisin.

eyvallah aksini iddia eden mi oldu kardeşim..herkes farklı bilebilir,dedim ya güneşi herkesin evi aynı oranda almaz,ama bu güneşin olmadığı anlamını taşımaz..madem inanıyorsun ,o halde sorun yok

bende seni ateist sandım,desene beni boşuna yordun :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eyvallah aksini iddia eden mi oldu kardeşim..herkes farklı bilebilir,dedim ya güneşi herkesin evi aynı oranda almaz,ama bu güneşin olmadığı anlamını taşımaz..madem inanıyorsun ,o halde sorun yok

bende seni ateist sandım,desene beni boşuna yordun :D

Merhaba

Ya Tartisacaksak Illaki Benim Ateist Olmama Gerek Yoktur. Yine de Bu Konulari Tartisa biliriz Hic Birimiz Cesaret Edip Kendimize Soru Soramiyoruz. Tanri Varmidir Yokmudur Yada Nerdedir ? Diye

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Ya Tartisacaksak Illaki Benim Ateist Olmama Gerek Yoktur. Yine de Bu Konulari Tartisa biliriz Hic Birimiz Cesaret Edip Kendimize Soru Soramiyoruz. Tanri Varmidir Yokmudur Yada Nerdedir ? Diye

senin böyle soruların varsa ben sana cevap vereyim kardeşim

ben bir ara nerdedir diye değilde var mı?diye vesveselere düşmüştüm,ama sonra kendi varlığımıda sorgulamaya başladım,VAR DİYE BİR ŞEY VAR OLDUKÇA ve BU VARLIK MÜKEMMEL BİR SİSTEM VE DENGE ÜZERE MEVCUD OLDUKÇA ALLAH VAR OLACAKTIR.Bak mesela eskiden bu tarz tartışmalar hiç yapılmaz ayp sayılırmış,çünkü ibtidai zihinler böyle düşünürler,yani var mıydı yok muydu sorusu onlara saçma gelirmiş.onlar daha çok ef'ali,belirişleri vasıfları üzerinde durmayı tercih etmişler bu yüzden..nerdedir sorusuna sana ilmi bir şekilde cevap vereyim;atomda ki plan ilmi,enerji kudreti,hareket ise iradeyi anlatır.ALLAH HER YERDE İLİM ,İRADE VE KUDRETİYLE HAZIR VE NAZIRDIR.uzaklarda ararsan bulamazsın,ama maddenin içinde kaybedersende ülfetin zebunu olursun,Rabbim var olan imanını canlandırsın,kemalata giden bu varlık içinde bizleri solucan misal geride bırakmasın,kozamızı yırtıp sonsuza uçmayı nasib etsin.büyük düşünelim,büyük tartışalım kardeşim vesselam..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

senin böyle soruların varsa ben sana cevap vereyim kardeşim

ben bir ara nerdedir diye değilde var mı?diye vesveselere düşmüştüm,ama sonra kendi varlığımıda sorgulamaya başladım,VAR DİYE BİR ŞEY VAR OLDUKÇA ve BU VARLIK MÜKEMMEL BİR SİSTEM VE DENGE ÜZERE MEVCUD OLDUKÇA ALLAH VAR OLACAKTIR.Bak mesela eskiden bu tarz tartışmalar hiç yapılmaz ayp sayılırmış,çünkü ibtidai zihinler böyle düşünürler,yani var mıydı yok muydu sorusu onlara saçma gelirmiş.onlar daha çok ef'ali,belirişleri vasıfları üzerinde durmayı tercih etmişler bu yüzden..nerdedir sorusuna sana ilmi bir şekilde cevap vereyim;atomda ki plan ilmi,enerji kudreti,hareket ise iradeyi anlatır.ALLAH HER YERDE İLİM ,İRADE VE KUDRETİYLE HAZIR VE NAZIRDIR.uzaklarda ararsan bulamazsın,ama maddenin içinde kaybedersende ülfetin zebunu olursun,Rabbim var olan imanını canlandırsın,kemalata giden bu varlık içinde bizleri solucan misal geride bırakmasın,kozamızı yırtıp sonsuza uçmayı nasib etsin.büyük düşünelim,büyük tartışalım kardeşim vesselam..

