Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

köpekler neden ezan okunurken havlarlar.Cevap verirseniz sevinirim?

AsiMeLek

Önerilen İletiler

• 11 ay sonra...
arkadaşlar benim oturduğum yerde ezan okunurken sokak köpekleri ezan başlayınca ulumaya başlıyorlar ve bunu sadece akşam ve yatsı ezanında yapıyorlar bunun nedeni düşündüm benim aklıma gelen köpeklerin uluyarak insanlara ezanın okunduğunu mu belli etmeye çalışıyorlar vallaha benim aklıma gelen en mantıklı sonuç bu lütfen yardım edin bana sizde benimle aynı görüştemisiniz??VEYA GÖRÜŞLERİNİZ NELERDİR

Neden havladıklarını bilmiyorum. Ancak köpekler ezanın başından sonuna kadar değil, Hayye Alel Felah'a kadar uluyorlar, Yani "haydi kurtuluşa" kısmına kadar. Sonra sessizce ezanın bitmesini bekliyorlar. Eğer grup halindelerse ezan bittiği anda birbirlerini öper gibi bir hareket yapıyorlar. Etrafınızda köpekler varsa, onları özellikle sabah ezanı vaktinde bir izleyin derim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuyla ilgili dini kaynaklarda bi bilgi sanırsam bulunmamakta.. Yani ben hiç rastlamadım.. Taurusmutis arkadaşın yazdıkları bana mantıklı geldi.. Sesle ve köpeklerlin algılamalarıyla ilgili bir şey olması muhtemel..

O melekleri cinleri gördüğü için havlarlarmış lafı, bana sanki uydurulmuş bir hurafe gibi geldi.. İnanmamak lazım.. bu tip şeyler imanımızı zedeleyebilir..dikkatli olalım..

Yanlız ben de gördüğüm ilginç birşeyi aktarayım

Geçen senenin yazında umreye gitmiştim.. orda Sahabe mezarlığı denlen Cennet-ül Baki adında mescid-i nebevi nin yanında bir mezarlık var.. Orda gezerken dikkat ettim, güvercinler mezarlığın içinde hiç ses çıkarmıyorlar.. ama mezarlığın yanındaki binalara geçtiklerinde ötüyorlar.. Yani yeminle söylüyorum buna gözümle şahidim, çıt bile çıkmıyordu kuşlardan mezarlık içinde..ama mezarlığı geçtikten sonra hepsi birden ötmeye başlıyorlar.. Ben de bunun sebebini merak ediyorum bir yıldır

[017.044] [DI] Yedi gök, yer ve bunlarda bulunanlar O'nu tesbih eder; O'nu hamd ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur; fakat siz onların tesbihlerini anlamazsınız. Doğrusu O Halim olandır, Bağışlayan'dır

[024.041] [DI] Göklerde ve yerde olan kimselerin, sıra sıra uçan kuşların Allah'ı tesbih ettiğini görmez misin? Her biri kendi niyaz ve tesbihini bilir. Allah, onların yaptıklarını bilendir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim bir köpeğim vardı , boncuk.

Hakem düdüğüne benzer düdük çalınca da , ulurdu... Arada ezan okunurkende...

Bu Allahın varlığını ispatlamaz...

Yukardaki ayetteki gibi tesbih falan da ettiğini göstermez.

Ona bakarsanız , düdük çalarken uluyan köpek , karıştırıyor demek ki.

Bunlardan medet umar hale geldiniz müslümanlar...

Dikkat.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden havladıklarını bilmiyorum. Ancak köpekler ezanın başından sonuna kadar değil, Hayye Alel Felah'a kadar uluyorlar, Yani "haydi kurtuluşa" kısmına kadar. Sonra sessizce ezanın bitmesini bekliyorlar. Eğer grup halindelerse ezan bittiği anda birbirlerini öper gibi bir hareket yapıyorlar. Etrafınızda köpekler varsa, onları özellikle sabah ezanı vaktinde bir izleyin derim.

Köpeklere namaz farz olsaydı gerisinide dinlerdi değilmi :) Madem hocanın dediklerini anlıyorlar o halde bu köpekler doğuştan arapça biliyor olmalılar, araplarla konuşanları niye yok acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim bir köpeğim vardı , boncuk.

Hakem düdüğüne benzer düdük çalınca da , ulurdu... Arada ezan okunurkende...

Bu Allahın varlığını ispatlamaz...

