Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ermeni sorunu

Misafir TheLastofMohicaN

Önerilen İletiler

Misafir TheLastofMohicaN

merhaba hazır güncel vede herkezin dilindeyken bu konuyu bizde burda tartışalım. özellikle eftalit35 nickli arkadaşımızın osmanlı kaynaklarına ulaşabilmesi nedeniyle bu konuya büyük katkı sağlıyacağını inanıyorum.

sizce;

ermeniler katledilmişlermidir?

T.C hükümeti bu konuda nasıl bir politika izlemeli?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

açıkçası konu açılınca benim aklıma güncel olan,

mahkemenin konferansı iptal kararı geldi.

şimdi yargı kararlarına saygı duymak gerek evet

ama bu son derece tezat bir duruma da yol açmıyor değil,

bütün arenalarda, konunun tarihçilerin işi olduğunu iddia eden

Türkiye, tarihçilerin (bakış açısı, maksadı ne olursa olsun)

kendi topraklarında bir konferans düzenlemesine engel oluyor,

farklı seslerin çıkmasına tahammül göstermeyerek,

demokrasiden uzak ve içine kapanık bir ülke,

kendine güveni olmayan, kendinden ve dışındaki dünyadan ürken

bir çizgi çizer ki, bu da uluslararası platformlarda Türkiye'nin ne haklılığına

ne de saygınlığına katkı sağlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ermenileri savaş sırasında öldürmüş olabiliriz.adı üstünde savaş.onlar bizi öldürürken biz boş mu duracaz.ama bu soy kırım niteliğinde değil.savaşta olan şeyler.asıl soy kırımı onlar bize yapmaya uğraştı.ayrıca onların idda ettiği miktarda ermeni ölmemiştir.öyle olsa ermeniler 2.5 defa ölmeli ve bugün ermeni olmamalıydı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir TheLastofMohicaN

madem konuyu ben açtım ilk yorumuda ben yapayım ama benim ki bilimsellikten uzak sadece kendi yorumumu paylaşıcam.

seneler önce babaannemle oturmuşuz o bana eski köy hikayelerini anlatıyor benimde çok hoşuma gittiği için merakla dinliyordum, ki konu o sıra bizim köyde yaşıyan yaşı şimdilerde belki 95 falan vardır öldümü yaşıyormu onuda bilmiyorum musa amcaya geldi . musa amca bir gün dağda cobanlık yaparken biraz dinlenmek için uzanıyor. gözlerini açtığı anda bir yılan karşısında ona bakıyor birden bire eline sopasını alıyor tam vuracakken diyorki sen bana dokunmadın bende sana dokunmayacağım diyor arkasını dönüp gidiyor. konu musa amcalardan açılnca onların ermeni asıllı olduğunu duymuştum babaanneme onların hikayesini sordum musa amcalar ne zaman geldiler bizim köye hikayesi nedir ismi neden musa? babaannem anlatmaya başladı. olayların yaşandığı dönemde nenem de yaşamıyormuş ama büyüklerinden duydukları doğudan getirilen ve etrafta yaşayan ermeniler bizim köyün üst tarafında ki kücük dağda dibi belirsiz kimseninin hala inmediği yada inmeyi denemediği bir kuyuya atılmışlar yüzlercesi hemde (o kuyuyu bende gördüm içine taş atıyorsun taşın kayalara çarparak inişini birkaç dakika duyabiliyorsun) e babaanne musa amca nasıl kurtulmuş dedim o nu annesi öldürüleceklerini anlayınca bir çalının arasına saklamış köylülerden birisi bulmuş eve götürmüş derken cobanlık falan yapmış sonra köyden bir kızla evlendirmişler derken bu güne kadar gelmiş

babaannemin bir kaç olay daha anlattı bunun gibi hatta babaannemin bir amcasıda ermenileri öldürürken ölmüş. o sıra o hikayeleri dinleyince yaşımında beraberinde getirdiği tepkiyle ohh iyi olmuş dediğimi iyi hatırlıyorum. benim bu konudaki bütün kaynaklarım babaannemin anlattıkları.

