Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İç Dökme Köşesi

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Hepimiz ve herbirimiz bazen, gunun o telasinda ve yogunlugunda bir suru sey yasar ve bazen de bunu paylasmak ister.

Halk dilinde buna "ic dokme" denir.

Yani icinizi caninizi s1kan bir sey oldugunda bunu icinizde tutmak istemez ve dile getirmek istersiniz.

Genelde de bu konuda bir ortam bulamayiz.

Iste bu kose, site yazarlari icin bir "ic dokme kosesi" olsun ve kimse gunluk s1k1nt1larini icine atmasin ve burada paylassin.

Bilinmez ki bazen paylasilan bir sorunun dile gelmesi belki de bir oneri ya da yanit bulabilir. 

Herkese iyi ic dokmeler. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ilk ic dokmeyi ben yapayim.

Siteye ilk katildigim zamanlarda, "gece kusu" lakapli bir yazar vardi.

Hatta onunla kisa site birlikteligimizde de bazi yazismalar paylastik ve sonar da "sirri kadem basti."

Olur da, ara sira siteyi okur da, belki bu mesajimi gorur de tekrar gelir.

Kendisi ile cok verimli bilgi ve dusunce paylasimi yapabilecegimiz, dusundesindeyim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

@@evrensel-insan hangi konularda iç dökebileceğiz buraya..Kişisel, aile ilişkileri, arkadaş, politika? Her konuda dersen ben çok doluyum..:lol: :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

11179960_1088199974529468_91878902947634

Biri bana açıklayabilir mi neden Türkiyeli diye bir şey olmaz? Türke türk dersin ama Türkiye sınırlarında yaşıyorsa Türkiyeli denilebilir. Benim kuzenimin eşi yabancı uyruklu. Ortak bir tanıdığımız onu sorduğunda.."Kuzenim iyi, bir Amerikalı ile evlendi, orada yaşıyor" diyorum..(Uyruğunu söylemiyorum yani) Burada anlatılmak istenen başka bişey de ben mi yanlış anladım acaba..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@evrensel-insan hangi konularda iç dökebileceğiz buraya..Kişisel, aile ilişkileri, arkadaş, politika? Her konuda dersen ben çok doluyum..laugh.pnglaugh.png

Sen yeterki icini dokerek rahatla da, bunun hangi konu oldugu onemli degil.

Sonucta dokulen her bir ic, eger bir oneriye, tavsiyeye ya da yardima empatiye acik oldugundan, kimbilir; sorunlara care de bulunabilir.

Bilirsin bir atasozumuz vardir "aglamayan cocuga meme vermezler" :)

Hani sen benim ile roportaj yapacaktin?

Yoksa bu sadece bir "vaat miydi?" :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@evrensel-insan vaat değildi  tabi ki.. :D Sadece zamanla ilgili sorunlar yaşıyorum..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Of bende bi içimi dökeyim ya, eskiden millet eşine dostuna arkadaşına dökerdi içini şimdi buralara döküyoruz. Samimiyetsizliği sevmiyorum ben. Hem samimiyetsizsin hemde değilim diyosun. Çok darlandırıyo beni böyleleri, kaçıp kurtulabileceğim biri olsa şu samimiyetsiz arkama bakmadan kaçarım ama yok mecbur katlanıyoz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

seçimlerde oy ve ötesinden sandık gözlemcisiydim.

2 partinin sandık görevlisine oy ve ötesinin ne olduğunu anlatmaya çalıştım.

birisi anlamış gibi yaptı ama anlamadı diğeri 30 yaşında bir adliye memuru ve en sonunda araştırma firması olduğuna karar verdi.

hayır öyle değil yanlış anladınız bile demedim.

içimden nasıl anlarsan anla akşama kadar sen uğraşacak halim yok dedim.

ve sonra düşündüm, dedim kızım sen nerede yaşıyorsun?

