Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Çoçuğunuz yanlışlıkla ilaç içerse

Radya

Önerilen İletiler

Çocuğunuz yanlışlıkla kendisine ya da size ait herhangi bir ilacı içtiğinde, sürmemesi gereken yere sürdüğünde ya da döktüğünde acil servise başvurmalısınız!

AŞAĞIDAKİ DAVRANIŞLAR “çocuğu ilaçtan dolayı ciddi zarar görmüş ya da kaybedilmiş” AİLELERDEN BİREBİR DUYDUĞUMUZ SÖZLERDİR. GERÇEKTİR, ONLAR PİŞMAN, SİZ PİŞMAN OLMAYIN!

– Sadece ateş düşürücüydü, bşi olmaz sandım karaciğer nakli yapılacak
– Dedesinin göz damlasıydı, ilacın tamamı zaten 5 mililitetre ne olabilirdi ki dedim, ilacn çoğu kabındaydı zaten, çalkaladım anladım… Ama yanılmışım, kalbi 2 defa durdu meğer kilosuna göre bir damlası bile çok zehirliymiş
– 2 defa kusunca ilacı çıkardı sandım, aksine kusunca 2 defa yakmış boğazını, öksürünce de akciğerine kaçırmış şimdi solunum makinesine bağlı
– Siğil ilacının fırçasını buldum ağzında önemsemedim, yemek borusu yırtıldı
– Yutmamıştı, hatta tek tek saydım eksik hap yoktu , sadece ağzında çiğnemiş ama meğer kalp krizi riski varmış
– Bir hap attı ağzına, hemen soktum parmağımı, ağzında olup olmadığına bakmadan, parmağımı sokunca hapı nefes borusuna iyice itmişim bilmeden, solunumu durdu.
– Masanın üzerindeki ilaçları içmiş, sonrada tekrar kabına koymuş, farkında bile değilim, yatağında mosmor yatıyordu. Keşke ulaşamayacağı bir yere koysaydım
– Önemsemedik önce, yoğurt yedirdik-ayran içirdik… Hatta babası parmak attı-tuzlu su içirip kusturdu, yanımızda uyuttuk ama gece .. anne yüreği işte uyaandım, onuda uyandırmaya çalıştım.. Uyanmadı…Uyanmadı… Bizde hemen acile getirdik meğer çok geç kalmışız…
– Telaştan ilacın kutusunu almadım meğer panzehiri varmış ama doktorlar ne içtiğini ne kadar içtiğini bilmedikleri için veremediler, eve geri dönene kadar 1 saat geçti, ne rengini hatırlayabildim ne ismini, telaştan beynim durmuş… Doktorlar elinden geleni yaptı, allah var haklarını yiyemem…Ooğlum şimdi cennette meleklerle uyuyor…

“Sandım, zannettim, öyle biliyordum, bana öyle geldi…”
Bunlar YASAK ve ÇOCUĞA zarar verecek kelimeler

Son pişmanlık fayda etmez, bu iş şakaya gelmez.

PEKİ BAŞIMIZA BÖYLE BİRŞEY GELİNCE NE YAPMALI – NE YAPMAMALI?

* Hemen en yakın acil servise gelin.

* Acile gelirken;
– İlacın kutusunu,
– İlaçın paketini
– Yere düşen tüm ilaç parçalarını
– İlacın şişesini
– İçmiş olabileceği diğer tüm ilaçları
– İlaca ait reçeteyi
Kısacası : İlaca ait herşeyi
MUTLAKA GETİRİN!

İLACA AİT, BULABİLDİĞİNİZ HERŞEYİ GETİRİN
… Kağıdın üzerine isim yazıp getirmeyin
… Adı okunmuyor diye düşünüp getirmemezlik etmeyin

KISACASI DELİL TOPLAYAN BİR POLİS GİBİ TÜM DELİLLERİ toplayıp hastaneye GETİRİN…

ÇOK ÖNEMLİ NOKTA ; Bunları yapmak vakit alacaksa siz çocuğu getirin başka birisi yukarıda bahsettiklerimi getirsin.

* Kendiniz bir müdahalede bulunmaya çalışıp küçüğe vakit kaybettirmeyin

– Kusturmaya çalışmayın
– Ağız içinde görmediğiniz hapları körlemesine çıkartmaya çalışmayın.
– Panzehiri olsun diye yoğurt vb yedirmekle vakit kaybetmeyin

* Eğer hiç bir şekilde yukarıda sizlerle paylaştığım durumları yerine getiremiyorsanız “114 ZEHİR DANIŞMA HATTI” nı arayınız.

DİKKAT ÖNEMLİDİR !!!

– ÇOCUKLARIN ÖNÜNDE İLAÇ İÇMEYİN
– ÜZERİNDE ŞİRİN CİZGİFİLM KARAKTERLERİNİN OLDUĞU İLAÇLARI TERCİH ETMEYİN
– ÇOCUĞA İLACIN “İLAÇ” OLDUĞUNU ANLATIN
– İLACI İÇSİN DİYE İLACI “CİCİ” BİRŞEY GİBİ GÖSTERMEYİN

KISACASI = NE İLAÇTAN NEFRET ETTİRİN, NE ÖZENDİRİN

(ilaçların bazılarının tadı özellikle kötü üretilir ki çocuk bilmeden içtiğinde tiksinip elinden atsın)

acil servise başvurmalısınız!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • Cevaplar 60
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

• 3 ay sonra...
  • 3 ay sonra...
  • 4 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.