Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

NAZIM HİKMET BORJENSKİ'NİN ATATÜRK'E HAKARET ETTİĞİ ŞİİR!

Bilgekagan

Önerilen İletiler

İŞTE O ŞİİR:

Trabzondan bir motor açılıyor

Sa-hil-de-ka-la-ba-lık!

Motoru taşlıyorlar

Son perdeye başlıyorlar!

Burjuva Kemal'in omuzuna binmiş

Kemal kumandanın kordonuna

Kumandan kahyanın cebine inmiş

Kahya adamlarının donuna

Uluyorlar

Hav... hav... hak... tü

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk , Nazım adına yapılan bu geniş reklam ve propagandaya pek itimat etmediği için:

- "Şunun bir şiirini kendi ağzından plağa alın getirin bakayım" demiş. Nazım' ın "Hazer" ve "Salkımsöğüt" şiirleri kendi diliyle plağa alınarak Atatürk' e dinletilmiş, Atatürk bunları dinledikten sonra aynen:

-" Bu şiirlerde Türk Milleti'nin hayatına kasteden bir bomba var" demişti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

İŞTE O ŞİİR:

Sa-hil-de-ka-la-ba-lık!

Motoru taşlıyorlar

Son perdeye başlıyorlar!

Kahya adamlarının donuna

Uluyorlar

Hav... hav... hak... tü

Şşşş....

Aman ha,sakın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...
İŞTE O ŞİİR:

Sa-hil-de-ka-la-ba-lık!

Motoru taşlıyorlar

Son perdeye başlıyorlar!

Kahya adamlarının donuna

Uluyorlar

Hav... hav... hak... tü

Sosyalist kesim Mustafa Kemal Suphi ve arkadaşlarının öldürülme olayının ardında Atatürk olduğuna inanırlar,bunu 15 lerin katli diye tanımlayıp Atatürk'e olan öfke ve kinlerini dile getirirler...

Bana göre Nazım Hikmetin zaten 30 şiirinden bir tanesi belki şiir olarak değer arz eder çoğunluğu bu şekilde tuhaf mesajlar vermeye yönelik şiirlerdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Nazım ı sevenlerin çoğu (belkide hepsi)Nazım ı siyasi düşüncesi gereği severler.Onun alt alta yazdığı satırları bende şiir olarak görmüyorum.yada görmek istemiyorum..lafın kısası adamı sevmiyorum !!başkaları siyasi düşüncesi gereği Nazım ı sevsinler..o kadar önemli ddeeğil benim için..fakat !!Nazım ı "vatan sever" ilan edenler var.işte sorum burada başlıyor..yok efendim neymiş Türk askeri kore ye gönderilmiş,askerimizin dğeri kaç sentmiş falan filan dedi diye adamı vatan sever ilan edenler var..işte o sevenlerişnie bir kaç sorum var ..

Nazım Hikmet bir asker kaçağı mıdır ??

Nazım Hikmet kurtuluş savaşından kaçmış mıdır ??

Nazım Hikmet 1922 yılında neredeydi ?

Nazım Hikmet 30 Ağustos tarihinde anti emperyalizm ile ilgili kaç satır yazmıştır ? (başkaları savaşırken)

Moskovadan vatan sevmek,aşkların en güzel olsa gerek !!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

İşte güzel bir konu Nazım ve Atatürk...

Nazım hayranı olduğum bir şairdir. Ve okuduğum bazı kaynak gösterilen kitaplarda Nazım'ın, Atatürk'ü sevmediği söyleniyordu. Hatta Nazım, Atatürk'ün arkasından için bol "S" olan küfürler bile etmiş.

Atatürk de, Nazım hayranı birisi değildi. Yani ikiside birbirini sevmezdi. Ki sevmek zorunda da değiller birbirlerini.

Nazım'ın şiirlerine gelince,

Nazım Hikmet sadece aşk şiirleri yazsaydı severdiniz değil mi? Mesela bir şiirinde;

"trrrrum,

trrrrum,

trrrrrrum! ...

