Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Komünizm nedir?Neden komünist olunur?

HSNKLC

Önerilen İletiler

Bilmiyorsak Öğrenebiliriz,demi ?

Çoğu çevreler tarafından Sovyetler Birliği devleti yıkılınca komünizmin de öldüğü sanıldı..Halbuki Sovyetler yıkıldığı zaman gerçek komünizm doğmuştur.Sovyetler Birliği'nde sadece komünizmin adı vardı çünkü..Devletin içi tıpkı bir cesedin içine dolan kurtçuklar gibi CIA ajanları ile dolup taşmıştı..Adı komünizm olan ama gerçekte bugünkü Çin kadar komünist olan Sovyetler Birliği'de komünizmin sadece adı kalmıştı..İnsanlar yoksulluk ve sefalet içinde çürüyüp gidiyordu..Sovyetlerde özellikle Stalin döneminden sonra uygulanan sistemin adı devlet kapitazlimiydi..

Gerçekte çoğu ***** insan komünizmin ne olduğunu ve ne anlama geldiğini bilmez.Kimi akıl ******** komunizmin dinsizlik anlamına geldiğini sanır, kimileri komünizmde özel mülkiyet denilen kavramın olmadığını ve herşeyin ortak kullanıldığını sanır.Mesela hiç unutmuyorum okuduğum okuldaki siyasal bilimler öğretmeni komunizmi anlatırken şöyle salakça bir örnek vermişti..'Komünizmde özel mülkiyet yoktur...Sen yolda araba ile giderken adamın biri yolunu keser ve senin bu kadar bindiğin yeter sıra bende...'.Bir ülkede üniversitedeki siyasal bilimler öğretmeni bu ****** örneği verecek kadar ******* sokaktaki sıradan insanların da komünizm hakkında doğru şeyler bilmesi imkansızdır..

Komünizmde özel mülkiyet tabiiki vardır..Ama komünizmde alınteri dökerek edinilen özel mülkiyet vardır..Komünizmde yasadışı işler yaparak,yasalara uyarak alınteri ile çalışıp bir evi dahi kendine zar zor alan emekçi insanları enayi yerine koyarak elde edilen özel mülkiyet yoktur..Yani tabiri caizse komünizm haram yollarla kazanılan özel mülkiyeti tanımaz..Yoksa adam alınterinle kazandığınla ticaret yapıyorsa ve buradan para kazanıyorsa usülüne göre vergisini de veriyorsa buna kimse birşey diyemez. Örnek vermek gerekirse Sovyetler Birliği'nde 1973 yılında bilgisayar programcısı Ruslan Petrovski 22 yaşında Macintosh bilgisayarlar için yazdığı program sayesinde astronomik bir servetin sahibi oldu..O dönemde ve o genç yaşta 45 milyon dolarlık bir servet edinmişti..ve devlet hiçbir zaman gelip de bu çocuğa 'sen para kazanıp özel mülkiyet yapamazsın,gel paranı devlete ver' demedi..Çünkü demeye hakkı yoktu.Çocuk kalkmış alınteri dökerek insanlık yararına bir icadda bulunmuş..Bu icadın meyvesini yemek de en doğal hakkıdır..Ama bu çocuk bu parayı icaddan değil de kirli bir işten kazansaydı devlet tüm malvarlığına el koyduğu gibi birde çocuğu vatandaşlıktan kovardı.

Komünizmin dinlere karşı olduğu ve ateizmi savunduğu insanların gerçekleri görüp komünizmi seçmelerini önlemek için uydurulmuş tarihi bir palavradır..Komünizm ne dine karşıdır nede ateizme..Komünizmde inançlar serbesttir..Dilediğiniz dine dilediğiniz şekilde inanabilirsiniz..Kilise ve cami gibi ibadet yerleri devlet tarafından halkın hizmetine açılır ancak bu ibadet yerlerinin para toplamasına ibadet dışında etkinlik yapmasına asla izin vermez..Sözün özü komünizmin derdi inanç değil ekonomidir.

Komünizm, bilimsel çalışamalara ve sprotif faaliyetlere büyük önem verir..Bilimsel çalışmalarda Rusların bu denli ileri gitmesi ve Amerika ile kafa tutar hale gelmesinin en önemli nedeni Sovyetler Birliği döneminde devletin bilim ve teknolojiye büyük önem vermesidir..Bunun yanında Sovyet sporcuların kazandığı ödüller ve madalyalar,dünyada hiçbir devletin alamayacağı kadar çoktur.