ülke feryat figan, ya sen dünyalı değilsin, ya bunlar.

sonuçlar gösterdi ki bende bu toplumu tanımıyorum.

bende onların bildiklerini bilmiyorum, duygu dünyalarını tanımıyorum.

kendimi kampa almaya karar verdim.

uzun bir süre kitap okumayı düşünmüyorum.

bizim televizyonda flash tv yokmuş.

kanal listesine eklettikten sonra halkım gibi fırsat bulduğumda bu programları seyredicem.

buna evlilik programları da dahil.

dizilere bakıcam sandık görevlisi AKP'li abla izle dedi stres atarsın samimi söylüyorum dikkate alıcam.

mutfaktan çıkmıycam. 

yeni tatlar, yeni yemekler öğrenicem.

yani yapıcam bi değişik çalışmalar.

içimi bildiğim yöntemlerle sağamıyorum, insanlarda nefret edecek noktaya geldim.

her gördüğüm insana acaba buda mı onlara oy verdi diye bakıyorum.

tam olarak durumum budur.

o çok okuduğum sosyal deneyleri severek ve isteyerek bu kez kendi üzerimde yapmaya karar verdim.

işte içim dışım budur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bizim televizyonda her kanal var ve dizilerde takip ediliyor.

Bence sorun biz ve onlar farki degil, her iki tarafinda kendini Digerine kendi verdigi gibi ifade edememesi.

Bu da birbirimizi anlamaktan degil, sadece kendi istedigimiz gibi anlamaktan ve genelde anlasilamama sorununu kendimizde gormekten degil, karsi tarafta gormekten kaynaklanıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence siz çok iyimsersiniz

Hayir, konu iyimserlik,kotumserlikten ziyade,insanoglunu beyin ve zihinde insan yapan algilar ve degerlerdir.

Cunku suclu, hatali insan yoktur.

Degerlendirme ve algi ya gore suclu hatali dusunce ve davranış vardir.

Ne yazikki herkes bunu kendinde degil, baskasinda arar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Bu gibi konular bence limbo'nun oyunları, bize türlü gösteriler yaparak etkilemeler ve etkileşimler yaptırıyor.

Şöyle düşünün; kenarı da oturup hiç bir işe karışmıyor ama her iş tam da sizin istediğiniz gibi tıkırında ilerliyor, birisini kaldırıp, diğerini oturtuyorsunuz..

Ben buna kabaca 'eylemsizlik ile güdüm sisetmi' adını veriyorum. Bu konuda kimsenin beni dinlemeyişide canımı sıkıyor. Saygılar.clover.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...
  • 4 yıl sonra...
  • 5 ay sonra...

sadece 2 tane yakin arkadasim var ama benle konusmuyolar artik mesajlarima bakmiyolar cok degistiler belki sorun bende bılmıyorum ikisininde arkadaslari ortak benlede tanistirdilar ama konusmuyoruz bi arkadasim surekli digerleriyle takiliyor digeri ayri bi dunya zaten surekli bensız bulusuyolar bazen fazla arkadasim var mutluyum dıyorum bi kac gun sonra arkadasim yok diye agliyorum sonra bi anda iyi davranmaya basliyolar ve sorunun bende oldugunu dusunup daha cok agliyorum 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...

