Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

allahın adaleti var mı?

agnostist

Önerilen İletiler

Baştan söylüyüm Copy pastem çok nadirdir..

İkincisi anne karnında cevabınız yeterli değildir..

Ben ilk başı kastediyorum, nötrinoların, elktronların, protonların, atomların, moloküllerin ve hücrenin şifrelenmiş bir programa dayalı olarak hareketlerini değil..

Bu prgramı yazan bunun böyle olması gerektiğini ön gören aklı soruyorum..

Dedimya önce soruyu anlamkta fayda var..

Soru anlaşılmazsa hem sen zahmet çekersin tekrar yazarak hem ben...

Yıldızlara gelince, yıldızların boşlukta nasıl durduklarını nasıl hareket ettiklerini, ilk anlarını hasılı her şeyini kapsamlı bir şekilde biliyorum, öncedende belirttiğim gibi amatör olarak astronomiyle ilgileiyorum...

Birde şunu ekliyim gerçekten faydalı olmak ve fayda edinmek için yazıyorsanız yazın, bir inat için yazıyorsanız beni uğraştırmayın..

Amacınız dalga geçmek yada aşağılamaksa şimdiden belirtinki yorulmayalım..

Bakın bugün belki kırk küsür ileti yazdım hep sorularınızı yanıtlamak için..

Bu bir emektir ve bu kırk küsür ilertimde birtek alıntı vardır..

Beni kopyala yapıştır yapan biri olarak eleştirirseniz, sizden hangilerini kopyaladığımı isticem..

Tabi siz bir tane bulabileceksiniz..

O da Peygamber efendimizin mucizelri ile ilgili olan uzun listedir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

uzaya cikan astronotlar niye havada ucuyolar yani buranin 6 adimi oranin 1 adimina denk

sizce niye???

Önce bir üstteki yazımı okuduzmu diye sorayım, zira yazıları okumamak gibi bir alışkanlık var bazılarımızda...

Okumadıysan oku lütfen, çünkü emeğim var..

Şimdi son soruna geleyim..

"uzaya cikan astronotlar niye havada ucuyolar yani buranin 6 adimi oranin 1 adimina denk

sizce niye???" demişsin..

1- Uzaya çıkan astronotlar uçmazlar, eğer uzaydalarsa içerisinden çıktıkları aracın hareketi doğrultusunda yörüngede hareket ederler, bunun dışında ikinci bir hareket için bir ilk kuvet gereklidir..

Ama ay yüzeyindelerse yine hareket için bir kuvvete ihtiyaçları vardır yoksa asılı kalırlar..

bu kuvveti ise ya ay yüzeyinden yada araçtan alırlar..

Mesela aracın bir yerinden destek alarak kendisini ileriye doğru iter ve ittiği doğrultuda harekete devam eder..

2- Adımlar dünyadaki adımdan altı kat daha fazla değildir..

Çekim kuvveti düştüğü için ağırlılaırı değişir..

Bilirmisin bilme aam, ağırlık ehrhangi bir gezegenin çekim kütle çekim kuvvetidir...

Mesela ay yüzeyindeki ağırlığını dünyadak ağırlığının altıda birine düşer..

Dünyada 60 kiloysan orada 6 kilosun..

Sanırm altı adımdan kastın buydu yani sanırım karıştırdın..:)

Bütün bunların sebebi ise yer çekimi yada gezegen çekimi ile ilgilidir...

Daha detaylı açıklama istersen devam ederim..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bizi yaratan tanriysa tabiyki once onu sorguluycaz....

Annemizi babamizi herkezide o yaratiyosa onlarda sorgulayabilir bunu.....

Insanlar davranislarindan sorumludur

yani biz inanmiyoruz diyoruz siz diger taraftan bahsediyorsunuz

Bunun mantigi ne???

O zaman şu var hocam, Git bakalım mahkemede Yargıç'a şöyle de "Bende Mahkemeyi yargılıyorum", yada askerde Komutanına şöyle de "Emrinizi yargılıyorum" cevapları ne olacak acaba... Bakın "Neden=niye?" soruları sorulurken iki mantık işler... Mesela, Askerdeyken, askerime emir veriyodum, adam bana soruyo ki "Niye?"... Şimdi bu soruyu soran iki tür insan vardı.

Birincisi; Emir işine gelmediği için emri mantıksız kılmaya çalışan ve uygulamama çabasını sunan ve o niyetle bu soruyu soran asker vardır...

