Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

"Kurt sorunu" ve Turki mantik

Bozo Avdan

Önerilen İletiler

"Kurt sorunu" tanimlamasi yaniltici, eksik ve son derece haksiz bir tanimlama. "Kurt sorunu" denirken sanki biz Kurtler sorun yaratiyoruz gibi, sanki bir "sorun" var ve o "sorunun" kaynagi biz Kurtler'misiz gibi gorunuyor. Halbuki tarihsel gerceklere bakildiginda "sorunun" Turk, Arap ve Faris devletlerinden kaynaklandigi görulecektir. Hernekadar denklemde bolgesel emperyal gucler olsa da, sorunun kaynagi Kurdistan'in bolunup somuruluyor olmasidir. Kurtlerin kendi ozgurluklerinin mucadelesini vermesi "Kurt sorunu" olarak algilaniyor. Yanlis. Bu, 80 yillik Turk devlet yapisinin sekillendirmeye calistigi Turk toplum mantigi. Oyle ogretilmis, oyle biliniyor, oyle bakiliyor.

Turk devletinin basbakani Diyarbakir'a geliyor ve "Kurt sorununu taniyoruz" diyor... Ben bir Kurt olarak basbakaniza soruyorum, soyluyorum: "sen once Kurtlerin kendilerini tanisana!".... Her millet ve ulus gibi Kurtlerin de "sorunlari" var... Bu sorunlarin basinda sen, ****** ve diger somurgeci devletler geliyor.

****** insaninin ilkel ve fasizane bir egitim sisteminden gecmis olmasi da basagrilarimizdan bir tanesi.

Saygilarimla...

Bozo Avdan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 221
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

kürdistan diye bir devlet oldu mu tarihte daha önce.kürt sorunu senin ifadenle böyleyse eğer bunun adı tam anlamıyla bölücülüktür,yani resmen diyorsun ki senin devletin ,senin başbakanın ,sen hangi ülkenin ekmeğini yiyorsun ,hangi kaba ediyorsun?neden bütünleşemiyorsunuz,bütünleşmeyi asimile olmak olarak algılıyorsunuz.siz böyle davrandıkça "kürt sorunu" çözülmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İstiklal harbinde verilen onca mücadele boşa gidiyor.Tarih tekerrürmü ediyor nedir bilinmez.Bitmeyen ve

asla bitmeyecek yıkıcı komploların kurbanı oluyoruz.Kendi adıma kürt,ermeni,süryani,alevi,çeçen ve lütfen

bağışlayın ismini anımsamadığım bütün kültürel değrelimize sevgiyle bakıyorum.

bunu anlayabilmek anlatabilmek önemli olanda sanırım

marcus a canı gönülden katılıyorum..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle foruma hosgeldiniz

burda bu tarz baslıklar genelde TGT ciler acarlar ve acıkcası konuyada pek dahil olmazlar

kürt sorunu vebalı bir kelime gibi bu ülkede duyan ya kacıyor ya kulaklarını tıkıyor yada saldırıyor

demokrasi mücadelesi verirken kürt sorununu bu mücadelenin dısında tutamazsınız

sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cevaplariniz icin tesekkurler...

Simdiye kadar gelen cevaplara ilsikin (ki daha da gelmesini bekliyorum) sunlari soylemek istiyorum...

"Ulke" ve "devlet" arasindaki farki bilmeyenler "hic olmadi, hic olmayacak" naralarina el atiyorlar... Kurtler tarih boyunca bir cok imparatorluklar, kiralliklar ve prenslikler kurmus; koklu, uygarlik ve degerler sahibi bir halktir. "Kurdistan" Kurtlerin ulkesidir. Turkler'in devleti (Turkiye) 80+ yillik bir omre sahiptir. Turkler daha once degisik isim ve yapilar altinda toplumsal orgutlenmelerini kurmuslardir. (Tipki Kurtler gibi). Ama bugun Kurtlerin ulkesi Kurdistan bir somurge durumundadir. Kurtler devletsiz bir ulustur. Ama ulkesiz, vatansiz degiller. (Bugun tabular ulkesi Turkiye'de "Kurdistan" kelimesi telafuz edilemez. Halbuki Yavuz Sultan Selim "Kurdistan Kiralligina" baslikli mektuplar gonderiyor, M. Kemal da -samimi olmasa bile- "Kurdistan'in otonomisini" dile getiriyordu).

