Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

politika

Önerilen İletiler

Zaten eger Kurani biliyorsaniz, bu ayetin sacma bir sey oldugunun farkinda olmalisiniz. 

original.gif

Cunku bu ayet Kuran'daki bir cok diger surelerle ve diger ayetlerle celiskidedir

celiski yoktur

Kuranin layigini yerine getiremeyen yobaz bir zihniyetten bahsetmissiniz siz su asagidaki yazdiginizda ;

Siz hic "Jizye" diye bir sey duyununuzmu?  Gayri muslumlerin, Musluman ulkerinde, Turkiye dahil, nasil muamale gorduklerini biliyormusunuz? Madimak Otelini duydunuzmu? Sunnilerin siiler hakkindaki dusuncelerini biliyormusunuz? Alevilerin yasadiklarinindan hic sizin haberiniz varmi? Hangi Musluman ulkede bu dediginiz "ayet" uygulaniyor? Hic bir ulkede. Yalniz gavur memleketlerinde "senin dinin sana, benim dinim bana" derler. 

ki bu yobaz zihniyeti Allah zaten cesitli ayetlerinde potansiyel bir tehlike olarak haber bile vermistir ;

“... öyleyse sakın dünya hayatı sizi aldatmasın; o çok hilekâr şeytan da sizi Allah’la (O’nun kerem ve merhametini ileri sürerek) aldatmasın.” (Fâtır, 35/5)

yani adami oyle bir aldatir ki seytan; seytana uyan kisi kafir dogramayi etrafi din adina bombalamayi makul gorebilir ! 

Demek ki acilara Kuran degil Kurana gerektigi gibi tabi olamamak sebep olmustur - Kuran ise adeta bir ipucu kirabidir

ben hicbir celiski goremiyorum - siz yeter ki celiski gosterin ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gayet acik hatta simdi detaylandiracagim da ; 

ilk olarak Kuran mezhep ayriliklarini onaylamaz !

Gunumuzdeki Muslumanlar ya Alevi ya Sii ya Sunni ya da baska bi daldaki tarikata mensup kisilerdir ! ve birbirleri ile savas halindedirler

halbuki Kuran ne der ? 

Al-i İmran sûresi 103. ayeti: "Hep birlikte Allah'ın ipine (kitabına, dinine)sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın'' 

demek ki Felaketlere Kuran degil Kurana uymamak sebebiyer vermektedir !   bu sadece en basit ornek .. 

Allahin insanlara hayvan isimleri ile hakaret ettigi konusuna gelince ; zaten acikladim ayriyetten de ekliyorum ;

Allah Kuranda asil kendi emri ile Hakaret icerikli konusmalari ve dedikoduyu yasaklamistir !

Hucurat Suresi :

Kendi nefislerinizi (kendi kendinizi) yadırgayıp küçük düşürmeyin ve birbirinizi 'olmadık kötü lakablarla' çağırmayın.

hersey cok net cok ta sade anlatilmis eksiklik te yok gereksiz fazlalik ta 

demek ki acilara Kuran degil Kurana geregi gibi tabi olamamak sebep olmustur .

Donup donup ayni demogojiyi tekrarliyorsun.

Benim ya da b ir baskasinin "kuran'a uyma" mecburiyeti nerden geliyor?

Kimin kimi bir seye mecbur kilma hakki var?

Ben neden kura'a tabi olmak zorundayim?

Zannedersem tam da algilayamadigin yer burasi.

Sen neden tevrata ya da incile tabi degilsin.

Ya da "zeusa iman etmeyenlere '********** maymunlardan olun' dedik" 

Sana bir hakaret degil midir?

Insanoglu tarihinde insanoglunun yazdigi ve ortaya attigi bir suru kitap ve ilah var.

Neden sadece Allah ve kuran?

Sen neden digerlerine iman etmiyorsun? 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aslini isterseniz siz de ayni demogojiyi tekrarliyorsunuz

ama ben bisey demiyorum tabi 

size gore zaten her ayet bir demogoji 

o halde bireysellestirmemek gerek 

Bireysellestirdigimi de nerden cikardin?

Ben evrensel hukuk insan haklari ve her turlu hak ve ozgurlukler olarak kuran'in bunu acikca ihlal ettigini soyluyorum.

