Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kafir Olunur mu/Yoksa Allah' ınız mı Kafir Yapar?

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Iman etmeyenlerin, musluman/mumin olmayanlarin kafirligi, munafikligi, musrikligi, murtedligi kendi secimleri ve kararlarimidir, yoksa Allah'iniz mi onlari kafir, munafik, musrik, murted yapar?

Iste ayetler;

Karar sizin;

Araf 178- Allah kimi doğru yola iletirse, odur doğru yolu bulan. Kimleri de saptırırsa, işte onlar, ziyana uğrayanların ta kendileridir.

Rad 27- İnkar edenler diyorlar ki: "Ona (Muhammed'e) Rabbinden bir mucize indirilseydi ya!" De ki: "Şüphesiz Allah dilediğini saptırır, kendisine yöneleni de doğru yola eriştirir."

İbrahim 4- Biz her peygamberi, ancak kendi kavminin diliyle gönderdik ki, onlara (Allah'ın emirlerini) iyice açıklasın. Allah dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. O mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Nahl 93- Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat O, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. Yapmakta olduğunuz şeylerden mutlaka sorguya çekileceksiniz.

EN’AM 6/111. Eğer biz onlara melekleri indirsek, ölüler onlarla konuşsa ve her şeyi karşılarına toplasaydık, Allah dilemedikçe, yine de inanmazlardı; fakat onların çoğu bunu bilmiyorlar.

Yunus 100. Allah’ın izni olmadıkça, hiçbir kimse iman edemez. Allah, azabı akıllarını (güzelce) kullanmayanlara verir.

Bedeviler, kafirlik ve münafıklık bakımından hem daha beter, hem de Allah'ın Resulüne indirdiği kanunları tanımamaya daha yatkındır. (tevbe 97)

Neden ki? Bu bedevileri de Allah yaratmadi mi? Neden onlari ayirip, ayrimcilik yapmis?

Enam 25. Onlardan seni (okuduğun Kur'an'ı) dinleyenler de vardır. Fakat onu anlamalarına engel olmak için kalplerinin üstüne perdeler, kulaklarına da ağırlık verdik. Onlar her türlü mucizeyi görseler bile yine de ona inanmazlar. Hatta o kâfirler sana geldiklerinde: "Bu Kur'an eskilerin masallarından başka bir şey değildir" diyerek seninle tartışırlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 54
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Allah oyle yaratir 

Allahin kisiyi oyle yaratmasi dolayisi ile de kisi bunu bile bile ister - Allah hakkiyla yaratandir (ayet)

burada atladiginiz bir nokta var ; 

Kafir olan kisi acaba kafir olarak mi olucektir 

Neticede sahabeler de kafir ya da musrik kimselerdi ... kalplerinde hastalik olanlar vardi . Peygamberimiz SAv hepsini cennetle mujdeledi

onemli olan kisinin son terbiyesidir

bunun da nasil gelismelerden gececegini biz bilemeyiz Ama Allah bilir

Madem Allah biliyor niye bizi deniyor ? 

bize kendimizi ispatlattirmak icin; bizi kendimize sahit tutmak icin; Allah zaten bilir yarattigini ... bizi yaratan ve zihnen kodlayan kisi bizim kendimizi bildigimizden bile daha iyi bilir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah maddenin de kaderini bilir ; 

bir tasi havaya Attigimizda o tasin ne kadar ileri gidecegi kaderde bellidir hatta tas daha havada iken dusecegi yer tum kordinatlari ile belli olmustur ve o olus daha olmadan bitmistir

diyelim ki ruzgar esti ve tasin yorungesi degisti - Allah katinda o ruzgarin nereden estigi kac siddetinde estigi tasi kac derecelik aci ile saptirdigi bellidir ... kisacasi tum dis ve ic etkenlerin tek bir yaratmada toplanmis haline kader diyoruz 

Kader, Kuranda olcu anlaminda kullanilmistir ! heryin olcusu ve adeta matematik denklemi vardir hatta karakterimizin ve bilinc alti kriterlerimizn bile sayilara dokulebilecek bir denklemi  vardir .. 

Allah LEhvi mahvuzda tum dis etkenlerin kesismelerini ve onlardan olusacak mutlak neticeler silsilesini yazip bitirmistir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yoksa Allah'iniz mi onlari kafir, munafik, musrik, murted yapar?

tabi ki Allah yapar 

daha zer aleminde kim nasil kodlandi ise bu dunyada herkez o sekilde hareket eder 

isin ilginci de herkez halinden memnundur 

o halde hem halinden memnun olup hem de aklinca uyaniklik yapip ''beni niye boyle yarattin'' denmez .. 