Komünizm aşırı zenginliğe asla izin vermez..Örneğin komünist sistemde Koç ve Sabancı ailelerin türemesine devletin güvenliği için asla fırsat verilmez..Bugün Koç ve Sabancı ailelerinin ve onlar gibi zenginlerin bu milyarlarca dolarlık servetleri nasıl yaptığını tahmin edebilen varmı içinizde? ? Acaba bir aile diğer insanlar gibi ticaret yaparak böyle bir serveti ortalama bir zaman diliminde elde edebilirmi? Bugün Koç ve Sabancı ailelerinin bilinmez servetlerinin kaynağı geçmişte devlet içi bazı mekanizmalarla çevirdikleri kirli işlerdir..Bu kirli işlerden kazanılan akıl almaz paralar ise normal ticari işlerle ve devletin gizli yardımıyla bir anda kara paradan ak paraya çevrilmiştir..Üstüne üstlük bu adamlar birde kendi köpekliğini yapan medya organları tarafından halka 'ekmek dağıtan vatana hayırlı zenginler' olarak yutturulmuştur..Bugün maalesef ülkemizdeki basın TÜSİAD ve MÜSİAD'ı teşkil eden bu para babası kodaman ailelerin elinde esir olmuştur..Basın kendilerinin sahibi olan zenginlerin verdiği emirler doğrultusunda haber yapıp halkı yönlendirebilir..Gazetelerde haber diye verilen gerçekler gazete sahiplerinin verdiği bilgiler doğrultusunda belirlenir..Bugün Aydın Doğan 13,Turgay Ciner ise 9 gazetenin sahibidir...Sahip oldukları televizyon kanalları,radyo kanalları ve popüler web siteleri ise ayrıca bir etkendir..Koskoca Türkiye'de basın bu iki masonik işadamının elindedir..Halk yanlızca onların istedikleri doğrultusunda bilgilendirilir..Bu gazetelerde ve dergilere Koç,Sabancı ve Karamehmet aileleri asla eleştirilemez..

Komünizmde sağlık ve eğitim parasızdır..Komünist sistemde sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçlardan yararlanmanız için sadece o ülkenin vatandaşı olmanız yeterlidir..Yapılan araştırmalar Sovyetler Birliği'nin 15.826 gelişmiş hastane,22.119 gelişmiş labortuar,1.080.654 adet nitelikli doktor ve cerrah ile dünyanın en gelişmiş sağlık sistemine sahip olduğunu açıkça göstermektedir.Üstelik bu sağlık sistemi sırasız,kuyruksuz bir şekilde halktan beş kuruş para talep etmeden görevini en iyi şekilde yerine getirmektedir..Eğitimde ise 54.080 adet üniversite,103.308 adet eğitim labortuarı,25.147 adet bu okullara tahsis edilmiş spor salonu,981.583 adet öğretim görevlisi ve asistanı ile eğitim tümüyle sınavsız ve parasızdır..Okullarda harç parası,kayıt parası gibi aşağılıkça uygulamalar yoktur.

Komünizmde özelleştirme hiçbir şekilde kabul edilemez..Sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı gibi yılda 20 milyar dolar ciro 7.2 milyar dolar net kar bırakan Tüpraş kalkıp da 4 milyar 108 milyon dolara Koç ailesine satılamaz..Koç ailesine satılan Tüpraş'tan Ak partili müslüman kardeşler büyük komisyon aldıkları için halkın malını şahsa satma cesaretini gösterebilmiştir..Komünizmde Tayyip Erdoğan kalkıp da medya kartelinin ve Turkcell'in sahibi Mehmet Emin Karamehmet'den 3 Kasım seçimlerinden 5 ay önce ' seçim kampanyalarına destek ve karşılığında Karamehmet'in devlete olan 2,5 milyar dolar tutarındaki borcunu silme' gibi ********* bir teklifte bulunamaz..Komünist sistemde Tayyip Erdoğan kalkıp da Türk Telekom gibi yıllık karı 5 milyar 385 milyon dolar olan şirketi 4,4 milyar dolara Oger Telekom'un sahibi Hariri'ye 5 yıl vade ile satamaz..Sen kimin malını kime satıyorsun Tayyip Efendi? ? Türk Telekomlar,Tüpraşlar ve Erdemirler Kasımpaşa'da kahvehane işleten babanın malı mı? ? Bunların hepsi halkın malı..Halkın malını su parasına satıyorsun kendin adamlarına racılığı ile komisyonunu alıyorsun,adlığın komisyonlarla irticai faaliyetlere destekte bulunuyprsun sonrada kalkıp dinden Allah'tan bahsediyorsun, dini bir sömürü aracı olarak kullanarak insanlardan oy kapmaya bakıyorsun..O su parasına sattıklarının hepsi devlet malı..Devlet malını zimmetine geçirmek veya başkalarının zimmetine geçirmesine izin vermek islamdaki en ağır günahlardan birisidir..Çünkü o devlet malında tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardır.Ondan sonrada kalkıp sattıklarının parasını kendi komisyonunu aldıktan sonra IMF'ye olan borcun faizine ödüyorsun..Birde utanmadan rakamsal ve terimsel saçmalıkların dolu olduğu uyduruk raporlarla halkı kandırmaya çalışıyorsun ve ülkenin kalkındığını iddia ediyorsun.

Kısacası kapitalizm demek liberal ekonomi denir..Kapitalizmde önemli olan 'biz' değil 'ben'dir..Kapitalizmde tanrı paradır..Parası olan yaşar olmayan bakar..Kapitalizmde mafya kurumsallaşarak devletleşmiş ve buna paralel olarak devlet mafyalaşmıştır..Uyuşturucu kaçakçıları,insan tacirleri,silah tüccarları ve binbir türlü hokkobazlıkla yasaları çiğneyenler ve biraz da derin bağlantıları olanlar kapitalizmde ilahtır..Bu adamlar yasaları çiğnerler ve aklınıza gelen hertürlü pisliği yaparlar..Bunlara rağmen kırmızı halılarla karşılanırlar..Kısacası kapitalizmde esas olan kanunlarını çiğneyebilme sanatıdır..

