Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Çocukken oynadığımız oyunlar :)

marti_name

Önerilen İletiler

Gazoz Kapakları :)

kucukken ilginc oyunlarin gozdesiydi. misal bir gazoz kapagi alinir, di$ yuzeyi parlatilir ve icine cam macunu koyularak agirla$masi saglanirdi. eskiden bol bol gorulen kenarlari yuksek olan kaldirimlarda 3 kere parmakla vurarak biti$ cizgisi gecilmeye cali$ilir, eger gazoz kapagi kenarlardan kayip du$erse ba$tan ba$lanirdi. ilk biti$ cizgisini gecen daha onceden belirlenmi$ sayida gazoz kapaklarini kazanirdi. golf benzeri bir oyun olan belirli bir uzakliktan eldeki yuvarlatilmi$ mermer ta$i kucuk deliklere sokma oyunu zamanlarindan kalmadir bu da. ama bu ta$ oyunu daha profesyonel ki$ilerce, tommiks ve teksas'ina oynanirdi

_________

kapakların değerine göre verilen puanlar olurdu, tabiki az bulunan kapaklar kat be kat değerli olurdu. pepsi en değersiz kapaktı herkesde tonlarca vardı. yere çizilen bir daire içine konan kapaklara taş atılırdı, kapaklar oynanmadan önce toplanırken taşla ezilirdi, incecik hale getirilirdi. bir meyve kasası kadar toplanan kapakların belli bir süre sonra annenin gazabına uğraması ise kaçınılmazdır

_____

yaz tatili geldiginde mahallede deli gibi oynadigimiz bir oyundu gazoz kapagi.her marka kapagin ayrı bir degeri vardi.efes pilsen ve tekel kapaklari birlik sensun gazozunun onluk gibi farkli degerleri vardi. yere dizilen kapaklari dizmek icin mermer ya da icine zift doldurulmus(o zamanlar bizim mahelleler daha yeni betonlaniyodu.yeni betonlanmis bloklarin arasindan bulunurdu o ziftler) ince plastik kavanoz kapaklarini kullanirdik.baya kavga etmisligim vardir bu oyun icin.sezon bitimine yakin bi evin catisina cikilir ardindan butun sezon biriktirilmis kapaklar yere atilirdi.buna yagma yapmak denirdi. yagma yapilan kapaklar diger cocuklar tarafindan kapisilirdi

______ (ekşiden alıntıdır)

Bİlye,misket ebe :)

bilye oynanırken sarfedilen sözler. yöresellik gösterir herhalde. nostalji olsun:

iç : bir oyun çeşidi. ya da öteki bilyeleri vurmadan önce veya vurduktan sonra bilyenizi içine kondurmanız gereken çember. toprağa bir çöple çizilir. yok bilye evde oynanıyorsa halının göbeğindeki kısım iç olur.

zehir : başka bir oyun çeşidi. daha komplekstir. ben oynamadım hiç. çukurlar falan vardır. deliğin biri zehirdir felan.

üçgen : bilyeler üçgen dizilir oynanır. kaç tanesini hizadan dışarı çıkarırsanız sizin olur.

çıtık: her zaman çıtık demekte fayda var. sıra sizdeyse çıtık derseniz herhangi bir bilyeyi vursanız da olur. çıtık dediğinizde sıra başkasındaysa o çocuk hangi bilyeyi vurmaya çalıştığını söylemek zorunda. yanlışlıkla başka bi bilyeyi vurursa sayılmaz.

gidiş geliş benden : duvar kenarında ya da hafif bi tümsek yanında duran bi bilyeye atış yapılıyor diyelim. atan adam gidiş geliş benden derse bilye o tümsekten geri gelip ötekini vursa da sayılır. yok atış yapılan bilyenin sahibi derse, dönüşte vurulursa sayılmaz...

siz neler oynardınız ? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

çocukluğuma döndüm birden

bizim oyunlarımız;

yakartop-ortadakileri topla vurmaya çalışırdınız

eşşek-duvara küçük lastik top atılır topa değmeden üstünden atlaman gerekirdi.

topaç-adını yanlış hatırlıyorda olabilirim.ayak bileğinize takıp çevirirdiniz.

ip atlama-bunu bilirsiniz

adını unuttum ama yere çizip taşla oynardık tek ayak üstünde zıplayarak

beştaş-vs daha çok varda şu an hatırladığım bunlar.

:flowers:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ah Bir Çocuk Kalsam

Biz hep çocuk kalmalıydık aslında.

Üç taş, üç cam olmalıydı hayat.

En büyük kavgamız gazoz kapağından çıkmalıydı

ve en büyük acımız

öğretmenimizin başka şehre tayini olmalıydı.

Biz hep çocuk kalmalıydık aslında.

Büyümeğe özenmeliydik büyümeden...

İnsan dediğin,

yürüdükçe yorulan, yoruldukça ağlayan bir taş değil mi?

Çözmesi zor değil.

Sen ansın, yaşanan zaman...

Erhan Güleryüz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...

O zamanlar,en eğlencelisi yoldan geçenlere portakal kabuğu atmaktı...

