Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Singapur'da 15 yaşındaki çocuklara sorulan bu soruyu çözebilir misiniz?

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Singapur’un OECD’nin kendi  üyeleri arasındaki eğitim seviyesini ölçen PISA sınavlarında hep çok başarılı sonuçlar aldığını hatırlatan Hürriyet gazetesi yazarı İsmet Berkan, ülkede 15 yaşındaki çocuklara sorulduğu söylenen bir matematik sorusunu okuyucularıyla paylaştı.

İsmet Berkan’ın Hürriyet gazetesinin bugünkü (15 Nisan 2015) nüshasında yayımlanan yazısının “Singapur'da 15 yaşındaki çocuklara sorulan matematik sorusu” ara başlıklı ilgili kısmı şöyle:

BİRKAÇ gündür başta Facebook olmak üzere sosyal medya dünya çapında bu konuyu konuşuyor; o kadar ki, sonunda dünyanın önemli gazeteleri de bunu haber yaptılar.

Singapur, matematik eğitimiyle meşhur. Bu küçük şehir/devlet, OECD'nin kendi üyeleri arasında yaptığı PISA sınavlarında da hep çok başarılı sonuçlar alıyor. 15 yaşındaki okul çocuklarına uygulanan PISA sınavındaki başarıyı, geçen gün sosyal medyaya konan ve Singapur'daki çocuklara sorulduğu söylenen az sonra aktaracağım soruya bakarak da anlayabiliriz belki.

İsmet Berkan’ın Türkçeleştirdiği soru şöyle:

Soruyu Türkçeleştirdim, cevabını ve çözüm yöntemini ise şimdi söylemiyorum, cumartesi günü bu köşede yazacağım. Ama doğru cevabı bulduğunuza inanıyorsanız, lütfen yönteminizle birlikte bana yazın.

Soru şu:

Ali ve Mehmet, sınıflarına yeni gelen Ceyda ile arkadaş olurlar ve Ceyda'ya doğum gününü sorarlar. Ceyda cevabı doğrudan vermek yerine onlara 10 ayrı tarih verir:

15 Mayıs, 16 Mayıs, 19 Mayıs, 17 Haziran, 18 Haziran, 14 Temmuz, 16 Temmuz, 14 Ağustos, 15 Ağustos, 17 Ağustos.

Sonra Ceyda, Ali ve Mehmet'e, birine hangi ayda diğerine hangi tarihte doğduğunu ayrı ayrı söyler.

Ali: Ceyda'nın doğum gününü bilmiyorum ama Mehmet'in de bilmediğini biliyorum.

Mehmet: Önce Ceyda'nın doğum gününü bilmiyorum ama şimdi artık biliyorum.

Ali: Öyleyse ben de Ceyda'nın doğum gününü biliyorum.

Peki ama Ceyda'nın doğum günü ne zaman?

*

Cevapları bekliyorum.

Burada ilk sorun turkcelestirme hatasi.

Ben soruyu ingilizceden okudum.

Once ingilizcesini buraya alintiliyorum.

_82299333_24e94c5d-dc7b-4590-8f46-29d0da

Bu alintidan sonra turkce tercumenin hatasini ve bu hatanin ne gibi bir yanlisa yonlendirdigini de; tercumeden alintidan verecegim.

Sonra Ceyda, Ali ve Mehmet'e, birine hangi ayda diğerine hangi tarihte doğduğunu ayrı ayrı söyler.

Yukaridaki tercume ingilizce tercumesine gore yanlistir.

Once yanlisi duzeltelim ve sonrada bu yanlisin ne gibi bir yanlis algi getirecegini acikliyalim.

Yukarida alintidaki cumlenin tam tercumesi;

"Bunun uzerine Cheryl (Turkce de ceyda olarak tercume edilmis), Albert (Ali) ve Bernard (Mehmet) e ayri ayri ve sirasiyle (once Ali'ye) dogdugu ayi, (sonra da Mehmet'e) dogdugu gunu (yani ayin kacinda dogdugunu) soyler.

Burasi eger yukaridaki gibi tercume edildiginde;

En basta hangisine neyi (ayi mi, yoksa ayin kacinda oldugunu mu) soyledigi acik olarak belli degildir.

