Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ÇOCUKLARINIZI İYİ YETİŞTİRİN... (Sorumluluk almayı, Kızlarınıza namuslu olmanın yürekten geçtiğini, Oğullarınıza karşı cinse saygı duymayı öğretin, .)

DİPNOT

Önerilen İletiler

Çocuklarınızı iyi yetiştirin.

Doğruları söyletin.

Canı istemediği için çalışmadığında elektrikler kesikti demesin. Vazoyu

kim kırdı dediğinizde ben kırdım diyebilsin.

Sorumluluk almayı öğretin.

Sadece kendi üzerine düşeni yapıp kenara çekilmemesi gerektiğini; her zaman her yerde herşeyden sorumlu olduğunu öğretin.

Birini ezmeden de yukarılara çıkabileceğini hatta bazen yukarılar denilen şeyin çıkılmasada olur bir yer olduğunu öğretin.

İlla birini örnek alsın diyorsanız Mustafa Kemal'i öğretin.

Kızlarınızı iyi yetiştirin. Kendi kendilerine yetmeyi öğretin.

Namuslu olmanın yürekten geçtiğini öğretin.

Evden çıkar çıkmaz ilk köşede eteğinin boyunu kısaltmasına gerek olmadığını öğretin .

İstediğini giymeyi öğretin. İnsanın ahlakının sadece kendi beyninde olduğunu öğretin.

Kıskanılmanın sevilmeyle aynı olmadığını öğretin.

Kıskanılmanın güzel, saygısızlığın kötü olduğunu öğretin.

Beni çok kıskanır, dışarı çıkarmaz, şunu bunu giydirmez diyen adamla gurur duymamayı bunun aslında kendine hakaret olduğunu öğretin.

Arayıp neredesin ; kiminlesin vs. diyen adama seni tanımadan önce nasıl davranacağımı bilmiyor muydum haddini bil demeyi öğretin.

Eşlerini aldatan erkeklerin yanındaki ikinci kadın olmamayı öğretin.

Erkeklerle sadece arkadaş olunabileceğini çünkü onlarında sadece insan olduklarını öğretin.

Oğullarınızı iyi yetiştirin. Karşı cinse saygı duymayı öğretin.

Bir kadının omzuna arkadaş olarak da sarılabileceğini öğretin.

Dokunmaktan korkmamasını öğretin.

Sevmenin değer verme olduğunu öğretin.

SAHIP CIKMAKLA SAHIBI OLMANIN FARKLI OLDUGUNU OGRETIN.

Bütün gençliğini birileriyle beraber olmaya çalışarak geçirdikten sonra kimseyle beraber olmamış birini bulup evlenmeye çalışmanın ikiyüzlülük olduğunu öğretin.

Bulunmaz hint kumaşı olmadıklarını; olsalar bile burun silinen mendillerin de kumaştan yapıldığını; hiçkimseyi küçük görmemeyi öğretin.

AMA NE OLUR ÖNCE KENDİ İCİNİZDEKİ ÇOCUĞA ÖGRETİN...

Dost sevgilerimle...

Sadece paylaşmak istededim..

Duygularımızın hayat beklentilerimizle paralellik teşkil eddiği için sadece bilmenizi istedim... :):clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:)

güzel ama acaba kendi yazdıklarına bakarmısın ? başkalarından bişi istemen için önce kendi doğru ve yanlışlarını ciddi boyutta gözden geçir bence :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili dipnot ne kadar güzel öğütler bunlar ve ne kadar kulak arkası yapılan öğütler.ayrıca yine kızların öğütleri biraz fazla olmuş gibi geldi bana.

teşekkürler ve sevgiler.

sevgili isyanın gölgesi yukarıdaki mesajın sonunu takrar okurmusun acaba .

anlamak istediği gibi yorum bu olsa gerek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:)

güzel ama acaba kendi yazdıklarına bakarmısın ? başkalarından bişi istemen için önce kendi doğru ve yanlışlarını ciddi boyutta gözden geçir bence :)

İyi de ben ezından çocuklarımızı karanlıklara, gericilere, ******* ve şeriata yem etmemek için uğraşıyor ve bunun da sonuna kadar mücaddelesin veriyorum...

