Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kurandaki çelişkiler

haksöz

Önerilen İletiler

Çok mu önemli bir insanın bir şeye inanması...

İnanç sahibi olmayan insanlarda insansever, hayatıyla barışık, çevresine ve kendisine yararlı işler yapan, bu gezegende yaşayan tüm canlılar için mücadele eden, yüreği insan sevgisiyle dolu, akılı, kibar, medeni ve modern olamazmı....

Diğer dinlerdende yokmu bu özelliklere sahip insanlar?..

Yine inanç sahibi olan ve dinini göstermelik yaşamayan yüreğinde yaşan insanlar yokmu?

Var hemde çok var...

İşte bizlerin inancı da bu son 3 (üç) satırda gizli...Sep 15 2006, 12:26 PM (DİPNOT)

........................................................................................................................

Sorun iman din değil ve inanç biçimi hiç değil..

Sorun belkide bizlerdeki anlam yetersizliği ve birlekteliği yakalayamamam özürüdür...

Hepimiz öyle veya böyle birşeylere inanıyoruz...

Ama bu gezegende insan olarak ortak paylaşabileceğimiz değerler yokmu sizce...

Yokmu bizde her renkten, her ırktan, her inançtan kardeş olma tutkusu...

Yokmu anamızdan emdiğimiz sütün aynı damardan geldiği ortak bilinci....

Yokmu...Sep 14 2006, 11:23 PM (DİPNOT)

..........................................................................................................................

Ama benim din ile bir sorunum var ve bu ülkenin de...

Çünkü hiç bir din bizim dinimizde olduğu gibi toplumu ve devleti yönetmeye kendini aday göstermiyor...

Sep 14 2006, 01:08 PM (DİPNOT)

..................................................................................................................................................

Kusura bakılmasın ama hem kader belirle, hemde cehenneme gönder..

Bana soruldumu Dünyaya getirilirken..

Fikrim soruldumu?..

Sen şurda bana biat etmedin..

Hergün benim önümde eğilmedin..

Bana kan akıtmadın...

Eeee sonra...

Haydi ateşe,

Haydi cehenneme..

Yok ya...

Hem bana bunları ile ilgili güç ve kudret ver..

Hem beni tuzaklara düşür...

Çocuk oyuncağımı bu..

Sonrada sen bu tuzaklara düştün..

Olmadı densin...

smile.gif)))))

Yapmayın..

Yapmayın eeeeeeyyyy...

Uyanının...

kaldırın kafanızı...

Bırakın bu gerçekçelikten uzan hayalleri...

Bırakın da dünyayı sevgiyle, umutla, güzelliklerle donatalım...

Öbür taraf bencilliği ile değil..

Kendi özünüz ve bilinciyle yakalayın hayatı...

Yoksa fani olacağız hepimiz...

Bilinmeze doğru sonsuz bir yolculuk..

Bir gezegen gibi...

Bir süpernova gibi..

Bir yıldız gibi..

Bir ot gibi...

Dost sevgilerimle...Sep 12 2006, 10:10 PM (DİPNOT)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bilinir ki Kemalistler yobaz, gerici ve şiriatçi olmamak kaydı ile her türlü inanca saygı duyarlar.

İnancına saygı duydukları kişinin din inancına katılmayabilirler ama..

onun inanç özgürlüğüne saygı duyarlar. :excl:

Kendi inançlarını başkalarına dayatmak isteyenlere karşı çıkarlar.

Kemalistler, din inancı olmayan kimseye de, onların kendi inancına saygı duymaları koşulu ile saygı duyarlar.

Laikliğin inançlara saygılı olma kuralının anlamı budur. Oct 4 2006, 10:32 PM (DİPNOT)

......................................................................................................................

Sevgili dipnot yukarıda almış olduğum alıntılar senin yazdığın ve düşüncelerini belirttiğin yazılar.

öncelikle inançlara saygı duyulması gerektiğini belirtmişsin ama yazdığın yazılarda bunu sende bir türlü göremedim ve hep bir çelişki vardı?

hala inaçlara saygı duyduğunu idda edebiliyormusun merek ettim açıkcası.....

İnançlara saygı duyuyorum diyorsun sonra o inanca sahip olan insanları incitiyorsun burada anlaşılıyorki çok çelişkili konuşuyorsun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnanç sahibi olmayan insanlarda insansever, hayatıyla barışık, çevresine ve kendisine yararlı işler yapan, bu gezegende yaşayan tüm canlılar için mücadele eden, yüreği insan sevgisiyle dolu, akılı, kibar, medeni ve modern olamazmı....

Diğer dinlerdende yokmu bu özelliklere sahip insanlar?..

Yine inanç sahibi olan ve dinini göstermelik yaşamayan yüreğinde yaşan insanlar yokmu?

Var hemde çok var...

İşte bizlerin inancı da bu son 3 (üç) satırda gizli...Sep 15 2006, 12:26 PM (DİPNOT)

........................................................................................................................

Sorun iman din değil ve inanç biçimi hiç değil..

Sorun belkide bizlerdeki anlam yetersizliği ve birlekteliği yakalayamamam özürüdür...

Hepimiz öyle veya böyle birşeylere inanıyoruz...

Ama bu gezegende insan olarak ortak paylaşabileceğimiz değerler yokmu sizce...

Yokmu bizde her renkten, her ırktan, her inançtan kardeş olma tutkusu...

Yokmu anamızdan emdiğimiz sütün aynı damardan geldiği ortak bilinci....

Yokmu...Sep 14 2006, 11:23 PM (DİPNOT)

..........................................................................................................................

Çünkü hiç bir din bizim dinimizde olduğu gibi toplumu ve devleti yönetmeye kendini aday göstermiyor...

..................................................................................................................................................

Kusura bakılmasın ama hem kader belirle, hemde cehenneme gönder..