Burdan sonra ayni tercume de kullanilan "tarih" birine hem ayini hem de ayin kaci oldugunu yani tam dogum gununu soyledigi izlenimi verir.

Halbuki;

Hem hangisine ay ve hangisine ayin kaci oldugunu soylerdigi bellidir.

Hem de her ikisine de tam dogum gununu soylememistir.

Bu tercume hatasinin yukaridaki gibi algilanmasindan sonra asagidaki tercume de soyle algilanir.

Mehmet: Önce Ceyda'nın doğum gününü bilmiyorum ama şimdi artık biliyorum.

Yani, Mehmet "ceyda soylemeden once bilmedigi dogum gununu, ceyda soyledikten sonra bilir"

Iste bu algi da yanlistir.

Cunku Mehmet, Ceyda soyledikten sonra da tam dogum gununu degil, sadece ayin kacinda dogdugunu bilmektedir.

Kisaca Ali- Sadece Ceyda'nin dogdugu ayi

Mehmet te sadece ayin kacinda dogdugunu bilmekte ve

Her ikisi de Ceyda'nin tam dogum gununu bilmemektedir.

Iste aralarinda gecen konusma sonrasi hem Ali hem de Mehmet ikisi de Ceyda'nin dogum gunun ay ve ayin kaci oldugu olarak bilirler.

Soru da zaten Ceydanin dogum gununun ne oldugudur.

Simdi Ali ile Mehmet'in aralarinda gecen konusmayi, ingilizce den tercume edelim.

Aslinda bundan sonraki tercumeler dogrudur.

Ali: Ceyda'nın doğum gününü bilmiyorum ama Mehmet'in de bilmediğini biliyorum.

Mehmet: Önce Ceyda'nın doğum gününü bilmiyor(d)um ama şimdi artık biliyorum.

Ali: Öyleyse ben de Ceyda'nın doğum gününü biliyorum.

Peki ama Ceyda'nın doğum günü ne zaman?

Evet, Ceyda'nin dogum gunu ne zaman?

Ve o zamani (Ay ve ayin kac oldugu olarak) nasil buldugunuzu aciklayiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu mantiksal/matematiksel soruda en cok "kafa karistiran" ve ayni zamanda da "cevabi bulmada kilit noktasi olan" kisim.

Alinin, kendisine Mehmet soylemeden, "Mehmetin sorunun cevabini neden bilmedigini" bilmis olmasi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mayıs 15  16  19

Haziran  17  18

Temmuz 14 16

Ağustos  14  15 17

1. Ali ayı biliyor  Mehmet günü

2. Ali Ceyda'nın günü ne zaman bilmiyorum ama Mehmet'inde bilmediğini biliyorum demesi ile şunu anlıyoruz.Mehmet günü bildigine göre 19. veya 18. günler değil.Ali'nin kendisinide bilmiyor olarak sayarsak  Haziran'ı eliyoruz.

3.Mehmet başta Ceyda'nın doğum gününü bilmiyordum ama şimdi biliyorum diyor.Yani Mehmet günü bildiğine göre ve emin olduğuna göre 14. gün kesinlikle değil.Bu durumda Temmuz 16 ve Ağustos 15 17 kaldı.

4.Ali şimdi bende biliyorum diyor.Yani artık emin ve Ali ayı bildiğine göre tek gün kalan ay yani cevap 16 Temmuz'dur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

17 haziran için nasıl bir mantık yürüttünüz.

İlk tercümeye göre 17 Haziran çıkabilir çünkü

ALİYE GÜN SÖYLENMİŞSE VE DOĞUM GÜNÜNÜ NET BİLMİYORSA SÖYLENEN GÜN 18 HAZİRAN VE 19 MAYIS DEĞİLDİR.