"Turk devleti" diyorum, cunku bu devlet Turklerindir, Kurtlere ait hicbir deger ve sembol bu devletin yapisinda mevcut degildir. Tam tersine, sadece Kurtlerin inkari degil, yok olmasi uzerine kurulmus bir devlettir. Tek dil, tek irk, vs. bunun yasal cercevesidir. Turk ulusu yaratma projesi (Misaki Milli sinirlari icerisindeki herkesi Turklestirme) BASTAN beri ele alinmis, uygulanmaya konulmustur. Kurtlerin asimile edilmesinde kismen basarili olunmussa da, bu projenin hayata gecme sansi kalmamistir. Kemalizm dunyanin gidisatina ters dusuyor ve Turk devletinin sikintisi bundandir. Turk toplumu bundan dolayi gelisemiyor, kendini yenileyemiyor. Bugunku "ust kimlik", "anayasal vatandaslik" gibi kavramlar da yeni olmaktan cok eskiyi kurtarma formulleridir. Yani, Turk kultur ve dusunce yapisina sekil veren kaynaklar sorununun kendisini teskil ediyor. Catch 22 olayi.

"Kardeslik" soylemi ideolojik icerikli ve Kurtlerin yok edilmek istenmesinin baska bir ismidir. Kurtlerin Kurt olarak, ayri bir ulus olarak kabul edilmesi yerine kardeslik (aynilik veya benzerlik, ayni ana-babadan) kavrami altinda Kurtlerin inkari sozkonusudur. "Kiz alip vermek", "tavuklarin birbirine karismasi"... butun bunlar irkci ve fasizan sistemin yalanci ve demogojik ifadeleridir. Acik ve secik kabul etmek gerekiyor ki; hicbir "hos laf" gercekleri sakliyamaz. Bu devlet Turklere aittir. Kurtler kendileri yasamak istediklerinde ve buna yonelik kendilerini ifade ettiklerinde hemen duygusal soylemlere basvurmak da bahsettigim "Turki mantigin" bir parcasidir.

Saygilarimla

Bozo Avdan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tarihteki kürt devletlerini bi sayın bakalım hep beraber öğrenelim... ( Doğru olması tavsiyemdir )

Bugunden baslayip Guney Kurdistan Federe Devletini animsadiktan sonra Med imparatorluguna atifta bulunayim. Merwani devleti de Kurtlere ait. Listeyi burda kesip size sorayim: dogru mu? ne dersiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir hakanbaranyildirim

"Kurt sorunu" tanimlamasi yaniltici, eksik ve son derece haksiz bir tanimlama. "Kurt sorunu" denirken sanki biz Kurtler sorun

.

.

.

Saygilarimla...

Bozo Avdan

Bu da çok kötü bir betimleme, her TÜRK faşist'tir gibi bir anlam çıkmış.Genellemeler yapmak insanı kesinlikle yanlış yönlere sevkediyor...bu da onlardan biri...

Tabiki,birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor,ama bilin ki en büyük görev TÜRK'lere düşüyor,onlar kucak açmaya devam ettikçe yanıt da gelecektir...Ama bunu AB yolu için açıyorlarsa o da başka bir sorun...Yine de son 10 yılda bayağı yol katedildi ve daha da gidilecek yol var...Yolda beraber yürümek isteyen ile her zaman yürümeye hazır ve nazırım...

Bir de bu KÜRDİSTAN sorunu var.Evet,böyle bir devlet asla varolmamıştır,ama böyle bir bölge vardır.OSMANLI döneminde KÜRDİSTAN EYALETİ diye bir eyalet vardır,tıpkı DERSİM,EFLAK,HİCAZ gibi eyaletlerin olduğu gibi...BEDİRHAN döneminde OSMANLI'ya karşı başkaldırmış ve YEZDİN (EZ HELEF'İM adlı şarkı da ona atfedilmiştir,ŞİVAN da döktürür bu şarkıda) adlı yeğeni tarafından yolu kesilmiş;teslim olmuş,önce İSTANBUL'a oradan da Yunanistan'ın bir adasına sürülmüştür...1925 ŞEYH SAİT isyanına kadar da bölgenin adı aynıdır ama isyandan sonra adı değiştirilmiştir...

Bİr de KÜRTLER devlet kurmamıştır diye bir inanış var, o da yanlıştır...MEDLER bilinen ilk KÜRT devletidir.Bir de aklıma şu anda gelen KARDUKLAR var,hani "ONBİNLER'in YÜRÜYÜŞÜ" adlı kitabında KSENEPHON'un bahsettiği halk...Bilinen en büyük KÜRT komutanda hepinizin bildiği SELAHADDİN EYUBİ'dir...Sizin yok demenizle hiçbir şey yok olmuyor,sadece inkar edersiniz,o kadar.

