Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Altın Palmiye'yi Türk Yönetmen Nuri Bilge Ceylan Kazandı

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Altın Palmiye Nuri Bilge Ceylan'ın 67. Cannes Film Festivali sona erdi. Yönetmen Nuri Bilge Ceylan 'Kış Uykusu' filmiyle Altın Palmiye'yi kazandı. Ödülünü geçen yıldan bu yana Türkiye'de yaşanan olaylarda hayatını kaybeden gençlere adayan Ceylan, ödülün Türk sinemasının 100. yıldönümünde kazanılmasının da hoş bir sürpriz olduğunu belirtti.

post-2-0-44145500-1401015689_thumb.jpg

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, 67. Cannes Film Festivali'nde, "Kış Uykusu" filmiyle "Altın Palmiye Ödülü"nü kazandı.

Ceylan, törende yaptığı konuşmada, ödülün kendisini için sürpriz olduğunu ifade ederek, "Bu ödülü beklemiyordum" dedi.

Ödülünü ABD'li ünlü yönetmen Quentin Tarantino'dan alan Ceylan, bu yıl Türk sinemasının 100. kuruluş yıl dönümünün kutlandığını hatırlatarak, kendisini destekleyenlere ve jüriye teşekkür etti.

Ceylan, "Bu ödülü, Türkiye'nin genç insanlarına ve geçen yıl hayatına kaybedenlere adıyorum" ifadesini kullandı.

GÜL VE ERDOĞAN'DAN TEBRİK
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 67. Cannes Film Festivali'nde "Kış Uykusu" filmiyle Altın Palmiye Ödülü'nü kazanan Nuri Bilge Ceylan'ı kutladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Ceylan'a telgraf göndererek, 100. yılında Türk sinemasının çıtasını yükselten bu önemli başarıdan duyduğu memnuniyeti belirtti.

Gül, bugüne kadar 2009 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nün de aralarında bulunduğu birçok ulusal ve uluslararası ödül alan Ceylan'ın, Altın Palmiye Ödülü'yle başarılarını taçlandırdığını ifade ederek, millete bir kez daha büyük gurur ve mutluluk yaşatan Ceylan'ı, değerli oyuncuları ve tüm ekibi kutladı.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre ise Başbakan Erdoğan, Köln'den İstanbul'a dönüşünün ardından yönetmen Ceylan ile telefonda görüştü.

Erdoğan'ın Ceylan'ı Cannes'da kazandığı ödülden ve Türk sinemasına sağladığı önemli katkılardan dolayı kutladığı öğrenildi.

Başbakan Erdoğan'ın bugüne kadar birçok ulusal ve uluslararası ödül alan Ceylan'ı, "Altın Palmiye" ödülü sayesinde "aziz milletimize yeni bir gurur yaşatmasından" dolayı tebrik ederek, başarılarının devamını dilediği de ifade edildi.

FİLMİN YAPIMCISI: BİZİM İÇİN BÜYÜK SÜRPRİZ OLDU
"Kış Uykusu" filminin yapımcısı Zeynep Özbatur Atakan, Altın Palmiye ödülünü kazanmaktan çok mutlu olduklarını belirterek, "Ödülün kendileri için büyük bir sürpriz olduğunu" ifade etti.

Zeynep Özbatur Atakan, "Uzun zamandır bu filmle ilgili çalışıyorduk, film yarışmada gösterildiği için elbette bir umudumuz vardı, ancak bu festivallerde ödül konusunda önceden tahmin çok yapmak zor" dedi.

Öte yandan, Nuri Bilge Ceylan'ın filminin Altın Palmiye ödülünü kazanması festivaldeki Türk standında bulunanları ve Türk sinemacıları sevince boğdu.

Türk standının yöneticisi ve Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, "Türk sinemasının 100. kuruluş yıldönümünde ve 32 yıl aradan sonra bu ödülün gelmesinin çok anlamlı ve sevindirici olduğunu" söyledi.

Cannes Film Festivali'ne binlerce film arasından sadece 18 filmin yarışma için seçildiğini hatırlatan Boyacıoğlu, "Bu ödülün gerek Ceylan'ın sinema kariyeri gerek Türk sineması için önemli bir yeri olduğunu" kaydetti.

Cannes Film Festivali'nin sinema dünyasının mabedi olarak değerlendirildiğini belirten Boyacıoğlu, bu ödülün Türk filmlerinin yurt dışında daha iyi değerlendirilmelerine katkı yapacağını sözlerine ekledi.

post-2-0-10158200-1401015690_thumb.jpg

"Kış Uykusu"nda Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen ve Nejat İşler rol alıyor.

Nuri Bilge Ceylan, bugüne kadan Cannes Film Festivali'nde, ''Uzak'' ile jüri, ''Üç Maymun'' ile en iyi yönetmen ve ''Bir Zamanlar Anadolu'' ile de jüri büyük ödüllerini kazanmıştı.

"Altın Palmiye"den sonra gelen büyük ödülü ise "Le Meraviglie" isimli filmiyle Alice Rohrwatcher aldı.

Festival jürisinin oylarıyla "En İyi Yönetmen Ödülü"nü "Foxcatcher" filmiyle Benett Miller elde etti.

