Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kurandaki çelişkiler

haksöz

Önerilen İletiler

Evet Big bang ve big crunch Kuran'da var. Big bang ispatlandı, big crunch ise bir teori olarak bilim dünyasında önemli bir şık konumunda duruyor.

Anlaşılan meydanı boş bulmuşsunuz da istediğiniz gibi konuyşuyorsunuz. :)

Kozmosun bir köşesinde bir olay (patlama) cereyan etmiş ve galaksiler birbirinden uzaklaşıyor. İspatlandı dediğiniz sadece bu.

Big bang ile zamanın ve mekanın yaratılışı hipotezi, bilimsel gözlemlerin mistik bir yorumundan başka bir şey değildir. Kim nasıl bir model ile evrenin başlangıcını ispat etmiş çıksın bakalım. Keyfi kabuller ile oluşturulan Big bang modelinin karanlık maddeye ihtiyacı vardır ve ayrıca bu modele göre oluşturulan evrenin çapı ne kadardır? Ben söyleyeyim 8+8=16 milyar ışık yılından fazla olamaz. Oysa gözlemler göstermiştir ki evrende 150 milyar ışık yılından uzak ve 100 milyar ışık yılından yaşlı nesneler vardır. Ayrıca bir hipoteze göre quasarların big bang öncesi yapılar olduğu idia ediliyor. Big bang ispatlanmış olsa kimse böyle bir hipotez ve iddia ortaya atamaz.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır meydanı boş bulup ********* devam eden sensin Rastlantı.

Kendi inancına ve dogmana bilim maskesi takarak sunmanın sonucunda birkaç gün daha felsefi açıdan kendini rahatlatma girişimin var ama olmuyor gördüğün gibi.

Bilime ve ışığa karşı dogmalarınızla hiçbirşey yapamazsınız. Bu evren big bang ile başladı ve big crunch ile bitecek. Tıpkı ayetlerde söylendiği gibi.

Bu evrenin dışında başka evrenler , yani çoklu evren modeli de Kuran'la uyum içinde olandır. Herşeyin evrenlerin bile(yaratılmışların) çiftlerinin olması ve farklı fizik yasalarına sahip maddi mekanların bulunması da ayetlerle uyum içindedir.

Ama "bizim evrenimiz" açıldı ve kapanacak. Big bang artık teori falan değildir,gerçeğin kendisidir.

Evrim de teori değildir aslında.Çünkü evrim ruhçu öğretinin temel inanç sistemidir-hurafedir.

Korkmadan, ışığa ve güzelliklere yol aldığınızda zaten gerçeklere rahatça ulaşabileceksiniz. Kendinizi aldatmanın ve zorlamanın yükü ortadan kalkacak.

Selamlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Telaşa düştün değil mi, çünkü benim olduğum yerde "big bang ispatlandı" diye çığırtganlık yapamazsın. İnanç ve dogma ha, bu da yeni bir taktik olmalı. Asıl benim söylemem gerekiyor da, çok mu düşündün bu taktiği.

Işığa güzelliklere yol almak ha, yine bol keseden duygusal numaralar. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiç tasalanma Hanif. Arapçasındaki fark ortada:

" Şer-kötülük Allah’tan mı gelir?

Bu konuda eleştiri yapılmaya çalışılan Nisa Suresindeki iki ayettir. Önce bu ayetlere bakalım:

Her nerede olursanız, ölüm sizi bulur; yüksekçe yerlerde tahkim edilmiş şatolarda olsanız bile. Onlara bir iyilik dokunsa: “Bu, Allah’tandır” derler; onlara bir kötülük dokunsa: “Bu sendendir” derler. De ki: “Tümü Allah’tandır.” Fakat, ne oluyor ki bu topluluğa, hiç bir sözü anlamaya çalışmıyorlar? Sana iyilikten her ne gelirse Allah’tandır, kötülükten de sana ne gelirse o da kendindendir. Biz seni insanlara bir elçi olarak gönderdik; şahid olarak Allah yeter. (4 Nisa Suresi - 78/79)

78. ayette tümü Allah katındandır derken, 79. ayete ise kötülüklerin kendinden olduğu bildirilmektedir. Bu iki mealde mana aynı gibi gözükürken, orijinal Arapçasında birbirinden farklı olarak geçen bir kelime vardır. 78. ayette tümü Allah’tandır derken burada Arapça “ indi” (tarafından) kelimesi geçer. Fakat yukarıda mealini verdiğimiz 79. ayette bu kelime geçmez. Bu kelime önemli bir anlam farkı ortaya çıkartır. Her şey Allah tarafından (indi Allah –indillah-) dır. Bu ayetlerin yerine doğru mealleri verilmiş kelimeleri koyduğumuzda var gibi görülen çelişkinin yok olduğu görülecektir:

Her şey sonuçta Allah’ın dilemesi ve takdiriyledir. Başlara gelen kötülükler ise kendi elleriyle kazanılması sonucundadır.

Örneğin bir insan elini ateşe soksa eli yanar. Elinin yanması Allah’ın yarattığı kanunlar gereğidir. Fakat elini yakan buna elini sokandır. Sorumluluk elini sokan insandandır; ama onun elini yakan bu doğa kanunlarını yaratan Allah’tır."

