Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Cochineal (Cola'ya Rengini Veren Böcek)

Gece Yağmuru

Önerilen İletiler

• 5 ay sonra...
  • Cevaplar 78
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Ben böcek oldugunu bilmiyordum ama cooooooooooooook yillar öncesinden biraktim cola tüketimini,heralde böcekten artik eser kalmamistir bende.

Yazilanlara saka diyemiycem yoksa cok soguk bir saka olmus olur.Mümkün oldugunca tanidik bildige anlatmak ve vazgecirtmek lazim.

Bende colayi bitkiden elde ediliyor saniyordum,vay bee!

saygilarla :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gece'm;Naaptın sen senaristim Adana'lım..:w00t::D Kolaya rengini vern o böcek değildir ve hatta onun kullanıldığı bence yalandır..

Öncelikle şunu yazmışsınız:''Coca Cola'nın bir sır olarak saklanan özütünde ne var bilinmiyor..''Ok,bilinmiyor ve sırf bu bile sizin iddianızı çürütüyor arkadaşlarım.Bu Coca Cola'ya ait bir sırsa ve o sırrın içinde kullanılan bu böcekse diğerleri nasıl o rengi yakalıyor..;)

Ben size anlatmaya çalışayım,tabi bildiğimce:

Kola karamel özütlü bir içecektir.Yani şeker yakılarak,karamel elde edilir ve rengini bu karamelden alır.Diyetlerde kolanın yasaklanması da ağırlıklı olarak içinde barındırdığı bu hatırı sayılır şeker miktarıdır.Yani kolanın renklendiricisi yanmış şeker (Karamel) dir..

BAşka bir açıdan bakacak olursak bir de şu dikkatimi çekiyor:

Piyasada bir sürü kola markası varken,neden hep ve sadece Coca Cola'ya yükleniliyor,bunu hiç düşündünüz mü..?Kimileri dini açıdan yaklaşıyor,kimileri politik,kimileri sağlık..vs..Amerikan malına tepkiyse Pepsi'de Amerikan malı,esamesi okunmuyor.Politikse daha bir dolu yabancı marka dolu piyasamızda,sağlıksa hepsi aynı halt..:closedeyes: Bu konuda benim midemi bulandıran bir teorim var:

Bence Coca Cola'nın en büyük rakibi PEPSİ,çoğunlukla internet ve mail yoluyla rakibini karalayacak haberler çıkartıyor.Biraz objektif bakarsanız sizde bunu farkedersiniz sanırım..

Yabancı markayı protesto mu edicez,buyrun hiçbirini içmeyelim.Bize ait mükemmel bir içeceğimiz var (Gerçi gaz yapıyor ama..:) ) Ayran içelim yaw..Coca Cola neyse Pepsi'de o,bunu bilelim yeter..

Sevgilerimle..:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Size katiliyorum sayin Taurismutis,Coca-cola böcekle renklendirilmiyor yani icinde herhangi bir böcek maddesi yok.

Coca-cola;Seker,su,Koffein.fosfor(E338),tatlandirici,kokaini alinmis kola yapragi ve kola cekirdegi,karamelden eldeedilen bir icecektir.

Coca-Cola ilk defa 1886 yilind Eczaci John S. Pemperton tarafindan bas agrilarina veyorgunluga karsi bir önleyici olarak kola cekirdeginden icecek seklinde yapildi ve bugünlere kadar geldi.

COCHINEAL,gercekten bir böcek türü ve kaktüslerde asalak olarak yasiyor.Ve boya maddesi olarak kullaniliyor(E120)Carminic asid.

Cochineal konusundaki gercekler ise tamamen farkli.Bu gercekler genelde bayanlari cok yakindan ilgilendirmektedir.

Cochineal bir boya maddesi oldugu icin genelde kozmetik sanayiinde cok yaygin olarak tüketilmektedir.

Sac ve Cit bakimlarinda,

Rujlarda,

Yüz pudralarinda,

Alliklarda kullanilan boya maddesi E120 allerjik vakalara yol acabiliyor ve ayni zamanda bebekler icin cok zararli olarak degerlendiriliyor.