Ama ben aklı selim insanların varlığına inanan ve er-geç iyi ilişkilere tekrar dönüleceğine inanan bir insanım.Ki şu anda da bayağı iyi bir yol katedilmiş bulunuyoruz hep beraber.Buradaki FAŞİZAN fikirlerin burada kalması dileğiyle...FAŞİST kişilerin ise değişeceğine dair hiç bir inancım yok,tarihe bakarsanız bunun kanıtlarıyla dolu olduğunu göreceksiniz...

SEVGİLERİMLE....

O değilde YEŞİL vadi ne olacak? YİNE de yaşasın SEFEROĞULLARI....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugunden baslayip Guney Kurdistan Federe Devletini animsadiktan sonra Med imparatorluguna atifta bulunayim. Merwani devleti de Kurtlere ait. Listeyi burda kesip size sorayim: dogru mu? ne dersiniz?

I.Sargon'dan itibaren Doğu Anadolu'ya yönelen Asurlulan, Babil ile işbirliği yaparak yenen Medler (MÖ 612), bu tarihten sonra Doğu Anadolu'nun istilasına başlamışlardı. Kyaksar'ın Batı yönünde Anadolu'yu egemenliği altına almasında önüne çıkan başlıca engel, güçlü Lidya Krallığı olmuştur. Her iki krallık yaptıkları savaşlar sonunda Kızılırmağı, aralannda sımr olarak belirlemişlerdir.

Kyaksar, Lidya ile yaptığı savaşı îskitler'in onlara sığınışını bahane ederek açmış, bu savaşlann sürdüğü beş yıl boyunca, Erzincan ve civar yöreler savaş alanına dönüşmüştür.

Bu dönemde kurulan daimi orduların yanısıra ekonomik açıdan önemli ticari faktörler daha geniş tabana yayılarak işlerlik kazanmışlardır. Medler tarafından bölgelere uygulanan feodal düzen, Persler zamanında da devam etmiştir. Kyakseı^den sonra yerine geçen Astiyağ'ın zayıf kişiliği, yönetimin Pers hanedanma geçmesine neden olmuştur (MÖ 550).

Med Krallığı'ndan yönetimi elde eden Persli II.Kyros, güçlü bir ordu kurarak, 547'de Batı Anadolu'nun en güçlü devleti olan Lidya Krallığı'na son verir.

Persler'in ikinci ünlü hükümdarı Darius'un en önemli icraatı yönetim yapılanması olmuştur. împaratorluğu 23 satraplığa (Askeri yetkilere sahip eyalet valiliği) ayırmış, Ön Asya'da güçlü bir imparatorluğun kurulması ve yönetimi bu sayede olmuştur. Erzincan (Eriza-Azi-riz) yöreleri, önceleri çok büyük bir alanı kapsayan II. Satraplık içindeyken, daha sonra Pont Kapadokyası ve Büyük Kapadokya olarak ikiye bölünen bu bölgeden, Büyük Kapadokya sınırlan içinde kalmıştır. Bu bölgede; Hurri, Mitanni, Kataon, Gaşga, Muşki, Tibaren, Kimmer, Mosinek gibi çeşitli halk toplulukları yaşamaktaydı. Pers yönetimi, bağımlı ülkeleri merkezden gönderdikleri valilerle yönetmişler, farklı etnik yapı ve inanca sahip yerel topluluklar üzerinde kültürel baskı uygulamamışlardır. Doğu ile batıyı ekonomik ve askeri olarak bağlayan kral yolu üzerinde altyapılar, Pers yönetimi zamanında geliştirilmiştir.

İran'a bağlı satraplıklardan bir kısmı zamanla, Darius döneminde kurulan düzeni bozup, bu hükümdardan sonra merkeze karşı kimi aktif, kimi pasif olan direniş göstermişlerdir. Merkezi yönetimde başgösteren bozukluklar nedeniyle Büyük Kapadokya'da çeşitli kabilelerin çıkarttıkları ayaklanmaları MÖ 361-359 yılında Erzincan'ı da yönetimi altında bulunduran II.Arioborzanes'te yönetmişti. îran yönetimi bu ayaklanmayı güçlükle bastırdı ve bölgeye II.Mithridates tayin edildi.

MÖ 4. yüzyılda, Lidya Satrabı Kyros'un ağabeyi Pers împaratoru Artakserkses'i tahttan indirmek amacıyla, îran'a yürüyüşünü anlatan Ksenophon "Anabasis (Onbinlerin Dönüşü)" adlı eserinde, Doğu Anadolu ve Erzincan yörelerinden sözeder.

Erzincan da dahil olmak üzere, bütün bölge halkları iki yüzyıla yakın bir süre Pers egemenliğinde kalmıştır.

