Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Tesettürlü Barbie’ler okul yolunda

marti_name

Önerilen İletiler

Tesettürlü Barbie’ler okul yolunda

İran ve Mısır’da çok satan ve üzerinde tesettürlü bebek resmi olan okul çantaları Türkiye’de de satılmaya başlandı. Fulla adıyla piyasaya sürülen çantalar, 7 YTL’ye satılıyor ve binlercesinin tükendiği belirtiliyor.

2455391sw7.jpg

İSTANBUL - Üzerinde “tesettürlü bebek” resminin bulunduğu okul çantaları, İran ve Mısır’dan sonra Türkiye’de de satılmaya başlandı. Barbie bebek figürlü okul çantalarına benzetilerek üretilen bu çantaların ön bölümünde başı siyah bir örtüyle kapanmış bebek yer alıyor. Tesettürlü bebeğin adı “Fulla”... Fiyatı ise 7 YTL

BİR KONTEYNER SATILDI, DİĞERİ YOLDA

Türbanlı bebek figürlü çantalar, İstanbul Tahtakale’deki Korkmaz Saraciye adlı ithalatçı firma tarafından satılıyor. Firmanın ortaklarından Hakan Korkmaz, çantaların Türkiye’de yalnızca kendilerinde bulunduğunu iddia ediyor. Korkmaz, “Fulla çantalar Çin’den ithal ediliyor ve dindar ailelerin ilgisini çekiyor. Bir konteyner dolusu çanta sattık, bir konteyner da yolda” dedi.

‘PARALAR BAŞI AÇIK BARBIE’YE GİTMESİN’

Bu sene yalnızca ilkokul birinci sınıflar için üretilen tek bölümlü çantaları getirttiklerini söyleyen Korkmaz, seneye daha geniş bir ürün yelpazesiyle tüketicilerin karşısına çıkacaklarını belirtti: “Satışlar böyle giderse gelecek yıl kendi üretimimizi yapacağız. Çift bölmeli çantalardan 200 bin adet üreteceğiz. Yanında beslenme çantası da olacak. Fakat üzerine Fulla değil Ayşe yazacağız. Müslüman aileler, ‘Param açık Barbie’ye gideceğine kapalı Ayşe’ye gitsin’ diye düşünürler.”

2455851hn4.jpg

‘OKULDA SORUN ÇIKMAZ’

Hakan Korkmaz, türbanlı bebekli çantaların okullara girişinde problem yaşanmayacağını düşünüyor: “Bu örtüyü türban diye düşünmezler, soğuk havada başını örtmüş kız resmi diye düşünürler.”

Fulla çantaların Çin’deki üreticiler tarafından akıl edildiğini söyleyen

Korkmaz, “Barbie veya başka bir markanın isim hakkı vardır. Biz öyle işlere girmiyoruz. Kendi ismimizi kullanıyoruz veya başka bir isim kullanıyoruz” dedi.

’KAÇAK OLMA İHTİMALİ YÜKSEK’

Fulla çantaların içinde bulunan etikette “Made in China” yazıyor, ancak hangi firma tarafından ithal edildiği belirtilmiyor. TÜKO- DER Genel Başkanı Ali Er, “Yerli ya da ithal, her malın üzerinde üretildiği yer ve üretici firma adının bulunması gerekir. İthalse, ürünün üzerinde distiribütörünün telefonu ve adresinin yazması ve yanında Türkçe kullanma klavuzunun bulunması şarttır. Etikette sadece ‘Made in China’ yazıyorsa bu çantaların kaçak olma ihtimali yüksek. Zaten Çin mallarının büyük bir çoğunluğu kaçak yollarla geliyor. Bazı ithalatçılar ’1000 tane çanta getirdim’ deyip 100 bin tane çanta getiriyorlar” dedi.

’FULLA MARKASININ PATENTİ OLMAYABİLİR’

Türkiye’nin en büyük okul çantası üreticisi Hakan Çanta’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nabi Ümitvar da bu tür çantaların illegal yollardan Türkiye’ye girdiğini söyledi: “Onlar esmer Barbie yapmışlar ve başörtüsü takmışlar. Sözkonusu bebeklerin yüzü tıpatıp Barbie. Bu ürünlerin Türkiye’ye nasıl ve hangi yolla girdiğini bilmiyorum, bunu biz de araştırıyoruz. Daha üç gün önce bir konteyner mal yakalandı. Fulla bebeklerin İran’da satıldığını biliyorum, ancak Fulla’nın Türkiye patenti var mı bilemiyorum.”

2455431uz1.jpg

MISIR’DA EN ÇOK SATAN BEBEK FULLA

Fulla bebekler Mısır’da en çok satan oyuncaklar arasında. Üreticileri, piyasaya sürdükleri bu bebeklerin ‘Müslüman değerleri’ taşıdığı için çok sattığını söylüyor. Tesettür içindeki Fulla adlı bebeğin kutusunda bir de pembe seccade bulunuyor. Ülkede Batı’yı temsil eden Barbie bebekleri almak istemeyen aileler, bunun yerine Fulla’yı tercih ediyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 79
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

hay allahım sen aklımı koru.Ne diyebilirim bilemiyorum.Bunlar kafayı iyice sıyırdılar artık.