Allah hakkiyla yaratandir

kaldi ki musluman bir kisi dahi kendinin musluman oldugunu iddia edemez - soyle ki cennete girme garantisini kendine veremez . 

o halde Allahin kaderi biliyor olmasi bizi hangi yonden alakadar etmelidir sorusuna odaklanilmalidir ; )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yeterli kamu oyu olusursa bu konuyu acabilirim ama gorulen o ki evrensel insanla ikimizden baska kimsenin bu konuya ilgisi yok 

Senin ve genelde Anadolu tarihi cografi etik tasavvufi temelini ya ni kuran'i bilmeden sadece verilen kuran'in iyi yonunu dusunce ve davranisinda ve de yazilarinda ele almani ben genel olarak soyle acikliyorum.

Aslinda iman eden inanirlarin en guzel bashanesi bu. Yani kurani ayet olarak degilde, bir butun olarak gormek. 

Bu da aslinda geleneksel tarihi ve kulturel Anadolunun tasavvufi muslumanligindan geliyor.

Yani T.C. tarihinde 1970'lere kadar olan kuransiz muslumanlik.

Yani kuran'in sadece insanlik Adina iyi taraflarina yogunlasmak ve kotu taraflarini yok saymak ya da gormemerzlikten gelmek.

Bu da kuran'i bilmemekten geliyor.

Cunku dogumdan beri 1970'lere kadar verilen islam dininin muslumanligin iman ve inancin kuran'in hep insani ve iyi yonu.

Iste iman edenler de kendilerinde kuran'i sorgulama cesareti bulamadiklarindan kuran'in bu iyi olarak kendilerine verilen yonune olan iman ve inanmclarini kendilerine dogrulamak ve inanmaya devam etmek icin senin yaptigini yapiyorlar.

Sonucta Kuran "yin/yang" gibi bir kendi celiskisini icinde tasiyan bir kitaptir.

Iste bu kitap ile olan iman ve inanc iliskisi, ya Anadolu gibi kuran'in iyi yonunu, yada ISID S. Arabistan v.s. gibi vahabilik, selefilik ve kurancilik  gibi terrorist yonunu alir.

Sonucta ikisinin de aldigi zaten kuran'da vardir.

Kisaca buradaki kurana baglik ve savunmanin nedeni:

Kuran ile ilgili tutuculuk islam dinine ve Allahlarina iman ve inanctan ve Kuran'in da bunun icin rehber olarak alinmasindan kaynaklaniyor.

Yani kuran bosa cikasrsa, islami Allahi Imani inanci v.s. bir arada toparlayan fenomen kalmaz. Kuran hepsini bir birine baglayici bir fenomen.

Yalniz ne var ki Anadolu tarihi cografi ve etik mirasi olarak gelen iman ve inanc tasavvufik yani "herkes iman/inancinda kendinden sorumludur/kimse kimsenin Allah ile olan iliskisine karisasmaz/kimse kimsenin muslumanligini olcemez/herkes kendine muslumandir/her koyun kendi bacagindan asilir" gibi tamamen kisiye ozgu bir iman inanc ve uygulamanin mirasidir.

Yani kuranin ne kotu yani bilinir, ne system/dozen yani, ne de pollitik cikar yani. Yani selefilik ve kurtancilik Anadolu'ya yabancidir.

Dinde de kisinin soracak bir seyi varsa; dini konuda en guvendigi bir din kisisine gider danisir.

Iste bu miras sahibi muslumanlarin kuran'in su gunlerde gordugu digger kotu yuzu onlari sasirtmakta ama; yine de iman ve inanclarina sarilma Adina; karsi cikmaya itmektedir.

Yani onlar Kuranin terrorist ISID yanini gormek/bilmek istememektedirler.

Iste o yuzden de "gercek islam/islam bu degil/baris dini islam" seklinde kendilerini iman ve inanclarini koruma Adina dogrulayici bahanelere yonelmekteler.

Sonucta Kuran'i elestirir gozle okumak ya da sorgulamak "acaba kuran'da bu kotu yon var mi?" diye sormak bir cesaret isidir.

Allah korkusu da bu cesareti onler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yunus 100. Allah’ın izni olmadıkça, hiçbir kimse iman edemez. Allah, azabı akıllarını (güzelce) kullanmayanlara verir.

mesela bu ayet ; olaganustu nurlu bir ayet 

bir kisinin iman edip etmedigini o kisi kendi kafasina gore tespit edip onaylayamaz yani .. boyle bir kisayolu Allah Peygambere bile yasaklamistir

devaminda da ; su var ; 

Allah, azabı akıllarını (güzelce) kullanmayanlara verir.

