Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Tezkere Tartışması

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Osmanlı 600 yüz yıl boyunca çok kültürlü, çok etnikli ve bu bağlamda çok dilli bir yapıda hüküm sürmüş.

toplumların kimliklerine, kültürlerine karışmadığı gibi kendilerini geliştirebilmelerinin önünü açmış ve bu toplumsal yapıyı önemli ölçüde korumuş.

Türkler de bu yapı içerisinde Araplar, Arnavutlar ve Kürtlerle birlikte hakim milletmiş.

yani millet-i hakime dedikleri milletler değil tüm müslüman tebasıymış.

Osmanlı sizce bu mevcudiyeti korumasaydı 600 yüz yıl hüküm sürebilir, ayakta kalabilir miydi?

sonrasında asimilasyon önce dinsel farkılıklar nedeniyle gayri müslümlerle başlatılmış sonrasında da müslüman diğer milletler üzerinden devam etmiş.

ve geldiğimiz noktada dilleriyle, dinleriyle, gelenekleriyle bir halk tanımındaki toplumların önemli bir çoğunluğundan kurtulunmuş.

peki bir halkın devamlılığı için devleti mi olması gerekiyor, devleti olmayan halklar yok mu edilmelidir.

yüzyıllardır üzerinde yaşadıkları toprakları onlarında öz yurdu değil midir?

bunlar nasıl savunulabilir.

birleşik ve demokratik bir ülkenin parçası olarak hep birlikte dağılmadan, parçalanmadan yaşamanın koşulu birbirimizi yok etmekten geçmiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Osmanlı'nın yıkılması Evrim hanım, Hristiyanların müslümanlardan ekonomik, teknolojik ve askeri olarak gelişmesinden kaynaklandı. Osmanlı kendi kendine yıkılmadı, toprakları işgal edildi. Hristiyanların müslümanlara egemen olduğu bir düzen kuruldu. Müslüman dünyası o gün, bu gündür katliam görmekte ya da birbirlerine katlettirilmektedir. Dünyada hristiyanların birbiriyle savaşan yüzbinlerce insanın öldüğü savaşlar var mı? yok... müslümanlar tekrar ekonomik, teknolojik ve askeri dengeyi sağlarlarsa. Siyasi olarak hristiyanlarla aynı güce sahip olur ve müslüman kanı durur. Şimdi yapılmak istenen bu siyasi birlik..... ikinci dünya savaşından beri müslüman kanı akıyor, batının egemenliği kırılmadıkça bu kan durmaz.... iş bu egemenlik nasıl kırılır, nasıl müslüman kanı akmaz..... nasıl bir konsensus sağlanır......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Osmanlı'nın yıkılması Evrim hanım, Hristiyanların müslümanlardan ekonomik, teknolojik ve askeri olarak gelişmesinden kaynaklandı. Osmanlı kendi kendine yıkılmadı, toprakları işgal edildi. Hristiyanların müslümanlara egemen olduğu bir düzen kuruldu. Müslüman dünyası o gün, bu gündür katliam görmekte ya da birbirlerine katlettirilmektedir. Dünyada hristiyanların birbiriyle savaşan yüzbinlerce insanın öldüğü savaşlar var mı? yok... müslümanlar tekrar ekonomik, teknolojik ve askeri dengeyi sağlarlarsa. Siyasi olarak hristiyanlarla aynı güce sahip olur ve müslüman kanı durur. Şimdi yapılmak istenen bu siyasi birlik..... ikinci dünya savaşından beri müslüman kanı akıyor, batının egemenliği kırılmadıkça bu kan durmaz.... iş bu egemenlik nasıl kırılır, nasıl müslüman kanı akmaz..... nasıl bir konsensus sağlanır......

Osmanliyi yikma da;

Emperyalizmin rolu nedir?

Kuvay-I milliye'nin rolu nedir?

