Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Komünizm nedir?Neden komünist olunur?

HSNKLC

Önerilen İletiler

Gerçekten merak ettim, PKK'lılara dindar dediğimi nereden çıkardınız.  Sizin mantığınızı ben çözemedim açıkçası. 

PKK lilara dindar dediniz demedim ;

genel kani oyle oldugu icin genel bir kaniya gore yazdim .. siz oyle dediniz diye degil ))

Madem, Komünizmi anlamak için PKK'lılara bakmamız gerekiyor, o halde İslam'ı anlamak için de El-Kaide'ye bakalım. 

Komunizmi anlamak icin PKK ya bakmamiz gerekiyor demedim

PKK Komunist bir orgutlenmedir dedim smile.png

Sizin " doğru " mantığınız bu mu ? original.gif

guven verdigi icin dogru ewt

PKK'lılar şöyleydi, böyleydi diyerek Komünizmi eleştirmiş olup, yanlışlamak doğru ise,

El-Kaide şöyleydi, böyleydi diyerek İslam'ı eleştirmiş olup, yanlışmak da doğru mudur ?

tamam da ben Komunizmi PKK uzerinden elestirmedim - bu senin kendi yorumun ..

ben komunizmi - komunist liderlerin din hakkindaki goruslerini vererek te dunya capinda elestirdim rolleyes.gif

lenin, stalin, mao, hitler vs vs ve en nihatetinde de PKK smile.png

Ben ne diyorum, siz ne diyorsunuz ? Yazdıklarımı okuyor musunuz, gerçekten emin olamadım şimdi ?

okudugum kadariyla konuyu cok fazla dagitiyorsunuz ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

okudugum kadariyla konuyu cok fazla dagitiyorsunuz ..

Anlayış farklarını ortaya koyduğumu göremiyor musunuz, gerçekten ? Kenar mahalle dedikoducuları gibi, o bunu demiş, şu şunu demiş, bunu yapmış diyerek hiç bir şey hakkında fikir sahibi olunamaz. Öyle olsa, El-Kaide Terör Örgütü ve onun mensup olduğu Vahabilik ( Selefilik ) böyle bir müslümanlık anlayışına sahip diye, Kuran anlayışları böyle diye, tüm Müslümanlar böyledir, İslam budur, Kuran budur denilirdi. Ama bu doğru değil. Bunun yanlış bir mantık olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Aynı şekilde, Lenin, Mao, Stalin söyle, demiş, böyle yapmış diye, Komünizm budur demenin yanlış olduğunu, bunun yanlış bir mantık olduğunu söylüyorum. İslamı Kuran'dan öğreniriz.. Komünizmi de Das Kapital'den. Önemli olan oradaki ekonomik ve siyasi modeli anlamak.  Zira, bir kişinin örneğin ekonomi alanında ne söylediği onun inancından bağımsız ele alınmalıdır. Aksi, Ad Hominem Safsatası ( Yanlış Mantık )dır.

1. Argumentum ad hominem: Bir argümanın doğruluğunun, argümanı geliştiren şahsın kişiliği ile ilgisi olduğu savı.

Örnek: Freud cinsel sapığın biridir. Dolayısıyla söylediklerini ciddiye almamıza gerek yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

her düşünce eleştirilebilir, ancak kendi ifadelerinin üzerine kendi görüşlerimizi ekleyip, yorum katıp olduğundan farklı göstermeden.

sosyalizm dini devlet işleriyle karıştırmamayı, dine mesafeli durmayı savunur. aynı zamanda inanç özgürlüğünü de savunur.

aşağıdaki alıntıda bu anlamıyla okumaya değer bence.

"Devlet dinle ilgilenmemelidir; dinsel kurumlar devlete bağlı olmamalıdır. Herkes istediği dini savunmakta ya da dinsiz, yani genelde her sosyalist gibi ateist olduğunu açıklamakta özgür olmalıdır. Dinsel inanışları yüzünden yuttaşlar arasında fark gözetmek hiç hoş görülemez. Resmen tanınmış kiliselere para bağışlanmamalı, kiliseyle ilgili cemaatlere ve tarikatlara devlet ödeneği ayrılmamalıdır. Bunlar, aynı inançtaki yurttaşların özgür dernekleri, devletten bağımsız dernekleri olmalıdır.

(Lenin, Din Üzerine, "Sosyalizm ve Din", Sf. 11)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Merhaba,

Paylaşımlarım ile alakalı olumlu yönde görüş bildiren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum..