Trak tiki tak!

Makinalaşmak istiyorum" diyen Nazım'ı şair olarak görmeyenlerin örnek gösterdikleri şiirinin bir parçası. O dönemleri bilmedikleri için zaten sürekli bu şiiri örnek gösteriyorlar. Neden bu şiirinin yanında "Davet" şiirini örnek gösteremiyorlar? Çünkü herkesin hayalinde yaşayan bir düzenin davetini yaptığı için. Nazım Hikmet'i vatanhaini olarak görenler Nazım'ın "Vatan Haini" şiirini okumalarını tavsiye ederim. Keşke onun gibi VATAN HAİNİ olabilsek!

Nazım'ı siyasi görüşleri için sevenler vardı ama artık yok. İnanın yok. Eğer Nazım severler, Nazım'ı siyasi görüşü için sevseydi Türkiye yi "Türkiye Komünist Partisi" yönetiyor olurdu.

Orhunca arkadaşım bazı sorular sormuş o sorulara genel bir cevap veriyim. Nazım Hikmet, bildiğiniz gibi Harbiye Mektebini bitirdi. Yani askeri lisede öğrenim gördü. Kruvazöru güverte subayı iken, sağlık nedeniyle askerlikten çıkarıldı. Bunları söylemenin sebebine gelince bir subay neden askerlikten ve savaştan kaçsın? 1922'de Nazım Hikmet "Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesinde" öğrenciydi. 30 Haziranda Nazım'ın yazdıklarını yanlış hatırlamıyorsam "Yeni Hayat ve Aydınlık" dergilerinde bulabilirsin. İstanbul Devlet Kütüphanesi gazete arşivleri bölümünde bulabilirisin.

Kendi vatanında düşünüp, kendi vatanında yaza bilseydi eğer vatanını, vatanında severdi!

Atatürkçüyüm diye geçinen insanlar var. O insanlar Atatürkü ne kadar tanıyorlar acaba? Özelliklede Atatürk'ü siyasetle birleştirdikleri zaman tam bir Atatürkçü oluyorlar. Nazım Bilindiği gibi komünist bir insandı fakat hiçbir zaman din ile yanyana gelmeyen bir insandı. Bugün hala Atatürk ve din yıllardan beri gündemde. Neden çünkü Atatürkçülerimiz, Atatürkü tanımadığı için. Aynı Nazım severlerin Nazımı bilmediği ve çıkarları uğruna kullandıkları gibi!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
İŞTE O ŞİİR:

Sa-hil-de-ka-la-ba-lık!

Motoru taşlıyorlar

Son perdeye başlıyorlar!

Kahya adamlarının donuna

Uluyorlar

Hav... hav... hak... tü

Nazım Hikmet sanıyorum ki bu şiiri "Mustafa Suphi"nin öldürülmesi üzerine yazmış olmalı.

Mustafa Suphi "Türkiye Komünist Partisi"nin merkez komitesi başkanıdır.

Anadolu'daki Komünist hareketin önderi olarak görülmüştür Rusya tarafından.

Bu yüzden Anadolu'ya gönderilmesi kararı alınır ve bir tekne ile Anadolu'ya açılır.

Ancak o gelmeden önce haberi gelmiştir.

Kars ve Erzurum'u geçemeden gerisin geriye dönmek için Trabzon'a geçmişler ve Kayıkçılar Kahyası Yahya'nın adamları tarafından öldürülürler.

Bu işi Mustafa Kemal'in mi yaptırdığı pek bir giz içermektedir sanıyorum.

Ancak Nazım Hikmet öyle ki Mustafa Kemal'in yaptırdığından emin olmuş olmalı...

Eminim ki bu şiir, bu olay için yazılmış olmalı.

Çünkü ibareler birebir oturuyor...

Bu olayda "Topal Osman" olayı gibi bir çok soru işaretleri içermektedir.

Kahvrengilediğim kısımın açılımı şöyle olmalı sanıyorum, eğer bir tahlil yapılacaksa;

Kahya Yahya, Adamlarının arkasına gizlenmiş

Kumandan, Yahya'nın arkasına...

