Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

Arkadaşlar sırf merakımdan bu olayı araştırmıştım. CocaCola markası bundan 120 yıl önce falan Georgia’da Arapça bilgisinin çok az olduğu zamanlarda yaratılmış. Suudi Arabistan’da bu konuda özel bir komisyon kurulmuş. Komisyonda, bu söylentilerin doğru olmadını anlatmış. Yani bu iddiaların gerçek olması imkansızıbıl.

Hatta ve hatta Mısır’daki Başmüftüsü Şeyh Vaselmi neydi markanın islama zarar vermediğini söylemiş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 92
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

cocacola8ct6gnbq6.png

bunu uzun zamandır görüyorum. Mail olarak geliyor, kimi dükkanların camlarına asılmış falan.

Coca Cola firmasını zerre sevmem. Şirket olarak latin amerikada yaptıkları vs ile nefretimi kazanmış bir şirkettir.

Ancak bu ne ya. Yani o kadar uğraşırsan benim burada yazdığım herhangi bir kelimeyide bir küfüre veya başka bir şeye benzetebilirsin.

62 den tavşan türetmek gibi bir şey. Yazıyı al, aynadaki aksine çevir. Orasını burasını sil, kimi yerlerini tamamla, sonra başka bir kelimeye çevir.

Kaldıki çıkan kelimenin ne gibi bir anlamı var "Mekke Yok" mekke var yani öyle bir şehir var. Bununla ne anlatacak.

"Muhammed Yok" Muhammed var, sen onu ne olarak görürsen gör, yaşadı tarihte. Yani bunda anlatılan ne.

Bir arada Marlboro'nun ters yatırılıp harf atlatarek okununca "pis yahudi" anlamı çıkarma işi vardı. Sonra baktılarki Philip Morrisin %51 den fazlası yahudi lobisinden şirketlere ait o geyik öldü.

Yahu, adamlar bunu tüm dünyaya satıyor. Böyle bir niyeti olsa bile, gidip şişenin üstüne yazarmı. Yani hangi tüccar mesaj verecem diye böyle şey yapar ? Ki Coca Cola'nın ramazan ayındaki reklamlarını, şişesinin üstüne ramazanla ilgili çizdiği sembolleri falanda görüyoruz.

Coca Cola'nın Suudi Arabistandaki ambalajlarının üstünde La İlahe İllallah yazdığınıda biliyorum ben. Ki sorun olmuştu, şimdi bu ambalajı şişeyi, kutuyu çöpe atsak günaha girermiyiz acaba diye. Basında falan tartışılmıştı.

Kaldıki Coca Cola bu logoyu kullanmaya başladığında, küçük lokal bir gazoz şirketi.

Coca Cola'nın, latin amerikadaki ölüm mangalarına verdiği destek, bolivya ve kolombiyada düzenlediği cinayetler sicilinde dururken böylesine gereksiz ve komik argümanlarla uğraşmak ilginç

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

62 den tavşan türetmek gibi bir şey. Yazıyı al, aynadaki aksine çevir. Orasını burasını sil, kimi yerlerini tamamla, sonra başka bir kelimeye çevir.

Kaldıki çıkan kelimenin ne gibi bir anlamı var "Mekke Yok" mekke var yani öyle bir şehir var. Bununla ne anlatacak.

"Muhammed Yok" Muhammed var, sen onu ne olarak görürsen gör, yaşadı tarihte. Yani bunda anlatılan ne.

süper

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

amerikan mallarını ve benzeri yabancı malları bu güne kadar kullanmamaya özen gösterdim... Fakat bunun nedeni tersten yazılış kuramları falan değildi.... Ne yani eğer tersten yazılışı İslami değerleri yücelten bir şey olsaydı onu düşüncesizce içecek miydiniz??? Y a da şöyle söyliyim onu içmememizin tek sebebi bu mu olmalı??? Çok garip ben başka bir ewrende yaşayamaz mıyım daha doğru noktalara hareket edebilecek ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

amerikan mallarını ve benzeri yabancı malları bu güne kadar kullanmamaya özen gösterdim... Fakat bunun nedeni tersten yazılış kuramları falan değildi.... Ne yani eğer tersten yazılışı İslami değerleri yücelten bir şey olsaydı onu düşüncesizce içecek miydiniz??? Y a da şöyle söyliyim onu içmememizin tek sebebi bu mu olmalı??? Çok garip ben başka bir ewrende yaşayamaz mıyım daha doğru noktalara hareket edebilecek ;)

