Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

TÜRKİYE'Yİ PARÇALAMA OYUNLARI... (ABD Silahlı Kuvvetler dergisinde Ortadoğu'nun yeniden çizilmesi gerektiği savunuldu... Bakın ORTADOĞU nasıl şekil.)

DİPNOT

Önerilen İletiler

Sen de ölümü hastalık dışında Türkler eliyle olmayan bir kürt Göster.

Arkadaşım Dini nasihatler filan verdiğim yok sana çünkü bilirim ki

LUTF İLE HASİDİ BEDHAHA NEDAMET GELMEZ

TELH OLAN MEYVEYE SUKKERLE HELAVET GELMEZ.

Seni ikna amacım yok, Ben şahit olduğumu söylüyorum. Türklerin gücü sadece kürtlere yetiyor..... 80 yıldır hangi devletle olan problemini çözebildi Türkiye söyler misin? Kurtuluş savaşından kalan bütün problemler aynen duruyor. Çünkü dış politikada hiç bir devletle uğraşacak gücü yok.............

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca Ali Bu ülke Senin olduğu kadar benim de ülkem. Seni benden fazla vatansever yapan hiç bir şey de yok. Vatan sevgisi öyle senin yaptığın gibi ******* muhabbetleriyle olmaz. Sen ve senin gibi düşünen zümreye göre vatan sevgisi Bu ülkenin üniter yapısını korumaktan ibarettir. oysaki benim gibi düşünenlere göre Üniter devlet Demokratik devlet yönetimlerinden sadece bir tanesidir. üniter devlet yönetimi dışında Federal bir Devlet sistemi de öngörülebilir ülkemizde. Bu durumda kürt kardeşlerimizle olan problemlerimiz sorunsuz ve ülkemizi bölmeden daha çok güçlenmesini sağlayarak çözülecek ve kürtlerin de Ayrı bir devlet kurma sevdasında olmadıkları görülecektir. Benm gübü düşünenelere göre bu ülkenin kurulmasında benim kadar payı olan kimseler benimkadar vatanseverdir. Eğer ben de senin gibi bu ülkede askerlik yapıyor vergimi veriyorsam Bu vatanı en az senin kadar sahiplenme hakkım vardır. Vatan senin şahsi malın değil ki Bu konuda konuşmak yetkisi münhasıran senin olsun. Vatan sevgisi kendini dış devletlerle olan savaşta gösterir. Gel kardeşim Kıbrıs için beraber savaşalım gel kardeşim Egedeki oniki adayı geri almak için beraber savaşalım, Gel kardeşim Ermeni tehciri konusunda beraberce tarihi belgeler toplayıp Ermenilerle tartışalım. Suriye ve İsrail ile olan su sorunalrımızı Ülkemizin menfaatleri neyi gerektiriyorsa o şekilde çözelim. Ama Haddimizi de bilelim Bu ülkenin hepimize ait olduğunu da bilelim ve vatan severliği kendi tekelimize almayalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nerden nereye geliyorsun arkadaşım sen...

Bu ülkeyi bölmek isteyenlerin açık niyetleri zaten ortadayken düşünülecek gerçekçi ve yine gerçekten Türkiye yararına federal devlet nasıl kurulabilir???

Niye böyle bir arayış olsun???

Sorunları çözümü birilerinin istediği doğrultuda bölünmeye doğru yürüyüş müdür???

Bu arad zümre demişsin...

Sen hangi zümredensin;ben kendimi bir zümreye dahil etmem de... ;)

Ve yine o bildik güzel mesajlar göndermeyle hoş gözükme arayışını niye kullanıyorsun;madem haklısın bunlara ihtiyacın niyedir???

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dipnot yine yapacagını yaptı ve fikirleri savaştırmaya başladı.Onun için seviyorum kendisini

:clover:

Bu aslında komplo teorilerinde işlenmeli idi ama her neyse işte karşımızda.

PKK meselesi güncel basından izlenenlerle incelenebilecek bir konu değil sanırım.Binlerce site var ve araştırılırsa küçük dilimizi yutabileceğimiz bilgiler var. Önemli olan tek şey aptal olmamak ve cesaretli olmaktır.Fakat digital çağımızda böyle bir konforumuz kalmadı ne yazık ki :(

A.B.D kaşıyacağı yerler konusunda hakikaten bir uzman.Ehh kovboy olarakta yanlız kalınca koca dünyayı sofrası yapmış.

Bu harita sanırım Tansu ÇİLLER zamanında çizilmişti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sence ortada bir sorun olmadan Bu kadar insanı bir araya toplayabilir miydi PKK. PKK'nın şiddete dayalı eylemlerini tasvip etmek elbetteki mümkün değildir. Fakat sadece Ortada bir devlet var diye Devletin her yaptığını meşru görmek de Bağnazlıktır. Eğer PKK hala var ise ve hala halktan destek alabiliyorsa nedeni kürtlere yapılan zulümdür. Sana Eğer hala işleyen bir mantığın var ise şöyle bir örnek vermek isterim. Bu gün Hiç bir Fikri temeli olmadan bir örgüt kurulsa örneğin Zevk amacıyla insan öldürme Örgütü isminde Sence Ne kadar taraftar toplayabilir. Uzun süreli ayakta kalabilir mi? PKK şiddet kullanmakla bir terör örgütüne dönüşmüştür. Ama Kürt sorunu olmasa idi PKK bu kadar güçlenemezdi. Yani Sadece PKK'nın varlığı bile ortada hala devam eden bir sorun odluğunu gösteriyor........

Ortada devletin her yaptığını meşru görecek bir durum yok, devlet dediğin bir mekanizmadır ve onu iktidara gelen bireyler yönetir, bunlar yanlışlar yaparlar, ancak bu geneli alakadar eden bir durumdur...

Bu ülkede Kürtler devletin en yüksek makamlarına kadar yükselebildiler ve yükseliyorlar da, bugün ki hükümetin meclisteki üyelerinin büyük çoğunluğu Kürtlerdendir. Öyle ise siz hangi zulümden bahsediyorsunuz???