Daha fazla bilgi almak isteyen arkadaslar,google girip COCHINEAL'i tiklasinlar.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Size katiliyorum sayin Taurismutis,Coca-cola böcekle renklendirilmiyor yani icinde herhangi bir böcek maddesi yok.

Coca-cola;Seker,su,Koffein.fosfor(E338),tatlandirici,kokaini alinmis kola yapragi ve kola cekirdegi,karamelden eldeedilen bir icecektir.

Coca-Cola ilk defa 1886 yilind Eczaci John S. Pemperton tarafindan bas agrilarina veyorgunluga karsi bir önleyici olarak kola cekirdeginden icecek seklinde yapildi ve bugünlere kadar geldi.

COCHINEAL,gercekten bir böcek türü ve kaktüslerde asalak olarak yasiyor.Ve boya maddesi olarak kullaniliyor(E120)Carminic asid.

Cochineal konusundaki gercekler ise tamamen farkli.Bu gercekler genelde bayanlari cok yakindan ilgilendirmektedir.

Cochineal bir boya maddesi oldugu icin genelde kozmetik sanayiinde cok yaygin olarak tüketilmektedir.

Sac ve Cit bakimlarinda,

Rujlarda,

Yüz pudralarinda,

Alliklarda kullanilan boya maddesi E120 allerjik vakalara yol acabiliyor ve ayni zamanda bebekler icin cok zararli olarak degerlendiriliyor.

saygilarla

Desene durum daha vahim..:w00t::D Yüzlerine,gözlerine ve en önemlisi ağızlarına böcük sürüyorlar..:sick:;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben uc yildan beri bunu biliyordum,hatta bizzat yerinde ogrenmistim,caco cola'nin fabrikasina yaptigimiz gezide

tarihini izlemistik,

Durust olayim,kola hayatimin vaz gecilmez parcasi

ve ben bunu bilerek iciyorum.......

Asla da vazgecemem :unsure:

yani cola böcüklümü demek istiyorsunuz??

saygilarla

:lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bi önceki karalama kampanyasında;Sözde içine konan meyan köklerinin,arasındaki fare ve sıçanlarla beraber sıkılarak karışıma eklendiği söyleniyordu..

Böcüük,fare ve sıçan..Desenize kola bir protein kaynağı..:w00t::D:sick:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen şu aşağıdakileri bir oku arkadaşım..;)

Gece'm;Naaptın sen senaristim Adana'lım..:w00t::D Kolaya rengini vern o böcek değildir ve hatta onun kullanıldığı bence yalandır..

Öncelikle şunu yazmışsınız:''Coca Cola'nın bir sır olarak saklanan özütünde ne var bilinmiyor..''Ok,bilinmiyor ve sırf bu bile sizin iddianızı çürütüyor arkadaşlarım.Bu Coca Cola'ya ait bir sırsa ve o sırrın içinde kullanılan bu böcekse diğerleri nasıl o rengi yakalıyor..;)

Ben size anlatmaya çalışayım,tabi bildiğimce:

Kola karamel özütlü bir içecektir.Yani şeker yakılarak,karamel elde edilir ve rengini bu karamelden alır.Diyetlerde kolanın yasaklanması da ağırlıklı olarak içinde barındırdığı bu hatırı sayılır şeker miktarıdır.Yani kolanın renklendiricisi yanmış şeker (Karamel) dir..

BAşka bir açıdan bakacak olursak bir de şu dikkatimi çekiyor:

Piyasada bir sürü kola markası varken,neden hep ve sadece Coca Cola'ya yükleniliyor,bunu hiç düşündünüz mü..?Kimileri dini açıdan yaklaşıyor,kimileri politik,kimileri sağlık..vs..Amerikan malına tepkiyse Pepsi'de Amerikan malı,esamesi okunmuyor.Politikse daha bir dolu yabancı marka dolu piyasamızda,sağlıksa hepsi aynı halt..:closedeyes: Bu konuda benim midemi bulandıran bir teorim var:

Bence Coca Cola'nın en büyük rakibi PEPSİ,çoğunlukla internet ve mail yoluyla rakibini karalayacak haberler çıkartıyor.Biraz objektif bakarsanız sizde bunu farkedersiniz sanırım..