Bana soruldumu Dünyaya getirilirken..

Fikrim soruldumu?..

Sen şurda bana biat etmedin..

Hergün benim önümde eğilmedin..

Bana kan akıtmadın...

Eeee sonra...

Haydi ateşe,

Haydi cehenneme..

Yok ya...

Hem bana bunları ile ilgili güç ve kudret ver..

Hem beni tuzaklara düşür...

Çocuk oyuncağımı bu..

Sonrada sen bu tuzaklara düştün..

Olmadı densin...

smile.gif)))))

Yapmayın..

Yapmayın eeeeeeyyyy...

Uyanının...

kaldırın kafanızı...

Bırakın bu gerçekçelikten uzan hayalleri...

Bırakın da dünyayı sevgiyle, umutla, güzelliklerle donatalım...

Öbür taraf bencilliği ile değil..

Kendi özünüz ve bilinciyle yakalayın hayatı...

Yoksa fani olacağız hepimiz...

Bilinmeze doğru sonsuz bir yolculuk..

Bir gezegen gibi...

Bir süpernova gibi..

Bir yıldız gibi..

Bir ot gibi...

Dost sevgilerimle...Sep 12 2006, 10:10 PM (DİPNOT)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bilinir ki Kemalistler yobaz, gerici ve şiriatçi olmamak kaydı ile her türlü inanca saygı duyarlar.

İnancına saygı duydukları kişinin din inancına katılmayabilirler ama..

onun inanç özgürlüğüne saygı duyarlar. :excl:

Kendi inançlarını başkalarına dayatmak isteyenlere karşı çıkarlar.

Kemalistler, din inancı olmayan kimseye de, onların kendi inancına saygı duymaları koşulu ile saygı duyarlar.

Laikliğin inançlara saygılı olma kuralının anlamı budur. Oct 4 2006, 10:32 PM (DİPNOT)

......................................................................................................................

Sevgili dipnot yukarıda almış olduğum alıntılar senin yazdığın ve düşüncelerini belirttiğin yazılar.

öncelikle inançlara saygı duyulması gerektiğini belirtmişsin ama yazdığın yazılarda bunu sende bir türlü göremedim ve hep bir çelişki vardı?

İnançlara saygı duyuyorum diyorsun sonra o inanca sahip olan insanları incitiyorsun burada anlaşılıyorki çok çelişkili konuşuyorsun...

Çelişki yobazın, ulemanın ve cemaatin eline düşmüş dinin ta kendisidir ve milyonlarca insanı çelişkilerlerle sömürürken siz bunları görmeyin kalkın benim çelişkilerimle uğraşın..

Olacak şey değil...

Üstelik şahsen inanıp inanmama konusunda daha karar veremeyen biri olarak bazen inanır ve bazeznde inanmamazlık edemezmiyim yahu...

Ne için kafa patlatıyoruz buralarda ve ne arıyoruz...

Sen çok'mu samimisin inançlarınla,

Hiç çelişkilerin yokmu?...

Çokmu gerçekçi buluyorsun inandıklarında herşeyi,

Doğmadan tam anlamıyla kurtulmuş akılcı, mantıklı ve bilimsel temellere dayalı bir inanca sahip olduğunuzu söyleyebilirmisin..

Bırakın siz kimse bunu söyleyemez ve söyleyemiyor da.

Çünkü o nedenle kendi arasında farklı farklı yolarda olmaları ki bu taa Hz Muhammed, Hz. Ali, Hz. Osman'dan vb. günümüze kadar sürüp gelen...

Aa dersin ki evet söyleyebilirim..

O başka ama ben bunu söyleyemem ve söyletemezsiniz...

Çünkü insan beyni artık eskisi gibi bilinmezliklerle yoğrulu değil ve bilirim ki soyut kavramlarda 2*2= herzaman 4 olmayabilir değilmi?

Bir futol takımı taraftarı değiliz burada A takımı veya B takımı Pozisyonlarını tartışmıyoruz...

Bizzat bizi bir yapan, geleceğimizi, çocuklarımı etkileycek bir inancı sorguluyoruz ve bu konuda herkesten öğrenebileceğimiz çok şey olduğunu da biliyoruz..

Şimdi sorduğunuz sorunun can alıcı cevabını veriyorum..

EVET İNANIP İNANMAMA KONUSUNDA İKİLEMDEYİM VE MÜMKÜN OLDUĞUNCA DA YAŞAMIN HER KERTESİNDE BUNU SORGULUYOR, ARAŞTIRIYOR VE İNCELİYORUM...

AMA İNANCIN İNSANA VERDİĞİ DOZSAL ETKİ GİDEREK BASKICI, ZORLAYICI, KORKUTUCU, ÜRKÜTÜCÜ, İKİYÜZLÜ, GÜNÜN KOŞULLARINA CEVAP VEREMEZLİĞİ VE İNSANLIĞIN ARTIK AKLINI KULLANMADAKİ TEPE SINIRLARI KARŞISINDA İNANÇSIZLIĞA DAHA YAKIN OLDUĞUMU DA ÖZELLİKLE BELİRTİYORUM...

Umarım cevabını almışsınızdır ve sizi rahatlatmıştır...

Son olarak düşüncelerimi, yazdıklarım ve vermeye çalıştığım mesajları bu kadar ayrıntılı bir şekilde takip etmiş olmanızdan da inanılmaz keyif aldığımı belirtmek isterim.

Bu nedenle size teşekkür ediyorum...

Sevgiyle kalın...

Ve Son söz...

"Manevi Mirasım Akıl ve Bilimdir!"

" Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır... zaman süratle ilerliyor, milletlerin, toplumların, kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor. Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve ilmin gelişimini inkâr etmek olur... Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar."

