Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Cochineal (Cola'ya Rengini Veren Böcek)

Gece Yağmuru

Önerilen İletiler

"Coca Cola İç, İsrail'e Destek Çık"

HABERVAKTİM

Gazze'de yüzlerce Filistinliyi katleden, camileri, okulları ve evleri yerle bir eden İsrail'in en büyük finans kaynağı Coca Cola firması.

01 Ocak 2009 Perşembe 01:09

İçerdiği maddeleri tepkilere rağmen ısrarla gizli tutan Coca Cola'nın İsrail'in en büyük destekçilerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Gazze'de yüzlerce Filistinli'yi katleden, camileri, okulları ve evleri yerle bir eden İsrail'in en büyük finans kaynağı Coca Cola firması. İçerisinde türlü maddeler bulunan Coca Cola'yı her içtiğinizde, aynı zamanda İsrail ordusuna bomba teminatı sağlıyorsunuz.

Coca Cola'nın yaptığı reklâmlardan birinde aynen şöyle deniliyor: Coca Cola iç, İsrail'i destekle. Amerikan ürünlerini destekleyerek, İsrail'e destek verin'

Belçika'da, Sağlık Bakanlığı'nın bu ürünü içenlerde ciddi zehirlenmeler görüldüğünü ve bu içeceğin içerdiği maddeler nedeniyle alyuvarların eridiğini, dolayısıyla kansızlık meydana geldiğini bildirdiği Coca Cola, elde ettiği karının yüzde 50'sini de İsrail ordusuna aktarıyor.

Hindistan'ın geçtiğimiz yıl tamamen yasakladığı, Letonya'da ise okullardaki satışını tamamen, dışarıda ise çocuklara satışını yasakladığı Coca Cola firması, Filistin topraklarında katliam yapan İsrail'in de en büyük destekçisi.

EN FAZLA TÜKETENLER MÜSLÜMAN ÜLKELER

Yahudilerin yaşadığı alanlarda yaptığı reklamlarda, Coca Cola içenlerin aynı zamanda İsrail'e destek verdiği mesajı veren firma, elde ettiği karının büyük bir bölümünü ise Müslümanlardan karşılıyor. Yapılan araştırmalara göre Coca Cola içenlerin büyük bir bölümünü Müslüman ülkeler teşkil ediyor. Yani Müslüman ülkeler kendi elleriyle İsrail'e uçak, bomba, tank ve tüfek sevkiyatı gerçekleştiriyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 78
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Derdimi anlatamam-düşmanıyım Cola’nın

Uyandırmak görevim-yararı yok molanın

Çok severim kitaplarını Emily Zola'nın

Zararlı bir davranış-Cola’ya verme para

Yaşadığın müddetçe-sütü iç düşme dara

Süt içtim dilim yandı dilmde çıktı yara

Yetkilim duy sesimi-Cola’yı yurttan sürün

Sonsuza dek yok olsun-satılmasın bu ürün

O zaman Meyve suyu için Dimes en iyisidir bu türün

:D :D :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Derdimi anlatamam-düşmanıyım Cola’nın

Uyandırmak görevim-yararı yok molanın

Çok severim kitaplarını Emily Zola'nın

Zararlı bir davranış-Cola’ya verme para

Yaşadığın müddetçe-sütü iç düşme dara

Süt içtim dilim yandı dilmde çıktı yara

Yetkilim duy sesimi-Cola’yı yurttan sürün

Sonsuza dek yok olsun-satılmasın bu ürün

O zaman Meyve suyu için Dimes en iyisidir bu türün

:D :D :D

:cokkomik: efsane geri döndü :cokkomik:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi bir konuya açıklık getirelim: Cola'yı müslaman olduğumuz için İsrail'e duymamız gereken nefret dolayısıyla siyasal nedenlerle mi içmeyeceğiz, yoksa sağlıksız olduğu için mi?