Yabancı markayı protesto mu edicez,buyrun hiçbirini içmeyelim.Bize ait mükemmel bir içeceğimiz var (Gerçi gaz yapıyor ama..:) ) Ayran içelim yaw..Coca Cola neyse Pepsi'de o,bunu bilelim yeter..

Sevgilerimle..:clover:

Sac ve Cit bakimlarinda,

Rujlarda,

Yüz pudralarinda,

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yav arkadaşlar rengini böcek verse ne olur. Böcek içmiş olmazsınızki :)

Ancak cola'nın renklendirilmesinde bu böceğin kullanıldığı tespit edilmiştir. arkadaşlarımız coca cola şişesinin arkasında yazan içindekiler kısmını referans almışlarda. Gizli özütün yani formulun şu ana kadar çözülen parçalarından birisidir bu.

Bu böcek sadece colada falan değil, gıda ve kozmetik sektöründe en çok kullanılan "kırmızı renk için" renklendiri maddelerin elde edildiği bir böcektir.

böceği falan boşverin. Coca cola "Coca" bitkisinden yapılır. Coca bitkisi bize tanıdıktır çünkü Coca bitkisinden üretilen bir başka ürün Kokain dir.

"Kokaini alınmış kola yaprağı" şöyle diyelim, Şirket kuntizlik yapmaktadır. Zira coca ve cola yaprağı iki farklı bitkidir. bu yüzden adı Coca-Cola dır. Kokaini alınmış kola yaprağı tanımı aldatıcıdır. Zira bileşimin diğer madde Coca kokainin yapıldığı hammededir. Bolivyadaki koka üreticilerinin sendikası Coca Cola'nın gizli formulunde mutlaka ham coca yaprağı kullanıldığını iddia ediyor. Şirket ise yüzlerce avukatıyla sendikaya dava açarak, şirket sırlarını ihlal edici davranışta bulunmakla itham ediyor ve yaptırım gücünü kullanıyor.

hepimiz köylerde falan kullanılan haşhaşı biliriz. Haşhaş çöreği ve katmeri yapılır. Boş haşhaş çekirdeklerinden yapılır. Ancak buna rağmen yedikten sonra üstümüze bir rehavet çöker. Ve anadoluda ramazan ayında haşhaş çöreği yada katmeri yapmazlar.

Çocukken İzmir'e köye gittiğimde o pişmemiş çiğ haşhaş çekirdeklerini civcivlerini gezdiren tavuğa atmıştım yediler bir saat sonra tavuk yan yatmış bir şekilde can çekişiyordu bütün civcivlerde kaskatı kesilmiş bir şekilde ölmüştü.

Cola içeceğinde kola yaprağından kokain hammadesi çekilmiş olsada onun bağımlılık yapan özelliği kaybolmaz. Çünkü bağımlılık yapan madde bitkiden emilip kullanılamaz. Bu çay içinde geçerlidir, tütün içinde, dişi hint keneviri içinde, coca içinde.

Neden Coca Cola şirketine yükleniliyor dersek. Coca Cola hammadesi dünyada sadece Kolombiyada yetişen coca bitki tarlalarında pazarını korumak için, Kolombiya Ölüm Mangaları (AUC) adlı katliam örgütünü desteklemiştir. Bunun yanında şirketin dünyada amerikan çıkarları için sürdürülen kirli savaşlarda olan parmağı defalarca deşifre edilmiştir.

bu sevimli sirketin kolombiya'da da fabrikalari vardir. bu fabrikalarda isciler sendikal orgutlenmeye gitmeye calismislardir. bu global sirket bundan hoslanmamistir. sonra tuhaf seyler olmaya baslamistir. fabrikalar, isletmeler paramiliter auc cetesi tarafindan isgal edilmis, isciler sendika uyeliginden istifaya zorlanmis, sonra da sinaltranial sendikasinin liderleri birer birer oldurulmustur. 90larin basinda beri bu sendikanin toplam 8 lideri oldurulmustur. tabii paramiliter orgut baska, the coca cola company baskadir. global sirketimizin bir kabahati elbette yoktur.