Nedir ortak noktalari?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haticeye değil neticeye bak. Sonuç olarak Osmanlı yıkıldı, suçlu o veya bu. Sen maçı kaybetmişsin, yok defansım iyi değildi, forvetim koşmadı falan filan bunlar boş muhabbet... Ekonomik ve askeri olarak adamlar senden üstündü geldiler topraklarını işgal ettiler ve senden aldılar sonuç bu..... ben olaya felsefeci gözüyle bakarım, siyaset bilimiyle uğraşanlar siyasi bakar, ekonomi bilimiyle uğraşanlar ekonomik bakar. Tarihle uğraşanlar, tarihsel bakar.....

İslam felsefesi yeni durumlara göre kendini yeniliyemedi. Toplumu bilim,sanat ve felsefe'den uzaklaştırdı. Halende bu durum devam etmekte..... Bilim,sanat ve felsefenin eksikte olsa yapılabildiği tek islam toplumu Türkiyedir. Olay ta Farabi'nin kafir ilan edilmesine kadar gider.... zihinsel gerileme o zaman başladı ve halende devam etmekte.... İslam dünyası zihinsel değişime uğramadan bu acılar bitmeyecektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Osmanlı 600 yüz yıl boyunca çok kültürlü, çok etnikli ve bu bağlamda çok dilli bir yapıda hüküm sürmüş.

toplumların kimliklerine, kültürlerine karışmadığı gibi kendilerini geliştirebilmelerinin önünü açmış ve bu toplumsal yapıyı önemli ölçüde korumuş.

Türkler de bu yapı içerisinde Araplar, Arnavutlar ve Kürtlerle birlikte hakim milletmiş.

yani millet-i hakime dedikleri milletler değil tüm müslüman tebasıymış.

Osmanlı sizce bu mevcudiyeti korumasaydı 600 yüz yıl hüküm sürebilir, ayakta kalabilir miydi?

sonrasında asimilasyon önce dinsel farkılıklar nedeniyle gayri müslümlerle başlatılmış sonrasında da müslüman diğer milletler üzerinden devam etmiş.

ve geldiğimiz noktada dilleriyle, dinleriyle, gelenekleriyle bir halk tanımındaki toplumların önemli bir çoğunluğundan kurtulunmuş.

peki bir halkın devamlılığı için devleti mi olması gerekiyor, devleti olmayan halklar yok mu edilmelidir.

yüzyıllardır üzerinde yaşadıkları toprakları onlarında öz yurdu değil midir?

bunlar nasıl savunulabilir.

birleşik ve demokratik bir ülkenin parçası olarak hep birlikte dağılmadan, parçalanmadan yaşamanın koşulu birbirimizi yok etmekten geçmiyor.

Siz kendi anlayisiniza göre yazip gidiyorsunuz size bir sual sordum ve dedim ki asimilasyon derken asimile edilen Türkler neden akliniza gelmiyor.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haticeye değil neticeye bak. Sonuç olarak Osmanlı yıkıldı, suçlu o veya bu. Sen maçı kaybetmişsin, yok defansım iyi değildi, forvetim koşmadı falan filan bunlar boş muhabbet... Ekonomik ve askeri olarak adamlar senden üstündü geldiler topraklarını işgal ettiler ve senden aldılar sonuç bu..... ben olaya felsefeci gözüyle bakarım, siyaset bilimiyle uğraşanlar siyasi bakar, ekonomi bilimiyle uğraşanlar ekonomik bakar. Tarihle uğraşanlar, tarihsel bakar.....

İslam felsefesi yeni durumlara göre kendini yeniliyemedi. Toplumu bilim,sanat ve felsefe'den uzaklaştırdı. Halende bu durum devam etmekte..... Bilim,sanat ve felsefenin eksikte olsa yapılabildiği tek islam toplumu Türkiyedir. Olay ta Farabi'nin kafir ilan edilmesine kadar gider.... zihinsel gerileme o zaman başladı ve halende devam etmekte.... İslam dünyası zihinsel değişime uğramadan bu acılar bitmeyecektir.