Çünkü ülkemizin içinde bulunduğu tehlikenin gayet iyi farkındayım...

Ya siz neler yaptınız bugüne kadar öğrenebilirmiyim...

YAŞAM HİÇBİRZAMAN TEK KİTAP İLE DEĞERLENDİRİLMEYECEK KADAR BÜYÜK VE GÜRÜL GÜRÜL AKAN KÜLTÜRLE YIKANMAKTADIR...

KOVANIZA NE DOLDURDUĞUNUZA BAĞLI DEĞİLMİDİR BİRAZ DA HAYATINIZ...

Dost sevgilerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben sizin savaşınıza asla dil uzatmadım ben sadece sizin kullandığınız kavramları tek tek tartıoşmak istemeyip çok yönlü bir düşünüp bakmanızı istedim :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben sizin savaşınıza asla dil uzatmadım ben sadece sizin kullandığınız kavramları tek tek tartıoşmak istemeyip çok yönlü bir düşünüp bakmanızı istedim :)

güzel ama acaba kendi yazdıklarına bakarmısın ? başkalarından bişi istemen için önce kendi doğru ve yanlışlarını ciddi boyutta gözden geçir bence

Çok İlginç...

Düşünce ve eleştirilerinizi daha açık paylaşabilirsiniz burada sevgili İsyanın_gölgesi...

Ki gerçekten de bundan mutluluk duyarım...

Kaldı ki siz doğruları ve yanlışları değerlendirme birimi olarak ve Kendinizi sorumlu hissedip bunları açık açık dile getirebilme yetkisini kendinizde görüyor olmalısınız ki bu ifadeleri gerçek düşüncelerinizin altına koyuyorsunuz...

Lütfen üst düşünceleriniz nedir onları öğrenebilirmiyiz...

Burada söz ve düşünçe insanın varolma adına verdiği bir nefes gibidir...

Lütfen nefes alın...

Burada sizi bundan mahrum edebilecek tek bir insan dahi yok ve buna izin vermeyiz inanın..

Dost sevgilerimle... :clover::)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Dipnot

Çok güzel duygular ve çok güzel düşüneceler bunlar, evet öğrettiğimiz şeylerin onların hayatlarında hep var olacağını bilmeli ve o yüzden ne öğrettiğimize dikkat etmeliyiz.

Yalanlarla, tuzaklarla çevrili bu dünyaya onları getiriyoruz ve büyük bir mücadelenin içerisinde bırakıp gideceğiz.

Teşekkürler arkadaşım :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğruları söyletin.

Sadece kendi üzerine düşeni yapıp kenara çekilmemesi gerektiğini; her zaman her yerde herşeyden sorumlu olduğunu öğretin.

Birini ezmeden de yukarılara çıkabileceğini hatta bazen yukarılar denilen şeyin çıkılmasada olur bir yer olduğunu öğretin.

Evden çıkar çıkmaz ilk köşede eteğinin boyunu kısaltmasına gerek olmadığını öğretin .

İstediğini giymeyi öğretin. İnsanın ahlakının sadece kendi beyninde olduğunu öğretin.

Beni çok kıskanır, dışarı çıkarmaz, şunu bunu giydirmez diyen adamla gurur duymamayı bunun aslında kendine hakaret olduğunu öğretin.

Arayıp neredesin ; kiminlesin vs. diyen adama seni tanımadan önce nasıl davranacağımı bilmiyor muydum haddini bil demeyi öğretin.

Erkeklerle sadece arkadaş olunabileceğini çünkü onlarında sadece insan olduklarını öğretin.

Bütün gençliğini birileriyle beraber olmaya çalışarak geçirdikten sonra kimseyle beraber olmamış birini bulup evlenmeye çalışmanın ikiyüzlülük olduğunu öğretin.

