Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ermeni sorunu

Misafir TheLastofMohicaN

Önerilen İletiler

Misafir Zıplayan Dana

Savaş zamanı her yerde olduğu gibi olan yine sivil insanlara olur o dönem katledilen ermeniler gibi ermeniler tarafından katledilmiş türklerde olmuştur sonuç olarak ben dedelerimin ruhuna fatiha okurum Allah onlardan razı olsun derim onların sayesinde binlerce türk köylüsü kurtulmuş...Sen ve senin gibiler ne kadar çığırtkanlık yapsanız da bişi değişmiyecek .

MIRMIR MIRMIR....SADECE MIRMIR....Yüzbinlerin katledildiği bir yerde binlerin kurtarılması sana saçma gelmiyor mu?gelmez....gelirse tarihinle yüzleşirsin ve kendi kimliğini kaybedersin,yeni bir kimlik de o kadar kolay oluşmuyor.Eskiyi muhafaza et,et ki duaların yerini bulsun!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben tarihimle gurur duyuyorum çok şükür sen duyuyormusun peki ? Ya da şöyle sorayım senin bir tarihin var mı ? Hırsınızdan çatlasanız da şanlı tarihimize leke düşüremezsiniz kesilip biçilmeyi hakedene hakettiğini vermiştir ceddadımız ALLAH onlardan her daim razı olsun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

Ben tarihimle gurur duyuyorum çok şükür sen duyuyormusun peki ? Ya da şöyle sorayım senin bir tarihin var mı ? Hırsınızdan çatlasanız da şanlı tarihimize leke düşüremezsiniz kesilip biçilmeyi hakedene hakettiğini vermiştir ceddadımız ALLAH onlardan her daim razı olsun

Vatan Millet Sakarya edebiyatına devam.....
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlk olarak ermeni meselesi türkiye cumhuriyeti devletinin meselesi değildir. 2 mesele osmsnlı imparotorluğunun meselesidir, osmanlı bir millet devlet değildir, türk osmanlısı, selçuk osmanlısı, tatar osmanlısı değildir karma hükğmdarlık imparatorlukdur. Osmanlının başına gelenlerden biz bir memleketi sorumlu tuttukmu. Eyer şimdiki toprakları fıransızlar işgal etseydi ermeniler fıransızlara sizin yüzünüzden bu kadar insanımız katledildi sorumlusu sizsinizmi denecekti acaba. Hem rusla fıransayla iş birliği yapıcaksın hem saldırıcaksın hemde haklı çıkıcaksın olmaz öyle şey.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Babam erzuruma geldiklerinde camide 101 kişinin katledilmiş cesetlerle karşılaşırlar balık istifi gömdüklerini harb anılarında defalarca anlattı, fakat nedense ermeniler osmanlılar yaptı diyorlar. 90 sene evvel emperyalistlere yem oldukları gibi şimdi gene yem oluyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu geceki toplantı onların sesini kesti, neler olucağını çok iyi biliyorlar ab ye girersekde girmezsekde pilanları suya düştü. girersek artık eylem yapamıyacaklar girmezsek de biz temizlik yapıcağız.

bizi almazlar....

onları da temizletmezler....

senin adın niye lena....

özel bir sebebi yoksa söyler misin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tebrikler sevgiline karşı baya sadakatlisin..

Aşkın gözünü seveyim be..))

AB ye alıp almmaları çokta mühim değil..

Önemli o lan o kriterleri gerçekten yakalamak..

AB ye gireceğiz diye uydurktan değil yani...

Yasada var, uygulamada yok. Ner anladım o işten..

Amaç AB değil de, insanca yaşama ortamı olursa... güzeldir..

Saygılar-Sevgler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

madem kopyala yapıştır yapılıyor, sakıncası yok. ben de bunu yapıştırıyorum. sevgiyle kal.

İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, sözde Ermeni soykırımı iddialarına, Ermenistan'ın ilk Başbakanı Hovannes Katchaznouni'nin (Kaçaznuni) 1923 yılında Bükreş'te yapılan Taşnak Partisi Kongresi'ne sunduğu raporla yanıt verdi.