bugün düşündüğümde o günün koşullarında neler yaşandı. babaannem sadece duyduklarını anlatmıştı bana. belki onlarda aynı şeyleri başka yerlerde başka bir tarihte bizim dedelerimize yaptı.

işte bu konu bu yüzden önem kazanıyor temelleri sağlam ayakları yere basan kaynaklar bularak bu konu irdelenmeli ak la kara ortaya konmalıdır. çok eski bir tarih değil bundan 100 yıl öncesi o tarihi bilim adamları tüm yaşananlarla gün ışığına çıkartabilir zor iş değil.

bence burada elde olan belgeler masaya konulur iki tarafın hatta bir de tarafsız bir tarihci bir araya gelerek bu sorun kökten aydınlatılmalıdır.

ben yorum yazana ilk iletilikten çıkmış. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konu aslinda hic gündemden düsmemeli iyi etmissin tekrar acmakla...

Gelelim mevzuya, bu ermeni soykirimi IDDIALARIYLA ilgili iki ayri prof´un düzenledigi Panel´e katildim ve her ikisinde de yalnizca bi IDDIA olmaktan baska bisey olmadigi sonucunu cikardim kendimce...

babaannenin hikayesine gelince,

Peki 100 lerce Ermeni kuyuya atilmis da bunu köy halki mi yapmis?

eger köy halki böyle cahillik yapmissa, bunu kos koca Osmanliya mi maletmek lazim?

Ve Soykirimi nedir, google den arastirmadan bilimisin?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben özellikle bugün düzenlenen konferansın içeriğini merak ediyorum. Tek taraflı görüşün içerildiği bir konferansın ne kadar bilimsel olduğu irdelenmiyor, sadece demokrasinin bir gereği gibi gösterilerek bu konferans için sanki masum çabalar tanımlaması yapılıyor. Ermeniler bugüne kadar hiçbir zaman karşılıklı bir tartışmaya yanaşmamakta ve arşivleri görmemezlikten gelmektedirler. Üzüldüğüm nokta ermenilerle aynı görüşü savunan kendi ülkemizden birilerinin bulunması.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben özellikle bugün düzenlenen konferansın içeriğini merak ediyorum. Tek taraflı görüşün içerildiği bir konferansın ne kadar bilimsel olduğu irdelenmiyor, sadece demokrasinin bir gereği gibi gösterilerek bu konferans için sanki masum çabalar tanımlaması yapılıyor. Ermeniler bugüne kadar hiçbir zaman karşılıklı bir tartışmaya yanaşmamakta ve arşivleri görmemezlikten gelmektedirler. Üzüldüğüm nokta ermenilerle aynı görüşü savunan kendi ülkemizden birilerinin bulunması.

Yazdıkların konusunda haklısın.Aslına bakılırsa bu konferansın yapılmaması konusunda yapılan bukadar ısrar bu toplantıyı düzenleyenlerin de istedikleri şeydi.Yani amaç sözde soykırım iddaalarının kabulu fikri konusunda halkı yavaş yavaş ısıtmakla beraber,bu toplantının ertelenme çabalarıyla da 'Türkiye'de bakın demokrasi yok,fikir özgürlüğü yok' nidaları atarak bir yandan da dışarıdaki sahiplerine göz kırpıp,reklamlarını yapmaktı.

İstediklerini de elde ettiler,dışarıdan da epey dikkatleri üzerlerine çektiler.Aslında adamları tebrik etmek lazım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben konferansın bilimselliği konusunda bir yorum yapmadım,

bir ülkede demokrasinin hiçe sayılması, farklı seslerin engellenmesini

yadırgamayan birinin, bir konferanstaki tek sesliliği yadırgaması da son derece ironik ayrıca.

evet şu noktada hakkını teslim etmeliyim ki,

bilimsellik etiketi altında bile objektiflikten uzak bir davranış sergilemek de başlı başına bir çelişki,

özellikle bilim adına hareket etmek iddiasındakilerden, siyasal endişeler taşımadan, bilim adamı gibi davranmaları beklenirdi.