Selam ve sevgiler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Korkmadan, ışığa ve güzelliklere yol aldığınızda zaten gerçeklere rahatça ulaşabileceksiniz. Kendinizi aldatmanın ve zorlamanın yükü ortadan kalkacak.

Emre 1974tr nin bu son cümlelerine dikkat edin. Dikkat ederseniz çoğu yazıda buna benzer sözler sarfetmektedir. Bu tür sözler bir amacı olmayan boş sözler olmaktan öte kişinin tartışmayı ne derece ciddiye aldığını ve yaklaşımını sergilemektedir.

Bu forumdaki inançlı arkadaşlar. Size saygım sonsuz. Çünkü biliyorum ki dünyada her insanın fikirlerinin farklı olabileceği ve her insana olduğu gibi saygı göstermek gerektiği gerçeğini içinize sindirebilmiş insanlarsınız. Oysa fikirlerin farklı olabileceği gerçeğini içine sindirememiş olanların değeri gözümde sıfırdır. Bu tür insanlarla yeri geldiği zaman sonuna kadar mücadele etmeyi de kendime görev bilirim.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiç boşuna çırpınma emre alıntı yaptığın site bile güya çelşkiyi gidereyim derken yinede çelişkiye düşmüş

Her şey sonuçta Allah’ın dilemesi ve takdiriyledir. Başlara gelen kötülükler ise kendi elleriyle kazanılması sonucundadır.

Örneğin bir insan elini ateşe soksa eli yanar. Elinin yanması Allah’ın yarattığı kanunlar gereğidir. Fakat elini yakan buna elini sokandır. Sorumluluk elini sokan insandandır; ama onun elini yakan bu doğa kanunlarını yaratan Allah’tır."

(kurandaçelişkiyoktur sitesinden)

Kırmızı ve mavi puntolu kısımlara dikkat et!!Hem Her şeyallahın dilemesi ile ama hemen arkasından başlara gelen kötülükler insanların kendi kazandıkları ile.nereye gitti allahın dilemesi?çöpe.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

senin bulunduğun yer neresi arkadaşım merak ettim doğrusu. :)

ve bulunduğun yerden mi uyduruyorsun bunları.

meydan gerçekten boş kalmış.

ama boş meydan da olsa hak batıldan üstündür.

hakkın yanında batıl yok olmaya mahkumdur.

yalan, boş söz, gereksiz demagojilerle bilim adamı olunmaz.

herşeyde ispat arayan insan kendisine soru sorulduğunda ona verdiği cevabı ispatlamak zorundadır.

ya da bazı hususların henüz ispat edilemediğini kabul etmelidir.

ama ispat edilemeyeceğini söyleyemeyiz.

bekleyelim görelim.

o zamana kadar bir kısmımız inanmaya devam edecek bir kısmımız inanmayacak.

ama zamanımızda herşey çok hızlı ilerlemekte.

bilim yeni bulgular elde ediyor yarın bilim kalkıp yaratılışı ispatlarsa ne diyecekler merak ediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yobaz kime denir:

Hangi görüşten olursa olsun, bütün yobazların ortak özellikleri, diyaloga açık olmamaları, başka fikirlere tahammül edememeleri, ve karşısındakini asla anlamaya çalışmamalarıdır.

Yobaz asla demokrat değildir.

Karşı fikire, inanca, kültüre, ve kimliğe kapalıdır.

Demokrasi içinde bir çıbandır. Çeşitliliği kabullenmez.

Yobazın genelde değişmez inançları vardır.

Bilgi gelişimine, değişmeye açık olmadığı için de, asla inaçları dışına çıkıp diğer kültürlere ait bilgileri edinmezler.

Varsa yoksa kendi kültürü,bilgileri ve kimlikleridir.

Bu yapılarından dolayı bilimsel gelişmeye de kapalıdırlar.

Yaşamlarını hurafe ve dogmalarla sürdürürler.

Ve asıl çok önemli olanda; Çevresininde bu yapıya uyum sağlamasını isterler.

İstekleri için zaman zaman kötü söz ve darp şeklinde şiddete baş vururlar.

Yobaz ile tartışılmaz. Yobazın fikri "en doğru" olanıdır.

Dogma kaynaklı olduğu için, fikri sabittir.

Belirli kalıplar dışına çıkamaz.

Tüm fikirleri, bu kalıp içerisine oturtmaya çalışır.

Yobazın arkadaş çevresi de olmaz.

Arkadaş çevresindede sadece kendi istek ve inançlarını egemen kılmaya çalışır.

Şekilcidirler;

İnsanları görmek istedikleri gibi olmalarını isterler.

Kafalarındaki giyiniş ve görünüm tarzına uymadığında baskı ve şiddet uygularlar.

En doğru olan değerleri kendisininkileri saydığı için;

Diğer insanları "bataklıkta" kabul edip onları "kurtarmaya" çalışırlar.

Ama ne yazıkki kendilerinin bataklıkta olduklarını farkedemezler.