İşte vaziyet böyle oluca her tür pis işi yapan İsrail ve Amerika ile doğrudan bağlantısı olan masonik vatab hainleri paraları olduğu için 'vatansever', Deniz Gezmiş gibi vatanseverler ise Amerikan askerlerini İstanbul'a ayak bastığı için dağa kaldıran ve insanların eşit bir şekilde yaşamasını,yoksulların da insanca yaşamasını istediği için 'vatan haini' olarak adlandırılır ve idam edilir.(alıntı)

Arkadaşım şimdi kafanda birşeyler canlanmıştır umarım..Komünizme karşı olan veya anlamayan veya anlamadan yorum yapan arkadaşlarada özet maa sağlam bir bilgi olduğunu düşünüyorum..

AnTHoNy

Komünizm !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...

Komunizmde Özel Mülkiyet Diye Bir Şet Yok değil

Tabiiki Var ama HERKESE 1 ADET BİR ADET OLMAK ÜZERE OTOMOBİL VE EV 1 ADET ARKADAŞIN BİRİ DE ORDA YAZMIŞ Kİ KOMUNİST REJİMİ GÖRENLER MEMNUN DEĞİL

O MEMNUN OLMAYAN KİŞİLER AÇ GÖZLÜ AZ İLE YETİNMEYİP ÇOK OLSUN DİYENLERDEN EMEK HARCAMADAN KAZANÇ YAPMAK İSTEYENLER.

O REJİMİDEN MEMNUN OLMAYAN KİŞİLER BAŞKALARININ AÇLIKTAN SEFALETTEN KIRLIRKEN KENDİSİNİN BOLLUK İÇİNDE YAŞAMASINI BİLEN İNSANLAR .

BAZI KİŞİLERDE VAR Kİ KOMUNİSTLER HAŞA ALLAH SIZ KİTAPSIZ DİYORLAR ÇÜNKÜ ONLARA ÖYLE ÖĞRETİLİYOR.ÖZELLİKLE

HY DİYE BİR ŞAHIZ KENDİ BİLMEDİĞİ REJİMİ BAŞKALARINA YANLIŞ ANLATIYOR ÇOOK KIZDIM VALLA SANKİ KAPİTALİZM ÇOK İYİ BİR ŞEY

HERKEZ AYRILMIŞ TÜRKSÜN KÜRTSÜN LAZSIN YAHUDİSİN DİYE

ARKADAŞLAR ÇOOK ÖĞRENMEK İSTEYEN KİŞİ -http://genel.bilgi.sitemynet.com- ADRESİNE BİR GÖZ ATSIN BUNU YOLDAŞIM NEJDET YAZDI KAFADAN DOLMA BİLGİLERE İNANMAYIN PEYGAMBERİMİZ BİLE DUYMADIĞIN ŞEYE İNANIPTA YANLIŞ ŞEYLER YAPMAYIN DEMİŞTİR.

GENÇLİK GELECEK, GELECEK SOSYALİZMDİR

HERKESE SELAM OLSUN

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hangi ulus komünist bir rejimle yönetilmiş...?

Ben komünizmin tam anlamıyla uygulandığı bir toplum modelini hiç duymadım...

Bu bir...

İkincisi hangi ulus Kapitalist rejimin uygulamalarından ve ortaya çıkan sonuçlarından memnun?..

Sorular iyi güzelde konu hakkında yetersiz, kulaktan dolma bilgi ve probagandalar sonucu yapılan ön kabuller,

uygulanamamış bir şeyden memnun olma yada olmama sonucunu doğurabiliyor...

Bu da trajikomik bir noktaya getiriyor hepimizi...

EVET bir ülke var dünyada sadece komünist bir sistemle yonetiliyor vede hiç bir vatandaşının şikayetçi olmadığı bir ülke diye duydum ama tam olarak caevap veremedigim için özür dilerim isviçre olması lazım yukarıda bi arkadaşımız mülkiyet paylaşımı üzerine soru sormustu (bir ev deniz kenarı diğeri bodrum katı diye ) bunada en iyi yanıt onceden rusya dır ülkeler ayrılıncada ruslar bir araya geliyor ve devlet adına ev yapılıyor okul yapılıyor devlette calısanın hakkına gore dağıtım yapıyor ama unutmadan evler oullar yine devletin malı devlet üzerinde tapulu kayıtlarda kisi yada kişiler burda oturuyor diye bulunuyor yanılmıyorsam nerden biliyorsun bunları derseniz küçük çaplı bi araştırma yaptım tam olarak değil küçük çaplı bir arastırma neticesinde bunları yazabiliyorum fazla bilgi veremediğim için özür dilerim ancak unutmayalım deniz gezmiş ve arkadaslarının sadece bedenlerini oldurduler düşüncelerini ve inançlarını asla.... saygılarımla hatam varsa bilgilerinize sığınıyorum .....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anthony,yazın gerçekten açıklayıcı ve yeni öğrenmeye çalışan arkadaşlara yardımcı nitelikte.

tek bir yere takıldım ben;

''Komünizmin dinlere karşı olduğu ve ateizmi savunduğu insanların gerçekleri görüp komünizmi seçmelerini önlemek için uydurulmuş tarihi bir palavradır..Komünizm ne dine karşıdır nede ateizme..Komünizmde inançlar serbesttir..Dilediğiniz dine dilediğiniz şekilde inanabilirsiniz..Kilise ve cami gibi ibadet yerleri devlet tarafından halkın hizmetine açılır ancak bu ibadet yerlerinin para toplamasına ibadet dışında etkinlik yapmasına asla izin vermez..Sözün özü komünizmin derdi inanç değil ekonomidir. ''

materyalizm biraz harcanmadımı sencede?tamam,tabikide ateizmi savunucu değildir,ve insanların düşünce özgürlüğünü savunurken kendisi böyle bir kısıtlama getirmez,ancak hem marksist olup(tamamen ama sonuna kadar yani)hemde tanrı inancı olan kaç komunist tanıyorsun?eğer tanıyorsan diyalektik materyalizm-marksizm arasındaki ilişkiyi yeniden düşünmesini öner..