Kemal, Kumandanın ardına geçmiş,

Burjuva'da Kemal'in ardına...

Yani

Burjuva, Kemal'i

Kemal, Kumandanı

Kumandan, Yahya'yı

Yahya'da adamlarını kullanarak eylem gerçekleştirilmiş

Ve olay bu silsile ile bir giz haline getirilmiştir...

Vay be amma tahlil yaptım ya...

Ya hu y/k ben bu işi sökücem galiba?

Edebiyat ile Tarih'i birleştirip o yolda ilerlemeleyim hakikaten...

Amma da gurur yaptım haaa...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu şiir, Tengerininde belirttiği gibi, Mustaf Suphi ve arkadaşlarının batuma giderken Topal Osman'a bağlı yahya kaptan tarafından katledilmeleri üzerine yazılmıştır.

Bizzat Atatürk tarafından bir mektupla davet edilen Mustaf Suphi ve arkadaşlarının karadenizde katledilmiş olmasının yarattığı ve öfke ile.

Cinayet hiçbir zaman tam olarak aydınlanamadı. Topal Osman ise daha sonra, Atatürk'ü öldürmek için silahlı adamlarıyla beraber Atatürk'ün evine saldırırken Atatürk'ün muhafızlarıyla aralarında çıkan çatışmada öldürüldü.

O şiir Nazım Hikmet'in Atatürk hakkındaki görüşlerini değil, 1921 deki bu cinayete verdiği tepkinin ürünüdür genç Nazım Hikmet'in. Zira daha sonra Kuvayı Milliye destanında Atatürk'ü farklı şekilde tasvir eder Nazım Hikmet.

Bu şiir Nazım Hikmet'in hayattayken bastığı veya kamuoyuyla paylaştığı bir şiiri değildir.

Bilgekağan'ın "Atatürk plaktan nazımın şiirlerini dinleyip şöyle dediği" iddiası aslen ise kulliyen yalan olan bir şehir efsanesidir. Zira Nazım'ın Ata sağken kaydedilen herhangi bir plağı falan yoktur.

Ata ile Nazım arasında cereyan eden tek olay.

Atatürk Nazım Hikmet'in şiirlerini okuduktan sonra kendisini çağırtır. Dik başlılığıyla tanınan genç Nazım bu çağrıya "şairler devlet adamları tarafından emireri aracılığıyla çağrılmazlar, kendilerine davet gönderilir" diyerek çağrıya icap etmeyeceğini bildirir.

Ata "gidip yakapaça getirelimmi?" diye soran adamlarına "hayır, rahat bırakın" cevabını verir.

...

Bir başka anektotda Nazım'ın şair arkadaşlarından Nail Çakırhan Lise sonda iken yazdığı bir şiir yüzünden Konya Emniyeti tarafından gözaltına alınır. Karakolda sorgulanırken, onu sorgulayan karakol başkomiseri telefona çağrılır. Ahizeyi eline alan başkomiserin yüzü bir anda bembeyaz kesilir. Telefonun öbür ucundaki ses şöyle demektedir "bırakın çocuğu. Ayıptır" o ses bizzat Atatürk'a aittir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fazla havaya girmeyelim bence ;) ben zaten yukarda söylemiştim....

Özür Dilerim Sevgili Suheda...

Senin yazını okumayıp balıklama daldım...

Şiiri deşifre etme İLKinciliği sana ait...

Çok komik oldu bu yaa

Birden yükseldim, pat diye düştüm... :D:D

Ata ile Nazım arasında cereyan eden tek olay.

Atatürk Nazım Hikmet'in şiirlerini okuduktan sonra kendisini çağırtır. Dik başlılığıyla tanınan genç Nazım bu çağrıya "şairler devlet adamları tarafından emireri aracılığıyla çağrılmazlar, kendilerine davet gönderilir" diyerek çağrıya icap etmeyeceğini bildirir.

