Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Evrendeki Gravitasyon dugumleri

ABUKUBAPA

Önerilen İletiler

Evrendeki gravitasyon agi komplexi "BIG BANG" den bu yana acilimina devam etmektedir. Bu acilima musait gucler yanlis olarak kara delik diye nitelendirilen yogun noktalardan gelisir. Bu yogun noktalar asiri bukulmus ve yogunlasmis Gravitasyon birikintileridir. Gok ada merkezlerinde ve cevrelerinde cokca rastlanilabilen bu bukuntuler dogal olarak ayni zamanda yogun cekim alanlaridir Gravitasyon aginin bir dalga boylari butunu olarak yorumlanmasi konuya daha aciklik getiricektir bu anlamda teorik tartismaya acigim cevaplarinizi bekliyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...
Evrendeki gravitasyon agi komplexi "BIG BANG" den bu yana acilimina devam etmektedir. Bu acilima musait gucler yanlis olarak kara delik diye nitelendirilen yogun noktalardan gelisir. Bu yogun noktalar asiri bukulmus ve yogunlasmis Gravitasyon birikintileridir. Gok ada merkezlerinde ve cevrelerinde cokca rastlanilabilen bu bukuntuler dogal olarak ayni zamanda yogun cekim alanlaridir Gravitasyon aginin bir dalga boylari butunu olarak yorumlanmasi konuya daha aciklik getiricektir bu anlamda teorik tartismaya acigim cevaplarinizi bekliyorum.

1128[/snapback]

illa yeni bi teori ortaya atıcam diye çok güzel şekilde akla yatkın olan bi şeyi kurcalaman biraz bana iyi gelmedi ama bu çaban benimde taktir ettiğim ve savunduğum bişeydir.Ama daha karışık ve güzel fikir yürütebilecek büyük birleşik kuram gibi yada aynştaynın görelelik teorisindeki eksikler,yada kuantum kuramı üzerine teoriler vs..gibi çok gelişmemiş ve daha kanıtlanmamış teoriler üzerine kuramlar geliştirseydin bana göre birşeyler çıkması çok muhtemel konulardandır.Ama genede taktir ettim seni.benim başlatmak istediğim şeyi başlattığın için..(mesela bakınız http://newton.physics.metu.edu.tr/~fizikt/...x.php?u=174496)

Bana göre bu gravitasyon ağı dediğin şey maddeye bağımlı yapışık ikiz gibi bişeydir.her nekadar daha maddesi keşfedilemediysede.aynştayn madde uzayı gravitasyon gücüyle büküyor diyor ama uzay nedirki nasıl bükülüyor temel sorun bu boşluk gerçekten boş değilmi onu dolduran şey yok sa yapısını keşfedemediğimiz karanlık maddemi yada zayıf etkileşimli bir müon mu.bunun yanıtını eğer tamamlanırsa büyük hadron hızlandırıcıları verecek galiba.aynştayna göre ışık kara deliklerin çekim kuvvetiyle değilde (ki ışığı çekmesi mümkün değil)uzayda meydana getirdikleri eğim ve bükümle bir anaoforun içine girer gibi yol izliyor.gerçi bu gözlemlerle kanıtlandı ama kimsse oraya gidipte onu eline alıp incelemedi yani siz bir olayı çeşitli temsillerle gösterip anlatabilirsiniz ama teşbih aslı değildir nekadar doğru sonuçlar versede.aynı newtonun ortaya attığı mekanik teoerideki yasalar nasıl havadan inme şekile yani ampirik bi yasaysa temeli yok ama herzaman doğru sonuçlar veriyo.ve sonradan matematiğin gelişmesiyle temele oturdu.yani bunun bi benzerini dünyadaki labaratuvarlarda meydana getirmedikçe yada temsili bir deney mekanizması yapılmadıkça biraz havada kalıcak yada kanıtlanması yakın gibi gözüküyo aynştaynın teorisi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Bu deney ABD de yapilmak istense de bilim adamlarinin cekincemeleri sonucu simdilik süresiz ertelenmis diye okudugumu animsiyorum bir bilim kitabindan.

Teorik olarak son derece akla yatkin olan deneyi yapmasi da zor degil diyor bilim adamlari. Ama tek korkulari, laboratuardaki deney basarili olursa, ortaya cikan sonucun nasil kontrol edilecegi. Bunun önlemi henüz yok diyor bazi cevreler.

Bu deneyin dogrulugunu kanitlamanin bedelinin gercekten cok büyük olacagi endisesini de tasiyor ayni zamanda.

Bu konuda ilerlemis bilgileriniz varsa lütfen yansitin, merak ediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Bu deney ABD de yapilmak istense de bilim adamlarinin cekincemeleri sonucu simdilik süresiz ertelenmis diye okudugumu animsiyorum bir bilim kitabindan.

Teorik olarak son derece akla yatkin olan deneyi yapmasi da zor degil diyor bilim adamlari. Ama tek korkulari, laboratuardaki deney basarili olursa, ortaya cikan sonucun nasil kontrol edilecegi. Bunun önlemi henüz yok diyor bazi cevreler.

Bu deneyin dogrulugunu kanitlamanin bedelinin gercekten cok büyük olacagi endisesini de tasiyor ayni zamanda.

Bu konuda ilerlemis bilgileriniz varsa lütfen yansitin, merak ediyorum.

5578[/snapback]

bu bedel nedir.. nasıl bi sonuç çıkacakki onu durduramayacakalrından çekindiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.