yanlış anlaşılmasın bende komunizmi savunan biriyim,ancak nasılki ateizmi savunuyor diyerek insanların uzklaştırılması yanlışsa,bişeyler açık net ortaya konmadan komünizme inandırma çabasıda yanlıştır..kaldıki burada yazılanlar kadar basite indirgenmesi ve inatla kötülenmesinide ben anlamıyorum.ama zaten bu şekilde gelen birinin bukadar komplike düşünce sistemini anlaması zordur,onlarıda anlamak gerek..

tabikide bu bir düşünceler oyunudur,herkes düşüncesini seçmekte özgürdür..

kitap önerisi:Georges Politzer -Felsefenin Başlangıç İlkeleri

sadece konuşmakla pek bi yere varılmıyor sanırım,fikrini destekleyen kaynak sunmak daha doğru..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
Geçen gün lisede aynı sırayı paylaştığım dostumun yakın bir zamanda komünist olduğunu

öğrendim..Bu beni inanılmaz etkiledi.İnsan neden bu zamanda komünist olur ki?Neden böyle birşeye

gereksinim duyar?Veya neyi düşünerek komünist olur?Ben buna anlam veremedim.Tamam bazı düşünceleri savunuyor olabilirler ama onlar o düşündüklerini savununca ne değişecek.Hayatının bundan sonraki kısmını komünist olarak sürdürmek ona ne kazandıracak?Bu dostuma msn'de ulaştım ve yazışmaya başladık...

Tüm bu soruları aynen ona sordum ama tahmin edildiği gibi tatmin edici cevaplar alamadım...

Daha sonra komünizmi araştırmaya başladım.Kurucusu Karl Marks 'mış.Çarpıcı şeylerle karşılaştım.Ama şu bir kesin.Hiçbir ulus komünizm rejiminden memnun değil..Bu rejimle yönetilende yönetilmeyende..Bu rejime karşı olanlar zamanında sorgusuz sualsiz öldürülmüşler.Şimdi bile dünyada komünizmle yönetilen ülkeler var.Mesela küba.Derinlemesine incelemedim bu konuyu.sadece merak ettiğim şu.Neden çok önceden çıkan bir izm'in şu an ki hayatımızda bazı insanların savunduğu düşünce yığını haline geldiği...

Nedir amaçları?Ne yapmak istiyorlar?... [/size]

yaa allah aşkına bu güne kadar hangi devlet gerçekten kominizmle yönetilmiş:kominizmi istemiyenler karşı çıkanlar tamamıyla popüler kültüre kendini adamış,benmerkezci ve doyumsuz kişilerdir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Dünya bazı süreçlerden geçti.İlk olarak ilkel komünal toplum vardı.Sonra kölelik toplumu yani feodal toplum varoldu.Ve Fransız Devrimiyle İşçi Sınıfı ilk devrimini gerçekleştirdi; fakat bu işçiler teorik birikimden yoksun idiler.Sadece yapabildikleri ,acımasız burjuvalardan(yani Patronlardan,büyük mülk sahiplerinden...) intikam almaktı,çünkü işçiler çok ağır koşullarda hayatta kalmaya çalışıyordu,maaşları yoktu ve sadece karın tokluğuna günde 16 saat çalışıyorlardı ve binlerce işçiler iş kazasında can veriyordu yada sakat kalıyordu.Ve ayaklanmaya karar vermişlerdi.Ama malesef iktidarı nasıl yönetmesi gerektiğini bilmiyorlardı.Ve bu devrim 70 gün sürebildi.O zamanki devrimciler, KARL MARKS ve FRİEDRİCH ENGELS'ten Komünist Parti'nin ne olduğunu anlatan bir kitap yayınlamasını istediler.Bu kitabın adı KOMÜNİST PARTİ MANİFESTOSU'dur.(Mutlaka okumalısın!)Bu kitapta feodalizmden sonra burjuva devriminin(yani Türkiye'yi düşünürsek: Osmanlı Devleti Feodaldi ve Atatürk, Burjuva Devrimini gerçekleştirmiştir ki bu Kapitalizmdir.Komünist Partiler dışında bütün partiler Kapitalizmi savunur.) gerçekleşeceğidir.Komünist Öğreti bize, Kapitalist toplumdan sonra yoksullaşan işçi sınıfının, ki Komünist Parti yardımıyla, tekrar sahneye çıkacağını ve SOSYALİST DEVRİM'i yapacağını söyler.Ve sosyalist toplum oluşturulur(Küba Sosyalist bir ülkedir,Komünist değil.)Daha ayrıntılı bilgi için Komünist bir Partiye git ve gerçekleri öğren lütfen.Tüm Dünyadaki ülkelere Sosyalizm geldikten sonra yani BİLİNÇLİ İNSAN yani YENİ İNSAN OLUŞTUKTAN SONRA, Tüm dünyanın kardeşçe yaşayabileceği, sınırların kalkacağı, herkesin eşit olacağı bir dünya istemi komünizmdir.Ve tüm dünya kaynakları insanların ihtiyacına göre paylaşıldığı bir Dünyadır Komünizm.Yazdıklarım ütopik gelmesin.Bunlar gerçekleşecektir.Ki bu Senin, Gerçekçi Olmana ve İmkansızı İstemene bağlıdır.NOT:Stalin'in ölüm emri verdiği insanlar, Nazilere katılmak isteyen insanlardı,yani işgale razı olan insanlardı ki bunlar Türk de olabilir,Kürt de olabilir;Gürcü de, Ermeni de, Rus da.Stalin olmasaydı, şimdi kimsenin babası belli değildi.Herkes almandı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünya bazı süreçlerden geçti.İlk olarak ilkel komünal toplum vardı.Sonra kölelik toplumu yani feodal toplum varoldu.Ve Fransız Devrimiyle İşçi Sınıfı ilk devrimini gerçekleştirdi; fakat bu işçiler teorik birikimden yoksun idiler.Sadece yapabildikleri ,acımasız burjuvalardan(yani Patronlardan,büyük mülk sahiplerinden...) intikam almaktı,çünkü işçiler çok ağır koşullarda hayatta kalmaya çalışıyordu,maaşları yoktu ve sadece karın tokluğuna günde 16 saat çalışıyorlardı ve binlerce işçiler iş kazasında can veriyordu yada sakat kalıyordu.Ve ayaklanmaya karar vermişlerdi.Ama malesef iktidarı nasıl yönetmesi gerektiğini bilmiyorlardı.Ve bu devrim 70 gün sürebildi.O zamanki devrimciler, KARL MARKS ve FRİEDRİCH ENGELS'ten Komünist Parti'nin ne olduğunu anlatan bir kitap yayınlamasını istediler.Bu kitabın adı KOMÜNİST PARTİ MANİFESTOSU'dur.(Mutlaka okumalısın!)