Ata "gidip yakapaça getirelimmi?" diye soran adamlarına "hayır, rahat bırakın" cevabını verir.

...

Bir başka anektotda Nazım'ın şair arkadaşlarından Nail Çakırhan Lise sonda iken yazdığı bir şiir yüzünden Konya Emniyeti tarafından gözaltına alınır. Karakolda sorgulanırken, onu sorgulayan karakol başkomiseri telefona çağrılır. Ahizeyi eline alan başkomiserin yüzü bir anda bembeyaz kesilir. Telefonun öbür ucundaki ses şöyle demektedir "bırakın çocuğu. Ayıptır" o ses bizzat Atatürk'a aittir.

Hımmm...

Bu bilgileri ilk defa duydum...

Teşekkürler Sayın Cyrano...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Kocatepe yanık ve ihtiyar bir bayırdır,

ne ağaç, ne kuş sesi,

ne toprak kokusu vardır. Gündüz güneşin,

gece yıldızların altında kayalardır.

Ve şimdi gece olduğu için ve dünya karanlıkta daha bizim,

daha yakın, daha küçük kaldığı için ve bu vakitlerde topraktan

ve yürekten evimize, aşkımıza ve kendimize dair sesler geldiği için

kayalıklarda şayak kalpaklı nöbetçi

okşayarak gülümseyen bıyığını seyrediyordu Kocatepe'den

dünyanın en yıldızlı karanlığını.

Düşman üç saatlik yerdedir ve Hıdırlık tepesi olmasa

Afyonkarahisar şehrinin ışıklan gözükecek.

Kuzeydoğuda Güzelim dağları ve dağlarda tek tek ateşler yanıyor.

Ovada Akarçay bir pırıltı halinde ve şayak kalpaklı nöbetçinin hayalinde

şimdi yalnız suların yaptığı bir yolculuk var:

Akarçay belki bir akar su, belki bir ırmak, belki küçücük bir nehirdir

Akarçay Dereboğazı’ında değirmenlieri çevirip ve kılçıksız yılan balıklarıyla Yedişehitler kayasının gölgesine girip çıkar.

Ve kocaman çiçekten eflatun kırmızı beyaz ve sapları bir,

bir buçuk adam boyundaki haşhaşların arasından akar.

Ve Afyon önünde Altıgözler köprüsünün altından

gündoğuya dönerek ve Konya tren hattına rastlayıp

yolda Büyükçobanlar köyünü solda ve Kızılkilise'yi sağda bırakıp, gider.

Düşündü birdenbire kayalardaki adam kaynakları ve

yolları düşman elinde kalan bütün nehirleri.

Kim bilir onlar ne kadar büyük, ne kadar uzundular?

Birçoğunun adını bilmiyordu, yalnız, Yunan'dan önce

ve Seferberlik'ten evvel Selimşahlar çiftliğinde ırgatlık ederken

Manisa'da geçerdi Gediz'in sularını başı dönerek.

Dağlarda tek tek ateşler yanıyordu.

Ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki şayak kalpaklı adam

nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden güzel, rahat günlere inanıyordu

ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında,

birdenbire beş adım sağında onu gördü.

Paşalar onun arkasındaydılar.

O, saati sordu

Paşalar: "Üç", dediler.

Sarışın bir kurda benziyordu

Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.

Yürüdü uçurumun başına kadar,

eğildi, durdu.

Bıraksalar

ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak

ve karanlıkla akan bir yıldız gibi kayarak

Kocatepe'den Afyon ovasına atlayacaktı.

