İçeriğe atla


Fotoğraf

Astronotlar İçin 3D Pizza Üretildi

3D Pizza Pizza Astronot

Bu başlığa hiç cevap verilmemiş

#1 Smyrna

Smyrna

    Uzman Üye

  • Ω Co-Admin
  • 2.819 İleti

Gönderi Tarihi: 12 Ekim 2014 - 15:29

uc-boyutlu-pizza-uretildi-720x450.jpg
 
Son yılların en heyecan verici konusu gelişen 3 boyutlu yazıcı teknolojisi. Sözün özünü işin uzmanlarına bırakalım elbet ama biz de heyecanımıza yenik düşemeyip biraz araştırdık. 3 boyutlu yazıcılar en temel haliyle onlardan istediğimiz tasarımları kum, lazer, plastik ve mümkün olan diğer cisimlere şekil verip çıkartan alametifarikalar. En amatör anlatımıyla en sevdiğiniz oyuncağın tasarımını yazıcıya yüklüyorsunuz, yazıcıya mürekkep yerine oyuncağın yapıldığı malzemeleri ekliyorsunuz ve tek bir tuşa basıyorsunuz.
 
“Peki yazıcının içine malzemeleri koysak bize yemek yapar mı?”
 
Bu gidişle evet.
 
Geçtiğimiz yıl NASA’nın 125.000 dolarlık yarışmasını kazanan Makine Mühendisi Anjan Contractor, uzaydaki astronotlar için 3 boyutlu pizza üretibilecek yazıcının, prototipini geliştirmeyi başarmış.
 
3 boyutlu pizzanın yapılışı da aslında yukarıda anlatmaya çabaladıklarımızdan farklı değil. Tasarımı alan yazıcı, katlarıyla birlikte ilk önce hamurunu sonra sosunu ardından da peyniri döküyor. Sizlerle hemen aşağıda paylaştığımız video’dan da olan biten mucizeyi izleyebilirsiniz.
 
Not: Yazıcıdan çıkan pizza, yalnızca 70 saniye pişirilerek yenebiliyormuş.
 

“Bu dünyaya NE yapmaya geldiğimi sorarsanız?..
Cevabım şu olacak:
HAYATIMI yüksek SESLE yaşamak için BURDAYIM..!”


______EMİLE ZOLA_____Gönderilen Fotoğraf Gönderilen Fotoğraf Gönderilen Fotoğraf Gönderilen Fotoğraf Gönderilen FotoğrafCevap ekle