Bunu da zaten "ey iman edenler/etmeyenler" ayrimciligi ve "etmeyenler" uzerindeki her turlu hakareti korkutmasi tehditi acik katliam istemi v.s. ile kendi kanitliyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben evrensel hukuk insan haklari ve her turlu hak ve ozgurlukler olarak kuran'in bunu acikca ihlal ettigini soyluyorum.

anlattik ama yine anlatiriz

Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. (BAkara 256)

Sizin dininiz(inanç ve yaşam ilkeleriniz sadece sizin için), benim dinim(inanç ve yaşam ilkelerim) de sadece benim içindir.” (Kafirun 6)

Kuran demokrasiyi 1400 yil once kurmustur - 

israrla ayni seyleri yazdiginiz icin israrlar ayni anafikri yaziyorum ; 

cilelere Kuran degil Kurani geregi gibi uygulayamamak sebebiyet vermistir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunu da zaten "ey iman edenler/etmeyenler" ayrimciligi ve "etmeyenler" uzerindeki her turlu hakareti korkutmasi tehditi acik katliam istemi v.s. ile kendi kanitliyor.

anlattik - hala aralardan itina ile cikarilmis, anlami bozulmus ispatsiz seyleri tekrarlamaktasiniz 

gerci benim icin hicbir sakincasi yok

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anlattik ama yine anlatiriz

Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. (BAkara 256)

Sizin dininiz(inanç ve yaşam ilkeleriniz sadece sizin için), benim dinim(inanç ve yaşam ilkelerim) de sadece benim içindir.” (Kafirun 6)

Kuran demokrasiyi 1400 yil once kurmustur - 

israrla ayni seyleri yazdiginiz icin israrlar ayni anafikri yaziyorum ; 

cilelere Kuran degil Kurani geregi gibi uygulayamamak sebebiyet vermistir

Tabi boyle baslar sonar da tehdit, santaj, hakaret, korkutma, katlet emir v.s. devam eder.

Hakmikaten sen neyi anlatmaya calisiyorsun.

Bak bir daha soyluyorum, ben iman edenlerden degilim. Sen bana Kuran'indaki benim haklarimdan bahset.

Yine ayni nakarat.

Banane kardesim kuran'dan ben bunu uygulamak zorunda miyim?

Sen once algilarini bir ac ta, soyle bir islam tarihine ve cografyasinda olanlara bak.

Daha medineye "musluman olmayan giremez" yazisi ile seyahat ozgurlugu onleniyor.

Demokrasi imis. Buna sadece gulunur.

Sen git bak bakalim arabistanda olan demokrasiye, daha dun karsi geldi diye kirbac cezasi verildi.

Ya da imanina oyle tutulmussunku, algilasrinkapali.

Neyse bende zaten bosa yaziyorum.

"kalb ile iman" eden ile yazismanin da bir anlami yok.

Cunku hic bir seyimiz uyusmuyor, farkli beyinlere ve algi bilgi bilinc ve farkindalik duzeylerine sahibiz.

Ayrica senin kuran'in da beni zerre kadar ilgilendirmiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anlattik - hala aralardan itina ile cikarilmis, anlami bozulmus ispatsiz seyleri tekrarlamaktasiniz 

Dogru koru koruna bir demogoji yapmanin siniri yoktur.

Neyse kusura bakma, bir daha sana yanit verme geregi duymuyorum.

Cunku dediklerimin zerresinin algilandigini zannetmiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Episkop,gerektigi sekilde aciklamalar yapmis yapiyorsunuz,sizi kutluyorum.Tartismak güzel birsey ancak tartismalarda iyi niyet cok önemlidir.Sizin iyi niyetli oldugunuzu anliyorum.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak bir daha soyluyorum, ben iman edenlerden degilim. Sen bana Kuran'indaki benim haklarimdan bahset.

herturlu hakkiniz var - sizin dininiz size demiyor mu Ayet ?

demek ki Kuran bir anayasa olursa inanmayanlar da rahat edicektir

ama inanmayanlarin hakim oldugu bir toplumda inananlar sikinti yasayabilir .  hatta ayette dedigi gibi ; 

''sirf Rabbimiz Allahtir demeleri dolayisi ile katledildiler'' 

kendi nefsini Allaha ustun tutan kisiler Allaha boyun egen kisilere icten ice ofke beslemektedirler - kibir dalu kin beslerler

Ama Gercek bir musluman kin ve ofkesini yenmekle sorumludur ve inanmayani kendi haline birakmakla yukumludur

islam adina teror estirenlere lafi getiriceksiniz simdi cozdum ben sizi - o kisilere karsi dahi Kuranda dikkatli olunmasi yonunde ayetler vardir (seytan Allah ile de aldatir)

demek ki Kuranda hicbir hususta eksik birakilmamistir ! 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biliyorum - 

ayetlerle cevap veriyorsam sizi ilgilendirdigi icin degil ; 

ya o ayetleri goz ardi ederek eksik yaniltici cikarimda bulundugunuz icindir

ya da Kuranda x ile ilgili bir ayet yok dediginiz icindir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neyse bende zaten bosa yaziyorum.