Bir de,define haritası çıkarır,uçağın sırtına yerleştirir,camdan fırlatırdık...

Biri alır da,o an adımlarını saymaya başlar diye... :D

Ama hiç olmadı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kuzenlerimle çok güzel oyunlar oynardık..kendimizce bi şehir kurardık,hepimizin bi mesleği olurdu ama çoğunlukla esnaf :) çünkü birbirimizin ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyordu :) birimiz galeri sahibi olurdu birimiz restorant sahibi,birimiz de tüpçü,en büyüğümüz de bi askeri birlik oluştururdu(o zamanlar gazeteler hergün bi kaç oyuncak veriridi ve çokça biriktirmiştik o askerlerden :))

hiç sesimiz soluğumuz çıkmazdı güzel güzel oynardık,tabi bu durumdan en çok mutlu olan da annelerimiz olurdu :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kar yağdığı zaman kızakla kayardık.hatta bi keresinde eski buzdolabının kapısını atmışlar çöpçüler alsın die.onu aldık bi kişi kömürlükten ranzanın merdivenini getirdi.merdivenin üstüne kapağı koydun.4 kişi falan bindik!!!yokuş baya bi dikti.biz hesap ediyoruz en fazla yokuşun bitimindeki bakkkala dalarız die :D neyse başladık kaymaya.anah o da ne bakkalın önüne cola arabası gelmiş.biz bi güzel girdik onun altına :D şans...hiç bişi olmadı bi yerimize :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya bizimkiler bana hiç yedirtmezlerdi bu horoz şekerlerinden,elma şekerlerinden..sırf boyadan yapılıyor,elmaları kurtlu oluyor die :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

belki yaşım o kadar büyük deil ama oyunu bırakalı çok olmuş yaw :)

bizde ne oynardık sahi :unsure:

mahalle çocuklarıyla saklambaç oynardık

yağ satarım bal satarım ustam ölmüş ben satarım :laughing::laughing:

sonra güzellikmi çirkinlikmi diye bişi wardı ya ne saçma bişidi böle garip hareketler yapardık ama güzel günlerdi

aaaahhh çocuk olmak vardı bee :blush:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cezasına yılantaşı oynardık misketlerle sona kalan 2 kişi ceza olarak mısır basmaya giderdi diğerleri ateşi hazırlardı

ok yapardık yarış ederdik kim daha uzağa atıyor diye

çaylıklardan koşma yarışı

inşaatlardan kuma atlama yarışı :)

denizde şekilli atlayışlar herkes değişik şekillerde kafalama atlardı diğerleri aynı atlayışı yapamazsa denizde boğardık

geceleri saklambaç

tek bacak diye bir oyun basket sahasına bir kare çizerdik 2 takım halinde bir takım ebe olarak başlardı karenin dışında tek bacak zıplayarak diğerlerinden birine dokunmaya çalışırdı dokunursa diğerleri kareye girene kadar dayak yerdi ebe olan takımdan biride diğer ayağını basarsa kareye kaçana kadar dayak yerdiler :) harika bir oyundu

ada oynardık yakalamacılığın değişiği yakalayan takım aynı zamanda bir kayayıda kollamak zorunda kaçanlar gelip o adaya dokunursa bütün yakalananlar tekrar serbest

evcilik (çok küçükken) :)

ateş böceklerini toplar poşetin içinde ampul yapardık :)

çocukluk işte :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nette buldum hoşuma gitti paylaşmak istedim:)

Pakmul Şekeri:

cocuklugum gelir gozlerimin onune adini bile unuttugum ruyalarimda gezinirken. bilincsizlik halim hep dalga gecer durur bana ama pembe dendiginde soyle bi kaykilir, kendime gelmeye calisirim. cocukken, kisa yasamimdaki tek pembe, pamuk sekerdi. biraz biraz ayagim yere bastiginda hayaller kurup, belki bir gun bi kizim olursa hayatimdaki ikinci pembem olur diyordum. cocukken hayatimda tek bir pembem oldugu gibi tek bir mavim de vardi. denizim... dalgasinin aklastirdigi, pembemi yerken kendimi kaybettigim... o gunlerde oldugu gibi, diledigim gibi yasayabiliyorsam hala, pembe ve maviye cok sey borcluyum.

pamuk sekerim benim; asla helva olamaz o. helva ayridir. pembe bir kiz cocugu var bugun hayatimda. ara sira kendini gunesli ege sahillerinden, gunesin battigi taraftan gosteriveriyor, uykusuz gozleriyle beni suzuyor ve cocukluguma donup tekrar kendimi yasamami sagliyor. sagol kiz cocugu. sagol pamuk sekerim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben çocukken "evden kaçmaca" oynardım...

hemde ilk fırsatta....

karanlık çökünce çok korkar ve her gece geri dönerdim... :D

eğer dönmezsem dört adet amcamda oyuna dahil olurdu vede sevmedikleri bir oyunduki hep suratları asık

olurdu.... :(

senin oyunun bayaa komikmiş adrenalin öldüm gülmekten :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.