Mustafa Kemal /(1933, Cumhuriyet Bayramı Açılış Konuşması'ndan)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

İnançlara saygı duyuyorum diyorsun sonra o inanca sahip olan insanları incitiyorsun burada anlaşılıyorki çok çelişkili konuşuyorsun...[/b]

+1

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dipnot arkadaşım

Yine çelişkili konuşuyorsun. burada hiç kimse senin ikilemlerini bilmek zorunda değil. ister inan ister inanma yalnız yazının bir yerinde zaten sen tam olarak derdini söylemişsin artık ne söylesen boş bak söylediğini yazıyorum.

"sorun iman değil, inanç değil, din değil"

"ama benim din ile sorunum var bu ülkenin de"

artık burası yorumsuz.

ve sayın tan_vakti arkadaşım sizi tebrik ediyorum başarılar diliyorum :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

EVET İNANIP İNANMAMA KONUSUNDA İKİLEMDEYİM VE MÜMKÜN OLDUĞUNCA DA YAŞAMIN HER KERTESİNDE BUNU SORGULUYOR, ARAŞTIRIYOR VE İNCELİYORUM...

AMA İNANCIN İNSANA VERDİĞİ DOZSAL ETKİ GİDEREK BASKICI, ZORLAYICI, KORKUTUCU, ÜRKÜTÜCÜ, İKİYÜZLÜ, GÜNÜN KOŞULLARINA CEVAP VEREMEZLİĞİ VE İNSANLIĞIN ARTIK AKLINI KULLANMADAKİ TEPE SINIRLARI KARŞISINDA İNANÇSIZLIĞA DAHA YAKIN OLDUĞUMU DA ÖZELLİKLE BELİRTİYORUM...

Ve Son söz...

"Manevi Mirasım Akıl ve Bilimdir!"

" Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır... zaman süratle ilerliyor, milletlerin, toplumların, kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor. Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve ilmin gelişimini inkâr etmek olur... Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar."

Mustafa Kemal /(1933, Cumhuriyet Bayramı Açılış Konuşması'ndan)[/color][/size]

[/font]

Bakın, Öncelikle Atatürk'ün örneğini verdiğiniz konuşmasını tahlille başlayayım. Bu konuşma, nedense, Atatürk'ün "Din Eleştirisi" olarak ele alınıyor... Ancak ben size şöyle bir çıkarım yapayım...

1-1933'te Almanya'da Hitler başa gelmiş ve başa gelir gelmez tüm Siyasal Parti ve Kuruluşları kapatarak kendi Doktrinini egemen kılmıştır

2-İtalya'da yine kendi Faşist doktrinini egemen kılan ve sorgulanamayan bir Diktatör vardır: Mussolini

3-Rusya'da yine Sorgulanamayan Komünist Doktrin esas kılan Stalin baştadır (1953'e kadar). Ve öyle ki, en ufak Siyasi fikir ayrılıklarını yada farklı görüşleri dahi Ölümle cezalandırmış, Siyasisini bir Doğma haline getirmiştir (bkz. Sultan Galiyev ve diğerleri)

4-Atatürk ilkeleri artık Anayasa'ya geçmiş ve Atatürkçülüğün'de bir doktrin olup olmayacağı düşünülür olmuş, hatta olması yönünde kimi meclis üyelerince talepler gelmiştir...

5-12 Ağustos 1930 Serbest Cumhuriyet Fırkası ve ondan önce Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kurulmuş ve çok partili hayat denemeleri başarısız olmuş ve Atatürk'ün Diktatör olduğu tartışılır olmuştur...

6-Atatürk İlkelerinin Anayasaya girmesi ile Atatürkçülüğün Doktrin olmasını gerekli görenlere Atatürk şu cevabı vermiştir: "Doktrin demek, durmak demektir. Bizim durmaya değil, ilerlemeye ihtiyacımız vardır"

7-Tek Parti sisteminin savunanları, Atatürk bizzat görevlerinden almıştır. Örnekleri mevcuddur... Hatta bu konuda inatçı olduğunu bildiği İsmet inönü ile karşı karşıya gelmişlerdir. Ve bilindiği gibi İsmet İnönü, Atatürk'ten Sonra kendisini, Mussolini ve Hitler gibi Milli Şef ilan etmiştir. Bu bir yana, Temmuz darbesi gibi bir darbe yapabileceklerini bildiği ittihatçıları en baştan devra dışı bırakmıştır...

8-O nutuk, yukarıdaki tür Olguların, Tartışmaların, Sorunların yaşandığı bir dönemde söylenmiştir. Artık Atatürk hakkında eleştiriler vardır ve onun dış basında da Doktriner bir yapıda olduğu söylenmeye başlanmıştır. Hatta, bir süre sonra Hitler, Atatürk'e bir doktrin benimsemesi teklifinde bulunacak ve açık açık Anadoluda Kafatası ölçümünde bulunmasını, Türk Irkı tespitinde bulunmasını teklif dahi edecektir... Kısacası, okonuşma oysa ki Dini konular, o dönemde çoğunlukla halledilmişti. Tekke ve Zaviyeler çoktan kapatılmış, eğitim birleştirilmişti. Anayasa'dan "Devlet Dini İslam'dır" ibaresi çoktan kaldırılmıştır. Şimdi bu tür olgulara bakıldığında

1- Cumhuriyet Bayramının, Dini Bir Bayramdan öte, Milli bir bayram olduğu

2- Bayramın, Atatürk'ün Milleti övücü konuşma yapmak için en uygun fırsat olduğu

3- Bayramın, Kendisine yapılan bu "Doktriner Olacağı" "Diktatör Olacağı" eleştirilerini de Millete yapacağı bir konuşma ile ayyuka çıkaracağı bir konuşma için fırsat olduğu

4- Atatürk'ün; dışarıdaki, 2inci dünya savaşına götürecek olan gelişmeler karşısında, Millete, öyle bir sisteme, o devletlerin sistemlerine maruz kalmayacaklarını hatırlatmak ve açık açık söylemek isteğinde olduğu gibi şartlara...