Dogma ve kalıpları ile diğer insanları "eğitmeye" çalışırlar.

Akılcı davranmayı sorgulamayı savunsalar da, kaynakları, değişmeyen sabit fikirler olduğu için "akılcı" değildirler.

Ben merkezci, bağnaz, egoist bir yapıya sahip oldukları içindirki, başkalarını "değersiz" ve "boş birisi" olarak görürler.

Kendini beğenmiş yapısı, nihayet pisikolojik bir hastalık haline dönüşerek, topluma zararlı bir hale gelir.

Bu durumda, yobaz kişiler'in, her hangi bir şekilde, yetkililerce karantinaya alınınılması kaçınılmaz olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yobaz kime denir:

Hangi görüşten olursa olsun, bütün yobazların ortak özellikleri, diyaloga açık olmamaları, başka fikirlere tahammül edememeleri, ve karşısındakini asla anlamaya çalışmamalarıdır.

Yobaz asla demokrat değildir.

Karşı fikire, inanca, kültüre, ve kimliğe kapalıdır.

Demokrasi içinde bir çıbandır. Çeşitliliği kabullenmez.

Yobazın genelde değişmez inançları vardır.

Bilgi gelişimine, değişmeye açık olmadığı için de, asla inaçları dışına çıkıp diğer kültürlere ait bilgileri edinmezler.

Varsa yoksa kendi kültürü,bilgileri ve kimlikleridir.

Bu yapılarından dolayı bilimsel gelişmeye de kapalıdırlar.

Yaşamlarını hurafe ve dogmalarla sürdürürler.

Ve asıl çok önemli olanda; Çevresininde bu yapıya uyum sağlamasını isterler.

İstekleri için zaman zaman kötü söz ve darp şeklinde şiddete baş vururlar.

Yobaz ile tartışılmaz. Yobazın fikri "en doğru" olanıdır.

Dogma kaynaklı olduğu için, fikri sabittir.

Belirli kalıplar dışına çıkamaz.

Tüm fikirleri, bu kalıp içerisine oturtmaya çalışır.

Yobazın arkadaş çevresi de olmaz.

Arkadaş çevresindede sadece kendi istek ve inançlarını egemen kılmaya çalışır.

Şekilcidirler;

İnsanları görmek istedikleri gibi olmalarını isterler.

Kafalarındaki giyiniş ve görünüm tarzına uymadığında baskı ve şiddet uygularlar.

En doğru olan değerleri kendisininkileri saydığı için;

Diğer insanları "bataklıkta" kabul edip onları "kurtarmaya" çalışırlar.

Ama ne yazıkki kendilerinin bataklıkta olduklarını farkedemezler.

Dogma ve kalıpları ile diğer insanları "eğitmeye" çalışırlar.

Akılcı davranmayı sorgulamayı savunsalar da, kaynakları, değişmeyen sabit fikirler olduğu için "akılcı" değildirler.

Ben merkezci, bağnaz, egoist bir yapıya sahip oldukları içindirki, başkalarını "değersiz" ve "boş birisi" olarak görürler.

Kendini beğenmiş yapısı, nihayet pisikolojik bir hastalık haline dönüşerek, topluma zararlı bir hale gelir.

Bu durumda, yobaz kişiler'in, her hangi bir şekilde, yetkililerce karantinaya alınınılması kaçınılmaz olur[/u].

Sevgili bilimselci, aklınla, dilinle, emeğinle bin yaşa.

En son satır da beni çok güldürdü bu arada... :cat:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanlık yüzyıllar boyu evrensel değerler üretti. Daha yaşanılası bir geleceğe doğru yol almaya çabalıyoruz. Bu evrensel değerlerden bir tanesi de fikirlere saygı ve her insanı kendine ait fikirleri ille kabul etmek gerektiği gerçeğidir. Başka insanları kendi fikrine getirme dayatması yapmak hiç bir hukuk sisteminde ve evrensel değerde yeri olmayan bir davranıştır. Hayatta olduğu gibi tartışma forumlarında da her insan kendi fikirlerin savunur ve karşı fikirlere bir başka fikirle karşılık verir. Fikirlerin yetmediği yerde, bir başka fikirle karşılık vermek yerine karşı tarafı tahrik amaçlı yazılar yazmak yakışıksız bir davranıştır.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yobaz analizine bir dipnotta ben iliştirmek isterim

yobaz olmak için bir dine mensup olmanız ya da olmamanız fark etmez, sayın bilimselcinin söylediklerine uyan kişi yobazdır. Ateistte olabilir dincide olabilir hatta bir ideolojüye körü körüne bağlanıp dışıda kalanlara düşmanlık edenlerde yobazdır.

Değişmeyen, gelişmeyen, tek taraflı bakıp, tek taraflı algılayanlar yobazdır.

Dolayısıyla bilimselcinin düşüncelerine katılıyorum. Yazdığı özellikleri taşıyıp taşımadığını herkesin özeleştiri yaparak sorgulamasını arzu ediyorum.

selametle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Nur 2- Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah dini(ni tatbik) hususunda sizi sakın acıma duygusu kaplamasın! Müminlerden bir grup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun.