zaten sirket de bu konuda kolombiya'da yilda ortalama 100 sendikacinin olduruldugunu soyleyerek bu konudaki suclamalari uzerine kondurmamakta. ancak sendikacilarin coca colanin isletmelerinin icinde ve toplu sozlesme gorusmeleri yapilirken oldurulmus olmasi ve cinayetlerden sonra sinaltranial'in uye sayisinin tam da tccc'nin istedigi gibi yari yariya azalmis olmasi da ilginc ayrintilar olarak duruyor bi kenarda.

dünya sosyal forumu bu sebeple bu sirkete karsi boykot cagrisi yapti. ayrinti icin http://www.colombiasolidarity.org.uk/...campaign.html

Bunun haricinde, İkinci Dünya savaşında şirket Nazileri desteklemiş. Amerikada kurulan Amerikan Nazi Partisinin finasörleri arasında yeraldı.

Şirket Hindistanda su kaynakları izinsiz kullandığı ve kirlettiği için kendisini protesto eden insanların üstüne özel güvenlik görevlileriyle saldıracak ve yüzlerce kişiyi yaralıyacak kadarda pervasızdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

bende diyordum ne güzel herkes hem fikir insanlarımız bazı şeylerin farkına varıyor, ama birkaç zekasızda aramızda yok değil...

buraks sen iyimisin cocacola nın yahudilerin ve israile ait olduğunu anlamak için kanıta gerekmi var bu kadarmı kafanız çalışmıyor, israil vatandaşı olupta yahudi olan herhangi bir hamal veya bakkal gördünüzmü!!?

neden hepsi doktor veya çok üstdüzey yönetici oluyor, saf olma buraks aç gözünü uyumaaaa!!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bende diyordum ne güzel herkes hem fikir insanlarımız bazı şeylerin farkına varıyor, ama birkaç zekasızda aramızda yok değil...

buraks sen iyimisin cocacola nın yahudilerin ve israile ait olduğunu anlamak için kanıta gerekmi var bu kadarmı kafanız çalışmıyor, israil vatandaşı olupta yahudi olan herhangi bir hamal veya bakkal gördünüzmü!!?

neden hepsi doktor veya çok üstdüzey yönetici oluyor, saf olma buraks aç gözünü uyumaaaa!!!!!

Bakkal gördümde hamal görmedim belki baska bir isim altinda calisiyorlardir.

:chris:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Ya arkadaşlar fazla bir mantık göremedim ben bu işte. Yani böcekleri ezip suyunu çıkarırsanız bir sürü hayvansal protein karışır o suya. Bu kadar proteini ayırmak filan zor. Neyse, imkansız değil, ayrıldı diyelim. Eser miktarı illa kalır, böceklerin bir sürü feromonu var, bilmem organik molekülleri var, bunların eser miktarı kalır ve bir laboratuar incelemesiyle illa ki bulunur. Bir rapor, bir laboratuar sonucu gerek. Ne kadar proteinler ayrıştırılsa bir bulgu mutlaka bulunur.

Benim anlamadığım, hadi Coca Cola formülünü gizliyor diyorlar. Diğerlerinde böyle bir gizlilik yok. Ben Pepsi ile Coca Cola arasında vahim bir farklılık da görmüyorum. O kadar gizli lanet bi formül değil yani. Olsa olsa bir gelenek, karışım oranı filan. Hiç "Pepsi formülünü gizliyor" dendiğini duymadım. "Kolanın formülü gizleniyor" dendiğini hiç mi hiç duymadım.

Bu ürün Çin'de filan üretilse anlarım, adamlar zaten böcek yiyor da, Amerika'da filan bu işler öyle gizli kalmaz, ne canavar gazeteciler var, şıp diye ortaya çıkarırlar. Bu mesele anca züğürdün çenesini yoruyor gibime geliyor.

