Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İYİ BİR İNSAN NASIL OLMALI?

sardunyam

Önerilen İletiler

Bir insan hakkında yorum yaparken ya "iyi" insan deriz, ya "kötü"... Peki iyi bir insan olmanın koşulları nelerdir? İyi bir insan olmak için bir inanca mı sahip olmak gerekir, yoksa iyiniyete sahip olmak mı?

Ben kendimce iyi insandan beklediğim özellikleri yazayım, sizlerde kendi fikirlerinizi yazasanız sevinirim.

--- iyi bir insan olmak için bence: duyarlı, samimi, dürüst, akılcı, saygılı, düşünceli, iyiniyetli, yardımsever, vatansever, insan sever, doğa sever, paylaşımcı, insanlar içinde ayrım yapmayan, insanları ırklarına göre kayırmayan, inancına göre değil, kişiliğine göre değerlendiren, hoşgörülü, art niyetsiz olmak gerekir. Aslında daha da artabilir ama ilk aklıma gelenler bunlar.

Selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

güzel bi başlık olmuş....

ben şu sözü çok severim,bıçok insan bilir ama bana çok şey anlatır:

ya göründüğün gibi ol;ya olduğun gibi görün...

bazı şeylerde pürdıkkat ahkam kesipte,insanlara arkasını döndüğü yerde kestiği ahklamdan çok farklı tavır sergıleyen,yada yerine göre başkalaşan bukalemun misali insanlar bana çok anlamsız gelmişdir..

o sebeble de,söylediği ile yaptığının bir olması taraftarıyım ve hayatım boyunca öyle yaşadım -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyi insan nasıl olmalı aslında çok güzel bir topic..

iyi bir insan nasıl olmalı bana göre dürüst olmalı samimi ve içten olmalı içi dışı bir olmalı başkalarının görüşlerine ve düşüncelerine saygılı olmalı kişisel çıkarlarını başka insanların çıkarlarının önünde tutmamalı ve en önemlisi bir iyiliği karşılıksız yapmalı insana öncelikle insan olduğu için değer vermeli şu an için aklıma bunlar geldi geldikçede yazarım :)

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili sardunyam güzel bir başlık açmışsın ve iyi bir insanın nasıl oması gerektiğini belirtmişsin..

Yazılarına aynen katılıyorum..

Peki en iyi insan nasıl omlıdır..?

Kibir, haset, ucp, riya bu dört haslet kalbin zaafiyetidir.

Kalbi ve dolayısıyla kişiliği karartan buna benzer kötü hasletlerdir...

Bu dördü bir insanda yoksa o insan mükemmeldir..

Ha..! yanına birde vicdan katarsak tadından yenmez..

Ayrıca;

-Kendine yapılmak istemediğin birşeyi başkasına yapmazsan..

-Herkesin nefsini, kendi nefsin gibi görüp, onlarında sevgiye saygıya ihtiyaçları olduğunu bilirsen..

-"Dövene elsiz gerek, sövene dilsiz gerek" diyebiliyorsan ve uygulayabiliyorsan...

-Komşun açken sen tok değilsen..

-Bir lokma yiyeceğini paylaşak birilerini arıyorsan..

-Vatanını, milletini, dinini, örfünü ve adetlerini gözetip savunuyorsan..

-Allaha kulluk görevini iyi yapabiliyorsan( bu madde inananlar içindir)

-Tüketgenden çok üretgensen...

-Çalışkansan..

-Gerektiği yerde susabiliyorsan..

-İki yüzlülük yapmıyorsan..

-Eline, beline ve diline hakimsen..

-Karşılık beklemeden verebiliyorsan..

-Verirken kibirlenmiyorsan..

-Yüzünde insanlara karşı somurtma değilde, tebesüm varsa..

SEN EN İYİSİN....

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında üzerinde çok tartışılabilecek bir konu bu..Hepinizin yazdıklarından;iyi vatandaş,iyi milliyetçi,iyi müslüman,iyi işçi vs..tanımlamalarını gördüm..

İnsanı iyi yapan,o etiketi üstünde tutabilmesini sağlayan alabildiği sevgidir.Bu sevgiyi alabilmesi için elbette önce sevmeyi bilmelidir insan.Hanginiz sevdiğiniz birisi hakkında kötü tanımlamasını kullanırsınız..