Maci kaybeden kim?

Asil macin kaybedilmesi cok yakin ufukta.

Hem de tam maci kazandigini dusunenlerin ve aslinda macta sadece oyuncu olanlarin eliyle.

Konu islam dunyasi degildir. Konu Turkiye cografyasi ve uzerinde yasayan sosyo-etik farklarin tarihi izlerini tasiyan ve bir turlu bir araya gelememesinden de bu cografyayi kaybedecek olanlardir.

Cunku onlari bir araya getirmeyen her turlu cikarci emellerine kurban olmak durumundadirlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Maci kaybeden kim?

Asil macin kaybedilmesi cok yakin ufukta.

Hem de tam maci kazandigini dusunenlerin ve aslinda macta sadece oyuncu olanlarin eliyle.

Konu islam dunyasi degildir. Konu Turkiye cografyasi ve uzerinde yasayan sosyo-etik farklarin tarihi izlerini tasiyan ve bir turlu bir araya gelememesinden de bu cografyayi kaybedecek olanlardir.

Cunku onlari bir araya getirmeyen her turlu cikarci emellerine kurban olmak durumundadirlar.

Bu cografya 10 bin yildir Türklerin elindedir,ve daha binlerce yil öyle kalacaktir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu cografya 10 bin yildir Türklerin elindedir,ve daha binlerce yil öyle kalacaktir.

saygilarla

Bu emperyalist soylem artik gecerli degil; cunku kendilerin e yeni bir soylem buldular.

Bu soylemden cikarlkari bitti, hem de 90 senede.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın evrensel-insan, konu islam dünyası değildir derken yanılıyorsunuz. Din savaşları bitmemiştir. Türklerde islam dünyasının içindedir. Bu vatan için canını verecek Türkler oldukça bu coğrafyadan bizi kimse söküp atamaz.... Emperyalist hesaplar tutmayacaktır.... söküp atsalarda haçlı seferlerinde atarlardı, islam dünyası üzerindeki haçlı seferleri bitmemiştir....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın evrensel-insan, konu islam dünyası değildir derken yanılıyorsunuz. Din savaşları bitmemiştir. Türklerde islam dünyasının içindedir. Bu vatan için canını verecek Türkler oldukça bu coğrafyadan bizi kimse söküp atamaz.... Emperyalist hesaplar tutmayacaktır.... söküp atsalarda haçlı seferlerinde atarlardı, islam dünyası üzerindeki haçlı seferleri bitmemiştir....

Ben onu demek istemedim. Tabiki emperyalizm acisindan hangisi ortada ise onun mikroayrimciliginin yerlestirmesi sioz konusudur. Bugun O.Dogu icin de gecerli olan budur.

Yalniz artik milli/etnik kokensel farkindalik dunyanin her bir cografyasinda mevcuttur. Iste O.Dogu'da da bu farkindalik kurd etnik farkindaligidir ve emperyalist zihniyet bunu da kullanir.

Kisaca dini kendi bunyesinde ayristirir, milli birligi de etnik bunyede.

Bunu hristiyanlar kendi aralarindaki 100 yil savaslareinda yasamislar ve tecrube etmislerdir. Simdi bu savaslari islam dini  mezheplerine tasiyorlar. Bu islami terrorist gostermenin disinda bir seydir. Adi da "kaybet kaybet savasi" dir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hersey Kürtler üzerine planlaniyor.Yani demek istiyorlar ki SEVR dogruydu ama Mustafa Kemal ve arkadaslari yanlis yaptilar.Bunu acikca diyemedikleri kendilerini kamufle ettikleri icin bir tutturmuslar hak ve özgürlük farkliliklar diye gidiyorlar.