yani Allah bosu bosuna da keyfinden dolayi azap edici degildir - aklini kullanmayan aklin konforunu yasamayan kisi hep sikintiya dusucektir der - dunya hayatina da bakar bu ayet Ahirete de bakar 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mesela bu ayet ; olaganustu nurlu bir ayet 

bir kisinin iman edip etmedigini o kisi kendi kafasina gore tespit edip onaylayamaz yani .. boyle bir kisayolu Allah Peygambere bile yasaklamistir

devaminda da ; su var ; 

yani Allah bosu bosuna da keyfinden dolayi azap edici degildir - aklini kullanmayan aklin konforunu yasamayan kisi hep sikintiya dusucektir der - dunya hayatina da bakar bu ayet Ahirete de bakar 

Dedigim gibi kendini inandirmak Adina istedigin dogrulama bahanesini bulabilirsin.

Sonucta ne yaparsan yap, sana bunu Allah'in yaptiriyor kuran'a gore.

Dolayisi ile sen yoksun.

Ne zaman ortayacikarsan o zaman sana yanit yazarim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sonucta ne yaparsan yap, sana bunu Allah'in yaptiriyor kuran'a gore.

Dolayisi ile sen yoksun.

o zaman siz hayal gormeye mi basladiniz ki

ben bir dis etkenim - siz benim sahs-i beserimi baz almakla zaten en bastan hata edersiniz

Büyük insanlar fikirlerle, orta insanlar olaylarla, küçük insanlar insanlarla uğraşırlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben bir dis etkenim - siz benim sahs-i beserimi baz almakla zaten en bastan hata edersiniz

Büyük insanlar fikirlerle, orta insanlar olaylarla, küçük insanlar insanlarla uğraşırlar

dikkat ettiniz mi size hep siz diye hitap ediyorum siz de bana sen diyorsunuz inancim size gore saygin bir sahsiyet olmami gerektirmiyor mu ?

benim dinimi benim aczim uzerimden surekli kisisel bir sekilde elestirmektesiniz cok fazla mesajiniz var 50 ye yakin mesajinizi arsivledim

biraz daha itina lutfen 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o zaman siz hayal gormeye mi basladiniz ki

Iste siz benim ile ugrasirken, ben kurandaki olumsuz fikirler ile ugrasiyorum.

Cunku siz zaten teslim olmus olarak kuran ile ugrasamazsiniz, ancak iman edersiniz.

O da yarim,yani bir tagut olarak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dikkat ettiniz mi size hep siz diye hitap ediyorum siz de bana sen diyorsunuz inancim size gore saygin bir sahsiyet olmami gerektirmiyor mu ?

benim dinimi benim aczim uzerimden surekli kisisel bir sekilde elestirmektesiniz cok fazla mesajiniz var 50 ye yakin mesajinizi arsivledim

biraz daha itina lutfen 

Sayginlik siz ya da sen de degil; kullanilan yazi dili ve uslubundadir.

Sen size gore bir samimiyet belirtir, siz ise resmidir.

Resmiyety ilk baslarda gerekli gorulurse olabilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

siz aslinda insanlarla da degil ama olaylarla ugrasmaktasiniz

Aynen beni insanoglunun fiziki degil; beyni dusuncesi ve fonksiyonu ile yasanmis olaylar ilgilendiriyor.

Bu da yazilan mesaj ile yazismak demektir.

Tabi ki karsi taraf bunu kisilestirirse de, mukabele kacinilmaz oluyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iste siz benim ile ugrasirken, ben kurandaki olumsuz fikirler ile ugrasiyorum.

:))) peki beni yargilayarak mi ? 

Cunku siz zaten teslim olmus olarak kuran ile ugrasamazsiniz, ancak iman edersiniz.

teslimiyet kesin bilgiye guven duymak ve dolayisi ile gonlun yatismasi demektir

siz suclulari polis yakalar gibi bir genellemeye guven duyarsiniz elbette ama o yargiya teslim olup gonlunuz rahat tutabilir misiniz ? 

iste burasi dusundurucudur

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynen beni insanoglunun fiziki degil; beyni dusuncesi ve fonksiyonu ile yasanmis olaylar ilgilendiriyor.

Bu da yazilan mesaj ile yazismak demektir.

Tabi ki karsi taraf bunu kisilestirirse de, mukabele kacinilmaz oluyor.

peki :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o halde yine konumuza donebiliriz

kurandaki celiskiler ve izah edilmesi gereken ayetlerden devam edelim

Buyur, et. Bakalim tagutluktan siyrilma caban, nasil bir sonuc verecek?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buyur, et. Bakalim tagutluktan siyrilma caban, nasil bir sonuc verecek?

sen diye bana hitap ederken samimiyetten hitap ettiginize emin misiniz ? 

bu nasil bir on sartlanmadir ? bana on kabullerini asamayan kisi derken siz bu yazdiginizla yine kendinizle celistiniz ... on sartlanmanizi onden belli ettiniz .. sad.png 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sen diye bana hitap ederken samimiyetten hitap ettiginize emin misiniz ? 

bu nasil bir on sartlanmadir ? bana on kabullerini asamayan kisi derken siz bu yazdiginizla yine kendinizle celistiniz ... on sartlanmanizi onden belli ettiniz .. sad.png 

Neymis sartlanma?