Zulüm var ise oda bu ülkede halkın büyük çoğunluğuna (yani geneline) yapılan haksızlıklardır, bakın ben ırk ayrımı yapmıyorum, Türkiye Cumhuriyeti bir çok etkik topluluğun bir araya getirdirdiği Türk Milletini oluşturur. Siz meseleye Kürtler diye bakarsanız o zaman bizde Türkler diye bakarız, şehit edilen askerlerimizin hesabını sorarız, terörün mazur görülebilecek bir tarafı olamaz... Halkımızın yoksul kesimi, çiftçisi, köylüsü, işçisi yaşam mücadelesi veriyor, Kürtlere zulümmü, bu artık kimsenin inanmadığı bir yalandır... Eskiden dilimizi konuşmak istiyoruz diyorlardı artık yeni bir devlet kurmaktan söz ediyorlar, bu zulümden mi kaynaklandı??? Yoksa bölücülük emellerinden mi???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

PKK ile AB'ci cephe !..

Türkiye'yi bölmek için kurdurulan terör örgütü PKK ile AB'ci cephe aynı çizgide buluştu!..

Şimdi hep birlikte, "Türkiye'ye diz çöktürülüp, boynunun vurulmamasını" isteyen ulusalcı, yurtsever ve milliyetçi görüşteki milyonlarca sade vatandaşa karşı saldırıya geçtiler.

Ve işin ilginci, saldırı yöntemleri de kontra özellik taşıyor: "PKK ile ulusalcı cephe birlikte!!!"

İşte psikolojik savaş böyle olur!.. Bilmeyenler öğrensin!..

PKK - AVRUPA BİRLİĞİ KOL KOLA

Çok uzun zaman önce, PKK'nın AB'ci olduğu deşifre olmuştu. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesini en çok isteyenlerin başında PKK geliyordu. Bu doğaldı, çünkü AB de PKK'yı destekliyor, kendi ülkelerinde barındırarak "teröre yataklık" yapıyordu.

Dikkat ederseniz, AB'nin "kriter" diye Türkiye'ye dayattığı pek çok şey PKK ve yandaşlarının yararına olmuştur. Olmaya da devam ediyor.

Hatta, PKK'nın açıkladığı bir çok istek, kısa bir süre sonra dönüp dolaşıp, AB'den Türkiye'ye "kriter" diye geliyordu.

Bu durumu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de şöyle vurgulamıştı:

"Terör örgütü isteklerini AB vasıtasıyla dikte ettiriyor!.."

Tam bir yıl önce bugünlerde (20 Nisan 2005'te), devletin Anadolu Ajansı'nın geçtiği haberde, Özkök'ün açıklamalarına yer verilmişti:

"Terör örgütü, Türkiye'nin gerçekleştirdiği demokratik açılımların yarattığı olumlu ortamı kötüye kullanarak, politikalarını AB ekseninde geliştiriyor. 'Kürt sorunu' olarak nitelediği konuyu AB platformuna taşıyor. Bu girişimlerin sonucu olarak örgüt, Türkiye'den isteklerini AB vasıtasıyla kültürel haklar olarak dikte ettirmeye çalışmaktadır. PKK dış destekten mutlaka mahrum bırakılmalı ve başarı ümidi yok edilmelidir."

Genelkurmay Başkanı böyle demişti ama, geçen bir yıl içinde de "PKK dış destekten mahrum bırakılamadı." Aksine "iç desteği de arttı!..." İçerde, PKK ile bir çok AB'ci kol kola girdi. (Ceviz Kabuğu'nda yapılan açıklamaları herhalde izliyorsunuz.)

AB İÇİN ÖCALAN "BAY", TÜRK YARGISI "LANETLİ!.."

Avrupa Birliği'nin en yüksek organı Avrupa Parlamentosu'nun PKK terörüne destek veren ve bugün de politikacıların uygulamak için büyük özen gösterdiği, AB'cilerin ise yoğun biçimde destekleyerek "ulusalcılara saldırdığı" kararlarını hatırlayalım:

- Avrupa Parlamentosu, bay Öcalan'a verilen cezayı lanetler ve ölüm cezasının kullanılmasına kesin muhalefetini tekrarlar. Türkiye'yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bay Öcalan için alacağı karara uymaya çağırır. Bay Öcalan'ın idamının Avrupa'da güvenlik ve istikrar açısından önemli etkilerinin olacağına ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle bütünleşme sürecine zarar vereceğine inanır.

- Türk Silahlı Kuvvetleri Güneydoğu Anadolu'da Kürtler'e karşı sürdürdüğü operasyonları durdurmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tüm Kürt örgütleri ile görüşmelere başlamalı ve Kürtler'e hakları tanınmalıdır. (20.06.2002)

- A.P., Sakharov Ödülü sahibi Leyla Zana'nın ve düşünceleri nedeniyle hapse atılmış olan Kürt kökenli eski milletvekillerinin serbest bırakılmasını talep eder.

ARTIK AB'DEN OY ALACAKLAR

AB bunları istiyordu. Biz istemiyorduk.

Ama, "Türk" politikacılar bunların hangisine "hayır" dedi?..

Bugün, PKK'nın lehine olan bu isteklerin hangisine "dur" dendi?..

Türk insanını hiçe sayanlar, ilk genel seçimlerde oy istemek için biraz uzaklara gitmek zorunda kalacaklar.

Bundan sonra "o politikacılara" AB oy verecek. Bir de, PKK ile kol kola giren sözde aydınlar ve gazeteciler.

Biz vermeyeceğiz..

YENİÇAĞ

hulki cevizoğlu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de bir kere olsun Türkler için bir sey yapilmayacak mi? Büyük Ortadogu Projesi için, "Insallah hayata geçer, Diyarbakir da bu projenin merkezi olur"

diyen Basbakan ve Türkiye'yi yönetenler, proje sahiplerinin, "Ortadogu'da 22 ülkenin sinirlari degisecek" diye açikça yazip çizdiklerini bilmiyorlar mi?

Türkiye-Suriye sinirindaki 3 milyon dönümlük vatan topraginin Israil derin devletinin ortagi oldugu sirketlere 49 yilligina devredilmek istenmesi

haritanin bir bakima Türkiye'yi Irak'tan sonra Türkiye üzerinden de ufak ufak degismeye baslamasi degil midir?