Perinçek, İP İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Katchaznouni'nin Taşnak Partisi Kongresi'ne sunulan raporunun, 1927 yılında Tiflis'te bulunan Rusça çevirisinin İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü araştırma görevlisi Mehmet Perinçek'in Rus arşivlerinde yaptığı ve 7-8 ay süren çalışmaları sonucu bulunduğunu kaydetti.

Perinçek, Katchaznouni'nin 1923 yılında Bükreş'te parti kongresine sunduğu raporun, 1914-1923 yılları arasında yaşanan gerçekleri bütün çıplaklığıyla ortaya koyduğunu belirtti.

Raporun Ermenistan'da yasaklandığını, batı ülkelerinin kitaplıklarından da yok edildiğini vurgulayan Perinçek, "Bu belge, Ermenistan Başbakanı Katchaznouni'nin açıkladığı resmi bir rapor. Vicdanlı Ermeni Başbakanı, vicdansız emperyalistlerin yalanını bu raporla çürütüyor. ABD ve Avrupa emperyalistlerinin Ermeni soykırımı yalanlarını Ermeni Başbakanı'nın ağzından yüzlerine çarpıyoruz" dedi.

Perinçek, Katchaznouni'nin İngiliz himayesindeki Ermenistan devleti kurulduğu zaman 1918 Temmuz ayından 1919 Ağustos ayına kadar hükümeti yöneten ilk başbakan olduğunu da ifade etti.

Perinçek, Katchaznouni'nin 1923 yılında Bükreş'teki Taşnak Partisi Kongresi'ne sunduğu raporda özetle şu ifadelere yer verildiğini belirtti:

"Savaştan önce ve savaş koşullarında Rus Çarlığı'na kayıtsız şartsız bağlandık.

-Emperyalistlerin önümüze koyduğu 'denizden denize Ermenistan' gibi hayali bir amacın peşine düştük.

-Silahlı gönüllü birlikleri oluşturmamız hataydı.

-Terör eylemlerimiz batı kamuoyunu kazanmaya yönelikti.

-Karşılıklı Müslüman ve Ermeni kırımları oldu.

-Güç dengesi Türklerin lehineydi, macera yaptık.

-1915 yılı yazında ve güzünde uygulanan tehcir (zorla göç ettirme) Avrupalı diplomatların bize söz verdiği bağımsız Ermenistan hayalimizi suya düşürdü. Türkiye ne yaptığını çok iyi biliyordu. Bugün pişmanlık duyması için hiçbir neden yok.

-Sevr Antlaşması gözlerimizi kör etmişti. Türklerin anlaşma önerilerini reddederek vahim hata işledik. Sevr yerine, Türklerle anlaşsaydık çok şey kazanırdık.

-İngilizler karşılıklı katliamları kışkırttı.

-Müslüman bölgelerinde düzeni sağlayacak idari önlemler alamadık, silaha sarılmak zorunda kaldık, ordular gönderdik, yıktık ve katliamlar gerçekleştirdik.

-Türkler savunma güdüsüyle hareket ettiler. Övünülecek hiçbir işimiz yok. Kendi dışımızda suçlu aramayalım.

-Evet, intihar etmeyi öneriyorum. Taşnak Partisi'nin artık yapacağı hiçbir şey yok. Partiyi dağıtalım. Bu kararı almazsak, bizi yıkım ve şerefsizlik bekliyor."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tebrikler sevgiline karşı baya sadakatlisin..

Aşkın gözünü seveyim be..))

