Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

köpekler neden ezan okunurken havlarlar.Cevap verirseniz sevinirim?

AsiMeLek

Önerilen İletiler

arkadaşlar benim oturduğum yerde ezan okunurken sokak köpekleri ezan başlayınca ulumaya başlıyorlar ve bunu sadece akşam ve yatsı ezanında yapıyorlar bunun nedeni düşündüm benim aklıma gelen köpeklerin uluyarak insanlara ezanın okunduğunu mu belli etmeye çalışıyorlar vallaha benim aklıma gelen en mantıklı sonuç bu lütfen yardım edin bana sizde benimle aynı görüştemisiniz??VEYA GÖRÜŞLERİNİZ NELERDİR

bende senin vikrine katılıyorum kalp.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Videoda köpekler dört sabah Ezanı öncesi kamerayla izleniyor..Her sabah ezanı okunmasında birden köpekler garip hallere giriyorlar..Sanki etrafındaki birşeylere tepki verirmişcesine uluyorlar.. Bu durum, köpeklerin çan sesi ve siren sesi duyduğunda da devam edebiliyor.

Bu sebeple ilk aklımıza gelen şey köpeklerin ses sisteminden rahatsız olduğudur. Fakat ezan sesine sadece köpekler değil eşekler de anırarak tepki verebiliyorlar.

Dini Kaynaklara göre ise bunun sebebi şudur : Kafir cinler ve şeytanlar ezan sesini duymamak için çok uzak yerlere kaçarlarmış..Hayvanların da gözlerinde perde olmadıgından , o şeytanilerin böyle ani kaçışlarını gördüklerinden dolayı tepki verirlermiş..

Bu rivayeti destekleyen Hadis de mevcuttur :

Hz. Cabir’den nakledildiğine göre Peygamberimiz(a.s.m) şöyle buyurdu: “Şeytan ezanı işittiği vakit Revha denilen yere kadar gider. koşar adımlarla kaçıp oradan uzaklaşmaya çalışır”

(bk. Müslim, Salat, 15, 16, 17, 18).

Şeytanın, en faziletli ibâdet olan Kur’an okumadan ve namazdan kaçmayıp ezan sesinden kaçması (bk. Müslim, a.y.), kıyamet gününde onu işittiğine şahadet etmemek içindir. Çünkü bir hadis rivayetine göre, müezzinin sesini işiten insanlar, cinler ve her şey kıyamet gününde onu işittiğine şahadet edecektir. Şeytan da her şeye dahildir. Yahut cinlerden sayılır.

Bazıları “Şeytânın kaçması ezanın azametindendir. Çünkü ezan dînin bütün kurallarını içine alır ve İslam’ın şeâirini / işaretlerini ve sembollerini ilândır. Bunların can düşmanı olan şeytan, onları işitmeye tahammül edemez; demişlerdir.

Bir takımları şeytanın kaçmasını onu ye’s ve ümitsizliğine bağlarlar. Zira şeytan tevhit ilânını duyunca İnsana vesvese vereceğinden ümidini keser. Fakat namaz kılan ve Kur’an-ı Kerim okuyarak ‘a duada bulunan kimseden şeytân kaçmaz. Çünkü o hallerde kendisine vesvese kapıları açıktır. İstediği gibi kulun damarlarına kadar sokularak vesveseyi hatırına getirebilir. O derecede ki, namaz kılan kimse kendinden geçerek kaç rekât kıldığını bile unutur.

Demek ki, ezanın pek büyük bir fazileti vardır. O derece ki şeytân onu işitince deliye döner; Başına en büyük felâket gelmiş gibi ne yapacağını şaşırır. (bk. Ahmed Davudoğlu, Sahih-i Müslim, Tercüme ve Şerhi, ilgili hadislerin açıklaması)

En doğrusunu Allah bilir, bu yüzden ilmen bir açıklaması yapılmadıkça bu konu hakkında kesin olarak karar bildirmek yanlış olur.Zira siren sesine de çan sesine de uluyan köpEk

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...

arkadaşlar benim oturduğum yerde ezan okunurken sokak köpekleri ezan başlayınca ulumaya başlıyorlar ve bunu sadece akşam ve yatsı ezanında yapıyorlar bunun nedeni düşündüm benim aklıma gelen köpeklerin uluyarak insanlara ezanın okunduğunu mu belli etmeye çalışıyorlar vallaha benim aklıma gelen en mantıklı sonuç bu lütfen yardım edin bana sizde benimle aynı görüştemisiniz??VEYA GÖRÜŞLERİNİZ NELERDİR

aynen öyle melek

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

arkadaşlar benim oturduğum yerde ezan okunurken sokak köpekleri ezan başlayınca ulumaya başlıyorlar ve bunu sadece akşam ve yatsı ezanında yapıyorlar bunun nedeni düşündüm benim aklıma gelen köpeklerin uluyarak insanlara ezanın okunduğunu mu belli etmeye çalışıyorlar vallaha benim aklıma gelen en mantıklı sonuç bu lütfen yardım edin bana sizde benimle aynı görüştemisiniz??VEYA GÖRÜŞLERİNİZ Nezn

ezan okurken şeytanlar uzaklaşmak ister köpeklerin gözünde perdeleme olmadığı için şeytanı görürler ne yapacaklarını bilemedikleri için ulurlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