üzülmekte haklısın.böyle insanlar varken biz doğru söylesek bile dieceklerki TÜRKLER kendi dediklerine bile inanmıyor biz niye inanalım.

söylediklerimiz doğruysa eğer,

kimseyi inandırmak gibi bir endişemiz olmamalı,...

ve sanırım şöyle denilebilir,

Türkler kendi aralarında aykırı görüşlere hoşgörü gösteriyor,

farklı düşüncelerin tartıştırılması ile düşüncelerini test edebiliyorlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir TheLastofMohicaN

yine anlatılmak istenen anlaşılmamış

arkadaşlar benim anlattığım olay sadece durumun önemini anlatmak içindi yoksa herhangi bir soykırımı kabullenmek yada onu meşrulaştırmak için söylenmiş provakatif amaçlı bir yazı değildi. devletler kendini ayakta tutmak amaçlı yaptırımlar da bulunabilir bunu yapan sadece bizim devletimiz değildir. çeşitli örneklerde ben verebilirim 2 dünya savaşı sırasında kendini arkasından vuran kırımda rusların yaptığı gibi saddamın halepçede kimyasal silah kullanarak kürtleri katletmesi daha dün bosna hersekte yaşananlar daha birçok örnek verilebilinir viski arkadaşım da vermiş birkaç tane.devletler kendi sistemlerini ayakta tutmak için böyle şeyler yaparlar ne kadar yanlış olsada. ama tartışılan konu antik çağ değilken daha surda 100 yıllık bir mevzu herşeyiyle ortaya çıkarılabilinir bütün muallakta kalan sorularda beyinlerden silinir sonucunun bize zarar vermeyeceğini biliyorsak ve biz böyle birşey yapamadık diyebiliyorsak neden tartışmaktan kaçıyoruz ki?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1960'lı yılların ikinci yarısından itibaren, çeşitli ülkelerde yerleşik olan Ermeni grupların, Türkiye aleyhine başlattıkları karalama kampanyaları ile varlığını hissettiren sözde Ermeni sorunu, 1973'den sonra "Kanlı Ermeni Terörizmi"ne dönüşmüştür.

Bu tarihten itibaren Türkiye'ye yönelik Ermeni faaliyetleri, "Dört T" planı çerçevesinde uygulamaya konulmuştur. bu plan, sözde Ermeni sorununun tüm dünyada tanıtılması (terörizm ile), tanınması (soykırımın kabulü aşaması), tazminat alınması (Türkiye'den) ve toprak elde edilmesi (Türkiye'den) aşamalarını içermektedir.

Bugün, maksatlı olarak gündemde tutulmaya çalışılan sözde Ermeni sorununun ne derece mesnetsiz olduğunu ve ne tür çıkar kaygıları ile ortaya atıldığını daha iyi anlayabilmek için tarihsel gelişiminin incelenmesinde fayda görülmektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Asterix işte sen kendin ikileme düşüyosun. Senin özgürlükçü olmak, farklı görüşleri görmek adına savunduğun konferans, kendi bünyesinde farklı görüşlere kapalı. Benim aklıma bu yapıdaki bir organizasyonun bilimsel bir çabadan daha çok probaganda aracı olarak karşımıza çıktığı geliyor. Bu konferans ağlama duvarına dönüşmüş durumda. Kimse ermenilerin ölmediğini söylemiyor. Ama bunun soykırım olarak lanse edilmesi tamamı ile bazı çıkar gruplarına hizmetten başka bir şey değil. Bunu yapanda bizim ülkemizin aydınları !!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

açıkçası konu açılınca benim aklıma güncel olan,

mahkemenin konferansı iptal kararı geldi.