"Jüri Ödülü", "Mommy" filmiyle Xavier Dolan'a, "En İyi Senaryo Ödülü" de Andrey Zvyagintsev'in çektiği "Leviathan" filmine gitti.

"En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"nü, "Mr Turner" filmindeki başarısıyla Timothy Spall alırken "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"ne ise "Maps to the Stars" performansıyla Julianne More layık görüldü.     

"Altın Kamera Ödülü"nü "Party Girl" adlı filmin yönetmenleri Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis kazandı.

"Kısa Metraj Ödülü" ise "Leidi" filminin sahibi Simon Mesa Soto'ya verildi.

Büyük ödül "Altın Palmiye" için 18 film yarıştı.

Festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da yıldızlar geçidine sahne oldu.

Nicole Kidman, Justine Tautou, Jane Fonda, Selma Hayek-Pinault, Eva Longoria, Mel Gibson, Sylvester Stallone, Harrison Ford, Adriana Lima, Gerard Depardieu, Monica Bellucci, Sophia Loren, Sharon Stone, Catherine Deneuve kırmızı halıdan geçen ünlü sinema yıldızları arasındaydı.

Cannes Film Festivali, yarışma içi ve yarışma dışı gösterilen filmlerin dışında, festival sarayında 13 metrekarelik alanda kurulan sinema pazarıyla her yıl olduğu gibi yine bu alanda önemli bir etkinliğe evsahipliği yaptı.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 100'ün üstünde ülkeden gelen yapımcı ve dağıtım şirketi, yaklaşık 5 bin civarında filmi pazarlamak için çalıştı.

Yetkililer, sinema pazarında alınıp satılan filmlerin cirosunun 800 milyon Euro civarında olduğu tahmininde bulunuyor.

Cannes Film Festivali, 14 Mayıs'ta "Grace of Monaco" filminin gösterimiyle başlamıştı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Sosyal medya'ya göre 'Tarantino kıskançlıktan çatlamış'

post-2-0-13091400-1401016092_thumb.jpg

67. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye, “Kış Uykusu” filmiyle Nuri Bilge Ceylan’ın oldu. Tören sırasında çekilen AFP’nin fotoğrafı sosyal medyada oldukça konuşuldu.

Ödülünü dünyaca ünlü yönetmen Quantin Tarantino ve oyuncu Uma Thurman'ın elinden alan Ceylan’ın kürsüde çekilen fotoğrafı sosyal medyada ilginç yorumlara neden oldu.
.
AFP'den Alberto Pizzoli'nin objektifine yansıyan karede Ceylan konuşmasını yaparken arkada duran Tarantino ve Thurman'ın ifadeleri dikkat çekti.

Sosyal medyada yapılan eğlenceli yorumlardan birkaçı;

Kedikara: Tarantino nasıl çatlamış kıskançlıktan, Uma da yılan bakışlı... Nuri'nin duruşu = çekemeyen anten taksın wink.png))

Efruzcakirkaya: Uma ve Tarantino çömez, Nuri Bilge - buraların patronu benim - duruşunda.

Missaylinc: Uma, Tarantino ve  Nuri Bilge iyi fotoğraf…

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

‘Bu ödülü Türkiye'de son bir yılda hayatını kaybeden gençlere hediye ediyorum’

Nuri Bilge Ceylan, "Ödülümü son bir yılda hayatını kaybeden Türk gençlerine adıyorum" dedi. Ceylan, "Bu sene Türk sinemasının 100. yıldönümü. İnanılmaz güzel bir tesadüf. Thierry Fremaux, Gilles Jacob ve Jane Chanpion’a çok teşekkür ediyorum. Bu ödülü Türkiye'de son bir yılda hayatını kaybeden gençlere hediye ediyorum" diye konuştu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

çok sevdiğim bir ablamla izlemiştim uzak filmini.

çok sıkılmıştım ve ne yalan söyliyim fikrim sorulduğunda çok fazla şişirildiğini düşünmüştüm.

daha sonra bu çok sevgili abla -yanlızlığı anlatıyor, yanlızlık içeren bir filmde nasıl diyalog bekliyorsun- demişti.

tekrar izlediğımde zırıl zırıl ağlamıştım.

ve bu yanlızlık tercih edilmiş bir yanlızlık değil bu toprakların çaresiz yanlızlığına hapsolmuş insanların hikayesiydi.

sonrasın da bütün filmlerini benzer duygularla izledim.

Nuri Bilge Ceylan filmleri böyle birşey işte smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

çok sevdiğim bir ablamla izlemiştim uzak filmini.

çok sıkılmıştım ve ne yalan söyliyim fikrim sorulduğunda çok fazla şişirildiğini düşünmüştüm.

daha sonra bu çok sevgili abla -yanlızlığı anlatıyor, yanlızlık içeren bir filmde nasıl diyalog bekliyorsun- demişti.

tekrar izlediğımde zırıl zırıl ağlamıştım.

ve bu yanlızlık tercih edilmiş bir yanlızlık değil bu toprakların çaresiz yanlızlığına hapsolmuş insanların hikayesiydi.

sonrasın da bütün filmlerini benzer duygularla izledim.

Nuri Bilge Ceylan filmleri böyle birşey işte smile.png

http://www.turkish-media.com/forum/topic/84409-uzak-2002-distant/

http://www.turkish-media.com/forum/topic/83430-iklimler-climates/

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.