Zıplanacak içerik
Admin

5G müzikten ilaca bildiğimiz her şeyi değiştirebilir

Önerilen İletiler

5G müzikten ilaca bildiğimiz her şeyi değiştirebilir

BBIJqqo.img?h=1080&w=1920&m=6&q=60&o=f&l

5G gerçekten çok önemli olacak.

Şimşek hızlı "yeni nesil" kablosuz teknolojinin kendi kendine sürüş araçlarına, sanal gerçekliğe, akıllı şehirlere ve ağa bağlı robotlara güç vermesi bekleniyor.

Ama başka ne yapabilirsiniz?

Ericsson, 5G için fütüristtik uygulamaları hayal etmek için King's College London araştırmacılarıyla bir araya geldi. Müzikten ilaca kadar her şeye bakıyorlar.

Ekip, fiziksel becerileri ağlar arasında aktarmak için teknolojiyi kullanmaya odaklanıyor ve buna "Beceri İnternet'i" adını veriyorlar.

Bir örnek: Hareket ve basıncı algılayan sanal gerçeklik ekipmanı ve haptik eldivenli bir cerrah, dünyanın öbür tarafındaki bir hastada bir robot yardımıyla çalışabilir.

Uzaktan cerrahi bir süre mümkün olmuştur, ancak 5G hızları tüm gecikmeleri ve gecikmeleri ortadan kaldırmalıdır. Bu, cerrahın eldivenleri üzerinden anında geribildirim alabileceği anlamına geliyor.

King's College'daki kablosuz iletişim profesörü Mischa Dohler, "5G ve kurmakta olduğumuz yeni ağ mimarisi ile bu gecikmeyi sadece ışık hızına indirmeyi umuyoruz" dedi.

BBIJjMF.img?h=1080&w=1920&m=6&q=60&o=f&l

Bir müzisyen ve piyanist olarak ay ışığı alan Dohler, piyano becerilerini dijital ortama aktarmayı ve enstrümanı yönetmek için uzaktan insanları eğitmeyi de planlıyor.

Haptik eldivenleri, Dohler'ın parmak hareketlerini ve ellerini konumunu izlemek ve kaydetmek için kullanılabilir. Veriler, beceri veri tabanında saklanacak, hevesli bir piyanist tarafından indirilmeye hazır hale gelecektir.

Dohler, "Bunu gerçek zamanlı olarak kas hafızası eğitimli olana kadar parmaklarını hareket ettirmeye başlamış bir dış iskelet üzerine indirecekler" dedi.
"Kas belleklerini istediği yere uygulayabilirler" diye ekledi.

Dohler, bir cerrahın tüm dünyadaki öğrencileri eğitmek için becerilerini bir veri tabanına yükleyebileceğini de düşünüyor.

Ancak "İnternet Becerileri" nin işlevsel olmasının bir on yıl daha sürebileceğini söyledi.

"Güvenlik haklarını ve bu teknolojinin en iyi uygulamasını sağlamalıyız, çünkü şeyleri gezegenin öteki tarafına taşımaya başladıysanız, çok zarar verebilirsiniz" dedi.

5G Nedir?

150518144020-5g-wireless-table-780x439.j

Texting: Mesajlaşma

İnternet Access: İnternet Ulaşım

Video: Video

Smart Home: Akıllı Ev

Ultra HD 3D Video: Yüksek Çözünürlükte Üç Boyutlu Video

5G, yeni ekonominin can damarı olacak.

Kendiliğinden sürüş araçları, sanal gerçeklik, akıllı şehirler ve ağa bağlı robotlar gün geçtikçe 5G şebekeleri tarafından güçlendirilecek. 5G, ilk müdahale için yeni cerrahi prosedürlerin, daha güvenli ulaşımın ve anında iletişimin yolunu açacağını taahhüt eder.

Pazar günü Axios'da yayınlanan bir rapora göre, Trump yönetimi hükümet tarafından finanse edilen bir 5G kamu hizmetini düşündüğünü merak etmiyor.
Bunun olacağına inanmak için hiçbir neden yok. Kamu tarafından finanse edilen 5G projesi yüz milyarlarca dolara mal olur. İnsanları aya gönderdiklerinden beri devletin almış olduğu herhangi bir şeyden farklı olarak bir göz atın.

5G, hükümet desteğinde mi yoksa desteklemese de yolda. Büyük internet şirketleri 5G ağ gelişiminde çok ilerlemiş durumda ve ilk ağlar önümüzdeki birkaç yıl içinde çalışıyor olacak.

5G nedir?

5G, her "yeni nesil" kablosuz ağ teknolojisi gibi telefonunuza da daha hızlı bir bağlantı sağlayacaktır - endüstri uzmanları, 4G'den yaklaşık 10 kat daha hızlı beklemektedir. "8K" video akışında veya 30 saniyede bir 3D film indirmeniz yeterlidir. (4G'de, altı dakika sürecektir.)