.

evrensellik adina bir durus sergilemek icin yazdiginizi saniyordum ;

biseyleri bana kabul ettirmek icin degil

ben sadece bir Musluman olarak bir saf belli etmekteyim 

mesela buna gerek yoktu

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hani çok bilindik bir önerme vardır ya "teoride, teoriyle pratik arasında fark yoktur, ama pratikte vardır"

teorik olarak @@episkop arkadaşın anlatmaya çalıştığı İslamiyet'de bir sorun yok görünüyor.

ama pratikte acaba bunun uygulandığı kaç tane ülke gösterebilirsiniz?

bizim ülkemizde bu anlamda örnek değil.

Sivas'da insanlar cayır cayır yakılırken, Madımağın önünde toplanan insanlardan kaç tanesi yapmayın kitapta bu yazmıyor diyebildi.

"Allahın ateşi" diye bağırdıklarını hepimiz izlemedik mi?

Paris katliamı ise bence tüm bu teorik tartışmaların üzerinde.

dünyaya insanı değerleri, özgürlükleri temsil ettiğini söyleyen ülkelerden biri olan Fransa'nın; Mali, Libya, Cezayir, Ruanda'da neler yaptığını unutacak mıyız?

paylaşılmış, yağmalanmış Orta doğu ve Afrika'da ne yaptıklarını sorgulamayalım mı?

yüzlerce yıldır bu bölgeleri sömüren Fransa kim engel olmuş da özgürlüğü, eşitliği, kardeşliği bir türlü sağlayamamış.

zengin maden yataklarını yok pahasına sömürüp bölge halklarını yoksullaştırmak dışında ne yapmışlar?

Paris katliamı ve cihatçı örgütlerin tüm lojistik bağlantıları birlikte değerlendirilmediği sürece maalesef biz sadece bize gösterilmek isteneni göreceğiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

herturlu hakkiniz var - sizin dininiz size demiyor mu Ayet ?

demek ki Kuran bir anayasa olursa inanmayanlar da rahat edicektir

ama inanmayanlarin hakim oldugu bir toplumda inananlar sikinti yasayabilir .  hatta ayette dedigi gibi ; 

''sirf Rabbimiz Allahtir demeleri dolayisi ile katledildiler'' 

kendi nefsini Allaha ustun tutan kisiler Allaha boyun egen kisilere icten ice ofke beslemektedirler - kibir dalu kin beslerler

Ama Gercek bir musluman kin ve ofkesini yenmekle sorumludur ve inanmayani kendi haline birakmakla yukumludur

islam adina teror estirenlere lafi getiriceksiniz simdi cozdum ben sizi - o kisilere karsi dahi Kuranda dikkatli olunmasi yonunde ayetler vardir (seytan Allah ile de aldatir)

demek ki Kuranda hicbir hususta eksik birakilmamistir ! 

Neden kendinin de inanmadigi seyleri yaziyorsun.

Bugun sen de biliyorsun ki, inanirlar ancak inanmazlarin toplumunda yasayabilirler.

Cunku inanmazlara inanirlarin toplumunda yer yoktur.

Senin kuran'ina gore iman edenler baska kimse ile birlikte yasayamaz. Ancak iman edenler ile birlikte yasar.

Bunun ile ilgili ayet getirsem, ona da kulp bulursun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

peki birakalim o halde 

ama ben soz hakki sizdeyken birakacagim

Cunku yazismamizin temelinde ortak bir algi yok.

Sen sabit fikirli olarak kuraniin imanindasin.

Zaten aksini soyleyeni kabullenmen m umkun degil.

Bunun boyle oldugu tum mesajlarindan ortada.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biliyorum - 

ayetlerle cevap veriyorsam sizi ilgilendirdigi icin degil ; 

ya o ayetleri goz ardi ederek eksik yaniltici cikarimda bulundugunuz icindir

ya da Kuranda x ile ilgili bir ayet yok dediginiz icindir

Sen neye gore kendi okudugunun anlamasini ve uygulamasini dogru Kabul ediyorsun, kistasin nedir?

