Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

allahın adaleti var mı?

agnostist

Önerilen İletiler

Baksanıza bir yanda zenginler bir yanda fakirler.Bir yanda ağlayan bir yanda gülen.Bir yanda açlar bir yanda toklar.Bu mu adalet?

Allahın gücü herşeye yeter.O istese herşey mükemmel, herşey güzel olmaz mıydı?Kötü insan bile kalmazdı.Hepimizi cennete gönderirdi.O halde neden kötülüklere müdahale etmiyor?Neden sessiz kalıyor?Yoksa o kötü mü?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruları defalarca sordun,defalarca cevapladık..Anlamak mı istemiyorsun,anlamıyor musun..?

Anlamak istemiyorsan niye sorup duruyorsun..?

Yok anlamıyorsan buradada bizim yapacağımız bişey yok..

Şimdi Topic'e koyduğun başlığa cevap vereyim..(allahın adaleti var mı?)

Var..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruları defalarca sordun,defalarca cevapladık..Anlamak mı istemiyorsun,anlamıyor musun..?

Anlamak istemiyorsan niye sorup duruyorsun..?

Yok anlamıyorsan buradada bizim yapacağımız bişey yok..

Şimdi Topic'e koyduğun başlığa cevap vereyim..(allahın adaleti var mı?)

Var..

+1 :clover:

Sevgili Taurusun da belirttiği gibi, bu soruları birebir, gerek müstakil başlıklar altında, gerekse diğer başlıklar altında defalarca cevapladık..

Cevabı verilmiş soruları temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp tekrar önümüze getirmenize bir anlam veremiyorum..

Tıpkı islamda dört evlilik meselesi gibi..

Hadi cevap veremesek neyse..

Bu tür hareketler bilinçlimi yapılıyor, birer taktikmidir bilmiyorum ama..

Pek hoş değil..

Allah'ın adaletinden en küçük bir kuşkumda yoktur..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

allahın adaleti varsa bütün ailesini trafik kazasında kaybetmiş birinin ne günahı var?

Annemi 9 yaşımdayken babamı 16 yaşımdayken kaybettim.Dede ve ninelerimi ise hiç görmedim..

Ne demeliyim şimdi,hani Allah'ın adaleti mi..?

Doğan ölür,yapılan yıkılır.Allah yok deseniz de Allah'ın varlığına iman etseniz de bu değişmez..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

allahın adaleti varsa bütün ailesini trafik kazasında kaybetmiş birinin ne günahı var?

bunun günahla bi alakası yokki...hiç bir mahlukat bu dünyada kalıcı değil öle yada böle bi sebepten dolayı ölüyor insanlar...dünya imtihan ve sabır dünyası...ve geçici anlık bi hayatımız var .....sabrede ise verilecek olan sonsuz mutluluk ve huzur....sana tavsiyem peygamber efendimizin hayatını okuman...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgilim baksana bir yanda gülen

bir yanda gözünün yaşını silen

kimi benim gibi erir derdinden

kimi senin gibi bahtiyar olur

sevgilim senin de geçer zamanın

ne şöhretin kalır ne hüsn ü anın

böyledir kanunu ***** dünyanın

dört mevsim içinde bir bahar olur

k.k.kamunun bu mısraları çok güzel anlatıyor adaleti

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'ın Adaleti...

Çok ibadet eden bir adam, çölde kalmış ve Allah'a yakarmış...

"-Ya Rabbim... sana o kadar amel ettim... adaletin bu muydu, beni çölte bıraktın aç, susuz, tek başıma"

ve tam o sırada, karşıki kum tepeden mızraklı birisi gelmiş, adama mızrağı batırmış ve öldürmüş... ölen adam, bu sefer Allah'ın huzuruna çıkmış ve sormuş:

"-Ya Rabbim, ben o kadar amel etmişken, senden adalet dilendim... ama sen bu sefer de canımı aldın.. bu mu senin adaletin?"

cevap:

"-Sen adaletimi istememiş miydin? Yıllar önce, bir kürdanla öldürdüğün bir hayvancağız vardı hatırladın mı? onun canı ile, senin canın arasındaki adalet budur... Adalet yerini bulmuştur... Onun ki de candı, seninki de can..."

