Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

insan neden yaşar,sonunu bile bile?

frozen

Önerilen İletiler

Bildiğim kadarıyla cevaplayayım. Bir defa biyolojik olarak kendi istemin dışında var oluyorsun. Var olduktan sonrada, sonunu bilsen bile can tatlı ve yaşamak güzel olduğu için yaşamına son veremiyorsun, son vermek istemiyorsun, mümkün olduğunca çok yaşamak istiyorsun. Canlılarda, cansız varlıklarda, gelecekteki varlıkların devamını sağlamak için belli bir süreçte var olmak zorundadırlar. Bu, doğanın ve doğadakilerin var olma zorunluluğudur. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 97
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

• 2 ay sonra...

İnsan ne için yaşar? Yaşamak ve hayatta kalmak iki farklı eylemdir bana kalırsa. Yaşamak için çaba gerekir hayatta kalmak içinse programlanmışızdır zaten. Çoğu insan yaşamayı beceremez şahsımca bazıları tırlatma seviyesine gelir. İnsan sormadan edemiyor ne önemi var diye. Üzülsek ne olacak mutlu olsak ne olacak çok başarılı olsak ne olacak aşşağılansak ne olacak. Cevabı bilen biri varsa şayet benide aydınlatsın lütfen. Ne yazıkki çok düşünmeme rağmen bir sonuca varamadım. Hiç bir şeyin ne yazıkki bir önemi yok sanıldığı kadar karmaşık değil her yaptığın şeyin bir sonu var işte. Son bulduğu zaman eğer bir dini inancınız yoksa kaybolursunuz. Bu tür insanlar için intihar etmek mantıklı bir seçenektir. Boş yere çaba harcamaktansa son verirsiniz. Diğerlerindede korku var sadece bir şeye inanıp kaybolmaktan korkma iç güdüsü. Demem odur ki her şey kafanızda bitiyor. Neye inanmayı tercih ederseniz amacınız o olur. Ölmek isteyen birine kalkıp neden ölmek istiyorsun diyemezsiniz yaşamak için hayatta kalmak için bir sebebi yoktur bir anlam konduramaz. Açıkcası ısrarla yaşamak için varını yoğunu ortaya koyan insanlara imreniyorum. Sanki benim bilmediğim bazı sebepler biliyor gibiler açıkcası öyle insanları takdir ederim. Ama canınızı sıkmayın arkadaşlar sebebini bilseydik bir heyecanı kalmazdı. Keyifli bekleyişler dilerim :)..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İraden dışında hiç tanımadığın bir dünyaya geliyorsun,tam olarak bilinçlenene kadar birkaç yıl geçiyor bu süre zarfında çeşitli insanlar tanıyorsun senin yeni geldiğin bu dünyada yaklaşık 30-40 yıldır bulunan -belki daha az belki daha fazla -bu süre zarfında her saniye oyundan çıkma şansı olan bu insanlar hiçbir aykırı eylemde bulunmamış ve hayatlarına devam etmiş çoğunluk beynindeki normal kavramının oluşmasını sağlıyor ayrıca ölümden önce yaşamla tanışıyorsun insanoğlu ilk öğrendiğinin doğruluğunu kabul etmeye yatkındır yani bu durumda herhangi bir etkenle ölene kadar yaşamak normal ve doğru olan kavramlar olarak beynine işleniyor belki de belli bir süre irademiz olmadan yaşamamızın sebebi bu süre zarfında bizi hayatta kalmaya iten etkenlerin oluşturulmasıdır.Oyundan kafana göre çıkamaman için koşullar tamamlandığında aklın başına geliyor da ondan sonra ancak böyle öleceğimi bile bile niye yaşıyorum diye sorguluyorsun.Efendim kısaca görevin yüzmeyi öğrenene kadar çırpınmak tabi dibe batmak istemiyorsan.O apayrı bir yol...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...
Misafir misafir öğrenci

Bence insan amaçları ve inançları uğruna yaşar.Hep bir amaca tutunur ve onu gerçekleştirmeye çalışır. Bazıları amaçlarını gerçekleştirir bazıları ise gerçekleştiremeden ölür.İnsanı yaşatan şey amacını gerçekleştireceğine olan inancıdır.Güzel şeyler yaşayacagına inanarak yaşar .Daha önce güzel şeyler yaşamıştır ve bunların tekrar olacağına inandırır kendini.Amaçsız insan yok mudur peki, vardır elbet. Daha önce güzel şeyler yaşamayanlar güzel şeyler yaşayacaklarına inanmazlar ve bir amaçları olmaz. Bu insanlar genellikle intihar eder. Peki amacı olmayıpta yaşamaya devam eden insanla neden yaşar ? Benim inancıma göre bu insanlar etrafındaki insanların amaçlarındaki objeler olmak için yaşar ,öldükten sonra etrafındaki insanlar üzülmesin diye yaşarlar .Bunun doğru olup olmadığını bilmiyoruz ve hiçbir zaman bilemiyeceğiz gibi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Insan ne için yaşar bunun birsürü cevabı vardır tabiki ilk başta kül olmak icin ama yaşamanın bissuru yönü vardır ölüme doğru giden bu yolda şavasir insan ölümle hastalanır iyilesmek ister yaşamak ister ölmek isterken bile samimi değildir ama sorsanız yaşamak da istemez. Günler akar geçer insanlar değişir yaşam hep farklilasir ona anlam katan şeyler lazım anlam asksa aşık adam sevdigim için yaşıyorum der anlam kime neye göre dir niçin yaşar insan bazı günler mecburiyet amacın yoksa ve yalniz san hicbir sey yapmak gelmiyorsa içinden yaşamak da denirse buna yaşarsın hayalleri çalınmış sevgilisi evlenmiş boş gezenin boş kalfasiysan yaşam sigara dir şiirdir deniz kısıdır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...