İkincisi de; Emri uygulama yada uygulamama niyetinde olmayan, sadece Emrin mantığını, özünü, neden ve sonuçlarını kavrama ve emri anlamış olarak uygulama yada reddetme mantığında soran asker vardır...

Haa reddederse Ceza yer, o ayrı mesele...

Şimdi bir inancı da böyle ele alırsınız... arkadaşım siz sorgulamayı yaparken, zaten inanmadığınız ve inanma yada anlama çabasında olmadığınız bir Yaratıcıyı sorguluyorsunuz. o yüzden sizi tatmin edecek olan cevap, sizin "duymak istediğiniz" cevaptan başkası değildir. yani siz zaten emri en baştan kendi kafanıza göre şekillendirmiş ve ona göre en baştan reddetmişsiniz, yani birinci örnekteki askersiniz... Oysa bir dini tam olarak anlamak için, en baştan ikinci örnekteki asker olmak lazımdır... Ha sonunda inanırsınız yada inanmazsınız, ikinci örnekteki asker olmak inanacaksınız yada inanmıyacaksınız anlamına gelmez... Ancak en azından İslamı kavramış biri olarak, Yukarıdaki gibi saçma sapan ve İslamın kendisiyle alakası olmayan sorular sormazdınız... İnanmamakta yerden göğe kadar haklı olabilirsiniz aklınızca ama inanmadığınız o dini anlamadıysanız, bildikleriniz ve sorularınız hiç bir fayda yada ilerleme sağlamaz... sadece inanmazsınız o kadar... Bir kaç Ateist arkadaşım var, inanın sizin gibi böyle mantıksız sorular soranlarını ilk defa görüyorum... Adamlar ikinci örnekteki asker olmuşlar ve İslam'ın kendi içinde ne olduğunu gerçekten iyi biliyorlar... hatta msn'de konuştuğum bir arkadaşımın, çok basit bir konudaki görüşlerini koyayım buraya... bazı şehir isimlerini falan sansürlemek durumundayım ancak...

Kyzym: http://www.radikal.com.tr/haber.php?habern...arih=02/04/2002

Kyzym: baksana şuraya! ulan bi de bunlardan sonra dindarız demiyolarmı

Kyzym: deliye dönüyorum ya

Pantheaa: hah hah haa

Pantheaa: kızım ..........lılar kadar ...........sizi yok

Kyzym: olm nedir bu ya

Kyzym: uyuşturucu mafyası resmen

Kyzym: uyuşturucu haram değilmi islamda

Pantheaa: hemde ne biçim haram..

Pantheaa: fena halde haram :)

Kyzym: harama giden her yol da haramdır

Kyzym: yani sen bunu getirip burda eroin yapıyosan we gençlere satıyosan

Kyzym: en büyük günahı sen işlemiş oluyosun

Pantheaa: elbette...

Kyzym: eee nerde senin dindarlığın

Kyzym: en büyük günahı sen işlemişsin bi kere

Kyzym: harama giden her yol haramdır diye bi laf war islam felsefesinde

Kyzym: yani uyusturucu içmek haramsa

Kyzym: onu bulmak satmak yapmak falanda haram

Pantheaa: elbette...

Pantheaa: içki satmak falan haram...

Pantheaa: üretmek...

Kyzym: günah yani kısaca

Kyzym: onun üstüne istediğin kadar cemaate git ibadet et yinede en büyük günahı işlemişin

Pantheaa: evet

Kyzym: benim mantığım almıyo

Pantheaa: ulan neyini almıyo...

Kyzym: almıyo işte

Pantheaa: bak şimdi...

Pantheaa: Allah'ın bi affettiği günah var, bi de affetmediği kul hakkı var. bunlar kul hakkı bi yerde...

Kyzym: madem müslümanlar o zaman islama göre yaşamalılar

Kyzym: islamın günah dediği şeyleri yapıyolar

Kyzym: sonrada en koyu müslüman oluyolar

Pantheaa: ya bırak... hikaye onlar...

Pantheaa: işlerine geldikleri için öyle görünüyolar

Pantheaa: çünkü onlara para kazandırıyo o türlü yaşamak

Kyzym: ********* bi yer ya

Kyzym: ........, ........., ........... ws

Kyzym: buraların hepsi pislik yuwası

Pantheaa: valla okul bitti diye seviniorum, sen daa ordasın...