Nasıl sadakatlı olmam, adım aşkın zaten,

hepinize böyle mutluluklar dilerim biz yolun sonuna geldik 23 bin günü aştık

sevgiler

şundan dolayı.....

biz türksek her zaman bize has şeyleri kullanmalıyız...

rus musun diye merak ettim....

ermenilerde ise yeni bir şok var....

bulunan yeni bir belgede ermeni eski başkanlarından birisi "türkleri katlettik"demiş...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

-1915 yılı yazında ve güzünde uygulanan tehcir (zorla göç ettirme) Avrupalı

Birilerinin PERİNÇEK'i (MEHMET oğlu oluyor galiba,ilk gördüğümde sanki tanıyormuşum gibi gelmişti,ses tanıdık, tavırlar tanıdık da kim acaba dedim,soru sorarken SAYIN PERİNÇEK denince anlayabildim.Nasıl becermişlerse artık karısıyla, aynısından çıkmış!) dikkate alması onu çok duygılandırmıştır ki ben bile çok duygulandım.Ulan ne ilginç bir milletiz,herif 40 yıldır zırvalıyor takan yok,ama bir konu yakalamışsın kendince ona sarılmışsın,ki sarılıcak son insandır kendisi,yılanı geçtim timsahtan bile medet umulur ama PERİNÇEK'ten umulmaz.Beyefendi GENELKURMAY'ın kendine el altından ilettiği bilgileri okumaktan ve bunlara inanmaktan başka bir beceresi de yok.

Bir de temizleme kelimesi dikkatimi çekti:Atalarınızın, ve maalesef benim de atalarım oluyorlar,yediği nenenin aynısını elinizde olsa siz de yiyeceksiniz.İNSANLIK SUÇU,İNSALIK AYIBI kelimeleri size bir şey ifade etmiyor mu...Biz onları onlar da bizi kesmiş demek bir savunma biçimi değil,hele hele TARİHSEL bir açıklama hiç değil...Akıl fikir sahibi olmanız dilekleriyle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

karakurt; hayır öz türküm 300 senelik seceremiz var aile etrafımızda kurmaylarda var askeri geleneklere göre kurmay olabilmek 7 ceddinin karışmamış olması gerekli , ben rumla evli olduğum için benim çocuklarım polis bile olamaz.

90 sene evvelki beyinleri ve kötü günleri tartışmak pek hoş değil ama ister istemez mevzu yapıyoruz. 20 Sene evvel bir almanla şakalaşırken ağzımdan sende yudun morda çıktı yavudi kağtili demek alman bir hiddetlendi şaka ciddileşti sen bana böyle söz söyliyemezsin dedi, babalarımız dedelerimiz yne yaptıysa bunun için beni suçluyamazsın biz ikimiz iyi arkadaşız o kadar dedi bir anlamda doğru geçmişi bırakmak lazım artık beraber yaşamalıyız gılobal olmak lazım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

karakurt; hayır öz türküm 300 senelik seceremiz var aile etrafımızda kurmaylarda var askeri geleneklere göre kurmay olabilmek 7 ceddinin karışmamış olması gerekli , ben rumla evli olduğum için benim çocuklarım polis bile olamaz.

90 sene evvelki beyinleri ve kötü günleri tartışmak pek hoş değil ama ister istemez mevzu yapıyoruz. 20 Sene evvel bir almanla şakalaşırken ağzımdan sende yudun morda çıktı yavudi kağtili demek alman bir hiddetlendi şaka ciddileşti sen bana böyle söz söyliyemezsin dedi, babalarımız dedelerimiz yne yaptıysa bunun için beni suçluyamazsın biz ikimiz iyi arkadaşız o kadar dedi bir anlamda doğru geçmişi bırakmak lazım artık beraber yaşamalıyız gılobal olmak lazım.

global olmak....

modern kölelik...

geçmiş geleceği gösterir...

zannetmeki ilk fırsatta ermeniler doğu anadoluda sağ türk bırakır...

sanma ki dünya buna ses çıkarır....

bizi bizden alan en büyük etken zaten tarihimizi bilmememiz....

bilenler de olmasa çoktan yıkılır giderdik...

iyi ve sağlam okumak gerek.....

doğru olması gerek.....

biz unutursak tarih te bizi unutur....

ermeniler bize yaptıklarını ödemeli idiler...