Bulunmaz hint kumaşı olmadıklarını; olsalar bile burun silinen mendillerin de kumaştan yapıldığını; hiçkimseyi küçük görmemeyi öğretin.

Dost sevgilerimle...

Duygularımızın hayat beklentilerimizle paralellik teşkil eddiği için sadece bilmenizi istedim... :):clover:

Baştan başlayalım o zaman çünkü benim anlatmak istediğimi anlatamadığım ortada :)

içimizdeki çocuk dediğiniz olay insanın kendi kendiyle kurduğu bir bağdır buda kişinin kendi hayatıyla ilgili aldığı kararları yanlışları doğruları sorguladığı bir ortamdır . bunu en iyi bir şekilde yapabilmesi için kendini çok iyi tanması ve o çocuğunda kırdığı vazoyu itiraf edebilmesi içinde özgüven e gereksinimi vardır . Bu baskıcı bir yöntemle , kendini suçlayıcı bir aşağılık kompleksiyle değil . yaptığının neden ve sonuçlarıyla anlatılması belli yaştan sonrakiler içinde bi iç hesaplaşmadada aynı doğrultuya uygun ve daha yapıcı boyutlarda olması gerekir .

Sorumluluk her insanın alması gereken ama ilişkiler içinde sınırlarının çizilmesinin çok önemli olduğu bir olgu aynı zamanda kavramdır . Size çok ufak bir örnek veriyim iki iş arkadaşı düşünün bunlardan birisi sorumluluklarını çok iyi yerine getiren diğeri de aldığı sorumluluğu gerek çalıştığı halde gerek çalışmadığı halde artık ne şekilde olduğuna siz karar verin bir şekilde yerine getiremediğini farz edelim ve ek olarak arkadaşının bu konuda duyarlılığını gösterip ona yardımcı olduğunu düşünelim . Bu durum bir süre sonra bir kaç kere daha gerçekleşirse başarısız olan arkadaş iyi bir insan olsada bilinçaltında bir yardımcısı oluğu için sorumluluk almayı daha basite indirgiyip daha rahat bir hal almasada gerek olduğu zamanlarda sorumluluğun yükünü hissedemediği için ileriki zamanlarda arkadaşının olmadığı bir ortamda daha çok zorlanıcak ve diğer arkadaşıda kendine ait sorumluluktan daha önce arkadaşınınkini düşünmeye başladığı için daha yoğun bir ortamda olucak ve ik kişininde hayatında çok somut zaarrları olucak .

Bu örnekte çok iyi anlatamamış olabilirim ama genel olarak bu durum özel ilişkilerde daha çok ortadadır .

Yukarılara çıkmak konusu bence yaratıcı olmayan bir insanın sadece daha önceden belirlenmiş konumlara çalışarak çıkmasıdır tam bu noktada çok iyi bir rehberlik yada gerçekten doğru olarak yönlendirilmiş bir işte türkiyenin bu zor şartlarında bile çok iyi başarılar ve yenilikler katılan sektörler olduğunu unutmamak gerek.

bakın yaşadığınız topluma uyum sağlamak her zaman kişilerin ferdi istekleriyle uyuşmayabilir ama bunu ne toplumu gericilikle nede bireyleri asilikle karşı karşıya getirmeden daha ince bir çizgi olan uyumu denemek ve tarzların sadece dış görünüşle oluşmadığını insanın içinde saklayabildiğini verebilmek daha önemlidir .

Bir şey sorucam ama lütfen iyi düşünün kıskançlık sevgidenmi gelir yoksa güvensizliktenmi ?

Şu ilişkiler konusundada :) kimse annesinin karnından aşık olarak doğmadı aşk yaşanarak tecrübelerle öğrenilir ve insanların aşk yaşama kalıpları hatta aşkın onların sözlüğünde ne anlama geldiğini hiç merak ettinizmi ? bakın sanırım çok iyi bilirsiniz felsefede ki bilginin tanımını insandan insana göre değişen yaşanmışlıkların etkisinde kalmış coğrafyanın etkisinde kalmış olabilir bunun sizin kalıplarınıza uyması gibi bi gereklilik yoktur . Önemli olan mutluluktur .