Guzel bir soru :) Dun bir arkadasla konusdum kendisi Almanya'da ve bana diyorki sakin ama sakin Aldi ve Lidl'den yemek filan alma onlar Israil'e yardim ediyorlar :unsure: Dedim merak etme amerika iken Almanya'dan yemek almam zaten pahali :P

Soruna gelince bence Cola yada ona benzer sodalari icmeyin cunku saglikli degil ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dun bir arkadasla konusdum kendisi Almanya'da ve bana diyorki sakin ama sakin Aldi ve Lidl'den yemek filan alma onlar Israil'e yardim ediyorlar :unsure: Dedim merak etme amerika iken Almanya'dan yemek almam zaten pahali :P

:D

Soruna gelince bence Cola yada ona benzer sodalari icmeyin cunku saglikli degil ;)

ben zaten sağlıksız ve de lezzetsiz olduğu için asitli içecekler içmiyorum. ben daha çok asitsiz alkolü tercih ediyorum :D

şaka bir yana sevgili angel, burada mesele aslında sağlık falan değil. şimdi bir forumdaşımız yukarıya bir başlık açmış. buna o kendince şiir diyor ( bana sorarsan değil). bu temada bir kargaşa var. yıllardır aman ha cola içmeyin israil'e yardım ediyor deyip durdular. yani burda sağlık mağlık düşündükleri yok bunu söyleyenlerin.

ben biraz işletmeci sayılırım. uzun zamandır da şirketlerin mali ve finanansman işleriyle ilgili kafa patlattım ve zaten yaptığım iş de bağlantılı bu konularla. buradan hareketle söylüyorum ki, bir kere hiçbir şirket bir ülkeye yardım etme amacıyla kurulmaz. bunun tek bir örneği dahi yoktur. bu baştan aşağı bir palavradır.

ama birileri ısrarla çıkıp böyle sallaya sallaya atıp tutunca ben bunları söylemek zorunda kalıyorum. yanlış anlamasın kimse, yahudi falan da değilim, israil'le bir ilgim de yok. fakat gerçekçi olmak lazım.

ancak tekrar belirtmek isterim ki yukarıdaki kötü bir şiir değil; çünkü şiir değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:D

ben zaten sağlıksız ve de lezzetsiz olduğu için asitli içecekler içmiyorum. ben daha çok asitsiz alkolü tercih ediyorum :D

şaka bir yana sevgili angel, burada mesele aslında sağlık falan değil. şimdi bir forumdaşımız yukarıya bir başlık açmış. buna o kendince şiir diyor ( bana sorarsan değil). bu temada bir kargaşa var. yıllardır aman ha cola içmeyin israil'e yardım ediyor deyip durdular. yani burda sağlık mağlık düşündükleri yok bunu söyleyenlerin.

ben biraz işletmeci sayılırım. uzun zamandır da şirketlerin mali ve finanansman işleriyle ilgili kafa patlattım ve zaten yaptığım iş de bağlantılı bu konularla. buradan hareketle söylüyorum ki, bir kere hiçbir şirket bir ülkeye yardım etme amacıyla kurulmaz. bunun tek bir örneği dahi yoktur. bu baştan aşağı bir palavradır.

ama birileri ısrarla çıkıp böyle sallaya sallaya atıp tutunca ben bunları söylemek zorunda kalıyorum. yanlış anlamasın kimse, yahudi falan da değilim, israil'le bir ilgim de yok. fakat gerçekçi olmak lazım.

ancak tekrar belirtmek isterim ki yukarıdaki kötü bir şiir değil; çünkü şiir değil.

John Pemberton Coca Cola'yi bulan adam kendisi Amerikali. Amerikada dogdu ve sanirim orda'da oldu. Babasi James Clifford Pemberton Yahudi oldugu icin belkide boyle dusunuyorlar insanlar ? He bide unutmada galba arkadisi Coca Cola ismini bulmustu Frank M. Robinson di ismide :)

Rua zaten benim anlamadim neden hep boyle nefret ediyor insanlar . Tamam Politik yonden bakilirsa nedenler var ama butun yahudileri bir cuvalin icine sokmak cok yanlis. Her Ulkede iyisi kotu var, baris istiyen savas istiyen var ama insanlar genelde kolaydan almayi sevdikleri icin bazen sadece arastirmadan duyduklarina inanmayi terci ediyorlar .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Rua zaten benim anlamadim neden hep boyle nefret ediyor insanlar . Tamam Politik yonden bakilirsa nedenler var ama butun yahudileri bir cuvalin icine sokmak cok yanlis. Her Ulkede iyisi kotu var, baris istiyen savas istiyen var ama insanlar genelde kolaydan almayi sevdikleri icin bazen sadece arastirmadan duyduklarina inanmayi terci ediyorlar .