Eğer bir suça ceza öngörülüyorsa, bu suçun hangi kritelere göre işlenmiş olduğu açıklanması gerekir.Oysaki kuranda, şu kritelrere göre olan ilşkiler zina, şunlara göre olan ilişkiler de evlilik hali saylır diye bir açıklama yoktur.

Günümüzden örnek verelim.Hızlı araba sürmek yasaktır şeklinde bir yasa olduğunu varsayalım. Böyle bir yasa adil olabilrmi.Bir polis memuru, 50 km ile seyreden bir şöföre, hızlı araba sürdüğü gerekçesi ile ceza kesmeye kalksa, o kişi tamamda memur bey neye göre hızlı sürdüm diye itirazetse elbette haksız sayılmaz. Bunun içinde zaten öngörülen sürat tahditleri apaçık görülür biçimde yollara diklimiştir.Dolayısıyla bu belirlenen sürat tahditlerinin üstünde hız yapanlar yasaları ihlal ettiği için,öne sürecekleri hiç bir bahane kalmaz.

Peki öyleyse zina nedir, evlilik nedir ?

Müslümanların açıklamalarını esas alalım, onlara göre evlilik dışı olan ilişkiler zina sayılır.Ancak Allah müslümanlarla bu konuda aynı düşünmüyor.

Enam 6/101- Gökleri ve yeri bir örnek edinmeksizin yaratandır. O'nun nasıl bir çocuğu olabilir? O'nun kız arkadaşı yoktur. O, herşeyi yaratmıştır. O, herşeyi bilendir.

Mevcut meallerin hiç birinde bu şeklide bir ifade göremeyeceğiniz için beni ayeti yanlış çevirmekle suçlayacağınız biliyorum. Ancak kabul etmeseniz bile benimki doğru, meallarin tamamı ise yanlış.

Şimdi ayetin arapçasını latin harflerle yazalım

101. Bedius semavati vel ard. Enna yekunü lehu veledün ve lem tekün lehu sahıibetun ve halaka külle şeyin ve huve bi kulli şeyin aliim.

Saabe; erkek arkadaş

Sahibet; kız arkadaş

Ayette evli eş anlamında olan zevc kelimesi yok,açıkça kız arakadaşı diyor.

Burdan nereye varmak istiyorum.

Bu ayette Allah normal yoldan çocuk olmasının tanımını yapıyor.Yani çocuk olabilmesi için iki cins olması ve bunların ilişkiye girmeleri gerekiyor.Fakat bu tanımlamada Allah ne hikmetse evli eş değilde kız arkadaşı öneriyor. Demeki allaha göre evli olmadan kız arkadaşlarla ilişkiye girmek normal.

Eğer normal olmasaydı ayette kız arakadaş değilde, evli eş tanımlaması yapılırıdı.Sahibet yerine zevce kelimesini kullanırdı.Yüce Allah hiç bir kelimeyi gereksiz yere kullanmayacağına göre, müslümanların evlilik dışı ilişkilerin zina olduğu iddiası havada kalır.

Ben zaten her zaman demişimdir, müslümanlar allaha din öğretmeye çalışırlar sürekli.

Kuranda çelişki demesek bile ne olduğu tarif edilmeyen bir suça ceza vermeye ne denir okuyucuların yorumuna bırakıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Enam 6/101- Gökleri ve yeri bir örnek edinmeksizin yaratandır. O'nun nasıl bir çocuğu olabilir? O'nun kız arkadaşı yoktur. O, herşeyi yaratmıştır. O, herşeyi bilendir.

Mevcut meallerin hiç birinde bu şeklide bir ifade göremeyeceğiniz için beni ayeti yanlış çevirmekle suçlayacağınız biliyorum. Ancak kabul etmeseniz bile benimki doğru, meallarin tamamı ise yanlış.

Şimdi ayetin arapçasını latin harflerle yazalım

101. Bedius semavati vel ard. Enna yekunü lehu veledün ve lem tekün lehu sahıibetun ve halaka külle şeyin ve huve bi kulli şeyin aliim.

Saabe; erkek arkadaş

Sahibet; kız arkadaş

Ayette evli eş anlamında olan zevc kelimesi yok,açıkça kız arakadaşı diyor.

Burdan nereye varmak istiyorum.

Bu ayette Allah normal yoldan çocuk olmasının tanımını yapıyor.Yani çocuk olabilmesi için iki cins olması ve bunların ilişkiye girmeleri gerekiyor.Fakat bu tanımlamada Allah ne hikmetse evli eş değilde kız arkadaşı öneriyor. Demeki allaha göre evli olmadan kız arkadaşlarla ilişkiye girmek normal.

Eğer normal olmasaydı ayette kız arakadaş değilde, evli eş tanımlaması yapılırıdı.Sahibet yerine zevce kelimesini kullanırdı.Yüce Allah hiç bir kelimeyi gereksiz yere kullanmayacağına göre, müslümanların evlilik dışı ilişkilerin zina olduğu iddiası havada kalır.

Ben zaten her zaman demişimdir, müslümanlar allaha din öğretmeye çalışırlar sürekli.