şimdi nerdeysy biz onlara birşeyler vereceğiz.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet vericez doğru zaten bu gidişle ermenistan boşalıcak, civarımızda bir sürü kaçak çalışan ermenistanda gelme insan var. Bir iki kişiye yatılı iş bulmuşduk dün gene biri iş istedi yaşlılara bakıyorlar 400 dolara ermenistanda ise 300 dolara şahane yaşarsın dediler ve kendi politikalarından şikayetçiler, eski beyinler düşmanlıklar kalmadı artık bence geçim sıkıntısı ağır basıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet vericez doğru zaten bu gidişle ermenistan boşalıcak, civarımızda bir sürü kaçak çalışan ermenistanda gelme insan var. Bir iki kişiye yatılı iş bulmuşduk dün gene biri iş istedi yaşlılara bakıyorlar 400 dolara ermenistanda ise 300 dolara şahane yaşarsın dediler ve kendi politikalarından şikayetçiler, eski beyinler düşmanlıklar kalmadı artık bence geçim sıkıntısı ağır basıyor.

bir ermeni asla bir türkü sevmez....

ben de ermenileri sevmiyorum örneğin....

ama fark ne biliyormusun...

oo beni öldürmek ister benim ise öyle bir kaygım yoktur.....

ama tabiiki her ermeni de bunu yapmaz....

adam açlıktan ölürken senin köpeğin bile olur.....

olmamışlar mıydı.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

BİR ERMENİ BİR TÜRKÜ SEVMEZMİŞ BENİM BERABER BÜYÜDÜĞÜM

ÇOCUKLUK ARKADAŞIM BİR ERMENİ VE AÇIKÇA SÖYLEMEK

GEREKİRSE YERİ GELDİĞİ ZAMAN BİN TANE ******* TÜRKE

DEĞİŞMEM O ERMENİYİ İLK ÖNCE FAŞİSTLİK YAPMADAN İNSANA İNSAN

GİBİ BAKMAYI ÖĞREN SABAHTAN AKŞAMLARA KADAR ERGENEKON

HİKAYELERİ OKUYANA KADAR BİRAZ ARAŞTIR DOGMALARDAN SIYRIL

KENDİNİ GELİŞTİR.

Tarih: Düzenleyen: Admin
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

fransız ihtilalinden sonra tüm dünyada milliyetçilik akımları baş gösterdi. bu akımlar osmanlı gibi çok uluslu imapratorluklarda, krizlere sebep oldu, mesela ingiltere bağımsızlıkçı faaliyetler britanyalıların beş yüz yılda kaybetmedikleri kadar toprağı on yılda kaybetmelerien sebebiyet verdi.

ha keza osmanlının balkanları kaybetmesi gibi. zaten birinci dünya savaşının kıvılcımını yakan olan. slav milliyetçisi bir gencin, avustruya-macaristan imapratorluğu veliaht prensini vuramsıyla başladı.

savaş süresince özellikle doğu anadoluda ermeniler, komitacılık faliyetlerien başladı. mesela rus işgalinde bu fiili olarak gerilla faliyetleri biçimindeydi. sadece rus işgalinde değil. mesela siz cephede savaşan bir askersiniz ve bir haber geliyor köyünüzermeni militanlarca basılmış. askerler arasında bu moral bozukluğu yaratıryordu. firarlar gün geçtikçe arttı. erler hemen köylerine koşup ailelerine sahip çıkmak istiyordu.

bu ermeni komitacıalrın baskınlarının vahşeti ömer seyfettin gibibr ço kyazarın romanlarına konu bile olmuştur mesela ömer seyfettin in bomba romanı. aşırı milliyetçi taşnak ve hınçak partielri anadoluda komitacılık faaliyetlerini git gide vahşileştirmeye başladılar. köyler basılıyor ve insanlar katlediliyordu. şüphesizki bu komtiacıalrın beslendikleri yerler ermeni köyleriydi. hem adam ihtiyaçalrını hemde gıda barınma ihtiyaçlarını bu köylerdne sağlıyorlardı.

ittihat ve terakki bir karar aldı komtiacılık faaliyetlerini kesmek için o bölgede yaşyan ermenilerin tehcir le osmanlının bşaka torpaklarına dağıtılmaları. ama bundaki asıl amaç komitacılık faaliyetlerinide engellemekdeğilde. bu işin resmi gerekçesiydi ama osmanlı ermenilere karşı doğu anadoluda oluşan nefretin fiili saldırıya ve ermeni köylerinin basılamsına varmasından korkuyordu. bu gerçek bir tehlikeydi. çünkü taşnak ve hınçak partisinin özellile kars ve erzurumda yaptığı katliamlar, ve rus işgalidne rus ordusuna açık yardımları. büyük nefret yaratmıştı.