şimdi yargı kararlarına saygı duymak gerek evet

ama bu son derece tezat bir duruma da yol açmıyor değil,

bütün arenalarda, konunun tarihçilerin işi olduğunu iddia eden

Türkiye, tarihçilerin (bakış açısı, maksadı ne olursa olsun)

kendi topraklarında bir konferans düzenlemesine engel oluyor,

farklı seslerin çıkmasına tahammül göstermeyerek,

demokrasiden uzak ve içine kapanık bir ülke,

kendine güveni olmayan, kendinden ve dışındaki dünyadan ürken

bir çizgi çizer ki, bu da uluslararası platformlarda Türkiye'nin ne haklılığına

ne de saygınlığına katkı sağlar...

NE KADAR SACMA SAPAN KONUSMASINI SEVIYORSUN SEN DOSTUM SAVAS ESNASINDA OLMUS PEKI SANA SORUYORUM TC ABDULLAH OCALANA NEDEN TERORIST DIYOR 30 BIN TANE TURK OLDURMUS SOZDE

PEKI OLDURMUS VARSAYALIM SAVAS ESNASINDA DEGILMIYDI NE FARK OLUR NE DIYE TERORIST OLUYOR DEMEKKI TERORIST O DEGIL ***** KENDI DEGIMIYLE ERMENILERI KATLET SONRADA SAVAS DE NE KADAR KOLAY HEM SAVAS DIYORSUN TC ERMENILERLE SAVAS YAPMAMISKI ERMENILERIN TURKIYEDE YASAMALARINA TAHAMMUL EDEMEDIGI ICIN KATLETMIS ARTIK KABUL EDIN BUNU SIMDIDE KURTLERI AYNI YOLA SURUKLEMEK ISTIYOR GERCEKTEN KARDESLIGE INSANLIGA INANIYORSANIZ BUNLARI KABUL EDIP BIRDAHA OLMAYACAK HATALAR ICIN UGRAS VERMEMIZ LAZIM DOSTUM INSANLIK BIRLIKTELIKTIR BIR HALKI INKAR EDIP KENDI HALKINI ON PILANA CIKARMAK DEGILDIR.............

Tarih: Düzenleyen: Admin
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

NE KADAR SACMA SAPAN KONUSMASINI SEVIYORSUN SEN DOSTUM SAVAS ESNASINDA OLMUS PEKI SANA SORUYORUM TC ABDULLAH OCALANA NEDEN TERORIST DIYOR 30 BIN TANE TURK OLDURMUS SOZDE

PEKI OLDURMUS VARSAYALIM SAVAS ESNASINDA DEGILMIYDI NE FARK OLUR NE DIYE TERORIST OLUYOR DEMEKKI TERORIST O DEGIL ***** KENDI DEGIMIYLE ERMENILERI KATLET SONRADA SAVAS DE NE KADAR KOLAY HEM SAVAS DIYORSUN TC ERMENILERLE SAVAS YAPMAMISKI ERMENILERIN TURKIYEDE YASAMALARINA TAHAMMUL EDEMEDIGI ICIN KATLETMIS ARTIK KABUL EDIN BUNU SIMDIDE KURTLERI AYNI YOLA SURUKLEMEK ISTIYOR GERCEKTEN KARDESLIGE INSANLIGA INANIYORSANIZ BUNLARI KABUL EDIP BIRDAHA OLMAYACAK HATALAR ICIN UGRAS VERMEMIZ LAZIM DOSTUM INSANLIK BIRLIKTELIKTIR BIR HALKI INKAR EDIP KENDI HALKINI ON PILANA CIKARMAK DEGILDIR.............

şimdi sabah sabah bu yazıyı iki defa okudum,

beni hedef almış olabilir mi diye, halkların kardeşliği,

bu topraklardaki renkliliği savunan biri olarak, kaderin cilvesine

bakın ki, sert milliyetçileri hedef alması gereken bir yazı her ne

hikmetse geldi beni buldu,

neyse ben yine de olumlu taraftan bakıp, benim üzerimden mesaj vermeye

çalıştığını düşüneyim, ya da teknik bir yanlışlık yaptığını..