Tarih boyunca Anadoluda bir çok medeniyet yaşamış çok krallıklar kurulup yıkılmış ve en nihayetinde bu toprakların sahipleri biz TÜRK ler olmuşuzdur... Şimdi benim anlamadığım şey şu? Çok samimi olarak soruyorum siz kürtler bu topraklar üzerinde hak mı iddia ediyorsunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

emperyalist güçler ki avrupa başında geliyor,önceleri kürtleri bağırlarına bastı aman bunlar ülkelerinde eziliyor işkence görüyorlar diye ve bunu da türkiyeyi bölmek karıştırmak için güzel bir malzeme olarak gördüler.ve kürtler avrupayı arkalarına aldıklarını düşündüler.pkk yı da kendi demokrasilerini ilan etmek için ,kendi haklarını savunmak amacıyla kurulmuş bir özgüt olarak tanıttılar.ama iş burada böyle değil tabi,pkk nın terör eylemleri düzenleyen bir örgüt olduğu aşikar.avrupa Tükiyenin yapma etme teröre kucak açıyorsun çağrılarına kulak asmadı ta ki: terör avrupayı da tehdit edene kadar.

Şimdi avrupa türkiyeyi bölmek amacıyla kışkırttığı kürtlere arkasını döndü.bazı güçler tarafından kullanılıyorsunuz.bunu göremezseniz çok yazık olur.koskoca TC avrupaya güvenemiyor,müzakereler boyunca bir sürü çekinceler yaşanıyor,kendini azınlık olarak gören bir topluluğa nereye kadar destek çıkacak acaba...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

I.Sargon'dan itibaren Doğu Anadolu'ya yönelen Asurlulan, Babil ile işbirliği yaparak yenen Medler (MÖ 612), bu tarihten sonra Doğu Anadolu'nun istilasına başlamışlardı. Kyaksar'ın Batı yönünde Anadolu'yu egemenliği altına almasında önüne çıkan başlıca engel, güçlü Lidya Krallığı olmuştur. Her iki krallık yaptıkları savaşlar sonunda Kızılırmağı, aralannda sımr olarak belirlemişlerdir.

Kyaksar, Lidya ile yaptığı savaşı îskitler'in onlara sığınışını bahane ederek açmış, bu savaşlann sürdüğü beş yıl boyunca, Erzincan ve civar yöreler savaş alanına dönüşmüştür.

Bu dönemde kurulan daimi orduların yanısıra ekonomik açıdan önemli ticari faktörler daha geniş tabana yayılarak işlerlik kazanmışlardır. Medler tarafından bölgelere uygulanan feodal düzen, Persler zamanında da devam etmiştir. Kyakseı^den sonra yerine geçen Astiyağ'ın zayıf kişiliği, yönetimin Pers hanedanma geçmesine neden olmuştur (MÖ 550).

Med Krallığı'ndan yönetimi elde eden Persli II.Kyros, güçlü bir ordu kurarak, 547'de Batı Anadolu'nun en güçlü devleti olan Lidya Krallığı'na son verir.

Persler'in ikinci ünlü hükümdarı Darius'un en önemli icraatı yönetim yapılanması olmuştur. împaratorluğu 23 satraplığa (Askeri yetkilere sahip eyalet valiliği) ayırmış, Ön Asya'da güçlü bir imparatorluğun kurulması ve yönetimi bu sayede olmuştur. Erzincan (Eriza-Azi-riz) yöreleri, önceleri çok büyük bir alanı kapsayan II. Satraplık içindeyken, daha sonra Pont Kapadokyası ve Büyük Kapadokya olarak ikiye bölünen bu bölgeden, Büyük Kapadokya sınırlan içinde kalmıştır. Bu bölgede; Hurri, Mitanni, Kataon, Gaşga, Muşki, Tibaren, Kimmer, Mosinek gibi çeşitli halk toplulukları yaşamaktaydı. Pers yönetimi, bağımlı ülkeleri merkezden gönderdikleri valilerle yönetmişler, farklı etnik yapı ve inanca sahip yerel topluluklar üzerinde kültürel baskı uygulamamışlardır. Doğu ile batıyı ekonomik ve askeri olarak bağlayan kral yolu üzerinde altyapılar, Pers yönetimi zamanında geliştirilmiştir.

İran'a bağlı satraplıklardan bir kısmı zamanla, Darius döneminde kurulan düzeni bozup, bu hükümdardan sonra merkeze karşı kimi aktif, kimi pasif olan direniş göstermişlerdir. Merkezi yönetimde başgösteren bozukluklar nedeniyle Büyük Kapadokya'da çeşitli kabilelerin çıkarttıkları ayaklanmaları MÖ 361-359 yılında Erzincan'ı da yönetimi altında bulunduran II.Arioborzanes'te yönetmişti. îran yönetimi bu ayaklanmayı güçlükle bastırdı ve bölgeye II.Mithridates tayin edildi.