nazım hikmet'i yerden yere vuranlar da ne yazık ki o'nu sanatsal açıdan değil, siyaseten değerlendirmişlerdir. bu siyasi değerlendirmeler o kadar sivir uçlu ve gerçekten uzaktır ki, eğer yaşasaydı bugün muhtemelen bir faili meçhul olurdu. oysa o gerçek bir türk şairi ve dünya insanıydı. ama herşeyden önemlisi bizim ve tüm dünya için sanatta bir dönüm noktası olmasıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nazım ı sevenlerin çoğu (belkide hepsi)Nazım ı siyasi düşüncesi gereği severler.Onun alt alta yazdığı satırları bende şiir olarak görmüyorum.yada görmek istemiyorum..lafın kısası adamı sevmiyorum !!başkaları siyasi düşüncesi gereği Nazım ı sevsinler..o kadar önemli ddeeğil benim için..fakat !!Nazım ı "vatan sever" ilan edenler var.işte sorum burada başlıyor..yok efendim neymiş Türk askeri kore ye gönderilmiş,askerimizin dğeri kaç sentmiş falan filan dedi diye adamı vatan sever ilan edenler var..işte o sevenlerişnie bir kaç sorum var ..

Nazım Hikmet bir asker kaçağı mıdır ??

Nazım Hikmet kurtuluş savaşından kaçmış mıdır ??

Nazım Hikmet 1922 yılında neredeydi ?

Nazım Hikmet 30 Ağustos tarihinde anti emperyalizm ile ilgili kaç satır yazmıştır ? (başkaları savaşırken)

Moskovadan vatan sevmek,aşkların en güzel olsa gerek !!

henüz yeni üye olduğum için yeni cevap veriyorum :) nazım yoldaş vatan hainiydi evet;

"Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz dedi Hikmet.

Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."

Bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütun üstüne,

kapkara haykıran puntolarla,

bir Ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında Amiral Vilyamson'un

66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, Amerikan amirali

Amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira.

"Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz dedi Hikmet.

Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."

Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz,

ben yurt hainiyim, ben vatan hainiyim.

Vatan çiftliklerinizse,

kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,

vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,

vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,

fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,

vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,

vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,

ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,

vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası,

Amerikan donanması, topuysa,

vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,

ben vatan hainiyim.

Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla:

Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

sizin fildişi kuleleriniz nazımın sevdasına mezar bile olamaz!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Nazım hikmet gibi torunlarıda vatan hainliğine devam ediyor hala...

Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesi dedi usta zamanında

ve usta gittiğinden beri artık tam sömürgesi olduk Amerikanın...

bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar,üç sutun halinde değil tam sayfa,kapkara yaltaklık yapan putonlarla...

bir Ankara gazetesinde,fotoğrafı yanında bush..

66 santimetreyi çoktan aşmış şeytanı gülüşü,ağzı kulaklarından farklı yerde,Amerikan yamyamı

Amerika bütçeye 1 milyar dolar verdi,1 milyar dolar.....ölecek canlar karşılığında....

Amerikan emperyalizminin tam sömürgesiyiz dedi nazımın torunlar....

Nazım hikmet ve torunları vatan hainliği yapmaya devam ediyor....

Evet, vatan hainiyiz..siz vatan seversiniz,siz yurt seversiniz,biz yurt hainiyiz,biz vatan hainiyiz..tıpkı ustamız gibi..

vatan babanızın malıysa,içi dolu kasalarınızsa,çek defterlerinizde ki bol sıfırlarsa,

vatan,bilmediğin topraklarda,bilmediğin vatan için savaşmaksa,orda hiç uğruna gebermekse...

vatan,soğuktan donmak,odunsuz,aç kalmaksa ve gebermekse parasız hastane köşelerinde

fabrikalarda emeğimizi sömürmekse,madenlerde ölmekse,gün doğumunu gün batımını görememekse...

vatan üç kuruşluk holding sahiplerinin seyr-ü sefasıysa,halkın çaresizliğiyse

vatan tarikatçı cemaatler,şeyhci başbakanlarsa...

vatan dolandırıcı milletvekilleriyse

haklardan kesinti,asgari ücrete talimse vatan...

vatan incirlik üssü,nükleer bombalarsa,amerikan yalaklığıysa vatan

vatan kendi kızını törede vurmak,***** kalmaksa

vatan ATATÜRK 'ü reddetmek,küfretmekse...

vatan açlıktan kendi kızını başlık parası adı altında satmaksa...

vatan Nazımın mezarından bile korkmaksa...

bizler Nazım hikmetin torunları vatan hainiyiz....