Bir kaç gündür annem bana hiç güvenmiyor. Nereye gitsem konum istiyor, fotoğraf video istiyor ya d görüntülü arıyor. Kendi ağzıyla bana güvenmediğini ve yalan söylediğimi söyledi. Bazen beni sevmediğini düşünüyorum. Ne hakkında yalan söylüyorum diye sorunca da cevap vermiyor. En yakın arkadaşımın, aynı zamanda sevdiğim kişi, her zaman ikinci tercihi oluyorum. Bir kızla çıkmaya başlayınca benimle konuşmayı kesiyor, fakat ayrıldıktan sonra ilk aradığı ve dertlerini anlattığı kişi de ben oluyorum. Her ne kadar ona kırıldığımı belli etmeye çalışsamda anlamıyor. Sürekli ikinci plana atıyor beni. Abim her şeye kavga çıkarıyor. Örneğin, bugün geç kalktığı için kavga çıkardı. Sürekli moralimi bozmak için uğraşıyor. Sürekli çirkin olduğumu, erkeklere benzediğini, hiç gerçek arkadaşım olmadığını söylüyor. Bunu kendi abimin söylemesi beni daha da çok etkiliyor. Babam yeni ailesi ile çok mutlu. Üç aydır toplam iki kere aradı. Ne desem batıyor ona. Ne yapsam beni takdir etmesini sağlayamıyor um. Sürekli başkalarıyla kıyaslıyor beni. Yaptığım hiç bir şeyi beğenmiyor. Benimle dışarı çıkıp gezmiyor, sıkılıyor benden. Üvey annemle selamlasmiyoruz bile. Babamın evine gittiğimde sürekli sürat asıyor. Beni sevmesini anlıyorum fakat belli etmesi de canımı yakıyor. Bazı kişiler tarafından kullanıldığımı biliyorum. Kötü yanı, onlara sesimi bile çıkarmıyorum. Sürekli mutluymuş gibi yapmaktan nefret ediyorum. Herkesin derdini dinliyorum ama ben anlatmak istediğimde bir kişi bile dinlemiyor. Mutlu değilim kimseye kendimi açiklayamiyorum. Dışarı yansıtmamaya çalışıyorum ama artık patlamak üzereyim. Ne yapacağımı bilmiyorum.

Çoğu kişi ergenlikten dolayı böyle depresif olduğumu, her şeyi çok abarttığımı düşünecek biliyorum. Ama bu anlattıklarım her zaman için böyleydi. Görünüşe göre böyle olmaya da devam edecek. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
Misafir önemsiz biri

hep sen derdin "kendini yalnız hissettiğinde şunu unutma ki ben her zaman yanındayım" insanlar bu sözü okudukça mutlu olurlar
peki söylesene tanrım bunu sana soran oldu mu?
ne kadar yalnız olduğunu anlayabiliyorum çok zor değil mi? baştan yarattığın bu güzel evrenin içinde küçük şeytanlar doğdu..
mutlu olmak bu kadar zor mu ki?
hani derler ya tanrılar pandora'yı dünyaya kavga çıkması için yolladılar ama bunu bir kutu olarak yolladılar biri kutuyu açtı ve dünyaya türlü kötülük şaçıldı ölüm, hastalıklar, nefret...
sence de boktan bir saçmalık değil mi?
tanrılar demek ha??? 
saçmalıktan ibaret bu hayatın kanunudur. kötülük, nefret, haset bunlar bizim içimizde var tanrım...
sadece seni kötüleyip kendilerini tatmin ediyorlar kim bilir belki de popüler olmak için. bilirsin 20. yüz yılda yaşıyoruz herkes popüler kültürün köpeği olmuş durumda..

sana söylemek istediğim tonlarca şey var tanrım ama bilirsin sonuçta cevap veremeyecek kadar uzaktasın ya da göremeyecek ve duyamayacak kadar uzaktayım..

peki bu durumda sana tek bir soru sora bilirim...
iyi misin?

-önemsiz biri...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Bilmiyorum neden ama sadece bir şeyler yazmak istiyorum. Zihnimdeki düşünceleri bu metinde anlatmak istiyorum. Çoğu zaman ölmek istiyorum ama istemiyorum da. Daha doğrusu cesaret edemiyorum. Kendimi güçlü hissettiğimi düşünüyorum ve bir bakıyorum küçük şeylere bile büyük tepkiler veriyorum. Ağlamak bir işkence gibi geliyor. Sessiz olmaya çalışıyorum, insanların bana neden ağladığımı sormasını istemiyorum, onlara açıklama yapmak istemiyorum. Açıklama yapsam bile beni anlayabileceklerini hiç sanmıyorum. Ben bile daha ne gibi bir durumun içinde olduğumu bilmeden benden bir şeyler duymalarını istemeleri hoşuma gitmiyor.