MÖ 4. yüzyılda, Lidya Satrabı Kyros'un ağabeyi Pers împaratoru Artakserkses'i tahttan indirmek amacıyla, îran'a yürüyüşünü anlatan Ksenophon "Anabasis (Onbinlerin Dönüşü)" adlı eserinde, Doğu Anadolu ve Erzincan yörelerinden sözeder.

Erzincan da dahil olmak üzere, bütün bölge halkları iki yüzyıla yakın bir süre Pers egemenliğinde kalmıştır.

Tarih boyunca Anadoluda bir çok medeniyet yaşamış çok krallıklar kurulup yıkılmış ve en nihayetinde bu toprakların sahipleri biz TÜRK ler olmuşuzdur... Şimdi benim anlamadığım şey şu? Çok samimi olarak soruyorum siz kürtler bu topraklar üzerinde hak mı iddia ediyorsunuz?

Kurtlerin tarih boyunca bircok imparatorluk ve prenslikler kurduklari uzerine anlastik gibime geliyor. Bu neden onemli? Kurtler tarih sahibi olan bir ulustur. Edebiyati, sanati, deger yargilari, eksi ve artilariyla baska bir ulusun "daha az" veya "daha alt" degildir. Turk (ve digerlerinin) somurgeci sistemi Kurt tarih ve toplumsal diger degerlerinin korunmasi ve gelistirilmesine en buyuk engel olmustur. Turk Tarih ve Dil Kurumlari yeni bir dil ve tarih yaratirken, baskalarinin dil ve tarihleri hem yagmalanmis, hem de "sus-pus" edilmistir. Kolonyalist koloninin tarihini yazarken kendisi icin yazar. Siz te "bu topraklar bizimdir" diyorsunuz. Yani baskasinin malini yiyiorsunuz. SOnra da Kurtleri "nankör" diye sucluyorsunuz.

Topraklar uzerinde yasayanlara aittir. 80+ yillik toplumsal surgun ve ****** ozellikle bu gercegi ortadan kaldirmak icin uygulanmislardir.

"Beraber kardesce" yasamak isteyenler karsisindakinin iradesine saygili olmak zorundadirlar. Yoksa o istekleri fasizan ve irkci sistemi savunmaktan oteye gitmez. Turk devleti emri-vaki bir devlet olup ordu ve tarafindan ayakta tutulmaktadir. Zoraki duzen ne kadar yasayabilir ki?

Saygilarimla

Bozo Avdan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurtlerin tarih boyunca bircok imparatorluk ve prenslikler kurduklari uzerine anlastik gibime geliyor. Bu neden onemli? Kurtler tarih sahibi olan bir ulustur. Edebiyati, sanati, deger yargilari, eksi ve artilariyla baska bir ulusun "daha az" veya "daha alt" degildir. Turk (ve digerlerinin) somurgeci sistemi Kurt tarih ve toplumsal diger degerlerinin korunmasi ve gelistirilmesine en buyuk engel olmustur. Turk Tarih ve Dil Kurumlari yeni bir dil ve tarih yaratirken, baskalarinin dil ve tarihleri hem yagmalanmis, hem de "sus-pus" edilmistir. Kolonyalist koloninin tarihini yazarken kendisi icin yazar. Siz te "bu topraklar bizimdir" diyorsunuz. Yani baskasinin malini yiyiorsunuz. SOnra da Kurtleri "nankör" diye sucluyorsunuz.

Topraklar uzerinde yasayanlara aittir. 80+ yillik toplumsal surgun, ve ****** ozellikle bu gercegi ortadan kaldirmak icin uygulanmislardir.

"Beraber kardesce" yasamak isteyenler karsisindakinin iradesine saygili olmak zorundadirlar. Yoksa o istekleri fasizan ve irkci sistemi savunmaktan oteye gitmez. Turk devleti emri-vaki bir devlet olup ordu tarafindan ayakta tutulmaktadir. Zoraki duzen ne kadar yasayabilir ki?