Hatirlarsan sana bu konuda sordugum soruyu yanitlayamamistin.

O yuzden baskalarinin "hatalarindan" once kendi hatalarini gorebilmeye calis.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evrensellik adina bir durus sergilemek icin yazdiginizi saniyordum ;

biseyleri bana kabul ettirmek icin degil

ben sadece bir Musluman olarak bir saf belli etmekteyim 

mesela buna gerek yoktu

Evet aynen oyle. 

Evrensel hukuk insan haklari ve her turlu hak ve ozgurlukler evrensel bir durustur.

Siz neden kurani Kabul ettirmeye calisiyorsunuz?

Benim evrensel durusumda bir sorun varsa soyleyin. Yalniz siz kuran ile ilgili sadece tek yonlu bakiyorsunuz. 

Cunku yasaminizda elestirel gozle okudugunuzu hic zannetmiyorum.

Sadece Kabul etmek ve okudugunuzu kendinizce anlayarak uygulamak icin okuyorsunuz.

Tabi burada da ayet seciciligi yapiyorsunuz.

Ne de olsa arap muslumani degilsiniz.

Evet cunku senin kuran'in sadece o devrin ve o cografyanin toplumu icin gecerli idi. Bu gun uzerinden tam 7 asir gecmis. Her turlu insanoglu yasam ve iliskileri beyin duzeyleri soyutlama degerleri degismis, dozen ve sistemleri degismis. 

Ama maalesef senin kuran'in ayni kalarak dogmalasmis, tutuculasmis, gericilesmis, yobazlasmis ve gunumuzde de son careyi radikallesmekte bulmus.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece Kabul etmek ve okudugunuzu kendinizce anlayarak uygulamak icin okuyorsunuz.

Yukarda dediginiz cok yayginca goruluyor. Bu sebepten size bir soru soracagim. Ciddi soru.

Bence, cogu insanlar, bu tartistiginiz kisi dahil, Kuran'in yaraticidan gelmedigini biliyorlar. Iclerinde acaip bir hislerle dolasip duruyorlar. Her zaman inanir gibi görünmek, yalandan yapmak cok yorucu oluyor ve olabilir. Nitekin, eger bir sarhosu meyhaneden cikarken yakalayip sorarsan, "Sen Muslumanmisin"? , "Elhemdululllah" diye bir refleks cevap gelir. Bildiginiz gibi cogu Muslumanlar bu kitabi okumazlar bile. Niye okumuyorlar eger yaraticidan gelmisse? Demekki inanmiyorlar. Inanir gibi gorunmek isterler.

Sorum sudur. Bunun sebebi nedir? Bu bir beyin virusu olabilirmi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

teorik olarak @@episkop arkadaşın anlatmaya çalıştığı İslamiyet'de bir sorun yok görünüyor.

ama pratikte acaba bunun uygulandığı kaç tane ülke gösterebilirsiniz?

bu herseyde boyledir - 

Fransa olsun Amerika olsun sorkirimlar yapmislardir 

teoride bu sorkirimlari Demokrasi ve Anayasa adi altinda makul gostermislerdir 

Demokraside var midir katliam ? yok ! demek ki demokrasiyi emellerine alet edenleri bu isten ayri tutmak gerek

o halde ''Kuran savasi tetikler'' gibi cikarim yaparken Kurana iyice bakilmalidir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabi burada da ayet seciciligi yapiyorsunuz.

Ne de olsa arap muslumani degilsiniz.

Evet cunku senin kuran'in sadece o devrin ve o cografyanin toplumu icin gecerli idi. 

gerekli donanima sahip degilsiniz gercekten de

Kuranda sadece toreler degil; cografyasina ve gelismislik durumuna gore herturlu yonetim sekli taninmistir ; onemli olan adaletli olmaktir

Mesela Hz. Yusuf zamaninda zindanlar ve hapisaneler vardir - suclular yargilanirdi

Hz. Suleyman zamaninda suclular agir islerde calistirilir madenlere gonderilirlerdi

Peygamberimiz zamanina baktigimizda ise o cagrafya icin en uygun kriterin seriat oldugu goruluyor bu bile yeri ve zamanina gore taninmistir Kuranda - Kurandaki esneklige isaret eder bu 

neticede o zamanda suclulari hapisanelerde tutmaktan ziyade caydirici tedbirler alinmistir

yani adam oldurursen bunu caninla odeyebilmelisin

buradaki amac kisastir yani caydiriciliktir - amac kandokuculuk degildir bu sizin kendi yorumunuzdur !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yukarda dediginiz cok yayginca goruluyor. Bu sebepten size bir soru soracagim. Ciddi soru.

