Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

SİVAS KATLİAMI 13.YILI

Misafir şevval

Önerilen İletiler

Sevgili dogville,

Atatürk onları korumak istemişmi?Gerçekten böylemi yazıyor orda yada sen öyle olmasınımı istiyorsun oysaki bak sosyalistler ne diyor bu konuda.

Kemalist Tarihin En Kanlı Sayfalarından Biri:

Onbeşlerin Katli

-http://www.barikat-lar.de/barikat/18/tarih18.htm-

sevgilerimle

valla şuheda .....

kesin olarak mustafa kemal yaptırdı diyebilirmiyiz bilmiyorum

suphi ve arkadaşlarını çağıran mustafa kemaldi evet

ama bahsettiğim cemiyeti kurduran kazım karabekir

şimdi bu iki komutan yani mustafa kemal ve kazım karabekir

birbirinden ayrı iş yapar mı

buna cevap bulalım

bir de o dönem atatürkle lenin in arası çok iyiydi bunu biliyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 62
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

valla şuheda .....

buna cevap bulalım

Evet somut birşey yok zaten bu konuda arkadaşım.

Benim sana verdiğim link sosyalistler tarafından hazırlanmış bu onların görüşü,bu konuyla ilgili çok şeyler yazıldı çizildi ama dediğim gibi somut olan bir şey yok,ayrıca benim bildiğim öldürülmeden önce Atatürkle görüşme talepleri red edilmiş bu konuyla ilgili çok yazılar okudum ama şimdi benden kaynak istesen inan veremem hatırlamıyorum çünkü,fakat araştırırsak çok şeyler bulabiliriz farklı görüşlerde ki insanların yorumlarını okumakta lazım tabi

sevgilerimle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet somut birşey yok zaten bu konuda arkadaşım.

Benim sana verdiğim link sosyalistler tarafından hazırlanmış bu onların görüşü,bu konuyla ilgili çok şeyler yazıldı çizildi ama dediğim gibi somut olan bir şey yok,ayrıca benim bildiğim öldürülmeden önce Atatürkle görüşme talepleri red edilmiş bu konuyla ilgili çok yazılar okudum ama şimdi benden kaynak istesen inan veremem hatırlamıyorum çünkü,fakat araştırırsak çok şeyler bulabiliriz farklı görüşlerde ki insanların yorumlarını okumakta lazım tabi

sevgilerimle

ama ben senin tam olarak neyi savunduğunu anlayamadım :blushing:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

valla şuheda .....

buna cevap bulalım

hımm kazım karabekir ayrı iş yapar mı ? buna cevap bulmak çok kolay..

1929 yılında Ata'ya karşı düzenlenen izmir suikastinden sonra kazım karabekir', rauf orbay, refet bele'nin tertipçiler arasında olduğu için yurt dışına kaçtığı gıyabında idam istendiği ve Ata ölene kadar yurt dışına dönmediğini, Şeyh Sait isyanının tertipçileri olduğu gerekçesiyle kapatılan partinin kurucularından birinin kazım karabekir olduğunu düşünürsek ayrı iş yapıp yapmıyacağı konusunda bir cevap verebiliriz dimi ?

ayrıca suphilerin katlinin tertipçisi kazım karabekir olsada katliam emrini direk veren Topal Osman'ın Ata tarafından öldürtüldüğünü de düşünürsek. O dönem Atanın çevresinde onun cumhuriyet fikrinden korkup saltanata bağlı kalmayı hedefleyen çetelenmeler türediğini net olarak görürüz. Bu Çetelerin temizlenmesi Cumhuriyetten sonra çok kanlı olmuştur. Atatürk en yakın silah arkadaşlarından bazılarının idam emrini imzalamak zorunda kalmıştır.

Ve Rauf Orbay, Refet Bele, Kazım Karabekir gibi en yakın silah arkadaşlarından paşalar. O'na 1929 da düzenlenen suikaste karışıp yurt dışına kaçmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu üzücü olay her zamanki ortalığı karıştırma müptelalarının ve nemacılarının ürünüdür.Halkı yalan ifadelerle galeyana getirip birbirine kırdırıcı , düşman kamplar yaratmak isteyenlerin çabalarının ürünüdür.Suçluyu yanlış yerlerde arıyorsunuz.Her önünüze geleni yemeden önce biraz düşünün ve geniş düşünün , yoksa çok zararlı çıkarsınız , iyi bir iş yaptım dediğiniz şey bile belki aslında düşmanlarımız hanesine yazılan sayı olabilir.Bir avuç insana bakarak milyonlar aynı kefeye konmaz hem , bunun gibi bir sürü olay oldu ve hala tutuyor hayret yaaa

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Umarim bu Ergenekon tümüyle ortaya cikarilir ve tüm katliamlarin sorumlularini ögreniriz.

Yeter artik cektiklerimiz!!!!!

"NTV'de yayınlanan Yazı İşleri programına katılan Radikal Gazetesi yazarı Oral Çalışlar'dan adeta 'kan dondurucu' açıklamalar.

Sivas Madımak Oteli'nin yakılması ve Gazi olaylarında yaşananların Ergenekon davasındaki ikinci iddianameyle ilişkilendirilmesini yorumlayan Çalışlar, NTV'den Mirgün Cabas'a şöyle konuştu.

Yıllar önceydi. Rahmetli Erdal İnönü ile bir araya geldik ve kendisine, "Siz Sivas Madımak Oteli'nin yakıldığı esnada Başbakan Yardımcısıydınız. İnsanlar orada can verdi. Bu olayları siz nasıl yorumluyorsunuz? Her yere bu kadar çabuk yetişen devlet niçin yetişmedi?" diye sordum.