Gökyüzüne bi bakın. Önce yıldızlara sonra aya sonra güneşe. O koskoca güneş bile evrende nokta bile değil o galaksiler bile değil. Bunlara bakarak allah büyük deriz ama hakkını veremeden.hakkıyla demeyi öğrenmek için yaşariz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Merhaba, bir muhasebe firmasında çalışıyorum 34 yaşındayım iki cocgum var biri 2 yasında diger 7 aylık. Muhasebe fişi girerken bi anda kafama dank etti.ben ne yapıyorum dedim. lütfen biri bi açıklama yapsın. hayat dediğimiz topu topu 70-80 yıl için mi ölümden sonra bizi ne bekliyor.hayatın öyle bi koşuşturmacasına girmişizki hiçbirimize kalmayacak şu dünya için savasıyoruz ve ürüyoruz. ne gerek var. bu sahte hayat sadece 70-80 yıl içinse neden para kazanmaya calısayımki neden cocuk yapayım onlarında basını belaya sokayım. ruhumuzda ölecekse ve ölümden sonra başka bi hayat yoksa nasıl bi hak hukuk bu. kaldı ki ölümden sonra hayat var ise de bizi neye göre bi hayat bekliyor geçenlerde okumuştum doğmakta ölmek gibidir diye. anne karnındaki bebek dünyasını orası sanarmıs doğarken öldüğünü sandıgı için aglarmış bizde bu hayatta öldügümüzde başka bi hayttamı dogacagız ee bu dünyadaki cabamız sevdiklerimiz ne olacak bir oyundu o bitti yeni oyun mu başladı diyeceğiz kafam çok karısık ben neden çalışıyorum neden evlendim neden yaşıyorum. kimine göre cehennem denen yere gitmek için mi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Bu yazıyı yazıyorum bunun üstünden kaç zaman geçiçek bence hayat geçmiş bir zaman biz bence geçmişi yaşıyoruz,eğlenceye gidiyorsun bitiyor,yemek yiyorsun 3 saat sonra önemini yitiriyor,1 saniye öncesinin önemi bile yok ,,, sonunu bilmediğimiz bir şey ama öyle ama böyle kesin bir sonuç varki bedenen ölüyoruz, çıkamazsın içinden neden yaşadığını anlamak için, bence anı yaşamaktır, yasa gitsin gerisini duxunme

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Mademki bir "varlık" vardır. Bu varlığın toplamı evreni oluşturur. Varlığın var olması, değişimini gerektirir. Değişim, hareketlilik, dinamizmin özü olan doğum ve ölümdür. Böyle bir değişim olmadığında hayat durur. "var" olmaz. Zira durağan varlığı düşünemeyiz, olmaz, olamaz. 

Tüm varlıklar gibi var olan insanın da, diğer varlıklar gibi bir doğum ve ölüm süreci vardır. Bu süreç tüm maddenin özünde vardır. Doğar(oluşum), Yaşar(gelişim), ve ölür(dönüşüm) şeklinde evrilir. Bu süreç, evrenin "maddenin devinimi" yasasıdır. Her maddenin dinamizminde vardır. İstem dışıdır, kaçınılmazdır. 

İnsanın var olması, yaşaması diğer maddeseller gibi elinde değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 2 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...
Misafir Rüzgarınsesi

İnsan neden mi yaşar? Bence insan insanlığı faydalı birşeyler katmak için, mutlu olmak için yaşar. bazen o kadar çok acı çeker ki acılarından kurtulmanın yolunu ölüm le bulur . Oysa korktuğu için ölümü seçiyor . Oysa savaşmayı bilse herkese ve herşeye rağmen mutlu olmayı gülümsemeyi bilse "insan neden yaşar?" Sorusunun cevabını bulacaktır.her insanın yaşaamk için bir amacı vardır iyi yada kötü hiç fark etmez. Sadece amacının ne olduğunu bilmediği için insan neden yaşar diye sorguluyorsun hepsi bu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haha. Kaygisiz zaten olecegiz ve kiyamate yada ahirete ne ogrendin degil ne yaptigin sorulacak araba uretin diye seni cennete katacak degil ya Allah tobe tobe neyse yani amelinle gireceksin hem don bak su an ki zamana teknoleji gelistikce afedersiniz ama serefsizler artiyor pislik artiyor ucan araba bile icad edilse yine insanlik ayni anliyacagin neyse sozumun sonundayim. Belki de dunyada bana verilen surenin sonundayim kim bilir? Neyse okuyan hakkini helal etsin cunku her soyledigimiz soz biz farketmesede bir insana hitap eder ✋✋✋

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
  • 4 ay sonra...