Yazın üç sutunla iktidar yalakası gazatenize,hemde gözlerin göreceği şekilde...

Nazım hikmet ve torunları vatan hainliğine devam ediyor......

Alıntıdır...........

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

OKUYUNNNNNNNNNNNNNNN

Nazım Hikmet in Atatürk e mektubu

Türk Ordusunu "isyana teşvik" ettiğim iddiasıyla "onbeşyıl ağır hapis"cezası giydim.Şimdi de Türk Donanmasını "isyana"teşvik etmekle töhmetlendiriliyorum.

Türk inkılabına ve senin adına and içerim ki suçsuzum

Askeri isyana teşvik etmedim.

Kör değilim ve senin yaptığın her ileri dev hamleyi anlayabilen bir kafam,yurdumu seven bir yüreğim var.

Yurdumun ve senin karşında alnım açıktır.

Yüksek askeri makamlar,devlet ve adalet,küçük, bürokrat gizli rejim düşmanlarınca aldatılıyorlar.

Deli,serseri,mürteci,satılmış,inkılap ve yurt haini değilim ki bunu bir an olsun düşünebileyim.

Senin eserine ve sana,aziz olan Türk dilinin inanmış bir şairiyim.Sırtıma yüklenen ve yükletilebilecek

hapis yıllarını taşıyabilecek kadar sabırlı olabilirim.

Büyük işlerinin arasında seni bir Türk şairinin felaketi ile alakalandırmak istemezdim.

Bağışla beni.Seni bir an kendimle meşgul ettimse,alnıma vurulmak istenen bu "inkılap askerini isyana teşvik" damgasını ancak senin ellerinle silinebileceğine inandığımdandır.

Başvurabileceğim en inkılapçı baş sensin.

Kemalizm'den ve senden adalet istiyorum.

Türk inkılabına ve senin başına and içerim ki suçsuzum.

Nazım HİKMET

*Nazım Hikmet bu mektubunu Dolmabahçe Sarayında yatan Atatürk'e postayla gönderebilmek için,annesinin ya da Piraye'nin gelmesini bekliyordu ki,

*17 ağustos 1938 günüHaluk Şahsuvaroğlu, ona İstanbul'a gideceğini,kitap falan istiyorsa getirebileceğini,postaya atılacak mektubu varsa atabileceğini söylemiş.

*Nazım Hikmet kendisini Erkin gemisinde kapatıldığı ayakyolundan kurtaran güverteye çıkıp hava almasını sağlayan Piraye'nin ailesi Altunizadeler'e komşu bir ailenin çocuğu olan bu genç subay'ın insanlığına güven duyuyordu.

*Atatürk'e yazdığı mektubu postaya atıp atamayacağını sordu.Olumlu yanıt alınca içini okuyabilmesi için

kapatmadığı zarfı ona verdi.

*Haluk Şahsuvaroğlu tarihsel değeri olduğuna inandığı bu mektubu,bir kopyasını çıkardıktan sonra postaya attı.

*General Ali Fuat Cebesoy'un(Nazım Hikmet'in dayısı) verdiği bilgiye göre, mektup,Dolmabahçe Sarayına gelmiş.Özel kalem de kayda geçmiş,Atatürk'ün yanına girip çıkabilenlerden İçişleri Bakanı Şükrü Kaya'ya teslim edilmiş,ama hiçbir uygun zaman bulunarak Atatürk'e okunamamıştır

Türkiye Cumhuriyeti yalnız iki şeye güvenir: Biri millet kararı, diğeri en elim ve en müşkül şerait içinde dünyanın takdiratina karşı mücadele eden ordumuzun kahramanlığıdır.

başka söze gerek yok!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Yukardaki sözkonusu şiiri yazan adam elbette ki vatan hainidir. Vatan haini olduğunu söylediği şiiri bir okuyun bakalım. Yazdıklarının beş beter fazlası şiiri yazdığı dönemdeki sovyet rusyada yaşanıyordu zaten... Kırım,Romanya,Özbekistan,Kazakistan vs. tüm şimdi Türki cumhuriyetler dediğimiz heryerde nazımın içine kaçtığı ve en sonunda da 1989 da yıkılan o ama bir o kadar da acımasız sscb birliğinde fazlasıyla yaşandı o şiirimsi metinde yazılanlar...