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

KAle'yi içerden feth ediyorlar biz hala düşünce ve fikir çatışmalarındayız..

hep böle ollaım birbirinize düşelim yeri geldimi kuwayi milliye deriz yine birlik ve dirlik içinde oluruz..

Bu günün şartları ile birbirimiz yememizin vaktidir..

Ülkemiizn Modern KUkları da bunu istiyor..

neden mi kim HAlk'ın ayağina çelme takmasını ister..

Çünkü gizli güçler böle istiyor..

Atı alan nereleri geçiyor bir bilsek..

Sonrada ah lar vahlar içinde dizlerimizi döwmezdik..

SAyGılAr..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ortada devletin her yaptığını meşru görecek bir durum yok, devlet dediğin bir mekanizmadır ve onu iktidara gelen bireyler yönetir, bunlar yanlışlar yaparlar, ancak bu geneli alakadar eden bir durumdur...

Bu ülkede Kürtler devletin en yüksek makamlarına kadar yükselebildiler ve yükseliyorlar da, bugün ki hükümetin meclisteki üyelerinin büyük çoğunluğu Kürtlerdendir. Öyle ise siz hangi zulümden bahsediyorsunuz???

Zulüm var ise oda bu ülkede halkın büyük çoğunluğuna (yani geneline) yapılan haksızlıklardır, bakın ben ırk ayrımı yapmıyorum, Türkiye Cumhuriyeti bir çok etnik topluluğun bir araya getirdirdiği Türk Milletini oluşturur. Siz meseleye Kürtler diye bakarsanız o zaman bizde Türkler diye bakarız, şehit edilen askerlerimizin hesabını sorarız, terörün mazur görülebilecek bir tarafı olamaz... Halkımızın yoksul kesimi, çiftçisi, köylüsü, işçisi yaşam mücadelesi veriyor, Kürtlere zulümmü, bu artık kimsenin inanmadığı bir yalandır... Eskiden dilimizi konuşmak istiyoruz diyorlardı artık yeni bir devlet kurmaktan söz ediyorlar, bu zulümden mi kaynaklandı??? Yoksa bölücülük emellerinden mi???

Sevgili sardunya(m) sen hiç gel bu ülkeyi bölelim amacıyla kurulan bir örgüt düşünebiliyor musun? Bu gün Bizler Türkler olarak Devlet sahibiyiz kendi dilimizi kendi tarihimizi toz kondurmayacak kadar sahipleniyoruz kürtleri de Türk olarak ilan ediyoruz. Fakat olayın bir de başka bir boyutu var DipNot isimli Arkadaş bir yazısında Terrakkiperver Cumhuriyet Fırkasının kapatılma sebepleri arasında Kürtlere bazı haklar tanınmasının da olduğunu belirtti. kürtler kurtuluş savaşına katıldıklarında yüzlerce söz aldılar. Amaçları bağımsızlık değildi ama Türklerle beraber ortak bir devlet kurmaktı. Fakat savaştan sonra hiç de böyle olmadı. Kürtlerin bütün hakları ellerinden alındı. isyanları kanlı bastırıldı. hasılı anlayacağın Bu gün kürtler mazlum durumundadırlar. Ve bence vatanımızı böldürmeden ortak bir görüşte birleşmeliyiz. Zaten kürtlerin talebi bağımsızlık değildir. Sadece insanca yaşam, kendi dillerinde eğitim ,kültürel haklar gibi insancıl haklar istiyorlar . Ben bunları saygıyla karşılıyorum. Ve Kürtler tarihlerinde ilk kez bu dönemlerde insanca muamele gördüler. Eskiden konuştukları her kürtçe kelime başına para cezaası öderlerdi. Mahkemede kendilerini savunamazlardı. çocukları kendi kültürlerine düşman olarak yetişrtirilirdi. Ama tüm bunlara rağmen kürtlerin ayrı bir devlet istemediklerini bizzat kürtler arasında yaşayan biri olarak müşahade ettim. Zaten devlet denilen kavram da Anlamını yitirdi. Artık uluslararası sözleşmelerle devlet dahi yargılanıp tazminatlara mahkum ediliyor ,sınırlar kalkıyor, Devletlerin oluşturdukları birlikler kuruluyor dünya globalleşiyor. Bu nedenle artık kimsenin devlet kurma sevdasının olmadığını belirtmek isterim. söz bizim takdir sizindir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili sardunya(m) sen hiç gel bu ülkeyi bölelim amacıyla kurulan bir örgüt düşünebiliyor musun? Bu gün Bizler Türkler olarak Devlet sahibiyiz kendi dilimizi kendi tarihimizi toz kondurmayacak kadar sahipleniyoruz kürtleri de Türk olarak ilan ediyoruz. Fakat olayın bir de başka bir boyutu var DipNot isimli Arkadaş bir yazısında Terrakkiperver Cumhuriyet Fırkasının kapatılma sebepleri arasında Kürtlere bazı haklar tanınmasının da olduğunu belirtti. kürtler kurtuluş savaşına katıldıklarında yüzlerce söz aldılar. Amaçları bağımsızlık değildi ama Türklerle beraber ortak bir devlet kurmaktı. Fakat savaştan sonra hiç de böyle olmadı. Kürtlerin bütün hakları ellerinden alındı. isyanları kanlı bastırıldı. hasılı anlayacağın Bu gün kürtler mazlum durumundadırlar. Ve bence vatanımızı böldürmeden ortak bir görüşte birleşmeliyiz. Zaten kürtlerin talebi bağımsızlık değildir. Sadece insanca yaşam, kendi dillerinde eğitim ,kültürel haklar gibi insancıl haklar istiyorlar . Ben bunları saygıyla karşılıyorum. Ve Kürtler tarihlerinde ilk kez bu dönemlerde insanca muamele gördüler. Eskiden konuştukları her kürtçe kelime başına para cezaası öderlerdi. Mahkemede kendilerini savunamazlardı. çocukları kendi kültürlerine düşman olarak yetişrtirilirdi. Ama tüm bunlara rağmen kürtlerin ayrı bir devlet istemediklerini bizzat kürtler arasında yaşayan biri olarak müşahade ettim. Zaten devlet denilen kavram da Anlamını yitirdi. Artık uluslararası sözleşmelerle devlet dahi yargılanıp tazminatlara mahkum ediliyor ,sınırlar kalkıyor, Devletlerin oluşturdukları birlikler kuruluyor dünya globalleşiyor. Bu nedenle artık kimsenin devlet kurma sevdasının olmadığını belirtmek isterim. söz bizim takdir sizindir.