Bence, cogu insanlar, bu tartistiginiz kisi dahil, Kuran'in yaraticidan gelmedigini biliyorlar. Iclerinde acaip bir hislerle dolasip duruyorlar. Her zaman inanir gibi görünmek, yalandan yapmak cok yorucu oluyor ve olabilir. Nitekin, eger bir sarhosu meyhaneden cikarken yakalayip sorarsan, "Sen Muslumanmisin"? , "Elhemdululllah" diye bir refleks cevap gelir. Bildiginiz gibi cogu Muslumanlar bu kitabi okumazlar bile. Niye okumuyorlar eger yaraticidan gelmisse? Demekki inanmiyorlar. Inanir gibi gorunmek isterler.

Sorum sudur. Bunun sebebi nedir? Bu bir beyin virusu olabilirmi?

Eger bu sorunun yanitini tarihsel ve etik temelde cografi ve toplumsal yerlesim yeri Anadolu olarak ele alirsak; sorunun yaniti islama Anadolu cografyasinin bakisinda yatar.

En kisa hali ile 1970'lere kadar uygulanmis olan "laik/deist muslumanlik" ki bu bir yerde bugunku "Antikapitalist muslumanlarin ya da laik muslumanlarin da bakis acisidir, kurana dayanmaz. Sadece islamin ve imanin sartlari disinda, etik uygulamalara dayanir.

Oleni dini torenle gommek, mezar ziyaretleri, mevlitler, turbe ziyaretleri, dilekler, kurban ve seker bayramlari ozeldini gunler, dini ortamlarda kadinlarin basini ortmesi, sofrada besmele cekmek, mezar ziyaretlerinde fatiha okumak, sunnet olmak, haci/hocaya danismak, ozel namaz zamasnlari (bayram cuma v.s.) ve bunlara paralelolarak ta sartlarin uygulanmasinin kisisel algisi, oruc, zekat, hac, namaz,

Bu durumdan da algilanacagi gibi, kuran okumak basta arapca bilmek ve kuran okumayi ogrenmis olmayi gerektirir. Zaten bunu yapabilen dindarlarda islama bagli olarak hatim indirirler.

Bu sekildeki muslumanlikta "herkes kendine musluman" dir, herkesin Allah ile olan bagi ve iliskisi kendinedir ve kimse kimsenin muslumanligini degerlendirmez "her koyun kendi bacagindan asilir" atasozu bunu en iyi aciklar.

Iste bu muslumanlik ayni zamanda musluman olmayani da oldugu gibi Kabul eder. "Herkes oldukten sonar Allah huzurunda kendi hesabini kendi verecek" der ve bir musluman kendi ya da baskasinin muslumanligini degerlendirmede kendinde bir hak gormez.

Iste bu sosyal ve etik temelli fakat bilincsiz muslumanlik, Anadolu tarihinin tasavvuf muslumanligindan gelmektedir. Yani, Y.Emreler, Mevlanalar, P.S.Abdallar, H.B.Veliler, A.Yeseviler v.s.

Yani Anadolu muslumanliginda sadece kisinin Allah ile ilgili kendi kurduigu bir yol (tarikat) vardir.

Iste diyanet ya da din temelli profesyoneller bu cesit muslumanlarin "bu durumda ne yaspmam gerekir?" sorusunas dini yanit aldiklari kaynaklardir.

Yani islam dininin musluman icin kaynaklari; imanin ve islamin sartlari aileden cevreden gelen gelenekler ve gerektiginde sorulup ogrenilecek kaynaklar. Allah'a iman ve inanc basta cennete gitmek ve cehenneme gitmemek temelindedir. Bu bir yerde geleneksellesmis korku ve suru psikolojisidir.

1970 ile baslayan ve 1980 ile belirlesen ise, Anadolu muslumanligi yerine Arap muslumanliginin yerlestirilme girisimidir.

Burada en onemli fark, islamin inanctan politikaya ve dolayisi ile politik cikar baskisina muhakemesine zorlamasina ve mudahelesine tasinmasidir.

Iste ancak bu temelde, yani toplumu dinilestirme ve yonetimi yonlendirimi dinilestirme temelinde kuran onem kazanir. Cunku bunu yapmak icin rehber kurandir.