MİTÇİ'DEN DONDURUCU TESPİT!

Çalışlar, Erdal İnönü'nün kendisine verdiği yanıtı şöyle aktardı: Sayın İnönü bu soruma karşılık olarak 'Evet bende merak ettim ve bu konuyu bir MİT mensubuyla konuştum. İstihbarat görevlisi bana aynen şöyle konuştu: Bazen bazı hareketlerin gazını almak için serbest bırakılır...

GAZİ'DE DE BENZER GAZ ALMA MI?

İnönü'nün bu sözlerini yorumlayan Radikal'in tecrübeli yazarı Çalışlar, Sonuç olarak Madımak Oteli olayında 'İslamcı hareket gelişiyor, bunu bırakalım, çukurun içine düşürelim' mantığı gelişmiş olabilir. Gerçekten Sivas gibi Türkiye'nin merkezinde olan bir şehirde olan-bitenlere müdahale edilmemiş olması, daracık bir otelde insanları ölüme terketmek kolay anlaşılabilir değil. Aynı metod Gazi olayları için de olabilir... "

Alinti: -http://www.renkhaber.com/haberler/Turkiye.1/Kanlari_donduracak_aciklama_/8372.html-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 yıl sonra...

Sivas katliamının üzerinden 21 yıl geçmiş.

eğer bu ülkenin aydınlık yüzleri ortak mücadele edebilseydi; insanları yakmanın cezası on yıllarca sürecek bir dava ve sonucunda zaman aşımı olmazdı.

bunun utancı hepimize...

Yok başka bir cehennem, yaşıyorsunuz işte!

Behçet Aysan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Menekşe'den Önce filmini izlemenizi tavsiye ederim. Buraya linkledim. 

Gazeteci – yazar Soner Yalçın’ın hazırladığı Menekşe'den Önce, Sivas Katliamı’nda yaşananları, tanıklar ve kurbanların yakınlarıyla anlatıyor.

Yalçın’ın tutuklanmasının ardından yarım kalan ve arkadaşlarının (yapımcı Halide Didem ile Elif Ilgaz, Zeynep Altıok, Tuğçe Tatari, Ebru Köktürk, Elif Yıldız, Melda Onur, Canan Kaftancıoğlu ve Tuğba Ezeroğlu) katkılarıyla imece usulü tamamlanan belgesel, katledilenleri, ablası Menekşe ve sadece 12 yaşındaki abisi Koray’ı henüz doğmamışken Madımak'ta kaybeden Menekşe’yle birlikte anıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Menekşe'den Önce filmini izlemenizi tavsiye ederim. Buraya linkledim. 

daha önce @@irinçköl de paylaşmıştı.

maalesef izlemeye gidememiştim.

senin eklediğini görünce dün gece seyrettim.

hala kendime gelebilmiş değilim sad.png

teşekkürler @@gloria

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sivas Katliami Aleviler icin Kerbela ile büyük benzerlikler tasir.Olayin Alevi-aydin kesime yönelmesi,insanlarin savunmasiz birakilmasi cok az sayida insanin yine yaklasik bes bin kisi tarafindan kusatilarak yakilmasi ve göz göre göre ölüme terkedilmesi Alevi toplumu icin yeni bir Kerbela  olarak yorumlanmistir.

Oraya gidis nedeni ile karsilasilan sonuc bakimindan Hz.Hüseyin'in basina gelenleri hatirlatir.Küfeliler'in Hz.Hüseyin'i desteksiz birakmalari gibi orada bulunan Alevi aydinlarda,hükümet ve güvenlik görevlileri yakin iller hatta kimilerine göre Alevi köylerde dahil destek vermemislerdir.Bu olaylarin Kerbela'nin günümüze uyarlanmasi gibi bir algi mevcuttur.

Alevilerin yasamis oldugu zulümler Alevi toplumda Kerbela benzeri olaylari yasamak Kerbela benzeri olaylarin hep var olacagi düsüncesini güclendirmistir.

Surasi artik bir gercek ki;Ülkemizde ve ülkemizin Dis Siyasetinin ulastigi bölgelerde yasayan Aleviler hep bir korku icinde yasamaktadirlar.Bu korkuda haklidirlar cünkü her gün herhangi bir sekilde Alevi karsitligi yapilmaktadir.Halk arasinda yeserip ve suni yöntemlerle gelistirilen bu karsitlik siyasi iktidar tarafindan özellikle bu iktidarin basi tarafindan körüklenmektedir.

ISID denilen terör örgütü'nün,Irakta Siilere ve Türkmen alevilere karsi  yürüttügü vahsiligi terör olaylari olarak görmekten itina ile kacinan siyasi iktidar ISID'in katliamlarini Israil'in Gazze saldirisina karsi tepki koyarak perdelemeye calismaktadir.

Ülkemizdeki siyasi iktidarin özellikle terör örgüteri ile isblrligi icinde oldugunu gösteren bazi belirtiler bizi dehsete düsürmektedir.Ergenekon icin savci olanlar Irakta yasanan Alevi kiyimi icin üc maymunlari oynuyorlar.

Surasini acik acik belirtmek gerekirse:Sivasta yasanan vahset tam anlamiyla bir katliamdir ve bundan DEVLET sorumludur.Bu katliami zaman asimi gibi insanlik disi bahanelerle gecistirmeye calisip bu katliamda katillerin savunmasini yapan avukatlari bünyesinde barindirmak siyasi iktidar icin bir ahlak sorunudur.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.