Mazlum olan kürt kardeşlerimiz tabiki var fakat bugün mesclisin 3 te ikisi kürt kökenli, işadamlarımızın, sanayiciğimiz çoğu bu ülkeyle entegre olmuşken Cumhuriyetten rovanşmı almaya çalışıyorusun nizamülmülk..

Düşüncelerine bakıyorumda...

1 Atatürk ve kemalizmi alabildiğine eleştiriyorsun..

2 Cumhuriyet ve rejimi beğenmiyorsun ki yazılarında açık açık Şerihat ağırlıklı ve dini bir yönetim istediğini ifade ediyorsun..

3 Tarihi istediğin gibi evirip çevirip tarihimizin yanlış yazıldığını belirtiyorsun...

4 Cumhuriyetin kuruluş dönemlerindeki tarihi, Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını neredeyce cani ve katil ilan edebilecek kadar ileriye giden düşüncelerden ufak ufak ta olsa dem vuruyorsun...

5 Yine Cumhuriyet döneminde Kürtlerin mahrum edildiğini, katledildiğni ve aldatıldığını yazıyorsun...

6 Bizlerin müslüman olamayacağımızı dini yorum yapamayacağımızı ifade etmeye çalışıyorsun..

İyi anladık suçlayabilir, beğenmeyebilir ve bizlere saygı duymaya bilirsin...

O halde söylermisin nizamülmülk denen arkadaş...

Dinine inanan, vatanını seven bir insan için bunlar çok fazla değilmi?...

Peki Neden?...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mazlum olan kürt kardeşlerimiz tabiki var fakat bugün mesclisin 3 te ikisi kürt kökenli, işadamlarımızın, sanayiciğimiz çoğu bu ülkeyle entegre olmuşken Cumhuriyetten rovanşmı almaya çalışıyorusun nizamülmülk..

Düşüncelerine bakıyorumda...

1 Atatürk ve kemalizmi alabildiğine eleştiriyorsun..

2 Cumhuriyet ve rejimi beğenmiyorsun ki yazılarında açık açık Şerihat ağırlıklı ve dini bir yönetim istediğini ifade ediyorsun..

3 Tarihi istediğin gibi evirip çevirip tarihimizin yanlış yazıldığını belirtiyorsun...

4 Cumhuriyetin kuruluş dönemlerindeki tarihi, Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını neredeyce cani ve katil ilan edebilecek kadar ileriye giden düşüncelerden ufak ufak ta olsa dem vuruyorsun...

5 Yine Cumhuriyet döneminde Kürtlerin mahrum edildiğini, katledildiğni ve aldatıldığını yazıyorsun...

6 Bizlerin müslüman olamayacağımızı dini yorum yapamayacağımızı ifade etmeye çalışıyorsun..

İyi anladık suçlayabilir, beğenmeyebilir ve bizlere saygı duymaya bilirsin...

O halde söylermisin nizamülmülk denen arkadaş...

Dinine inanan, vatanını seven bir insan için bunlar çok fazla değilmi?...

Peki Neden?...

Sevgili DipNot: Atatürkü ,Kemalistleri eleştirdiğim kadar eleştirmediğimi sen de takdir edersin.Çünkü Kemalistler her sözcüklerinde Atartürk'ten dem vururlar Bunu saygıyla karşılarım. Yalnız Atatürk'ten alıntılar yaptıkları için kemalistlerin ağzından çıkan hiç bir sözü tartışma imkanı olmaz. Yani sevgili Dipnot sen Mustafa kemalin sözlerini kullandığında ben bunları eleştirecek olsam Atatürk düşmanı olarak nitelendirilirim. Hiç düşündün mü? Acaba Mustafa Kemal'in bazı kesimlerce sevilememesinin nedeni biraz da Kemalistler değil midir? şimdi Dipnot eğer sen kendini Mustafa Kemal'le özdeşleştirirsen ve senin gibi düşünenlerin tamamı da sürekli Mustafa Kemal'in ağzından çıkan sözleri tartışmalarda kullanırlarsa her zaman tartışmalara 1-0 önde başlamış olmaz mısınız? Bu nedenle sevgili Dipnot kendinize ait görüşlerle kendi kelimelerinizle tartışmalarda yer alırsanız hem karşınızdaki insanları da değişik suçlamalarla itham etmekten kendinizi kurtarırrsınız.

Not: Hiç bir yazımdan şeriat istediğimi ya da cumhuriyete düşman olduğumu çıkaramazsın. Ben Cumhuriyetçiyim ve ben bir Müslüman olarak dinimi her devlet rejiminde yaşayabilirim. Maksatlı saptırmalarınızdan da vazgeçin!!!!

Tarihi istediğim gibi evirip çevirmiyorum Ben hiç bir sınıf, zümre ,dernek, teşekkül, vakıf ,siyasi parti ile alakalı bir insan değilim. Ben sürü adamı değilim. Bunu da unutma. Ben tarih konusunda yazdıklarıma inanıyorum. ve belgelerim de var. Kazım Karabekir'in bizzat ağzından çıkan sözler var. Bunlar mı tarihi evirip çeviirip dilediğim gibi yormak oluyor?

Sonra Ben sizlerin Müslüman olamacağını hiç bir yazımda yazmadım. Bunu söylemek herşeyden önce had bilmezlik ve küstahlıktır. İnsanları Müslüman olup olmadıklarını Allah takdir eder; ama ben sizin din konusunda eksik olduğunuzu yazdığınız bir takım yazılardan çıkardım.