5- Kısacası sadece nutka bakarak değil, Nutkun söylendiği tarihin şartlarına ve tehayyüllerine bakarak söyleyebiliriz ki, Atatürk bir Din Eleştirisi yapmamaktadır... Çünkü O'na göre Din, Zaten bir vicdan meselesidir ve zaten konuşmanın yapıldığı dönemde Din Yönetimde hiç bir etkide değildir, kaldı ki Türkiye Cumhuriyeti Tarihinin en Laik dönemidir. Ortama bakıldığında, Atatürk'ün bu konuşmasını, Kendisinin bir Doktriner olmadığı, Ülkenin Diktatörlük olmayacağı açıklaması olarak görmek çok yerinde bir tesbit olur... Kaldı ki, Atatürk İlkelerinin, CHP tarafından Anayasaya kabulü, kimi kimselerce Atatürk'ün Diktatör olduğu eleştirilerini yoğunlaştırmıştır. Öyle ki, bu yüzden Atatürk, her konuşmasında, bu ilkeleri Millete ithaf etmiş ve milletin kabulleri olduğunu söylemiştir. Hatta bu yüzden, SCF olayında, Cumhuriyet Gazetesinin açık mektubuna verdiği cevapta, CHP'nin Müdafai Hukuk Cemiyetlerinden vücut bulduğunu, kendisinin partiye gönülden bağlı olduğunu ve bu partinin milletin partisi olduğunu açık açık söylemiş ve İlkelerini, diğer konuşmalarında da hep Milletin kendi öz kabulleri olarak değerlendirmiştir... Bu yüzden, bunları göz önünde bulundurmadan, nasıl olurda, o nutku "Din Eleştirisi" olarak ele alabiliyorsunuz anlamıyorum... Kaldı ki bunu bir tek siz yapmıyorsunuz, bir çok art niyetl sahte Atatürkçüler, kasıtlı olarak yapmaktadır. Bu gibi Art niyetler, Atatürk'ü sahtekar olarak göstermektedir. Çünkü, bilirsiniz ki, Atatürk İslam Dininin, Akla ve Mantığa Uygun Tek Din olduğunu, açık açık söylemiştir... İşte, eğer, kafanıza göre yorumlarsanız Nutku ve Deyişlerini, Atatürk'ü bir Sahtekar olarak lanse etmekten başka bir şey yapmamış olursuınuz...

Diğer bir konu ise; Din hakkında "GÜNÜN KOŞULLARINA CEVAP VEREMEZLİĞİ" meselesi ve yorumunuz... Bunu bi türlü anlamış değilim... Yani dinden ne bekliyorsunuz ki, Günün koşullarına cevap versin...

1- Din bir vicdan meselesidir ve kişinin kendi ruhsal ihtiyaçlarını tatmin seçeneğidir...

2- Dinler Siyasi Kabuller içermezler, Politik tahayyülleri yoktur, Bilimsel Formüller sunmazlar, Sportif aktivitelere zaten karışmazlar vs vs vs...

3- Dinler, tarihsel olarak, toplumsal birlikteliği yada şöyle söyleyelim, İnsan ilişkilerini sağlayan bir sistemdir... Ve özellikle İslam katı bir Din ayrımı gözetmez millet içinde, isteyen Hz. Muhammed'in bizzat yazdırdığı 622 Medine Sözleşmesine bakabilir. Net'ten araştırabilirsiniz.

4- Dinlerde zaten amacımız; kişinin kendi inancını yaşaması değil mi? Laik bir sistem savunmuyor muyuz? Müslümanları sadece Müslümanlar ilgilendirmez mi? Hıristiytanları sadece Hıristiyanlar... ki bu da sadece Dinlerini yaşama konusunda... Mesela Ramazan Ayın ve Bayramında Müslümanlar birbirleriyle iletişim kurarlar, Noel Bayramında Hıristiyanlar birbirleriyle... ve deriz ki, kimse birbirine karışmasın, etki etmesin bu konuda... Siz kendi inancınızı, biz kendi inancımızı bu topraklarda yaşayalım... bunu demiyor muyuz? yada en azından ben böyle düşünüyorum... Peki sizde bunu düşünüyorsanız, Dinin sadece bir vicdan meselesi olduğunu biliyorsanız, Bilim için dinden yola çıkılamayacağını, değişip duran politika için Dinin bir formül üretmediğini (ki İslam'da kesinlikle öyle bir formül yoktur) biliyosanız; Günlük hayatta din neyinize, hangi koşulunuza cevap verememekte... Yani Dinin neye cevap vermesini bekliyorsunuz bu açıdan? Bu günün koşulları 5 rekat ve 1 vakit namaz kılmak gerektiriyo da ona mı cevap veremiyo. Ya da 8 saat oruç tutmak gerekiyo da ona mı cevap veremiyo? belki de artan nüfusla beraber 8 Büyük Melek gerekiyo da, 4 Melek yetmiyo, ona mı cevap veremiyo? Bırakın kardeşim bu "Din Cevap Veremiyo" masallarını... Duyduğum en saçma tanımlamadır bu... Bir Bilim adamının Müslüman olması, Onun Kimyayı araştırmasına engel değildir, çünkü din Kimya formülleri içermez... yada Müslüman bir Fizikçinin, araştırmalaraına engel olmaz, çünkü Din Fizik konusunda bilimsel bir deney tavsiye etmez... Günün Koşullarına Cevap Veremeyen Sizin İdrak Kapasitenizdir... Ne yani, Günün koşulları Zina falan gerektiriyo da, din buna mı cevap veremiyo? yada Futbol'un kurallarına mı yetmiyo? Bunlar sizin Dini anlamlandıramamazlığınızdan ileri gelmektedir... Dinin öz yapısını anlayamamanızdan ileri gelir... Dinden korkmanızdan ileri gelir... Ben Müslümanım ve Atatürk'ün dediği gibi "Gerçeklere ne kadar inanıyorsam, Dinime de o kadar inanıyorum" ve Din benim hayatımda hiç bir meselemde cevap verememezlik etmiyor... Çünkü ben, Dinimin neleri gerektirdiğini biliyorum, dinim tanıyorum, gayette güzel yaşıyorum... ya, neyse... demek istediğim şu dur ki "Kişinin; Dinin, Günün Koşullarına Cevap Veremediği Düşüncesi, Kişinin Kendi Öz İdrak Yetersizliğinden ve Kendi İdrakının Cevap Verememesinden Kaynaklanır"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