Ne zeka varmış sende nazım... Senin ilk başta 1921 de tabanlarına vura vura kaçtığın sscb den, sonraki nesiller tüneller kazarak,sallara binerek,trenlerin altına gizlenerek gerisin geri kaçtı insanlar...

Hiç sscb ye kaçan oldumu soğuk savaş yıllarında? Tam tersi sscb den kaçtı insanlar...

Çünkü;

Vatan daçalarınızsa,

partilerinizin, kızılordunun politbüronun içindekilerse vatan,

vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,

vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,

fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,

vatan bir somun ekmek için saatlerce sıra beklemek,

iki lokma et için gencecik kızların gemicilerin koynuna girmekse,

vatan, kgb nin sorguları, vatan, polis copuysa,

ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,

vatan, varşova paktı, sovyet kimyasal bombası,

ortaasyadaki nükleer deneme, ve oradaki soydaşlara işkence ise,

vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,

ben vatan hainiyim.

-Deseydin ya a nazım....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...

DÜNYANIN EN YÜCE DEVRİMCİSİNE YAZDIĞI ŞİİR

Düşündü birdenbire kayalardaki adam
kaynakları ve yolları düşman elinde kalan bütün nehirleri
Kim bilir onlar ne kadar büyük
ne kadar uzundular?
Birçoğunun adini bilmiyordu
yalnız, Yunan'dan önce ve Seferberlikten evvel
geçerdi Gediz'in sularını başı dönerek.

Dağlarda tek
tek
ateşler yanıyordu
Ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki
şayak kalpaklı adam
nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden
güzel, rahat günlere inanıyordu
ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında
birdenbire beş adim sağında onu gördü.
Paşalar onun arkasındaydılar.
O, saati sordu.
Paşalar: "Üç" dediler,
Sarisin bir kurda benziyordu.
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun basına kadar,
eğildi, durdu.
Bıraksalar
İnce, uzun bacakları üstünde yaylanarak
ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepe'den Afyon ovasına atlayacaktı.

Nazim Hikmet

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Abdullahabdal ve Rua'ya saygilarimi iletirim.

Nazim bir Atatürk düsmani degildi,insanlarin siyasi takintilari nedeniyle bir baskasiyla ters düsmesi düsmanlik degildir.

Sayin Cyrano ve bazi arkadaslarin da belirttikleri gibi,Mustafa Suphi'nin Karadeniz'de öldürülmelerinin verdigi bir öfke ile Nazim birkac satir karalamis ve acisini o sekilde dile getirmistir ama bunun anlami Nazim'in Atatürk düsmani oldugu degildir.Onun Kocatepe siirinde ise Atatürk'ten bahsetmesi tam bir destandir.Ve Nazim'in Atatürk'e duydugu sevgi ve saygiyi onun büyüklügünü misralarla dile getirisini görürüz.

Bugün bazi kendini bilmezler,ya bilgilerinin olmayisi ya da siyasi ideolojilerinin körletmesi sonuc bir Atatürk ve de Nazim düsmanligi yaratmistir.Atatürk'ün kim oldugunu onun adindan baska hicbirseyini bilmeden Atatürk'e sirf dedesi babasi veya oy verdigi parti saldiriyorsa o da saldirir.Babadan ogula miras gibidir bu düsmanlik.Nazim düsmanligida aynidir.Nazim'in kim oldugunu adindan baskasini bilmedigi halde kulaktan dolma yalan yanlis bilgilerle ahkam kesmeye baslarlar.Iste Nazim'in Atatürk'e hakaret ettigi ileri sürülen siir de böyledir.Neden nicin oldugunu arastirmadan sadece bir yerde duymus olmaktan kaynaklanan  bir histeri nöbeti gibidir bu.