Buraya kadar okuyunca dedim ki;

"İşte bize yeni ve faydalı bilgiler sağlayacak yeni bir arkadaş daha geldi..."

Ancak iletinin devamını okuyunca bu izlenim başlı başına keşmekeş oluverdi...

Bu kitapta feodalizmden sonra burjuva devriminin(yani Türkiye'yi düşünürsek: Osmanlı Devleti Feodaldi ve Atatürk, Burjuva Devrimini gerçekleştirmiştir ki bu Kapitalizmdir.Komünist Partiler dışında bütün partiler Kapitalizmi savunur.) gerçekleşeceğidir.

Yani diyecek tek bir kelime dahi bulamıyorum...

Osmanlı Devleti kime göre, neye göre Feodal'di?

Ya da "Feodalizm" nedir?

Osmanlı'yı "Feodal" olarak nitelemenize neden olan özellikleri nelerdir?

Ne kadar Feodal'dir

Ya da ne kadarı Feodal'dir?

Komünist Öğreti bize, Kapitalist toplumdan sonra yoksullaşan işçi sınıfının, ki Komünist Parti yardımıyla, tekrar sahneye çıkacağını ve SOSYALİST DEVRİM'i yapacağını söyler.Ve sosyalist toplum oluşturulur(Küba Sosyalist bir ülkedir,Komünist değil.)Daha ayrıntılı bilgi için Komünist bir Partiye git ve gerçekleri öğren lütfen.Tüm Dünyadaki ülkelere Sosyalizm geldikten sonra yani BİLİNÇLİ İNSAN yani YENİ İNSAN OLUŞTUKTAN SONRA, Tüm dünyanın kardeşçe yaşayabileceği, sınırların kalkacağı, herkesin eşit olacağı bir dünya istemi komünizmdir.

Öncelikle burası bir Parti'nin propagandasının yapılacağı bir yer değil...

Sonralıkla Lenin'in, Stalin'in "Komünizm" adına yaptıklarını hçiç bilmiyormuş gibisiniz?

Binlerce Türk'ü katletmeleri, yurtlarından sürmeleri...

Sultan Galiyev'i biliyor musunuz bilmiyorum...

Ne olmuştur one ve niçin öldürülmüştür?

Kapitalizm ile Komünizm bir değneğin iki ucu gibidir.

Halk arasında buna bir atasözü ile örnek verilebilir: İki ucu....

Emperyalizm ile Enternasyonalizmin dünyaya ne kadar yararlı olabileceğini tarih göstermiştir, gösteriyor...

Çin'in bir %60ı Liberal olmaktadır hatta bu oranı aşmıştır bile.

Komünizm sadece ve sadece bir hayalden ibarettir, bir rüyadır...

Bir ütopya bile değildir...

Demokrasidir kaçınılmaz olan.

Komünizm sadece bir kelimedir.

Ve tüm dünya kaynakları insanların ihtiyacına göre paylaşıldığı bir Dünyadır Komünizm.Yazdıklarım ütopik gelmesin.Bunlar gerçekleşecektir.Ki bu Senin, Gerçekçi Olmana ve İmkansızı İstemene bağlıdır.NOT:Stalin'in ölüm emri verdiği insanlar, Nazilere katılmak isteyen insanlardı,yani işgale razı olan insanlardı ki bunlar Türk de olabilir,Kürt de olabilir;Gürcü de, Ermeni de, Rus da.Stalin olmasaydı, şimdi kimsenin babası belli değildi.Herkes almandı.

Yazdıklarınız bir Ütopya bile değil, söyledim...

Ütopyalar "İdeal Düzen"e öykünürler.

"Olabilecek" veya "Olması Gereken"e...

Sizin belirttiğiniz düşünce bir "Rüya"dır...