Bilimsel olarak koladaki kafein kalsiyum emilimini azaltarak kemiklere zarar verir. Budur yani, kolanın zararını bilmek istiyorsanız budur. Peynirli tostla kola içmeyin, tüm kalsiyum boşa gider. Aynı şey kahve için de geçerlidir. Kemikleri gelişmekte olan çocuklar ve zayıflamakta olan yaşlılar daha çok kalsiyuma gereksinim duydukları için özellikle onlara zararlıdır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Amerika'da filan bu işler öyle gizli kalmaz, ne canavar gazeteciler var, şıp diye ortaya çıkarırlar.

ama şunuda biliyormusun şuan yaşayan sadece 2 kişi bu formülü biliyor ve coca cola tarafından tapılırcasına korunuyor ki ikiside aynı anda yolculuk yaptırılmıyor,aynı uçağa bindirilmiyor vs. vs.benim aldığım duyumlar bu şekilde ne derece doğrudur bilemem amannnnnn kola içip napcanız için şalgam :P :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Yüce Allah, gören gözlerinize, okuyan ağzınıza sağlık- sıhhat versin. Ömür boyu dert ve sıkıntı görmeyin. Ailenizle birlikte huzur ve mutluluk içinde yaşayın.

Sayfama girip, beyitlerimi okuduğunuz ve görüş belirttiğiniz için teşekkür eder, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Saygılarımla.

GOOGLE’DEN COLA’NIN FAYDALARI DİYE YAZIN. BAKIN NELER YAZILMIŞ.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Özellikle çocuklarınıza da okutunuz. Bu korkunç iddialar insanın kanını donduruyor.

Sbh bildirdi"KROM TAMPONLARDAKI PAS LEKELERINI YOK ETMEK IÇIN" Tamponu Cola’ya batırılmış Marlbora folyosuyla iyice ovunuz.

"TUVALETI TEMIZLE MEK IÇIN" Bir kutu kolayı klozetin içine dökünüz. Bir saat kadar bekleyiniz ve sifonu çekiniz. Koladaki sitrik asit helâ tasındaki lekeleri yok edecektir.

"AKÜ KUTUP BASLARINDAKI ÇAPAĞI TEMIZLEMEK IÇIN" Bir kutu kolayı kutup başlarına dökün ve çapak yok olsun.

"PASLANMIS BIR CIVATAYI SÖKMEK IÇIN" Cola’ya batırılmış bir bezi bir kaç dakika paslı cıvataya uygulayınız.

"HARIKA BIR JAMBON IÇIN" Bir kutu kolayı tepsinin içine boşaltın. Jambonu alüminyum folyoya sarıp, fırına sürünüz Jambon tam olarak pişmeden otuz dakika kadar önce folyoyu çıkarınız ki harika bir sos için jambonun yağı ile kola karışsın.

"ELBISENIZDEKI YAĞ LEKESINI ÇIKAR MAK IÇIN" Bir kutu kolayı lekeli giyeceklerin üzerine boşaltın, Deterjanı ekleyin ve her zaman yıkadığınız gibi yıkayın. Cola yağ lekelerinin yok olmasına yardım edecektir.

*COLA ARABALARIN ÖN CAMIN DAKİ LEKELERI DE YOK EDER.

Cola’nın ortalama pH değeri 3.4 Bu asidite dişleri ve kemikleri eritmek için yeterlidir. Cola'yı içmeden önce bir düşünün. Dünyada hiç kimsenin tavsiye edemeyeceği karbondioksit içiyorsunuz. Delhi Üniversitesinde "kim daha fazla Cola içecek" diye bir yarışma yapıldı. Sekiz şişe Cola içen kazandı ve herkesin gözü önünde öldü. Çünkü çok fazla karbondioksit almıştı ve kanında yeterli oksijen yoktu.

Birisi kırılmış dişini bir şişe Cola’nın içine koydu ve diş 10 günde eridi! Dişler ve kemikler ölümden sonra en fazla dayanabilen organlarımızdandırlar.