Kyzym: .......... zaten silah mafyası dolu

Kyzym: ulan silah insanı öldüren bişi

Kyzym: we sen bunu temin ediyosun dolayısıyla sende katkıda bulunuyosun insan ölümlerine

Kyzym: we islamda yine bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmekle eş değerdir yazıyo

Kyzym: islamcısın bi de

Pantheaa:

Pantheaa: ulan sen kapmışsın lan iman olayını...

Pantheaa: helal...

Kyzym: olm ben bunları yeni öğrenmedimki

Kyzym: islam felsefesini bilirim yani

Kyzym: felsefe olarak diyecek bi lafım yok zaten

Kyzym: kesinlikle çok güzel bi felsefesi war islamın

Kyzym: ama işte uygulayana güzel

Pantheaa: uygula?

Kyzym: :) böyle uygulamayan ama uygulamış süsü werenler yüzünden zaten herşey oluyo

Pantheaa: dooru be hocam...

yani, keşke; tamam inanmayın, kimse buna karışamaz ama, hakkını vererek anladıktan sonra inanmasanız...

bu neyse, diğer konu da şu... Özellikle Kalp Gözü konusunda bazı arkadaşlar, Dinlerin önceki inançları alıp yeniden öne sürdüğünü falan iddia etmişler... az çok doğru bir tespit ama eksik... şöyle ki, bakınız, inansanızda, inanmasanızda, Allah'ın ilk insandan beridir indirdiği tek bir din vardır o da: İslam... diğer dinler, ondan başkalaşmıştır, değişmiştir... Allah unutulmuştur... ancak o başkalaşan dinlerin özden bir parça taşımaları son derece normaldir...İslam'da tabii ki önceki dinlere ait şeyler olacak... çünkü o şeyler zaten İslam'a yani öz'e ait şeyler... zaten İsam anlayışına ait şeyler... mesela gusül abdestinin, İslam2dan önce de Araplarda uygulandığını yada ona benzer bir uygulamanın olduğunu tesbit etmişler. bu demek oluyor ki, putperest te olsa, bazı inançlar öze ait, İslama ait, Allah'ın tek dinine ait güzel şeyleri içeriyor... o yüzden İslam da bunları almakta bir sakınca görmüyor... zaten kendisine ait nüveler bunlar... Bakınız, İslam deyince aklınıza, Hz. Muhammed ve Kur'an gelmesin sadece... İslam dini, Adem ile Havva'dan başlayarak gelen Tüm peygamberlerin tebliğ ettiği tek dindir... Hz. Muhammed ile birlikte bu din tamamlanmıştır... şimdi sormayın "önceden eksik mi gönderiliyordu" diye, bunun açıklamasını da yaptık başka bir yazıda... bulun okuyun... Yahudiliğe bakın, onda da var aynı anlayış.. Yahudi tarihi taa Ademden başlatılır... çünkü Hz. Musa'nın tebliğ ettiği dinde aslında İslamdır ve ilk Yahudiler aslında Müslim'dirler... yani tarihini Adem'den başlatması gayet normal... ondan sonra Hz. İsa gelmiş ve onunda inananları, havarileri Müslim olmuştur... Hz. Muhammed gelerekte İslam tarihini tamamlamıştır... tüm Dinlerin İslam olduğu ile ilgili olarak, yahudiliği ve tarihini (tabi ilk yahudileri de Müslim kabul ederek) inceleyebilirsiniz... ve Kur'an-a göre de böyle olduğunua dair bir kaç ayet:

BAKARA SURESİ: 136 Şöyle deyin: "Allah'a, bize indirilene, İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a, onun torunlarına indirilene, Mûsa'ya ve İsa'ya verilene ve diğer nebilere verilene inandık. Bunlar arasından hiç kimseyi ayırmayız. Biz yalnız O'na/Allah'a teslim olanlarız."

ALİ İMRAN SURESİ : 84 De ki: "Allah'a, bize indirilene, İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a, torunlarına indirilmiş olana, Mûsa'ya, İsa'ya ve diğer nebilere Rablerinden verilmiş bulunana inandık. Onlardan hiçbirini ötekinden ayırmayız. Biz O'na teslim olanlarız."

NİSA SURESİ : 163 Biz, tıpkı Nûh'a ve ondan sonraki peygamberlere vahyettiğimiz gibi sana da vahyettik. Biz İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a, torunlarına, İsa'ya, Eyyûb'e, Yûnus'a, Hârun'a, Süleyman'a da vahyettik. Dâvud'a da Zebur'u verdik.