Çok İlginç...

Kaldı ki siz doğruları ve yanlışları değerlendirme birimi olarak ve Kendinizi sorumlu hissedip bunları açık açık dile getirebilme yetkisini kendinizde görüyor olmalısınız ki bu ifadeleri gerçek düşüncelerinizin altına koyuyorsunuz...

Dost sevgilerimle... :clover:

[/color][/size][/font] :)

haha bu ne dalga geçme psiikolojisimi :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir şey sorucam ama lütfen iyi düşünün kıskançlık sevgidenmi gelir yoksa güvensizliktenmi ?

haha bu ne dalga geçme psiikolojisimi :)

Ünlü İngiliz besteci Andrew Lloyd Webber’in “The Phantom of the Opera” (Operadaki Hayalet) adlı müzikalindeki şarkıda sürekli yinelenen bir söz vardır; “Operanın hayaleti, o benim zihnimde” diye. Bu düşüncenin da birilerinin zihnindv ürettiği bir hayalettir kuşkusuz ve bu olsa olsa vagondaki bir hayalettir. :):clover:

Sevgiyle kalın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

[b]ŞEYH EDEBALİ'NİN OSMAN GAZİYE NASİHATI

Oğul ;

İnsanlar Vardır Şafak Vaktinde Doğar ,Akşam Ezanında Ölürler .

Avun Oğlum Avun . Güçlüsün , Kuvvetlisin , Akıllısın , Kelamlısın Ama ;

Bunları Nerede Ve Nasıl Kullanacağını Bilmezsen , Sabah Rüzgarında

Savrulur Gidersin .

Öfken Ve Nefesin Bir Olup Aklını Yener .

Daima Sabırlı ,Sebatlı Ve İradene Sahip Olasın .

Dünya Senin Gözlerin Gördüğü Gibi Büyük Değildir

Bütün Feth Edilmemiş Gizemler ,Bilinmeyenler ,Görülmeyenler ,

Ancak Senin Fazilet Ve Erdemlerinle Gün Işığına Çıkacaklardır .

Ananı, Atanı Say ,Bereket Büyüklerle Beraberdir .

Bu Dünyada İnancını Kaybedersen Yeşilken Çorak Olur .

Çöllere Dönersin .

Açık Sözlü Ol .Her Sözü Üstüne Alma .Gördün Söyleme ,Bildin Bilme .

Sevildiğin Yere Sık Gidip Gelme Kalkar Muhabbetin İtibarın Olmaz.

Üç Kişiye Acı ;

Cahiller Arasında ki Alime ,Zengin İken Fakir Düşene Hatırlı İken İtibarını

Kaybedene.

Unutma ki! Yükseklerde Yer Tutanlar, Aşağıdakiler Gibi Rahat Değildir.

Haklı Olduğunda Mücadeleden Korkma.

Bilesin ki! Atın İyisine Doru, Yiğidin İyisine Deli Derler.[/b]

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevildiğin Yere Sık Gidip Gelme Kalkar Muhabbetin İtibarın Olmaz.

Üç Kişiye Acı ;

Cahiller Arasında ki Alime ,Zengin İken Fakir Düşene Hatırlı İken İtibarını

Kaybedene.

Unutma ki! Yükseklerde Yer Tutanlar, Aşağıdakiler Gibi Rahat Değildir.

Haklı Olduğunda Mücadeleden Korkma.

Bilesin ki! Atın İyisine Doru, Yiğidin İyisine Deli Derler.

Geçmişten günümüze....Tşkler Sevgili Dipnot ve sevgili gönüldaşım Suheda... :clover::clover:

Kendi içimizdeki çocuğu doğru yetiştirdikten sonra gerisi zaten gelir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ahhh sevgili dipnot,keşke cocuklarımız birer kagıt olsalarda bizler de o söylediklerinizi üzerilerine yazabilsek. :(

Ne yazık ki onlar birer fidandır. her fidanın gelişimi ve değişimi sadece tohuma yada topraga bağlı değildir.Havanın ,yeryüzünün koşullarına da bağlıdır.Toprağı istedikleri gibi yapabilirsiniz ancak havaya,tabiata hükmedemezsiniz.