Ben yazımda Ermeni meselesinin detaylarına inmeden önce, tam da

aynı zamanlarda iptal edilen Ermeni Konferansına yönelik eleştirilerde

bulunmuştum. Tarihte yaşanmış olayları sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmek,

anlayabilmek için, herşeyden önce uygun ortamın sağlanması gerekir,

Bu konu iki tarafta da milli dava haline getirilir, tabulaştırılırsa,

kuşaktan kuşağa aktarılan bir mit haline gelir. Sorunu bu derece içinden

çıkılmaz hale getiren de bunca yıldır konunun tartışılmaması, tartışma zeminin

oluşturulamamasıdır bence.

İnsanların herşeyden önce şunu anlaması gerekiyor ki, biz Türkler, Ermeniler,

Araplar, Kürtler, İranlılar, Yunanlılar, Bulgarlar bu toprağın, bu coğrafyanın

insanlarıyız, dün belki tek devlet altında bir şekilde birarada yaşadık,

bugün farklı devletler altında hala bir arada yaşıyoruz, aynı coğrafyayı paylaşıyoruz,

sorunlarımız bizim sorunlarımızdır ve her şeyden önce bu sorunları biz çözmeliyiz,

çözüm ise hamasetten, milliyetçilikten geçmez. Çözüm insani değerler temelinde

barıştan, kardeşlikten geçer, bu bölgede yaşayan halkların da artık bu iradeyi göstermesi gerekir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi sabah sabah bu yazıyı iki defa okudum,

beni hedef almış olabilir mi diye, halkların kardeşliği,

bu topraklardaki renkliliği savunan biri olarak, kaderin cilvesine

bakın ki, sert milliyetçileri hedef alması gereken bir yazı her ne

hikmetse geldi beni buldu,

neyse ben yine de olumlu taraftan bakıp, benim üzerimden mesaj vermeye

çalıştığını düşüneyim, ya da teknik bir yanlışlık yaptığını..

Ben yazımda Ermeni meselesinin detaylarına inmeden önce, tam da

aynı zamanlarda iptal edilen Ermeni Konferansına yönelik eleştirilerde

bulunmuştum. Tarihte yaşanmış olayları sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmek,

anlayabilmek için, herşeyden önce uygun ortamın sağlanması gerekir,

Bu konu iki tarafta da milli dava haline getirilir, tabulaştırılırsa,

kuşaktan kuşağa aktarılan bir mit haline gelir. Sorunu bu derece içinden

çıkılmaz hale getiren de bunca yıldır konunun tartışılmaması, tartışma zeminin

oluşturulamamasıdır bence.

İnsanların herşeyden önce şunu anlaması gerekiyor ki, biz Türkler, Ermeniler,

Araplar, Kürtler, İranlılar, Yunanlılar, Bulgarlar bu toprağın, bu coğrafyanın

insanlarıyız, dün belki tek devlet altında bir şekilde birarada yaşadık,

bugün farklı devletler altında hala bir arada yaşıyoruz, aynı coğrafyayı paylaşıyoruz,

sorunlarımız bizim sorunlarımızdır ve her şeyden önce bu sorunları biz çözmeliyiz,

çözüm ise hamasetten, milliyetçilikten geçmez. Çözüm insani değerler temelinde

barıştan, kardeşlikten geçer, bu bölgede yaşayan halkların da artık bu iradeyi göstermesi gerekir...