Arkadasim Boyle Sorunum Oldugunu Kesinlikle Yazmadim. Insanlarin Birer Arayis Icerisinde Olduklarini Ve Neden Biz Bu Sorulari Kendimize Sormayiz Diye Yazdim.

Allahin Varligina Tabi ki Inanirim Onu Uzaklarda Degil Icimde His Etmeye Calisirim. Tanrini Var Olmadigina Inanan Insanlarin Aile Baglarin da Sosyal Yasamlarin da Vs Bir Eksiklik Oldugundan Bu insanlar Alaahi Inkar Ederler Bunu Ben Cevremde Goruyorum. Ama Bilim Ilim adina Her Ne Dersen De Tanrinin Var Olup Olmadigini Insanin Tabi ki Sormasi Gerekir. Sormadan Zaten Hic BIr Anlam Tasimaz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadasim Boyle Sorunum Oldugunu Kesinlikle Yazmadim. Insanlarin Birer Arayis Icerisinde Olduklarini Ve Neden Biz Bu Sorulari Kendimize Sormayiz Diye Yazdim.

Allahin Varligina Tabi ki Inanirim Onu Uzaklarda Degil Icimde His Etmeye Calisirim. Tanrini Var Olmadigina Inanan Insanlarin Aile Baglarin da Sosyal Yasamlarin da Vs Bir Eksiklik Oldugundan Bu insanlar Alaahi Inkar Ederler Bunu Ben Cevremde Goruyorum. Ama Bilim Ilim adina Her Ne Dersen De Tanrinin Var Olup Olmadigini Insanin Tabi ki Sormasi Gerekir. Sormadan Zaten Hic BIr Anlam Tasimaz

hmm.....bende zaten herkesle dindar olsun dinsiz olsun ilmi tarzda konuşurum kardeşim.yazdıklarım hikaye değil.madem inanıyorsun.şu ateistlere iki kelamda sen et bence.özellikle dindar insanların ve dinsiz olanların toplumdaki yerine dair söylediğin şey güzel.bunu tecrübe etmişsen senin sözlerin daha etkili olcakatır.selam ve dua ile...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tek tanri var ise neden herkes tanri yi tasvir ediyor ve neden farkli yasiyor. sayet o tanri hepinizin tanrisi ise neden bu kaos.

kelimelere takılmak istemem ama tanrı kelimesi yaratan anlamına gelir ve allah kelimesini karşılamaz.Allah yaratan rızk veren merhamet eden vs her sıfatı içinde taşıyan kelimedir.tanrıdan kasıt Allah sa o birdir.farklı yaşam stillerine gelince Allah her kavme din göndermiştir ama her kavim bu dinleri tahrip etmiştir. ve gerçek din islam inmiştir.

Bİ DE NOT İNANÇSIZ KAVİM YOKTUR BİREY VARDIR.....

ATAEİZM=İNANMADIĞINA İNANMAKTIR...(aksini iddia eden var mı?bence yok)

;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kelimelere takılmak istemem ama tanrı kelimesi yaratan anlamına gelir ve allah kelimesini karşılamaz.Allah yaratan rızk veren merhamet eden vs her sıfatı içinde taşıyan kelimedir.tanrıdan kasıt Allah sa o birdir.farklı yaşam stillerine gelince Allah her kavme din göndermiştir ama her kavim bu dinleri tahrip etmiştir. ve gerçek din islam inmiştir.

Bİ DE NOT İNANÇSIZ KAVİM YOKTUR BİREY VARDIR.....

ATAEİZM=İNANMADIĞINA İNANMAKTIR...(aksini iddia eden var mı?bence yok)

;)

aksinin iddia edilmesini istiyorsan edelim, inanmadığıan inanmak değil, inanmadığını bilmektir, inanç ancak yeterli hazırlığı olmayan beyinlerin üretimidir, sorulara cevap bulamadığında cevap yaratanların toplanış yeridir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...