Yukardaki ayetteki gibi tesbih falan da ettiğini göstermez.

Ona bakarsanız , düdük çalarken uluyan köpek , karıştırıyor demek ki.

Bunlardan medet umar hale geldiniz müslümanlar...

Dikkat.

[017.044] [DI] Yedi gök, yer ve bunlarda bulunanlar O'nu tesbih eder; O'nu hamd ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur; fakat siz onların tesbihlerini anlamazsınız. Doğrusu O Halim olandır, Bağışlayan'dır

Evet ayette belirtildigi gibi, Allahi her sey tesbih eder, ama bazilari ettigi tesbihin bilincinde olmaz,

Bazilarida bilincinde olur.

cansiz varliklar bile Allahi tesbih eder.

Hakem dudugunun tesbih etmesi maclarda otmesi, veya bir gece bekcisinin agzinda otmesidir.

Agacin tesbihi,

insanlari gunesin sicagindan korumasi,meyve veren agacsa meyve vermesi, kuruyan agacin bile zikri var,

odun olup yanmasi,

mobilya olup evimizi suslemesi, masa sandalye olmasi.

Internetin bile zikri var.

Su anki yazilarimin sizlere ulasmasi,

Ama bazisi bu zikrin farkinda olur bazilari olmaz,

saygilarimla.

Evren.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Müslümanların düştükleri durum gerçekten içler acısı, artık köpek havlamasından medet umar hale gelmişler yazık :)

Benim köpeğim araba motorundan çıkan gürültüye havlamayı hiç ihmal etmez. Demek ki bunda da bir keramet aramalıyız..

Araba motorunun tesbihinide hatirlatmizdan dolayi tesekur ederim.

sayin,

Kullanışlıtavşan'

saygilar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Araba motorunun tesbihinide hatirlatmizdan dolayi tesekur ederim.

Bu yöntemle yanıt verilemeyecek hiç bir soru, kestirmeden halledilemeyecek hiç bir sorun yoktur. Tanrı varsayımına dört elle sarılınmasının ve tanrının her şeye ama her şeye gücünün yettiğinin iddia edilmesinin bircik nedeni budur. İçinden çıkılamayan her durum için yanıt hazır:

"Tanrı böyle dilemiş..."

Tam da bu yüzden din dogmadır ve bir çözüm değildir, hiç bir konu ve sorunun çözümünde kaynak olarak kullanılamaz diyoruz. Gereçk çözümler çaba, deney, gözlem, kanıt için yoğun çalışma gerektirir. Bilim yapııs çok büyük çabalar ve çalışmalarla inşa edilmiştir. İnşası süren, tamamlanmamış bir yapıdır ama, elimizdeki tek gerçek araçtır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu yöntemle yanıt verilemeyecek hiç bir soru, kestirmeden halledilemeyecek hiç bir sorun yoktur. Tanrı varsayımına dört elle sarılınmasının ve tanrının her şeye ama her şeye gücünün yettiğinin iddia edilmesinin bircik nedeni budur. İçinden çıkılamayan her durum için yanıt hazır:

"Tanrı böyle dilemiş..."

Tam da bu yüzden din dogmadır ve bir çözüm değildir, hiç bir konu ve sorunun çözümünde kaynak olarak kullanılamaz diyoruz. Gereçk çözümler çaba, deney, gözlem, kanıt için yoğun çalışma gerektirir. Bilim yapııs çok büyük çabalar ve çalışmalarla inşa edilmiştir. İnşası süren, tamamlanmamış bir yapıdır ama, elimizdeki tek gerçek araçtır...

Araclar, amaclar onunde, sadece bir isaret tasidir,

amaclar araclara feda edilemezler,Ilim Allaha ulasma yolunda, bir aractir, arac amac edinilirse,

Allaha ortak kosmakla es anlamlilik ifade eder,

Kendisini dahi daha kesfedememis insan,

elindeki verilerle,

Nasil yaratani inkar eder?

saygilar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Araclar, amaclar onunde, sadece bir isaret tasidir,

amaclar araclara feda edilemezler,

Şimdi bakın, bazı ezberler tekrarlanıyor. Din tüccarlarının ezberlettiği bazı standart propagandalar var. Güncel konularda bunlardan en önemlisi olan "birey laik olmaz" propagandasını inceledik ve çürüttük. Bu araç-amaç muhabbeti de bu empozelerden biri. Bu ezberleri yutmayınız kardeşim.