inanca saygı duyarlar deyip, sonra inançları sorgulamak adına :excl: inançları alçaltmaya çalışmak hiç inandırıcı değil.

tebrikler tan_vakti :clover: arkadaşım gerçekler gizlenemez ve pantheaa gerçekten yazınız bir harika meselenin özü budur Gazinin sözlerini cımbızla çekip başka anlam yüklemek o sözleri söylediği koşulları gözardı etmek faydasız ve hiç bir sonuç alınamayacak bir gayrettir. sizide tebrik ederim pantheaa arkadaşım :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

inanca saygı duyarlar deyip, sonra inançları sorgulamak adına :excl: inançları alçaltmaya çalışmak hiç inandırıcı değil.

tebrikler tan_vakti :clover: arkadaşım gerçekler gizlenemez ve pantheaa gerçekten yazınız bir harika meselenin özü budur Gazinin sözlerini cımbızla çekip başka anlam yüklemek o sözleri söylediği koşulları gözardı etmek faydasız ve hiç bir sonuç alınamayacak bir gayrettir. sizide tebrik ederim pantheaa arkadaşım :clover:

Sizde sağolun... Belki, tekrar tekrar söylemem artık sıkıcı gelicek ancak yine söylemek istiyorum, eğer geçmişle ve kimi bilgilerle ilgili tesbitlerde bulunacaksanız göz önünde bulundurmanız ve dikkat etmeniz gereken koşullar vardır ve doğru tesbitler yapabilmek için belli yöntemleri uygulamak lazımdır. Aslında bu yazı, o uygulanması gereken yöntemlerden bi-haber arkadaşlara da yardımcı olur umarım...

Bence, bu konuda, öncelikle gidip Öncelikle Avrupanın Hıristiyanlık Tarihini iyi bi şekilde okumanız ve Yahudi İsrail Devletinin Yapısını bi gözden geçirmeniz gerekmektedir... O zaman belki görürsünüz hangi din; toplumu ve devleti yönetmek bakımından kendisini aday gösteriyor? İslam'ı ve diğer dinlerin nüvelerini kavramadan, böyle saçma tesbitlerde bulunmayınız... Umarım hala o görüşünüzü savunmuyorsunuzdur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen çok'mu samimisin inançlarınla,

Hiç çelişkilerin yokmu?...

Çokmu gerçekçi buluyorsun inandıklarında herşeyi,

Öncelikle ben sizin dini inancınızı eleştirmedim işte yanlışı burda yapıyorsunuz. ben sizin verdiğiniz çelişkili cevaplarınızı eleştirdim hem saygı duyuyorum diyorsunuz hemde inançlara saygısızlık ediyorsunuz işte çelişki burada. evet ben inancımda çok samimiyim ve çelişkilerim yok evet gerçekçi buluyorum.

zaten bu sizi ilgilendirmez diyorsunuzya ben özgürce sorgularım aynı şey hepimiz için geçerli sizde sorgulana bilirsiniz düşüncelerinizde sorgulana bilir. Siz koskaca bir dini eleştirme hakkını kendinizde buluyorsanız diğer insanlarında sizin düşüncelerini eleştirme hakkı var.

İkilemleriniz bizi ilgilendirmiyor bunuda sormuyoruz sadece yazılarınızdaki sorgulama adı altında yaptığınız küçük düşürücü sözlerinizi anlayamıyoruz. İşte ozaman burda sizin saygı duyuyorum dediğiniz şey ortadan kalkmış oluyor. Yani sevgili dipnot kimse size zorla inanacaksız diye bir baskı yapmıyor yapamazda bu herkes için geçerli. Ama sizde hiç kimseye inanmamaları için baskı yapamazsınız özgürlüğünüz başkasının özgürlüğüne müdahele edinceye kadardır.

üstelik burda kimse size saldırmıyor siz neden bunları saldırı olarak algılıyorsunuz anlamış değilim sizin çelişkili biri olduğunuzu belirtmeyi siz saldırı olarak algılıyorsunuz

ve sayın by x men

sözleriniz nedense dipnot kokuyor :) ne tarafı ne taraftarı burda kimse kimsenin taraftarı değil ama siz sanki bir taraftar durumundasınız gibi geldi bana!!

İnsanlar bir birlerinin fikirlerine katılmakta yada katılmamakta özgürdürler. bu taraftar olmak değildir.

Sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çelişki yobazın, ulemanın ve cemaatin eline düşmüş dinin ta kendisidir ve milyonlarca insanı çelişkilerlerle sömürürken siz bunları görmeyin kalkın benim çelişkilerimle uğraşın..

..........

...................

Dipnot Arkadaşımızın çelişkileri olabilir.

Çelişki içerisinde olmayan insan olamaz.

Çelişki içerisinde olmayan ancak teistlerin yaratıcısıdır.

Bunun aksini de kimse iddia edemez.

Ayrıca çelişki içerisinde bulunan insanın, diğer insanları yada düzeni eleştiremez diye bir kuralda olamaz.

Bazı konuları çok iyi bilen insanlar, bazı konularda da çelişkidedirler.