GERCEKTE TANRI YOKTUR

Evet,

gerçekte tabiki tanrılar yoktur... Birtek Allah vardır. Gerçeği bildiğini iddia edenler doğmadan evvel nerede olduklarını bilmemeleri veya nereden geldiklerini bilmemeleriyle büyük hüsrana uğramıştılar. Gerçekte bu vardır yoktur diyebilmek için gerçeği bilmek gerekir. Fakat uyuduğunda ya da bayıldığında kalbinin atıp-atmadığını veyahutta kaç kez attığını bilemeyenler gelmiş burada gerçekten hakikatten bahsediyorlar komik ki ne komik!?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...

merhaba ben bu konuyu gerçekten konuşmak isterim...

Bruce Calvert

''İnanmak, düşünmekten kolay. Bu yüzden, düşünenden çok inanan var.'' demiştir ben çok doğru buluyorum bu sözü

ayrıca Allah'a inanmadığımdan değilde sadece birşey söylemek istiyorum..

''Tanrı var olamaz çünkü var olsaydı onun ben olmadığıma inanamazdım.'' çok mantıklı değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba ben bu konuyu gerçekten konuşmak isterim...

Bruce Calvert

''İnanmak, düşünmekten kolay. Bu yüzden, düşünenden çok inanan var.'' demiştir ben çok doğru buluyorum bu sözü

ayrıca Allah'a inanmadığımdan değilde sadece birşey söylemek istiyorum..

''Tanrı var olamaz çünkü var olsaydı onun ben olmadığıma inanamazdım.'' çok mantıklı değil mi?

Çok mantıklı, Nasrettin Hoca nın dediği gibi büyük kıyamet ben ölünce, küçük kyamet karım ölünce kopacak demiş. Siz ölünce de tanrı ölecek, bir daha kimse inanmayacak. İnsanlar bir yaratıcının olduğuna neden ihtiyaç duymuşlar? Her zaman görmüşler ki kendilerinden daha güçlü ve onlardan da güçlü varlıklar var. Klasik olacak ama onların bir yaratıcısı olması gerekmez mi? Var olmayanı yaratmak sadece Allah a mahsustur, onun haricinde yoktan var etmek maddenin sakınımı kuramına da aykırıdır.

Düşününce de başka bir yol olduğunu sanmıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok mantıklı, Nasrettin Hoca nın dediği gibi büyük kıyamet ben ölünce, küçük kyamet karım ölünce kopacak demiş. Siz ölünce de tanrı ölecek, bir daha kimse inanmayacak. İnsanlar bir yaratıcının olduğuna neden ihtiyaç duymuşlar? Her zaman görmüşler ki kendilerinden daha güçlü ve onlardan da güçlü varlıklar var. Klasik olacak ama onların bir yaratıcısı olması gerekmez mi? Var olmayanı yaratmak sadece Allah a mahsustur, onun haricinde yoktan var etmek maddenin sakınımı kuramına da aykırıdır.

Düşününce de başka bir yol olduğunu sanmıyorum...

açıklama için teşşekkürler..

her şeyin bi başlangıcı olduğu gibi tanrınında bir başlangıcı olması gerekmezmi aslında bence tanrının başlangıcı insanlıktır neden tanrıyı sorgulayıp zaman kaybedelımki en iyisi tanrıyı bırakıp ınsanlıgın oluşumuna gelelım tanrının varolması kadar ınsanlarında varolması ilginç bir olay değil mi.. ama bence tanrı sadece insaların yanlızlığından ibarettir... asıl soru ise;

İnsanı yaratmak mı Tanrının büyük hatası; tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatasıdır?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İçinde bulunduğun gizemi genele yaymışsın arkadaşım..İçinde hissettiğin Tanrı senin egondan öte birşey değil emin ol..Yaratılmış olmayı, senin sandığın herşeyin aslında onun olduğunu kabullenemediğin için bu düşüncelere dalıyorsun..

İman etmek zordur ve emin ol atesitler iman edenlerden kolaycıdır..Yok demek kadar kolay birşey yoktur, oysa var olduğunu anlatmak için gösterilen çabanın ispatı bu forumun tartışma sayfalarında apaçık durmaktadır..Binlerce kez tekrarlanan aynı sorular ve binlerce kez üşenmeden tekrarlanmış açıklamalar..Anlamadıklarından mı..? Yo, tanıdığım bazı ateist arkadaşlarımdan çok iyi biliyorum ki gayet akıllı insanlar..Anlamak için anlamayı istemek gerekir, onlar bunu istemiyor..Sor gitsin, nasılsa çıkacak anlatacak birileri..