İçerlerdi, içerlerdi... Ha bu arada, lezügmaşay evrenine önümüzdeki Perşembe, saat 13.30 a bilet ayırttım, haberiniz olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya walla sastım kaldım ya bole bısey olabılırmı ya..yanı bı bakıorum ya bı arkadasımızında soylediği gibi o zamn cola turkadanda aynı sey cıkıyo yanı oda muhammed yok yazısını ıcerıo..bencede cok fazla oynanmıs yazılarla bende coca cola ıcmeyı tercıh etmıorum ama bu sebpten deıl daha farklı sebeplerden dolayı.. yınede boyle bıseyı bızlerle paylastıgın ıcın tesekkurlr sardunyam..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selam arkadaşlar coca cola uluslararası bir içecek firması olsa da nedense islamiyet, emperyalizm vs. ile karşılaştırılıyor. Yapmayın arkadaşlar politik veya dini bir oluşumla niye hangi amaçla bağlantısı olsunki. Bundan kendi yararı ne olacak? Sevmek içmek zorunda değiliz ama büyük bi şirket yani arkadaşlar.

Latin Amerikayla ilgili iddialarında hiçbiri kanıtlanmadı. Hepsini gazetede okumuştum. Cocacola 2003 yılında Guatemela ve Kolombiyayla ilgili davadan beraat etmiş.2006 yılındada şirkete yapılan suçlamaların hepsi düşmüş. Çocuk işçi çalıştırması ve Nazi yanlısı olması vs ise coca colanın değil isim vermek istemiyorum ama başka bir ürünün yaptıklarıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Erdal öncelikle bu bir paylaşım, katılıp katılmamakta özgürsün. İkincisi keşke dünya senin dediğin gibi sevgi dolu ve insanca yasanılası biryer olsaydı, ancak malesef kazın ayağı öyle değil.

Burada dikkat edilecek mevzu bence şudur, Yahudi firması olan Colanın, bizlerin değerlerine hakaret ederek yine bizlerden para kazanmasıdır. Ve üstelik inancımızın temelinde bulunan Resulü yok sayarak. Aslında böyle birşey var ise bu O Resulün getirdiği dinden ne kadar korktuklarını gösterir bence, çünkü ancak olmasını arzu etmediğiniz şeyi yok sayarsınız.

Ayrımcılık demişsin, ayrımcılığı ben mi yapmış oldum şimdi burada, o firmaya o ismi ben yazdırmadım dikkatini çekerim. :excl: Ben dünyanın ekonomisini yönlendirenlerin (yahudiler) gerçek niyetlerinin kendilerinden başkasını nasıl yok saydıklarını ve üstelik bunu yaparken güçlerine nasıl güç kattıklarına dikkat çekmek istedim.

Saygılar

çok ***** sadece kelimelerin benzerliği hemen bi mana çıakrıyosunuz yıllardır olan bişe bu şimdimi ortaya çıktı bırakın allah aşkına ya ******** bence ayrıca öyle bile olsa aramızda bile müslüman olduğunu sanıp allaha inanmayan peygambere inanmayan çok kişiyle aynı ortama giriyoruz kimin ne düşündüğünün ne yaptığınnı yada ne yazdığının hiçönemi yok hekez kendini bildikten sonra inancına sahip çıktıktan sonra gerisi yalan ne şimdi biz kolayı içiyoruz ne oluyo inançsızmı olmuş oluyoruz yada peygambere saygıdan dolayı içmememiz lazım öylemi düşünüyosunuz biz zaten bi dünya ataisle aynı ortamda yaşıyoruz temizleyin hadi herkez allaha yada peygambere inansın bırakın ya ***** bişe çıakrıp atmış biri ortaya herkez inanıyo bu sadece bi benzerlik ayrıca doğruda olsa her koyun kendi bacağından asılacak kimin ne düşündüğünün kimseye bi faydası yada zararı yok tartıştığınız konular bile çok ***** ya okuyorumda şaşırıyorum öyle biyere gelmişizki ilerleyeceğimize geriliyoruz yazık bize

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

valla bende herşey eğriye eğri doğruya doğrudur "yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı" da bıraksak şu boş işleride böyle piyasa yapacak şeylerle uğraşsak coca cola nın pepsidende kola turkadanda güzel olduğunu ve sırf tadı için kullanıldığını cümle alem biliyor

az biraz zeki olan ise coca cola ismini koyacak olan adam böyle bir konuda bir mesaj verecek kadar saf ve avanak olabileceğine inanmaz zaten.

kimse demiyorki adama helal olsun çalışmış en güzelini yapmış emeğine sağlık. siz böyle deyin gene yurdumuzun malını kullanın millete çamur atmakla ilerlenemez ancak onlarıda yavaşlatırsınız ey müslümanlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bu Coca Cola'nın tersten okunuşu muhabbetini fazla ciddiye alan (ve halisane Coca Cola'nın tersten kötü bir şeyler yazdığına yürekten inanan) bi arkadaşla bu konuda biraz geyik yaptım. Coca Cola'nın tadının hiç güzel olmadığını, hiç almadığımı (ki doğrudur) anlattıkça arkadaşın gözleri parladı, coştu da coştu.