KÖPEKLER BİZ İNSANLAR GİBİ KONUŞAMADIKLARI İÇİN EZAN OKUYUNCA HANİ İNSANLAR AZİZALLAH ŞEFATYA RESURALLAH DİYORLAR'YA KÖPEKLERDE BİZİM GİBİ KONUŞAMADIKLARI İÇİN ONLARDA HAVLAYARAK AZİZALLAH ŞEFATYA RESURALLAH DİYİYORLAR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir halilibrahim

Arkadaşlar Köpekler gün de 7000 kere allahı zirk ederler...her köpek sese ulusal yetenek var diye kanalara çıkarırlar ben mesalla bu gu kadar 100 yakın köpek bekledim ezan hariç hiç bir sese karşılık verdiklerini duymadım saçma sapan alaycı yorumlar yapmış.bugun bir programa köpeği çıkarıp şarkıya eşlik ediyor diye dünya basını olmuş.20 senedir ankara diyim bizim burda düğünler salı olur sesli bayada bilenbilir...gormedim hiç.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

Arkadaşlar bende inançlı birisi olarak, bu durumun dinsel bir yönünün olmadığını düşünüyorum. Kendi izah tarzım şudur. Köpekler de kurtlar gibidir. Kurt sürüleri bir uluma sesi duyduklarında onlarda ulumaya başlarlar. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de, bir haberleşme şekli olduğu düşünülüyor. Köpeklerde ezan sesini, diğer bir sürüden gelen ses benzetip karşılık veriyor olabilirler. En doğrusunu Allah bilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

köpeklerin havladığı şey, hoparlör sesidir. Sadece ezan sesine değil, Mesela hoparlörle satış yapan zerzevatçılar da geçince ulurlar.

ezan sesini haber vermek için niye ulusunlar ki smile.gif aksine gürültü çıkarıp ezanın duyulmasını engellemiş olurlar o mantıkla.

Ramazan ayında yol ortasında cinsel ilişkiye giren köpekler de münafık oluyor herhalde, millet dinle bozmuş kafayı. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
Misafir lafsokmasanatı

Depremlerdeki fay kırılmaları olmadan önce kaya katmanlarında bazı öncü çıtırtılar oluşur. Bunu hassas sismograf aletleri de tespit edebiliyor. Ani kırılmaya hazırlanan kaya tabakasındaki bu küçük çıtırtı şeklindeki kırılmalar yeraltından gaz çıkışına da neden olabilir ve bu da belirlenebilir. Sorun, çok uzun ve derin fay hattında bunları tespit etmenin zorluğu ve her çıtırtıdan sonra fayın kırılıp kırılmayacağının, arada ne kadar süre geçeceğinin belirsizliği. Her çıtırtıda deprem alarmı verirsen insanlarda sinir diye bir şey kalmaz. Bu yüzden depremde erken uyarı çok zor.

Bunların görünmeyen varlıkları görmeyle, dinle imanla en küçük alakası yok. Kulakları hassas hayvanlar algılarlar. Yerden gaz çıkışını bile burunları algılar. İnsan kat kat naylona sarılmış morfinin kokusunu alabilir mi? Alamaz. Ama köpek alıyor. Konunun din ile, manevi varlıklarla hiç bir ilgisi bulunmuyor.

Materyalist düşünmek, insanı boğazına kadar din dogmalarına batmaktan kurtarır.

arkadasım dusuncelerıne saygım var  madem burda acıklamalar yaıyorsun ne bılım bıseye çare bul sen nede olsa bıng bang adamısın hadı kodununn dışına cıksana allahı ınkar edıyorsun bır benzerını yaparmısın bana en ufaktan sen robot sıvrısınek ıstıyorum ha ne dersin :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...

Arkadaşlar ezan okunduğunda köpeklerin ulumasinin sebebi ezan sesiyle seytan ların etrafa kaçması ve köpeklerin gözünde perde olmadigindan şeytanı görüp nalet okumasıdir ???

Biliyorum gencligimiz böyle konularda cahil kaldılar sebebi ise ilmin yerini laikliğin alması ve tembelligin yolu acilmasindandir dilerim sizlerde ders alır ilme sahip çıkar evlatlariniza ogretirsiniz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ezan okunurken seytan ve cinlerin kacmasi sebebi ile uluyorlar ve bu ilimsel oluyor oyle mi yigido? yildirim carpmasida zaten allahin gazabi yada deprem allahin cezalandirmasi dimi?

hadi ben inanmiyorum allaha ama inanin asil siz inananlari dinden cikarirsiniz bu yorumlarinizla smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

köpekler bence her insanın ezana kalkmasını uyarıyorlar 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.