İçeriğe atla


Fotoğraf

Şifalı bitkileri bilinçsiz kullanmanın getirdiği tehlikeler

Şifalı bitkiler herbal

Bu başlığa 3 cevap verilmiş

#1 Radya

Radya

  Süper Üye

 • Φ Süper Üye
 • 10.132 İleti

Gönderi Tarihi: 25 Mayıs 2017 - 14:00

Halk arasında şifalı otlar diye adlandırılan bitkisel yani herbal ürünlerin ne gibi zararları oluyor?

 

Bazı herbal ürünler kan ölçümlerine ve ya diğer testlerin ölçümlerine etki ederek testlerin normalden daha düşük veya daha yüksek ölçülmesine sebep oluyor. Herbal ürünlerin bilinçli kullanımı büyük önem arz etmektedir. Bu konuda merkezimizde uyguladığımız testlerden bir tanesi de kişinin hangi herbal ürünü kullanıp hangi herbal ürünü kullanamayacağını göstermektedir. Bu sayede bilinçli bir şekilde herbal ürünlerin tüketimi mümkün olabilecektir.

 

İlaçların yerine kullanılan herbal ürünler kişilerde ne gibi riskler oluşturuyor?

 

İlaçların aksine kullanılan herbal ürünler genelde karışımlar halinde bulunuyor ve standardize edilmediğinden içerisindeki etken madde miktarını bilmek çok zor olmaktadır. Buna en çarpıcı örneklerden biri olarak keten tohumunu verebiliriz. Kalbe iyi geldiği söylenen keten tohumunun daha sonra erkeklerde prostat kanseri riskini arttırdığı saptanmıştır. Bu yüzden de birçok kişi keten tohumunu kullanmayı bırakmıştır. Örnek verecek olursak yine karaciger icin kullanilan kuzukulagi icerdigi okzalat yüzünden böbrek taşina sebep olur.

Dağ kavunu sinuzit icin kullanilir. Oysa ciddi sekilde boğazi tahriş eder. İlaçlar kullanılmaya başlamadan önce herbal ürünler yüzyıllar boyu ilaç niyetine kullanılmıştır. Milattan önce 2700 yılında Çin’de Shen Nong bu cins maddeleri hastalıkların şifasında kullanmaya başlayarak Kampo tıbbının temellerini atmıştır. Daha sonra Hindistan’da Ayurveda, İslam ülkelerinde Unani yöntemleriyle hastalar tedavi edilmeye çalışılmıştır. Avrupa’da MS 100 yıllarında Roma İmparatorluğu döneminde Galen adlı bir bilim adamı kullandığı herbal karışımları lisanslayarak reçete haline getirmiş ayrıca bu maddelerin etkileri ve yan etkileri hakkında da detaylı araştırmalar yapmıştır.

 

Azıcık karate bilirim:)

twitter.png
 


#2 Radya

Radya

  Süper Üye

 • Φ Süper Üye
 • 10.132 İleti

Gönderi Tarihi: 25 Mayıs 2017 - 14:04

Herbal ürünleri hangi şartlarda kullanmak gerekiyor? Kullanmadan önce nelere dikkat edilmelidir?

 

Şifalı otları kullanmaya başlamadan önce bunları iyice araştırmak gerekmektedir. Doğal diye her otun faydalı olduğuna inanmak veya bunları bilinçsizce tüketmek ileride daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Herbal ürünlerden hangisinin sizin için faydalı hangisinin zararlı olduğunu anlamak için son derece kolay bir kan testi yaptırabilirsiniz.
Bu sayede kullanabileceğiniz ve kullanmamanız gereken herbal ürünler nelerdir öğrenebilirsiniz. Ayrıca yüksek dozda veya uzun süre kullandığınız herballere karşı vücudunuzda bir reaksiyon gelişmişse bunu da testler yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Azıcık karate bilirim:)

twitter.png
 


#3 Admin

Admin

  Süper Üye

 • ™ Admin
 • 51.737 İleti

Gönderi Tarihi: 25 Mayıs 2017 - 14:21

Evet çok yararlı bir başlık olmuş şifalı diye herşeye inanan insanımız bazen hiç de şifalı olmayan şeyleri alışkanlık haline getirerek sağlığına zarar veriyor... :)


facebook.jpg
twitter.png
google-plus.gif
youtubelogo.jpg
turkwiki.gif
İletişim


#4 Radya

Radya

  Süper Üye

 • Φ Süper Üye
 • 10.132 İleti

Gönderi Tarihi: 25 Mayıs 2017 - 14:33

Evet çok yararlı bir başlık olmuş şifalı diye herşeye inanan insanımız bazen hiç de şifalı olmayan şeyleri alışkanlık haline getirerek sağlığına zarar veriyor... smile.png

:)

 

Özellikle bebek bekleyen kadınların bu otlardan uzak durması gerektiğinin altını uzmanlar önemle çiziyor.( Örneğin; ada çayı hamilelikte düşüğe neden olabiliyormuş.


Azıcık karate bilirim:)

twitter.png
 
Cevap ekle