Saygilarimla

Bozo Avdan

Hayal görmektesiniz.. Asırlardır bu hayali görmektesiniz ve şuraya yazıyorum asla bu topraklar üzerinde bir kürt devleti kuramıyacaksnız.. Buna ne gücünüz ne de iradeniz yeter... Anadoluda sizlerden öncede sonrada başka medeniyetlerde geçti ve onlarda yıkıldılar .. Tarih boyunca toplumsal kurulumların şekillendirilmesinde en önemli unsurlardan biri de Güç olmuştur.. Ve TÜRK ler güçlü bir ulus oldukları için dünya üzerinde bir çok yerde devletler ve imparatorluklar kurmuşlardır.. Zamanla siyasi coğrafya şekillenmiş ve şimdiki halini almıştır. Siz bu coğrafyanın en azından Türkiye kısmında yoksunuz.. Böyle bir kürt devleti olmadı ve olmıyacakta hem bunu nasıl yapacaksınız ki ? Amerikanın yardımlarıyla mı ? Yoksa israilin ve ya Yunanistanın mı ? Pkk ya güvendiniz yıllarca ne getirdiler size ne sağladılar kan ve ölümden başka? Kundak taki bebeklere kurşun sıkan sizin silahlı mücadeleniz değilmidir? Bunca yanlış eylemin sonucunda bir de bu milletin size sempati göstermesini mi bekliyorsunuz? Bekleyin ancak beklersiniz zaten ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ARKADAŞLAR SİZLERİ BU KONUYA CEVAP VERMEMEYE DAVET EDİYORUM..TERÖRİSTLERLE MUHATTAP OLMAK ONLARI MEŞRULAŞTIRMAKTIR.LÜTFEN DİKKAT EDELİM.

SON SÖZÜM FORUM YÖNETİCİLERİNE; ARKADAŞLAR OLAY KONTROLDEN ÇIKMIŞTIR.PKK NIN SESİNİ KESMEK BURADA SİZİN GÖREVİNİZDİR..AKSİ TAKDİRDE HAKKINIZDA YASAL İŞLEM YAPILIR VE ZOR DURUMDA KALIRSINIZ.

Ona "Bush sendromu" mu diyelim? "Turki mantik" geregi olarak ben bir teroristim ve 15 yildan baslayan bir hapis cezasi yedim. Beni mahkemede savunan Kursat Beyefendileri, yargilayan kendileri, hapishane otosunun soforu kendileri, gardiyanim kendileri, arasira bedenim ve beynim arasindaki ince dokuyu tahrib etmek icin beni "oksayan" kendileri... Sonra da Imrali'daki beyefendiye telefon acip senli-benli sophet eden de kendileri...

(Ama en cok Forum Yoneticilerinin cevabini merak ediyorum...)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle foruma hosgeldiniz

burda bu tarz baslıklar genelde TGT ciler acarlar ve acıkcası konuyada pek dahil olmazlar

kürt sorunu vebalı bir kelime gibi bu ülkede duyan ya kacıyor ya kulaklarını tıkıyor yada saldırıyor

demokrasi mücadelesi verirken kürt sorununu bu mücadelenin dısında tutamazsınız

sevgiler

Pardon, bana "hosgeldiniz" dediginizi yeni farkettim. Hosbulduk, tesekkurler. Selamlar, sevgiler.

Bugun bu foruma kayit oldum ve hemen de az-bucuk hararetli bir tartismayi baslatmis oldum. Umarim ozgur, degerli ve yapici bir tartisma ortami olur.

Sevgilerimle,

Bozo Avdan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gelip bu forumda birşeyler yazdığına göre ve yazdıklarına göre kültürel açıdan boş bir insan değilsin. peki onca bilgi birikiminin sonucunda kendinin neyin ürünü olduğunu göremiyormusun. birçok bölücü düşünce gibi sende neyin ürünüsün. bunu göremiyormusun. onca yıl iç içe yaşıyan insanlar neden bu ********* düşüncelere kapıldılar. kardeş olarak yaşamamız neden artık imkansız oldu. neden gerçekleri göremiyorsunuz.

İLLAKİ İMKANSIZ DİYORSANIZ ŞUNU UNUTMAYIN. HİÇBİRZAMAN İSTEDİĞİNİZİ ELDE EDEMİYECEKSİNİZ. TÜRKLERİ ÇOK İYİ TANIYORSUNUZ. BEŞ KARIŞ TOPRAĞIMIZI BİZDEN AYIRAMAZSINIZ.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gelip bu forumda birşeyler yazdığına göre ve yazdıklarına göre kültürel açıdan boş bir insan değilsin. peki onca bilgi birikiminin sonucunda kendinin neyin ürünü olduğunu göremiyormusun. birçok bölücü düşünce gibi sende neyin ürünüsün. bunu göremiyormusun. onca yıl iç içe yaşıyan insanlar neden bu ********* düşüncelere kapıldılar. kardeş olarak yaşamamız neden artık imkansız oldu. neden gerçekleri göremiyorsunuz.