İnsn denilen anlaşılmaz,karmaşık bir biyolojik mekanızmadır.Onlar sadece yaşadıkları ortamın ahengi ile şekillecektir.Bizler sadece onları,fiziksel olarak koruyabiliriz.Ta ki kendilerini koruyacakları yaşa gelinceye kadar.Kimliklerini bizlerin dışındaki herşey şekillendiriyor ne yazık ki.

Hele ki yaşadığımız şu zaman diliminde sahtekarlığın, riyakarlığın, makyajın, talanın olduğu ve aile içi sırların bile alınıp satılabildiği bir ortamda vereceğiniz her güzel öğüt sizi dinazorluktan,cağdışılıktan,eski kafalı olmaktan öteye taşımayacaktır.iktisadi çırpınışların had safhada olduğu bir ülkede söylediklerin gibi cocukları ancak fanusta yetiştirmek zorunda kalırsınız ki o fanusu kıracak insanların hışmından da kurtulamazsınız.

Bu konuda öğüt veren kitapların hepsi insanı bir matematik yerine koyuyor.

Asla insan matematik sorusu değildir.

Ahh sevgili dipnot keşke olsalardı. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Muzaffer

Siz bu yazının nesinden rahatsız oldunuz Allah aşkına, bu kadar yıldızlanacak şekilde öfkelenmenizin sebebi nedir? Neden bu kadar tahammülsüzsünüz? İnsanların fikirlerini açıklamalarından neden rahatsız oluyorsunuz? En azından dürüstçe ve cesurca fikirlerini açıklıyorlar, kimseye farklı görünmek için maske takmıyorlar.

Çocuklarımızı iyi yetiştirmekten mi rahatsız oldunuz. Anlamak mümkün değil.

Sabır, hoşgürü ve iyiniyet ne güzel şeydir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğruları söyletin.

Dost sevgilerimle...

öncelikle dipnot arkadaşımızı kutların çok önemli bir yere deyinmiş ve yazdığı yazıdada herşeyi çok net ve güzel bir şekilde izah etmiş Teşekkürler Dipnot ellerine sağlık :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya ateismin komunizmin bi hayrı olsa kendine olurdu , bırakın bu din olmadanda yaşarız çabalarını , bu düşkünliüğünüz mezara kadar sürer , ya ondan sonra ne yapacaksınız

çok merak ediyorum. bu sonucu nerden çıkardınız?

bu yazıda komünizm ve ateizm nerede?

siz nasıl bir öğüt verirsiniz çocuklara?

(ama bu yazıda bahsedilen alanlara dayalı olarak)

...

(bu arada siz takıntılı mısınız?)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya ateismin komunizmin bi hayrı olsa kendine olurdu , bırakın bu din olmadanda yaşarız çabalarını , bu düşkünliüğünüz mezara kadar sürer , ya ondan sonra ne yapacaksınız

O kadar cok korkularınız var ki?Sizi affedebilecek birini arıyorsunuz.Sizi siz affedersiniz.Başka bir varlık değil.Bu yaşamdan korkmak zorunda değiliz.Dogru olan şeyleri yapan sevecen akıl sahibi vefakar ve fedakar bir şahsiyeti sadece inançların yok diye yargılayıp cehenneme kim atar?

mezar dediğin içinde yaşanılan bir mekan değildir.Sadece yokoluşun adreslendiği bir kutudur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğruları söyletin.

Dost sevgilerimle...

Dogru olan şeyleri yapan sevecen akıl sahibi vefakar ve fedakar bir şahsiyeti sadece inançların yok diye yargılayıp cehenneme kim atar?

mezar dediğin içinde yaşanılan bir mekan değildir.Sadece yokoluşun adreslendiği bir kutudur.

Sevgili gugukcuk'a teşekkürler...

.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 10 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.