tehcir gerçekleşirken savaşta olan osmanlı gerekli önlemleri almadı. kafilelerin güvenliği sağlanamadı. doğu anadoluda kürt beylerine ve mirlerine bağlı adamlar ilk öcne kafilelere saldırmaya ve ziynet ve mallarını gasp etmeye başladı. muhafız tümenelri saldırıların olduğu uca gittikerinde bu sefer öbür uçlarda saldırılar başlıyordu. ve ermeni kafilelerinde bulunanlarca doğrulanan bir başka konuysa bizahiti ermeni taşnak ve hınçak örgütlerinin sürgünü kabu ledip kaçtıkalrı için bu kafilelere saldırıp öldürüp malları gasp ettiğidir. yolculuk boyunca kafilelere bir çok saldırı yapıldı talan ve yağma olayları oldu.

fakat bir gerçektirki bunalrın hiç birisi ne ittihatçıalrın ne de sarayın emriyleydi aksine ittihatçıalr daha kafile yoluna devma ederken yüzlerce kişiyi kafilelere saldırıdkları için idam etti.

birincisi bu tehcir bir tercih değil zorunluluk hlaine gelmişti. eğer ermenielr o bölgelerdne tehcir edilmese onalra yönelik bir katliam gerçeklşeme riski vardı. zira cepheden dönen silahlı erler köylerinin halini görücne intikam yeminleri ediyorl. belli kişilerin etrafında toplanıyordu. ermeni çetlerinin yarattığı vahşet tüm anadoluda yankı bulmuş oalylar daha da abartıalrak anadolunun her yerinde anlatılıyordu.

eğer niyet soykırım oslaydı savaş bittiğidne bile hala ülke ekonomisinin başında yahudiler gibi rumlar gibi ermenielrde bulunabilirmiydi. onların malları müsadere altına alınıp mülksüzlşetirilmezmiydiler. ya da egede akdenizdeki ermenilere de saldırıalr olmazmıydı. sonra osmanlı da ırkçılık akımları hiç zemin buldu u ki ermenielre yönelik ırkçı bir tutum gelişsin.

şühesizki tehcir sırasında ermenilerin başına insan olanın dayanamıyacağı şeyler gelmiş büyük saldırıalr olmyuştur. ama bu bir kasıt yada bir uygulama değildir. bu hınçak ve taşnak çeteelrini nyarattığı dehşetin ermenilere karşı toplu bir saldırı olayını tetiklemeasine karşı alınan bir önlemdi. kafilelerin korunamamasıysa savaşta olan ve çok zor durumda ki bir devletin zaafıydı. ama bundan bilinçli oalrak ermenilerin soykırıma tabi tutulduğu sonucunu çıkarmak. gerçekten hem tarihe hem mantığa aykırılıktır. bilirizki soykırımlar önce onalrın ekonomideki varlıklarını yo kederek başlar oysa hangi ermeni tüccarın malalrıan el kondu ya da öldürüldü, tutuklandı büyük şehirlerde.

bu yaşanan faciada osmanlı devletinin ve ittihat terakkinin ihmallerinin payı ne kadar büyükse. savaş sırasında yüzyılalrdır yaşadıkları toprağın insnalarına ve kapı komşuları türkelre karşı saldırıalra girişen işgal ordularına bizzat askerlik yardımcılık yapan. aşırı milliyetçi ermeni çetelerinin taşnak ve hınçak partisininde payı o kadar büyüktür. bu, tıpkı bu gün türkler için " pis türk kanından boşalan anadolu asil ermeni kanıyla dolacaktır" diyen **** in mümessiliğinde yüz yıllık bir düşmanlık mantığının sonucudur. bu halklar arasında düşmanlık tohumalrı ekilince acısının nasıl yine o iki halk tarafından çekildiğinin örneğidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.