Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

anne ve babanız kişiliğinizi ve hayatınızı ne ölçüde etkiledi

frozen

Önerilen İletiler

• Cevaplar 51
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Anne ve babalarımızın olduğumuz değil olmamamız gereken ıdealleri üzerine yetiştirildik..

sen doktor ol gurur duysunlar,ne yapacaksın konservatuarı herkes laf der..

aman ne yapacaksın gitar kursu bı bılgısayar kursuna git..bı çok ailedekı durum :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sanırım ben daha çekingen biri olurdum :unsure:

girişimciliğimi ve kendimce olumlu olduğunu düşündüğüm

bir çok özelliğimi de ailemden aldığım öze borçlu olduğumu düşünüyorum

ve bu anlamda da kendimi hep şanslı hissetmişimdir :wub:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anne ve babalarımızın olduğumuz değil olmamamız gereken ıdealleri üzerine yetiştirildik..

sen doktor ol gurur duysunlar,ne yapacaksın konservatuarı herkes laf der..

aman ne yapacaksın gitar kursu bı bılgısayar kursuna git..bı çok ailedekı durum :unsure:

evet düşünsenize hiç karşılarındaki insanında bir kişiliği olduğunu düşünmüyorlar zaten kuşak farkı denen bir uçurumda aramızda olunca çocukların hiç şansı olmuyor,

en modern anne babalarda bile az yada çok kendi düşüncelerinin kabul görmesi beklentisi var.

ve hep söylenende ben kaç yaşına geldim değişemem neysem o,sen bana uy...

falancanın çocuğu şunu şunu yapmış helel olsun deyip manalı manalı bakışlar gönderiyorlar

toplum bu uyacaksınlar.........

elalem ne derler.......

vs.... -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sanırım ben daha çekingen biri olurdum :unsure:

girişimciliğimi ve kendimce olumlu olduğunu düşündüğüm

bir çok özelliğimi de ailemden aldığım öze borçlu olduğumu düşünüyorum

ve bu anlamda da kendimi hep şanslı hissetmişimdir :wub:

senin adına güzel ama pek çok genç bu bunalımları yaşıyor.daha doğrusu pek çok evlat yaşı ilerlemiş olsada ,aynı serzenişmeleri ve dayatmaları duymak zorunda kalıyorlar...

o kadar çok insandan duydum ki neden bu kişiler ailem olmuş,neden seçim şansımız olmamış,onları çok seviyorum ama neden.....neden neden.....? sonu yok ..........

-_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet düşünsenize hiç karşılarındaki insanında bir kişiliği olduğunu düşünmüyorlar zaten kuşak farkı denen bir uçurumda aramızda olunca çocukların hiç şansı olmuyor,

en modern anne babalarda bile az yada çok kendi düşüncelerinin kabul görmesi beklentisi var.

ve hep söylenende ben kaç yaşına geldim değişemem neysem o,sen bana uy...

falancanın çocuğu şunu şunu yapmış helel olsun deyip manalı manalı bakışlar gönderiyorlar

toplum bu uyacaksınlar.........

elalem ne derler.......

vs.... -_-

Nedir şu elalemden çektiğimiz yahu :D:lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Görünüre bakılırsa herkes kabul etmiş;anne-babanın çocuğun hayatını birçok yönde şekillendirebileceğini...

Lakin benim 'geçmişe dönük' hayallerimde yatan;anne ve babam şöyle olsaydı da,sınırlarım bu noktadan çizilseydi litarütürleri değil...

Sınırlarımızı çizen aile kavramının dışarısında bir;geçmişe iç çekiş...

Ayaklarım üzerinde durduğum gün,bana ne yapmak istiyorsan gidip yapsana hatırlatmasını yapan bir anne-baba profili mesela...

Ayaklarım üzerinde durmaktan kastım;birçok anne baba zihniyetinde yatan ekonomik bağımsızlık endişesi de değil...

Yürüyebileyim,tutabilecek,kavrayabilecek bir gücüm olsun yeter...

İşte ancak bu gerçekleştiğinde,sınırlarım çizilmeyecek...'Özgür','özgürlüğü satılan' da olmayacağım...