Aslına bakarsan Kelime-i Şehadet'te senin başlığını doğrular..Her ne kadar Tanrı ve Allah sözü aynıdır diye savunsalarda,hayır! Tanrı Allah demek değildir..Tanrının karşılığı llahtır ve genelleştirilebilir..Bu ön açıklamadan sonra bakalım Kelime-i Şehadet senin başlığını nasıl doğruluyor:

Ben şahitlik ederim ki ''ilah yoktur Allah'tan başka'' der ve devam eder..Evet, gerçekten tanrı yoktur Allah'tan başka..;)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ŞAHİT görenden olur.. :)

Duyan değil GÖREN anlatsın şu Şehadeti(görmeyi).. :)

Ben şahidim..diye başlıyor ya ondan böyle dedim,eksik ifade etmemişimdir umarım.. :)

Dayı sen bari yapma, gördüğümüz için şahadet ediyoruz, herkes göremediği için de şahitlik yapmıyor. Bakmasını bilen gayet net görür, göremeyenler zaten ila nar ı cehennem. Bir de merak ediyorum, bu inanmadığını söyleyenler zorda kalınca ne diye feryat ediyorlar; malum bir musibet bin nasihattan iyidir derler.

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ŞAHİT görenden olur.. :)

Duyan değil GÖREN anlatsın şu Şehadeti(görmeyi).. :)

Ben şahidim..diye başlıyor ya ondan böyle dedim,eksik ifade etmemişimdir umarım.. :)

Kelime oyunlarını seven bir arkadaş he..:) Keşke önce bir TDK'ya göz atsaydınız sayın Dayı:

TDK

Şehadet Köken: Ar.

Söyleyiş: (şeha:det) Cinsiyet: Erkek

1. Tanıklık, şahitlik. 2. Bir şeyin doğruluğuna inanma. 3. Yüce bir ülkü uğrunda ölme, şehitlik. 4. İşaret, iz.

''İnanma'' sözcüğününde sözlük karşılığını ister misiniz..? ;)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet, gerçekten tanrı yoktur Allah'tan başka..;)

Nerden biliyorsun sevgili "taurus" ..?

Eğer kesin bir yargıda bulunan bu cümleyi bu şekilde kurmasaydın böyle bir soruyu sormak gereksiz olabilirdi.

Örneğin "evet", yerine "benim için" deyip cümlenin devamını getirseydin...

Ancak sen öyle inanıp kabul ettiğin için geçerli olabilcek bu kesin yargına...

"İçinde hissettiğin Tanrı senin egondan öte birşey değil emin ol.." diyerek aslında kendi kendine yanıt vermişsin...

Ayrıca; "İman etmek zordur ve emin ol atesitler iman edenlerden kolaycıdır.." ifadesini yazarken...

Kolaycı bir yaklaşımla "emin ol" diye yargılamada bulunup, sadece ahkam kesmişsin...

Bilirsin çiğnenmiş lokmayı yutmak kolaydır da, zor olan ısırdığın lokmayı yutmadan önce gereği kadar çiğnemeyi becerebilmektir...

Özetle, gerçekte zor olan, yerleşmiş inanç ve düşünce yapısını kolayca kabullenmek yerine...

Yaşamın gerçekleriyle örtüşmeyen taraflarını dile getirerek yargılamada bulunabilmektir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

GERCEKTE TANRI YOKTUR

Evet,

gerçekte tabiki tanrılar yoktur... Birtek Allah vardır. Gerçeği bildiğini iddia edenler doğmadan evvel nerede olduklarını bilmemeleri veya nereden geldiklerini bilmemeleriyle büyük hüsrana uğramıştılar. Gerçekte bu vardır yoktur diyebilmek için gerçeği bilmek gerekir. Fakat uyuduğunda ya da bayıldığında kalbinin atıp-atmadığını veyahutta kaç kez attığını bilemeyenler gelmiş burada gerçekten hakikatten bahsediyorlar komik ki ne komik!?

Gerçekte tanrı yoktur ... ama allah vardır.