Aynen "1001 gece masalları" gibi...

Ayrıca "Stalin"in ölüm emri verdiği insanların katledilişini de çok güzel meşrulaştırmışsınız...

Sultan Galiyev'de bu yüzden öldürülmüştür değil mi?

Hitler'i sempati ile karşıladığı için...

Güleyim mi, ağlayayım mı!

Hala Komünizm'i savunabilen kimselerin çıkıp, Kapitalizm'i savunabilen zihniyetleri yadsıyabilmesi

Ve hala insanların Komünist olmaktan başka çareleri ve meşruieyetleri yokmuş gibi bir izlenim yaratmak isteyebilmeleri çok komik ve hazin...

Üniversite de bir arkadaşım vardı, komünizm'e özenirdi...

Tek söylediği: "Siz Sovyetleri yanlış anlıyorsunuz!"du...

"E anlat" derdik,

"Anlamazsınız"...

"Yav bir tek sen mi anlıyorsun?" derdik...

"......"

Cevap yok, çünkü o da sadece başkalarının söylemlerini tekrarlayabiliyor ve sadece heyecanına yenik düşüyordu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Komünizmin kurucusu Karl Marx'tır. Marx, aynı zamanda diyalektik materyalizmin de ortaya çıkışında büyük rol oynamıştı.

Marx'a göre insan, tabiatla ilişkisinde, ihtiyaçlarını karşılamak için birtakım ürünler ortaya koyar. Ama bu ürünleri ortaya koyarken, aynı zamanda ürünlerin içinde kendini kaybetmektedir; bunlar kendi ürünleri olduğu halde, ona yabancı ve ezici gerçekler haline gelmektedir.

Mesela, insan, ekonomik faaliyetinde zenginlikler yaratır, ama bu zenginlikler para şeklinde onun karşısına çıkar, onu boyunduruğuna alır..Kısaca parayı kendi yarattığı halde onun oyuncağı haline gelir. Bu ekonomik yabancılaşmadır ve bütün diğer yabancılaşmaların temelidir. Marksist düşünce ve metot, bu bilinci ortaya gibi, yabancılaşmanın kaldırılması için gerekli olan maddi (devrimci) mücadelenin yollarını da ortaya koymaktadır. Ekonomi alanında, ürünleri ve onlara hakim kanunları bilip tanıyarak insan iradesi altında planlı bir şekilde yönetmek olanağı bulmak, yabancılaşmadan sıyrılmanın gerçekleşmesini mümkün kılacaktır. böylece insan, kendi yoksullaşmasını aşarak varlığını tamamen ortaya koyabilecektir.

Kişinin, özellikle sınıflı toplumlarda görülen eksik ve kusurlu hayatının yerini , tam gelişmiş, toplum hayatına egemen ve özgür insan hayatı alacaktır. Bu düşünce marksizmde "bütünsel insan"a varmaktır. Ve bu tarihi gelişmenin amacıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Dayanamayıp sırf bu konu yüzünden foruma katılmak istedim. Saçma saçma kişiler kafasına göre konuşuyo hiç bir bilgisi olmadan. Karl Marks dinsiz falan değildir. Babası yahudi, annesi musevidir ve iki dini uzun seneler boyunca araştırmıştır. İkisindede aradığı özellikleri bulamayınca ben hiç bir dinin mensubu değilim demiştir ve kendi kafasındaki gibi inanmaya başlamıştır. Yani Karl Marks'ın Allah inancı vardır. Ama herhangi bir din çatısı altında değildir.

Birde şu komünizmle yönetilsekte ben boğazdan ev istesem nasıl olacak diyen arkadaşlara gelelim.

Birincisi sizin bu konuda soracağını tek bu mu var. Bu kadar mı basitsiniz. İşte sizinle sosyalistlerin , komünistlerin farkı burda. Komünizmi bilmeyipte düşünceleri komünizme yatkın olan yada en azından diğer zayıf insanların ezilmesine karşı duran insanlara komünizm anlatıldığında fakir insanlara nasıl yardımlarda bulunulacak ve nasıl herkese rahat bir hayat sağlanabilecek diye sorar.

İkinci olarakta boğazda oturmak isteyen arkadaşlar keşke komünizim olsada siz boğazda otursanız. Eminim o zaman zaten bütün sosyalizmin yolcuları dağda oturmayı kabul eder ve umurlarında bile olmaz. Size ve sizin gibi kişilerede yeter heralde boğaz, ege sahili veya daha birsürü güzel yer. Fark etmez bizim için dağda oturmak yada ormanda oturmak. Burda bile kişiliğinizi az çok belli ediyorsunuz arkadaşlar. Lütfen daha güzel sorular sorun bende bilgilerim yettiğince cevaplamaya çalışayım. Herkese iyi sohbetler..