Yeterince geyik yaptığımıza kani olunca "Ben Pepsi içerim" dedim. (Ki doğrudur)

Arkadaş birden afalladı. "E, ne farkeder ki?" diye mırıldandı. Tüm hevesi birden kırılmıştı.

"Niye? Pepsi Cola tersten nasıl okunuyor ki?" deyince galiba geyiği çaktı. Bozuntuya vermeden lafı değiştirdi. Yine zekiymiş, çabuk kurtuldu.

Arkadaşlar, gerilmeyin böyle abuk şeylerden ya, inanın değmez...

Açıkça "niye yerlisi varken gavura para kazandırayım?" deyin, olsun bitsin! Niye her şeyde bi şeytanlık ararız anlamam ki?

Hayatta ayrıntıları yakalamak çok güzeldir, ama böyle abuk şeyleri değil. Çok daha güzel ayrıntılar var...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

çok ***** sadece kelimelerin benzerliği hemen bi mana çıakrıyosunuz yıllardır olan bişe bu şimdimi ortaya çıktı bırakın allah aşkına ya ******** bence ayrıca öyle bile olsa aramızda bile müslüman olduğunu sanıp allaha inanmayan peygambere inanmayan çok kişiyle aynı ortama giriyoruz kimin ne düşündüğünün ne yaptığınnı yada ne yazdığının hiçönemi yok hekez kendini bildikten sonra inancına sahip çıktıktan sonra gerisi yalan ne şimdi biz kolayı içiyoruz ne oluyo inançsızmı olmuş oluyoruz yada peygambere saygıdan dolayı içmememiz lazım öylemi düşünüyosunuz biz zaten bi dünya ataisle aynı ortamda yaşıyoruz temizleyin hadi herkez allaha yada peygambere inansın bırakın ya ***** bişe çıakrıp atmış biri ortaya herkez inanıyo bu sadece bi benzerlik ayrıca doğruda olsa her koyun kendi bacağından asılacak kimin ne düşündüğünün kimseye bi faydası yada zararı yok tartıştığınız konular bile çok ***** ya okuyorumda şaşırıyorum öyle biyere gelmişizki ilerleyeceğimize geriliyoruz yazık bize

müslümanların arasında yaşamak çokdaha zor yok biri kuranı sobaya attıda allah onu fareye çevirdi yok coca colayı böyle yaparsan şu olur yok cinler yok periler yok gökten düşen kitaplar bunlar sizlerin eserleri

sayın sardunyamın yaptığı din iman seçimindeki gibi düşünmeden bir ön kabulle inanmak sadece ve neye inandığını bilmeden o amaca hizmet etmek hepinizin yaptığı gibi.

seninde bu durumda ne sardunyama nede ateistlere birşey söyleme hakkın yok o buna kanmış sen başka şeylere ancak ortak bir yanınız var ikinizinde böyle kanmalarınızın sebebi din inancı. Art niyetli insanlar bu zayıf yönünüzden haala yararlanabiliyor ve siz bunu haala anlayamıyorsunuz bravo size.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
birde bu zırvayla insanlar "cihad" a davet edilmiş.

Hayır bir yandan insanları böyle .......... hurafelerle "cihad" a davet edip. Bir yandan şeriat karşıtı ve laik olabilmekte büyük meziyet.

selamlar aslında herkes coca cola vb şirketlerin emperyalizmi ve geldikleri kültürü tüm dünyaya pazarladıklarını biliyor.Tersten de okusak düzden de bu gerçek değişmez.Birileri uyaracaksa eğer birilerini fikirlerle uyarmalı bence; çocukca buluşlarla değil.Mesele bunu içmemekle olacaksa tamam içmeyelim ama bunu yaparken şampuandan elektroniğe kadar herşeyi sorgulayarak yapalım madem ki kararımız dürüst olsun... Ama cocacolanın filistindeki katliama destek verdiğini duyup bunu içmekten vazgeçenler varsa alnından öperim ancak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

müslümanların arasında yaşamak çokdaha zor yok biri kuranı sobaya attıda allah onu fareye çevirdi yok coca colayı böyle yaparsan şu olur yok cinler yok periler yok gökten düşen kitaplar bunlar sizlerin eserleri

sayın sardunyamın yaptığı din iman seçimindeki gibi düşünmeden bir ön kabulle inanmak sadece ve neye inandığını bilmeden o amaca hizmet etmek hepinizin yaptığı gibi.

seninde bu durumda ne sardunyama nede ateistlere birşey söyleme hakkın yok o buna kanmış sen başka şeylere ancak ortak bir yanınız var ikinizinde böyle kanmalarınızın sebebi din inancı. Art niyetli insanlar bu zayıf yönünüzden haala yararlanabiliyor ve siz bunu haala anlayamıyorsunuz bravo size.

