İçeriğe atla


Fotoğraf

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI


Bu başlığa hiç cevap verilmemiş

#1 seydaer

seydaer

    Yeni Üye

  • Yasaklanmış
  • Pip
  • 2 İleti

Gönderi Tarihi: 17 Haziran 2016 - 16:31

20'lik Dişler Nedir ve Ne Zaman Çıkar ?
disler-nasil-beyazlatilir.jpg


20'lik Diş Nedir ? 

20'lik dişle sendromu her insanın yaşaması gereken bir şeydir.Hemen hemen herkesin 20'lik diş çıkarması gerekir. bu bazı insanlarda çok etkili,acılı,sancılı geçebilir ciddi diş eti hastalıkları ve çene bozuklukları yaratabilir.Bazıları insanlar ise çok sakin bir şekilde atlatabilir.


 

20likdis_dr_dental.jpg

20'lik Diş Ne Zaman Çıkar ? 

20'lik diş ergenlik çağı sona erdikten sonra 18 ila 30 yaş aralığında çıkar.Bazı kişilerde bu yaş aralığı daha geniş olabilir 30 yaşını geçkin kişilerde hala 20'lik diş çıkarmamış olabilir.20lik dişin bu kadar gecikmesi diş için uygun boş bir yer olamamasıdır,azı dişleri çıktıktan sonra oluşan boş arka boş yere 20lik diş çıkmaya başlar. 20lik dişin bazen yarım çıkması dişin kendisine az yer bulmasından kaynakların çene yapısı ağız yapısı diş yuvası yapısı dar olan insanlarda 20lik diş yarım bir şekilde büyüyebilir.

20'lik Dişinin Ağız ve Diş Sağlığına Zararı Var mıdır ? 

20lik dişin hiç bir zararı yoktur fakat oluşan yeni dişin etrafında yeni diş için diş cebi oluşacağından ve diş yarım çıktıysa orada geniş bir boşluk oluşacaktır,bu boşluklar da yemek artıklarının doluşması kaçınılmazdır.Bu artıklar önüne geçilmezse zamanla 20lik dişte çürük oluşturabilir. Bu durumun önüne geçilebilmesi için 20 lik diş bakımını doğru bir şekilde yapmanız gerekir.


20lik Dişin Çekilir mi ?
20'lik diş çürük durumunda,iltihaplı durumlarda,sürekli ağrı hissettirdiği durumlarda çekilebİLİR.

 

 

Cevap ekle