Ekstra kapasite, servislerin daha güvenilir olmasını sağlayacak ve aynı anda daha fazla aygıtın ağa bağlanmasına izin verecektir.

Ancak 5G, akıllı telefonlardan çok daha fazlası. Sensörler, termostatlar, arabalar, robotlar ve diğer yeni teknoloji bir gün 5G'ye bağlanacak. Bugünün 4G şebekelerinde, bu cihazların tümünün ilettiği çok miktarda veri için bant genişliği yok.

5G şebekeleri, cihazlar ile iletişim kurdukları sunucular arasındaki gecikme süresini neredeyse sıfıra indirir. Şoförsüz otomobiller için, bir araba ile diğer araçlar, veri merkezleri ve dış sensörler arasında kesintisiz iletişim anlamına gelir.

Tüm bunları başarmak için, 5G'nin süper yüksek frekanslı hava dalgalarıyla seyahat etmesi gerekecek. Daha yüksek frekanslar daha hızlı ve daha fazla bant genişliği sağlar. Fakat duvarlar, pencereler veya çatılardan geçemezler ve uzun mesafelerde oldukça zayıflarlar.

Bu, kablosuz şirketlerin binanın yanındaki, her evin içindeki ve potansiyel olarak her odadaki her lamba direğinin üstüne binlerce, hatta milyonlarca minyatür hücre kulesi kurması gerekeceği anlamına geliyor.

Bu nedenle 5G 4G'yi tamamlamak yerine tam olarak yerini alacaktır. Binalar ve kalabalık alanlarda 5G hız artışı sağlayabilir. Ancak otoyoldan aşağı inerken 4G en azından bir süre için tek seçenek olabilir.

Kimler inşa ediyor?

Verizon (VZ), AT & T (T), T-Mobile (TMUS) ve Sprint (S) gibi dört ülke çapındaki cep telefonu operatörünün her biri 5G şebeke teknolojisini geliştiriyor ve test ediyor. Qualcomm ve Intel de dahil olmak üzere çipli üreticiler, 5G iletişimi sağlayan işlemci ve radyo üretiyorlar. Nokia (NOK), Ericsson ve Huawei de dahil olmak üzere büyük ağ donanımı şirketleri, 5G'yi desteklemek için omurga ve ekipman inşa ediyor.

Araştırma ve geliştirme tek başına maliyetlidir, ancak 5G şebekelerini oluşturmak çok pahalı olacaktır - hatta her yıl altyapı maliyetlerinde onlarca milyarlarca dolar harcamaktan hoşlanan bir endüstri için bile. Barclays'a göre, 5G'yi Amerika Birleşik Devletleri'ne toplamak 300 milyar dolara mal olacak.
Hükümet bu parayı harcayabilir, ancak çok geç başlamış olurdu. Ve zaten zaten kendi ağlarını kuran ve test eden ağ ekipmanı ve telekomünikasyon şirketleri ile anlaşma yapmak zorunda kalacaklar.

Beyaz Saray yetkilisi, Axios tarafından bildirilen 5G şebekesinin idarenin ulusal güvenlik stratejisinin bir parçası olduğunu doğruladı. Yetkili, aksi belirtilmedikçe Axios tarafından bildirilen belgenin "tarihli" ve "yönetimin düşüncesini temsil etmeyen" olduğunu söyledi.

Verizon ve AT & T Axios raporu hakkındaki yorumunu reddetti.

Ne zaman gelecek?

Kablosuz endüstrisi 5G şebekelerinin 2020'de piyasaya çıkmasını bekliyor.

Bu ay, 5G, uluslararası bir kablosuz konsorsiyum olan 3GPP'nin yeni nesil şebekeler için bir teknoloji standardı onayladığında önemli bir engel oluşturduğunu açıkladı. Gelecek yıl, Birleşmiş Milletler'in Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin 3GPP standardını gözden geçirmesi bekleniyor. Bundan sonra kablosuz şirketler, hepsinin birlikte çalışacağına dair güvencesi ile 5G ekipmanı alıp satmaya başlayabilirler.

Bu arada, Verizon ve AT & T, 5G şebekelerini test etmek için adımlar attı. AT & T, 5G şebekesini bu yılın başlarında kullanıma sunmaya başlayacağını ancak 5G uyumlu cihazlar mağaza raflarına gelene kadar neredeyse hiç kimse bunu kullanamayacağını açıkladı. 2020'den önce olması pek olası değildir.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

İletiniz moderatör kontrolünden geçtikten sonra sitede gösterilmeye başlanacaktır. Eğer buna maruz kalmak istemiyorsanız lütfen hemen bir ÜYE OLUNUZ.

Misafir
İletinizi misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer üye iseniz lütfen GİRİP YAPARAK gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.