Kuranda çelişki demesek bile ne olduğu tarif edilmeyen bir suça ceza vermeye ne denir okuyucuların yorumuna bırakıyorum.

**************** bknz sahibe =bir mal üzerinde hak sahibi olan kadın eş,zevce.

Gerçek mela en'am 101: Gökleri ve yeri bir örnek edinmeksizin yaratandır. O'nun nasıl bir çocuğu olabilir? O'nun bir eşi (zevcesi) yoktur. O, herşeyi yaratmıştır. O, herşeyi bilendir.

Burda anlatmaya çalıştığın şeyi idrak edemedim zeka düşüklüğüme ver :stuart: şimdi senin bir kız arkadaşın var ve hamilemi bunun caiz olup olmadığınımı araştırıyorsun?

Birde şu yukarda söylediğin benimki doğru meallerin tamamı yanlış ve kabul etmek zorundasınız demekle ne kast ettin neden böyle bir mecburiyetimiz var az ısrar etsem mesih olduğunuda iddaa etmesin umarım :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

**************** bknz sahibe =bir mal üzerinde hak sahibi olan kadın eş,zevce.

Gerçek mela en'am 101: Gökleri ve yeri bir örnek edinmeksizin yaratandır. O'nun nasıl bir çocuğu olabilir? O'nun bir eşi (zevcesi) yoktur. O, herşeyi yaratmıştır. O, herşeyi bilendir.

Burda anlatmaya çalıştığın şeyi idrak edemedim zeka düşüklüğüme ver :stuart: şimdi senin bir kız arkadaşın var ve hamilemi bunun caiz olup olmadığınımı araştırıyorsun?

Birde şu yukarda söylediğin benimki doğru meallerin tamamı yanlış ve kabul etmek zorundasınız demekle ne kast ettin neden böyle bir mecburiyetimiz var az ısrar etsem mesih olduğunuda iddaa etmesin umarım :D

Fetva vermeye pek meraklsınız anlaşılan.Dinsiz birinin fetva sormak gibi bir ihtiyacı olmadığını akledemiyormusunuz ?

Birde şu yukarda söylediğin benimki doğru meallerin tamamı yanlış ve kabul etmek zorundasınız demekle ne kast ettin neden böyle bir mecburiyetimiz var

Hayır efendim elbette, yani kuranın orijinaline bağlı kalma gibi bir mecburiyetiniz yok.İstediğiniz gibi çarpıtmakta serbestsiniz her zaman yaptığınız gibi.

ısrar etsem mesih olduğunuda iddaa etmesin umarım

Mesihler,Peygamberler,veliler, evliyalar, kırklar yediler,üçler,yani bilumum süpermen,ler dindarlar arasından çıkar. Ben dinsiz olduğuma göre abes bir soru olmuş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygıdeğer dostum,inanç kalpte olandır, size göre bir mit olan firavun ve musa peygamberin denizin yarılma olayı,firavun için iyi bir son değildi,ama musa rabbının yanında (bize göre).

en fazla yaşasak 90 sene,ondan sonra ölüm ve biten bir hayat.

ama benim hiç olmassa kendimi teselli olarak kabul etsekte, bir beklentim var.

inşallah sizde bir gün,bir teselli ararsanız ,o mubarek kitabı şartlanmadan ön yargısız okursunuz.

sizi sevgiyle selamlarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Kurandaki çelişkilere bende bir katkıda bulunayım

İsra 44 Yedi gök, yer ve bunlarda bulunan herkes O'nu tesbih eder. O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur. Ne var ki siz, onların tesbihini anlamazsınız. O, halimdir, bağışlayıcıdır

Nur 41 Göklerde ve yerde bulunanlarla dizi dizi kuşların Allah'ı tesbih ettiklerini görmez misin? Her biri kendi duasını ve tesbihini (öğrenmiş) bilmiştir. Allah, onların yapmakta olduklarını hakkıyle bilir.

Sebe 10 Andolsun, Davud'a tarafımızdan bir üstünlük verdik. "Ey dağlar ve kuşlar! Onunla beraber tesbih edin" dedik. Ona demiri yumuşattık

Haşr 1 Göklerde ve yerde olanların hepsi Allah'ı tesbih etmektedir. O, üstündür, hikmet sahibidir.

Sad 18 Biz, dağları onun emrine vermiştik.Akşam sabah onunla beraber tesbih ederlerdi.

Sad 19 Kuşları da toplu halde onun emri altına vermiştik. Hepsi de ona uyarak zikir ve tesbih ederlerdi. *

Cuma 1 Göklerde ve yerde olanların hepsi, mülkün sahibi, eksiklikten münezzeh, aziz ve hakim olan Allah'ı tesbih eder

Rad 15 Göklerde ve yerde bulunanlar da onların gölgeleri de sabah akşam ister istemez sadece Allah'a secde ederler.

Nahl 48 Allah'ın yarattığı herhangi bir şeyi görmediler mi? Onun gölgeleri, küçülerek ve Allah'a secde ederek sağa sola döner

Nahl 49 Göklerde bulunanlar, yerdeki canlılar ve bütün melekler, büyüklük taslamadan Allah'a secde ederler.