Niye mi bu yazı seni buldu asterix.Çünkü senin gibi barış,dostluk,halkların kardeşliği gibi kelimeleri diline dolayıp Türkiye'de fikir yürüten üç çeşit insan tipi vardır.Bunların birincisini bu kelimelerin arkasına sığınıp terörist haklarını savunmayı insan haklarını savunmakla eş göstermeye çalışan pkk yanlıları,ikincisi türk olarak doğmayı kendilerine bir kompleks edinen ve bundan utanç duyup egolarının tatminini; türk adını duydukları her yerde bu terimi aşağılama,tarihte hiçbir zaman işlemediği suçları türke yükleme politikasında bulan hainler üçüncüsü ise senin gibi hümanist iyi niyetli ama ulusal bilinçten ve tarih bilgisinden yoksun dünyayı düz ve engebesiz her barıştan söz eden insanın samimi olduğuna inanan aradaki farkı tam olarak algılayamayan insanlar.

Sen yazında nasıl olduysa türklerin aykırı görüşleri hoşgörüyle karşılayabildiğini yazarak bu arkadaşın gururunu incitmişsin.Olur mu ne yaptın sen bu arkadaş senin türk olmayı aşağılık kompleksi haline getirmiş olan bir insan olduğunu bu yüzden yazında ermeni soykırımını kabul edip,üzerine kürt soykırımını da ekleyip bi de türkler işte böyle soykırımcı bir halktır diye yazmanı bekliyordu.Arkadaşı hayal kırıklığına uğratmışsın.Bir özür diler barışırsın kafana takma.Sen barış,dostluk,kardeşlik sloganlarıyla hak bildiğin yolda yürümeye devam et.Hadi sana iyi uykular...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Niye mi bu yazı seni buldu asterix.Çünkü senin gibi barış,dostluk,halkların kardeşliği gibi kelimeleri diline dolayıp Türkiye'de fikir yürüten üç çeşit insan tipi vardır.Bunların birincisini bu kelimelerin arkasına sığınıp terörist haklarını savunmayı insan haklarını savunmakla eş göstermeye çalışan pkk yanlıları,ikincisi türk olarak doğmayı kendilerine bir kompleks edinen ve bundan utanç duyup egolarının tatminini; türk adını duydukları her yerde bu terimi aşağılama,tarihte hiçbir zaman işlemediği suçları türke yükleme politikasında bulan hainler üçüncüsü ise senin gibi hümanist iyi niyetli ama ulusal bilinçten ve tarih bilgisinden yoksun dünyayı düz ve engebesiz her barıştan söz eden insanın samimi olduğuna inanan aradaki farkı tam olarak algılayamayan insanlar.

Sen yazında nasıl olduysa türklerin aykırı görüşleri hoşgörüyle karşılayabildiğini yazarak bu arkadaşın gururunu incitmişsin.Olur mu ne yaptın sen bu arkadaş senin türk olmayı aşağılık kompleksi haline getirmiş olan bir insan olduğunu bu yüzden yazında ermeni soykırımını kabul edip,üzerine kürt soykırımını da ekleyip bi de türkler işte böyle soykırımcı bir halktır diye yazmanı bekliyordu.Arkadaşı hayal kırıklığına uğratmışsın.Bir özür diler barışırsın kafana takma.Sen barış,dostluk,kardeşlik sloganlarıyla hak bildiğin yolda yürümeye devam et.Hadi sana iyi uykular...

ehh sağol yav,

hiç olmazsa iyi birşeyler çıkmış kaleminden,

iyi niyetli ve hümanist... :D

dilersen yazdıklarıma önce muhatabı cevap versin...