Şimdi, Allah'ın Adaleti var mı diye soran kimse? siz ne kadar can aldınız peki? siz ne kadar günah işlediniz? siz ne kadar yalan söylediniz? diceksiniz ki, yetim kalmış küçücük çocuğun ne günahı var? Babasının Annesinin günahı yok mudur peki? şimdi bu söylemim demek olmasın ki, Kalp Gözü gibi programlarda olduğu gibi dünyada mutlaka hakkı buldurulan bir adalet sistemi var... Allah açık açık söylüyor hesaplaşacağı günü... Allah dünyada öğütleyici göndermiştir... Adaleti öte taraftadır... ancak insanlar Allah'ın Adaletini sorgulamadan önce, Kendilerinin, analarının, babalarının masumiyetlerini sorgulamalıdırlar diye düşünüyorum... Adaletin tecelli edeceği yer öte alemdir... Burada, belki İnsanın gücünün yetmediği yerde Allah devreye giriyordur, bilemem... Kimi kimseler için "Ahının Tutması" olayı belki de budur... Benim şimdiye kadar Ah'ım hiç tutmadığı için yorum yapamıyorum... Belki Ahımın tutacağı kadar masum değilim galiba... sonuçta bu da bir inanç di mi? ne olursa olsun, insan öncelikle özeleştiri yapmalı... ve düşünmeli... demişler ya "Akılsız güç, yıkar ama yapamaz..."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

La boheme ve Agnostist..

Burası sirk değil, burası tiyatro değil, burası şiir yazılan bölüm değil..

Ayrıca film setide değil..

Komedi filmi de çevirmiyoruz..

Tartışma üslubunuzu tekrar gözden geirmenizi dilerim..

Değilse buraların seviyesi gittikçe düşecek..

Ayrıca sevgili Adminimizede duyrulur..

Bilgiden, gerçeklerden uzak bir şekilde, alaylı bir üslup ve konuyla uzaktan yakından alakası olmayan şiirler vs..

Bu forumda şiir yazacağınız bölümler, komedi çevireceğiniz bölümlerde var..

Sevgili Admin'im ksr bakma işinize karışmış gibi oldum biraz ama artık patladım..

İki gündür bir çok arkadaşımızı sinir eden bu tutumlara bir müdahale edeceğiniz ümidindeyim..

Şimdi birileri şikayetmi ediyorsun dicekler..

Artık şikayet etmekte bir yerde gerçekten gerekli oluyor, değilse çekilmez bir hal alacak bu ciddi ortamlar..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz adaleti, öteki dünyada kocasını göğüsleri yeni tomurcuklanmış bilmem kaç bin tane huri ile paylaşacak olan kadına anlatın. Ya da cennette otururken yanında, dünyadayken köleliğini yaptığı, bir eli yağda, öteki balda, 4 karıyla gününü gün etmiş sahibini gören köleye anlatın. Ya da cennette çocuklarıyla yaşayıp gidenleri gören, kendilerinin dünyada çocukları olmadığı için bu özlem içinde yanıp tutuşan karı-kocaya anlatın.

İlahi adalet diye bir şey yoktur. Daha önce de söyledim; bu, insanların olmasını beklediği bir ütopyadır. Ne yazık ki bunu tanrı bile sağlayamaz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar ...size bazı şeyleri anlatmayı çok isterdim ama kral x inde dediği gibi olay çığrından çıktı.siz cvp veya bilgi aramıyorsunuz...insanların kafası nasıl karışır bu konuda ne yapabiliriz sanki bu çaba içindesiniz...o gün geldiğinde inşallah varmış gerçekten varmış... allah'ın adaleti gerçekten varmış ...demeek yerine inanmış olarak bulunursunuz orda

allah kalp gözünüzü açar inşallah....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bizi yaratan tanriysa tabiyki once onu sorguluycaz....