Hac 18 Görmez misin ki, göklerde olanlar ve yerde olanlar, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah'a secde ediyor; birçoğunun üzerine de azap hak olmuştur. Allah kimi hor ve hakir kılarsa, artık onu değerli kılacak bir kimse yoktur. Şüphesiz Allah dilediğini yapar.

Bu ayetlerde özetleyecek olursak hayvanlarda dahil kainatta her şey Allahı zikrediyor, ve onlar övülüyor.

Bakara 171 kafirlerin durumu, sadece çobanın bağırıp çağırmasını işiten hayvanların durumuna benzer. Çünkü onlar sağırlar, dilsizler ve körlerdir. Bu sebeple düşünmezler.

Araf 179 Andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalpleri vardır, onlarla kavramazlar; gözleri vardır, onlarla görmezler; kulakları vardır, onlarla işitmezler. İşte onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da sapıktırlar. İşte asıl gafiller onlardır.

Enfal 22 Şüphesiz Allah katında hayvanların en kötüsü, düşünmeyen sağırlar ve dilsizlerdir.

Furkan 44 Yoksa sen, onların çoğunun gerçekten (söz) dinleyeceğini yahut düşüneceğini mi sanıyorsun? Hayır, onlar hayvanlar gibidir, hatta onlar yolca daha da sapıktırlar. *

Muhammed 12 Muhakkak ki Allah, inanıp iyi işler yapanları, altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar; inkar edenler ise (dünyadan) faydalanırlar, hayvanların yediği gibi yerler. Onların yeri ateştir. *

Hayvanlar yerken yanlış bir şeymi yapıyorlar ki onların yemek yeyişi kötüleniyor

Bakara 65 İçinizden cumartesi günü azgınlık edip de, bu yüzden kendilerine: Aşağılık maymunlar olun! dediklerimizi elbette bilmektesiniz.

Bir tarafta hayvanları kendisini zikretmekle, tesbih etmekle öven Allah, diğer tarafta onları aşağılıyor, sapık diye hakaret ediyor.

Gerçekten tuhaf bir tanrı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haksöz ve diğerleri sizin islamla alıp veremediğiniz nedir.? bakıyorumda bütün konular islam dini ile ilgili vede açan kişilerin tamamı islam dinine mensup olmayanlar burdan şu anlaşılıyor.sade ve sadece çekememezlik var neden eğer islam dinine mensup olan bir kişi sizin mensup olduğunuz bir din veya herhangi bir dine hakaret edici *****layıcı bir kelime yazmış olsaydı haklıydınız ama görünüyor ki KOSKOCA FORUMDA Bir Tane kelime yok varsa sizin açtığınız konulara cvplardır.

Aslında Bu Konuları Tartışmaya hiç Gerek Yok Çünkü Sen Bir Ayet Yazıyorsun Ben Böyle Değil Diyorum Bende Bir Ayet Yazıyorum Kur'anı Sende Bende Biliyorum Gördüğüm Kadarıyla.

Ama Aramızda Sadece İnanç Meselesi var. Ama Sen Buna Rağmen Yazıyorsan Benim İnandığım Dine Hakaret edici Aşağılayıcı Kelimeler Sözler Kullanıyorsan Ben Bunu Senin Mensup Olduğun Dine Yapmıyorsam. Kendi Kabuğuna Çekilip Susman Lazım. ? ve Burdan Şu Anlaşılıyor Her Şeye Rağmen Hakaret Kötülüyorsan Bunda Bir Art Niyet Vardır. ? Neden Vardır Şundan Dolayı Bu zamanda Hristiyanda var Yahudi de var Neden Onların Dini Hakkında Aşağılayıcı Hakaret Edici Sözler Kullanılmıyor veya işte bu din böyle bu din şöyle diye Tartışma konusu Açılmıyor .? Neden İslam Dini ?

Neden Çünkü (Hani Derler ya Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar diye ) İşte Sizin İşiniz de Bu Hak Olduğu için Çekemiyorsunuz ve İçinize Sindiremiyorsunuz. ?

Bir Şekilde İslam Dinine Olan Kininizi Ortaya Döküyorsunuz. Benim ve Diğer İslam Dinine Mensup Olan Müslüman Kardeşlerimin Gördüğü ve Kanaat Ettiği Bir Şeydir Husus'dur.

Ben Sadece Bunu Söylemek İstedim. Konuyla İlgili cvp Vermicem neden. ?

1- De ki: Ey kâfirler

2- Sizin taptıklarınıza ben tapmam.

3- Siz de benim taptığıma tapıcılar değilsiniz.

4- Ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim.

5- Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz.

6-Sizin dininiz size, benim dinim banadır. (109-KAFİRUN)

Bundan Dolayı Bu Kininze Hakaretlerinize Kötü Eleştirilerinize Son Veriniz. ?