Bazen fazla üstüme geliniyormuş gibi hissediyorum. Küçük bir istek karşısında bile kafamda alaycı düşünceler beliriyor. Bundan nefret ediyorum çünkü karşımdakinden iğrenmeme neden oluyor. O kişi benim annem olsa bile, o kişi en sevdiğim insan olsa bile bazen gerçekten hepsinin bu dünyaya veda etmesini istiyorum. Evet. Umarım burada söylememde sakınca olmaz ama eğer siniriysem ve bunun nedeni ben değilsem, en azından nedeni kendime bağlamıyorsam karşımdaki kişinin ölmesini hayal ediyorum. Bu canice bir hayal. Bazen gelecete meslek olarak bu caniliği seçmek istiyorum. Ahh saçma düşüncelerim var bunu biliyorum fakat insanların beni duymasını istiyorum.

Onlardan üstün olmak istiyorum bazen. Kimse korktuğu birinden üstün olduğunu hissedemez öyle değil mi? Haha gerçekten saçma düşüncelerim var değil mi? Ama gerçekten şu an burada her şeyi yazmak istiyorum. Ailem din konusunda çok katı ve bunu sevmiyorum. Onların kurallarına uymak zorunda olmak beni daraltıyor. Ve ve insanlarla iletişim kurmakta kesinlikle çok zorlanıyorum. Aslında yakın olduğum çok insan var. İnsanlar beni seviyor. Ben aslında iyi biriyim. Arkadaşlarım var ve onları mutlu edebiliyorum. Bir çok kişinin arkadaşı yok bu yüzden depresyonda hissediyor yada ailesiyle arası iyi değil o yüzden psikolojilerinin bozulduklarını düşünüyor. Ve benim derslerim iyi, arkadaşlarım var, mükemmel olmasa bile beni seven bir ailem var-bazen sevgilerinden emin olamasam bile- insanlarla zor iletişim kuruyor olsam bile bana yakın olan insanlarla iyi de anlaşabiliyorum. Haha dostum benim psikolojim nasıl bozuk olabilir. Herkes intahar etmek ister.

Herkes sinirlenince bağırsakların idam ipi yerine kullanıldığını düşünebilir. Yani tabi bu benim hayal gücüm ama bunun gibi şeyler işte. Ben sağlıklıyım ama bazen gerçekten delirdiğimi hissettiğim zamanlar oluyor. Ve bu kesinlikle karşımada ki insan yüzünden. Dostum fena psikolojisi bozuk bir ailem var. Babamla görüşmüyorum çünkü annemle ayrıldılar. Ama tek neden bu değil baba sevgisini yeterli aldığımı düşünmüyorum. Babamın beni özlediğini söylediğinde ciddi olduğunu sanmıyorum. Kardeşlerim onunla konuşmak istemiyor. Ben en küçüğüm bu yüzden babamın benimle tartışmaya girmesi gerekmemesi hoşuma gidiyor. Parasızlık bazen iyi.

Her neyse. Demek istediğim baba sevgisi konusunda büyük bir boşluğum var fakat hissetmiyorum yada alıştım emin değilim. Aile üyelerimin hepsinin psikolojisi bozuk bundan eminim. Çünkü tavırları falan. Ahh bazen gerçekten sinir bozucu oluyorlar. Ve sorun şu ki hiçbiri beni anlamıyor. Onlara içimdekileri anlatamıyorum. Anlatsam bile yargılanıyorum. Bir çoğumuzun ailesinde olduğu gibi bende bu düşüncelere telefonda izlediğim şeyler neticesinde sahip oluyorum yada nadir ailelerde olduğu gibi islam eksikliğinden falan kaynaklanıyor. Ahh her neyse sanırım bunu sevdim. Defterim yanımda olmadığı için buraya yazmak istemiştim ve yazdım. Gelirim ara sıra. İyi hissettirdi. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.