Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Türk Dizilerinin İnsanımıza ve Toplumumuza Bakışı ve Yaklaşımı

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Hayatımda ilk defa bir Türk dizisi izlemek istedim ve uzun uğraşlardan sonra bir tanesi seçtim. İlk bölümü izlemeye başlamadan önce dizinin 4-5 sezon sürdüğünü fark ettim ve seçtiğim diziyi izlemekten vazgeçtim (o kadar çok televizyon seyretmek istemiyordum.)

Bu nedenle bir sezonluk yeni bir dizi buldum ve ilk bölümünü patlamış mısır ve soğuk bir birayla izlemeye başladım....

Şimdi bir giriş yapalım: 3 ayrı dizi izledim ve bütün sezonlarını tamamladım ayrıca 4 ayrı dizinin bir kaç bölümünü seyretttim ki aşağıda yazacaklarım genelleme olarak algılansın. Dizilere bakış açım şu ana öğeleri göz önünde bulunduruyor.

1. Dizilerin kadına bakış açısı
  2. Dizilerin aile yapısına bakış açısı
  3. Dizilerin arkadaşlıklara bakış açısı
  4. Dizilerin aşk bakış açısı
  5. Dizilerin genel olarak toplum yapısına bakış açısı

1. Türk dizilerinde ilk dikkatimi çeken, diziler kadını erkeğin malı olarak tanıtıyorlar. Erkeğin her dediği buyrukmuş gibi lanse ediliyor

2. Diziler aile yapısını yalan makinesine çevirmişler. Her şey bir oyun ve yalanların üstüne kurulmuş ve bu yalanlar normal olarak gösteriliyor. Bir şekilde ya aşk yada başka bir duruma bağlanarak durum kurtarılıyor

3. Arkadaşlıklarda aynı aile yapısı gibi yalan ve çıkar ilişkilerini üstüne kuruluyor ve bunlar tamamen normal olarak lanse ediliyor.

4. Aşk ah be aşk.... Neymişsin sen. Yalan, cinayet, rüşvet, sahtekarlık her şey onun için (Aşk) yapılabilir olarak gösteriliyor. Tam bir arabesk tam bir şarlatanlık.

5. Bu dizileri izleyen insanların bu tür şeyler yapması veya bunlara kalkışması çok doğal. Sanırım toplum yavaş yavaş bu arabesk yapı içinde bunları kabulleniyor ve bu durum insanımızın içinde bulunduğu çıkmazı daha da büyütüyor.

Benden şimdilik bu kadar ama devamı gelecek...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Biraz fazla acımasız olmamış mı :blush:

Vatanım Sensin var bu akşam ben onu çok seviyorum.:P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin
4 saat önce, Radya dedi:

Biraz fazla acımasız olmamış mı :blush:

Vatanım Sensin var bu akşam ben onu çok seviyorum.:P

Haklısın biraz acımasız olmuş... Aslında istisnalar kaideyi bozmaz diyesim geliyor ama doğrusun orada DOST DOĞRU DURAN dizilerde vardır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Admin dedi:

Haklısın biraz acımasız olmuş... Aslında istisnalar kaideyi bozmaz diyesim geliyor ama doğrusun orada DOST DOĞRU DURAN dizilerde vardır...

Aslında istisnalar konusunda sende haklısın. Ama malesef şu canım ülkemde o kadar az yapılıyor ki o dediklerinden, o 3-5 taneyi de korumak adına savunmaya geçiyor insan..:(

yoksa bana kalsa yapımcıların çoğu iflas eder.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 yıl sonra...
  • Admin

6. Mafya Ülkesi

7. Zenginlere fakir arkadaşlar

6. Dizilere göre bakarsak bu ülkeyi mafya yönetiyor. Her mafyanın devlette adamları var ve bu adamlar istediği belgeyi değiştiriyor veya istediği bilgiyi elde ediyor. Zenginlik mafyayla ilişkilendirilmiş bir durum oluşturuyor. Ayrıca her ailenin pis işlerini yapan bir takım adamlar var. Bu insanlar bir şekilde kulluk bazında dolaşıyor o ailenin çevresinde. 

7. Her zengin kızın bir fakir yakın dostu kız var. Her zengin erkeğin yanında onu mutlu etmekle görevli bir fakir çocuk var. 

Devamı gelecek...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.