Benimde bazı kültürel ve felsefi konularda çelişkilerim var.

Çelişkiler, beyinleri araştırmaya yöneltir.

Çelişkili olmayan beyinlerde uyurlar maalesef.

Ancak çelişki içerisinde olduğunu söylemek, bunu telafi etmeye çalıştığını itiraf etmek ERDEM'liliktir.

Sevgili dipnot'un da söylediği gibi;

Bizler yurtseversek eğer, ülkemizin içinde bulunduğu "çıkmazları" bırakıp, biribirimizle uğraşmak hiçte doğru bir şey değil.

Ne demiş bilge kişi ;

"Küçük insanlar kişilerle, büyük insanlar fikirlerle uğraşır."

Selamlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca çelişki içerisinde bulunan insanın, diğer insanları yada düzeni eleştiremez diye bir kuralda olamaz.

Bazı konuları çok iyi bilen insanlar, bazı konularda da çelişkidedirler.

Benimde bazı kültürel ve felsefi konularda çelişkilerim var.

Çelişkiler, beyinleri araştırmaya yöneltir.

Çelişkili olmayan beyinlerde uyurlar maalesef.

Ancak çelişki içerisinde olduğunu söylemek, bunu telafi etmeye çalıştığını itiraf etmek ERDEM'liliktir.

Sevgili dipnot'un da söylediği gibi;

Bizler yurtseversek eğer, ülkemizin içinde bulunduğu "çıkmazları" bırakıp, biribirimizle uğraşmak hiçte doğru bir şey değil.

Ne demiş bilge kişi ;

Selamlar... [/b]

Sevgili bilimselci siz mantıklı bir insansınız bizde biliyoruzki insanlar çelişki içerisine düşebilirler. ama bi fikri savunurken bir an başka birşey ifade edip ardından bambaşka bir şey söylemek çelişkiden öte bişeydir.

Bizim söylemek istediğimiz şey insanların içlerinde yaşadığı çelişkiler değil.Bizim beklentimiz sadece saygı ve SAMİMİYET.

Şuan yaptığımız ise bir insanla uğraşmak değil kendisini yazdığı yazılardan dolayı samimiyetsiz buluyorum.

ve eleştiri hakkımı saklı tutuyorum

selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne demiş bilge kişi ;

Selamlar...

Aynen katılıyorum..

Fakat unutmayınki bu sözleri söyleyenler ve muhataplar yine bizleriz..

Yani Dipnot öyle söylüyor fakat kendiside tartışmalarda taraf, sizde ve bende..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne demiş bilge kişi ;

Selamlar... [/b]

"Yiğidi Öldür Hakkını Ver"

"Gerçekleri Söylemekten Asla Korkmayınız"

"Ayinesi İştir Kişinin Lafa Bakılmaz"

Bunlardandan sonra en sevdiğim Dördüncü Sözdür bu... haklısınız ama, keşke herkes için böyle düşünülse di mi? Yani kimsenin inancı küçümsenmese, herkesin vicdanına bırakılsa, İslam diye, her Müslüman aynı kefeye konmasa, Ateist yada Teist iddiaları çürütümüş kimseler bunu kabullenebilseler falan filan işte... Millete laf sokmaya gerek yok, Bilimselci gayet güzel açıklamış zaten...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunlardandan sonra en sevdiğim Dördüncü Sözdür bu... haklısınız ama, keşke herkes için böyle düşünülse di mi? Yani kimsenin inancı küçümsenmese, herkesin vicdanına bırakılsa, İslam diye, her Müslüman aynı kefeye konmasa, Ateist yada Teist iddiaları çürütümüş kimseler bunu kabullenebilseler falan filan işte... Millete laf sokmaya gerek yok, Bilimselci gayet güzel açıklamış zaten...

Teşekkür ederim Pantheaa,

Benimde en sevdiğim(favorim)üç güzel söz vardı. İkisini sen yazmışsın.

"Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz"

"Gerçekleri söylemekten asla korkmayınız"

Selamlar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim Pantheaa,

Benimde en sevdiğim(favorim)üç güzel söz vardı. İkisini sen yazmışsın.

"Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz"

"Gerçekleri söylemekten asla korkmayınız"

Selamlar..

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değilmi sayın pantheaa.

bir de "kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma" var benimde sevdiğim. ya atalar boş durmamış ne güzel söylemişler ama herkes safi kendi penceresinden bakarsa hep aynı manzarayı görür. buda bir gerçek.

selametle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir söz...

"Bazıları, etraflarına bakarak 'NEDEN?' diye sorarlar. Ben, etrafımda göremediklerimi düşleyerek, 'NEDEN OLMASIN?' diyorum"

Herşeyde olduğu gibi burada da bir bilimsel gerçeği görmezlikten gelemeyiz..

Düşüncelerimizi / düşüncelerinizi 6 (altı) kategoriye hayırabiliriz..

1- DESTEK OLANLAR; Düşünce oluştuğunda olduğu gibi ve tıpkı bir bebek gibi bakıma muhtaçtır. Gelişmesi için birilerinin desteğine ihtiyaç duyorlar..

2- KÖSTEK OLANLAR; Düşüncelerinizin önüne engeller yaratanlardır ve bunu bazen isteyerek ve bazen istemeyerek yapanlardır ama en tehlikelileri isteyerek yapanlardır. Aslında size köstek olarak düşüncelerinize daha sıkı sıkıya bağlanmanıza yardımcı olurlar. :)

3- ÖNÜNÜZÜ AÇANLAR; Yoldaki karları küreyen greyderler gibidir ki çok sağ olsunlar ve birgün mutlaka aynı yolu yürüyeceğimiz dostlarımızdır bunlar. Hiç beklenmedik bir anda birbirimize teşekkür edebiliriz kendileriyle...