onun adına fikir yürütmeyelim,

ve sanırım benin fikirlerim sadece bana aittir

ve ben onları savunabilecek kadar da yetenekliyim, :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1914 yılında Teotik adlı bir ermeninin istanbul'da çıkardığı ''Amenon Darevisi'' adlı yıllığında ermeni komitacıların resimlerini,bunların şiir ve makalerini,ermeni meselesiyle uğraşan yabancıların görüşlerini,birinci dünya savaşı sırasında osmanlıya karşı rus ordusunda çalışan ermeni subay ve genarallerinin hatıraları,özgeçmişleri,türklere karşı olan kin kokan yazıları takdirle anlatılmıştı.Bunun gibi 'Sahap Meşrop','Ermeni Salnamesi','Taşra Salnamesi' gibi yıkıcı yayınlar da vardı.Buralarda gençlerin okudukları şiirlerin,okullarda yeni nesle okutulan parçaların,isyan ve ihtilal mevzularından başka konuyu ihtiva etmemesine çalışılırdı.Komitelerin marşları ve ermeni okullarında yayınlanan yazıların örnekleri komitelerin ruh hallerini ve ermenileri ne gibi yollara sevkettiklerini gösterir...

Bu yayınlardaki bazı ermeni marşları şöyleydi..

TAŞNAKSAĞAN MARŞI

Taşnaksağan çetesi,Sason'a gidelim

Yiğit arkadaşlarımız bizi bekliyorlar

Kahraman Antranik cesur arkadaşlarıyla,

Kan istiyor baharı bekliyor

Çete başları can ve gönülen yemin ederek

Fedaileriyle ilerliyor.

En önlerinde kahraman Antranik

Nara atarak kan istiyor.

Yetişir artık kardeşler çok uyuduk

Bu kadar sabır ve tahammül kafi değil mi?

Anamız ermenistanı elden çıkardık,

Şimdi kuvvetliyiz tekrar alalım.

İSTİKLALE DAVET

Ermeniler silah başına,kılıç bele tüfek omuza

Türk ermenistanından bizi bir ses çağırıyor.

Dağdan dağa dehşetli bir feryat çınlıyor,

Vatana koşunuz ermeniler,ermenistana koşunuz.

Ermenistanda ermeniler yine kıyam etti

Aslanlar gibi intikam diye bağırıyorlar.

Bütün ovalar kana boyandı

Bütün derelerden kan akıyor

Düşman korkusundan dehşetinden kaçtı.

Ermenilere birçok ganimet bıraktı

Bir ağızdan zafer diye bağıralım

Düşman mağlup oldu yaşasın ermenistan.

HINÇAKYAN MARŞI

Sen uzak illerde garip garip oturduğun halde,

Vatanın felaketini yakından biliyorsun

Yeni emellerin yüce ve cesur vaizi,

İhtilalin çınlayan hınçağı(çıngırağı)

Senin saçtığını,ektiğini yeni büyük idealin,

Güzel meyveleri çabuk yetişsin

Erzurum'da,istanbul2da asa simşeği

İlk hareketin çanını çabuk çal

Ermeniler her yerde ayaklansın

Esaret zinciri kırılsın,yeni güneş doğsun

Hürüz,hınçak komitesi çınla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yazan arkadaşlardan ricam yazılarının nereden aldıklarını söylerlerse daha sağlıklı bir fikir alışverişi olur kanısındayım.

kolay gelsin..

Mohican çok merak ediyorsan kaynak Prof Dr. Gültekin Ural'ın Ermeni Dosyası adlı kitabı.Marş ve şiirleri ordan alıp yazdım.Ama bakıyorum burda millet bu konuyu tartışırken sen başlığı açıp gitmekle yetinmişsin.Bu konuda söyleyecek bir şeyin veya bilgin yoksa konuyu niye açtın.İlk iki yazında soykırım yapılmış olabilir tarzı bir fikrin olduğu belli.Bu konuda fikir yürütmek yerine neden arada sırada uğrayıp yazılar hakkında pek bir anlamı olmayan kısa yorumlar yapmaya yelteniyorsun.Bu forumu sen açtıysan bu konu hakkında en başta fikir yürütüp belge sunacak kişi sensin.Böyle konuyu açıp kaçmakla olmuyor.

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

Bir hikaye de benden....

