Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İYİ BİR İNSAN NASIL OLMALI?

sardunyam

Önerilen İletiler

Asil siz konuyu nereye tasimissiniz

BIraz okusaniz o bolumu astigimizi anlardiniz..........

Neden bu iyi yada kotu diye algilamayim

verilen duygu oyken...insanlari sizler clasa soktunuz ben kabullenmeyi savundum

bakiyorum benim dusuncem bana satiliyo...

:) Konuyu taşımadım dikkatinizi çekerim sadece bir espiri yaptım. Okudum anladım sevgili boheme teşekkür ederim uyarına.

İnsanları iyi ya da kötü diye ayırmıyorlar ayırmıyoruz insanlar yapmış oldukları davranışlarla topluma ve karşılarındaki insanlara gösterdikleri fayda ya da zararla bu sıfatları seçmiş oluyorlar.

Bir katili ya da tecavüzcüyü olduğu gibi kabullenebilirmiyiz. Ona da iyi biri diyebilirmiyiz.

İyi iyidir-kötü kötüdür bunları belirleyen de bizleriz. Yarar-zarar tutumları.

Sevgiler la boheme

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 yıl sonra...
  • 1 ay sonra...

Fotokopi makinasının bir ucuna boş kâğıt koyup, diğer ucundan dolusunu almıyorsunuz. İnsan "iyi" ise insandır zâten. Ben şahsen kötülere insan diyemiyorum. İnsan olabilmek de eski tâbirle şahsın "mayası" ile alâkalı. Kişi ne olmayı istiyorsa onu olur. Çevre, bireyleri "iyi" ya da "kötü" yapmaz. Kişinin olmak istediği şey noktasındaki süreci kanalize eder; hızlandırır yâhut yavaşlatır.

Ha; illâ ki "iyi" olmak gibi bir niyete sâhip olanlar; empati yapmayı öğrenerek/deneyerek, bu uzun süreçteki ilk adımı atabilirler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Ahlak inanç ile ilgilidir. Fakat inanç dini olmak zorunda değildir. Felsefi inançlar da vardır.

Örneğin benim dini inancım yok. Felsefi inancım ise determinizm. Determinizmde karma ahlakı vardır ve dünyada yaygın biçimi Budizmdir. Ben tabii ki Budist değilim. Çünkü budizmde ruh ve reenkarnasyon inançları vardır. Bunlar ise akılcı değildir.

Fakat budizmde tanrı inancı yoktur ve "nirvana" inancı vardır. Budizmin sağlam bir mantık kurgusu ile modernleşebileceğini düşünüyorum. Ama tabii bunu kim yapacak... Budist ülkeler gelecekte dünyaya hükmederse bu gerçekleşebilir.

Gelecek kurgusunu bir yana bırakırsak: Karma ahlakı tüm davranışlarımızın, iyi veya kötü, yayılacağını, yansıyacağını ve geri döneceğini söyler. Bunu bir tanrı sağlamaz. Tanrı yoktur. Bunu nedensellik sağlar. Nedensellik kapsamı dışında hiç bir şey kalamayacağı için, Pekn'de kanat çırpan bir kelebeğin, Florida'da patlayan bir kasırgada etkisi vardır. Neden sonuç ilişkisi ile bağlı olmayan iki kuantum parçacık bile yoktur. İsterse evrenin iki zıt ucunda bulunsunlar.

O yüzden yaptığımız her hareketten sorumluyuz. Her hareketimiz evreni değiştirebilir. Evreni etkilemeyecek en küçük bir hareket yoktur. Her şey etkileyebilir. Tabii iyi yönde etkilersek bize iyi yansımalar olur.

Bu, yaşamımız süresi ile kısıtlı değildir. Bizi değilse çocuklarımızı, torunlarımızı etkiler. Onlar parçamız olduğu için kendi ölümümüzden sonra da onları düşünürüz. Üstelik nedensellikte, yani determinizmde son diye, kıyamet diye bir şey yoktur. Her şey sonsuzdur. Evren de tüm canlılar gibi ölür ama bu son değildir. Son diye bir şey yoktur. Döngü sonsuzdur. Evrenler ve hayatlar sonsuzca tekrarlanır. Bunun bir başlangıcı ve sonu yoktur. Var olma, yok olma diye bir şey yoktur. Var eden ve yok eden bir tanrı da yoktur.

Tabii ruha genetik kodlar ve reenkarnasyona döngünün sonsuz olduğu yorumları getirilerek budizm modernleştirilebilir. Ama hristiyan ağırlıklı bir dünyada bu şimdilik olası görünmüyor. Şu anda gündemde olan hristiyan - yahudi ve müslüman çatışması. Dünya bundan nasıl çıkar şu an belirsiz.  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insan-olmak.jpg?resize=360%2C300

İnsanlar şu üstte ki resimi her yerde paylaşıp duruyor, fakat pratiğe dökmeye gelince çuvallıyorlar..neden ki acaba..:(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanlar şu üstte ki resimi her yerde paylaşıp duruyor, fakat pratiğe dökmeye gelince çuvallıyorlar..neden ki acaba..sad.png

Nedenleri bir tane degil.