Sloganlarla düşünüyorlar çünkü. belli bir akımın etkisine derhal kapılıyırlar. bilgi edinme gereği duymadan acele fikirler ediniyorlar. yani kendi kafalarıyla düşünmek yerine bir topluluğa dahil olup o toplulukla bir olup, o topluluğun savlarını benimsemek çok daha kolay oluyor. böylece yanlız hissetmiyorlar, kendilerini daha güçlü ve savunma altında görüyorlar.

Ama Doris Lessing'in söylediği daha doğru değil mi :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

ya ya ya! her seyin sorumlusu bu hayatta coca cola

coca cola zaten amerikan firması tamam da bir marka sadece neden, nerden cıkıyo israile yardım yaptığı? müslüman olduğumuz için neden coca coladan nefret edelim anlamıyorum, bi ton yatırımı var müslüman ülkelere guzel projeleri var... neyse ben içiyorum diceim o:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

'Kola Kemik Düşmanı'

Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç,

içerisinde kafein bulunan kolanın sodyum açısından da zengin olduğunu belirterek, bir miktar kafein

ve aşırı miktarda sodyumun kemik kırılmalarına neden olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. İnanç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlıklı bir yaşamın güvenli besinlerle sürdürülebileceğini söyledi.

Güvenli besinin öncelikle besleyici değerini kaybetmemiş olması gerektiğini ifade eden İnanç, şunları kaydetti:

"İçerisinde kafein bulunan kola, sodyum açısından da zengindir.

Bir miktar kafein ve aşırı miktarda sodyum, kemik kırılmalarına neden olur.

Bir taraftan süt içirelim kemikleri koruyalım derken kola tüketimine göz yummak doğru değil.

'Yasaklansın' demeyi istiyorum ama yasaklar da doğru yere götürmüyor.

Mümkün olduğu kadar tüketilmemesi gerekiyor. Sağlıklı beslenmede kolaya yer yok.

Hele hele sporcuların kemikleri çok daha önemli. Kemiklerinizin kırılmasına razıysanız kola içebilirsiniz."

Karbonhidrat ve proteinlerin aynı anda tüketilmesinin zararlı olmadığını söyleyen İnanç, doğal besinlerin içerisinde protein,

karbonhidrat, vitamin ve minerallerin birlikte bulunduğunu belirtti.

İnanç, bunların boşuna bir arada yaratılmadığını ifade ederek, "Bunları böyle almak lazım.

Karbonhidrat ve proteini bir arada kullanmamak doğru değil. Çünkü, sütte de ette de protein var.

Yanında yediğimizi ekmekte de karbonhidrat var.

Bu bilimsel olarak doğru değil" dedi.

Prof. Dr. Neriman İnanç, besinlerin hem fiziksel hem kimyasal hem de mikrobiyolojik açıdan temiz ve bozulmamış olması

gerektiğini kaydetti.

Neriman İnanç, besinlerin virüsleri, bakterileri ve zararlı mikroorganizmaları taşıyabildiğini belirterek,

"Bunlar bazen vücudumuzun bazı bölgelerine yerleşerek felç, menenjit gibi hastalıklara neden olabiliyor.

Elimde ülkemizdeki bu hastalıklarla ilgili veri yok ama ABD'de her yıl 76 milyon insan bu bakterilerden hastalanıyor,

5 bin insan ise ölüyor" diye konuştu.

Besinlerin cam parçası, metal, kıymık, saç gibi bazı fiziki maddelerle de kirlenebildiğine dikkati çeken İnanç,

şunları kaydetti:

"Besinleri sakladığımız kaplar, çözülme sonucu oluşan bazı metaller, tarım ilaçları,

iyi durulanmayan bazı kaplardan geçen deterjanlar, ambalajlarda kullanılan renkli plastikler,

kimyasal olarak besinlerin kirlenmesine neden oluyor.