Evet dosdoğru,adam gibi adam olabilmeli,yalan ağzına karargah kurmamalı,hataları doğrularının yarısına bile ulaşmamalı,çevresine zararı dokunmamalı,bardağın boş tarafını değil,dolu tarafını görmeli,seviyorum diyebilmeli ve derken gerçekten sevmeli,arkadaşım dediği insanın derdiyle dertlenebilmeli sevincine ortak olmalı,eğer bir hata varsa önce aynaya bakmalı,gerekiyorsa nefsini ezmeli gururu sevgisini geçmemeli..

Şu denklem asla bozulamaz:

Sevilen insan=İyi insan..

O halde,önce o sevgiyi hakedeceğiz ki,iyi olalım..

Sevgiler..:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyilik eline, beline ve diline sahip olabilmektir. İyi olmak için din şart değildir ama dindar olmak için önce iyi bir insan olmak gerekir. Dinin insandan beklediği şeylerin başında o insanın "iyilik" peşinde olması beklenir. Komşusunu kapısındaki aç kediyi soğuktan donan kuşları düşünebilmektir iyilik :clover:

İyi olmak için sevilmek gerekir, sevilmek için sevmek gerekir. Elini tuttuğun insanları yarı yolda bırakmamaktır. Güven kaybetmemektir. Hiç kimseye ihanet etmemektir. Ve iyilik affedebilmektir. İyilik hata yaptığında bunu itiraf edebilmektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Insanlari iyi kotu diye katogoriye sokmamak lazim

iyilikte kotulukte insanlik urunu

yani sanki pazardan mal alir gibi yapilan siralama yanlis....

insanlari oldugu gibi kabul etmek bir erdem

oyle degilmi taurusmutis sen iyi bilirsin :D

Evet iyi bilirim..;):D Ama senin anladığın veya ima ettiğin şeyi anlatmıyor arkadaşlar.Yani inançsızlar ve inananlar..İnançlı olmak iyi olmayı getirmediği gibi,inançsız olmakta kötü olmayı gerektirmiyor.İnançlara hiç girmeden yalın bir şekilde okumanı tavsiye ederim,yukarıda yazılan mesajları..;)

Sevgiler..:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

..

eger biz insanlari oldugu gibi benimsemezsek o zaman biz de o

sevmedigimiz katogoriye girmis oluruz...

Burda iyi insan inançlımı olmalı inançsızmı olmalıyı tartışmıyoruz inancı ne olursa olsun yeterki insan olsun inançla yada inansızlıkla iyi insan olunmaz. din ırk meshep ayırmaksınız sağduyulu görüşlere saygılı ve dürüst insan olunur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanları mala benzetmek zaten iyilik değildir. :) katagorize etmek ise zaten değil. Bizim burda yapmaya çalıştığımız aslında bütün insanların birbirinden beklediği şeyler. Herkes iyilik bekler ama herkes iyilik yapmaz. İnsanları olduğu gibi kabullenmek erdemdir haklısın arkadaşım işte senin de iyi bir insandan beklentin bu ve aslında doğru bir beklenti. Birbirimizi olduğumuz gibi kabullenmeliyiz. Ancak bu kabuller kötülükleri kapsamamalı.

Selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

iyi bir insan nasıl olmalı????????

ondan önceki soru...

acaba bu hayatta iyibir insanmı olmalı?????

yada iyiliğin kriterlerini belirleyen kimler????

neye göre iyi,kime göre,kimlere göre???

uzar gider...

Evet Sayın Adrenalin bu liste uzar gider bizde uzayıp gitsin diye açtık. :) Bu hayatta iyi bir insan mı olmalı sorunuzu anlayamadım. Sizce olmamalı mı? İyiliğin kriterlerini belirleyebilenler toplumların genel ahlak kurallarıdır. Ve bu kriterler kişilerin beklentilerine göre ortaya çıkar. Siz iyi bir insan beklemeyebilirsiniz de birileri bekler.

Sana göre, bana göre, ona göre.... x kişilere göre, yani herkese göre değişir...

Selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyiliğin kriterlerini belirleyebilenler toplumların genel ahlak kurallarıdır.

evet...

o toplumların ahlak kurallarından birinde(afrikada bir kabile) bütün kadınların evlenmeden önce kralla yatağa girmesinin oldukça ahlaklı bir kural olduğunu söylüyor mesela...

yada postmodern(ne demekse) dünyanın nadide topluluklarından amerikada şu anda 50 km kuralı diye birşey var şimdi...

geçer bir ahlak kuralı sayılıyor şu anda bazı kesimler tarafından...