En azindan birisi,  "iyi" ve "kotu" kavramlar  degisik sekilde tanimlanir ve ekseriyetle toplum kulturu tarafindan etkilenir. Herkes ayni sozlugu kullanmiyor. Ornegin, "namus" ve "seref". Bu kelimeler insanlari degisik seyler dusundurur, degisik kulturlerde.  Baska ortamlarda "normal" sayilan seyler, bazi yerlerde cinayet sebepleri oluyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanlar şu üstte ki resimi her yerde paylaşıp duruyor, fakat pratiğe dökmeye gelince çuvallıyorlar..neden ki acaba..sad.png

Sevgili Radya Sayin Sardunya'min yillar önce acmis oldugu basliga verilen güzel cevaplarin belki de en güzelini ve en anlamlisini yukaridaki resimle paylasmissin.Seni kutlamak istiyorum.Inanclara,insanlara saygisi olmayan,barisi sadece kendisi gibi düsünenlerle yapan,Insanlari inanclari,irklarina göre ayristirip kendine uymayanlari bizden saymayanlar ne kadar iyi insan olmaktan bahsetselerde iyi insan degillerdir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...
  • 3 ay sonra...
Misafir ayla yılmaz

Bir insan hakkında yorum yaparken ya "iyi" insan deriz, ya "kötü"... Peki iyi bir insan olmanın koşulları nelerdir? İyi bir insan olmak için bir inanca mı sahip olmak gerekir, yoksa iyiniyete sahip olmak mı?

Ben kendimce iyi insandan beklediğim özellikleri yazayım, sizlerde kendi fikirlerinizi yazasanız sevinirim.

--- iyi bir insan olmak için bence: duyarlı, samimi, dürüst, akılcı, saygılı, düşünceli, iyiniyetli, yardımsever, vatansever, insan sever, doğa sever, paylaşımcı, insanlar içinde ayrım yapmayan, insanları ırklarına göre kayırmayan, inancına göre değil, kişiliğine göre değerlendiren, hoşgörülü, art niyetsiz olmak gerekir. Aslında daha da artabilir ama ilk aklıma gelenler bunlar.

Selamlar

sana katılıyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

İYİ İNSAN DEMEK 

bir kişiden bahsederken ya iyi innsan ya da kötü insandı deriz iyi insan demek ;saygılı,dürüst,yardımsever,merhametli,fedakar ve iyimser demektir. bu özelliklerin iyi insanda bulunması şarttır çünkü iyi insan dediğin bu özellikleri sahip olan demektir tabi her iyi insanın bile bir hatası vardır iyi insanın en çok önemli özelliklerinden biri de her zaman haklının yanında durmasıdır bu devirde pek iyi insanlar bulunmaz çünkü bu özelliklere sahip insan  bulmak zordur. iyi insanın bile bir hatası vardır bu konuyla ilgili bir sözümüzü tam anlatabiliriz hatasız kul olmaz.ile sözümüzü tamamlayabiliriz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Insanoglunun fiziki gorunum olarak iyisi dse kotusu de olmaz.

Iyi ya da kotu, yine insanoglunun, herhangibir insanoglunun dusunce ve davranisina verdigi degerdir.

Bu degerler hem verencxe hem de veri olarak degisken ve gorecelidir.

Birinin iyisi, baskasinin kotusu olabilir.

Yani iyi yada kotu sadece bir alginin degersel ifadesidir. Kisinin kendisine yonelik degil, dusunce ya da ve de davranisina yoneliktir.  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 4 ay sonra...
  • 3 ay sonra...

iyi insan olmak için önce dinine düşkün olmalı zaten dinine düşkün olduktan sonra hangisi iyi yada kötu oldugunu anlar....original.giforiginal.giforiginal.gif

Iyi insan olmanin dinle alakasi yoktur,yoksa siz iyi insanlarin hepsinin bir dini olduguna mi inaniyorsunuz.Iyi insan yapisndaki mayadan olusur.Yoksa din imanla iyi insan olunmaz.

Diyanet Isleri Baskani milyarlik araba ile saga sola gidiyor acaba o araba kimlerin hakki yenerek alindi, bunu düsünüyor mu?

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iyi bir insan bence Peygamber efendimizin izinden gidenler onun Sünnetlerini uygulayanlar ve en önemlisi de Allah tanıyan seven sayan ve ondan korkan insanlardır aslında daha çok şeyler söylenir ama insan aklı bunu anlatmaya yetmez iyi bir insan olmak çok zor ama kötü bir insan olmak çok zordur niye diye sorarsanız kalp kırmak çok kolay ama o kalbi onarmak o kadar da kolay değil.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.