Sence nedeni baska ne olabilir?

Ya da sen gulucuk koyuyorsun, ben koymuyorum diye farkli mi oluyor?

Ben "gule gule gul sokmak" deyimini kullanmiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anafikir :

tabi ki Allah insani Kafir yapar 

daha zer aleminde kim nasil kodlandi ise bu dunyada herkez o sekilde hareket edicektir 

isin ilginci de herkez halinden memnundur da .. Allah kimseyi cehenneme istemeye istemeye girecegi sekilde yaratmamistir

insan Allahin azabini elestirirken bunu haketmeyen insanlar uzerinden elestri yapar tongue.png gunumuzde teror estirerek katliamlar yapan kisileri ise Allahin azabindan muaf tutarlar ne hikmetse - demek ki elestirirken tutarlilik gerekmektedir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anafikir :

tabi ki Allah insani Kafir yapar 

daha zer aleminde kim nasil kodlandi ise bu dunyada herkez o sekilde hareket edicektir 

isin ilginci de herkez halinden memnundur da .. Allah kimseyi cehenneme istemeye istemeye girecegi sekilde yaratmamistir

insan Allahin azabini elestirirken bunu haketmeyen insanlar uzerinden elestri yapar tongue.png gunumuzde teror estirerek katliamlar yapan kisileri ise Allahin azabindan muaf tutarlar ne hikmetse - demek ki elestirirken tutarlilik gerekmektedir

Allah'in da sende kusura bakmayin.

Ben sizlere kurana islama gore kendi kendimi tagut yaptim.

Cunku benim ve insanliogin ...e goresi tagut olabilecek farkindalik bilinc ve sorgulamada yatiyor.

Sorun orda zaten beynini sorgulayanlar "halinden memnun olmayanlardir."

Yani teslim olmak istemeyenler, biat etmeyenler, kul kole mal meta madde olmak istemeyenler v.s. dir.

Aksine evrensel hukuk ve insan haklari temelinde hak ve ozgurlugunu talep eden, savunan ve destekleyenlerdir.

Fark ta tam burda, beynini ondan istendigi gibi kullananlar ya da kalbini kullananlar ile beynini isletenler dusundurenler sorgulayanlar ve kendi beynini kendi control edenler farkidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Cehennem yok

Sn Episkop neden hep koruma modundasınız? Diğer konularda da Kuran'ı Kerimdeki çelişkilerden ve günümüz insanlık değerlerine ters düşen vahşet diye nitelendirilebilecek ayetlerden bahsedildi, bunların hiçbiri kafadan sıkma değil, hepsi Kuran da mevcut, diyorsunuz ki ;

Yunus 100. Allah’ın izni olmadıkça, hiçbir kimse iman edemez. Allah, azabı akıllarını (güzelce) kullanmayanlara verir.

Bu nedir Allah aşkına smile.png Siz İsrailde doğsaydınız YAHUDİ olacaktınız, ve ALLAH izin vermeseydi müslüman olup cennete gidemeyecektiniz... Aklınızı da kullanacağınızı sanmıyorum, çünkü dünyadaki çoğu kimse dininden gayet memnun, hatta ve hatta bana Kuran'ı Kerimde öyle ayet örnekleri verin ki Yahudisi, Hristiyanı, Allahsızı '' Ban hata yapmışım, huzur ve gerçek İslam'daymış''  desin....

İyi bir insan olmak için Din'e ihtiyaç yok, sadece insancıl mantık yeter... Fakat Dinlerin iyi insanlara ihtiyacı çookkk... Üstün hocanın dediği gibi, herkesin DİN dersi 5, ama ortalık dindar görünüp aslında ALLAH'sız insan ile dolu....

Son bir cümle ; lütfen cevaplara benim dinim en doğrusu, benim dinim en sonuncu din vs vs şeklinde beyninizde yarattığınız kalıplar ile cevap vermeyin. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Episkop neden hep koruma modundasınız? 

Estafurullah ; 

ben de diyebilirim acaba neden hep saldiri modundalar ? ama demiyorum 

Kurani ben degil Kendisi koruyor ben sadece Genel butunlugu ve etrafli tarif edici ayetler ile de degerlendirilmesini talep edebiliyorum o kadar

ben korumaya zaten guc yetiremem .. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.