Ben acikca bir soru sordum,hak ve özgürlük savascilari olarak ortaya cikan isimlerden hicbiri bu soruya cevap vermedi,vermek islerine gelmiyor aynen Ermeni yalanlarina karsi Ermeniler tarafindan kiyima ugrayan bir milyona yakin Türk'ün hesabini kimden soracagiz sorumuza cevap vermedikleri veremedikleri gibi.

Amac hak ve özgürlük degildir,amac emperyalizmin taseronluguna soyunup hak ve özgürlük sloganlari altinda bir milleti bölmektir.Bunuda o kada ustalikla kiliflara yerlestiriyorlar ki;Eger bölünmezseniz emperyalizm sizi bölecek diyorlar.Ama bölünmemek icin ne istediklerini de söyleyemiyorlar cünkü bölünmemek icin istedikleri seyler zaten bölünmedir.

Bunlarin istedikleri sudur.Türkcenin yanisira Kürtcede resmi dil olsun.Kürtce anadilde egitim verilsin.YANI  KÜRT OKULLARI ACILSIN ya da okullarda mecburi Kürtce ders okutulsun ve Kürtlerin olmayan tarihi ögretilsin.

Batidaki Kürtler keyifleri yerinde oldugu icin GÜNEYDOGU'ya gitmeyeceklerdir bu nedenle Kürtlerin oldugu bölgelere Kantonlar olusturulsun Türkler ve KÜRTLER KARDES KARDES BÖLÜSSÜNLER Türkiye'yi.

Peki ani seyleri diger etnik gruplarda isterse ne olacak,ONDAN KOLAY NE VAR onlar icinde ayni prosedürler uygulanabilir.

Iste bunlarin emperyalizm sopasini gösterip bunlar olmazsa emperyalizm sizi bölecek korku vererek Türklerden istedikleri bunlardir.Ve bunun adina hak ve özgürlük,farklarin farkina varmak diyorlar,

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz kendi anlayisiniza göre yazip gidiyorsunuz size bir sual sordum ve dedim ki asimilasyon derken asimile edilen Türkler neden akliniza gelmiyor.

saygilarla

konuya Osmanlı açıklaması getiren sizsiniz ben de Osmanlı örneğinize istinaden görüşlerimi yazdım. 

lütfen tersten okumayın. inkar ve asimilasyon kime yapılırsa yapılsın suçtur. bunun Türkü, Kürdü olmaz.

uzaklara gitmeye de gerek yok. bugün Irak'da, Suriye'de Aleviler, Kürtler, Ezidiler, Türkmenler, Hrisyanlar katlediliyor bunların hangisini birbirinden ayırabilirsiniz.

Osmanı'nın yıkılmasını yazdıklarıma bağlamadım sadece tartıştığımız konu özelinde örnek vermek istedim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hersey Kürtler üzerine planlaniyor.Yani demek istiyorlar ki SEVR dogruydu ama Mustafa Kemal ve arkadaslari yanlis yaptilar.Bunu acikca diyemedikleri kendilerini kamufle ettikleri icin bir tutturmuslar hak ve özgürlük farkliliklar diye gidiyorlar.

Ben acikca bir soru sordum,hak ve özgürlük savascilari olarak ortaya cikan isimlerden hicbiri bu soruya cevap vermedi,vermek islerine gelmiyor aynen Ermeni yalanlarina karsi Ermeniler tarafindan kiyima ugrayan bir milyona yakin Türk'ün hesabini kimden soracagiz sorumuza cevap vermedikleri veremedikleri gibi.

Amac hak ve özgürlük degildir,amac emperyalizmin taseronluguna soyunup hak ve özgürlük sloganlari altinda bir milleti bölmektir.Bunuda o kada ustalikla kiliflara yerlestiriyorlar ki;Eger bölünmezseniz emperyalizm sizi bölecek diyorlar.Ama bölünmemek icin ne istediklerini de söyleyemiyorlar cünkü bölünmemek icin istedikleri seyler zaten bölünmedir.