4- İLHAM VERENLER; ODTÜ servisinden, sırt çantasından T cetveli ile inen ve makine mühendisi olma hayalinizin ilhan kaynağı olan meçhul makine mühendisi öğrencisidir. Kendilerine buradan teşekkürler. (Alan mutlaka almıştır.)

5- SİZLERLE AYNI DÜŞÜNCEYİ PAYLAŞANLAR; Dahima sizin yol arkadaşınızdır. Fazla söze gerek yok.

6- SİZ VE SİZİ SİZ YAPAN ÖZELLİKLERİNİZ; En zor anlarda bile moralini nasıl yüksek tuttuğunu, nasıl hiç vazgeçmediğini, nasıl olupta o yaşta bile bir çocuğun ısrarına sahip olduğunu hep unutur.

Eminim, hepiniz kendi düşüncelerinizi gerçekleştirirken karşılaştığınız 6 kişiyi düşünmeye başladınız benim gibi.

Sizden ricam, ilk aklınıza gelen kişilerden bir telefon görüşmesini candan ve gönülden esirgemeyin.

Ben, yazının sonunda, bu düşüncelerimi onlara ithaf ederek teşekkür etmeyi planlıyorum..

Ve..

Burada olumlu veya olumsuz düşünsel duyarlılığını esirgemeyen tüm dostlara...

Sadece ve sadece...

TEŞEKKÜRLER, TEŞEKKÜRLER, TEŞEKKÜRLER diyebiliyorum...

Dost sevgi ve saygılarım her zaman sizlerle... :)

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben yalnızca sevgili sardunyam ile sevgili tan vakti'nin düşüncelerine katıldığımı belirttim hepsi bu...Zira bir kişinin düşünce ,inanç ve görüşlerine karşı önyargılı bir alaycılıkla yaklaşmayı doğru bulmuyorum. Dünyada binlerce agnostik, binlerce inançsız , milyonlarca inançlı kişi var. Kimisi hakikatini budizmde , kimisi sufizmde bulmuş. Kimisi kendine dalay Lama'yı kimisi mevlanayı rehber edinmiş, kimisi de kendisini kendine rehber edinmiş. Burada insanları rencide etmemiz gerekiyor. Kimsenin inancını hafife almamalı, kişinin inancına hakaret etmemeliyiz. herkesin kendi kutsalı vardır hakaret etmemeliyiz, kimi ateşe tapar kimi tarikata üyedir, kimi de bilime tapar. ama kimse kimsenin inancına müdahale edemez, işte anlayış budur...

teşekkürler sardunyam ve tan vakti...

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Bozan

Ben size teşekkür ederim aslına bakarsanız, bizim sizinle daha önce fikir ayrılıklarımız yüzünden biraz ters yazılar yazmışlığımız olmuştu.

Ama buna rağmen siz bütün egosal tavırları bir kenara bırakıp bizi anlamaya çalıştınız ve çok doğru anladınız bu yüzden ben size teşekkür ederim. İşte bu olgunluktur ve saygın bir davranıştır.

Doğru nerede ise biz oradayız bütün aklı başında, bencillikten uzak ve amacı bir şeyleri yıkmak değil yapmak olan insanların yapması gerektiği gibi. Yanlış olduğunu düşündüğüm sözleri eleştiri hakkına sahibim herkes gibi. Hepimizin bizi biz yapan özellikleri var ama önemli olan bu özelliklerin doğruluğu değil mi? Bir insan yanlış yapıyorsa o yanlışa devam etmesi o kişiyi kendisi yaptığı gibi kendisine ve çevresine de hiç birşey kazandırmaz değil mi?

Ama bütün bunları bir amaç uğruna ve örgütlü bir şekilde yapıyorsalar kazanacakları :excl: bir şey var demektir. Yada kazanmak istedikleri... Kahramanlar sadece filmlerde olur. Ama her filmin sonu aynı bitmez.

Biz gücümüzü inancımızdan ve Mustafa Kemal'in emaneti Cumhuriyetimizden alıyoruz bu ikisi bize göre ayrılmaz. Ve o güç her geçen gün artarak büyüyecektir.

By x men siz de çok enteresansınız, ne değişebilir efendim. Biz dünde inanıyorduk bugünde inanıyoruz, dünde cumhuriyeti seviyorduk bugünde seviyoruz. Dün söylediğimizi bugün inkar etmiyoruz.

Selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Bozan

Bu sağduyulu ve samimi yaklaşımınızdan ötürü asıl ben size teşekkür ederim dostum. önemli olan doğruda buluşmak olmalı ve önemli olan yanlışa "bu yanlış" diyebilme erdemini gösterebilmeli. bizim özellikle üzerinde durduğumuz nokta ne tartışırsak tartışalım yeterki saygılı ve samimi olsun. sizinde söylediğiniz gibi insanların bir çok farklı inancı var biz bunları benimsemeyebiliriz ama bu o inançlara hakaret etme hakkına sahip olduğumuzu göstermez.

Saygılar ve teşekkürler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinler çelişkilerle doludur.Herşeyi, kaderi Allah yazmışsa levh-i mahfuzda, o zaman bizim ne günahımız var?

Allah bizi imtihan ediyormuş.Neden biz deneme tahtası mıyız?Hem Allahın adaleti var mı?Baksanıza bir yanda zenginler bir yanda fakirler.Bir yanda ağlayan bir yanda gülen.Bu mu adalet?

Ayrıca Allahın gücü herşeye yeter.O istese herşey mükemmel, herşey güzel olmaz mıydı?Kötü insan bile kalmazdı.Hepimizi cennete gönderirdi.O halde neden kötülüklere müdahale etmiyor?Neden sessiz kalıyor?Yoksa o kötü mü?

Madem annemizden daha şefkatli o halde bizi cennete göndersin.Hiçbir anne oğlunu yakmaz.

Kuranda tanrıma hamdederim diyor.Tanrı kendisine hamdeder mi?