Bir şişe kola içerek midenize ve bağırsaklarınıza ne yaptığınızı bir düşünün.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
ama şunuda biliyormusun şuan yaşayan sadece 2 kişi bu formülü biliyor ve coca cola tarafından tapılırcasına korunuyor ki ikiside aynı anda yolculuk yaptırılmıyor,aynı uçağa bindirilmiyor vs. vs.benim aldığım duyumlar bu şekilde ne derece doğrudur bilemem amannnnnn kola içip napcanız için şalgam :P :P

He valla,icin salgam olun turp gibi!

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bana ne dersenız deyın koladan vazgecmem...

cay kahvaltıda bıle ıcmeyen bırı olarak kola benım vazgecılmezım.(tabı kolık olarak degıl).

hanı derler ya dılım damagım kurudu cay ıceyım.

bende kola ıcerek bu ıhtıyacımı gıderıyorum...:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Microsoft yöneticilerinin acil bir toplantı yaparak hotmail üzerinden "fw mail" gönderimini engellemeleri gerekiyor. Zira ömür boyu uğraşsalar insanlığa bundan daha büyük bir iyilik yapamazlar şirket olarak :)

Bundan 50 yıl sonra FW mailler belkide bir müzede toplanacak ve 50 yıl önce insanlar ne kadar cahilmiş diye düşünecek bu müzeyi gezenler.

Bu tür FW mailler, genelde aslı olmayan, kaynak ve ispat istendiğinde sunulamayacak olan iddiaları içerir. Yok efendim ABD aslında aya hiç gitmemiş, yok ikiz kulelere çarpan uçaktan çarpmadan önce füze fırlatılmış, işte bir genç kız kuran'ı sobaya atmış ondan sonra (bir sanatçının heykellerinin resmi var üstte) resimdeki yaratığa dönüşmüş Hollanda'da, İşte coca cola'nın yazısını suya tutup, orasından burasından çekiştirip, orasına burasına şu harfleri ekleyince "Mekke Yok" yazısı çıkıyormuş. şu şu ülkeden büyük hackerlar Türkiye'deki bütün mail adreslerini hackleyecekmiş şu önlemleri alın vs gibi dayanağı ve isbatının sağlamlığına değil Adolf Hitler'in "söylenen yalan ne kadar büyük olur ve ne kadar çok yinelenirse inanan o kadar çok olur" sözünde olduğu gibi yaygınlığıyla inandırması umulan argümanlardır. Bimliyorum Türkiye'ye mi özgür yoksa dünyadaki kullanıcılarda mı böyle ama. Emin olduğumuz bizim ülkemizde milyonlarca insan. Daha bu mailler kendilerine gönderilir gönderilmez, henüz okumadan listesindekilere "forward"lıyor.

Ben başında fw ibaresi gördüğüm bütün mailleri siliyorum.

Muteber bir haber veya iddia olsa. Zaten onca gazete, internet sitesinde bir şekilde insan birinde rastlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Microsoft yöneticilerinin acil bir toplantı yaparak hotmail üzerinden "fw mail" gönderimini engellemeleri gerekiyor. Zira ömür boyu uğraşsalar insanlığa bundan daha büyük bir iyilik yapamazlar şirket olarak :)

.

.

.

Ben başında fw ibaresi gördüğüm bütün mailleri siliyorum.

Muteber bir haber veya iddia olsa. Zaten onca gazete, internet sitesinde bir şekilde insan birinde rastlar.

:D

Ben de bu tür uydurmaları ilk yazıp birilerine gönderenleri hep merak etmişimdir: "acaba nasıl bir keyiftir" ya da kendi gönderdiği mesaj, günün birinde tekrar kendisine döner mi, dönerse kim bilir ne kadar çok mutlu oluyordur" diye :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aman be arkadaşlar gerçekten enteresansınız haaa... Cochineal sanki sadece Coca Cola'ya rengini vermek için kullanılırmış gibi yazmışsınız. Hiç mi aklınızdan bir google a girip, bu neymiş diye aramak geçmez... Ben aradım, taradım, buyurun sonuçlar:

Cochineal, öncelikle doğal olduğundan yan etkileri çok ama çok azdır, toksik değildir hele kanserojen hiç değildir. Çok ama çok nadiren duyarlı kişilerde anafikaktik şok tepkisine sebep olur o kadar...