Sevgili gelincik,

Foruma tekrar hoş geldin.

Çoktandır gözükmüyordun.

Boşluğun da çok belli idi.

Senin yokluğunda arkadaşlarımız inanaları iki kısıma ayırdılar.

Normal olarak inancını Allah ile kendi aralarında yaşayan müslümanlar.

Diğerleri de dinciler. Yani din satıcıları.

Bu din satıcıları normal müslümanlar gibi sağduyulu değillermiş.

Dinlerini maske yapar satarlarmış paraya, çıkarlarına, siyasete.

Nerde bir çıkarı varsa oraya.

Bu din bezirganları da tesettürlü barbilerle iki kez din satışı yapıyor.

Birincisi siyasetçilere ikincisi de kazancına...

Ha birde diğer dünyaya hurilere ve şarap ırmaklarına.

Ama Allah, din satıcılarını çok iyi tanıyordur sanırım...

İyi dileklerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah aşkına bu dünyada neden tüm kötülüklerden çocuklar zarar görüyor ???bu konuda en çok üzüldüğüm bu!!!savaş çıkar çocuklar ölür,imkanlar kötü olur çocuk yokluk çeker ondan çocuk etkilenir bundan çocuk etkilenir!kahretsin nasılda kullanıyorlar çocukları aklım almıyorrrrrrrrrr

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

güleyim mi ağlayayım mı karar veremedim.çocuklar zaten yeterince yönlendiriliyorlar.minicik beyinlerine barbie ler gibi olmak özendiriliyordu,güzellik anlayışı, zayıf olmak...vs.yeğenlerim 5-6 yaşlarındalar ve daha şimdiden rejim yapıyorum kilo almamalıyım diyorlar.üstüne bide bunlar bravo doğrusu.. çocuklarımızın beyinleri yıkanmaya başlanmış bile...ne diyim ağaç yaşken eğilir sözünü hayata geçiriyorlar bu dinide imanıda para olan insancıklar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

güleyim mi ağlayayım mı karar veremedim.çocuklar zaten yeterince yönlendiriliyorlar.minicik beyinlerine barbie ler gibi olmak özendiriliyordu,güzellik anlayışı, zayıf olmak...vs.yeğenlerim 5-6 yaşlarındalar ve daha şimdiden rejim yapıyorum kilo almamalıyım diyorlar.üstüne bide bunlar bravo doğrusu.. çocuklarımızın beyinleri yıkanmaya başlanmış bile...ne diyim ağaç yaşken eğilir sözünü hayata geçiriyorlar bu dinide imanıda para olan insancıklar..

eğer uyanık olunmazsa fethullah dede.tayyip baba emine ana oyuncaklarıda çıkar....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Tesettürlü Barbie’ler okul yolunda" Barbie`ler okul yolundayken, bir oncasi cocuklarin okul`un yolunu gidemiyor..bir konteyner dolusu canta satim derken...bir oncasi varki hicbir cantaya ulasamayan...Gelecegin cocuklari derken, sevgiyi saygiyi ögrensinler derken...Din oyuncak degildir denirken, bu tür oyuncak üretiliyor ve en hasas olanlara cocuklara sunuluyor.Dine olan sevgi ve saygi bumudur bilemedim.Bu sekildemi ögretilecek cocuklara sevgi ve saygi...

Tüm kötülüklerden neden hep cocuklar zarar görüyor demissin marti, ne varki bunda.. bak ne güzel bir oyuncak...ne güzel cantalar.. dahasida cikar...ne varki bizler biliyoruz güzelin herzaman iyi olmadigini, cocuklar degil.

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Tesettürlü Barbie’ler okul yolunda" Barbie`ler okul yolundayken, bir oncasi cocuklarin okul`un yolunu gidemiyor..bir konteyner dolusu canta satim derken...bir oncasi varki hicbir cantaya ulasamayan...Gelecegin cocuklari derken, sevgiyi saygiyi ögrensinler derken...Din oyuncak degildir denirken, bu tür oyuncak üretiliyor ve en hasas olanlara cocuklara sunuluyor.Dine olan sevgi ve saygi bumudur bilemedim.Bu sekildemi ögretilecek cocuklara sevgi ve saygi...

Tüm kötülüklerden neden hep cocuklar zarar görüyor demissin marti, ne varki bunda.. bak ne güzel bir oyuncak...ne güzel cantalar.. dahasida cikar...ne varki bizler biliyoruz güzelin herzaman iyi olmadigini, cocuklar degil.

saygilar

sevgiler birce :clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygilar

:clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili gelincik,

Foruma tekrar hoş geldin.

Çoktandır gözükmüyordun.

Boşluğun da çok belli idi.

Senin yokluğunda arkadaşlarımız inanaları iki kısıma ayırdılar.

Normal olarak inancını Allah ile kendi aralarında yaşayan müslümanlar.

Diğerleri de dinciler. Yani din satıcıları.

Bu din satıcıları normal müslümanlar gibi sağduyulu değillermiş.

Dinlerini maske yapar satarlarmış paraya, çıkarlarına, siyasete.