EN'AM SURESI : 84 Biz ona İshak'ı ve Yakub'u hediye ettik. Hepsini doğruya ve güzele kılavuzladık. Daha önce Nûh'a ve onun soyundan olan Dâvud'a, Süleyman'a, Eyyûb'e, Yûsuf'a, Mûsa'ya, Hârun'a da kılavuzluk etmiştik. Güzel düşünüp güzel davrananları böyle ödüllendiririz biz.

YÛSUF SURESI: 38 "Ve atalarım İbrahim'in, İshak'ın Yakub'un milletine (ümmetine) uydum. Bizim herhangi birşeyi Allah'a ortak tutmamız söz konusu olamaz. İşte bu, Allah'ın bize ve diğer insanlara bir lütfudur. Ama insanların çokları şükretmiyorlar."

ENBİYA SURESİ : 72 Ona İshak'ı bağışladık, ayrıca Yakub'u da hediye ettik. Hepsini hak ve barış için çalışan insanlar yaptık.

Kısaca, Tüm inançlar tek bir dinden türemişlerdir... bu konuya da, yukarıdaki kızcağız gibi İslam açısından bakabilme inceliğini gösterebilir misiniz? (dicem ama, sanmıyorum nedense...)

Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Baksanıza bir yanda zenginler bir yanda fakirler.Bir yanda ağlayan bir yanda gülen.Bir yanda açlar bir yanda toklar.Bu mu adalet?

Allahın gücü herşeye yeter.O istese herşey mükemmel, herşey güzel olmaz mıydı?Kötü insan bile kalmazdı.Hepimizi cennete gönderirdi.O halde neden kötülüklere müdahale etmiyor?Neden sessiz kalıyor?Yoksa o kötü mü?

Allahın adaletini sorgulamanız için hele hele bir dinin bu düşünceye bakış açısını sorgulamanız için evvela o dinin düşünce kalıbının bizzat içinde olmanız gerekir.Hem inanmayacaksın Allahı kabul etmeyeceksin hemde işin ayrıntısının peşine düşeceksin.bakın kısa bir misal verecek olursak;

bir devleti kabul etmeyip haritadaki varlığından dahi haberdar olmayıp o devletin bir beldesindeki belediye faaliyetini sorgulamanız ne derece akıldan uzaksa aynen öylede yaratıcıyı kabul etmeden Yaratıcının eşyayı yaratmasının hikmetlerini böylesine satıhsal bir yorumla sorgulamanız akıldan uzaktır.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allahın adaletini sorgulamanız için hele hele bir dinin bu düşünceye bakış açısını sorgulamanız için evvela o dinin düşünce kalıbının bizzat içinde olmanız gerekir.Hem inanmayacaksın Allahı kabul etmeyeceksin hemde işin ayrıntısının peşine düşeceksin.bakın kısa bir misal verecek olursak;

bir devleti kabul etmeyip haritadaki varlığından dahi haberdar olmayıp o devletin bir beldesindeki belediye faaliyetini sorgulamanız ne derece akıldan uzaksa aynen öylede yaratıcıyı kabul etmeden Yaratıcının eşyayı yaratmasının hikmetlerini böylesine satıhsal bir yorumla sorgulamanız akıldan uzaktır.

saygılar

arkadaşım ne aradıkları belli diilki... :D neyi savunuyolar neyi savunmuyolar kendileride bilmio :P saplanmışlar bi yere başka kimleri çekebiliriz die bi uğraşları var....olayları anlamak :excl: yerine geçmişten gelen onlara aşılanan temeli belli olmayan varsayımlarla yaşıyolar ;)

varsa, yoksa,gerçekse,değilse......................uzayıp gidiyo :excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım ne aradıkları belli diilki... :D neyi savunuyolar neyi savunmuyolar kendileride bilmio :P saplanmışlar bi yere başka kimleri çekebiliriz die bi uğraşları var....olayları anlamak :excl: yerine geçmişten gelen onlara aşılanan temeli belli olmayan varsayımlarla yaşıyolar ;)

varsa, yoksa,gerçekse,değilse......................uzayıp gidiyo :excl:

Soru sorulurken dikkat edilmesi gereken en önemli husus;sorunun neye göre sorulduğudur.boş boş soru sorulmaz.kıstasın ne? maksat ne? bunlar belirlenir evvela.her şeyin kendi içinde kavranması gereken bir mantığı vardır.

saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

la_bohéme'

Ben her yerde oldugu solenen kimseye benzemeyen dogmamis ve yaratilmamis

olayina inanmiyorum...sizin gibi orumcek kafali olcagima inanmamakla mutlu

mesut ve bahtiyar yasayabilirim...

