İçeriğe atla


Fotoğraf

sünnet olmanın islamdaki yeri ve önemi


Bu başlığa 6 cevap verilmiş

#1 gugukcuk

gugukcuk

  Deneyimli Üye

 • Φ Üyeler
 • PipPipPip
 • 530 İleti

Gönderi Tarihi: 20 Ağustos 2006 - 14:56

SÜNNET NEDİR? Basit bir mitzva, nasıl tüm Yahudiler üzerinde bu kadar sonsuz ve evrensel bir etki yaratabildi.

Brit Mila ya da diğer bir adıyla sünnet, Yahudi çocukları doğduktan sekiz gün sonra yapılır.

Bu prosedür, moel; yani Yahudi kurallarına uygun olarak yetiştirilmiş ve sünneti de içeren kapsamlı bir eğitim görmüş kişi tarafından gerçekleştirilir.Brit Mila’da, moel; bebeğe bir Yahudi adı verildikten sonra bebeğin sünnet derisini alır ve üreme organından kan akıtır.NEDEN BRİT MİLA?

Brit Mila’ nın sözlük anlamı “sünnet sözleşmesi” dir. Yahudi dinin babası olan Avraam, tarihte ilk Brit Mila olan kişidir ve kendi kendini sünnet etmiştir.

Avraam, kendi soyundan gelenlere büyük bir sadakatla Tanrı’ ya hizmet etmelerini öğreteceğine dair yemin etti. Buna karşılık Tanrı, Avraam’ ın soyunun hayatta kalacağını garanti edeceğine dair söz verdi. Bu İbrani ailesi, Yahudi olarak bilinen ve hala soyu devam eden İsrael milletini oluşturdu.

Tanrı, Avraam’a dünyada insanlar var oldukça Yahudilerin de olacağının teminatını verdi.

Tanrı, Avraam’a dünyada insanlar var oldukça Yahudilerin de olacağının teminatını verdi. Tanrı ile Avraam arasındaki bu sözleşme ya da diğer bir deyişle anlaşma, sünnet kanunu olarak kabul edildi.

Bugün, Yahudiler sünnet olayını yerine getirirken, bu sözleşmeyi sürekli kılıp, çocuklarını verilmiş olan bu ebedi sözün bir parçası yapmış oluyorlar.DERİN ANLAM

Brit Mila’nın, erkek çocuk doğduktan sekiz gün sonra yapıllması Yahudi toplumunun sonsuz sürekliliğini ifade eder.

Tora’ da bahsedilen bütün sayıların büyük bir önemi vardır; örneğin altı sayısı; dört yönü (kuzey, güney, doğu ve batı) yukarı ve aşağı olan fiziksel dünyayı; yaratılışın altı gününü ve haftalık altı çalışma gününü temsil eder.

Yedi, bedenselliğe manevi bir öğe katar, sekiz ise tamamıyla bedenselliğin sınırını aşar.

Yedi, bu fiziksel dünyaya manevi bir öğe katar. Yedinci gün olan Şabat, yaşamımıza manevilik katmakla beraber fiziksel dünya aleminin içinde yerini daima korur. Diğer taraftan sekiz, tamamıyla bedenselliğin sınırını aşar. Örneğin, Hanuka’ nın sekiz gün mucizesi doğa üstü olmakla beraber doğal kuralların ve standartların ötesindedir. Sekiz, gerçekliğin daha yüksek boyutunu temsil eder.

Tanrı, Avraam’ ın çocuklarının tabiat kanunlarına meydan okuyan millet olarak sonsuza kadar hayatta kalacaklarını garanti etti. Tarih, bunun en güzel ispatlarıyla dolu, yeryüzündeki en güçlü milletler bile er geç yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmışlar; Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar bu durumun en belirgin örnekleridir. Fakat Yahudiler sayısal olarak çok fazla olmamalarına rağmen hala buradalar, hayattalar ve iyiler.

Sekizinci gün yapılan Brit Mila bize Yahudilerin hayatta kalmalarının doğal bir fenomen olmadığını , ancak doğaüstü olduğunu gösterir.Yahudilerin hayatta olmaları tabiat kanunlarına meydan okuyor. Bu da sünnet işaretinin neden üreme organına yapıldığını açıklıyor -- bu Yahudi toplumunun kökünün asla yok olmayacağı düşüncesini simgeliyor.

Buna ek olarak Brit Mila, spesifik olarak güçlü fiziksel arzularımızla özdeşleşen bölgeye yapılıyor, bu bize vücudumuzun yükselen isteklerine yetki vermemizi sağlıyor.

Eğer 8.gün Şabat’a ve bayram gününe rastlıyorsa Brit Mila iptal edilmez, aynı gün yapılır.Fakat çocuk sezaryenle dünyaya gelmişse bu ertesi hafta içinde bir güne ertelenir.ADET OLAN SÜNNETİN AMACI
Brit Mila’ nın tercümesi sünnet sözleşmesinden ziyade sünnet olarak geçer, Fazlalık olan sünnet derisinin alınması mitzvanın en önemli unsurunu içerir.

Tanrı ile Yahudi toplumu arasında yapılması amaçlanan sözleşme ile sünnet arasında bir bağlantı kurulmalıdır.