KALAN TARİHLERDEN             14(TEM AĞS)   15(MAY AĞS)          16(MAY TEM)                 17(AĞS HAZ) MEHMETE SÖYLENEN AY HAZİRAN İSE ANCAK CEVABI BİLİYOR OLABİLİR DİĞER AYLARIN HERBİRİ İKİ FARKLI GÜNE DENK GELMEKTEDİR. BU NEDENLE CEVAP 17 HAZİRAN ÇIKAR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhabalar, 17 haziran diyen arkadaşımız haksız değil, eğer buradaki tercüme hatasından dolayı kime ay kime gün olduğu belirtilmezse sorunun 2 cevabı olur hem 17 haziran hem 16 temmuz...... kesinlikle İsmet bey'in tercümesi hatalıdır, ve o şekilde sonuç bulunamaz iki cevap çıkar,, sorunun içinde orijinalinde Ali  ye ay, Mehmet e gün söylendiği belirtildiği  için geriye 16 temmuz cevabı tek kalır. Diğer tercüme hataları ise önemsizdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

çeviri lazım

https://youtu.be/E2Kf9-cF9Yo

A math problem from Singapore has gone viral and is driving the Internet crazy. The question everyone wants to know: “When is Cheryl’s birthday?”

The question appeared earlier this month during the Singapore and Asian Schools Math Olympiad.

ABC News’ Gio Benitez takes a look at the tricky problem, and solves the puzzle in a step-by-step video guide shown above.

The problem lays out a scenario in which Cheryl meets two new friends, Albert and Bernard. They want to know when her birthday is, so she gives them 10 options, and each boy gets one hint.

Kenneth Kong, a television host in Singapore, posted the problem on his Facebook page and wrote: “This question causes a debate with my wife .... and it’s a Sec 3 question.”

Sec 3, meaning Secondary 3, refers to its being made for high school students.

But some were worried the problem was for even younger students, specifically kids around 10 and 11. The Singapore and Asian Schools Math Olympiad issued a statement on its Facebook page, addressing the concern.

“We think it is important to clarify so that Singapore parents will not start to worry so much... [this] is actually a question from the Secondary 3 and from the Secondary 4 SASMO (Singapore and Asian Schools Math Olympiad) contests,” the statement said.

It continued, "This is a difficult question meant to sift out the better students.”

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlk tercümeye göre 17 Haziran çıkabilir çünkü

ALİYE GÜN SÖYLENMİŞSE VE DOĞUM GÜNÜNÜ NET BİLMİYORSA SÖYLENEN GÜN 18 HAZİRAN VE 19 MAYIS DEĞİLDİR.

KALAN TARİHLERDEN             14(TEM AĞS)   15(MAY AĞS)          16(MAY TEM)                 17(AĞS HAZ) MEHMETE SÖYLENEN AY HAZİRAN İSE ANCAK CEVABI BİLİYOR OLABİLİR DİĞER AYLARIN HERBİRİ İKİ FARKLI GÜNE DENK GELMEKTEDİR. BU NEDENLE CEVAP 17 HAZİRAN ÇIKAR

17 Haziran cikmaz. Cunku Mayis ve Haziran zaten ay bilen tarafindan elenmistir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Sn evrensel insan. 17 Haziran çıkar. Ama doğru değil. Konu da bu zaten. Ay bilen tarafından elenmiştir diyorsunuz ama sn ismet berkan kesin bir dille kime ay kime gün söylendiği bilgisinin soruda verilmediğini respectively kelimesinin sırasıyla olarak tercüme edilmeyeceği anlamında ısrar ediyor. Kendisiyle bizzat yazıştım. Bu durumda sorunun iki cevabı olur. Tercüme hatası kesinlikle vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn evrensel insan. 17 Haziran çıkar. Ama doğru değil. Konu da bu zaten. Ay bilen tarafından elenmiştir diyorsunuz ama sn ismet berkan kesin bir dille kime ay kime gün söylendiği bilgisinin soruda verilmediğini respectively kelimesinin sırasıyla olarak tercüme edilmeyeceği anlamında ısrar ediyor. Kendisiyle bizzat yazıştım. Bu durumda sorunun iki cevabı olur. Tercüme hatası kesinlikle vardır.

Iyi guzelde ben zaten tercumenin hatasini hem detayli bir sekilde acikladim, hem metnin ingilizce originalini verdim ve de tercume ettim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iyi ya RESUL de "ilk tercümeye göre 17 Haziran çıkabilir" diyor. Yoksa tabii ki sorunun orijinalinde çıkmaz.

Bende "onun oyle soylemesi bir seyi degistirmez, onemli olan dogru sonuca ulasmak" diyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.