Örümcek kafalı sözü bence acizliğinizi gösteren en güzel bir belge olmuş sizin için.yaradanı tanımamak onu reddetmek kişinin kendisini yani tüm varlığını reddetmesiyle aynıdır.ortada sanat eseri var ve siz bu sanat eserini ortaya koyan bir sanatkar yok diyorsanız,hem ilmen hem aklen kimin hangi durumda olduğu ortadadır.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Örümcek kafalı sözü bence acizliğinizi gösteren en güzel bir belge olmuş sizin için.yaradanı tanımamak onu reddetmek kişinin kendisini yani tüm varlığını reddetmesiyle aynıdır.ortada sanat eseri var ve siz bu sanat eserini ortaya koyan bir sanatkar yok diyorsanız,hem ilmen hem aklen kimin hangi durumda olduğu ortadadır.

saygılar

:clover:

Maksat sadece inkar etmek ve bu inkarlarını avaz avaz bağırmak isteği olunca olay ne kadar abes görünüyor malesef.

inanmamakta özgürler ama bu da onlara yetmiyor :excl: başkalarının inancınada tahammül edemiyorlar. örümcek kafalılık inanmak değildir örümcek kafalılık haddini bilmemektir, söz söylemesini bilmeyenler sıkışınca hakaret ederler.

Selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer bu kafam örümcek kafaysa çok güzel..

Örümcekler ne güzel dimi..:) ??

Gerçekten örümcek kadar olabilseydim...

Örümcek;

Sadece üzerine vasife olanı yapar..

Ayet-i kerime mucibince gece gündüz Rabbini tesbih eder..

Hiçbir zaman rabbine isyan etmez...

Rabbini inkarda etmemiştir..

Çevresine zarar vermez..

Kimseyi çekiştirmez..

Yalancı değildir..

Hırsızlık bilmez..

Misyonunun farkındadır..

Ağıyla meşkuldür..

Sabırlıdır..

Peki ben neyim..??

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygılar

Asıl akıldan uzak olan, aklın,mantığın kabul etmeyeceği saçmalık derecesindeki ******* birer gerçekmiş gibi önümüze sunulmasıdır. Şunu unutma ki, "uzak" dediğin insanlar, senin dinini senden daha iyi biliyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer bu kafam örümcek kafaysa çok güzel..

Örümcekler ne güzel dimi..:) ??

Gerçekten örümcek kadar olabilseydim...

Örümcek;

Sadece üzerine vasife olanı yapar..

Ayet-i kerime mucibince gece gündüz Rabbini tesbih eder..

Hiçbir zaman rabbine isyan etmez...

Rabbini inkarda etmemiştir..

Çevresine zarar vermez..

Kimseyi çekiştirmez..

Yalancı değildir..

Hırsızlık bilmez..

Misyonunun farkındadır..

Ağıyla meşkuldür..

Sabırlıdır..

Peki ben neyim..??

Emin ol pek çok hayvan rabbini (!) inkar etmektedir kralx..

Bknz: Eşcinsel hayvanlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Asıl akıldan uzak olan, aklın,mantığın kabul etmeyeceği saçmalık derecesindeki ******** birer gerçekmiş gibi önümüze sunulmasıdır. Şunu unutma ki, "uzak" dediğin insanlar, senin dinini senden daha iyi biliyorlar.

düşünme sisteminden bahsediyorum sayın yamyam.siz dinde acaba ne gibi bir çarpıklık bulurum diye öğrenmişsiniz dolayısıyla sizin dini bilmeniz bir şey ifade etmiyor.şartlanan bir kafa benim anlatmak istediğim ''Dinin düşünce kalıbının içinde'' olamayacağıdır.

sayın yamyam alalade bir misali bile kavrayamıyorsunuz size kim neyi nasıl izah etsin?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

düşünme sisteminden bahsediyorum sayın yamyam.siz dinde acaba ne gibi bir çarpıklık bulurum diye öğrenmişsiniz dolayısıyla sizin dini bilmeniz bir şey ifade etmiyor.şartlanan bir kafa benim anlatmak istediğim ''Dinin düşünce kalıbının içinde'' olamayacağıdır.

sayın yamyam alalade bir misali bile kavrayamıyorsunuz size kim neyi nasıl izah etsin?