Ben sizi beğenmiyorum bunu hala söylüyorum Ama Kemalizmin beğendiğim yanları da yok değil! !!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben Kürt kardeşlerimizin Yıllar boyunca gördükleri zulmün filistinli kardeşlerimizin gördüklerinden farklı olmadığını göremeyecek kadar kör değilim. .......

...... Ben kürt kardeşlerimin Türkiye sınırlarını kapsamamak şartıyla Ayrı bir devlet kurmaları fikrine saygı dıyuyorum. Ve kurulacak bir kürt devletinin Bizim ülkemizden daha özgürlükçü olacağına da inanıyorum... Ayrıca Kurulacak bir Kürt devleti bizim ülkemize ne gibi olumsuz etki yapacak bunu da anlamış değilim......

.......Son olarak Türkiye cumhuriyeti kuruldu kurulalı Malesef sadece kürtlerle uğraşabildi. Hemen hemen hiç bir dış meselesini halledilemedi. Cumhuriyet dönemi sorunları hala duruyor. Ama mesele kürtler olunca nasıl da şahlanıyorsunuz......

1- Kürt kardeşlerimiz yıllarca zulüm gördüğünü belirtiyorsunuz...

2- Kürtlerin Türkiye sınırlarını kapsamak şartıyla ayrı bir develk kurmaları firine saygı duyursunuz...

3- Kurulacak Kürk devletinin daha özgür olacağına inanıyorsunuz...

4- Türkiye Cumhuriyeti kurldu kurulalı maalesef gücü sadece kertlere yetmişmiş...

5- Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyet dönemi sorunları hala duruyor ve bugüne kadar hiçbir mesele halledilmedi...

Dip Not kardeşim Sence Neden Kürt kardeşlerimiz Müslüman Türklerle değil de Yahudi ve Hristiyan Devletlerle işbirliği yapıyor hiç düşündün mü? çünkü Müslüman Türkler Yıllarca Kendi öz kardeşlerini yüzlerce haktan mahrum bıraktılar. Ezanı dahi Türkçe okutma Cüretinde bulundular. .......

...... ikinci sorum Arkadaşım sence Federalizm nedir? Bir bölünmüşlük ifadesi mi? neden bugün Amerika Almanya İngiltere Federal Devlet sistemini benimsedi. Acaba bu ülkeler bölünmüş devletler mi? Dünyadaki tek bölünmeyen devlet tipi üniter devlet sistemi mi? Neden Bir federal örgütlenme düşünülmüyor ülkemizde? Neden Bunu tartışmak bir anayasal suç? Ve neden dünyanın süper güçleri Federal devletler? Son olarak Kürtlerin yokluğu Türklerin yokluğunu sonuçlamaz, Türklerin yokluğu da Kürtlerin. Ayrıca Arkadaşım Kürtler şuan olabilecekleri en kötü haldeler zaten. Bir kısım Türklerin lütfuyla ayakta durmuyorlar. Kendinizi sürekli Kürtlere bir şeyler bahşetmiş gibi görmeyin onlardan çaldıklarınızı da düşünmeniz gerekir.

1- Kürtler bugün Yahudi ve Hıristiyan devletlerle işbirliği yapmasının temelinde Türklerin yıllarca Kürtleri mahrum bıraktığı konusunda ki düşüncelerinizi beyan etmişsiniz...

2- Federalizm nedir ve Bir bölünmüşlük ifedesi mi? Kürtler federal bir yapı içerisinde kabul edilebilir olduğunu savunuyorsunuz.... (Bunu hayrı bir topic açarsanız forumda tartışma olanağı yaratabilirsiniz)

3- Kürtleri yok sayın çünkü onlarda çaldıklarınızı düşünmeniz gerikir diyebiliyorsunuz..

..... Yani sevgili Dipnot sen Mustafa kemalin sözlerini kullandığında ben bunları eleştirecek olsam Atatürk düşmanı olarak nitelendirilirim. Hiç düşündün mü? Acaba Mustafa Kemal'in bazı kesimlerce sevilememesinin nedeni biraz da Kemalistler değil midir? şimdi Dipnot eğer sen kendini Mustafa Kemal'le özdeşleştirirsen ve senin gibi düşünenlerin tamamı da sürekli Mustafa Kemal'in ağzından çıkan sözleri tartışmalarda kullanırlarsa her zaman tartışmalara 1-0 önde başlamış olmaz mısınız? Bu nedenle sevgili Dipnot kendinize ait görüşlerle kendi kelimelerinizle tartışmalarda yer alırsanız hem karşınızdaki insanları da değişik suçlamalarla itham etmekten kendinizi kurtarırrsınız.

Not: Hiç bir yazımdan şeriat istediğimi ya da cumhuriyete düşman olduğumu çıkaramazsın. Ben Cumhuriyetçiyim ve ben bir Müslüman olarak dinimi her devlet rejiminde yaşayabilirim. Maksatlı saptırmalarınızdan da vazgeçin!!!!

Tarihi istediğim gibi evirip çevirmiyorum Ben hiç bir sınıf, zümre ,dernek, teşekkül, vakıf ,siyasi parti ile alakalı bir insan değilim. Ben sürü adamı değilim. Bunu da unutma. Ben tarih konusunda yazdıklarıma inanıyorum. ve belgelerim de var. Kazım Karabekir'in bizzat ağzından çıkan sözler var. Bunlar mı tarihi evirip çeviirip dilediğim gibi yormak oluyor?

Sonra Ben sizlerin Müslüman olamacağını hiç bir yazımda yazmadım. Bunu söylemek herşeyden önce had bilmezlik ve küstahlıktır. İnsanları Müslüman olup olmadıklarını Allah takdir eder; ama ben sizin din konusunda eksik olduğunuzu yazdığınız bir takım yazılardan çıkardım.

Ben sizi beğenmiyorum bunu hala söylüyorum Ama Kemalizmin beğendiğim yanları da yok değil! !!!

.....

Yorum okuyucuğnun...

Sevgiyle kalın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili DipNot:

1)Kürtlerin bu ülkede dillerinden ve kültürlerinden mahrum edilmediklerini söyleyebilir misiniz? hatırlarsanız bir yazınızda Bazı kürt kardeşlerimizin zulüm gördüğünü siz de dillendirmiştiniz.( tam olarak şöyle ifade etmiştiniz. "Mazlum olan kürt kardeşlerimiz tabiki var") Ben kürtlere yapılan haksızlıklara zulüm diyorum siz daha ılımı davranıp hak ihlali diyebilirsiniz ya da bunu ekonomik sebeplere beğlayabilirsiniz. buna saygım var.