Bunun dışında bu böcekten elde edilen karmin maddesi (bu böceğinin dişilerinden veya yumurtalarindan çıkartılan bir boya pigmentidir) gıda renklendirme ajani olarak kozmetiklerde, ilaç sanayiinde ve boyacılıkta kullanılmaktadır. Kurşun içeren kozmetik maddelerinin çoğu ülkede yasaklanması üzerine Cochinealden elde edilen kırmızının içinde kurşun olmadığı için kozmetik alanında özellikle tercih edilmektedir. Öyle ki göz kozmetikleri için en zararsız renk verme maddesinin de Cochineal olduğu kanıtlanmıştır. Fakat hammadde olarak bu hayvanın çok olmamasından dolayı, bundan yapılan ürünler oldukça pahalıya satılmaktadır.

Etleri, sosları, kırmızı deniz ve işlenmiş kanatlı ürünleri de içine alan geniş bir gıda ürününde kullanılan karmin sosisler ve işlenmiş kümes hayvanı gibi et ürünlerinde, meyve preperatlarında, reçel ve marmelatlarda, koruyucularda, jelatinli tatlılarda, pasta ve fırın ürünlerinde, dondurmalarda, şekerlemelerde ve süt ürünlerinde de doğal renklendirici olarak bulunabilir. Bir insan yiyecekler ile birlikte yılda ortalama bir ila iki damla karminik asit tüketmektedir. Kozmetiklerde ise saç ve cilt bakım ürünlerinde, rujlarda, yüz pudralarında, allıklarda kullanılmaktadır.

Yani abartılacak birşey yok... Endişeye de mahal yok, kola dışında da bu hayvanla sürekli olarak haşır neşiriz anlayacağınız :D

Daha fazla bilgi için isterseniz wikipedia'ya bakabilirsiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Coca Cola´da kansorojen madde!

Coca Cola´da bulunan bir maddenin siroza neden olduğu ortaya çıktı. DNA bozukluğuna...

Gelirinin yarısını İsrail Ordusuna Bağışladığı iddia edilen ve İsrail´e yaptığı yardımların yanı sıra içerisinde bulunan zararlı

maddelerden ötürü İslam Alimlerinin içilmesine fetva vermediği Asitli içecek Coca-Cola´da bulunan E211 (Sodyum

Benzoat) maddesinin siroza neden olduğu ortaya çıktı. DNA bozukluğuna da yol açan E211 ürünlerden çıkarılacak.

Piyasaya çıktığı ilk günden beri içerisindeki katkı maddelerini bir sır gibi saklayan Coca Cola firmasının sırrı sonunda

çözüldü.

Yapılan araştırmalarda Coca-Cola´nın içerisinde E211 (Sodyum Benzoat) maddesinin bulunduğu saptanmış, firma uzun

süre bu iddialara karşı sessiz kalmıştı. Sodyum Benzoat maddesi siroz, parkinson gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor,

hiperaktivite bozukluğuna neden oluyor ve DNA´ya zarar veriyor.

KÜFLENMEYİ ÖNLÜYOR

Genel olarak gazlı içeceklerin birçoğunda bulunan ve küflenmeyi önleyen bu maddenin C vitaminiyle karşılaşınca

kansorejene dönüştüğü belirtildi. Coca Cola firması ilk olarak Diet Colalar´dan bu maddeyi çıkartacaklarını ve yıl sonuna

kadar tamamen kullanımdan kaldıracaklarını açıkladı. Firma sözcüsü bu maddeyi kullanmayı bırakacaklarını açıklasa da

Sodyum Benzoat´ın yerini tutacak başka bir bileşen bulamadıklarını da itiraf etti.

28.05.2008

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.