"bir ön kabulle inanmak sadece ve neye inandığını bilmeden o amaca hizmet etmek hepinizin yaptığı gibi." bu lafı söylemeden önce bi düşünmek gerekirdi arkadaşım. Tamam türkiye de doğan her çocuğun nüfus cüzdanında dini islam olarak yazar, tamam bu bir ön kabullenme olabilir; fakat neye inandığını bilmeden o amaca hizmet etmek dersen o zaman o insanlara hakaret etmiş olrursun; sonuçta insan en geç liseye kadar herşeyin farkına varıyor ve TC anayasasında dinin değiştiremez diye de bir madde olmadığına göre git neye inanırsan inan; ama inananlara karışma! Hem demişim ateiste laf etme diye ; hem de dişyorsun ki neye inandığını bilmeden o amaca hizmet etme; bu ne çelişkidir yaa! başkalarına bir tavsşye verirken önce kendinden başlamaslısın :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"bir ön kabulle inanmak sadece ve neye inandığını bilmeden o amaca hizmet etmek hepinizin yaptığı gibi." bu lafı söylemeden önce bi düşünmek gerekirdi arkadaşım. Tamam türkiye de doğan her çocuğun nüfus cüzdanında dini islam olarak yazar, tamam bu bir ön kabullenme olabilir; fakat neye inandığını bilmeden o amaca hizmet etmek dersen o zaman o insanlara hakaret etmiş olrursun; sonuçta insan en geç liseye kadar herşeyin farkına varıyor ve TC anayasasında dinin değiştiremez diye de bir madde olmadığına göre git neye inanırsan inan; ama inananlara karışma! Hem demişim ateiste laf etme diye ; hem de dişyorsun ki neye inandığını bilmeden o amaca hizmet etme; bu ne çelişkidir yaa! başkalarına bir tavsşye verirken önce kendinden başlamaslısın :P

neye inandığını bilmeden derken insanların kötü emellerine alet olmaktan bahsetmek istedim. ve gene söylüyorum siz bundan binlerce yıl önceki planlanmış bir amaca hizmet ediyorsunuz. ve bu amacın sahipleri şuan yok sadece gerçekten inanıp inandığı şeyde huzur bulanlarla inandığınız şeyi kullananlar var. bir şefiniz bile yok oyüzden siz bile kendi aranızda parçalanıp duruyorsunuz. hanefisi şafisi aczimendisi nakşimendisi hucusu nurcusu laik müslümanı v.s. birsürü kola ayrıldınız allah bukadar kitapmı göndermişti? neden bölünüyorsunuz sizce? çünkü bölünmek şart şıhlar bişe kazanacak tarikat başkanları bişeler kazanacak 1 daldan 1 kişi kazanıyorsa 10 daldan 10 kişi mantık bu başka birşey değil.

siz şimdi hangi mezheptensiniz (paraları hangi şıha yatırıyorsunuz) söyleyinde ona göre ekleyeceklerim var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar arapca bilenler doğrulasın beni

yeni bir yorum getirdim konuya bilenlere sordum

dikkatle bakarsanız resme ters çevirince LA cıkmıyor Lİ cıkıyor arapcada olumsuz mana için kullanılan LA yazmak için lamelif gerekiyor ama lam harfi var orada yani bu durumda LA MUHAMMED LA MEKKE değil LİMUHAMMED LİMEKKE yazıyor buda muhammed için mekke için anlamına geliyor. bu durumda boşa tartışıyoruz. ama bu durumda ne yapalım bilmiyorum içelim mi içmeyelim mi ne dersiniz....

komik yaaa

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arapçayı ben bilmiyorum ama arapçayı çok iyi bilenlerden bu olayın yanıltmaca oldunu duymuştum. merak edip internetten araştırdım. İşte gerçekte mekke muhammed ve yok kelimelerinin arapça nasıl yazıldığı. Söylendii gibi dill yani.