Annemizi babamizi herkezide o yaratiyosa onlarda sorgulayabilir bunu.....

Insanlar davranislarindan sorumludur

yani biz inanmiyoruz diyoruz siz diger taraftan bahsediyorsunuz

Bunun mantigi ne???

O ki sormuşsun mantığı ne diye iyi oku o zaman cevabımı;

İnanmıyor ve bir yaratıcının varlığını kabul etmiyorsan müslümanlara neden bu dünyada adalet yok diye bir soru tevdi etmeyecek ve cevabını kendi yokluk zarfında arayacaksın.

Zira müslümanın böyle bir soru karşısında vereceği cevap kendi dininin izahatı kabilinden olacağı için seni herhalükarda tatmin etmeyecek böyle bir soruyu sorman sence tamamiyle bir tezat değil midir?

SONUÇ olarak;

İmandan sonra tartışılması gereken konular vardır , bu soruların tamamen iman edip kabul etmeye başlayacak birinin sorması gereken sorulardır.

Sen evvela Allah'ı yaratıcı olarak kabul et. sonra bu soruyu kendi mantık çerçevesinde konuşalım.yok kabul etmiyorsan bu sorunu geri alırsın ve seninle tartışılacak konu YARATICI'nın varlığı olur(tartışmaya gerekte yok ama neyse işte).şimdi bu cevabım sana yeterli gelmediyse arkadaşım.sen bu işi spor olsun diye yapıyorsun derim.

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar ...size bazı şeyleri anlatmayı çok isterdim ama kral x inde dediği gibi olay çığrından çıktı.siz cvp veya bilgi aramıyorsunuz...insanların kafası nasıl karışır bu konuda ne yapabiliriz sanki bu çaba içindesiniz...o gün geldiğinde inşallah varmış gerçekten varmış... allah'ın adaleti gerçekten varmış ...demeek yerine inanmış olarak bulunursunuz orda

:clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bide katre_a arkadas azimdan caldi :D

Kitaplarida oku derler

yada en bilindik cevap elinin altinda net var msnde geyyik

yapcagina gir arastir biraz

herseyi devletten bekleme ama.....

bildiğimizi zannetmemiz öğrenmemizin en büyük düşmanıdır

DR.C.BERNARD

anlayana tabiiii... :excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanların kafasını karıştırmak !!!!

Şuna "düşünmeye zorlamak" desek daha uygun olur sanırım...

Bir de şu "kalpgözü" meselesine bir türlü ısınamadım. Eski arap inanışlarını hala sürdürüyoruz.

Araplar, zeki insanların iki kalp taşıdıklarına inanırlardı. Hala kalbe olmadık işler yüklüyoruz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz adaleti, öteki dünyada kocasını göğüsleri yeni tomurcuklanmış bilmem kaç bin tane huri ile paylaşacak olan kadına anlatın. Ya da cennette otururken yanında, dünyadayken köleliğini yaptığı, bir eli yağda, öteki balda, 4 karıyla gününü gün etmiş sahibini gören köleye anlatın

Bak yam_yam;

sende sorularınla aslında bir mantık çıkmazındasın.arkadaşım inanmıyorsan bu senin tercihindir inanmazsın ve tuhaf tuhaf sorularda sormak zorunda kalmazsın böylece.Ehli iman olan bizler kabul etmekteyiz ki her kışın bir baharı ve her gecenin bir sabahı nasıl varsa imtihan dünyasının ardından da bir mahşer sabahı olacaktır,ve bu aklende mümkündür.nasıl mı; evet sen nasılki şuan dünyadasın ve yaşıyorsun, bu aynı zamanda ölümünün ardından tekrar var edilip yeni bir hayatla var olacağının aslında en büyük bir karinesidir.Aklen mümkündür,iman cihetiylede kesindir.mümkün değil demen için şuanki hayatı ve varlık alemini yok sayman gerekir.zira sonuçta var ve ortada!

dolayısıyla bu sohbetin aslında muhatabı sen değilsin ve dikkat edersen konuyu bu babda açan arkadaşlarında ne denli bir tutarsızlık yaptıkları ortadadır.onun için gidin siz bunu bilmem kime anlatın demen aslında konunun üzerine inançsızlık esasını bina ederek soran tartışan arkadaşların vereceği bir cevaptır.yani aslında senin mantığında olup soruyu soracağı zaman dini bir cevap arayan mantıktır sana bunların cevabını vermesi gerekenler.