Yaradılanı severim, yaradandan ötürü... (Yunus Emre)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Komünizm hakkında "hiçbirşey bilmiyorsunuz" diyerek geçiştirme yapanlar çok komik oluyor yaa. Sonra yazılı kaynaklardan öğrendikleri ya da kopyala yapıştır yaptıkları alıntıları buralara yazarak birşeyler ıspatlamaya çalışıyorlar... Komünizmin yaşandığı kayıtlı bir dönem hiç olmamıştır. Her zaman bir devlet ve benzeri yöneten/yönlendiren koordinatör bir unsur olmuştur. Gerek Sovyetler Birliği'nde gerek Küba'da gerek Çin'de ve gerekse komünizmle özdeşleştirilen bölgelerde hep komünizme geçiş aşaması için öngörülen proleter diktatörlüğü denmek istenen (ki bu bile fiilen kitaplardaki anlamı karşılamamıştır) sosyalist rejimler mevcuttur. Bir dönem komünist fikirler peşinde koşan ve aktif faaliyetlerde bulunan biri olarak komünal yaşam tertiplediğimiz alan içerisinde bütün saflığımla sömürülüp durdum... Kıyafetlerimi, ufak tefek takılarımı, deliler gibi çalışarak kazandığım (mecburen para) üç beş kuruşumu sonuna kadar paylaştım. Ki herkes benzer haklara sahip olsun. İşte karşılaştıklarım:

1. Ojelerimi paylaştım hiç kullanacak fırsat olmadı, bittiğinde yenilerini temin etmediğim için cimrilikle suçlandım.

2. Elektrikler kaçaktı, kışın pencereleri açıp 24 saat elektrikli soba yakılırdı.

3. Giysilerimi paylaştım, bitlendim, üstüne üstlük bazı deri hastalıklarının yaşanmasına tanık oldum.

4. Düşüncelerimiz için çalışırdık, bazı keneler hiçbir faaliyette bulunmaz arada kaynar ve geçinip giderdi...

5. Lüks yerlere gıcık olurduk, hep ucuz hizbe yerlere takılırdık, soğukta üşür, sıcakta yanar, gıda zehirlenmeleri geçirirdik

v.s. v.s.

Neyse, durum şudur;

Herkesin eşit olduğu ve ihtiyacını karşıladığı bir dünya olması mümkün değildir. Teoride güzeldir ama fiiliyatta mümkün değildir. Çünkü ihtiyacını karşılayabilen hiçkimse daha fazlası için insan refahını dahada arttırmak için ek bir çaba harcamaz. Gelişme durağan olur.

Bir devlet ya da özel teşebbüs olmazsa fabrika ve benzeri gibi üretim alanları olmaz organize edilemez. Böyle olunca da insan yaşamına katkı sağlayan ürünler üretilemez. Beceriksiz olanlarımız sandalye bile yapmaktan aciz olur.

Hadi bir şekilde koordine olundu insanlık yararına üretim yapılacak diyelim. Herkes hakettiği ya da aldığı eğitim/öğretime pozisyonlarda olamaz. Çünkü kimse pis işleri yapmak istemez, herkes müdür olmak masa başından yönetmek ister. Koordine edici bir yönetim zaten olmadığı içinde kimin hakeden kimin haketmeyen kesim olduğuna kimse karar veremez ve koordine olunamaz.

Herkesin eşit ve ihtiyacını karşılayabildiği bir ortamda rekabette olmaz. Çünkü zorlayıcı bir etki olmadan kimse (belki çok az sayıda insan o da sadece kişisel tatmini uğruna) yeni şeyler keşfetmek yaşam koşullarını iyileştirmek için ek bir çabaya girişmez. Düşünsenize hiç bir şeye ihtiyacınız yok, yaşayacak kadar geçiniyorsunuz ve rutin bir işiniz var... Bu işin üzerine kim daha fazlasını yapiim diye kendini zorlarki? Bu durumda gelişme duracak ve yaşam standartını arttıracak gelişmeler yavaşlayacak belki de duracaktır.

Dünyada işsiz birsürü insan var ve çoğuna bir iş sağlasanız elinden birşey gelecek nitelik ve kalifikasyon yok... İşi olanların birçoğu verimsiz çalıştıkları halde kazandıklarının azlığından şikayetçi... Hem elimzden birşey gelmiyor hem de fazlasını istiyoruz, hem de eşitlik insanca yaşamak istiyoruz. Herşeyi istiyoruz ama çaba sarf etmiyoruz. O halde insan doğası bize zaten hiç yaşanmamış komünizmin tatlı bir masal konusu olmaktan öteye gitmeyen bir ütopya olduğunu ıspatlıyor.

Lütfen komünizmi savunanlar fiili yaşamdan örnekler vererek bir şeyler anlatsınlar, kitaplar bilimsel çalışmalar v.s. teorik kaynaklardan alıntı karmaşık cümleler ve herkesin aklının ermeyeceği kelimeler kullanarak ahkam kesmeyelim.

Adı üzerinde işte, komünizm; daha herkesin anlayabileceği eşit şartlarda kavrayabileceği bir anlatım bile yapamıyorsunuz ki, daha en başında anlayan anlamayan kavgası bir aşağılama bir ayrımcılık var.

Neden mi, benim kafam çalışıyor ben okuyorum araştırıyorum biliyorum. Ama sen bilmiyorsun araştırmıyorsun zaten kafanda basmaz zihniyeti var...

Kapitalizmde sermayesi olanlar proleterleri ezerken, sizin yaptığınız da (kültürel birikimi, aklı, zekası olanlar) bu alanda kendini daha az geliştirenleri ezmekten farkı yok...

Komünizm (daha çok ta sosyalizm) tembel işidir, rekabetten çekinenlerin, kendine güveni olmayanların yaşamını güvence altına almaya çalışma çabasıdır. Aslında komünizm bu gibi kişiler için daha zordur. Çünkü yaşamlarında tamamen kendileri sorumlu olacaklardır. Eğer başaramazlarsa ellerinden tutup kaldıracak bir koordinatör bulamayacakları için silineceklerdir.