2) Kürtlerin Türkiye sınırlarını KAPSAMAMAK kaydıyla ayrı bir devlet kurmalarını saygıyla karşıladığımı yazdım. çünkü Kuzey ırakta kürtlerin bulunması Amerika ve israilin olmasından iyidir dedim. Kaldı ki Kürtler hiç bir topluma yakın olmadıkları kadar Türklere yakındırlar Türkiye bunu kullanabilirse Belki Kzuey Irak'ın bile ülkemiz sınırlarına dahil olmasını sağlayabilir.

3)kurulacak bir kürt devleti Zengin petrol yatakları ile ekonomik açıdan refaha erişecek ve özellikle de Türkiye ile ilişkileri dolayısıyla da tam bir demokratik yapıya sahip olacak düşüncesindeyim. tabi bunlar sadece öngörülerden ibaret.

4) Türkiye Cumhuriyeti kuruldu kurulalı Orduya ayırdığı olağanüstü bütçesiyle temin ettiği silahları kendi öz vatanının evlatlarına yöneltmedi mi? evet Terör inkar edilemez bir geröek buna seyirci kalınamaz. Ama kürt gerçeği de terör bahanesiyle göz ardı edilemez. Türkiye 1974 Te kıbrısa düzenlediği BARIŞ HAREKATI dışında ve koreye gönderdiği Askerleri dışında Ülkemizin hangi dış probleminin halli için silah kullandı acaba? Atatürk YURTTA SULH CİHANDA SULH derken acaba neden kendi öz vatandaşlarımızla olan problemlerimiz silahla çözülmeye kalkışıldı. Bunun içindir ki Turancıların gücü sadece kürtlere yetiyor dedim. Çünkü aldığımız bütün sillahları güneydoğuda kullanıyoruz.

5) Cumhuriyet dönemi sorunları hala durmuyor mu? Bir laiklik meselesi bir rejim meselesi bir ege adaları kıta sahanlığı, ermeni meselesi, Kürt sorunu, gayri muslimler ile ilgili sorunlar, hatta bunlara boğazların Dünyada eşi olmayan yarı bağımsız statüsü sence cumhuriyetten kalan sorunlar değil mi? Boğazlardan neden bütün ticaret gemilerinin geçmesi serbest neden Türkiyenin Ticaret gemilerini engelleme hakkı yok?

Ardından sorduğun sorular

1)Sence Kuzey Iraktaki Kürtlere Türkiye daha önce sahip çıksaydı Bugün Amerika ve israilin yanında mı bulunacaklardı? Acaba Türkiyenin Kürt politikası ne kadar doğru? Türkiye doğru bir politika izlediği için mi kürtler Amerika ve israilin yanında yer alıyor? Takdir senindir.

2) Ben Federalizmin bölücü değil birleştirici bir rol oynayacağına inanıyorum. ülkemizde Federalizm yerine ispanyadaki Bask örneği de düiünülebilir. Yani ülkemizin üniter yapısı korunur. Ama kürtlere bir takım haklar da tanınabilir.

3) Ben kürtleri yok saymaktan bahsetmedim. Kürtlerin yokluğu Türklerin yokluğunu sonuçlamaz dedim. Yani bir toplumun varlığı öbürüne bağlanamaz. dedim Aynı şekilde Türklerin yokluğu da Kürtlerin yokuğunu sonuçlamaz dedim. Arada bir şuurunu tatile çıkarıyorsun........

şimdi sevgili DipNOT yazdıklarımı iyiniyetle bir kez daha okursan bazı noktalarda birleşebileceğimizi görürsün.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Nizamulmulk,

Söylediklerinize kısmen katılıyorum, ancak Cumhuriyet kurulurken Kürtlerle antlaşma gereği ortak devlet kurma düşüncesine katılmıyorum. Devlet tek bir çatı altında olmalı ve öyle de oldu. Ortak devlette iki baş olacak ve iki farklı ses çıkacak öyle değil mi?

Bir ülkenin tek bir resmidili olur, ancak etnik farklılıkları olanlar anadillerini konuşabilirler ama anadilde eğitim diye bir şey sökonusu olamaz, bunun önüne geçilemez, Türkiye'de kaç farklı etnik grup var, her biri anadilde eğitim alsa bunu nasıl çözeceğiz.

Kültürel haklarına zaten sahip olmayan bir etnik grup ise göremiyorum, ancak geçmişte olmuş olan haksızlıklar da var olabilir. Bunları konuşalım, tartışalım...

Ama birde bugünün Türkiye'sinde yaşanan gerçekler var, terör gibi, bölücülük gibi, irtica gibi, din ve mezhep farklılıklarını kaşımak gibi, laikliği tartışmak gibi...

Yöneticilerin görevlerini iyi yapıp yapmadığını tartışırız, ama bir devleti devlet yapan şeyleri tartışmak bu millete bir şey kazandırmaz. Irak Saddam yönetiminde daha fazla demokrasi diyordu, şimdi Bush'la daha fazla demokrasi geldi mi? Saddam kötü bir yöneticiydi ama şimdi Saddam'ı arar oldular, kadın, erkek, çoluk çocuk tecavüze uğruyor hergün Irak'ta. Bunlar insanlık ayıbıdır.

Selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili DipNot:

1)Kürtlerin bu ülkede dillerinden ve kültürlerinden mahrum edilmediklerini söyleyebilir misiniz? hatırlarsanız bir yazınızda Bazı kürt kardeşlerimizin zulüm gördüğünü siz de dillendirmiştiniz.( tam olarak şöyle ifade etmiştiniz. "Mazlum olan kürt kardeşlerimiz tabiki var") Ben kürtlere yapılan haksızlıklara zulüm diyorum siz daha ılımı davranıp hak ihlali diyebilirsiniz ya da bunu ekonomik sebeplere beğlayabilirsiniz. buna saygım var.