Bunu bir ezber olarak tekrarladığınız nerden belli? Ben bilime "araç" demişim, siz bu kelimeyi duyar duymaz din propagandistlerinin ezberleri zihninizde canlanmış. Ben bilime "amaç" desem, sizin bu yanıtı vermenizi tartışabilirdik. Ama siz yanıt vermiyor, size yutturulan ezberleri tekrarlıyorsunuz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi bakın, bazı ezberler tekrarlanıyor. Din tüccarlarının ezberlettiği bazı standart propagandalar var. Güncel konularda bunlardan en önemlisi olan "birey laik olmaz" propagandasını inceledik ve çürüttük. Bu araç-amaç muhabbeti de bu empozelerden biri. Bu ezberleri yutmayınız kardeşim.

Bunu bir ezber olarak tekrarladığınız nerden belli? Ben bilime "araç" demişim, siz bu kelimeyi duyar duymaz din propagandistlerinin ezberleri zihninizde canlanmış. Ben bilime "amaç" desem, sizin bu yanıtı vermenizi tartışabilirdik. Ama siz yanıt vermiyor, size yutturulan ezberleri tekrarlıyorsunuz...

yutturulan ezberler, komik, aynisini ben size diyecektim,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Evren ,

Kaynağınız kuran.

Onun da sayfa sayısı belli. Ayet sayısı belli.

Değişmeyeceğine göre , sizin kaynağınız da belli sınırlamalar içinde kalacak , kalıyor da.

Yaptığınız tek şey , yuvarlama yorumlarla , bulunan her yeni şeyi , Kuranda var masalı ile sunmak.

Yaptığınız tek şey ise ezber.

Fakat biz , kendimizi sınırlamıyoruz. Bilme açığız. Bulduğumuz bir doğrunun , başka şartlarda , başka sonuçlar vermesi bizi gocundurmaz.

Bir kulp bulmayada çalışmayız.

Örneğin su heryerde 100 derecede kaynar dense idi. Sonrada deniz seviyesinde 100 , dağlarda 100 den aşağı kaynadığını görmek bizi mutsuz etmezdi. İnandığımız değerleri yıkmazdı.

Sebebini arar buluruz. Basınç olduğunu anlarız.

Bu yüzden de iki veriyi bulan insan da tebrik edilir. İlkine yalancı denmez. Bilim için emek harcamıştır çünkü.

100 derecede suyun kaynamasına inanıp inanmama konusu KATLİAM sebebi , CİHAD sebebi olmaz. ( Bu benzetmedir)

Bizim inançlarımız insancıldır.

Doğaldır. DOĞA ile ilgilidir.

Doğa Üstülerle değil.

Siz bilimin bulduğu şeylere kulp takarken ve ahanda kuranda vardı , siz daha yeni buluyoruz derken.

EZBER yapmayıp ta ne yapıyorsunuz.

Bu lafı yüzyılalrdır duyarız.

EZBER , Kuranla kaynaşmış bir deyimdir.

Ezberleyene de Hafız derler.

Bu size bişey hatırlattı mı.

Bilimde EZBER olmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Evren ,

Kaynağınız kuran.

Onun da sayfa sayısı belli. Ayet sayısı belli.

Değişmeyeceğine göre , sizin kaynağınız da belli sınırlamalar içinde kalacak , kalıyor da.

Yaptığınız tek şey , yuvarlama yorumlarla , bulunan her yeni şeyi , Kuranda var masalı ile sunmak.

Yaptığınız tek şey ise ezber.

Fakat biz , kendimizi sınırlamıyoruz. Bilme açığız. Bulduğumuz bir doğrunun , başka şartlarda , başka sonuçlar vermesi bizi gocundurmaz.

Bir kulp bulmayada çalışmayız.

Örneğin su heryerde 100 derecede kaynar dense idi. Sonrada deniz seviyesinde 100 , dağlarda 100 den aşağı kaynadığını görmek bizi mutsuz etmezdi. İnandığımız değerleri yıkmazdı.

Sebebini arar buluruz. Basınç olduğunu anlarız.

Bu yüzden de iki veriyi bulan insan da tebrik edilir. İlkine yalancı denmez. Bilim için emek harcamıştır çünkü.

100 derecede suyun kaynamasına inanıp inanmama konusu KATLİAM sebebi , CİHAD sebebi olmaz. ( Bu benzetmedir)

Bizim inançlarımız insancıldır.

Doğaldır. DOĞA ile ilgilidir.