. Ya da cennette çocuklarıyla yaşayıp gidenleri gören, kendilerinin dünyada çocukları olmadığı için bu özlem içinde yanıp tutuşan karı-kocaya anlatın.

İlahi adalet diye bir şey yoktur. Daha önce de söyledim; bu, insanların olmasını beklediği bir ütopyadır. Ne yazık ki bunu tanrı bile sağlayamaz..

tanrı inancı sende ne menem bir şeymiş ki hem adına tanrı diyeceksin hem sağlayamaz diyeceksin. ne yaman bir çelişki bu?

bencede senin olmasını beklemediğin şey sence bir ütopyadır.buyur sen cevap ver o zaman?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir de şu "kalpgözü" meselesine bir türlü ısınamadım. Eski arap inanışlarını hala sürdürüyoruz.

Araplar, zeki insanların iki kalp taşıdıklarına inanırlardı. Hala kalbe olmadık işler yüklüyoruz...

Arkaya bir göz daha isterken iyide, kalbe bir göz neden saçma..?

Artı kalpteki göz fiziki değil manevi bir olgudur..

Maneviyatın en üst seviyeye çıkmış halidir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

maddecilik bu kadar işlermi ya insan ruhuna :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hayat bir sinavdan ibaret... dunyaya gelis sebebinle ayni :) dunyaya gelis sebebini biliyorsan cevabida aciktir... bildigin bir seyi tartisma haline getirme bence :) bilmiyorsan bir islam ilmihali kitabi al ve bilmedigin... bilipte hatirlamadigin... yada ogrenmek istedigin her seyin cevabi orda var tavsiye ederim :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kalp göüyle ifade edilmek istenen şeyin ,manayı kavramak, ahlak , soyut işlerle ilgili olan vs...olduğunu bilmeni beklemek boşa bir bekleyiş olur.Seni yadırgamıyorum.

zaten sende soyut kavramının yorumlanma merkezi ( kalp) olsa veya bunun nasıl kullanılacağına dair bir bilgin olsa İNANÇSIZ olmazdın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkaya bir göz daha isterken iyide, kalbe bir göz neden saçma..?

Artı kalpteki göz fiziki değil manevi bir olgudur..

Maneviyatın en üst seviyeye çıkmış halidir..

Saygılar..

Kafanın arkasında bir gözün olursa, arkadan gelebilecek tehlikeleri de görebilirsin... Kalbine bir göz koyarsan, içeride ışık olmadığı için hiç bir şey göremezsin.

Bu maneviyat falan değildir. Eski bir inancın dilimize pelesenk olmuş halidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kafanın arkasında bir gözün olursa, arkadan gelebilecek tehlikeleri de görebilirsin... Kalbine bir göz koyarsan, içeride ışık olmadığı için hiç bir şey göremezsin.

Bu maneviyat falan değildir. Eski bir inancın dilimize pelesenk olmuş halidir...

beynin içeriside aydınlık değildir ama sen bakınca dış alemi aydınlık görüyorsun.buda demektirki sen maddi alemi yorumlarken dahi hata ediyorsun.ve senden manevi bir yorum beklemenin boşa bir bekleme olacağını kendin en iyi bir şekilde ifade etmiş oluyorsun...

Niçin küçülüyor eşya uzakta?

Gözsüz görüyorum rüyada, nasıl?

N.fazıl

bunlarıda yorumla bakalım...nereye kadar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kalbin karanlık olursa göremezsin tabi arkadaşım... ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.