Uzun süredir yazamıyorum zira parayı bulmuş, Komünistlik'ten kapitalizme transfer olmuştum :) Şimdi para bitince tekrardan soluğu bu konu başlığının altında aldım :)

Bir teşekkürde "Turkish-Media" yönetimine gelsin.. Çünkü eskiden bir çok forumda bu konuları konuşurduk ancak şu anda bir çoğu ya kapalı yada "domain is for sale" moduna girmiş :)

Konuyu bilmeyen arkadaşlar için söylüyorum; Bu tip forum sitelerini bu kadar uzun soluklu ayakta tutmak kolay değildir.. Sunucu problemlerinden yasal prosedürlere, moderatör yetersizliğinden kullanıcı problemlerine kadar bir çok sıkıntı vardır.. Bunları bir arada tutmak hem teknik yeterlilik dahada ötesi para gerektirir.

Para ve Turkish-Media demişken herkesin görüşünü alalım;

Sizce Turkish-Media yönetimi KomünistmiDİR, kapitalistmi ? :)

AnTHoNy
Eve Dönüş filmi,Sahne 27;
“Sen ve Senin gibiler bu işlerden anlasaydı,
Ne sen burada olurdun, Nede Ben”
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Uzun süredir yazamıyorum zira parayı bulmuş, Komünistlik'ten kapitalizme transfer olmuştum smile.png Şimdi para bitince tekrardan soluğu bu konu başlığının altında aldım smile.png

Sizce Turkish-Media yönetimi KomünistmiDİR, kapitalistmi ? smile.png

merhaba,

yazdıklarınız bir arkadaş tavsiyesi ile okuduğum yoldaş pançuni'yi hatırlattı.

kitap çok komik okumayanlara bu sayede tavsiye edilir : )

4-yoldaspancuni.jpg

Turkish-Media yönetimine gelince admini ne gören ne duyan var diye biliyorum kendisi illegal bi görüntü vermekte.

bu da kapitalist yasalara aykırı. en azından anti-kapitalist olma ihtimalleri var smile.png yani, sanırsam rolleyes.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba,

yazdıklarınız bir arkadaş tavsiyesi ile okuduğum yoldaş pançuni'yi hatırlattı.

kitap çok komik okumayanlara bu sayede tavsiye edilir : )

Merhaba,

Güzel bir mizah örgüsü ile kurgulanmış mükemmel roman.. Tavsiyeni okumayan arkadaşlar için bende yineliyorum.

AnTHoNy
Eve Dönüş filmi,Sahne 27;
“Sen ve Senin gibiler bu işlerden anlasaydı,
Ne sen burada olurdun, Nede Ben”
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 2 ay sonra...
  • 7 ay sonra...

Geçen gün lisede aynı sırayı paylaştığım dostumun yakın bir zamanda komünist olduğunu

öğrendim..Bu beni inanılmaz etkiledi.İnsan neden bu zamanda komünist olur ki?Neden böyle birşeye

gereksinim duyar?Veya neyi düşünerek komünist olur?Ben buna anlam veremedim.Tamam bazı düşünceleri savunuyor olabilirler ama onlar o düşündüklerini savununca ne değişecek.Hayatının bundan sonraki kısmını komünist olarak sürdürmek ona ne kazandıracak?Bu dostuma msn'de ulaştım ve yazışmaya başladık...

Tüm bu soruları aynen ona sordum ama tahmin edildiği gibi tatmin edici cevaplar alamadım...

Daha sonra komünizmi araştırmaya başladım.Kurucusu Karl Marks 'mış.Çarpıcı şeylerle karşılaştım.Ama şu bir kesin.Hiçbir ulus komünizm rejiminden memnun değil..Bu rejimle yönetilende yönetilmeyende..Bu rejime karşı olanlar zamanında sorgusuz sualsiz öldürülmüşler.Şimdi bile dünyada komünizmle yönetilen ülkeler var.Mesela küba.Derinlemesine incelemedim bu konuyu.sadece merak ettiğim şu.Neden çok önceden çıkan bir izm'in şu an ki hayatımızda bazı insanların savunduğu düşünce yığını haline geldiği...

Nedir amaçları?Ne yapmak istiyorlar?... [/size]

öncelikle merhabalar. bende bu konuyu baya detaylı inceledim. Çıkarttığım sonuç islam dini kaminizmi desteklemektedir. Nasıl bi araştırma yaptın neyi nasıl anladın bilmiyorum ama hz muhammed bi hurmayı 7 ye bölüp dağıtarak yermişti. hz ebubekir herşeyini ihtiyacı olanları dağıttığı için evden çıkamaycak duruma gelmişti giyecek kıyafeti kalmamıştı ve bütün peygamberler insanlar arasında sınıf farkı olmasın diye mücadele etti. bilmem nekadar açıklayıcı oldu

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.