2) Kürtlerin Türkiye sınırlarını KAPSAMAMAK kaydıyla ayrı bir devlet kurmalarını saygıyla karşıladığımı yazdım. çünkü Kuzey ırakta kürtlerin bulunması Amerika ve israilin olmasından iyidir dedim. Kaldı ki Kürtler hiç bir topluma yakın olmadıkları kadar Türklere yakındırlar Türkiye bunu kullanabilirse Belki Kzuey Irak'ın bile ülkemiz sınırlarına dahil olmasını sağlayabilir.

3)kurulacak bir kürt devleti Zengin petrol yatakları ile ekonomik açıdan refaha erişecek ve özellikle de Türkiye ile ilişkileri dolayısıyla da tam bir demokratik yapıya sahip olacak düşüncesindeyim. tabi bunlar sadece öngörülerden ibaret.

4) Türkiye Cumhuriyeti kuruldu kurulalı Orduya ayırdığı olağanüstü bütçesiyle temin ettiği silahları kendi öz vatanının evlatlarına yöneltmedi mi? evet Terör inkar edilemez bir geröek buna seyirci kalınamaz. Ama kürt gerçeği de terör bahanesiyle göz ardı edilemez. Türkiye 1974 Te kıbrısa düzenlediği BARIŞ HAREKATI dışında ve koreye gönderdiği Askerleri dışında Ülkemizin hangi dış probleminin halli için silah kullandı acaba? Atatürk YURTTA SULH CİHANDA SULH derken acaba neden kendi öz vatandaşlarımızla olan problemlerimiz silahla çözülmeye kalkışıldı. Bunun içindir ki Turancıların gücü sadece kürtlere yetiyor dedim. Çünkü aldığımız bütün sillahları güneydoğuda kullanıyoruz.

5) Cumhuriyet dönemi sorunları hala durmuyor mu? Bir laiklik meselesi bir rejim meselesi bir ege adaları kıta sahanlığı, ermeni meselesi, Kürt sorunu, gayri muslimler ile ilgili sorunlar, hatta bunlara boğazların Dünyada eşi olmayan yarı bağımsız statüsü sence cumhuriyetten kalan sorunlar değil mi? Boğazlardan neden bütün ticaret gemilerinin geçmesi serbest neden Türkiyenin Ticaret gemilerini engelleme hakkı yok?

Ardından sorduğun sorular

1)Sence Kuzey Iraktaki Kürtlere Türkiye daha önce sahip çıksaydı Bugün Amerika ve israilin yanında mı bulunacaklardı? Acaba Türkiyenin Kürt politikası ne kadar doğru? Türkiye doğru bir politika izlediği için mi kürtler Amerika ve israilin yanında yer alıyor? Takdir senindir.

2) Ben Federalizmin bölücü değil birleştirici bir rol oynayacağına inanıyorum. ülkemizde Federalizm yerine ispanyadaki Bask örneği de düiünülebilir. Yani ülkemizin üniter yapısı korunur. Ama kürtlere bir takım haklar da tanınabilir.

3) Ben kürtleri yok saymaktan bahsetmedim. Kürtlerin yokluğu Türklerin yokluğunu sonuçlamaz dedim. Yani bir toplumun varlığı öbürüne bağlanamaz. dedim Aynı şekilde Türklerin yokluğu da Kürtlerin yokuğunu sonuçlamaz dedim. Arada bir şuurunu tatile çıkarıyorsun........

şimdi sevgili DipNOT yazdıklarımı iyiniyetle bir kez daha okursan bazı noktalarda birleşebileceğimizi görürsün.

Evet düşüncelerinizi kısmen katılıyorum fakat büyük bölümüne asla...

Nedine gelince de Cumhuriyet tarihine baktığımızda farklı geleşmelin farklı ve olumsuz sonuçlarını görebiliriz Kürtler üzerinde ki bunu da yapanların çoğunluğunun Türkler değil kendi içlerinde çıkanlar tarafından bizzat yapıldığını göreceksiniz.

Yani daha açı bir ifade kullanmam gerekirse şunları söylemek mümkün.

1- Ekonomik ve sosyal olarak problemin genel hatlarının temelinde; ''Türkiye'de bölgecilik yapan Güneydoğu'nun yoksul halkı değildir; bölgecilik yapan, devlet hazinesini sömürerek batıda palazlanan ve doğuya zırnık koklatmayandır; bölgecilik yapan, iktisadi yatırımları batıya toplayıp doğuyu geri kalmışlığın çukuruna yıldan yıla daha çok yuvarlayandır.

Vatanın bütünlüğünü düşünen önce Anadolu'da Doğu-Batı ayrımını kaldıracak temel iktisadi tedbirlere yönelir. Yoksa doktorsuz, ilaçsız, okulsuz, ışıksız, yolsuz, gıdasız insan ile nasırını Avrupa'da ameliyat ettiren kompradoru yan yana koyup 'siz kardeşsiniz, vatandaş olarak eşitsiniz' demek gerçeklerle alay etmekten başka iş değildir.''

2- Yine Kürt meselesini anlayabilmek için Cumhuriyet tariğinden bir kesittir ki şöyle ifade etmek isterim ki o dönemlerde ''Şeyhler ve ağalar ya kendi temsilcilerini Ankara'ya milletvekili diye yollamışlar ya da şeyhlerin, ağaların kendileri politikacı olarak parlamentoya girmişlerdir. Böylece doğuda devlet içinde bir başka âlemin hikmetleri duyulmaya başlamıştır. Halk, geri, alfabesiz, şuursuz bırakılmış, Cumhuriyetin vatandaşı olacak yerde şeyhin ve ağanın kulu kölesi olmuştur.''

3- Diğer taraftan ise;''Türkiye'de bazı konuların dokunulmazlığı vardır. Konuşulmayan, ele alınmayan, tartışılmayan ve var olduğu halde yok olduğu iddia edilen ne kadar mesele varsa, bilin ki ileride başımıza dert açacaktır. Kürt meselesi de bunlardan biridir.''