Çünkü 'sınır','özgürlük';hafızamı meşgul eden kavramlar olmaktan çıkacak...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayaklarım üzerinde durduğum gün,bana ne yapmak istiyorsan gidip yapsana hatırlatmasını yapan bir anne-baba profili mesela...

Ayaklarım üzerinde durmaktan kastım;birçok anne baba zihniyetinde yatan ekonomik bağımsızlık endişesi de değil...

Yürüyebileyim,tutabilecek,kavrayabilecek bir gücüm olsun yeter...

İşte ancak bu gerçekleştiğinde,sınırlarım çizilmeyecek...'Özgür','özgürlüğü satılan' da olmayacağım...

Çünkü 'sınır','özgürlük';hafızamı meşgul eden kavramlar olmaktan çıkacak...

:clover:

Aslında her anne babaya sorsanız hep senin iyiliğin için der...

Tabi birde madolyonun diğer yüzüne bakmak gerekir.....

Ama benim ailem ayaklarımın üzerinde tam duramadığım vakit bile , hayati anlamda verdiğim çoğu kararda hep yanımdaydı...

Çoğunu da belki içlerinden desteklemediler....

Ama hep yanımda oldular...

En azından yaptıklarımın sonucunda ne olursa olsun , sıcak bir tebessümle bana dogru uzanan bir çift el olduğunu biliyordum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet Cerenimo....

Ve hayat öyle garip ki...

Çoğu zaman en yakınımızdakileri bile anlamakta güçlük çekebiliyoruz...

Ve aynı nispette anlaşılmıyoruz...

Doğru bir tanedir aslında...

Fakat artık öyle olmuş ki , her kafada bir doğru ve herkes kabullendirme çabasında...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çünkü arkamda bildiğim anne ve babam,aslında çoktandır önümde duruyorlarmış...

Ancak farkediyorsun....

biz büyüdükçe hayata bakışımızda büyüyor.

düşündüğün gelecekte bu kavramları unutucaksın ama öyle başka kavramların olacakki yalnızca yer değiştirecekler......yani kurtuluş yok gibi....

inanki ben hala uğraşıyorum!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet Cerenimo....

Ve hayat öyle garip ki...

Çoğu zaman en yakınımızdakileri bile anlamakta güçlük çekebiliyoruz...

Ve aynı nispette anlaşılmıyoruz...

Doğru bir tanedir aslında...

Fakat artık öyle olmuş ki , her kafada bir doğru ve herkes kabullendirme çabasında...

bence hayata bakışımız kendimize özeldir.yani hayatımı nasıl yaşıyacağım benim doğruma göre şekillenmelidir.

ve hayır doğru bir tane değildir , sadece toplumca kabul gören doğrular vardır.uyarsan sorun yok , sorun uymayanların başına geliyor zaten....

öyle marjinalliktende bahsetmiyorum çok aykırı olmasanda bu baskıları hissede biliyorsun gerek ailenden gerek etrafındaki çok bilmişlerden

ve kabullendirme çabalarıda işte burda başlıyor....bir düşün bakalım bizde aynı şeyleri yapmıyormuyuz ..bize ters gelen bir davranış gördüğümüzde yargılamıyormuyuz.......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen yine aynı sen isen....

Değişen mekandan başka ne olur ki?

yaşamın getirdikleri sorunlar özgürlüğünü kazanmakla bitmiyor ki....o mekanda kendini soyutlayıp yaşayacaksan o ayrı tabiki...ama buda imkansız değilmi...

aileni hayatından çıkarmayı düşünmüyorsan öyle yada böyle karışıyorlar....kendilerini her zaman sorumlu hissediyorlar bu güzel ama dozu önemli bizimde bir kişiliğimiz olduğunu hata yapabileceğimizi düşsek bile kalka bileceğimizi kabullenmeleri gerekiyor ama nerde....................

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence doğru salt bir tane...

Sadece hepimiz hayata bakış açımıza göre bunu çoğaştabiliyoruz...

Ama hangimizin ki tam anlamıyla doğru....bu kimi zaman sadece bir muamma...

buna karar verip farklı düşünce sahiplerini yargılamakta yanlış...

evet...

malesef yargılama gibi bir yanlışa hepimiz düşebiliyoruz...

değişime ilk önce kendimizden başlamak lazım zaten...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.