Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bir sürü, Birsürü, Bissürü, Bis sürü Hangisi Doğru?

gloria

Önerilen İletiler

Doğru: Bir sürü

Yanlış: Birsürü, Bissürü, Bis sürü 

bir sürü 
sıfat sıfat Pek çok
"Bir sürü dedikodudan çekindim, eksik olmasın muhtar pek açgözlü değilmiş." - A. Gündüz

Not: Türkçe'de genelde insanlar için "bir sürü" sıfatı kullanılmaz onun yerine "bir çok" tercih edilir. "Bir sürü"nün kullanılmama sebebi ise içeriğinde yer alan sürü kelimesinin hayvanlar için kullanılmasından kaynaklıdır hatta eğer insanlardan bahsederken bir sürü diyorsan hakaret etmişsin gibi sayan kişilerle bile karşılaşabilirsiniz. Belki de karşılaşmışsınızdır, bu arada ben bir sürü sıfatını insanlar için kullanıyorum hiç de rahatsız olmuyorum bundan. Çünkü bu insanlar mesela "kurunun yanında yaşta yanar" deyimine bile karşıdır niye efendim öyle kullanıyorsunuz insanlar odun mu diyenlerle karşılaşmanız her zaman mümkündür.  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 5 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.