50 km kuralı:eğer evliysen vede başkasıyla beraber olmak istiyorsan eğer;birlikte olacağın kişi başka bir şehirden olmalı....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sanirim yanlis bir cumle kurmussunuz cunku ben insanlari oldugu gibi kabullenmek bir erdemdir dedim iyi bir insan lafini karistirmadim araya...

Ben insanlari oldugu gibi kabul ederim once kisilik testi yapmak gibi tutum sergilemem...

Birbirimizi olduğumuz gibi kabullenmeliyiz. Ancak bu kabuller kötülükleri kapsamamalı.

buradada yine sartinizi sunuyorsunuz insanlarin art yada iyi niyetli

oldugunu bastan kestiremeyiz...Ve hayat yapilan hatalarla guzeldir..

Her tanistigimiz insana potansiyel kotu insan gozuyle bakamayiz bence...

İşte anlaşamamızın sebebi sanırım sen sadece muhalif olmak istiyorsun ve bu senin karakterin ve ben seni böyle kabullenirim. Ama iyilik ve kötülük insanların huyları değil toplumlara ve insanlara karşı olan tutumlarıdır zaten iyilik beklentilerimiz değiştiği gibi kötülükten anladığımızda değişir. Şimdi ben kötü insan nasıl olur dersem sen ona da katagori etmek dersin ama ben kötü insandan anladığımı yazacağım daha sonra... Kişisel hatalar güzeldir ama ondan ders alıncaya kadar, hatasız insan zaten olmaz ve bir insanı bir hatası yüzünden toplumdan dışlayamayız ancak görmezden gelinemeyecek şeyler vardır onları affetmek kişilere göre zor ya da kolaydır.

Sayn Adrenalin sanırım siz konuyu farklı yerlere çekmek istiyorsunuz. Bunu anlamamız zor. Birincisi o bahsettiğiniz konular ya da kurallar bir ahlak değeri değildir, seçimlerdir. Bir çok marjinal seçim var biz onlardan bahsetmiyoruz.

Selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet...

o toplumların ahlak kurallarından birinde(afrikada bir kabile) bütün kadınların evlenmeden önce kralla yatağa girmesinin oldukça ahlaklı bir kural olduğunu söylüyor mesela...

yada postmodern(ne demekse) dünyanın nadide topluluklarından amerikada şu anda 50 km kuralı diye birşey var şimdi...

geçer bir ahlak kuralı sayılıyor şu anda bazı kesimler tarafından...

50 km kuralı:eğer evliysen vede başkasıyla beraber olmak istiyorsan eğer;birlikte olacağın kişi başka bir şehirden olmalı....

evrensel bir ahlak yasasından söz edebılmemız için yapılan davranışın sonucuna bakılır.sonucunda kişiye iyilik sağlıyorsa evrensel ahlaktan söz edılebılır..

bu arada değer olgusu da var.

değer evrenseldır ve insan dışındadır

iyi olan değerlidir diyoruz,haz veren değil kireneler gibi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanları mala benzetmek zaten iyilik değildir. :) katagorize etmek ise zaten değil. Bizim burda yapmaya çalıştığımız aslında bütün insanların birbirinden beklediği şeyler. Herkes iyilik bekler ama herkes iyilik yapmaz. İnsanları olduğu gibi kabullenmek erdemdir haklısın arkadaşım işte senin de iyi bir insandan beklentin bu ve aslında doğru bir beklenti. Birbirimizi olduğumuz gibi kabullenmeliyiz. Ancak bu kabuller kötülükleri kapsamamalı.

Selamlar

+1 :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evrensel bir ahlak yasasından söz edebılmemız için yapılan davranışın sonucuna bakılır.sonucunda kişiye iyilik sağlıyorsa evrensel ahlaktan söz edılebılır..

bu arada değer olgusu da var.

değer evrenseldır ve insan dışındadır

iyi olan değerlidir diyoruz,haz veren değil kireneler gibi

yani...????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kişisel hatalar güzeldir ama ondan ders alıncaya kadar, uyustugumuz bir nokta

kisisel hata,insanlar hata yapar bu net ama hatalari affetmek yada dogruyu gostermek

gercekten onurlu bir davranis...insanlari iyiye yoneltmek bizlere iyi insanlari kazandirir.....