Belki de en önemlisi besinin bileşiminde doğal olarak bulunan zehirli maddelerdir.

Örneğin, yeşillenmiş patateste bulunan 'solanim' maddesinin toksik, zararlı etkisi var.

Besinlerin uygun koşullarda saklanamaması veya hijyenik koşulların yeterince sağlanamaması sonucu oluşan virüsler,

küfler de biyolojik kirlenmeye neden oluyor.

Bu kirlenmelerden arınmış besinleri almak zorundayız.

Aynı zamanda bunu elde edebilecek ekonomik güce sahip olmalı ve bu alımın sürekliliğini sağlamalıyız."

İnanç, bir şeker hastasının, kullanacağı besindeki şeker oranını bilmesinin sağlık için gerekli olduğunu belirterek, bunun

için de etiketlemenin yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi.

Bir ürünün güvenliği ile kalitesinin farklı şeyler olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. İnanç, güvenlikten taviz vermenin mümkün

olmadığını ancak kalitenin tüketicinin tercihine göre değişebileceğini kaydetti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece bir cola sagliga zararli degildirki asitli tum icecekler sagliga zararlidir.. Madem bir boykot dusunuyorsunuz tum asitli icecekleri boykot edin .. Dogal icecekler dururken asitli ve sentetik boya katkisi olan iceceklerden uzak durun derim..

Saygilar ve saglik dolu gunler dilegiyle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Coca Cola dünyanın en çok içilen içeceği olarak rekorlar kitabına girmiştir. Demek ki insanlar içecek olarak en çok Coca Cola yı beğenmişler. Pepsi-Cola, Cola_turka vb... gibi diğer cola markalarından da tadı çok farklıdır, hemen anlaşılır... Üretimi basbaya zeka işidir, üstün zeka gerektirir, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dehalarıda yahudi kökenlidir. Einstein, Isaac Newton vb... internetten birçoğuda bulunabilir. Daha güzel bir tad varsa buyrun soyleyin onu içelim... Şu ana kadar Coca Cola yüzünden bir hastalığa yakalanan, zehirlenen, zarar gören birine rastlamadım, ha şimdi şu var bu var diyecekler çıkar, ama genelden bahsediyorum, özelden deil, her tür yiyeceğin içeceğin bir bünyeye göre zararları olabilir. fakat ben cola dan midesi delinen kemikleri eriyen birini bilmiyorum. (içinde şeker var, kafein var falan filan demeyin ne dediğimi anlayın). Canavar gibi için colayı bişey olmaz. Neyin tadını beğeniyorsanız onu için, bu devirde cola içmeyin ayran için gibi saçmalıklarla uğraşmayın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Coca Cola dünyanın en çok içilen içeceği olarak rekorlar kitabına girmiştir. Demek ki insanlar içecek olarak en çok Coca Cola yı beğenmişler. Pepsi-Cola, Cola_turka vb... gibi diğer cola markalarından da tadı çok farklıdır, hemen anlaşılır... Üretimi basbaya zeka işidir, üstün zeka gerektirir, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dehalarıda yahudi kökenlidir. Einstein, Isaac Newton vb... internetten birçoğuda bulunabilir. Daha güzel bir tad varsa buyrun soyleyin onu içelim... Şu ana kadar Coca Cola yüzünden bir hastalığa yakalanan, zehirlenen, zarar gören birine rastlamadım, ha şimdi şu var bu var diyecekler çıkar, ama genelden bahsediyorum, özelden deil, her tür yiyeceğin içeceğin bir bünyeye göre zararları olabilir. fakat ben cola dan midesi delinen kemikleri eriyen birini bilmiyorum. (içinde şeker var, kafein var falan filan demeyin ne dediğimi anlayın). Canavar gibi için colayı bişey olmaz. Neyin tadını beğeniyorsanız onu için, bu devirde cola içmeyin ayran için gibi saçmalıklarla uğraşmayın...

Hadi canımmm, başka derdin var mı :lol:

Dünyadaki gelmiş geçmiş en büyük dehalar yahudidir. Cola da sağlığa zararsızdır. Bol bol için.

Başkaa...