SON OLARAK KONUYLA ALAKALI VE YAZDIKLARIMLA ALAKALI HİÇ BİR ŞEKİLDE CVP VERMİYECEĞİM BUNDAN ŞU ANLAŞILMASIN LAFI ATTI ORTAYA ÇEKİLDİ KORKTU HAYIR ALAKASI YOK. AYET'İ KERİMEDE BUYURDUĞU GİBİ: "Sizin dininiz size, benim dinim banadır."

SELAMETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben Sadece Bunu Söylemek İstedim. Konuyla İlgili cvp Vermicem neden. ?

1- De ki: Ey kâfirler

2- Sizin taptıklarınıza ben tapmam.

3- Siz de benim taptığıma tapıcılar değilsiniz.

4- Ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim.

5- Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz.

6-Sizin dininiz size, benim dinim banadır. (109-KAFİRUN)

Bundan Dolayı Bu Kininze Hakaretlerinize Kötü Eleştirilerinize Son Veriniz. ?

SON OLARAK KONUYLA ALAKALI VE YAZDIKLARIMLA ALAKALI HİÇ BİR ŞEKİLDE CVP VERMİYECEĞİM

BUNDAN ŞU ANLAŞILMASIN LAFI ATTI ORTAYA ÇEKİLDİ KORKTU HAYIR ALAKASI YOK.

AYET'İ KERİMEDE BUYURDUĞU GİBİ: "Sizin dininiz size, benim dinim banadır."

"Sizin dininiz size, benim dinim banadır."

Bu ifade kocaman bir aldatmaca ve politik bir yaklaşımdır...

Tarih sahnesinde ve insanlar arası ilişkide hiç bir zaman bu söz doğruluk anlamında yerini bulamamıştır...

Alıntılanan "AYET'İ KERİMEDE BUYURDUĞU GİBİ" ifadelerindeki o beş madde

dinlerin başka inanışlara o günkü, daha sonraki, ve bugünkü, bakışını göz önüne alırsak

sadece ve sadece kendilerini gücsüz hisettikleri anda karşı tarafa ifade edilen politik içi boş bir yaklaşımdır...

Güçlü olduklarını anladıkları anda bırakın başka inançlardaki insanları...

Kendi inançlarındaki insanlara karşı bile açımasızca yaklaşımları hep göstermişlerdir...

Şu anda kullandığınız "Sizin dininiz size, benim dinim banadır." ifadesi

forumda çok yeni olduğunuz için kullandığınız ve ne kadar iyi niyetli olsanız da İçi boş bir ifadedir...

Karşı tarafın haklılığı yada inandırıcılığı yada güçlülüğü karşısında onu önce susturmaya,

Sonra unutturmaya, hakimiyet elde edildikten sonra da, en ufak haklılık ifadesinde bulunulsa bile,

Hatta "Sizin dininiz size, benim dinim banadır." deselerde

başlarını koparacak olan bakış açısının "politik, aldatmacı" yaklaşımıdır...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mı acaba;

Nisa/89 : Sizin de kendileri gibi inkar etmenizi istediler ki onlarla eşit olasınız. O halde Allah yolunda göç edinceye kadar onlardan hiçbirini dost edinmeyin. Eğer yüz çevirirlerse onları yakalayın, bulduğunuz yerde öldürün ve hiçbirini dost ve yardımcı edinmeyin.

Tevbe/5 : Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekatı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir.

Yalandır !.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yalandır !.

Sadece Bu Söz Üzerine Yazıcam.

Yalansa Yalan Bundan Sizene ki ? Sizi neden Bu Kadar İlgilendiriyor Doğru veya Yalan Olması Siz Sonuçta İslam Dinine Mensup Kişiler Değilsiniz Ben Bunun Hakkında Sizi İlgilendirip İlgilendirmediğini Söyledim Ama Siz Atıp Tuttunuz. ? Ben Sizin Dininize Hiç Bir Şekilde Hiç Bir Zaman Hakaret Edici Kötüleyici İşte Efendim Bu Böyle de Şu Şöylede Demezken Size Ne Oluyorda Benim Dinime Hakaretler Ediyorsunuz. ? Yani Söylicek Söz Bulamadınız Sadece Ayetler Hakkında Birşeyler Uydurdunuz. Yeter ki Sessiz Kalmayalım. !

Yaptığınız ve Yazdığınız Sözler Kendinize Kalsın Bırakın Uğraşmayın ve Uğraştırmayın. Sen Kendi Dinine Saygı Göster Bende Senin Dinine Saygı Gösteriyim.?

Ama Siz Bunu Yapmıyorsunuz Ne Yazık ki. ?

Selametle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir tarafta hayvanları kendisini zikretmekle, tesbih etmekle öven Allah, diğer tarafta onları aşağılıyor, sapık diye hakaret ediyor.

Gerçekten tuhaf bir tanrı

Ne güzel bir Tanrı kendisini tanımayan inkar edeni hayvanlara benzetmiş, Ne güzel bir tanım ne güzel sözler söylemiş sen hayvana bezetmeyi bırak hayvandan da aşağı benzetmesini de yapmış Tanrı hayvandan aşağı demiş.