Bunlarin istedikleri sudur.Türkcenin yanisira Kürtcede resmi dil olsun.Kürtce anadilde egitim verilsin.YANI  KÜRT OKULLARI ACILSIN ya da okullarda mecburi Kürtce ders okutulsun ve Kürtlerin olmayan tarihi ögretilsin.

Batidaki Kürtler keyifleri yerinde oldugu icin GÜNEYDOGU'ya gitmeyeceklerdir bu nedenle Kürtlerin oldugu bölgelere Kantonlar olusturulsun Türkler ve KÜRTLER KARDES KARDES BÖLÜSSÜNLER Türkiye'yi.

Peki ani seyleri diger etnik gruplarda isterse ne olacak,ONDAN KOLAY NE VAR onlar icinde ayni prosedürler uygulanabilir.

Iste bunlarin emperyalizm sopasini gösterip bunlar olmazsa emperyalizm sizi bölecek korku vererek Türklerden istedikleri bunlardir.Ve bunun adina hak ve özgürlük,farklarin farkina varmak diyorlar,

saygilarla

Ermeniler tarafindan degil, ermeni silahli ceteleri tarafindan kiyima ugrayan, ayrica 1915-22 yillari arasi katliamlardan bahsediyorsan, Osmanli'nin katlettigi ermeni halkindan neden bahsetmiyorsun.

Ayrica Osmanli kiyimi 1918'lere kadar surmus, peki 1919-22 arasi ermeni halkini kim kiymis oluyor?

Mukayese bile tamamen turk tarafli.

Hak ve ozgurlukleri turkler kurdlere zamaninda verse idi, zaten bugunku bolunme tehlikesi de olmazdi.

Sen kurdlere turk de diye dayatirsan, ne olmasini bekliyorsun?

Bugun turkiye cografyasi eger bolunurse, bunun bas sorumlusu kurd varligini Kabul etmeyenler ve onlari turk demeye zorlayanlardir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

siz canınızı sıkmayın kimse Kürt varlığına itiraz etmiyor ve hiç bir Kürt'te ben Türk'üm demiyor..... O kadar özgürler ki canı istediği zaman istediği yeri yakıp yıkabiliyorlar, istediği insanı apartmanlardan aşağı atabiliyorlar. İstediği insanı direğe bağlayıp kurşuna dizebiliyorlar.... Elektrik ve Su parası ödemezler, onların yerine kerizler öderler.... bu nasıl mazlumluksa aklım kesmedi....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

siz canınızı sıkmayın kimse Kürt varlığına itiraz etmiyor ve hiç bir Kürt'te ben Türk'üm demiyor..... O kadar özgürler ki canı istediği zaman istediği yeri yakıp yıkabiliyorlar, istediği insanı apartmanlardan aşağı atabiliyorlar. İstediği insanı direğe bağlayıp kurşuna dizebiliyorlar.... Elektrik ve Su parası ödemezler, onların yerine kerizler öderler.... bu nasıl mazlumluksa aklım kesmedi....

Neden sadece kurd deyince yukaridaki olumsuz ornekler aklina geliyor, bunun sosyo-psikolojik nedeni nedir, sence?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz Kürtlere Türk diye dayatırsanız dediniz... Bende dayatmanın tam tersi olduğunu söyledim.... belki başlangıçta öyleydi ama iş tersine dönmüş durumda, yeni durumu göresiniz diye dedim...

Bu tersilik ne zaman basladi?

Iste o herseyin baslangici "baslangicta oyleydi" dir.

Cunku baslayan bir sey, sonlanmak icin baslar.

Yeni durumu "Turkiye turklerini bekleyen tehlike" basliginda acikladim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz rahat olun TürkiyeTürkleri çok tehlikelerin altından kalktı, bundanda alnının akıyla kalkar, Allahın izniyle.... merak ettim siz Türkiye Türkü değilmisiniz, hangi millettensiniz.... siz kendinizi Türkiye Türkü olarak hissetmiyorsunuz herhalde......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz rahat olun TürkiyeTürkleri çok tehlikelerin altından kalktı, bundanda alnının akıyla kalkar, Allahın izniyle.... merak ettim siz Türkiye Türkü değilmisiniz, hangi millettensiniz.... siz kendinizi Türkiye Türkü olarak hissetmiyorsunuz herhalde......