Genç diye bir ilçe vardır,1910'larda çoğunluğu Ermeni olan ve HAMİDİYE ALAYLARI tarafından korunan bir ilçe...Ki ŞEYH SAİT'in ilçesi olarak da bilinir...Benim NENEM anlatırdı,oradan Murat nehri geçer,öyle bir Ermeni öldürdüler ki nehir kan aktı derdi.Tabi ki abartı vardır ama bu o kadar da hafife alınacak bir şey değil...Sadece,orada dinini değiştirenleri öldürmemişler ve bu sayıda anlatıldığı kadarıyla o kadar çok değildir.Hatta,7 Ermeni öldüren cenete gidiyor diye dönenleri bile öldürmüşler.Şu anda bile Genç'te çok sayıda Ermeni var ama hepsi Müslüman olarak yaşamakta ve diğer gruplarla kaynaşmışlar.Yani kendi benliklerini kaybetmişler,asimile olmuşlar ve çoğu da Ermeni olduğunu inkar ediyor.İşte İKTİDAR böyle bir şey:baskı yap,değiştir ve dönüştür...

Bu anlatılanlara çoğu kişi inanmayacaktır.Bu gibi kişiler,daha önceleri KOTRGERİLLA'nın,DERİN DEVLET'in,JİTEM'in varlığını inkar eden ve sadece ona verlen şeyi gerçek olarak kabul eden zihniyetteki insanlardır.Acaba mı deyip hiç bağımsız kaynakları inceleyen var mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Osmanlı zamanında işlenmiş katliamlar olsa ne olur olmasa ne olur ne diye ermeni meselesi dayatılmaya çalışılıyor ki dedelerimiz binlerce ermeni kesmişlerse elbet buna mecbur kalmışlardır zaten dünya tarihinde katliam yapmamamış tek bir millet gösterebilirmisiniz ? Amaç nedir ermeni katliamını kabul ettirtmekteki amaç nedir siz asıl bundan bahsedin ne diye ermeni mezalimi kabul ettirilmeye çalışılıyor bunun ardında ki saklı niyetten bahsedin ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

Osmanlı zamanında işlenmiş katliamlar olsa ne olur olmasa ne olur ne diye ermeni meselesi dayatılmaya çalışılıyor ki dedelerimiz binlerce ermeni kesmişlerse elbet buna mecbur kalmışlardır zaten dünya tarihinde katliam yapmamamış tek bir millet gösterebilirmisiniz ? Amaç nedir ermeni katliamını kabul ettirtmekteki amaç nedir siz asıl bundan bahsedin ne diye ermeni mezalimi kabul ettirilmeye çalışılıyor bunun ardında ki saklı niyetten bahsedin ...

Bir halkı katletmek bir insanlık suçudur,umarım ne anlama geldiğini anlayabiliyorsundur.İnsanları kesmişlerse bir nedeni vardır demek çok *********,TİKSİNTİ veren bir açıklama,senin gibilerin yüzünden,yani bu fikriyattaki dedelerin yüzünden bütün ÜLKE bu UTANÇ verici suçu üstlenmek ve bununla yaşamak zorunda kalacaklar,aynen YAHUDİLERİ katleden Almanlar gibi bizlerde bu UTANÇ ile yaşayacağız...Sen ve senin dedelerin ise rahatsınız,siz ne yaptınız ki sadece hakedenleri öldürdünüz(!)

Her şeyin altında bir şey aramak paronoyaklıktan başka bir şey değil.Gerçekler açığa çıkarılmalıdır,insan olmanın gereklerinden biridir bu ama kime anlatacaksın bunu...TIK TIK...sadece kime neyi anlattığın önemli,sanki boşa kürek çekiyoruz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Savaş zamanı her yerde olduğu gibi olan yine sivil insanlara olur o dönem katledilen ermeniler gibi ermeniler tarafından katledilmiş türklerde olmuştur sonuç olarak ben dedelerimin ruhuna fatiha okurum Allah onlardan razı olsun derim onların sayesinde binlerce türk köylüsü kurtulmuş...Sen ve senin gibiler ne kadar çığırtkanlık yapsanız da bişi değişmiyecek .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.