Cola içmeyin müslüman kalın diyenler vardı daha düne kadar. Şimdi bir de bunlar çıktı. Hadi bakalım buyrun burdan yakın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyadaki gelmiş geçmiş en büyük dehalar yahudidir. Cola da sağlığa zararsızdır. Bol bol için.

Başkaa...

Cola içmeyin müslüman kalın diyenler vardı daha düne kadar. Şimdi bir de bunlar çıktı. Hadi bakalım buyrun burdan yakın.

Gene tekrarliyorum, dünya ya gelmiş geçmiş en büyük dahiler yahudiler arasından çıkmıştır, Sen istemesen de RUA, öğrenmek istersen açıp bakarsın aratırsın google dan, bir kaç isimde yazdım yukarda, ne yazık ki durum böyle, cola da bir dahi işidir ve dünyada bir numaradır. Hakkını ver canımı ye...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başkaa...

Ayrıca ben çıkmadım, yorum yazdım, bunu da böyle bil...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Coca Cola dünyanın en çok içilen içeceği olarak rekorlar kitabına girmiştir. Demek ki insanlar içecek olarak en çok Coca Cola yı beğenmişler. Pepsi-Cola, Cola_turka vb... gibi diğer cola markalarından da tadı çok farklıdır, hemen anlaşılır... Üretimi basbaya zeka işidir, üstün zeka gerektirir, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dehalarıda yahudi kökenlidir. Einstein, Isaac Newton vb... internetten birçoğuda bulunabilir.

:) Coca Cola'nın üretiminin üstün zeka gerektirdiğini nereden çıkardın bu birincisi. Bir ikincisi Coca Cola'nın bir yahudi tarafından üretilmeye başlandığını nereden çıkardın ?

Bugün The Coca-Cola Company'nin en büyük hissedarının yahudi olması bu ürünün ilk olarak bir yahudi tarafından üretildiği anlamına mı geliyor ? Yani bugün Tekel'in sahibinin bir ingiliz olması. Tekel 2000'nin bir ingiliz tarafından üretilmeye başlandığı anlamına mı gelir ?

Coca Cola'nın formulünün ilk sahibi Doc Pemberton'dur. Coca Cola'yı üretmeye başlayan kişi ise Frank Robinson'dur.Coca Cola'yı tüm Amerika'ya yayan kişi ise Asa Candler'dir. Doc Pemberton ve Frank Robinson , alkol karşıtı iki hristiyandır. O yıllarda Amerika'da güçlü bir alkol karşıtı hristiyan lobi vardır. Bu lobinin yoğun faaliyetleri ABD'de ünlü Alkol üretim ve satış yasağını başlatacaktı ilerleyen yıllarda . Bu iki fanatik hristiyan, henüz sinemaların falan olmadığı yıllarda, insanların yaygın sosyal mekanları olan cafe barlarda, tüketilecek alkolsüz bir ideal tat amacıyla çalışırlarken Pemberton bugün coca cola'nın özütü olan şurubu buldu.

Kuzeyli bir iş adamı, aynı zamanda Kilise görevlisi olan Asa Candler'in şirketi satın almasıyla, coca cola, önce tüm amerika'ya ardından dünyaya yayıldı.

Kısacası Coca Cola bir "yahudi deha" sı değildir.

The Coca Cola Company gerek coca-cola gerekse ürettiği diğer ürünlerle ABD'nin en büyük şirketlerinden birisi haline gelmiş, ardından borsada hisseleri satılmaya başlamış. Ve en büyük hissede bir yahudi iş adamının eline geçmiştir.

Zaten The Coca Cola company'nin pazarda mutlak egemen olduğu ürünüde hala coca-cola dır. Yani Pemberton ve Robinson tarafından üretilen ürün. The Coca Cola Company, Pemberton'un eczanesinde geliştirdiği şuruptan sonra, onun kadar başarılı ve pazarda tek olabilecek bir ürün üretememiştir.

Artı, ben sana yahudi asıllı olmayan yüzlerce deha da sayabilirim. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dehalarının yahudi asıllı olduğu iddiasını boşlamak için.