اُمّ القُرَى mekke

مَعْدُوم yok

عَادِم yok

محمّد muhammed

Hem zaten Atlantalı bir eczacı muhasebecisi niye böyle birşey yapsınki. Coca colanın müslüman sonuçta müslüman veya değil 200den fazla ülkede ürünlerini satmaya bakıyor bence. dini veya ideolojik konularla uğraşması bana anlamlı gelmiyor. Colayı savunmak için değil doğrusunu bilmeniz için yazıyorum. Yoksa fazla coca cola içmiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Baydı şu konu, siz hiç bilmem "ben Mekke'de yaşayan bilmem kimim, bu mektubumu kırk kişiye dağıtmazsanız eviniz yanar, çocuğunuz ölür, dağıtırsanız zenginliğe kavuşursunuz" mektuplarından görmediniz mi yahu?

Bu geyiğin son versiyonu bu, adamlar geyik yapıyor sizi, hâla çakmıyorsunuz, ayıp artık, utanç verici, bu kadar saftirik de olunmaz artık...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benimde aslında esas anlatmak istediğim Cocacola olsun veya olmasın bu tür şehir efsanelerinin doğruluğunu araştırmadan düşünmeden birbirimize forwardladığımız internetteki sitelere copy paste yaptığımız. Mesela hoax mail denen bu tür asılsız bilgilerle ilgili .................... Başkada vardır mutlaka araştırın bakın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yazık çok yazık...Hiç bir bilgisayarın neler yapabileceğini düşündünüz mü? Bu resim çok ama çok uzun bir zamandır internette orda burda dolaşıyor ve tek amacının da ucuz dinsel bir propagandayı vurgulayıp ticari bir ürünün satışlarını belli bir yerde düşürmek oldugunu düşünüyorum.Ayrıca her bir coca cola nın 3 mermi ettiği gibi saçmalıklar da kol geziyor,Israil e giden yardımın coca cola dan geçtiğini mi yoksa askeri yollardan geçtiğini düşünüyorsunuz? bir de şunu düşünün kendi isminizi belli bir yazı tipiyle word belgesine yapıştırın ters çevirin paint programında orasını burasını silin ondan sonra istediğiniz propagandayı yapın.Ayrıca bunu internette dağıtan kişilerin asıl amacının cola turca nın satışlarını artırmak oldugunu düşünüyorum.Cola turca ya ülkemizin malı diyemiyorum onların da yardımının arap ülkelerine yada başka müslüman ülkelere gidip gitmediğini nerden bileyim? Ülker de Fethullah Gülen in destekçilerinden değil mi? Bir diğeri hangisinin tadı daha güzel birçok kişi coca cola diyecektir.Bana göre de öyle,niçin daha iyisi dururken paramla eziyet çekip daha kalitesiz birşey alıyım ki? En önemli nedenim niçin Islam camiasına kendi paramla yardım etmek isteyeyim ki?

Ayrıca şu resme akıllı olan bi kez daha baksın lütfen.İlk logo ikincisinde sağa dayalı olarak tersten yazılmış.Üçüncü logoda bikaç oynama yapılmış en komik yeri ise 4. resim ile 3. sü arasında karşılıklı pixel taraması yapıldıgında eminim yüzde 60 dan fazla farklılık çıkacaktır. 3. ile 4. arasındaki 7 farkı sizde bulabildiniz mi? :lol: hiç inanılacak gibi değil,bi şirkete çamur atmaktan öteye gitmiyor.Yazık Islam dünyası daha adil şeylerle uğraşmalı..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benimde aslında esas anlatmak istediğim Cocacola olsun veya olmasın bu tür şehir efsanelerinin doğruluğunu araştırmadan düşünmeden birbirimize forwardladığımız internetteki sitelere copy paste yaptığımız. Mesela hoax mail denen bu tür asılsız bilgilerle ilgili .................... Başkada vardır mutlaka araştırın bakın.

Haklısın arkadaşım konu ne olursa olsun doğruluğundan emin olana kadar atlamamak çok önemli. Ayrıca hangi konu da olursa olsun kullanılan argümanların seviyesi de önemli. Yani sloganik şeyler yerine fikirler üzerinden mesaj verilirse o zaman daha adil olunur . o zaman kimsenin kafası karışmaz düşünsenize davranışlarımızı neler belirleyecek?? tersten okunan bir yazı mı yoksa şirketlerin eğer varsa çevirdiği karanlık işler mi? ben bu konuyu ilk duyduğumda resmi görmemiştim ama yine de komik gelmişti. şimdi resmi gördüm zorlamayla yapılmış daha da komik geldi...içmem kola ben .. ama müslümanlar lütfen argümanlarına dikat etsinler sonra hep birden komik oluyoruz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.