Sayın Gılgameş, Orson Welles'in ünlü sözlerini siz de duymuşsunuzdur.

"Ben gençliğin ne olduğunu biliyorum, ama sen, yaşlılığın ne demek olduğunu bilmiyorsun."

Ben de bir zamanlar müslümandım, ve müslümanların nasıl düşündüklerini de iyi bilirim. Ama sen, ateistliğin ne olduğunu bilmiyorsun. Hele hele müslümanken, sonradan ateist olmuş birinin nasıl düşündüğünü hiç bilmiyorsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Ben gençliğin ne olduğunu biliyorum, ama sen, yaşlılığın ne demek olduğunu bilmiyorsun."

Ben de bir zamanlar müslümandım, ve müslümanların nasıl düşündüklerini de iyi bilirim. Ama sen, ateistliğin ne olduğunu bilmiyorsun. Hele hele müslümanken, sonradan ateist olmuş birinin nasıl düşündüğünü hiç bilmiyorsun.

Sayın yam_yam siz belki farkında değilsiniz anlaşılan durun anlamanıza yardımcı olayım bakın;

siz ben bir zamanlar müslümandım diyorsunuz değil mi? evet.

peki, siz o zamanlar islamı tenkitmi ediyordunuz ? hayır. yok burda evet derseniz müslüman değildiniz derim kısacası bu sorunun evetten başka yolu yok!

kısacası siz bir müslümanken bu dini eleştirmeden bu dinde bir süre devam ettiniz ve işler gayet iyi gidiyordu. ve bu dini tenkit etmeye başladığınız ilk gün bu dinle olan bağlantınız kesilmiş oldu.ve siz artık bu ''sistemin'' dışında olduğunuz için bu düşünce kalıbının içinde değilsiniz ve anlayamazsınız.anlatabildim mi sayın yam_yam( !!! )

bakın benim ateizmi anlayamama gelinece Allahın izniyle ona sığınırımki; bana ateistliği nasip etmesin ve dünya imtihanıma imanla son verdirsin.(amin).böylece ben her gün bu forumda ve başka yerlerde ateistlerin düştüğü acınacak ve gülünç durumları görüyor bazan gülüyor bazan acıyorum.daha nasıl bilgim olsun sayın yam_yam.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, bu çok abes bi mantık olmuş bence... şöyle ki, nasıl ki siz bir Müslümanı ve İslamiyeti anlama çabasında değilseniz, bir Müslümanın da sizi ve Ateizmi anlama çabasında olmasını beklemeniz biraz saçma... Kaldı ki, İslamların bakış açısından bakalım önce; Siz zaten, Müslümanlara göre, bir Ateist olarak, İslamı ANLAMAMIŞ birisisiniz, bu doğru mu? pek tabii ki doğru? Peki "Bir zamanlar Müslümandım, artık Ateistim, İslamı çok iyi bilirim ve Ateizmi de bilirim" demeniz, bir Müslüman için her hangibir anlama geliyo mudur? tabii ki hayır... Yani, mantık oluşturabilme yapısına sahip bir insan olarak böyle bir çıkarım yapmanız zaten yakışmamış... Nereden biliyorsunuz peki... o zaman sizin mantığınızla gidersek; diyelim ki önceden Hırisityan olup, sonra Ateist olmuş, sonra da Müslümanlığa geçmiş birisini çıkarsak karşınıza Müslüman mı olacaksınız? Ki böyle insanlarda yok değil... kaldı ki ben kendimden biliyorum, Allah'ı reddetmişken Müslüman olan kimseleri... bunun için ne diyeceksiniz peki? hadi buyrun, bende biliyorum Ateizmin ne olduğunu ve Ateistken Müslüman olmuş birisi olarak ta sizden kat kat daha iyi biliyorum demek ki? şimdi napıcaksınız? Ama durun ben söyleyeyim, diyeceksiniz ki "Sen Ateizmin ne olduğunu anlamamışsında ondan" diyeceksin... e işte Müslümanlarda sizin için aynısını diyorlar "Sen İslamı anlamamışsında ondan!"... Bırakın arkadaşım böyle düz mantık kurmayı... Kimin neyi ne kadar bildiğinin kriteri sizin söylediğiniz mantık değildir kesinlikle, bilmem anlatabildimmi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Mahküm Adalet

Adaletin olduğunu söyleyen adaletsiz insanlar. Sizlere sesleniyorum. Hanımefendi beyefendi neden gidiyorsunuz. Beyefendi lütfen o pamuklarla kulaklarınızı tıkamayın. Tamam sizde haklısınız bunları söylemem gücünüze gitmiş olabilir. Tamam fazla derinlere dalmayacağım. Evet oldu. Şimdi o pamukları atın çöpe ve beni dinleyin.