Doğa Üstülerle değil.

Siz bilimin bulduğu şeylere kulp takarken ve ahanda kuranda vardı , siz daha yeni buluyoruz derken.

EZBER yapmayıp ta ne yapıyorsunuz.

Bu lafı yüzyılalrdır duyarız.

EZBER , Kuranla kaynaşmış bir deyimdir.

Ezberleyene de Hafız derler.

Bu size bişey hatırlattı mı.

Bilimde EZBER olmaz.

Ben hafiz degilim,

sayin taklamakan, ama 8 kez okumalarinizda siz hafiz olmussaniz bilmiyorum.

Nerden arakladiniz o alintiladiginiz yaziyi taklamakan deneyini Yaptinizmi?

yoksa birileri deneyini yaptida onlar adinami konusuyorsunuz.

saygilar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben hafiz degilim,

sayin taklamakan, ama 8 kez okumalarinizda siz hafiz olmussaniz bilmiyorum.

Nerden arakladiniz o alintiladiginiz yaziyi taklamakan deneyini Yaptinizmi?

yoksa birileri deneyini yaptida onlar adinami konusuyorsunuz.

saygilar.

Tartışmanın tadını kaçırıyorsun.

Bilgi namına bişey yok yazdıklarında.

Seni ciddiye almakla hata mı ediyoruz yoksa..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışmanın tadını kaçırıyorsun.

Bilgi namına bişey yok yazdıklarında.

Seni ciddiye almakla hata mı ediyoruz yoksa..

Kimin hata ettigi kimin etmedigi belli,

Sizin iletilerinizde ne var soylermisiniz,

gogglede o verdigin bilgilerin hepsi var,

sizin deneyini yapip yapmadiginizi nerden bilecegim.

taklamakan,deneyini yapti yada yapmadi diye vahiyde almiyorum,

nerden bilecegim soylermisiniz,

bulundugum yerde, dagda yok sonra, birde bana 1500km yol katettirme,

deney icin,

sahi o yazdiklarinizi siz denedinizmi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Herkeze selamlar saygılar öncelikle Allah' ın Selamı, rahmeti ve bereketi üzerinizden eksik olmasın. Yaratılmış ve yaratılacak olan tüm nesnelerde Allah' ın bir imzası bir kanıtı bulunmaktadır. Köpeklerin Ezan okunurken uluması veya garip hareketler sergilemesinin sebebi köpek duyu organının insan kulağının duymadığı sesleri duyabilmesi ve özellikle megafondan çıkan seslerin arasındaki bizim duyamadığımız çığlıkları duyup tedirgin olmaları ya da cevap verme iç güdülerinden kaynaklanıyor. Köpeğiniz varsa bunu bilirsiniz. Megafon kullanan bir seyyar satıcı geçerken benim köpeğim ulur Ezan okunurkende benim köpeğim ulur. Yüksek seste müzik açtığımda havlar ve müzik türü ince ve uzun seslerden oluşuyorsa köpeğim eşlik eder yani ulur. Her yaratılan Allah ı zikreder bunu gerek diliyle yapar gerekse kalbiyle.. :wub:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yüksek seste müzik açtığımda havlar ve müzik türü ince ve uzun seslerden oluşuyorsa köpeğim eşlik eder yani ulur.

Anlaşıldı benim köpeğim de birşeyler var :) ne dinlersem dinleyim.. yan yan bakar, başını koyar devam uyur :)

ama sankın bir yaprağın masanın üzerine düşdüğünü duymasın.. aslan kesilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlaşıldı benim köpeğim de birşeyler var :) ne dinlersem dinleyim.. yan yan bakar, başını koyar devam uyur :)

ama sankın bir yaprağın masanın üzerine düşdüğünü duymasın.. aslan kesilir.

Senin köpek gayrimüslim heralde birce :D

Bizim karşı apartmanda bir tane var o ezan başladımı ulumaya başlıyor...Ezan sesi hoşuna gidiyor eşlik ediyor belki de :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

arkadaşlar bu konu haqkkında bir kaç şeyde ben söylemek istiyorum. Rivayetlere göre ezan okunduğu zaman allaha inanmayan cinler ve şeytanlar ezan sesinin duyulmuyacağı uzak mesafelere kaçarlarmış.Hayvanlar cinleri şeytanları görebildiği için köpekler ve eşekler başta olmak üzere bütün hayvanlar tepkilerini bu şekilde dile getirirlermiş...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.