Sırf buraya birşeyler yazabilmek için üye oldum. Daha önce başka bir yerde bunu arama motoruna yazdığımda ''aramak, öğrenmek ve bulmak'' diye bir tanım okumuştum. Bana kalırsa hepimiz acıklı ama anlamlı hikayeler oluşturmak için yaşıyoruz. Tanrısal kavramlara pek inandığımı söyleyemem. Dolayısıyla tanrının beni denemesi için gönderdiğine inanmıyorum. Çünkü tanrı neden bizi denesin ki? Gerçekten deneyip denemediğini bir kenara bırakın ya da tanrının gerçekten var olup olmadığınıda. Çoğunluğumuz bir tanrıya inanıyor ve genelde her şeye gücü yeten metafizik ötesi bir güçtür bu tanrı. Öyleyse her şeye gücü yetiyorsa neden bizi denemek istiyor? Bunu her sorduğumda ona olan sevgimizi sınamak için ve bizi ödüllendirmek için olduğunu söylüyorlar.

Tamam, peki neden sınamak istiyor? Tanrı merhametliyse ve ona olan inancımızı sınamak için bize sınava sokuyorsa gerçekten merhametli midir? Kendinizden pay biçin. Küçük kardeşinizin size olan sevgisini sınamak için ailenizle iş birliği yapıyorsunuz. Bir ablası yokmuş gibi davranıyorlar ancak o küçük çocuktan ablasının olduğuna inanmasını ve onu koşulsuzca sevmesini istiyorlar. Eğer bunu yapmazsa cehennem ile tehdit ediyorlar. Kardeşinize yaşadığı süre boyunca bir vahşet çektiriyorsunuz, her eziyeti yaptırıyorsunuz ancak sizin sınırsız merhamet ve gücünüz var ve bunları sadece onu denemek için yapıyorsunuz. Ben tanrı değilim ama eğer tanrı olsaydım birisini denemek için ona bu kadar acı çektirmezdim. Gereksiz bir şey bu. Ki ben bile saklambaç oynayıp eziyet etmeyeceksem tanrının benden çok daha üstün olması gerekir değil mi? Dolayısıyla insanın islamik bir sınav sebebiyle yaşadığına inanmıyorum. Ama dünyada herşeyin mümkün olabileceğine inanacak kadar çok şey yaşadım.

Dolayısıyla asla tanrı yoktur da diyemem. Ancak varsa bile bize anlatılan tanrı ile gerçek tanrının %100 aynı olmadığını her aklı başında insan anlayabilir. Tek bir cehenneme inanıyorum o da buradaki cehennem. Yaşanan vahşetler vicdan işi değil çünkü. Dolayısıyla metafiziksel iyi bir varlığın bizi sınadığı için yaşıyor olma ihtimalimiz neredeyse hiç yok. Bildiğimiz net bir şey vardır ki evren gerçektir ve enerjileri vardır. Paranormallik vardır. Evrenin gezegeninin birinde yaşayan gelişmiş canlı türlerinden birisiyiz. Elementler ve yıldız tozlarından oluşuyoruz ve anormal güçlerimiz var. Mesela inanç gibi. İlginç biliyorum ama gerçektende nasıl inanırsak öyle ölürüz arkadaşlar. Doğru bir inanç yok. Doğru olmadığı gibi yanlış bir inançta yok.

Bilim bu zamana kadar dünyanın farklı bölgelerinde bin bir türlü ölümler kayda geçti. Neye  inanırsanız inanın tek bir gerçek var. Hepimiz evrenin yazarlarıyız ve kendi hikayemizi yazıyoruz. Bildiğim tek şey bu. Evren bu hikayeleri ne yapacak? Buraya neden geldik? Neden yazmamız gerekiyor vb soruların cevabını bilmiyorum ancak bir şekilde hikayemiz başladı ve sonu gelene kadar yazmaktan başka bir seçeneğimiz yok. Reddetsenizde reddedişi yazarsınız, savaşırsanızda savaşı. Hikayenin sonunda ne olacağını ve ne için yazdığımızı öğreneceğiz. Ancak ölüme mümkün olan en iyi hikayeyle gitmek hepimiz için daha iyi olmaz mı? Mümkün olan en iyi hikayeyle gidelim, böylece tüm ihtimallere karşı bir hazırlığımız olur. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.