Bugüne kadar birçok insan adalet vardır, adalet istiyoruz,……… diye bağırdı. Neydi peki bu adalet. Bir insan mı yoksa insanları kandırmak için yaratılmış bir roman kahramanıydı. Neydi bu adalet..?

Sonunda kararımı verdim ve adaletin roman kahramanımı insan mı bir güç mü olduğunu araştırmaya. Bu konu ile ilgili bir çok kişi ile konuştum. Kimileride ölüm döşeğinde olan yaşlı insanlardı. Ama araştırmalarım boşa çıktı. Ölüm döşeğinde insanlara ‘adalet nedir?’ diye sordum aldığım cevapsa hep aynıydı ‘öhö öhö adalet.. adaleti boşa arama kızım bak adalet insanlığın ilk doğuşundan beri arandı ona en çok yaklaşan ve gerçek olduğunu göstermeye çalışan Atamızdır. Niceler adalet yolunda can verdi. Bak ben kaç yaşındayım öldüm öleceğim ama daha adalet denen şeyle tanışamadım….. hastaneye gittim tedavi için canım çıkıyordu. doktor yoktu nerede diye sorduğumdaysa –çay içmeye gitti- doktoru çağırdım daysa aldığım cevap –görmüyor musun dede çay içiyorum yarım saat sonra gel bakayım- oldu ben başlarım böyle işe dedim çıktım geldim yaa bakın şimdi yatakta hastayım öleceğim o kadar yardım ettiğim insanlardan biri şu kapıyı açmadı.. bak sende bu adalet sevdası yüzünden harap olursun vazgeç bu sevdadan……..’ diyorlardı.

Sonra gençlere sordum onlarla daha iyi anlaşırız nede olsa yaşıtız. Ama onlardan aldığım cevap çok ilginçti’ biz adaleti aramak için yürüyoruz sonradan öğrendim ki adalet tutuklanmış’ adalet tutuklanabilir miydi? Demek ki tutuklanıyormuş.

Sonra çocuklara sorayım diye düşündüm onlara sordum Ayşe adındaki tatlı bir kız şu cevabı verdi ’nenem hep adalet diye güzel bir şey anlatırdı bende nenem yaşlı olduğundan beni adalete götüremez diye düşündüm ve babama –baba beni adalete götürsene- dedim babam bana beni çok üzen bir cevap verdi -adalet diye bir şey yok kızım o çocukları mutlu etmek için anlatılan bir şey- gerçektende çok üzüldüm eğer adalet gerçektende olsaydı adaletten çocukları hep korumasını isteyecektim. Adalete neden savaş oluyor diye soracaktım.

Şimdi düşünüyorum da evet adalet gerçekten mahkum. Ama ne yapıp edicem adalet avcılarıyla adaleti kurtaracağım. Şimdi adaletli olduklarını söyleyen adaletsiz hanımlar beyler. Bir gün adaleti aramaya sizde kalkarsanız sevinirim. Çünkü o biraz daha mahkum kalırsa çürüyecek. O zaman kurtarabileceğimiz bir adalet kalmayacak……Unutmadan eğer adalet çürürse tüm insanlar çürüyecek.

Şimdi beyefendi isterseniz 3 ........u oynayın hortumcuları görmeyin tatlı çaldı diye çocukları hapislere sürüyün….

alinti

saygiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 10 yıl sonra...

Küçük bir düzeltme..

"Alimin uykusu abidin ibadetinden hayırlıdır" değil..

"Alimin uykusu cahilin ibadetinden hayırlıdır" olacaktır..

Ve bu söz ayet değil hadis-i şeriftir..

Saygılar..