Iste rehberi kuran olmayan toplumumuz da, bu politik cikari uygulayanlarin her soyledigini ve yaptigini bu dinilesme temelinde bir cesit islam kabulu olarak alir.

Boylece de kuran tartismasi baslar. Cunku cikarlar arasi fark dogmustur. Her dinci kesim ya da dinilesmekte cikar gorenlerin tek rehberi kurandir. Iste boylece kuranin sadece okunmasi degil, politik cikar olarak ne anlandigi ve uygulandigi devresi baslar.

Bugun turkiye toplum olarak bu devri yasamaktadir. Bir yerde bu politik cikarcilar "bak bizim yaptiklarimizin dogru oldugunu kuran yaziyor" seklinde kuran okunmasina bir yonelim ve egilim asilarlar.

Bu da iki seye yol acar.

Ya kuran iman temelinde sadece uygulanmak icin okunur ki bu radikallesmedir, ya da islam dinini daha iyi ogrenmek ya da arastirmak icin ya da islam ile ilgili beyinde beliren sorulara yanit bulmak icin okunur ki, bu elestirel gozle bir okumadir. Bu da anlama ve uygulama olarak kuranin olumsuz yonlerinin algilanabilmesi ve giderek islamdan sogumak ve karsi cikmak vazgecmek ile sonuclanir. 

Dinden her turlu cikari olanlar basta politik olarak kuranin olumsuz yonlerini gormezler, iman edenler de goremez. Kurandaki olumsuzluklari gorebilmek, kurani sorgulayarak ve degerlendirerek elestirebilerek okumak ve algilamak ile mumkundur. Bu da bir yerde beyninde demokratiklesmeyi ve demokratiklesmenin getirdigi sosyallik, laiklik v.s. yi kabullenmisler icin gecerlidir.

Kisaca Anadolu muslumanligi deist yani oyle ya da boyle demokratiklesmis ama bunun farkinda ve bilincinde olmayan bir muslumanliktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

CHARLİE HEBDO YA DAHA YAKINDAN BAKALIM

Fransa'da 1960'ta kurulan Hara Kiri'nin uzantısı olarak 1970'te yayına başlayan özgürlükçü, siyasi hiciv ve mizah dergisi Charlie Hebdo, özellikle düşündürebilme ve sorgulatabilme özellikleriyle Fransa'da birkaç neslin entelektüel altyapısını oluşturdu.

Cabu, Wolinski gibi değerli karikatüristleriyle 68 kuşağının eleştirel bakışını yeni nesillere de işledi.

İktidara, güce ve sağa karşı duruşunu Hara Kiri'den bu yana koruyan Charlie Hebdo, ifade özgürlüğünü temsil ediyordu ama çizgilerinin 'neyi temsil ettiği' ise dergi içinde ve takipçileri arasında da dönem dönem tartışıldı.

Dergiyi tanıyan gözlemcilere göre karikatüristlerin çizgileriyle yansıttığı siyasi ve toplumsal meselelere ilgi duyan okurların da belli bir farkındalığa sahip olmaları, karikatürleri de belli bir bağlam çerçevesinde değerlendirmeleri bekleniyordu.

Nitekim, Charlie Hebdo'nun ustaca yaptığı hicivler kimilerini rahatsız ederken, kimilerini de bilgilendiriyor, belki de göz ardı edilen, edilmek istenen meseleleri acıtarak hatırlatıyordu.

Nijeryalı kadın kapağı tartışma yarattı

Charlie Hebdo'un 'ırkçılıkla' suçlanmasına neden olan en tartışmalı karikatürlerinden biri, derginin 22 Ekim 2014 tarihli sayısıydı.

Bu sayının kapağındaki "Boko Haram'ın seks köleleri öfkeli" başlığının altında dört başörtülü Nijeryalı kadın "Yardım ödeneklerimize dokunmayın!" diye bağırırken görülüyor.

Derginin çizgisini yakından bilen ve Cabu ile Wolinski'nin 68 döneminden dostları olan, Helsinki Yurttaşlar Meclisi Eş Başkanı, Fransız yazar Bernard Dreano'ya bu karikatürü yorumlamasını istediğimde, "Mesele göçmenler üzerinden aşırı sağcı politikalara yönelik bir eleştiridir. Aşırı sağ, Avrupa'ya gelen göçmenleri hep yardımlar için geliyor gibi görüyor" diyor.

Dolayısıyla bu karikatür ile dergi her zamanki gibi sağcı politikaları hedef alıyor ve bunu Boko Haram'ın Nijerya'da kaçırdığı yaklaşık 200 kız öğrenci üzerinden yapıyor.