Şu ana kadar Coca Cola yüzünden bir hastalığa yakalanan, zehirlenen, zarar gören birine rastlamadım, ha şimdi şu var bu var diyecekler çıkar, ama genelden bahsediyorum, özelden deil, her tür yiyeceğin içeceğin bir bünyeye göre zararları olabilir. fakat ben cola dan midesi delinen kemikleri eriyen birini bilmiyorum. (içinde şeker var, kafein var falan filan demeyin ne dediğimi anlayın). Canavar gibi için colayı bişey olmaz. ..

Canavar gibi cola içersen ne olur ? Öncelikle o canavar gibi içtiğin coladaki şekeri yakacak şekilde canavar gibi çalışmıyorsan bir beden işinde. Obez olursun (coca cola+ fast food = milyonlarca obez Amerikan vatandaşları). Barındırdığı asitle miden zarar görür. Vucudunun tek göreceği zarar zehirlenmek ya da ölmek değildir di mi ? Aşırı tüketimi zararlı olan gıdaların acısı vucutta genelde hemen çıkmaz. İlerleyen yaşlarda acısı çıkar. Coca Cola hiç şüphesiz en güzel koladır. Oldukça güzel bir içecektir. Ancak aşırı tüketimide bir o kadar zararlıdır. Vucuda ne gibi zararlar verdiğinide sen doktorların açıklamalarıyla "google'da" bulabilirsin. Bu ürünün sakat tarafı, şurubun bileşenlerinden birisinin dünyada en çok bağımlılık yapan ürünlerden birisi olmasıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Coca Cola'dan özellikle bahsetmiyorum; kolalı içeceklerin çoğunda bulunan kafeinin önemli bir özelliği kalsiyum emilimini engellemesidir. Tabii ikinci özelliği de alışkanlık, az da olsa bağımlılık yapması...

İkincisi kolaya tuz ekleniyor. Bu hiç etik değil. İçtikçe içilsin diye.

Şekerin de yoğun olduğunu düşünürsek, gerçekten de azı karar. Canavar gibi içmemekte fayda var... :)

Fakat şu var. "Dünyada lezzetli ne varsa zararlı, faydalı ne varsa tatsız kardeşim yaaa!" denir, haklılık payı yok değil. Fakat damak zevkini şartlandırmaktan kaçınılırsa bu aşılır. Bence pırasa, lahana, karnabahar hiç de lezzetsiz şeyler değil. Tabii insanlar kıtlık görmedi, ağaç yapraklarını yemedi de ondan... Bir de bir şeyi illa zararlı, kötü diye lanse ettikçe insanlarda merak ve meyil oluşuyor.

"Kola zararlı, aman içme!" diyeceksin ki, çocuk zararlı olduğu söylenen, yasaklanan bir şeyi içmekle bu eğilimini tatmin edecek. "Kolayı canavar gibi iç, aman yalnız alkol içme" dersen kolayı bırakır alkolü dener. :)

Kola zararlı çocuklar, aman içmeyin. kemiklerinizi eritir, midenizi deler! :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fakat şu var. "Dünyada lezzetli ne varsa zararlı, faydalı ne varsa tatsız kardeşim yaaa!" denir, haklılık payı yok değil.

Hem faydalı hem lezzetli olanda çoktur da. şöyle bir gerçek var, bağımlılık yapan bütün bitki ve bitkiden elde edilen maddeler vucuda direk yahut aşırı tüketimde ciddi zarar veren maddelerdir.

Alkol, kafein, nikotin, bütün uyuşturucular. Bu aslında doğal açıdan olmaması gereken bir durumdur. Vucuda ciddi zarar verebilen maddelerin dopamin, serotonin, endorfin salınımını arttırıp beyinde zevk ve mutluluk hissi oluşturması. Bu biyolojik açıdan dengesiz bir durumdur. olağan ve normal dışıdır. Evrimin bize öğrettiğine göre omurgalılar zararlı olan maddelerin vucuda kabulune karşı uyarı sistemleri geliştirmişlerdir. şekil, koku, renk, tat gibi unsurlara verilen içgüdüsel tepkiler omurgalıları bu maddeleri içeren bitkileri tüketmekten alıkoyar. Bu açıdan bakınca, savunma sistemini zayıflatan etkisiz hale getiren uyuşturuculara ve iç organlarda tahribat yaratan alkol ve nikotine karşı, kaçınma yerine şiddetli bağımlılık oluşması.