İLLAKİ İMKANSIZ DİYORSANIZ ŞUNU UNUTMAYIN. HİÇBİRZAMAN İSTEDİĞİNİZİ ELDE EDEMİYECEKSİNİZ. TÜRKLERİ ÇOK İYİ TANIYORSUNUZ. BEŞ KARIŞ TOPRAĞIMIZI BİZDEN AYIRAMAZSINIZ.

"Kulturel acidan bos olmadigimi" belirttigini gore kulturel acidan bos olmanin var olan bir gercek oldugunu da biliyorsunuzdur. Herkes birseylerin "urunudur". Bu kacinilmazdir. Bilinc de aslinda bu arkapilan kaynaklarin ne oldugunun farkinda olmaktir. Benim yazilarimda anlatmaya calistiklarim seylerden temel biri de "Turki mantigin" 80+ yillik bir sekillenme sonucu olustugu ve daha onemlisi de ""Turki/Turkcu" bir mantigin VAR OLDUGUDUR.

Kurtler'in mantigina gelince... Ismail Besikci 3 tip Kurtten bahseder. Asimile olup Turk olan Kurt (onun da bir mantigi, bakis acisi var); Kurt olup da Turki soylemleri benimseyen Kurt ("kardeslik") ve kendi tarihsel ve toplumsal kimligi ile bakan Kurt. Ben ucuncu kategoriye giriyorum herhalde ama benim mantigim 80+ yillik egitim, medya ve kurumsal sisteme RAGMEN, kendi ozel cabalarimla gelistirdigim, gelistiriyor oldugum bir mantik, perspektif. Turk devleti, bir devletin olmasi gerektigi gibi, "tarafsiz" olsaydi, Turk tarih ve toplumsal degerlerine verdigi imkan ve destegi Kurtlerin de tarih ve degerlerine verirdi. Bir Laz cocugu eger kendi dili ile egtimini almiyorsa, o cocuk eziliyordur.

"Turkleri" cok iyi taniyorum. Bu gururlu insanlarin basbakani AB'ye basvurdugunda eline bir "uygarlik listesi" verildiginde bu "Turkler" M. Kemal'in "uygarlik" adi altinda Kurt kiyafetlerini yasakladigini animsamiyorsa, o kandirmacayi ve tarihi yalani goremiyorsa, benim herhangi bir sucum olmamali.

"Bir karis toprak" demogojisiyle buyuyen cocuklarin soz sozu bir slogandan oteye gidemez.

Saygilarimla

Bozo Avdan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Kulturel acidan bos olmadigimi" belirttigini gore kulturel acidan bos olmanin var olan bir gercek oldugunu da biliyorsunuzdur. Herkes birseylerin "urunudur". Bu kacinilmazdir. Bilinc de aslinda bu arkapilan kaynaklarin ne oldugunun farkinda olmaktir.

çok doğru... peki sen neyin ürünüsün bunu biliyormusun. söylermisin bana. bu düşüncelerinin sebebi ne. bu düşüncelerinin akkıllıca ve sistemli birşekilde şekillendirildiğini göremiyormusun.

Benim yazilarimda anlatmaya calistiklarim seylerden temel biri de "Turki mantigin" 80+ yillik bir sekillenme sonucu olustugu ve daha onemlisi de ""Turki/Turkcu" bir mantigin VAR OLDUGUDUR.

Türk mantığı köklü bir geçmişle şekillenmiştir.

Ben ucuncu kategoriye giriyorum herhalde ama benim mantigim 80+ yillik egitim, medya ve kurumsal sisteme RAGMEN, kendi ozel cabalarimla gelistirdigim, gelistiriyor oldugum bir mantik, perspektif.

yeterince geliştiremediğinden emin olabilirsin. bunu bir hakaret olarak algılama ama eğer hala bölücülük anlayışına sahipsen dediğim gibi halen yeterince gelişmemiş ve cahil bir bakış açın var demektir. gerçeği görebilen bütün kürtler benim kardeşimdir.

Turk devleti, bir devletin olmasi gerektigi gibi, "tarafsiz" olsaydi, Turk tarih ve toplumsal degerlerine verdigi imkan ve destegi Kurtlerin de tarih ve degerlerine verirdi. Bir Laz cocugu eger kendi dili ile egtimini almiyorsa, o cocuk eziliyordur.

sözde size vermemiz gereken değeri vermiş olsaydık ve halen veriyor olsaydık şuan Türkler le birlikte kardeş gibi yaşıyor olabilecekmiydiniz. lütfen söyle bana.