Bernard Dreano şöyle devam ediyor: "Bu bir sistem eleştirisi ama yanlış anlaşılabilir veya karikatürün aslında kimle dalga geçtiği anlaşılmıyor olabilir. Dolayısıyla bazı karikatürler bağlamı içinde değerlendirilmelidir. Kime diyor, ne diyor, ne zaman diyor ve neye karşı diyor?"

Aynı karikatürü, Paris'in Saint Michel bölgesindeki Sorbonne Üniversitesi'nin önünde oturan üç gence sordum.

Öğrencilerden ikisi Camille ve Paul, Sorbonne'da siyaset bilimi okuyor. Yanlarındaki Afrika kökenli Christian da Paris'in dışında Villetaneuse'de öğrenci.

Paul önce karikatürü anlamıyor. Camille uzun uzun baktıktan sonra "Bu sağcıları eleştiriyor ama beni rahatsız etti açıkçası. Hoşuma gitmedi" diyor. Afrika kökenli Christian ise karikatürün sosyal yardım açısını anlamıyor ama "Afrika'daki Boko Haram tehdidine işaret ettiği için" beğeniyor.

Charlie Hebdo'nun Fransa'da aşırı sağı eleştirdiği bir diğer karikatürde de Fransız Guyanası doğumlu Adalet Bakanı Christiane Taubira maymun şeklinde çizilmişti.

Bu karikatür de, aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin (Front National) eski siyasetçilerinden Anne-Sophie Leclere'in Facebook sayfasında Taubira'nın fotoğrafıyla bir maymunu yan yana paylaşmasına yönelik bir eleştiriydi.

Kime, neye ve hangi bağlamda eleştiri yöneltildiği göz ardı edildiğinde bir hayli ırkçı görülebilecek bir karikatür aslında.

Sorbonne'un önündeki gençlere derginin bugün dünya genelinde üç milyon basılan sayısının kapağındaki gözü yaşlı Muhammed Peygamber'in, elinde 'Je Suis Charlie' (Ben Charlie'yim) yazılı bir döviz tutan ve üstünde de büyük harflerle "TOUT EST PARDONNE" (Her şey affedildi) görüldüğü karikatürü gösterdiğimde de tereddütsüz, "Bunun amacı, İslam ve şiddeti birbirine karıştırmayın demek" diyorlar.

Anti-Semitizm tartışması

Dergi ülke içinde sağcı politikalar karşıtlığıyla bilinse de çok kısa bir dönem, "Sağa yaklaşıyor" kaygısıyla takipçilerini kaybetmişti.

31 yaşındaki Fransız gazeteci Maxime, sıkı bir Charlie Hebdo'cu olsa da, 2008-2009 yıllarında 'Sarkozy yanlısı' görüntüsü nedeniyle dergiye bir süre mesafeli olmuş.

O dönem, derginin 1992'den 2009'a kadar editörlüğünü yapan Phillipe Val'ın da 'anti-semitist' yaklaşımı nedeniyle karikatürist Siné'yi (Maurice Sinet) kovduğu döneme denk geliyor.

Val, Fransa ile tarihleri 'iç içe görülen' Cezayir'deki iç savaşın başladığı 1991'den bir yıl sonra, iç savaşın da Fransa'ya bir dizi bombalı saldırıyla sıçradığı 1995'ten üç yıl önce derginin başına geçmişti.

Fransa'daki, siyasi tartışmalara bir de "İslam tehdidinin" yerleştiği, dolayısıyla toplumsal ve siyasal meselelerin de İslam etrafında şekillenmeye başladığı bir dönemdi.

Karikatürist Siné, 2 Temmuz 2008 tarihli sayıda, Fransa'nın eski sağcı Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin oğlu Jean Sarkozy'nin ünlü zengin Yahudi Darty ailesinin kızıyla Eylül'de yapacağı evlilikten önce Yahudi olacağına yönelik iddialarla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

"Yahudi ve Darty'nin kurucularının mirasçısı nişanlısıyla evlenmeden önce (Jean Sarkozy) Yahudi olmak istediğini açıkladı. Bu ufaklık yolunu yapacak."

Karikatürün yayımlanmasından 13 gün sonra editör Philippe Val, Siné'yi anti-semitizmle suçlayıp kovdu.