Nikotin, alkol, uyuşturucu maddeler. şimdi bunlar vücudun sağlıklı işleyiş açısından ihtiyaç duyduğu maddeler değildir. Tüketimlerinin vucuda herhangi bir yararı yoktur biyolojik olarak. Alkol aşırı tüketim halinde diğerleri ise kullanıldıkları dozla aynı oranda direk zarar verirler. O halde vucudun ve beynin kaçınma geliştirmiş olması gerekirdi. toksinlere karşı olduğu gibi. Zehir içeren bir madde tükettiğinizde, yani zehirlendiğinizde ilk belirtileri nelerdir ? Kusma ve ishal. Yani vucut bu maddeyi bir an önce dışarı çıkarmaya çalışır. Kusma ile mideyi boşaltır, şiddetli ishal ile bağırsak emişini durdurur, bağırsakları boşaltır, kandaki antitoksinler, toksinlere karşı saldırıya geçer.

Fakat vucuda bu kadar zararlı olan maddelere karşı kaçınma yerine, bağımlılık gelişmesi. doğal açıdan açıklanamaz , anormal bir durumdur. Defo gibi birşey.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben coca cola nın yasaklanmayı gerektirecek kadar zararlı olan bir içecek olmadığını anlatmaya çalışıyorum, yüksek tansiyonu olan biri ayran turşu suyu şalgam suyu içemez ise, karaciğeri sağlam olmayan biri alkollü içecek içemez ise, coca cola nında ancak bu kadar zararları vardır demek istiyorum. Zehirlenip ölmek tanımını bu yüzden yaptım. İçinde insan sağlığını tehdit eden maddelerin bulunduğunu hiç sanmıyorum. Cola zararlı ise, içilmemesi için sloganlar atılacak ise:pepsi cola, cola turka, fanta, yedigün, sprite, seven up, çamlıca, tamek, aroma, cappy, tang, çay, kahve, tüm alkollü içecekler hapsinin yasaklanması lazım. 30 senedir canavar gibi içiyorum bişey olmadı. Benim anlayamadığım içilmemesi gereken o kadar şey varken şu cola üzerine soylenen laflar. Tek sebebi gelirlerini İsraile falan bağışlıyormuş falan fıstık, olay colanın sahibinin babasının yahudi kökenli olmasına kadar götürülmüş. Ey yurdum insanı, o zaman benzin de almıyacaksın, ceplede konuşmicaksın, tüm yabancı teknolojiyi kullanmicaksın sadece cola içmeyerek israile yardımı kesmeyi düşünürsen zeka seviyenden şüphe ederim. kendi sınırlarımız içerisinde çıkan yangınları söndüremeyip israilden itfaiye helikopterlerin gelmesini, depremde enkazları kaldırmak için israilden malzeme beklediğimiz günleri unutmayın. Ben yahudi deilim, hristiyanda deilim, İsrailli hiç deilim, ama gerçekler acıtır, bizim dünya hizmetine teknolojiye kattığımız hiç bir şey yoktur, kendi kendine yaşayamaz bir milletizdir, hep dışarıya bağımlı hep muhtaç milletiz. Yahudiler ne yazıkki dünyanın en zeki milletiymiş bunu ben söylemiyorum istatistikler söylüyor, hatta yahudilerin avrupalı ırklardan 6 kat daha zeki olduğu söyleniyor, daha sonra koreliler ve ruslar geliyor. zekada insan beyin kabuğunun kıvrımlı olması, iklim, beslenme, eğitim, genetik özellikler falan önemli...*****