Gerçekte insan yoktur ... ama ali vardır ???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir tanrı gayri-yaratılmışın olduğu kesindir:

Şöyle ki akaid ilminin temelinde şu vardır: (Türkçeleştirilmiş : Ömer Nesefi İslam İnancının Temelleri)

«İslâm'a göre, eşyanın varhğı bîr realitedir. Ve ilim, bu eşya reali tesine nüfuz eder.»

Bu hüküm, beşer aklım daima msşgul eden şu iki ana meseleyi hallediyor:

A) İçinde yaşadığımız şu dünya ve eşya, ger çekten var mıdır? Kâinatın varlığı, bir hakikat mı dır? Dînin temel akidesi olan, «Allah'ın varlığı» prensibi, gaybe inanış demektir. İnancımız; «gözü müzle görmediğimiz gerçeklerin varlığını kabul» esasına dayanmaktadır. Allah, Melek, Ahiret inançları, gözle görülmeyen gerçeklerin kabulü de mektir. Bu inanç; maddeyi, kâinatı ve hayatı nor mal olarak tetkik eden insanın kabulüdür. Kur'-an'da bunun misallerini görürüz. Hz. İbrahim'in; güneşin, ayın vs yıldızların hareketlerine bakıp, her birinin gözden kaybolduğunu görünce; rol an, kaybolan ve Fonu olan şeylerin yaratıcı olmayıp, yaradık olduklarını idrak etmesi ve. ezelî, ebedî, kâinatın yaratıcısı olan Allah'a iman etmesi, kâi nat gerçeğinden îmana vasıl oluşun açık örnnîtidîr. İslâm'ın tavpiy? ettiği iman: kâinat varlığının tet kiki ve müşahedesi neticesinde fertte hasıl olan imandır.

«Şüphesiz, pöklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar şeyleri denizde akıtıp taşıy)an o gemilerde Allahın yukarıdan indirip onunla yer yüzünü, ölümünden sonra-dirilıtiği suda, deprenen her hayvanı orada üretip yaymasında, gökle yer arasında (Hakkın emrine) bo yun eğmiş olan rüzgârları ve buluüarı evirip çevirme sinde, aklı ile düşünen bir kavm için nice âyet (ve alâ met) ler vardır.» [17]

«De ki: «Göklerde ve yerde neler var, bakın.» t Fa kat) bunca âyetler (ibretler), inzarfar, iman etmeye cekler güruhuna fayda vermez.»

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nerden biliyorsun sevgili "taurus" ..?

Eğer kesin bir yargıda bulunan bu cümleyi bu şekilde kurmasaydın böyle bir soruyu sormak gereksiz olabilirdi.

Örneğin "evet", yerine "benim için" deyip cümlenin devamını getirseydin...

Ancak sen öyle inanıp kabul ettiğin için geçerli olabilcek bu kesin yargına...

"İçinde hissettiğin Tanrı senin egondan öte birşey değil emin ol.." diyerek aslında kendi kendine yanıt vermişsin...

Ayrıca; "İman etmek zordur ve emin ol atesitler iman edenlerden kolaycıdır.." ifadesini yazarken...

Kolaycı bir yaklaşımla "emin ol" diye yargılamada bulunup, sadece ahkam kesmişsin...

Bilirsin çiğnenmiş lokmayı yutmak kolaydır da, zor olan ısırdığın lokmayı yutmadan önce gereği kadar çiğnemeyi becerebilmektir...

Özetle, gerçekte zor olan, yerleşmiş inanç ve düşünce yapısını kolayca kabullenmek yerine...

Yaşamın gerçekleriyle örtüşmeyen taraflarını dile getirerek yargılamada bulunabilmektir...

Seni görmek güzel sevgili arkadaşım..:)

''Benim için'' dersem nerde kalır benim imanım..;)

''İçinde hissettiğin tanrı'' sözüyle neyi kasdettiğimi anlayamamışsın sanırım..Benim içimde olan Allah inancı ile, kendini tanrı ilan etmeye gelir bir sözü bağdaştırman buna işaret ediyor sevgili meslektaşım..

Son olarak; özellikle şu son dönemde güzel ülkemde dinimizi yaşayabilmekte, Türk'üm diyebilmekte oldukça zor..Yani yok deyip işin içinden sıyrılmak bence hala en kolayı görünüyor..

Lokmalarımız çiğnene çiğnene harap oldu..;)

Sevgiyle..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.