Millet adina yapilan her devrim sol devrimdir.Sag devrim yoktur,sag darbe vardir bugün AKP'nin yaptigi darbe gibi.AKP bu darbeyi basariya ulastirmak icin her ideolojiye sahip cikmistir.Nazim'a,Deniz'e,Kürtcü eskiyalara  ve yapisi geregi dünkü isgal güclerinede sarilarak yaptigi darbeyi tehlikesizce atlatma yolundadir.Nazim'a sahip cikarak iste onun Atatürk'e hakaret ettigi siir ve buna benzer yaklasimlardan medet umarak Atatürke saldirirlar.Isgalcilerin yiktigi camileri Inönü yikti diye iftira ederek düsmanlik yaratirlar.Sonra'da CHP iktidar olamadi hic derler.Olamazdi ki cünkü sag siyaset bugüne kadar bu cahil milleti hep komünistlikle aldatti ve CHP'yi de Komünist olarak gösterdi,son olarak ta Tayyib Erdogan Inönü'ye fasist dedi.Bu millet bunlara inaniyor.Cünkü Tayyib Erdogan cuma namazlarina gidiyor yani müslüman saniliyor namaza gidince.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Iscinin,köylünün,kadinin.cocugun yasadigi zulmü ifade etmek eger vatan hainligiyse evet Nazim Hikmet bir vatan hainiydi,peki Nazim Hikmet vatan haini olduguna göre;

"Türk bayragi degismelidir

,Istiklal Marsi dinsizlerin uydurdugu bir marstir,

Türkiye'nin adi degismelidir,

Türkiye Cumhuriyeti illegal bir devlettir,

Türk milleti diye bir millet yoktur,

Kadin Erkek esit olamaz

Sayin Öcalan kahramandir

Cerkez Ethem vatan haini degildir

Maden iscisinin fitratinda ölmek vardir.

diyenleri hangi kategoriye almamiz gerekiyor.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
Misafir cenk pamukcu

Ataturkle nazımın birlestiği tek nokta dinsiz oluşlarıdır.bunlar düşman değildir diyenler aynı şekilde dini zayıf olanlar yada dinsiz olanlardır.hem atatürkü hem nazımı sevenler bu söylediklerimin dışındaysa çıksın söylesin ama dürüst olarak.biri demişki yıllarca sağ iktidar var chp gelmiyor diyor.bunu söyleyen bir kemalist tabi.kemalizmin katı devletciliği hiç bir zaman iktidarı bırakmamıştır'ilk kez akparti döneminde 3 secim üst üste kaanınca durum yeni yeni değişmeye başladı.iste bu sancılı süreç bunun eseridir.kemalizmin sonu geliyor anlayacağın.chp bile ekmelettin gibi bir atatürk karşıtını aday gösterdi.bu kemalizm belası öyle bir bela ki.bu ulke tamamen bu bela yüzünden. Avrupa nın gerisinde kalmıştır.sevan nişanyan ın yanlïş cumhuriyet adlı kitabını alın okuyun.belki kendinizi bira geliştirirsiniz.tabi kemalist gözlüğünüzù çıkartmanız lazım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Belli ki liberaller,dinciler görevlerini yerine getirmis cok güzel bir beyin yikama operasyonu ile Kemalizmi bazi sig akillara kötü olarak tanitmislar.

Önce su nu söyleyelim:Türkiyenin Avrupanin gerisinde kalmasi Kemalizmin basarisi degil,Kemalist olamayan,Amerikanin gönüllü hizmetcisi olan ve DP ile baslayan sürecte milli ekonomiyi degil Amerikan ekonomisini.milli savunmayi degil ABD'nin savunmasini kendilerine görev bilen cogusu masonlardan olusan hükümetlerdir.

Kemalizmin ne oldugunu bilmeyenler en tehlikeli kesimlerdir.Cünkü cahiller bir ülkenin batmasinda en büyük etkendir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.