Şimdi sen tanrının, hayvanları aşağılamasından şikayetçisin asıl şikayetçi olabileceğin konuyu pas geçmişsin hayvanları orada aşağılamıyor kendisne inanamayanları *****lıyor. Bu noktada bir eleştirin varsa onu yaz bırak hayvanları sen asıl Teşbihe bak sonra iyice düşün

Selam Ve Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece Bu Söz Üzerine Yazıcam.

Yalansa Yalan Bundan Sizene ki ? Sizi neden Bu Kadar İlgilendiriyor Doğru veya Yalan Olması Siz Sonuçta İslam Dinine Mensup Kişiler Değilsiniz Ben Bunun Hakkında Sizi İlgilendirip İlgilendirmediğini Söyledim Ama Siz Atıp Tuttunuz. ? Ben Sizin Dininize Hiç Bir Şekilde Hiç Bir Zaman Hakaret Edici Kötüleyici İşte Efendim Bu Böyle de Şu Şöylede Demezken Size Ne Oluyorda Benim Dinime Hakaretler Ediyorsunuz. ? Yani Söylicek Söz Bulamadınız Sadece Ayetler Hakkında Birşeyler Uydurdunuz. Yeter ki Sessiz Kalmayalım. !

Yaptığınız ve Yazdığınız Sözler Kendinize Kalsın Bırakın Uğraşmayın ve Uğraştırmayın. Sen Kendi Dinine Saygı Göster Bende Senin Dinine Saygı Gösteriyim.?

Ama Siz Bunu Yapmıyorsunuz Ne Yazık ki. ?

Selametle...

Nedenini daha önce söylemiştik...

Amacımız kimsenin inancıyla dalga geçmek de değil.

Amacımız sadece, "Hak din" diye birşey olamayacağını, "Tanrı"nın insanlara kitap/kural vermiş olamayacağını, Tanrı'nın bir insanı elçi seçmiş olamayacağını; "Tanrı'nın bir ırka üstünlük vermiş olamayacağını" ispat etmek ve bütün semitik dinlerdeki inançların ve ibadet ritüellerinin putperest bir kökeninin olduğunu görmek ve göstermek.

Peki insanın putperest olmaya hakkı yok mu? Var elbette. Ona da saygı duyarız. Hatta şahsen daha çok saygı duyarım. Nedeni de en azından bana "benim gibi inanmazsan, yanarsın" demez, kendi halinde tapınır durur. Kimseyi inancından dolayı eleştirmeyiz, küçümsemeyiz. Peki Nereye kadar eleştirmeyiz? Bu inanç, o inanca tabi olmayanların hayatına, yaşayışına, düşüncesine müdahale edinceye kadar.

Semitik dinler evrensellik iddiasında bulunan dinler. Ortada everensellik iddiası olduğu için, inansın veya inanmasın herkesi ilgilendiren, bugün olmassa bile yarın herkesin hayatına, düşüncesine, yaşayışına müdahale etme potansiyeli olan dinler bunlar. Ben ve benim gibiler de, bu tehlikenin bertaraf edilmesinin en iyi yolunun, bu evrensellik, tanrıdan gelmişlik, "ebedi/mutlak doğruluk" iddiasının çürütülmesi olduğunu gördüğümüz için, bu dinlerin içinde barındırdıkları inanç ve ritüellerin putperest kaynaklarını burada göstermeye, mutlak doğru ile alakalarının olmadığını göstermeye çabalıyoruz.

Yoksa kimseyle alıp veremediğimiz yok, kimseyi mat etmeye çalıştığımız da yok.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne güzel bir Tanrı kendisini tanımayan inkar edeni hayvanlara benzetmiş, Ne güzel bir tanım ne güzel sözler söylemiş sen hayvana bezetmeyi bırak hayvandan da aşağı benzetmesini de yapmış Tanrı hayvandan aşağı demiş.

Şimdi sen tanrının, hayvanları aşağılamasından şikayetçisin asıl şikayetçi olabileceğin konuyu pas geçmişsin hayvanları orada aşağılamıyor kendisne inanamayanları aşağılıyor. Bu noktada bir eleştirin varsa onu yaz bırak hayvanları sen asıl Teşbihe bak sonra iyice düşün

Selam Ve Saygılarımla

Bak bu olmadı. Bence aranızda anlaşsanız iyi olur. mehmed nikli arkadaş ne demişti

Ama Aramızda Sadece İnanç Meselesi var. Ama Sen Buna Rağmen Yazıyorsan Benim İnandığım Dine Hakaret edici Aşağılayıcı Kelimeler Sözler Kullanıyorsan Ben Bunu Senin Mensup Olduğun Dine Yapmıyorsam. Kendi Kabuğuna Çekilip Susman Lazım.

O diyorki benim dinimde başkalarını aşağılamak yok diyor ama sen,Allah kendisine inanmayanları *****lıyor diyorsun

Tamam ben kurana inanmadığım için hayvandanlardan daha ***** olduğumu kabul ediyorum. Peki ya allahı zikreden tesbih eden hayvanlar neden sapık ?

İki ihtimal var

1 Ya allah yarattığı hayvanların özelliklerini bilmiyor

2 Yada bunlar allahın sözü değil, muhammedin kafadan sallamış

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.