Bu ve bunun gibi çelişkilerden kurtulmanın yolu agnostisizmdir.Agnostisizm der ki tanrı olabilir de olmayabilir de.100 tanrı da olabilir 500 tanrı da.Biz bilemeyiz.En mantıklısı bu değil mi?Biz nasıl bilebiliriz tanrıyı ve tek olduğunu.Lütfen mantıklı olalım.Bilim agnostisizmden yanadır.

Bilmeyenler için açıklayayım agnostisizm bilinmezcilik demektir.Yani gerçeklik hiç bir zaman bilinemez.Sadece görünüşler bilinebilir.

Bu din konusunda da böyledir.Tanrı olabilir de olmayabilir de biz bilemeyiz.Tanrı meselesi insan aklının ötesinde bir konudur.Öyleyse böyle bir varlık hakkında konuşmak ve hüküm vermek de imkansızdır.

Aslında hepimiz agnostiğiz.Ateist ya tanrı varsa der bazen.Dindar ya tanrı yoksa diye sorar kendine.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili DİPNOT,

Çok güzel şeyler söylemişsin...

Bende sana teşekkür edeyim bari...

Bazan katılmadığımız düşünceler bile bize birşeyler kazandırıyor....

tan_vaktinin bozan kokan yazılarına bakınca benimkide DİPNOT kokuyor diyor....

Ne diyelim herkesinki kokuyor galiba.... ha ha ha

Sevgiler saygılar...

Yazık çok yazık.... Diyecek hiçbirşey bulamıyorum...Birbirleri ile iyi iletişim içinde olan iki insan neden sizi korkutuyor ?

Kaldı ki biz tan vaktiyle olsun sardunyamla olsun pek çok mevzuda karşı taraflar olarak düşüncelerimizi paylaştık, bu hususta ise aynı fikri paylaştık. karşıt görüşlüyken birbirimize hakaret etmediğimiz gibi aynı görüşü paylaşmaya devam edeceğimizin de bir garantisi yok. Sağlıklı olan kimi yerlerde aynı fikirde olurken kimi yerlerde farklı düşüncede olabilmektir....

Sağlıksız olan biri ne derse onu hemen kabul etmek ya da doğru da söylese kişiye karşı önceki tavırlarımızdan dolayı karşı çıkmaktır...

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Bozan

Boşa nefes tüketmeyelim bu önyargılar değişmeyecek. :excl:

Sağlıklı düşünen insanlar biliyorlar ki insanlara değil fikirlere katılırız ya da katılmayız hiç kimsenin fikrine salt arkadaşımız olduğu için destek olmayız ya da kimi zaman farklı düşüncelere sahip olduğumuz için katıldığımız yerlerde bile sırf egomuzdan dolayı fikrine katıldığımızı söyleyemeyiz.

İşte yobazlık türlerinden biri de budur. Tek yönlü bakma, tek taraflı anlama...

Ben bugüne kadar hep şöyle yapmaya çalıştım. Kim olursa olsun doğru bulduğum yerde katıldım, yanlış bulduğuma da tepki gösterdim. En azından kendi vicdanımda rahatım. Hep doğrudan taraf olmaya çalıştım. Bu ülkenin en önemli meselelerinden biri de budur zaten sayın bozan, insanlar parti tutarlar ama partinin ne yaptığına bakmazlar. İnsanlar lider tutarlar ama liderin ne yaptığına bakmazlar. Ama ya sağcıdırlar ya solcu, ya ülkücüdürler ya dinci... O yüzden önemli olan fikirleri değerlendirmek değildir o insanlara göre önemli olan tuttukları partinin/liderin galip gelmesidir.

Sanırım biz takım olma ruhunu yanlış anlıyoruz... :unsure:

Selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Toplum içerisinde "doğru kişilik" belirleyen "olmazsa olmaz" temel kurallar vardır.

Bu kurallar "evrensel ahlak" değerleri içerisinde toplanmıştır.

Evrensel ahlak bilimseldir, toplumların tarihten gelen doğayla mücadelesiyle, ve sosyal olarakta üretim ilişkilerinden oluşmuştur.

Nedir bu genel geçer evrensel ahlak kuralları ?

1- Demokrat ve laik olmak.

2- Cumhuriyet, demokrasi ve özgürlük yanlısı olmak.

3- Diğer insanların/toplumların kültürlerine, inançlarına ve milli değerlerine saygılı olmak/küçümseMEmek.

4- İnsanlığın sosyal haklarını ön planda tutarak "insan hakları" yanlısı olmak.

5- Emek ve üretim yanlısı olmak.

6- Yukardaki hakların insanlara sağladığı olanakları, diğer insanların değerleri için olumsuz olarak kullanmamak.

İnsanlar/toplumlar, ilişkilerini bu "evrensel ortak paydalar" çerçevesinde kurdukları zaman sağlıklı olabilecektir ancak.

Selamlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Bilimselci

Söylediklerinize yürekten katılıyorum ilave olarak insanların "yıkıcı değil yapıcı" olması gerektiğini söylüyorum. Bireyselden ziyade toplumsal düşünmek gerektiğini savunuyorum, kendi haklarımızı olduğu gibi benimsemediğimiz haklarıda savunabilmek gerektiğini düşünüyorum. Kendimize göre demokrasi değil herkese eşit haklarda demokrasi olmalı diyorum...

Doğruyu söyleyenin etnik kökenine, ideolojiside, sosyal konumuna göre değil sadece doğru söylediği için destek olmalı diyorum. Aynı şekilde yanlış yapıldığında yine etnik kökenine, ideolojisine, sosyal konumuna göre değil yaptığı yanlışa göre tepki vermeli diyorum.

Umarım birbirimizi doğru anlayalım ya da en azından anlamaya çalışalım.

Sevgiler ve selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.