Fransız yazar Bernard Dreano, Val'in 2003-2004 yıllarından sonra "başörtülü kadınların İslam'ın öncüleri olduklarına dair makaleler kaleme aldığını", 2005 yılında da dergideki yazılarında banliyöler ve radikal eğilimleri bağdaştıran ifadelere yer verdiğini söylüyor.

Derginin 2006 yılında, Danimarkalı karikatürist Jyllands-Posten'in tartışmalı Muhammed Peygamber karikatürünün yayımlama kararı alan da Val'di.

Sarkozy'ye yakınlığıyla bilinen Val, 2009'da beş yıl çalışacağı France Inter radyosunun editörlüğü için Charlie Hebdo'dan ayrıldı.

Aynı yıl Val hakkında yazılan bir Le Monde yazısında da, "Sola ihanet", "Carla'nın arkadaşı", "Sarkozy tarafından seçildi" gibi ifadeler yer aldı.

O dönem, Fransız entelektüeller arasında da derginin sağa kaydığı yönünde tartışmalar doğmuştu.

Hara Kiri'den bu yana 'düşündürmek, sorgulatmak' amacında olan Charlie Hebdo provokatif yaklaşımıyla çoğu zaman tartışıldı.

Aynı çizgiler üzerinde farklı görüşler belirtildi.

Karikatürün "Kime, ne zaman, ne dediği ve neye karşı dediği" göz ardı edildiğinde, yani Fransız yazar Bernard Dreano'nun da deyimle "bağlam içinde değerlendirilmediğinde" de mizahın yarattığı ortak dilden giderek uzaklaşıldığının kabul edilmesi gerek sanırım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cumhuriyet'i hedef gösteren Davutoğlu bu sorulara ne diyecek?
Charlie Hebdo'dan karikatürler yayımlayan Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik AKP'lilerin linç girişimi başlatmasının tartışmaları sürerken CHP'li İhsan Özkes, Başbakan Davutoğlu ve AKP'lileri twitter hesabından bombaladı.

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes twitter hesabından Davutoğlu ve AKP'lileri bombaladı.

Özkes; 17 Aralık ses kayıtlarında "AKP'lilerin yaptıkları açıklamalarla dini değerlerle dalga geçmesine "Bu Bakara iyi makara" diyene neden sessiz kaldın Davutoğlu!, "Allah'ın tüm vasıflarını kendisinde toplayan bir lider var" diyen AKP milletvekiline niçin AKP'liler gıkını çıkarmadılar?" diyerek soru bombardımanına tuttu.

Davutoğlu bu ne çelişki

İşte İhsan Özkes'in o tweetleri:

"Kimse bu ülkede Peygamber Efendimize hakaret edemez" Davutoğlu

"Bu Bakara iyi makara" diyene neden sessiz kaldın Davutoğlu!

"Oğlum ben her gün her cuma bir tane ayet sallıyorum" diyene AKP'liler niye sessiz kaldılar?

"Bizim rahmetimiz gazabımızı aşacaktır" diyene AKP'liler niye ses çıkarmadılar.

'Peygamber gurura kapıldı biz kapılmadık' şeklinde söyleyene AKP'liler niye çıtını çıkarmadılar.

"Eşcinseller de imam olabilir" diyen AKP'liye niye AKP'liler bir şey demediler.

"Hz. İbrahim tabii ki benim, Hz. Muhammed ise en küçük kardeşim" diyen AKP Milletvekiline AKP'liler niçin tepki göstermediler?

"Başbakanımız bizim için adeta ikinci Peygamber gibidir" diyen AKP'liye AKP'liler neden bir şey demediler?

"Başbakanımıza dokunmak bile bence ibadettir" diyen AKP Milletvekiline neden bir şey demedin ey Davutoğlu?

"Allah'ın tüm vasıflarını kendisinde toplayan bir lider var" diyen AKP milletvekiline niçin sesini çıkarmadın ey Davutoğlu?

mmmmm.jpg

ddddd.jpg

Mehmet Metiner:  "Biz inançlı insanlarız değil mi; Cuma namazına gittiğimizde her hafta hutbede 'akrabalarını koru kolla' ayeti okunur"

GAZETECİ: "O zaman siz bu ayet doğrultusunda mı torpil yapıyorsunuz?"

Metiner: "Vallahi sen Allah'ın ayetine bile karşı geliyorsan ben sana ne diyeyim"

AKP Düzce Milletvekili Fevai Arslan: "Allah'ın bütün vasıflarını üzerinde toplayan bir lider var. İşte bunun önünü kesmek istediler"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.