Daha once de dedigim gibi, Osmanli'da olmayan etnisite ve milli bilinc, T.C. eliyle Turku; milliyet bilincine erismeden, turk demek suretiyle millilestirdi.

Benim ozelime gelince;

1700 lere kadar koken Konya'ya dayaniyor.

Dini olarak sunni/hanefi/maturidiligi benimsemisler. 

Babam ve dedem cok guzel arapca ve farscanin yaninda, turkce konusurdu.

Ailede, akrabalarda ve bilinen yakinlikta;turkce disinda, su an Turkiye cografyasinda konusulan etnik dillerin hic birini kimse bilmiyor. 

Ben ise serbest dusunur olarak bir milliyetcilik ya da dincilik etnisite ya da mezhep tasimiyorum.

Benim icin deger olarak turkce dili onemlidir. Diger butun etik degerlerde Turkiye cografyasinin ortak degerleridir.

Ben kendimi once insan sonar da birey olarak hissediyorum.

Bu yuzden de evrensel hukuk insan haklari temelindeki hak ve ozgurlukler kimin ya da hangi halkin Adina ihlal ediliyorsa, ben ona karsi cikarim.

Yani hak ve ozgurlugu ihlaledilenin, etnisitesi mezhebi millet, dini ya da dinsizligi tanrisizligi ideolojisi inanci izmi ve etik degeri benim icin fark etmez. Cunku konu ihlal edilen hak ve ozgurlukler, ya da hakim/ustun kilinanlarin ihlal ettigi hak ve ozgurluklerdir.

Millet ve milliyet din ve mezhep mensuplugu, bunlarin hakimlik ve ustluk akilciligini gerektirmez.

Millet ve milliyet mensubu olmak baskadir, bu mensubiyetipolitik hakim ve ust algi olarak milliyetcilige milletcilige tasimak baskadir.

Yani sonunda bu dunyada her doganin, dogdugu cografya toplum ve aile olarak; ona verilen bir milliyeti, milleti zaten vardir.

Bu herkes icin gecerlidir. Buradaki sorun, bu verilen degeri politik olarak, digerleri ile mukayese etmek ya da onlara ustun ve hakim kilmaktir.  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sormus oldugunuz soru cok yerinde ve isabetli bir sorudur Sayin Altinay

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sormus oldugunuz soru cok yerinde ve isabetli bir sorudur Sayin Altinay

saygilarla

Sorunun cevabi hakkindaki gorusunuz, nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hangi görüste olmami isterdiniz sayin evrensel-insan.ayrica benim görüsüm önemli mi?Soru size sorulmus bende cok yerinde bir soru demisim yani yanitlamasi gereken sizsiniz.

saygilarla

Ben de yanitladigim icin sordum. Cunku sizin mesajiniz, sanki benim soruyu yanirtlamamisim gibi bir algi veriyor. Sorunun yerindeligini ve isabetliligini dile getirmeniz, verilen yanita deginmediginiz icin, soruldu.

Rica ederim, ben sizden neden kendi istedigim goruste olmanizi bekleyeyim ya da isteyeyim ki!

Herkesin kendi ozgur iradesi beyin duzeyi olarak bir konu ve kavram ile ilgili olarak kendi gorusunu bilgisini dile getirmesi, olmasi gerekendir.

Sizin gorusunuzun onemi sizin icindir. Paylastiginizda da okuyanlar bu gorusu ogrenmis olur. 

Siz soruya mesaj olarak degindiginiz icin, ben de sorunun yaniti ile ilgili gorusunuzu sordum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.