Düşüncelerime karşı olumlu/olumsuz eleştiri yapacak kişilerin teorik bilgi ötesinde niteliklere sahip kişiler olmasını rica ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence Komüncülük çok geniş bir kavram ve burada eleştiren de savunan da aslında belirli isim ve dönemlerin üzerinden yorum yapıyor...

Sonuçta Komün geniş çaplı bir ifadedir, belirli akımlara bağlı insanlar kendi tekellerine almış diye bunlara Komüncü demek yanlış bence;tabi bazı şeyleri gözardı etmek de bizi yanlışa götürür...

Sonuçta Komün kavramı içinde bazı şeyleri barındırmasa da insan eli deyince doğal olarak değişim geçirecektir;bugün kullanılan Komün kavramı da özellikle "materyalist" tabanlı insanlarla özdeşleşmiş durumda, ve daha bir sürü şey ilen var...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kominzm de Türkiye'ye geldiğinde kirletilmiş güsel bir düşüncedir, bütün düşünce ve fikirler bizim sınırlarımız dışında kaldığı müddetçe işe yarar . Bizim buralarda düşünce değil para üstündür, her düşünce parayla değişir, kirlenir, bozulur...

:stuart:

Sizin adınıza maalesef diyorum o zaman;zamana ve yaşam şartlarına yenilen sistemler görmüş bu dünya...

Böyle bir aşağılık psikolojisine girmeyelim lütfen...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyadaki sağcılarla bizim sağcıları, dünyadaki solcularla bizimkileri yada dünyadaki komcilerle bizimkileri karşılaştırınca epey uçurum olması bence aşağılık kompleksinden değil başka nedenlerden...

Genelleme yapmayalım bence;ülkemizde bilgi yoksunluğu ve boşluk yaygın olduğu için her alanda yozlaşma var ama gerçekten önemli değerler yetişmiş, yetişiyor...

Bizdeki komüncülere gelince:aralarında çokca samimi insan olduğuna inanmıyorum ve yine özellikle "materyalizm" ile olmak zorundaymış gibi algılayıp yerel motifleri yıkma eğiliminde olanlarını da hiç sevmiyorum(açık olmak lazım);bunlar yüzünden kutuplaşmalar derinleşiyor bence Türkiye'de,en sevmediğim yanları ise karşı tarafa "yukarıdan bakma" arzuları,kendileriyle çokca çelişiyorlar.Ama bu sadece bizim ülkemiz için mi söylenir???İrdelemek lazım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eminim birçok kişi bu kıssayı bılıyordur,ama bilmeyenler içn aktarmak istedim :)

2 İNEĞİN VARSA

sosyalizm:2 ineğiniz varsa birini komşuya vermeniz gerekir.

komünizm:2 ineğiniz varsa devlet ikisini de alır ve size bir madalya verir.

faşizm:2 ineğiniz varsa devlet ikisini de alır size süt sağar.

nazizm:2 ineğiniz varsa,devlet ikisini de alır toplama kampıuna gönderir.

kapitaliz:2 ineğiniz varsa,brini satıp boğa almaya çalışırken öbür ineği de satmak zorunda kalırark boğanızla başbaşa kalırsınız.

Bürokrasi:2 ineğiniz varsa,devlet ikisini de alır,birini öldürür;diğerini satar ve elde edılen sütün bir örneğini arşive kaldırır.

liberalizm:2 ineğiniz varsa,onları serbest bırakmanız gerekir.

modernizm:2 ineğiniz varsa onları çokdan satmış olmanız gerekir.

post-modernizm:2 ineğiniz varsa onları hayvanat bahçesine bağışlar,rsmini duvara asarsınız.

satanizm:2 ineğiniz varsa sütünü satıp kanını içersiniz.

laisizm:2 ineğiniz varsa derilerini nereye vereceğinizi biliyorsunuz demektir.

jakobenizm:2 ineğiniz varsa,onları ceylan olduklarına ıkna etmenız gerekir.

realizm:2 ineğiniz varsa,sadece 2 ineğiniz olduğuna kendınızı inandırmanız gerekir.

sürrealizm:2 ineğinizn olması onların geçmişte buzağı,gelecekte kavurma olmalarını değiştirmez.

septisizm:2 ineğiniz var sanıyorsunuz,bu sadece yanılsamadır.

THK'izm:2 ineğiniz varsa bu ikisinin de derisinin bizim olduğu anlamına gelmektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi bu komiklik içinde gördüğüm genelin düştüğü bir hata izi var...

Sosyalizm en geniş anlamda "toplumcu" luktur;birileri bunu fazlasıyla sahipleniyor diye ben asla onlarla daraltmam bu kavramı...

Ama bu espirilerde de görüldüğü gibi insanlar sosyalizmi bazı düşünce biçimleriyle kısıtlı bir biçimde anlıyor;tekrarlıyorum:sosyalizm katıksız anlamıyla "toplumcu"dur;birilerinin ineğine sahip çıkma da ideoloji tarafından ele alınmış halidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Sosyalizm'in kültür emperyalizmi(!)" insana, emeğe, emeğin değerine ağırlık vermesi ve bu değerlerin kavranması için vardır.

Sosyalist kültürde sömürüye karşı, modern köleliğe karşı sosyal adalet kavramları öğretilir.

Komünizm ise; bir devlet olmaksızın her şeyin ortakça paylaşıldığı bir yaşam şeklidir.

Sistemler, düzenler hakkında birşeyler bilebilmek için, hiç olmazsa tanıtım sözlüklerine bakılmalı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.