"Bir karis toprak" demogojisiyle buyuyen cocuklarin soz sozu bir slogandan oteye gidemez.

ama bu çocuklar genede sizin tarzdaki kürtleri korkutuyor değilmi. asıl sizin girişimleriniz karalayıcı, zarar verici bir leke olmaktan öteye gidemez. bunu çok iyi biliyorsunuz. sözde amacınızın oluşmasını sağlıyan gerçek amaç ta zaten bu. ne yazıkki bu amaç istediğini elde ediyor.sizlerde bunun maşası oluyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

çok doğru... peki sen neyin ürünüsün bunu biliyormusun. söylermisin bana. bu düşüncelerinin sebebi ne. bu düşüncelerinin akkıllıca ve sistemli birşekilde şekillendirildiğini göremiyormusun.

Türk mantığı köklü bir geçmişle şekillenmiştir.

yeterince geliştiremediğinden emin olabilirsin. bunu bir hakaret olarak algılama ama eğer hala bölücülük anlayışına sahipsen dediğim gibi halen yeterince gelişmemiş ve cahil bir bakış açın var demektir. gerçeği görebilen bütün kürtler benim kardeşimdir.

sözde size vermemiz gereken değeri vermiş olsaydık ve halen veriyor olsaydık şuan Türkler le birlikte kardeş gibi yaşıyor olabilecekmiydiniz. lütfen söyle bana.

ama bu çocuklar genede sizin tarzdaki kürtleri korkutuyor değilmi. asıl sizin girişimleriniz karalayıcı, zarar verici bir leke olmaktan öteye gidemez. bunu çok iyi biliyorsunuz. sözde amacınızın oluşmasını sağlıyan gerçek amaç ta zaten bu. ne yazıkki bu amaç istediğini elde ediyor.sizlerde bunun maşası oluyorsunuz.

Evet, ben "bolucuyum". "Cirkin Zenci" Nelson Mandela da "terörist".

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet, ben "bolucuyum". "Cirkin Zenci" Nelson Mandela da "terörist".

verdiğin örneğin çok farklı olduğunu birçok insan görebilir. Nelson Mandela nobel barış ödülü almıştır. barış için savaşmıştır. sen kendin içinde aynı şeyi söyleyebilirmisin.??????????????

eşitlik,kardeşlik,barış....................TÜRKİYE CUMHURİYETİ HEP VAR DI::BUNDAN SONRADA VAR OLACAK............yeterki içinde yaşamasını bil...herkese yer var benim ülkemde..................

evet aynen sana katılıyorum. barışçıl olan herkese yer var.

herşeye rağmen Bozo Avdan,, ben senin gibi olmayacağım. sen ve seningibiler istediği kadar konuşsun. kürtlerden gerçek anlamda nefret etmiyecem asla. asla senin gibi olmayacam. gerçeği gören bütün kürtler benim kardeşimdir.

TEKRAR SORUYORUM

sözde size vermemiz gereken değeri vermiş olsaydık ve halen veriyor olsaydık şuan Türkler le birlikte kardeş gibi yaşıyor olabilecekmiydiniz. lütfen söyle bana?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

herşeye rağmen Bozo Avdan,, ben senin gibi olmayacağım. sen ve seningibiler istediği kadar konuşsun. kürtlerden gerçek anlamda nefret etmiyecem asla. asla senin gibi olmayacam. gerçeği gören bütün kürtler benim kardeşimdir.

BÖYLE BİR CÜMLENİN ARKASINDAN

TEKRAR SORUYORUM

sözde size vermemiz gereken değeri vermiş olsaydık ve halen veriyor olsaydık şuan Türkler le birlikte kardeş gibi yaşıyor olabilecekmiydiniz. lütfen söyle bana?

BÖYLE BİR SORU GELMEMELİYDİ BENCE İŞALLAH YANLIŞ ANLAMIŞIMDIR. AÇARMISIN BU SORUYU LÜTFEN?

diğer bir başlık altında yazdığım gibi ekonomisi güçlü tüm vatandaşlara eşit mesafede duran Türkiye Cumhuriyeti devletinde böyle sorunlar olmayacaktır. yani tek bir çözüm var oda Türkiye

ırka dayalı her türlü milliyetciliğin karşısında olalım.

unutmayalım hepimiz önce insanız.

sevgiler :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürtlere vermemiz gereken değeri vermediğimizi söyledi. bende ona eğer vermediğimizi düşündüğün değeri size vermiş olsaydık ne değişecekti diyorum.

bir grup türk askeri gidip doğuda bir kürt köyünü basıyor ve kim var kim yok öldürüyor. bir grup kürt çıkıp zaten nefret içerisinide olan bu kafası karışık kürtleri ayaklandırıp türklere karşı savaş ilan ediyor.

NE KÖYÜ BASAN ASKERLER TÜRK ASKERİ NEDE KÜRTLERİ AYAKLANDIRANLAR, KÜRT HAKLARINI SAVUNAN KÜRT YANLILARI.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.