:clover: haklısın

herkesi kabullenemeyiz zaten bu imkansız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili la boheme

İnsanları katagori etmenin yolu onları iyi-kötü diye ayırmakla olmaz. Katagori sınıflara ayırmaktır bu da sosyal konumla alakalı. Oysa burada anlatılan şey iyiliğin beklentileri ve etkileri. Çevremizde bize zararı dokunan insanların olmasını istemeyiz. Ama siz insanları bu iyidir, şu kötüdür diye ayırmak olarak anlamayın bunu. İyilikte kötülükte davranışlarla ortaya çıkar. Kişisel hatalarınız bir başkasına zarar vermediğiniz sürece sadece sizi etkiler.

adrenalin arkadaş sen konuyu nereye taşımışsın öyle? :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Bu iyidir/kötüdür" tanımlaması, insanların doğadaki "var olma" mücadelelerinde, karşılaştıkları yararlı ve zararlı sebeplere koydukları tanımlamadır.

İlk çağlarda insanlar, vahşi saldırılardan yada doğa olaylarından koruyan yardımcılara/sebeplere "iyi" korumayan/koruyamayanlara ise kötü demişlerdir.

Köpek,at,eşek,kedi gibi hayvanları, insanlar için iyi (koruyucu) hayvanlar.

Kurt,yılan,tilki,sivrisinek vs. gibi hayvanlarıda kötü (zararlı) hayvanlar olarak nitelelemişlerdir.

İnsanları besleyici hayvanların, yararlı olmalarından dolayı, iyi olduklarını söylemeye gerek yok sanırım.

Yine ilk çağlarda, insanları doğal felaketlerden koruyan insanlara da "iyi bir insan" denilmiştir.

"O iyi insan", gerek öğütle, gerekse eylemsel olarak kendini "ispatlamışsa iyidir".

Bu "iyi kötü" kavramları doğal olarak algılama sonucu ahlaka, kültüre ve sonuçta da "öğretiye" dönüşmüştür.

Özetlemek gerekirse insanlar, kendisine gelen yararlar için "iyi", zararlara ise "kötü" tanımlamasını getirmiştir.

İnsanlardaki üreticilik olgusuyla gelen üretim getirisi, doğal zenginlikler, ve diğer etmenler, bazı gurupları yada kişileri varlıklı, güçlü, bazılarını ise varlıksız, güçsüz olarak yapılandırmıştır.

Topluluklarda ve guruplarda, Tarihin ve üretimin getirdiği bu yapılaşma, yeni bir iyilik/kötülük olgusunu oluşturmuştur.

Günümüzdeki "iyi olma, kötü olma" tanımlamalarını, büyük ölçüde bu günün ekonomisi belirlemektedir.

Genelde güçsüz insanlar ve toplumlar, yardım görmüşse bunu iyilik, duyarsız kalınmışsa kötülük olarak tanımlamışlardır.

Tanımlamalar, daha sonra ahlaki bir kültür oluşturmuş, ahlak felsefesi disiplini olarak toparlanmıştır.

İyi olma/kötü olma ahlak olgusuna önceleri dinler sahip çıkmıştır.

Dinlerin, gerek kendi aralarındaki veya içlerindeki çelişkilerden dolayı, gerekse bilimsel gerçeklerin ortaya çıkarttığı eksikliklerden dolayı, iyilik/kötülük olgularını inceleyen metafizik ahlak felsefesi, daha sonra zorunlu olarak bu olguların tanımlamasını, Bilimsel ahlak(evrensel ahlak) felsefesine bırakmıştır.

"Evrensel bilim ahlakı", iyiyi ve kötüyü, insan değerini baz alarak, insanların/toplumların birbiri ile veya maddeyle ilişkilerinin kurallarını "doğru/yanlış"olarak, tanımlamaktadır/incelemektedir.

Bu tanımlar, tarihsel süreç içerisinde, üretim ilişkilerinin değişimi ile, buna bağımlı olarak bilimsel ahlak felsefesinin sorgulamacı yapısıyla, yavaşta olsa değişmektedir.

Evrensel bilim ahlakı, "iyi bir insan" kavramını "kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma", (sosyal adalet ve insan hakları) ilkesi ile sorgular.

Selamlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.