Bu nedenle tabiki bunları konuşmakta tartışmakta ve çözüm aramakta fayda var fakat lütfen bunu ezen ve izelenin haline getirmeyin. Cumhuriyet kurulurken ve hala ülkemizin kuruluşu ile ilgili olarak yetersizlikler ve eksiklikler var bunu kabul etmek gerekir tabiki. Bu durumda Türkiye'nn aymazlığı ne sonuç verdi?.. Bizim yok saydığımız sorunun üzerine emperyalist destekle silahlı çatışmayı oturtanlar hem ülkemizi çağdışına düşürmeye hem bölmeye çalıştılar...

Sonuç?..

Türkiye bütçesine eşit bir harcama,

30 bin ölü!..

Güneydoğu'nun geri bırakılmışlığı sürdü, bu günlere geldi; ayrımcılığın yarattığı yoksulluk halkın yazgısına dönüştü.

Emperyalizm bir tek şeyi başaramadı: Anadolu insanının yüreğine Türk ve Kürt düşmanlığını düşüremedi; bu konuda insanımızın gönlüne işleyen ''Ekmekçi duyarlılığı ve sevgisi'' bizim için gökten inmiş ve geçmiş zamandan süzülmüş erişilmez pahada bir talihtir...

Sevgiyle kalın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''Türkiye Cumhuriyeti Parçalanacak mı?''...

Bugün tartıştığımız parçalanma tehlikesinin temelinde

Türkiye'deki dinci, irticai ve ayrılıkçı örgütlenmelerin büyük payı var.

Buna karşı savaşta, yaşamı yeni baştan örgütlemek ve alabildiğine siyasallaşma ertelenemez bir görevdir...

Gerek yeraltı zenginlikleri, gerek tarihsel ve doğal güzellikleri, gerekse bölgedeki stratejik önemi nedeniyle yabancı güçlerin gözleri hep bu topraklar üzerinde olmuştur. Bizi Kurtuluş Savaşı'na götüren koşullar anımsanırsa bu saptamamızın ne denli doğru olduğu görülecektir...

Bölgemizde yaşananlar, içimizdeki çekişmeler ne yazık ki bize 'Türkiye yeniden bir parçalanmaya mı sürükleniyor' sorusunu sorduruyor. Sovyetler parçalandı, Yugoslavya parçalandı, Irak parçalandı. Bu gelişmeleri çok iyi anlayıp, kökenlerine indikçe kendimize de 'Acaba Türkiye de mi parçalanmaya gidiyor' sorusunu sormamız gerekecek. Akıl ve bilimle baktığımız zaman Türkiye'nin bir parçalanmaya doğru gittiğini görmemek olası değil. Örgütlenmezsek laik, demokratik, devrimci kesimler birleşmezsek bilerek veya bilmeyerek bu kötü ve tehlikeli gidişe bizler de ortak oluruz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dağılmayı önlemek dağıtanı bulmakla olur...

Maşalara yönelerek kimse bir şey elde edemez...

Bu ülkeyi değersizlikler ülkesi olarak kılıp aramızda birleştirici olmuş tüm unsurları yıkmak isteyenlere prim veriledursun;ülke içinde hala ayrımcılık yapıladursun(bir takım dershanelerde eğitim görenler dışlanıyor orduca bunu hepimiz biliyoruz);hala isimlerin başına birileri kendince takı taka dursun parçalanmaya karşı çığırma bir işe yaramaz diye düşünüyorum...

ÖNCE SAMİMİYET!!!

DOSTLAR...

GÜZEL İNSANLAR...

ÖNCE SAMİMİYET!!!

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''Türkiye Cumhuriyeti Parçalanacak mı?''...

Bugün tartıştığımız parçalanma tehlikesinin temelinde

Türkiye'deki dinci, irticai ve ayrılıkçı örgütlenmelerin büyük payı var.

Buna karşı savaşta, yaşamı yeni baştan örgütlemek ve alabildiğine siyasallaşma ertelenemez bir görevdir...

Gerek yeraltı zenginlikleri, gerek tarihsel ve doğal güzellikleri, gerekse bölgedeki stratejik önemi nedeniyle yabancı güçlerin gözleri hep bu topraklar üzerinde olmuştur. Bizi Kurtuluş Savaşı'na götüren koşullar anımsanırsa bu saptamamızın ne denli doğru olduğu görülecektir...

Bölgemizde yaşananlar, içimizdeki çekişmeler ne yazık ki bize 'Türkiye yeniden bir parçalanmaya mı sürükleniyor' sorusunu sorduruyor. Sovyetler parçalandı, Yugoslavya parçalandı, Irak parçalandı. Bu gelişmeleri çok iyi anlayıp, kökenlerine indikçe kendimize de 'Acaba Türkiye de mi parçalanmaya gidiyor' sorusunu sormamız gerekecek. Akıl ve bilimle baktığımız zaman Türkiye'nin bir parçalanmaya doğru gittiğini görmemek olası değil. Örgütlenmezsek laik, demokratik, devrimci kesimler birleşmezsek bilerek veya bilmeyerek bu kötü ve tehlikeli gidişe bizler de ortak oluruz...

İşte yeni Ortadoğu Projesi çerçevesinde oluşacak olan sınırlar...

.

n304nyen304ordado286uhar304tasiss0.jpg

.

Rice'ın sözleri, bölge haritasını değiştirme önerilerinin ardından geldi

ABD Dışişleri Bakanı Rice'ın ''Yeni Ortadoğu'nun zamanı geldi'' açıklaması BOP'un eşbaşkanlığını yürüten Ankara'yı şaşırttı. Dışişleri Bakanlığı, Rice'ın açıklamasının ne anlama geldiğini Washington'a soracak.

Diplomatik kaynaklar, Ortadoğu'yu yeniden yapılandırma planı olan BOP'un amacının medeniyetler ittifakı olduğunu belirtirken sınır değişikliğine gidilmesine ilk karşı çıkacak ülkenin Türkiye olacağını vurguluyorlar.

Ankara, ABD'nin bölgedeki başka bir ülkeye müdahalesinden çekiniyor. En büyük olasılığın ise Suriye'nin İsrail'e müdahale etmesi durumunda Washington'ın da Suriye'ye operasyon düzenlemesi olduğu belirtiliyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.