Nerde bir çıkarı varsa oraya.

Bu din bezirganları da tesettürlü barbilerle iki kez din satışı yapıyor.

Birincisi siyasetçilere ikincisi de kazancına...

Ha birde diğer dünyaya hurilere ve şarap ırmaklarına.

Ama Allah, din satıcılarını çok iyi tanıyordur sanırım...

İyi dileklerimle...

forumdakileri gelinciğe şikayet etmişsin bunu pm den rapor halinde sunsaydın daha bi hoş olurdu.

Ayrıca barbiler bikini ile satıldığında bu kadar kargaşa cıkmazken, aksi durumda bu kadar olay oluyor anlamıyorum. özgür ülke denilen türkiye burası. eğer çantalarda haç, 6 ok, devrimci, orak cekiç türü figürler olsaydı yine medya ve bu forumda aynı konu tartışmaya açılırmıydı merak ediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

forumdakileri gelinciğe şikayet etmişsin bunu pm den rapor halinde sunsaydın daha bi hoş olurdu.

Ayrıca barbiler bikini ile satıldığında bu kadar kargaşa cıkmazken, aksi durumda bu kadar olay oluyor anlamıyorum. özgür ülke denilen türkiye burası. eğer çantalarda haç, 6 ok, devrimci, orak cekiç türü figürler olsaydı yine medya ve bu forumda aynı konu tartışmaya açılırmıydı merak ediyorum.

:D işte bir tane daha :D vallaha gülmeden edememezdim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Asil1453 1453 istanbulun fethidir.İstanbulu fetheden Fatih Sultan Mehmet şehre girdiğinde ilkin insanların inançlarında ve ibadetlerinde özgür olacağını söylemiştir.Küçücük beyinleri din simgeleri (HANGİ DİN OLURSA OLSUN)ile şimdiden doldurmaya ve yıkamaya çalışmak dini istismardan başka bir şey değildir.Ayrıca sevgili bilimselcinin bana şikayetine de hayıflanma biz bunlardan çok çektik.İnsanları dindar ve dinsiz diye ayırmalarından ötürü.Son bir şey daha söylemek istiyorum.Ben inançlı bir insanım ve çocuklarıma öncelikle iyi insan olmalarını öğretmeye çalışıyorum..Dinler bence temelinde insanlara iyi olmayı emrediyorlar.Gerisi teferruattır ve kişiseldir.Ama olay bu kadar abartılınca din bezirganları tarafından ister istemez eleştiri getirmek durumunda kalıyoruz.Ayrıca kızım da bu çantaya çok güldü doğrusu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne var bu Barbi de???

Sorun ne oluyor tam olarak???

Eğer ülkemizde bir çok başı örtülü insan varsa;kapalı giyimi tercih eden varsa gayet normaldir...

Herkes her yere açık giyimli kadın unsurunu mu işleyecek yani;dert edilecek bir şey olmadığı gibi ne kadar ucuz tepki verildiğini de ortaya koyuyor...

Bu olayın mantıksızlığı açıklanamaz;çünkü fantezik kahramanlar bile işleniyor piyasada ki söz konusu yapılan gayet normal,dünyamızdan bir izlenim...

Ama yoook;illa sorun olacak;illa birileri çıkacak yine mi başörtüsü;öcüüüü diye bağıracak;ve karşı taraf cadı ilan edilecek...

İnsanlık "harbiden" ilerliyor yauv...

:D

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyi de başka türlü çantaları taşırken de aynı yaştalar...

O çantalara da titizlikle baksak neler çıkıyor...

Saçmalık dolu bir sürü şey;ya da bildiğimiz normal berbi( :D ) ne farkeder;baş örtülü olunca öcü mü oluyor;yaşa göre baş örtü görüntüleri farklı etkiler mi bırakıyor,merak etme çocuk sizin gibi " aman türban,ay bana bi şeyler oluyo" demiyecek,hatta bunları alanlar muhtemelen zaten görüntüye alışık da olacak...

Maalesef alaka yok...

:devil:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çocuk neye alet oluyor;bana karşı daha mantıklı bir cevap vermedin ya!!!

Buyur...

İlk sölediğini açıkladım;gayette normaldi zaten...

Başka ne derdi var???

İçinde uyuşturucu falan mı geliyo???

Herkes kullandığı eşya üzerinde batı tarzı bulundurmak zorunda mı yaa???

Yeter artık bu tavırlar;ne diyoruz sana:Bunu alan aile zaten kapalı insanlara yakındır;hatta öyledir,bu çocuğa ne etkisi olacak...

He sen ısrarda devam edersen ben şunu anlarım:

"Yok arkadaş herkes açılacak;cansız olarak bile kapalı istemiyoruz!!!"

Bu işte ısrar yukarki cümleyi veriyor maalesef;öyle diyorsan da yapabilecek bir şey yok...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

irticacı amcalarında,liberal amcalarında derdi aynı para...

asıl korkutan kapitalist düzendir.İşte görüldüğü bu amcalarda onların çarkında şaşırmış para kazanmak için başörtüsü örtüyolar barbilere

------------------------------------

Malesef böyle :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.