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

*********** Örneğin, Cola seven biri, haftanın 4 günü, günde 2 bardak içerse (makul bir içim miktarı vermek için örneklerdim)ve içmemesi gereken özel bir sağlık sorunu yoksa, ne zarar görebilir ? içindeki fosforik asit kalsiyum emilimini azaltır kemikleri zayıflatır, asiti mideyi deler gibi saçmalılklarla beni güldürmeyin, karşımda komik duruma düşmeyin. meyan köklerini ezerken fareleride ezip içine katıyorlar, rengini vermek için böcek kullanıyorlar gibi, sanki diğer gıda maddelerinin üretiminin başından sonuna kadar teftiş edip onaylamış gibi örnekler de vermeyin. en basitinden aldığnız ekmeğin üzerinde farelerin dolaşmadığını, hamurların unların içine idrar boşaltmadıklarını nerden biliyorsunuz ? yada lüks bir lokantaya gidip yemek sipariş ettiğinizde orada asgari ücrete talim eden garsonların isyankar duygular içerisinde yediğinizin içtiğinizin içine tükürmediklerini nerden biliyorsunuz ? Lahmacuncuların, pidecilerin tuvalete gittikten sonra ellerini yıkadıklarını nerden biliyorsunuz ? Coca-Cola nın üretimindeki hijyeniğe bir çok tüketim maddesinden daha çok güveniyorum, her türlü pisliği yiyip içtikten sonra hastalığım varsın coladan olsun ama henüz olmadı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu aslında doğal açıdan olmaması gereken bir durumdur...... Evrimin bize öğrettiğine göre omurgalılar zararlı olan maddelerin vucuda kabulune karşı uyarı sistemleri geliştirmişlerdir....... Fakat vucuda bu kadar zararlı olan maddelere karşı kaçınma yerine, bağımlılık gelişmesi. doğal açıdan açıklanamaz , anormal bir durumdur.

Bence ilginç ve irdelenmesi gereken bir konu bu. Söylediklerin elbette doğru. Zaten nikotini ele alırsak, tütün bitkisinin yaprak bitlerinin özsuyunu emmelerine karşı geliştirdiği bir zehirdir. İnsandan başka tütünü tüketen bir canlı da yoktur. Ne yaprak bitleri, ne yaprak kesen karıncalar, ne diğer böcek larvaları bu bitkiyi tüketmez. İnsan defolu bir tür dersen, bu doğru olabilir. Kedi sevdiğini önceden söylemiştin, sigara dumanından ne denli rahatsız olduğunu mutlaka görmüşsündür. Sigara dumanı kedinin normalde ifade belirtme becerisi olmayan yüzünde tiksintiye çok benzeyen tuhaf bir ifade oluşturur. Afyonu ele alırsak, herhalde afyon bitkisinin kabuğunu hiç bir hayvan kemirmiyor ve akan özsuyunu içmiyordur. Fakat alkol içeren bazı tropikal meyveleri yiyip sarhoş olan hayvanlar var.

Bir de acı biber konusu var. Biber acısı da bitkinin bir savunma mekanizmasıdır. Fakat insan türü kaçınması gereken ve diğer hayvanların yemediği bibere nasılsa adapte olmuş ve iyi de etmiş. Ki aslında insan doğadaki yiyecekleri yeyip yememeye diğer hayvanlara bakarak karar vermiştir, çok büyük ölçüde... Biberin antibakteriyel etkisinden ise bilmeden (veya zamanla farkına vararak) faydalanmış. Aynı şey peynir küfü için de geçerli. Başka küflenen gıdalar son derece toksik olabilir. Fakat yeşillenmiş peynirin antibiyotik etkisinin oldukça eskiden farkına varılmış.

Kısacası doğada gerçekten aslında karmaşık mekanizmalar çeşitlenmiş. Doğayı irdelemek sonsuz bir uğraşı kaynağı, zevkli, heyecanlı bir serüven, doğayı sevmek sevgilerin en güzeli bence... Doğa olmadan hangi sevginin anlamı olur? Bir canlı türünün neslinin tükenmesi, bu gezegendeki yaşam macerasının noktalanması benim için hüzünlerin en büyüğüdür...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aldığnız ekmeğin üzerinde fareler....unların içine idrar...... asgari ücrete talim eden garsonlar...... Lahmacuncuların, pidecilerin......
:lol::lol:
Coca-Cola nın üretimindeki hijyeniğe bir çok tüketim maddesinden daha çok güveniyorum......

Öyle haklısın ki, ne diyeyim... Aşırı derecede haklısın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.