Gerçekten, Tanrı ile Yahudi toplumu arasında yapılması amaçlanan soy sözleşmesi ile sünnet arasında bir bağlantı kurulmalıdır.

Bu nedenle, bu emri yerine getirme amacı olmadan tıbbi sünnet olan kişi, bu mitzvayı tam anlamıyla yerine getirmek için onu takip eden prosedürleri uygulamalıdır. Onu takip eden prosedür diğerlerine nazaran daha ağrısızdır, sadece üreme organından kan akıtmayı içerir ve bu işlem Brit Mila adı altında gerçekleştirilir.

KİŞİSEL TAAHÜT
Yahudiliğin devamlılığının sırrı, insanın Tanrı’ya olan kişisel taahüdünü kuvvetlendiren Brit Mila’da gizlidir. Başarıya ulaşır ulaşmaz bu toplumsal taahüt kendiliğinden ortaya çıkar.

Avraam, kendi sünnet sözleşmesinde, soyundan gelenlere kusursuz bir sadakatla Tanrı’ ya nasıl hizmet edeceklerini öğreteceğine dair yemin etti. Bu Brit Mila’ nın özüdür – bu bireyin Tanrı’ya olan kişisel taahüdünü temsil eder. Bireyin Yahudilikle toplumsal kişiliği arasında gerçekten pozitif birşey vardır ama Brit Mila mitzvası bize kişisel taahüt olmadıkça dayanmanın çok zor olduğunu öğretir.

Umarız hepimiz çocuklarımızı Avraam’ ın sözleşmesinin geçerli olduğu dünyaya getirmeye layık olup, onların Yahudi kişiliklerinin büyüyüp geliştiğini görebiliriz.
"NE MUHTEŞEM BİR ŞEYDİR DEV KUVVETİNE MALİK OLMAK
NE İĞRENÇTİR Kİ ONU BİR DEV GİBİ KULLANMAK"

#2 gugukcuk

gugukcuk

  Deneyimli Üye

 • Φ Üyeler
 • PipPipPip
 • 530 İleti

Gönderi Tarihi: 20 Ağustos 2006 - 14:58

Yukarıdaki sevillon adlı türkçe yayınlanan bir musevi sitesinden alınmıştır.Özellikle altını çiziyorum
"NE MUHTEŞEM BİR ŞEYDİR DEV KUVVETİNE MALİK OLMAK
NE İĞRENÇTİR Kİ ONU BİR DEV GİBİ KULLANMAK"

#3 Misafir_CYRANO_*

Misafir_CYRANO_*
 • Misafirler

Gönderi Tarihi: 21 Ağustos 2006 - 00:56

şimdi topiğin başlığı, "sünnet olmanın islamda ki önemi" topiğin içeriğiyse, Yahudi inancına göre sünnet.

ben bir şey anlamadım.

#4 halilim

halilim

  Genç Üye

 • Φ Yeni Üyeler
 • PipPip
 • 335 İleti

Gönderi Tarihi: 21 Ağustos 2006 - 10:13

al benden de o kadar..
Saff Sûresi Ayet 8
Onlar ağızlarıyla Allah’ın nurunu söndürmek istiyorlar. Halbuki kafirler istemeseler de
Allah nurunu tamamlayacaktır.

#5 gugukcuk

gugukcuk

  Deneyimli Üye

 • Φ Üyeler
 • PipPipPip
 • 530 İleti

Gönderi Tarihi: 21 Ağustos 2006 - 15:34

sevgili cryona ,bu başlığı attım zira konunun özü bu.Yahudi dünyasında sünnet olmanın din ile ilişkisini yazdım ki neyin ne olduğu bilinsin.
Bu bir anlaşmanın bedeli.
Peki İslamda sünnet olmanın gerekçesi ne?
:)
"NE MUHTEŞEM BİR ŞEYDİR DEV KUVVETİNE MALİK OLMAK
NE İĞRENÇTİR Kİ ONU BİR DEV GİBİ KULLANMAK"

#6 akıncı

akıncı

  Genç Üye

 • Φ Yeni Üyeler
 • PipPip
 • 114 İleti

Gönderi Tarihi: 21 Eylül 2006 - 01:37

Yahudilerin şu an sünnet olmayı nasıl değerlendikleri ve niçin sünnet oladukları beni ve benim gibilerini fazla ilgilendirmiyor. Sünnet olma yahudilerde başlayan bir adet değil İbrahim a.s. la başlayan bir sünnettir. her iki dinin temsilcilerinin İbrahim a.s. Peygamber olarak kabul etmeleri ve bu uygulamadaki birliktelikleri kaynaklarının tek olduğunu gösterir.
MEN AREFA NEFSEHU FEGAD AREFE RABBEHU

#7 bozkurtmusti

bozkurtmusti

  Genç Üye

 • Φ Yeni Üyeler
 • PipPip
 • 451 İleti

Gönderi Tarihi: 21 Eylül 2006 - 06:15

yani ortalığı karıştırmak nasıl duygu bilmiyorum ama bilimin bile sünnetin faydalarından bahsederken sünnet olmayı gereksiz görmek ne demek...isteyen sünnetsiz gezsin..
ERGENEKON YURDUN ADI
RTEÇİNE KURDUN ADICevap ekle