Bu ne biçim iş anlamadım. Allahın adeletini hadislerle mi gösteriyorsunuz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Geçenlerde haberlerde bir baba karısına kızıyor ve 9 yaşındaki erkek çocuğunu öldürüp karısından güya intikam aldığını söylüyor. Bıçakla oğluna vururkende oğlu bağırıyor baba bana ne yapıyorsun diye komşular duyuyor fakat çocuk ölüyor. Allahın adaletinin burada olmadığının kesin ispatı olan bir olay. 9 yaşındaki çocuğun burada günahı nedir söyleyebilen varmı? Asıl cezaladırılması gereken anne veya babası değilmi? Şimdi birileri şöyle cevap verir. Öldüren Öbür dünyada hesap verecek v .s . Ölen de cennete gidecek gibi avuntu laflarla hikaye anlatacaklar.

Burada şunu demek istiyorum. Allah evreni belirli zaman diliminde oluşturduğu program dahilinde yaratmış ve canlı ve cansızların akıbetinin bir kısmını tesadüflere bırakmış olduğu görünmektedir. Tesadüfler olmasa idi her dua eden istediğini elde eder her beddua eden de başkasına zarar verebileceği bir ortam olurdu. Kısaca dengenin korunması için canlı ve cansız evrende  kısmi tesadüflere yer vermektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Tarih 14.10.2006 at 20:17 , agnostist dedi:

Baksanıza bir yanda zenginler bir yanda fakirler.Bir yanda ağlayan bir yanda gülen.Bir yanda açlar bir yanda toklar.Bu mu adalet?

Allahın gücü herşeye yeter.O istese herşey mükemmel, herşey güzel olmaz mıydı?Kötü insan bile kalmazdı.Hepimizi cennete gönderirdi.O halde neden kötülüklere müdahale etmiyor?Neden sessiz kalıyor?Yoksa o kötü mü?

dostum ben şöyle düşünüyorum tanrının % 100 kötü olduğunu düşünüyorum hatta bunu ispatlıyorum. iyi bak vericegm örnege odaklan dostum. çok etkılı bir örnek verıcem..

şimdi bizler yaşamak içn yaratıldık. iyilik için yaratılmadık. yaşamak içn herşey mevcut saymaya gerek yok. su hava meyyve sebze ve diğerlerı..

işte asıl sorunda burda başlıyor.  tanrı bir aslanı yaratıyor. ve diyorkı aslana sana bir ceylan yarattım. onu afiyetle ye diye.

şimdi burda biri kurban biride avcı oluyor. dostum.. koskoca ilah böyle bir düzenmı? yaratır. hiç. yaratmasın daha iyi..

aslanın canı acıyormu? acıyor ceylanında canı acıyor . ama tanrının umrunda değil çünku kurdugu bu sahte ve anlamsız düzen .. bile acımasızlıgını falasıyla ispatlıyor.. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tarih 16.10.2006 at 00:31 , GıLgaMeŞ dedi:

Soru sorulurken dikkat edilmesi gereken en önemli husus;sorunun neye göre sorulduğudur.boş boş soru sorulmaz.kıstasın ne? maksat ne? bunlar belirlenir evvela.her şeyin kendi içinde kavranması gereken bir mantığı vardır.

saygılarımla

sen mantıklı sorumu istiyorsun. mantıklı soru soralım ozaman. alalhın varlıgı ispatlandımı? önce bunu ispatlayın daha sonrada allahın iyi olduğu ispatlandımı? tabıkı hayır. sonrada iyi olduğunu ispatlayın sonrada gel devam edelım. işte soru böyle sorulur. ögrenmış oldun.. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tarih 15.10.2006 at 01:11 , Misafir katre_a dedi:

yeterince biyoloji bilgim var inanın...kendim uydurmuyorum çalıştığım yer ve diplomamı kanıt gösterebilirim bu duruma...mecazi anlam diye bişi vardır hiç duydunuzmu...

tamam o  zaman madem biyolojı uzmanısın bana ortak atadan gelen şempanzenın dnlarının % 98 ile uyumluluk saglıyan ilk ata olan homo fobılısın işlestıgı tür sonucu ilk modern insan kafatası ortay cıkan homosapienslerın gerçekten ispatını çok net verebilirsmısın? yoksa  tüm evrımcıler gibi sadece teoromı? gelıştiriceksın. 

bana göre evrım insan harıç tüm canlılarda var zaten ispatlanmıştır bilmsel olarak. ama insanın ortak atasının şempanzeden gelmesı ve dna uymlulugu henus ispatlanmamıştır 

ve asıl önemlı olanda gözlemde yoktur. neyi? gözluyeceksınkı.. fosılımı? :D  :D   

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.